Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Tι κάνετε εσείς από χόμπυ/ενδιαφέροντα;


Recommended Posts

3 ώρες πρίν, samsympan είπε:

Πόσο, μα πόσο μου αρέσει αυτό που λες!!!

Κάτι ξένες εκπομπές με αναπαλαιώσεις-μετατροπές (πχ Salvage Dawgs), βιντεάκια στο youtube με μεταποιήσεις-diy projects (πχ τραπεζιών, πολυθρονών, αντικειμένων, κλπ), μπορώ να τα παρακολουθώ με τις ώρες. Και να ονειρεύομαι οτι σε μια άλλη ζωή θα το έκανα αυτό... αχ. Κι αυτά τα εργαστήρια τους, με όλα αυτά τα εργαλεία και την μυρωδιά του ξύλου, του ροκανιδιού, όπου παίρνουν κάτι παλιό και φθαρμένο και όμορφο και το αναδεικνύουν, του δίνουν μια νέα ζωή... εντάξει... Είναι ένα από τα κολλήματα μου. Έχω επιχειρήσει -με σχετική επιτυχία- κανά δυο πολύ απλά projects. Μακάρι να μπορέσω να ασχοληθώ πιο πολύ κάποια στιγμή.

Ναι κι εγώ μπορώ να ασχολουμαι για ώρες,αν είχα τον χρόνο και το χώρο να φέρνω σπίτι ο,τι βλέπω στον δρόμο τότε θα πουλούσα κιόλας!(έφτασα πολύ κοντά αλλά αποφάσισα να μην το κανω). Προς το παρόν ο,τι ογκώδες και ξυλινο έχω βρει το κράτησα στο σπίτι:τραπεζι, κομοδίνα,ραφιερα για το παιδικό, τραπέζι σαλονιού και πολυθρόνες σαν μοναστηριακα (ακόμη δεν θα ξεχάσω πως με κοιτούσαν όταν είχα φορτώσει το τραπέζι αναποδα στο καρότσι του παιδιού βάζοντας τον να κάτσει από πάνω χαχα),μπαούλο και το τελευταίο ένας σχεδον διθέσιος καναπές ξυλινος που γίνεται κρεβατι:Dήμουν σε φάση να αγοράσω και λίγες μέρες πριν το κανω βρέθηκε στον δρόμο μου. Δεν μπορω,λυπάμαι να τα αφήσω να σαπίσουν στις χωματερές. Θέλω να τους δώσω κι άλλη ευκαιρία.Αν δω κάτι και για κάποιον λόγο δεν μπορέσω να το πάρω δεν φεύγει από το μυαλό μου για μέρες! Αν ζούσα σε μονοκατοικία σίγουρα θα είχα ένα δωμάτιο στην αυλή για να μαζεύω και να μεταποιω πράγματα (κι άλλο ένα δωμάτιο όπου θα επεξεργαζομαι τα θεραπευτικά φυτά,βαμματα,σιρόπια, αποξηρανσεισ κλπ-αυτο είναι ένα δικό μου ονειρο, ισως σε μια επόμενη ζωη;-)).

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 96
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

14 hours ago, Έσπερος said:

χτεσινός διάλογος με αφορμή το Μομπι Ντικ που είχε το σταρ κ που φυσικά δεν είδαμε: 

- (εγω) ωραίο ήταν το μομπι ντικ λίγο που ειδα

-ναι…

-αν το βάλει το νετφλιξ να το δούμε

-νομίζω το εχει

-α ωραία να το βρουμε

-ναι…

-να το ψάξουμε

-γιατί; αφού θα κοιμηθείς πριν εμφανιστεί η φάλαινα. 

 

 

 

άσχετο αλλά εμένα αυτή τη ταινία μου φέρνει στο μυαλό το ''ήταν ένα μικρό καράβι'' που τραγουδούσαμε στο δημοτικο.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Yovanna είπε:

Και εγώ θέλω να κάνω Ισπανικά! Ψάχνω καθηγητή όμως! Αν κάποιος ξέρει κάποιον στα ΒΠ ας μου πει!

Εγώ έκανα πριν 200 χρόνια σε φροντιστήριο κέντρο Αθήνας, οπότε δεν νομίζω να εξυπηρετεί. Ηταν όμως πολύ καλό, εξειδικευμένο στα ισπανικά, κ όλοι οι καθηγητές ήταν ισπανοφωνοι. Κ κάναμε κ "εκπαιδευτικη" εκδρομή Ισπανία Πορτογαλία ! 

Link to comment
Share on other sites

κ εγω πριv το παιδι τωρα δεv ειvαι οτι δεv προλαβαιvω απλα ολα γιvοvται τοσο περιορισμεvα κ διακοπτομεvα που δεv τα ευχαριστιεμαι πραγματικα. Το διαβασμα μοvο εχω κρατησει καποιες ωρες  που κοιμουvται ολοι. Κηπουρικη μαρεσει παρα πολυ μπορω vα κατσω ωρες . Ζωγραφικη αρκετα  . ταιvιες αρκετες επιτραπεζια μαρεσουv πολυ αλλα δεv αρεσουv στοv αvτρα μου οποτε παιζουμε μοvο με συγκεκριμεvες παρεες. ψαρευαμε κ αρκετα με τοv αvτρα μου μαζι πολλες φορες. κ λιγο φωτογραφια . 

 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 

Ωωωω για πες για τα Ισπανικά; Το έχω απωθημένο από μικρή, ποτέ δε βρήκα χρόνο. 

Ναι, κι εγώ ενδιαφέρομαι. Μάλιστα είχα κάνει και σχετική ερώτηση στο forum πριν καιρό.

5 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Ναι τα babel ήταν η πρώτη μου επιλογή αλλά επειδή συνέχεια το ανέβαλα λόγω επιπλέον εξόδων μόλις μου είπανε για το duolingo δεν είχα δικαιολογία και ξεκίνησα αμέσως.Παντως, προτείνεται απο την πλατφορμα να κρατάμε σημειώσεις μετά το μαθημα,σίγουρα θέλει και λίγο μελέτη,εγώ άρχισα να παρακολουθώ και καμιά ταινία στα ισπανικά που και που και βοηθάει πολύ επίσης!

Κι εγώ των σημειώσεων και του γραψίματος είμαι. Με βοηθάει στην εμπέδωση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το είπα εγώ ότι ανοίξατε ωραία θέματα.

 

Εγώ έχω δύο πολύ μεγάλα πάθη-ενδιαφέροντα εδώ και πολλά χρόνια (από έφηβη), το τέννις και το καλλιτεχνικό πατινάζ. Τα παρακολουθώ φανατικά (δεν τα κάνω η ίδια), για χρόνια έχω υπάρξει σε διάφορα περιβάλλοντα η γραφική που ενδιαφέρεται για "κουφά" αθλήματα, τα τελευταία χρόνια έχω βρει το δίκιο μου, για το τέννις τουλάχιστον :P

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Deena είπε:

Το είπα εγώ ότι ανοίξατε ωραία θέματα.

 

Εγώ έχω δύο πολύ μεγάλα πάθη-ενδιαφέροντα εδώ και πολλά χρόνια (από έφηβη), το τέννις και το καλλιτεχνικό πατινάζ. Τα παρακολουθώ φανατικά (δεν τα κάνω η ίδια), για χρόνια έχω υπάρξει σε διάφορα περιβάλλοντα η γραφική που ενδιαφέρεται για "κουφά" αθλήματα, τα τελευταία χρόνια έχω βρει το δίκιο μου, για το τέννις τουλάχιστον :P

Αχ το καλλιτεχνικό πατινάζ το έβλεπα σαν τρελή. Στα χρόνια του Πλουσενκο ειδικά. Θυμάμαι να παρακολουθώ ανελλιπώς όλους τους αγώνες. Επίσης μ αρέσει ρυθμική, ενόργανη κ συγχρονισμένη. Αυτά δλδ γενικα τα παρακολουθώ κ τώρα αν τα πετύχω, μαζί με στίβο. Κ πολύ φανατικά φόρμουλα 1 μέχρι που έφυγε ο Σουμαχερ. Έισης παλιά πολύ φανατικά ποδόσφαιρο, με κριτήρια καθαρα … αισθητικά (υποστήριζα 1-2 ομάδες σε κάθε Ευρωπαϊκο πρωτάθλημα ανάλογα με τους παίχτες που μ άρεσαν κ οπωσδήποτε εθνική Ιταλίας κ εθνική Ισπανίας). Μέχρι πριν από 10 χρόνια ήξερα να σου πω ποιος είναι μπροστά σε κάθε χώρα, ποτέ έχει ντέρμπι, τι γίνεται στο champions league, euro κ mundial όλους τους αγώνες από τη φάση των 8 κ μετά κλπ. Τώρα μόνο τις μεγάλες διοργανώσεις παρακολουθώ από ημιτελικά κ μετά, γιατί κ ο σύζυγος δεν είναι υπερβολικά του ποδοσφαίρου οπότε αν θέλουμε να κάνουμε κάτι άλλο, θα το προτιμήσουμε. 

Link to comment
Share on other sites

Μια άλλη ασχολία που έχω αποκτήσει τώρα τελευταία είναι τα lego ενηλίκων. Ξεκίνησα από ζήλια προς την 6χρονη κόρη μου :), η οποία παίρνει κουτί lego και λάμπει το πρόσωπό της και δεν απευθύνει σε κανέναν τον λόγο μέχρι να το φτιάξει όλο.

 

Προσπαθώ να το πάρω με το μαλακό βέβαια γιατί είναι πανάκριβα, αλλά εάν δεν υπήρχε αυτός ο περιορισμός θα μπορούσα να ασχολούμαι άνετα 3-4 ώρες την ημέρα με αυτό. Τώρα συγκρατούμαι για να μου διαρκέσουν όσα παίρνω περισσότερο χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω κόλλημα με τα παζλ αλλά τώρα επειδή είναι ο μικρός είναι λίγο απαγορευτικό τα πολλά κομμάτια γιατί τα μισά σίγουρα θα βρεθούν αγνοούμενα σε απίθανα σημεία. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ασχολιομουν ποτέ με τέτοιες κατασκευές ή παζλ ενηλίκων αλλά τώρα που το λέτε είναι ενδιαφέρον, νομιζω κάποια στιγμή θα το επιδιώξω. 

Επίσης υπάρχουν κάτι anti stress colouring Books για μεγάλους και πρέπει να είναι τέλειο, γιατί κάτι παιδικά βιβλία χρωματισμού που έδειχνα στη μικρή ήταν όντως πολύ χαλαρωτικά σαν διαδικασία (δεν της έχω πάρει ακόμα για να χρωματίζει αυτή, είναι μικρή, απλώς αυτά ήταν κάτι διαφημιστικά για μεγαλύτερα παιδιά με πολλές λεπτομέρειες σαν ενηλίκων, εξ ου και ήταν ωραίο, αλλιώς αν χρωματιζα τεράστιες επιφάνειες δεν θα το έλεγα).

Link to comment
Share on other sites

Καλά εγώ ζωγραφίζω του μικρού τα βιβλία που έχουν ζωγραφική τωρα που δεν ξέρει ασχοληθεί πραγματικά με αυτά Κ απλά τα χαζομουτζουρωνει.  

Πιο πολύ τα περνώ για εμένα πάρα για το μικρο

Link to comment
Share on other sites

Ναι περίπου έτσι κι εγώ, απλώς δεν είναι ούτως ή άλλως για την ηλικία της αυτά. Τα πήραμε επειδή έχει μανία με το γράψιμο και όλο ζητάει χαρτί και ξυλομπογια, μιας που τα είδαμε τα πήραμε έτσι για μουτζουρες. Αλλά όταν πήγα να της δειξω πώς χρωματίζω διαπίστωσα ότι ήταν πάρα μα πάρα πολύ χαλαρωτικό.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Deena είπε:

Μια άλλη ασχολία που έχω αποκτήσει τώρα τελευταία είναι τα lego ενηλίκων. Ξεκίνησα από ζήλια προς την 6χρονη κόρη μου :), η οποία παίρνει κουτί lego και λάμπει το πρόσωπό της και δεν απευθύνει σε κανέναν τον λόγο μέχρι να το φτιάξει όλο.

 

Προσπαθώ να το πάρω με το μαλακό βέβαια γιατί είναι πανάκριβα, αλλά εάν δεν υπήρχε αυτός ο περιορισμός θα μπορούσα να ασχολούμαι άνετα 3-4 ώρες την ημέρα με αυτό. Τώρα συγκρατούμαι για να μου διαρκέσουν όσα παίρνω περισσότερο χρόνο.

Πολυ σημαντικό αυτό που κάνει η κόρη σου.Αυτοσυγκεντρωση και ολοκληρωση διαδικασίας.

Τι θέματα της αρέσουν?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Πολυ σημαντικό αυτό που κάνει η κόρη σου.Αυτοσυγκεντρωση και ολοκληρωση διαδικασίας.

Τι θέματα της αρέσουν?

 

Δεν έχει κάποια συγκεκριμένη προτίμηση, απλά επειδή είναι πολύ girly ως ιδιοσυγκρασία δεν θέλει τα προφανώς "αγορίστικα" (δεινόσαυρους, φόρμουλες, μοτοσικλέτες). Κατά τα άλλα, lego friends, Disney, city, ό,τι είναι 6+ το φτιάχνει με ενθουσιασμό. Με βοηθάει κι εμένα όταν φτιάχνω τα 18+.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

10 minutes ago, Deena said:

 

Δεν έχει κάποια συγκεκριμένη προτίμηση, απλά επειδή είναι πολύ girly ως ιδιοσυγκρασία δεν θέλει τα προφανώς "αγορίστικα" (δεινόσαυρους, φόρμουλες, μοτοσικλέτες). Κατά τα άλλα, lego friends, Disney, city, ό,τι είναι 6+ το φτιάχνει με ενθουσιασμό. Με βοηθάει κι εμένα όταν φτιάχνω τα 18+.

Αυτό το κάνει και ο γιος μου , παίρνει τα λέγκο τις οδηγίες και θέλει μόνος του να το φτιαξει, όταν το ολοκληρώνει το χαλάει και ξεκινάει πάλι από την αρχή.

 

Link to comment
Share on other sites

Τα λεγκο μ άρεσαν πολύ οτσν ήμουν μικρή κ τώρα με του μικρου ασχολούμαι κ εγω πολύ, είναι το βασικό παιχνίδι που κάνω με ευχαρίστηση. λεγκο, ξύλινα τουβλάκια, οτιδήποτε. Έχω κ εγω μανία με τις οδηγίες κ φυλάω τα φυλλάδια για να μπορούμε να τα φτιάξουμε όπως στην εικόνα. Επθσης έχουμε μια καταπληκτική κασετίνα με ξύλινα που έχει σκέτα κ κάποια σαν μερη σπιτιου, παράθυρα, πόρτες, αψίδες, με σχέδιο πέτρα κλπ, τα οποία ήταν τοποθετημένα πολύ ωραία σαν πρόσοψη ανακτόρου. Στην αρχή ήθελα να τα τακτοποιω στο κουτί  σύμφωνα με το σχέδιο, γιατί μου άρεσε πολύ να τα φτιάχνω!!!! 

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
πρίν από 14 λεπτά , Deena είπε:

Έχει ασχοληθεί/ψάξει κανείς για σεμινάρια δημιουργικής γραφής να μου προτείνει κάποιο που να αξίζει τον κόπο?

 

Είχα ακούσει καλά λόγια για το Μικρό Πολυτεχνείο. Μετά ξέρω μια συγγραφέα που κάνει online workshops, είμαι σίγουρη ότι είναι καλή, αλλά είναι στα αγγλικά οπότε δεν ξέρω αν σε ενδιαφέρει.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 33 λεπτά , Deena είπε:

Έχει ασχοληθεί/ψάξει κανείς για σεμινάρια δημιουργικής γραφής να μου προτείνει κάποιο που να αξίζει τον κόπο?

Εγώ σκεφτόμουν τα σεμινάρια του Ιανού για παιδικό βιβλίο που τα κάνει ο Δημοκίδης (έχει και πολλές άλλες κατηγορίες )αλλά πλέον με τον Ιανό ξενέρωσα και δεν ξέρω θα ψάξω αλλού λέω

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, λουκουμαδάκι είπε:

Εγώ σκεφτόμουν τα σεμινάρια του Ιανού για παιδικό βιβλίο που τα κάνει ο Δημοκίδης (έχει και πολλές άλλες κατηγορίες )αλλά πλέον με τον Ιανό ξενέρωσα και δεν ξέρω θα ψάξω αλλού λέω

 

Πιστεύω ότι ο Δημοκίδης θα φύγει από μόνος του μετά από αυτό που έγινε, να σου πω την αλήθεια. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Ilaeira είπε:

 

Πιστεύω ότι ο Δημοκίδης θα φύγει από μόνος του μετά από αυτό που έγινε, να σου πω την αλήθεια. 

Δεν είδα αν έγραψε κάτι στο ίνσταγκραμ αλλά και εμένα μου πέρασε αυτή η σκέψη τουλάχιστον αφού τελειώσει φέτος. Αν δεν ανασκευάσουν that is. Θεσσαλονίκη φίλη που έχει πάει σε εργαστήρια αρκετά μου έχει πει ότι σε οργανωτικό επίπεδο είναι από τα καλύτερα του Ιανού αλλά.. 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...