Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προετοιμασία για το Δημοτικό


Recommended Posts

Just now, Anna3011 είπε:

Χάρισμα είναι αυτή η τόσο καλή μνήμη βρε συ, γιατί να προβληματιστείς; Εγώ φαντάστηκα από την περιγραφή των όσων ξέρει ότι κάνετε μάθημα και επαναλήψεις. Αν το παιδί βρίσκει ενδιαφέρον σε αυτά και ασχολείται κανένα πρόβλημα. Ακολουθεός και παράλληλα φροντίζεις να αναπτύξεις και άλλα κομμάτια της προσωπικότητας μέσα από το παιχνίδι. Η αποδοχή των κανόνων πχ στο σχολικό περιβάλλον γιατί σε προβληματίζει; Εμένα δε με έχει προβληματίσει ποτέ. Θεωρώ ότι τα στοιχειώδη τα κατέχει (παρά τη γενικά χαλαρή της καθημερινότητα) αλλά τα υπόλοιπα είναι δουλειά της δασκάλας. Τους απλούς κανόνες του σπιτιού δεν τους αποδέχεται; Είναι πνεύμα αντιλογίας ή απλά εσύ αγχώνεσαι;

Όχι καλέ, δεν του κάνουμε μάθημα, αλλά οι περισσότεροι έτσι νομίζουν. Ίσως έχουμε μια τάση να λέμε πράγματα που δεν χρειάζονται και αποθηκεύει περιττές για την ηλικία πληροφορίες, δεν ξέρω... αλλά σίγουρα δεν κάτσαμε επί τούτου να του μάθουμε κάτι. Το ότι είδαμε την ικανότητα και την εμπλουτίσαμε, ισχύει. Αλλά έγινε τόσο αβίαστα και αυθόρμητα πάνω στην κουβέντα ή το παιχνίδι όπως λέμε πχ ότι η ψαρόσουπα έχει μέσα τα τάδε υλικά ή ότι το μοσχάρι είναι το παιδί της αγελάδας. Τη μνήμη δεν τη θεωρώ ιδιαίτερο χάρισμα, σίγουρα είναι χρήσιμη και βοηθητική, αλλά θα προτιμούσα να είχε άλλες δεξιότητες σε αυτήν την ηλικία πχ να είχε περισσότερη επικοινωνιακή άνεση, να κάνει πιο εύκολα διάλογο. 

 

Για τους κανόνες, έχω την αίσθηση ότι στο σπίτι ίσως δεν έχουμε τόσο πολλούς κανόνες. Είναι τα βασικά της ασφάλειας και η προσοχή σε κάποια αντικέιμενα που φθείρονται, και γενικά επειδή είμαστε του προγράμματος υπάρχει μια ρουτίνα, όμως σκέφτομαι ότι σε σχέση με τα παιδιά που έχουν πάει σταθμό μπορεί πχ να του φαίνεται περίεργο που πρέπει να φάει την ώρα που λέει η δασκάλα ή ότι θα βγουν έξω συγκεκριμένη ώρα ή δεν θα παίξουν με όποια παιχνίδια θέλουν. Γιατί για τέτοια πράγματα δεν υπάρχει κάποιος κανόνας στο σπίτι προφανώς. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Έσπερος είπε:

Όχι καλέ, δεν του κάνουμε μάθημα, αλλά οι περισσότεροι έτσι νομίζουν. Ίσως έχουμε μια τάση να λέμε πράγματα που δεν χρειάζονται και αποθηκεύει περιττές για την ηλικία πληροφορίες, δεν ξέρω... αλλά σίγουρα δεν κάτσαμε επί τούτου να του μάθουμε κάτι. Το ότι είδαμε την ικανότητα και την εμπλουτίσαμε, ισχύει. Αλλά έγινε τόσο αβίαστα και αυθόρμητα πάνω στην κουβέντα ή το παιχνίδι όπως λέμε πχ ότι η ψαρόσουπα έχει μέσα τα τάδε υλικά ή ότι το μοσχάρι είναι το παιδί της αγελάδας. Τη μνήμη δεν τη θεωρώ ιδιαίτερο χάρισμα, σίγουρα είναι χρήσιμη και βοηθητική, αλλά θα προτιμούσα να είχε άλλες δεξιότητες σε αυτήν την ηλικία πχ να είχε περισσότερη επικοινωνιακή άνεση, να κάνει πιο εύκολα διάλογο. 

 

Για τους κανόνες, έχω την αίσθηση ότι στο σπίτι ίσως δεν έχουμε τόσο πολλούς κανόνες. Είναι τα βασικά της ασφάλειας και η προσοχή σε κάποια αντικέιμενα που φθείρονται, και γενικά επειδή είμαστε του προγράμματος υπάρχει μια ρουτίνα, όμως σκέφτομαι ότι σε σχέση με τα παιδιά που έχουν πάει σταθμό μπορεί πχ να του φαίνεται περίεργο που πρέπει να φάει την ώρα που λέει η δασκάλα ή ότι θα βγουν έξω συγκεκριμένη ώρα ή δεν θα παίξουν με όποια παιχνίδια θέλουν. Γιατί για τέτοια πράγματα δεν υπάρχει κάποιος κανόνας στο σπίτι προφανώς. 

Συχνά στο σχολείο τα παιδιά είναι διαφορετικά από ότι στο σπίτι. Θεωρώ ότι γρήγορα θα μπει στο κλίμα του σχολείου. Σίγουρα θα βοηθήσει κι ο/η  νηπιαγωγός. Τόσα παιδιά περνάνε από τα χέρια τους κι έχουν τον τρόπο και τις γνώσεις να το κάνουν. Δεν ξέρω, νομίζω πως αν εμπιστευόμαστε τον κάθε επαγγελματία (στα λογικά πλαίσια βεβαίως), γίνεται κι η δική μας κι η δική τους ζωή καλύτερη κι ευκολότερη. Δε λέω βέβαια ότι είπες κάτι για τον εκπαιδευτικό. Καλό είναι να διώχνουμε όσο γίνεται το άγχος, γιατί μπορεί να περνάει και στα παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, love kids είπε:

Συχνά στο σχολείο τα παιδιά είναι διαφορετικά από ότι στο σπίτι. Θεωρώ ότι γρήγορα θα μπει στο κλίμα του σχολείου. Σίγουρα θα βοηθήσει κι ο/η  νηπιαγωγός. Τόσα παιδιά περνάνε από τα χέρια τους κι έχουν τον τρόπο και τις γνώσεις να το κάνουν. Δεν ξέρω, νομίζω πως αν εμπιστευόμαστε τον κάθε επαγγελματία (στα λογικά πλαίσια βεβαίως), γίνεται κι η δική μας κι η δική τους ζωή καλύτερη κι ευκολότερη. Δε λέω βέβαια ότι είπες κάτι για τον εκπαιδευτικό. Καλό είναι να διώχνουμε όσο γίνεται το άγχος, γιατί μπορεί να περνάει και στα παιδιά.

@Έσπεροςη αποψη μου για τα δικα σου αγχη ειναι αυτη ακριβως.κανενα παιδι στο σπιτι του δ εχει το ιδιο με προγραμμα με το σχολειο,στο τι ωρα θα φανε,θα βγουμε,με τι θα παιξουνε κλπ

παντως η μνημη ειναι τρομερη δεξιοτητα,που θα του φανει πολυ χρησιμη στο μελλον

κ θα συμφωνησω με την αργκ παλι,οτι ολα τα παιδακια καποια στιγμη βαριουνται η δ τους αρεσει το σχολειο.κ υπαρχουν απειροι λογοι.συνηθως ειναι φασεις κ περνανε.επισης η συμπεριφορα των παιδιων στο σχολειο συνηθως διαφερει πολυ απο το σπιτι

(ακομη κ το πιο απλο.ο μικρος μου τρωει υπερβολικα αργα κ ελαχιστα.στο σχολειο συνηθως τρωει ολο το δεκατιανο στον χρονο που εχουν)

Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι συμφωνώ απόλυτα ότι στο σχολείο τα παιδιά συμπεριφερονται τελείως διαφορετικά από ότι στο σπίτι, κ ότι προσαρμοζονται σχετικά εύκολα στο νέο τους πρόγραμμα στην καινούργια τους ρουτίνα, εμένα ο μικρός στο σπίτι είναι τρομερά δραστήριος κ άνετα μπορεί να γκρεμίσει όλο το σπίτι, κ στον παιδικό η δασκάλα του μου λέει ότι είναι από τα ποιο ήσυχα κ ήρεμα παιδιά μέσα στη τάξη κ ότι με την ηρεμία που έχει βοηθάει κ τα άλλα παιδιά να ηρεμούν κ όταν της λέω πως είναι στο σπίτι δε με πιστεύει... :roll:

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, love kids είπε:

Διίστανται τελικά οι απόψεις. Πρόσφατα είχα παρόμοια συζήτηση με δύο εκπαιδευτικούς, η μία χρόνια δασκάλα σε ιδιωτικό εκπαιδευτήριο και ο άλλος δάσκαλος σε δημόσιο σχολείο. Και οι δύο ήταν της άποψης ότι ακόμη και τα παιδιά που είναι νήπια φέτος και διδάσκονται καιρό διαδικτυακά δε χρειάζεται να κάνουν κάτι ιδιαίτερο πέρα από όσα κάνουν μαζί τους οι γονείς ώστε να προετοιμαστούν για το Δημοτικό. Μου κάνει εντύπωση πως σε απασχολεί τόσο πολύ κάτι τέτοιο με το επάγγελμα που έχεις. 

Δεν νομίζω πως αρκουν αυτά που κάνουν στα τηλε μαθήματα! εγώ προσωπικα τα θεωρώ κάπως ελλιπή. Αν ήταν από κοντά θα έκαναν πολλα παραπάνω!!!  Μα το χει παραδεχτει και η ίδια η νηπιαγωγός. Πιασαμε τα βιβλία της πρώτης, δειλά δειλά! Πρώτη εντυπωση πολλη θετική... 

 

Μη σου κανει καθόλου εντυπωση, είναι ένα κομμάτι που με αγχώνει! Αλλά πιστευω φευγει το άγχος όταν μπεις σε αυτό! :)

Just now, xaroumenh mama είπε:

Ναι ναι συμφωνώ απόλυτα ότι στο σχολείο τα παιδιά συμπεριφερονται τελείως διαφορετικά από ότι στο σπίτι, κ ότι προσαρμοζονται σχετικά εύκολα στο νέο τους πρόγραμμα στην καινούργια τους ρουτίνα, εμένα ο μικρός στο σπίτι είναι τρομερά δραστήριος κ άνετα μπορεί να γκρεμίσει όλο το σπίτι, κ στον παιδικό η δασκάλα του μου λέει ότι είναι από τα ποιο ήσυχα κ ήρεμα παιδιά μέσα στη τάξη κ ότι με την ηρεμία που έχει βοηθάει κ τα άλλα παιδιά να ηρεμούν κ όταν της λέω πως είναι στο σπίτι δε με πιστεύει... :roll:

Αυτο ισχυει γενικά αλλά δεν είναι κανόνας για όλα τα παιδια.. 

 

..Πάντως γενικά πιστευω πως χωρίς πιεση και χαλαρά μπορουμε πεντε δέκα πραγνατα να τους τα δώσουμε εμείς. Δεν λέμε να βγάλουμε εμείς την υλη της χρονιάς!!! Δε γίνεται κιόλας και να θες... 

 

 

Περιμένω ιδεες. . Εγώ βρήκα κι άλλες, τις παραθέσω σε λίγο. Είναι από παλια ποστ εδώ. Ελπίζω να επιτρεπεται που τα παραθέτω,:confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, diane2020 είπε:

Δεν νομίζω πως αρκουν αυτά που κάνουν στα τηλε μαθήματα! Ασε που δεν μπαίνουμε παντα αλλά και πάλι εγώ προσωπικα τα θεωρώ κάπως ελλιπή. Αν ήταν από κοντά θα έκαναν πολλα παραπάνω!!!  Μα το χει παραδεχτει και η ίδια η νηπιαγωγός. Πιασαμε τα βιβλία της πρώτης, δειλά δειλά! Μη σου κανει καθόλου εντυπωση, είναι ένα κομμάτι που με αγχώνει! Αλλά πιστευω φευγει το άγχος όταν μπεις σε αυτό! 

Αυτο ισχυει γενικά αλλά δεν είναι κανόνας για όλα τα παιδια.. 

 

..Πάντως γενικά πιστευω πως χωρίς πιεση και χαλαρά μπορουμε πεντε δέκα πραγνατα να τους τα δώσουμε εμείς. Δεν λέμε να βγάλουμε εμείς την υλη της χρονιάς!!! Δε γίνεται κιόλας και να θες... 

Σίγουρα δεν υποκαθίσταται η δια ζώσης διδασκαλία σε τέτοιες ηλικίες αλλά όλα τα παιδιά τα ίδια ζουν πάνω κάτω τα δύο τελευταία χρόνια. Τα βιβλία της Α' θα τα κάνουν του χρόνου, δε βλέπω το λόγο να τα πιάσουν από τώρα τα παιδιά. Διαφωνώ κάθετα με το να έχουν ήδη δουλέψει το ιδιο βιβλίο που κανονικά έπρεπε να δουν του χρόνου. Δε μιλάμε για μαθητές Λυκείου που ξεκινούν την ύλη της επόμενης τάξης σε θερινά μαθήματα στο φροντιστήριο.

Άρα εσύ ως εκπαιδευτικός και γενική διευθύντρια ιδιωτικού σχολείου αυτό συμβουλεύεις τους γονείς που πιθανόν ψάχνουν τώρα πού να γράψουν το πρωτάκι τους από Σεπτέμβρη;

Link to comment
Share on other sites

Just now, love kids είπε:

Σίγουρα δεν υποκαθίσταται η δια ζώσης διδασκαλία σε τέτοιες ηλικίες αλλά όλα τα παιδιά τα ίδια ζουν πάνω κάτω τα δύο τελευταία χρόνια. Τα βιβλία της Α' θα τα κάνουν του χρόνου, δε βλέπω το λόγο να τα πιάσουν από τώρα τα παιδιά. Διαφωνώ κάθετα με το να έχουν ήδη δουλέψει το ιδιο βιβλίο που κανονικά έπρεπε να δουν του χρόνου. Δε μιλάμε για μαθητές Λυκείου που ξεκινούν την ύλη της επόμενης τάξης σε θερινά μαθήματα στο φροντιστήριο.

Άρα εσύ ως εκπαιδευτικός και γενική διευθύντρια ιδιωτικού σχολείου αυτό συμβουλεύεις τους γονείς που πιθανόν ψάχνουν τώρα πού να γράψουν το πρωτάκι τους από Σεπτέμβρη;

Καλά μη φανταστείς το πιασαμε και θα το κάνουμε όλο. Είναι δυο τευχη και πολλα από αυτά θέλουν ταξη συζηυηση. Όμως γραμματακια λεξουλες προσανατολισμο σχήματα όλα αυτά μπορείς να τα κάνεις. Εγώ έκανα κάποιες επιλογές και κάθε τόσο θα διαλεγω κάποια. Κάθε παιδάκι είναι διαφορετικό, εγώ γενικά συμβουλευω τους να τα αφήνουν όλα πάνω στο σχολείο αλλά δεν το τηρώ απαραιτητως εγω... Γιατί πιστευω πως κάθε παιδι είναι διαφορετικο και η προσεγγιση επίσης.!Ο γενικός μπουσουλας οπότε είναι αυτός αλλά αν κάποιος γονέας θέλει να προετοιμαζει το παιδι του δε θα του πεις εσυ τι θα κάνει!!! 

Πάντως γενικά εγώ προτιμω μέσα από παιχνιδι να γίνεται η μάθηση σε αυτή την ηλικία, η προετοιμασία γιατί ουτως η αλλως είναι λίγο δυσκολο να συγκεντρωθούν τόσο μικρά. 

Θα ήθελα όμως και ΤΙΠΣ συγκέντρωσης αν ξέρετε!! 

On 25/4/2007 at 4:02 ΜΜ, angela είπε:

Το προηγούμενο Σάββατο παρακολούθησα ένα σεμινάριο σχετικά με το θέμα "Σχολική ετοιμότητα - Ένταξη στο Δημοτικό" και αναφέρθηκαν τι δεξιότητες γλωσσικες , γνωστικές αλλά και κινητικές θα πρέπει να έχει αναπτύξει το παιδί για να γίνει ομαλά η ένταξή του στην Α΄ Δημοτικού που σημειωτέον έχει γίνει πολύ δύσκολη πλέον αφού τα παιδάκια περνάνε κατευθείαν από το παιχνίδι στα μαθήματα και μάλιστα άκουσα ότι διδάσκονται και την προπαίδεια μέχρι το 10!!!!!! :shock:

Θα ήθελα να σας αναφέρω μερικά από αυτά που ειπώθηκαν :

 

Σχολική ετοιμότητα είναι η κατάσταση στην οποία το παιδί έχει τις απαραίτητες γνώσεις και δεξιότητες για την ομαλή μετάβαση και φοίτησή του στο σχολείο.

Επίσης ο όρος σχολική ετοιμότητα περιλαμβάνει τη δυνατότητα του παιδιού να δεχτεί τα νέα γνωστικά αντικείμενα σε δομημένο πλαίσιο και με καθορισμένο ρυθμό, να προσαρμοστεί και να ξεπεράσει τις όποιες δυσκολίες συναντήσει στο νέο του περιβάλλον.

 

Κριτήρια σχολικής ετοιμότητας είναι:

η ηλικία

η φυσική του υγεία

η σωστή προσχολική εκπαίδευση

ο σωστός προφορικός λόγος

οι γνωστικές του ικανότητες

οι κινητικές του δεξιότητες

η συναισθηματική του ωριμότητα

τα περιβαλλοντικά ερεθίσματα

 

ανάπτυξη του προφορικού λόγου:

Να αρθρώνει σωστά όλα τα φωνήματα και τα συμφωνικά συμπλέγματα.

Να κατανοεί πλήρως τον προφορικό λόγο δηλ τις έννοιες, απλές και σύνθετες εντολές, ερωτήσεις, μεγάλες σε μήκος προτάσεις ή προτάσεις με πολύπλοκες συντακτικές δομές, ιστορίες γεγονότα και συζητήσεις.

Να αναπτύσει διαρκως το λεξιλόγιό του.

Να οργανώνει επαρκώς τον προφορικό του λόγο σε συντακτικο και γραμματικό επίπεδο δηλ : να παράγει ορθές συντακτικά προτάσεις και να χρησιμοποιεί σωστά τα άρθρα, τις αντωνυμίες τους χρόνους των ρημάτων κλπ.

Να περιγράφει εικόνες που βλέπει , να διηγείται γεγονότα και καταστάσεις.

Να αφηγείται ιστορίες φανταστικές.

Να διατυπώνει απλές σκέψεις του.

Να συμμετέχει σε συζητήσεις.

 

Θα πρέπει να έχει οπτική αντίληψη:

Να αναγνωρίζει και να ονομάζει τα χρώματα

Να αναγνωρίζει και να ονομάζει τα σχήματα και να κάνει οπτική διάκριση.

δηλ:Το παιδί όταν δεν έχει πρόβλημα στην οπτική διάκριση είναι ικανό να αναγνωρίζει γράμματα ή λέξεις σε διαφορετικές μορφές

πχ. Καίτη, ΚΑΙΤΗ, καιτη όλα να τα αναγνωρίσει για την ίδια λέξη/ έννοια!

( τα παιδιά με δυσκολίες στην οπτική αντίληψη παρουσιάζουν συνήθως πρόβλημα στην αντιγραφή)

 

Θα πρέπει να έχει οπτικοχωριτική αντίληψη-Προσανατολισμό στον χώρο:

Να γνωρίζει τα μέρη του σώματος

Να κατανοεί τις χωρογνωστικές έννοιες πχ.πάνω-κατω, μέσα-έξω,μπροστά-πίσω

Να διακρίνει το δεξιά με το αριστέρά στο σώμα του , στο χώρο και στο χαρτί

(τα παιδιά με οπτικο-γνωστικά προβλήματα είτε αφήνουν μεγάλα διαστήματα μεταξύ των λέξεων είτε δεν αφήνουν κανένα διάστημα και τα κολλάνε)

 

Θα πρέπει να ξέρει την διαδοχή - αλληλουχία - προσανατολισμό στο χρόνο:

Να μπορεί να ακολουθεί ένα ρυθμό

Να βάζει εικόνες σε μια σειρά φτιάχνοντας μια ιστορία με την σωστή χρονική σειρά

Να ξεχωρίζει την σειρά μέρα-νύχτας, πριν-τώρα-μετά

Να γνωρίζει την σειρά των εποχών

Να γνωρίζει τις ημέρες , να αντιλαμβάνεται το χτες-σήμερα-αύριο

(τα παιδιά με δυσκολία στην χρονική διαδοχή εμφανίζουν δυσκολίες στις αριθμητικές πράξεις και κυρίως στην αφαίρεση.)

 

Θα πρέπει να έχει αναπτύξει σωστά την λεπτή κινητικότητα-γραφοκινητικότητα-τον οπτικοκινητικό συντονισμό:

Λεπτή κινητικότητα είναι η δεξιότητα του παιδιού να κάνει λεπτές κινήσεις με το χέρι του.Από το νηπιαγωγείο θα πρέπει να καταφέρνει να κάνει την τριποδική σύλληψη του μολυβιού, να ζωγραφίζει με κινήσεις των δακτύλων και του καρπού και όχι με ολικές κινήσεις του ώμουκαι του αγκώνα.Θα πρέπει να χειρίζεται σωστά το ψαλίδι και να ζωγραφίζει σωστά μέσα στο περίγραμα του σχεδιου.

 

Επίσης πολύ βασικό ρόλο παίζει και η σωστή μνήμη, η οπτική και η ακουστική.

(να μπορεί να λέει απέξω και κανα ποίημα)

 

Αλλά το πιο ίσως σημαντικό που αναφέρθηκε το σεμινάριο ήταν η ψυχοκοινωνική του ετοιμότητα:

Από την ηλικία των 5 θα πρέπει να :

Ελέγχει τη συμπεριφορά και τα συναισθήματά του

Να μιλάει με αυτοπεποίθηση σε ενήλικες , να μπορεί να ζητάει βοήθεια και να εκφράζει συναισθήματα και ανάγκες

Να λύνει μικρά προβλήματα μόνο του (δεν θα είναι πάντα η μητέρα του δίπλα του στο σχολείο)

Να προσέχει τα πραγματά του και να τακτοποιεί τα παιχνίδια του και αργότερα την τσάντα του

Να σέβεται τα πράγματα των άλλων και να μοιράζεται πχ τα παιχνίδια του

Να σέβεται τους κανόνες των παιχνιδιών

Να μπορεί να δημιουργίσει φίλους

Να δοκιμάζει νέες δραστηριότητες

Να ακούει και να προσέχει τους άλλους που μιλούν

Να μπορεί να εργάζεται αποτελεσματικά μόνος του ή σε μικρές ομάδες

Να αποχωρίζεται άνετα τους δικούς του

Να γνωρίζει το ονοματεπώνυμό του αλλά και των γονιών του για να μπορεί να το πει σε κάποιον ενήλικά άμα παραστεί ανάγκη...

 

 

Αναφέρθηκαν και πολλά άλλα!!! όμως σε κάποια φάση εγώ σκεφτόμενη τον Νεκτάριο και τι ΔΕΝ μπορεί να κάνει απογοητεύτηκα !!!

Έφυγα από εκεί με την σκέψη ότι έχουμε ακόμη ένα τεράααστιο βουνό να ανέβουμε για να φτάσουμε κάποια στιγμή σε αυτό που λέγεται πρώτη δημοτικού... :oops:

 

Ελπίζω να σας βοήθησα εσας που έχεται παιδιά τυπικής ανάπτυξης να καταλάβετε σε τι θα χρειαστεί να βοηθήσετε το παιδάκι σας γιατί τα πράγματα έχουν δυσκολεψει πολύ και θελει πολύ πολύ προσοχή αγάπη και υπομονή από την δική σας πλευρά.

 

Καλό κουράγιο σε όλους μας, είτε ο σταυρός μας είναι μικροσκοπικός είτε τεράστιος!

 

Αγγελική

Φανταστικό ποστ!!!! 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, diane2020 είπε:

Καλά μη φανταστείς το πιασαμε και θα το κάνουμε όλο. Είναι δυο τευχη και πολλα από αυτά θέλουν ταξη συζηυηση. Όμως γραμματακια λεξουλες προσανατολισμο σχήματα όλα αυτά μπορείς να τα κάνεις.

Όταν πιάνεις το σχολικό βιβλίο από πριν, ακυρώνεις το σχολείο. Δέχομαι να θες να μάθεις πράγματα από πριν, αν το θεωρείς αναγκαίο. Πάρε άλλο υλικό όμως. Που θα είναι κ καλύτερο από το βιβλίο στο κάτω κάτω. Το παιδί σε κάποια ηλικία θα αμφισβητήσει το εκπαιδευτικό σύστημα, τους καθηγητές, τις γνώσεις που παίρνει στο σχολείο, κ καλά θα κάνει. Αν όμως στο πρωτάκια εμφανίσεις το βιβλίο από πριν κ κανεις κάποια πράγματα, πέραν του ότι μπορεί να βγεις τελείως από τη φιλοσοφία που έχει (το ότι έχουμε κάποιες γνώσεις δεν μας καθιστά παιδαγωγικά καταρτισμένους για διδασκαλία σε όλες τις ηλικίες), στο μυαλό του παιδιού ακυρώνεται κ το σχολείο κ ο δάσκαλος, γιατί αν είναι αυτά να τα κάνουμε σπίτι με τη μαμα, τότε γιατί πάμε σχολείο; 

7 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

επισης η συμπεριφορα των παιδιων στο σχολειο συνηθως διαφερει πολυ απο το σπιτι

(ακομη κ το πιο απλο.ο μικρος μου τρωει υπερβολικα αργα κ ελαχιστα.στο σχολειο συνηθως τρωει ολο το δεκατιανο στον χρονο που εχουν)

 

6 ώρες πρίν, xaroumenh mama είπε:

Ναι ναι συμφωνώ απόλυτα ότι στο σχολείο τα παιδιά συμπεριφερονται τελείως διαφορετικά από ότι στο σπίτι, κ ότι προσαρμοζονται σχετικά εύκολα στο νέο τους πρόγραμμα στην καινούργια τους ρουτίνα, εμένα ο μικρός στο σπίτι είναι τρομερά δραστήριος κ άνετα μπορεί να γκρεμίσει όλο το σπίτι, κ στον παιδικό η δασκάλα του μου λέει ότι είναι από τα ποιο ήσυχα κ ήρεμα παιδιά μέσα στη τάξη κ ότι με την ηρεμία που έχει βοηθάει κ τα άλλα παιδιά να ηρεμούν κ όταν της λέω πως είναι στο σπίτι δε με πιστεύει... :roll:

Μάλλον επηρεάζομαι από μεγαλύτερα παιδια που το σχολείο μόνο κακό κάνει στη συμπεριφορά τους. Πότε την παθαίνουν τη μετάλλαξη κι έρχονται αργότερα κι είναι σαν να μην έχουν μπει ποτέ σε τάξη; 

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, irin said:

Τώρα λοιπόν θα ανταλλάξουμε θέσεις για μία φορά. Ο δικός μου είναι αύγουστο του 2017 και δεν ξεχωρίζει ούτε τον αριθμό 1 από τον αριθμό 2, (παραπάνω δεν έχει μάθει καν,αυτους τους δύο υποτίθεται τους έχει μάθει). Πηγαίνει σχολείο από ενός έτους! αλλά ενώ ψιλοξέρει προφορικά να μετράει ως το 10-12, να ξεχωρίζει αριθμούς όχι, γράμματα όχι, παζλ δεν ξέρει ούτε να ενώσει 2 κομμάτια, και αρνείται να του μάθω οτιδήποτε. Δεν έχω σαλτάρει ακόμα, τί στο καλό...θα τα μάθει στο προνήπιο αναγκαστικά  ελπίζω.

Μπορεί όμως να σου αναλύσει πώς  λειτουργεί η μηχανή του αυτοκινήτου και πώς παίρνει μπρος το μηχανάκι του γείτονα. Ο καθένας με τα ενδιαφέροντά του...

Η κόρη μου έμαθε να διαβάζει και να γράφει κανονικά (ανορθόγραφα προφανώς αλλά γράφει ότι ακούει) τον πρώτο μήνα που ξεκίνησε το νήπιο. Ποτέ δεν της πήραμε βιβλίο δραστηριοτήτων, μόνη της ασχολήθηκε με αυτό, Στο προνήπιο τους έδειξαν τα γραμματάκια, και μόνη της ρωτούσε συνέχεια και με πολλή δική της προσπάθεια τα κατάφερε. Τώρα πχ με ρωτάει για τα αγγλικά  γράμματα. Εγώ ποτέ δεν ήμουν του να τους μάθω κλπ, ίσα ίσα  τα αφήνω αυτά στο σχολείο. Όμως σε πάει το παιδί. Εκείνη ήξερε από τα 3 να γράφει τους  αριθμούς και κάποια γράμματα (της τα μάθαινε ίσως και η κυρία που την πρόσεχε), ενώ ο γιος μου 3.5 δεν έχει μάθει τίποτα παρόλο που πάει σχολείο, όπως γράφω παραπάνω. Αν τον πιέσω, θεωρώ θα τα κάνω χειρότερα...

κι η δικιά μου παζλ ούτε να πλησιάσει μέχρι που πήγε προνήπιο....κι όπως λες ό,τι δεν μπορεί, δεν είναι έτοιμη ,μαθησιακά να το αφομοιώσει αρνείται να της το μάθω...τώρα που είναι νήπιο θέλει να κάνει μέχρι και πολλαπλασιασμούς...(πχ 2*8 και προσθέσεις αφαιρέσεις τύπου 25+3 ή 27-9) με τη βοηθειά μου φυσικά...ξέρω απο την πείρα μου με παιδιά ότι ως κ β δημοτικού μπορεί να ζορίζονται σε αυτά. τα παιδάκια έχουν το ρυθμό τους...ακολουθήστε τα ...αν είναι κάτι ανησυχητικό θα σας το πουν

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Ξέρω γονείς που έβαλαν το παιδί το καλοκαίρι της έκτης να δει τα βιβλία του γυμνασίου, οπότε δεν εκπλήσσομαι από τίποτα. Επίσης η μαμα μου μας έβαζε να κάνουμε με πρόγραμμα αυτά τα επαναληπτικά βιβλία των διακοπών που έχουν δραστηριότητες στην ύλη της προηγούμενης τάξης.

 

Μαμά φίλου του γιου μου (ετών 14) έχει βάλει το παιδί να κάνει ιδιαίτερα σε σχεδόν όλα τα μαθήματα. Με τον τρόπο αυτό έχει τελειώσει την ύλη της τάξης νωρίτερα και έχει μπει και στην ύλη της επόμενης. Επίσης έχει σιχαθεί το σχολείο και από μαθητής του 18-19, έχει πέσει στο 15, μιας και δεν έχει καμία όρεξη να διαβάζει για το σχολείο, πράγματα που ήδη τα έχει ξαναδεί και τα βαριέται. Η μαμά πιστεύει ότι το σχολείο δεν είναι αρκετά καλό και δε δημιουργεί αρκετές προκλήσεις, και θα αλλάξει του χρόνου το παιδί σχολείο, το οποίο είναι έτσι στα όρια της κατάθλιψης πλέον που θα χάσει τους φίλους του, και δεν ανοίγει καν βιβλίο φυσικά. Τίποτα δε με εκπλήσσει πια :( 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίτσια νομίζω ότι όπως παντού έτσι κι εδώ η χρυσή τομή είναι το μέτρο....ασχολούμαστε τόσο όσο...ούτε τη ΝΑΣΑ θα στείλουμε τα παιδάκια μας ούτε θα τα αφήσουμε στην τύχη τους εντελώς.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Μαμά φίλου του γιου μου (ετών 14) έχει βάλει το παιδί να κάνει ιδιαίτερα σε σχεδόν όλα τα μαθήματα. Με τον τρόπο αυτό έχει τελειώσει την ύλη της τάξης νωρίτερα και έχει μπει και στην ύλη της επόμενης. Επίσης έχει σιχαθεί το σχολείο και από μαθητής του 18-19, έχει πέσει στο 15, μιας και δεν έχει καμία όρεξη να διαβάζει για το σχολείο, πράγματα που ήδη τα έχει ξαναδεί και τα βαριέται. Η μαμά πιστεύει ότι το σχολείο δεν είναι αρκετά καλό και δε δημιουργεί αρκετές προκλήσεις, και θα αλλάξει του χρόνου το παιδί σχολείο, το οποίο είναι έτσι στα όρια της κατάθλιψης πλέον που θα χάσει τους φίλους του, και δεν ανοίγει καν βιβλίο φυσικά. Τίποτα δε με εκπλήσσει πια :( 

λατρεμένη κατηγορία γονέων, που θεωρούν ότι το σχολείο στερεί από το καμάρι τους το πολύτιμο δυναμικό που υποθετικά θα ξεδίπλωνε σε κάποιο άλλο περιβάλλον, κ γκρινιάζει γιατί ο δάσκαλος στο δίπλα σχολείο κάνει εργαστήριο ρομποτικής ενώ ο δικός τους μίζερος αναρχοαπλυτος κάνει λαχανόκηπο κ άλλα τετοια χίπικα (true story). 

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι πως ο κάθε γονιός έχει τις ανησυχίες του. 

@diane2020, πρόκειται για τη μεγάλη σου, σωστά; Αν αγχώνεσαι επειδή είχε το θέμα με την ομιλία, φυσιολογικό το βρίσκω. Κάνετε ακόμα λογο- και εργοθεραπεία; Αν ναι, από εκεί τι σου είπαν; Να ξεκινήσεις προετοιμασία; Και με τι ρυθμό; Στο σχολείο που δουλεύεις (δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι κάνεις), τι προτείνετε σε παιδιά που είχαν αντίστοιχες προκλήσεις;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Έσπερος είπε:

Όταν πιάνεις το σχολικό βιβλίο από πριν, ακυρώνεις το σχολείο. Δέχομαι να θες να μάθεις πράγματα από πριν, αν το θεωρείς αναγκαίο. Πάρε άλλο υλικό όμως. Που θα είναι κ καλύτερο από το βιβλίο στο κάτω κάτω. Το παιδί σε κάποια ηλικία θα αμφισβητήσει το εκπαιδευτικό σύστημα, τους καθηγητές, τις γνώσεις που παίρνει στο σχολείο, κ καλά θα κάνει. Αν όμως στο πρωτάκια εμφανίσεις το βιβλίο από πριν κ κανεις κάποια πράγματα, πέραν του ότι μπορεί να βγεις τελείως από τη φιλοσοφία που έχει (το ότι έχουμε κάποιες γνώσεις δεν μας καθιστά παιδαγωγικά καταρτισμένους για διδασκαλία σε όλες τις ηλικίες), στο μυαλό του παιδιού ακυρώνεται κ το σχολείο κ ο δάσκαλος, γιατί αν είναι αυτά να τα κάνουμε σπίτι με τη μαμα, τότε γιατί πάμε σχολείο; 

 

Μάλλον επηρεάζομαι από μεγαλύτερα παιδια που το σχολείο μόνο κακό κάνει στη συμπεριφορά τους. Πότε την παθαίνουν τη μετάλλαξη κι έρχονται αργότερα κι είναι σαν να μην έχουν μπει ποτέ σε τάξη; 

Κοίτα έχετε δίκιο ΓΕΝΙΚΑ. όμως σε ορισμένες περιπτώσεις το θεωρώ απαραίτητο. Όπως στη δική μας που συνεχίζουμε λόγο και έργο. Επειδή σε όλα έχει θεαματικη βελτίωση αλλά ο λόγος της εξακολουθεί να μην έχει καθαρίσει και θέλω να την προωθησω στο γραφοκινητικο γι αυτό ξεκίνησα από κει. Εχω τα βιβλία αλλά δεν της κάνω μάθημα. Λεμε τα γράμματα με τη σειρά των βιβλίων και της κάνω άσκησεις από τα μαθηματικά.

 

Τίποτα το μεμπτό δε βρίσκω σε αυτό και μεταξυ μας δεν ανέβασα το ποστ για να συζητήσουμε αν πρέπει η δεν πρέπει. Άρα μέχρι στιγμής 3 σελίδες που χει φτάσει το θέμα ουσιαστικά δεν έχω δει δυστυχώς απαντήσεις να με καλυπτουν. Δεν πειραζει βέβαια έτσι είναι οι συζητήσεις για να ξανοιγονται. 

 

 

Η απόφαση μου έχει παρθεί. Σχετικά με το τι μου λένε οι ειδικοί:δε τους ρώτησα να μαι ειλικρινής για προετοιμασια, άλλωστε μας δίνουν δουλειά για το σπίτι ουτως η αλλως. Αλλά και να τους ρωτουσα δεν ξέρω αν θα είχε νόημα γιατί εμένα η απόφαση μου ήταν εξαρχής να κάνω μια γενική προετοιμασία και φυσικά όχι την υλη της πρώτης. 

 

Αυτά.... 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 46 λεπτά , Έσπερος είπε:

Ξέρω γονείς που έβαλαν το παιδί το καλοκαίρι της έκτης να δει τα βιβλία του γυμνασίου, οπότε δεν εκπλήσσομαι από τίποτα. Επίσης η μαμα μου μας έβαζε να κάνουμε με πρόγραμμα αυτά τα επαναληπτικά βιβλία των διακοπών που έχουν δραστηριότητες στην ύλη της προηγούμενης τάξης.

 

Εντωμεταξύ σε τόσο μικρές ηλικίες η μέθοδος έχει σημασία. Τα βιβλία έχουν γραφτεί με βάση έναν τρόπο διδασκαλίας, με τον οποίi, συμφωνούμε δεν συμφωνούμε, μόνο έτσι λειτουργούν. αν δεν εχεις γνώσεις για τη μέθοδο, τι θα διδάξεις; βέβαια κανεις δεν έχει καταλάβει σε τι ακριβώς εκπαιδευτική δομή διδάσκει/διευθύνει η diane....

 

κατά τα λοιπά, εχεις τα δίκια σου να υποψιάζεσαι διαφορα ..,8-)

Tα βιβλία επανάληψης της προηγούμενης τάξης τα παίρνω κι εγώ κάθε καλοκαίρι (ένα βιβλίο δηλαδή) και σε χαλαρούς ρυθμούς, ακόμη και ξαπλωμένη στο κρεβάτι το μεσημέρι, κάνει η κόρη μου κάποια πράγματα. Δεν πιέζω. 

Πάντως, ναι, σίγουρα δεν έχουμε καταλάβει σε τι τύπο εκπαιδευτικής δομής διδάσκει η diane και διευθύνει κιόλας. Μάλλον όχι δημοτικό από ό,τι καταλαβαίνω. Δηλ. ούτε σε εργαζόμενο σε κέντρο μελέτης δε νομίζω να ταίριαζαν αυτοί οι προβληματισμοί.

Οπότε κι εγώ θα συμμεριστώ τις αμφιβολίες της ΑΡΓΓ. 8)

Υ.Γ. Πάντως να πω την αλήθεια, ζηλεύω λίγο τη θέση της. Εκπαιδευτικός και γενική διευθύντρια σε ιδιωτικό σχολείο που δουλεύει, ειδικά εν μέσω τηλεκπαίδευσης, λίγες ώρες μου ακούγεται ιδανικό. 

Πάντως εγώ αφού σε αυτόν τον χώρο κάνουν τόσο καλή δουλειά, εκεί θα πηγαινα το παιδί μου, μην μπλέκω και με τους τεμπέληδες του δημοσίου. 8-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

7 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Όταν πιάνεις το σχολικό βιβλίο από πριν, ακυρώνεις το σχολείο. Δέχομαι να θες να μάθεις πράγματα από πριν, αν το θεωρείς αναγκαίο. Πάρε άλλο υλικό όμως. Που θα είναι κ καλύτερο από το βιβλίο στο κάτω κάτω. Το παιδί σε κάποια ηλικία θα αμφισβητήσει το εκπαιδευτικό σύστημα, τους καθηγητές, τις γνώσεις που παίρνει στο σχολείο, κ καλά θα κάνει. Αν όμως στο πρωτάκια εμφανίσεις το βιβλίο από πριν κ κανεις κάποια πράγματα, πέραν του ότι μπορεί να βγεις τελείως από τη φιλοσοφία που έχει (το ότι έχουμε κάποιες γνώσεις δεν μας καθιστά παιδαγωγικά καταρτισμένους για διδασκαλία σε όλες τις ηλικίες), στο μυαλό του παιδιού ακυρώνεται κ το σχολείο κ ο δάσκαλος, γιατί αν είναι αυτά να τα κάνουμε σπίτι με τη μαμα, τότε γιατί πάμε σχολείο; 

 

Μάλλον επηρεάζομαι από μεγαλύτερα παιδια που το σχολείο μόνο κακό κάνει στη συμπεριφορά τους. Πότε την παθαίνουν τη μετάλλαξη κι έρχονται αργότερα κι είναι σαν να μην έχουν μπει ποτέ σε τάξη; 

οταν λεω τελειως διαφορετικα εννοω κ στο αρνητικο φυσικα.εμενα τα δικα μου ειναι μικρα 4 κ 6χρ ,σχολειο πανε 2η κ 3η χρονια οποτε λογικο να μην εχουμε πολλα δειγματα

ηδη ομως περασε ο μικρος κ τις δυο χρονιες φαση που σηκωσε χερι πχ,κ την πρωτη χρονια το εκανε επειδη το ειδε απο αλλο παιδι

η μεγαλη στα 4ειχε μια συμπεριφορα ανεξηγητη.ενα πολυ συνεργασιμο κ καλοβολο παιδακι,αρκετα ωριμο για την ηλικια του.κ ξαφνικα να χτυπιεται,να τσιριζει,να γκρινιαζει.ηταν συνδυασμος ενος αλματος που μου ειχε πει η χαρουμενη μαμα κιολας οτι περνανε στα 4,κ συμπεριφορες που εβλεπε απο ολα παιδακια.η διπλανη της ηταν αρκετα γκρινιαρουλα κ εβλεπα στην αλληλεπιδραση τους ενα τελειως διαφορετικο παιδι

φανταζομαι οσο μεγαλωνουν ,κ με την προεφηβεια θα ερθουμε αντιμετωποι με περισσοτερα...

(απλα η μεγαλη εχει απο μονη της καποια χαρακτηριστικα μου.πχ στο σχολειο θελει να πηγαινει διαβασμενη,να μην της κανουν παρατηρηση.ισως αυτο μας γλιτωσει απο πολλα.απο τον μικρο δ νομιζω)

4 ώρες πρίν, diane2020 είπε:

Κοίτα έχετε δίκιο ΓΕΝΙΚΑ. όμως σε ορισμένες περιπτώσεις το θεωρώ απαραίτητο. Όπως στη δική μας που συνεχίζουμε λόγο και έργο. Επειδή σε όλα έχει θεαματικη βελτίωση αλλά ο λόγος της εξακολουθεί να μην έχει καθαρίσει και θέλω να την προωθησω στο γραφοκινητικο γι αυτό ξεκίνησα από κει. Εχω τα βιβλία αλλά δεν της κάνω μάθημα. Λεμε τα γράμματα με τη σειρά των βιβλίων και της κάνω άσκησεις από τα μαθηματικά.

 

Τίποτα το μεμπτό δε βρίσκω σε αυτό και μεταξυ μας δεν ανέβασα το ποστ για να συζητήσουμε αν πρέπει η δεν πρέπει. Άρα μέχρι στιγμής 3 σελίδες που χει φτάσει το θέμα ουσιαστικά δεν έχω δει δυστυχώς απαντήσεις να με καλυπτουν. Δεν πειραζει βέβαια έτσι είναι οι συζητήσεις για να ξανοιγονται. 

 

 

Η απόφαση μου έχει παρθεί. Σχετικά με το τι μου λένε οι ειδικοί:δε τους ρώτησα να μαι ειλικρινής για προετοιμασια, άλλωστε μας δίνουν δουλειά για το σπίτι ουτως η αλλως. Αλλά και να τους ρωτουσα δεν ξέρω αν θα είχε νόημα γιατί εμένα η απόφαση μου ήταν εξαρχής να κάνω μια γενική προετοιμασία και φυσικά όχι την υλη της πρώτης. 

 

Αυτά.... 

δ ρωτας αυτο,αλλα παρολα αυτα θα το πω.ειδικα ενα παιδι που κανει αυτην την στιγμη λογο κ εργο,κ εχει δουλεια για το σπιτι,κανει τηλεκπαιδευση,αρκει.δ υπαρχει λογος να σπαταλατε κ αλλο απο τον χρονο σας σε εκπαιδευτικα

η τουλ να γινει αλλιως.οχι απο το βιβλιο.δεν ξερω αν θες να αγορασεις καποια η τι εχετε,ισως μπορειτε κ να φτιαξετε καποια παρομοια.θα προτιμουσα επιτραπεζια,παιχνιδια τυπου μεμορι,παζλ,βιβλια,διαφορα εκπαιδευτικα παιχνιδια με ερωτοαπαντησεις

για την συγκεντρωση ειδικα δ ξερω

επισης απλα παιχνιδια που αρεσουν πολυ στην δικια μου ειναι η τριλιζα στο χαρτι με  Χ + Ο,κ το ζωο-φυτο-πραγμα.μεχρι τωρα απλα τα λεμε.δ το εχουμε παιξει γραφωντας γτ παιζει κ ο μικρος

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, diane2020 είπε:

Κοίτα έχετε δίκιο ΓΕΝΙΚΑ. όμως σε ορισμένες περιπτώσεις το θεωρώ απαραίτητο. Όπως στη δική μας που συνεχίζουμε λόγο και έργο. Επειδή σε όλα έχει θεαματικη βελτίωση αλλά ο λόγος της εξακολουθεί να μην έχει καθαρίσει και θέλω να την προωθησω στο γραφοκινητικο γι αυτό ξεκίνησα από κει. Εχω τα βιβλία αλλά δεν της κάνω μάθημα. Λεμε τα γράμματα με τη σειρά των βιβλίων και της κάνω άσκησεις από τα μαθηματικά.

 

Τίποτα το μεμπτό δε βρίσκω σε αυτό και μεταξυ μας δεν ανέβασα το ποστ για να συζητήσουμε αν πρέπει η δεν πρέπει. Άρα μέχρι στιγμής 3 σελίδες που χει φτάσει το θέμα ουσιαστικά δεν έχω δει δυστυχώς απαντήσεις να με καλυπτουν. Δεν πειραζει βέβαια έτσι είναι οι συζητήσεις για να ξανοιγονται. 

 

 

Η απόφαση μου έχει παρθεί. Σχετικά με το τι μου λένε οι ειδικοί:δε τους ρώτησα να μαι ειλικρινής για προετοιμασια, άλλωστε μας δίνουν δουλειά για το σπίτι ουτως η αλλως. Αλλά και να τους ρωτουσα δεν ξέρω αν θα είχε νόημα γιατί εμένα η απόφαση μου ήταν εξαρχής να κάνω μια γενική προετοιμασία και φυσικά όχι την υλη της πρώτης. 

 

Αυτά.... 

Σε πειράζουμε λίγο γιατί μας εχεις δώσει ουκ ολίγες αφορμές :-Dαλλά για να μιλήσουμε σοβαρα: εχεις λόγο να ανησυχείς εξαιτίας του ιστορικού σας, όμως αυτό νομίζω ότι είναι ένας λόγος παραπάνω να μην κανεις πειράματα μόνη σου. Αν θες, ρωτά τους ειδικούς που συνεργάζεται, να σου πουν τι είναι πιθανό να δυσκολέψει το παιδί σου για να δουλέψτε αυτό. άσε το σχολικό βιβλίο για το σχολείο κ την δασκάλα. μπερδεύεις τους ρόλους. 

 

και γενικα μιλώντας, εγω προετοιμασια για το σχολείο θεωρώ τις γενικές δεξιότητες που πρέπει να έχει ένα παιδί της ηλικίας σε επίπεδο αυτενέργειας, αυτοεξυπηρέτησης, πρωτοβουλιών, διαχείρισης χρόνου, διαχείρισης καταστάσεων  κλπ. Όχι προετοιμασια για την ύλη. Να ξέρει το παιδί τι ακριβώς αναμένεται να κάνει στο σχολείο. διαφορές από προηγούμενη βαθμίδα, γενικούς κανόνες, συμβουλές πχ για να μην χάνει τις φωτοτυπίες ή να μην ξεχνάει τις ασκήσεις για το σπίτι κλπ. Κ από την εμπειρία μου βλέπω ότι αυτά ταλαιπωρούν τα παιδθα κ συχνά τα κρατάνε πίσω στο να μάθουν κ γενικα στο να αυτενεργουν.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Σε πειράζουμε λίγο γιατί μας εχεις δώσει ουκ ολίγες αφορμές :-Dαλλά για να μιλήσουμε σοβαρα: εχεις λόγο να ανησυχείς εξαιτίας του ιστορικού σας, όμως αυτό νομίζω ότι είναι ένας λόγος παραπάνω να μην κανεις πειράματα μόνη σου. Αν θες, ρωτά τους ειδικούς που συνεργάζεται, να σου πουν τι είναι πιθανό να δυσκολέψει το παιδί σου για να δουλέψτε αυτό. άσε το σχολικό βιβλίο για το σχολείο κ την δασκάλα. μπερδεύεις τους ρόλους. 

 

και γενικα μιλώντας, εγω προετοιμασια για το σχολείο θεωρώ τις γενικές δεξιότητες που πρέπει να έχει ένα παιδί της ηλικίας σε επίπεδο αυτενέργειας, αυτοεξυπηρέτησης, πρωτοβουλιών, διαχείρισης χρόνου, διαχείρισης καταστάσεων  κλπ. Όχι προετοιμασια για την ύλη. Να ξέρει το παιδί τι ακριβώς αναμένεται να κάνει στο σχολείο. διαφορές από προηγούμενη βαθμίδα, γενικούς κανόνες, συμβουλές πχ για να μην χάνει τις φωτοτυπίες ή να μην ξεχνάει τις ασκήσεις για το σπίτι κλπ. Κ από την εμπειρία μου βλέπω ότι αυτά ταλαιπωρούν τα παιδθα κ συχνά τα κρατάνε πίσω στο να μάθουν κ γενικα στο να αυτενεργουν.

πολυ σημαντικο αυτο που λες.εγω πχ πιο πολυ επικεντρωθηκα στην κορη μου οτι οταν λεει η κυρια τι εχουν για την αλλη μερα,η μια ενημερωση για μας,η αν θα πανε χωρις τσαντα στην γιορτη ειναι κτ που θα πρεπει να το σημειωνει κ να μου το λεει εκεινη.δ ειναι οπως στα νηπια που ενημερωνε η κυρια εμας.η να μην ξεχναει τα βιβλια της(ειναι λιγο αφηρημενη)

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

πολυ σημαντικο αυτο που λες.εγω πχ πιο πολυ επικεντρωθηκα στην κορη μου οτι οταν λεει η κυρια τι εχουν για την αλλη μερα,η μια ενημερωση για μας,η αν θα πανε χωρις τσαντα στην γιορτη ειναι κτ που θα πρεπει να το σημειωνει κ να μου το λεει εκεινη.δ ειναι οπως στα νηπια που ενημερωνε η κυρια εμας.η να μην ξεχναει τα βιβλια της(ειναι λιγο αφηρημενη)

μα αυτά ούτε στο γυννασιο δεν τα θεωρούν αυτονόητα. γι αυτό τα λέω!! 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

οταν λεω τελειως διαφορετικα εννοω κ στο αρνητικο φυσικα.εμενα τα δικα μου ειναι μικρα 4 κ 6χρ ,σχολειο πανε 2η κ 3η χρονια οποτε λογικο να μην εχουμε πολλα δειγματα

ηδη ομως περασε ο μικρος κ τις δυο χρονιες φαση που σηκωσε χερι πχ,κ την πρωτη χρονια το εκανε επειδη το ειδε απο αλλο παιδι

η μεγαλη στα 4ειχε μια συμπεριφορα ανεξηγητη.ενα πολυ συνεργασιμο κ καλοβολο παιδακι,αρκετα ωριμο για την ηλικια του.κ ξαφνικα να χτυπιεται,να τσιριζει,να γκρινιαζει.ηταν συνδυασμος ενος αλματος που μου ειχε πει η χαρουμενη μαμα κιολας οτι περνανε στα 4,κ συμπεριφορες που εβλεπε απο ολα παιδακια.η διπλανη της ηταν αρκετα γκρινιαρουλα κ εβλεπα στην αλληλεπιδραση τους ενα τελειως διαφορετικο παιδι

φανταζομαι οσο μεγαλωνουν ,κ με την προεφηβεια θα ερθουμε αντιμετωποι με περισσοτερα...

(απλα η μεγαλη εχει απο μονη της καποια χαρακτηριστικα μου.πχ στο σχολειο θελει να πηγαινει διαβασμενη,να μην της κανουν παρατηρηση.ισως αυτο μας γλιτωσει απο πολλα.απο τον μικρο δ νομιζω)

δ ρωτας αυτο,αλλα παρολα αυτα θα το πω.ειδικα ενα παιδι που κανει αυτην την στιγμη λογο κ εργο,κ εχει δουλεια για το σπιτι,κανει τηλεκπαιδευση,αρκει.δ υπαρχει λογος να σπαταλατε κ αλλο απο τον χρονο σας σε εκπαιδευτικα

η τουλ να γινει αλλιως.οχι απο το βιβλιο.δεν ξερω αν θες να αγορασεις καποια η τι εχετε,ισως μπορειτε κ να φτιαξετε καποια παρομοια.θα προτιμουσα επιτραπεζια,παιχνιδια τυπου μεμορι,παζλ,βιβλια,διαφορα εκπαιδευτικα παιχνιδια με ερωτοαπαντησεις

για την συγκεντρωση ειδικα δ ξερω

επισης απλα παιχνιδια που αρεσουν πολυ στην δικια μου ειναι η τριλιζα στο χαρτι με  Χ + Ο,κ το ζωο-φυτο-πραγμα.μεχρι τωρα απλα τα λεμε.δ το εχουμε παιξει γραφωντας γτ παιζει κ ο μικρος

Κάνουμε παρά πολλά τέτοια τα οποία έχει και εχω βαρεθεί. Πολυ πιθανόν όσα κάνουμε τώρα να τα βαριομαστε του χρόνου αλλά οκ μη πάει το μυαλό σου να βγάλω υλη κανονικά. Ιδέες παιρνω ! 

Να πχ σήμερα κάναμε σχήματα παλι και χωροχρονικα. Πήρα την ιδέα απο το βιβλίο των μαθηματικών αλλά δεν την εστρωσα μπροστά στο βιβλίο. Της έκανα ασκήσεις εκτός. Πχ είχε τα αντίθετα τα μέσα έξω πανω κάτω δίπλα ανάμεσα. Πήρα παιχνιδια κ έδειξα κ ζήτησα να μου τα δείξει. Κάπως έτσι. Πάνω σε παιχνιδι. 

 

Έχουμε πολυ χρόνο γενικά κι από να'ναι μπροστά στη τηλεόραση η να πλακωνονται μεταξυ τους προτιμώ να κάνουμε πεντε δέκα πράγματακια που θα φανουν χρήσιμα. 

 

Εγώ δεν είπα να πιασεις την υλη κ να τη βγάλεις. Ποτε δεν το ειπα αυτό....... 

Αλλά γενικα να το προετοιμαζεις. Τώρα δεν ξέρω αν παιρνοντας ο καιρός έχουμε μάθει αριθμους κ έρθει η ώρα της πράξης αλλά αν δω πως παει , γιατί όχι? 

 

3 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

πολυ σημαντικο αυτο που λες.εγω πχ πιο πολυ επικεντρωθηκα στην κορη μου οτι οταν λεει η κυρια τι εχουν για την αλλη μερα,η μια ενημερωση για μας,η αν θα πανε χωρις τσαντα στην γιορτη ειναι κτ που θα πρεπει να το σημειωνει κ να μου το λεει εκεινη.δ ειναι οπως στα νηπια που ενημερωνε η κυρια εμας.η να μην ξεχναει τα βιβλια της(ειναι λιγο αφηρημενη)

Ε τα κάνουμε κι αυτά! 

Γενικά όλη μερα όσο είμαστε μαζί κάτι κάνουμε λίγο από όλα και να σου πω εμένα μου αρέσει.. Αποφευγω να της κάνω τη δασκάλα όσο γίνεται παντως ! Δοκιμαζω πιο διασκεδαστικους τρόπους

Να πχ απόψε της είπα οποίος μετρήσει ως το τριάντα εχει παγωτό. Όντως είχα παγωτό δεν τους το χα πει, αλλά ήταν καλό κίνητρο. Ουτε ενα λάθος Ε!? :D

 

 

Στην προπαιδεια θα χει τουρτα παγωτο :P

 

 

ΥΓ. Μην αρχισετε  θεωρίες περί δωροδοκίας. Καμμια σχέση, αλλά ξέρω έτοιμες είστε χαχαχαχαχαχαχα!!!!! 

4 η σελίδα και ιδέες μόνο η Βίκυ, αντε να δουμε! :P

παντως σε παλιά ποστ βρίσκω πολυ ενδιαφέροντες απαντήσεις και μαμάδες που σκέφτονταν παρομοίως. Τόσο πολυ έχουν αλλάξει τα πράγματα από το 2010 ξέρω γω... Νομίζω απο τοτε ήταν τα ποστ που παρεθεσα!! Ρητορική ερώτηση δεν έχει κ νόημα δηλαδή... 

 

παντως πιστεύω πολυ στο κομμάτι δασκάλα. Σε τι θα πέσει το κάθε παιδί και τι απαιτήσεις θα έχει η καθεμία... 

πχ η δικιά μας τώρα τα χει πολυ χαλαρά, πιθανον να φταίει κ ότι κανουν εξ αποστασεως φαντάζομαι απο κοντα θα έκαναν πολλα παραπανω.. 

 

Ευχομαι του χρόνου να μην έχουμε τέτοια γιατί άλλη μια χρονιά τηλεκαοιδευσης θα μας στείλει όλους αδιάβαστους κυριολεκτικά και μεταφορικά!!!! 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, diane2020 είπε:

 

Ευχομαι του χρόνου να μην έχουμε τέτοια γιατί άλλη μια χρονιά τηλεκαοιδευσης θα μας στείλει όλους αδιάβαστους κυριολεκτικά και μεταφορικά!!!! 

 

Mα τι άχτι έχεις το παιδί; Γιατί δεν το πας στο σχολείο που είσαι εσύ, που τα πράγματα κυλάνε τέλεια γιατί δεν έχει τεμπέληδες και έχει και σούπερ πλατφόρμες ;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως ως δασκάλα έχω μόνο τούτο να προτείνω:αν το παιδί δεν φαίνεται να έχει κάποιο θέμα(αν υπάρχει σοβαρό θέμα φαίνεται από το νηπιαγωγείο ήδη),τότε το μόνο που χρειάζεται ένας γονιός να κάνει πριν πάει το παιδάκι στην πρώτη δημοτικού,είναι να δει λίγο αν το παιδί έχει κατακτήσει την τριποδική λαβή,αν έχει ικανοποιητική προφορική επικοινωνία και να φροντίσει οι δραστηριότητες του παιδιού να έχουν αρχή,μέση και τέλος.Δηλαδή,παίζουμε με τα τουβλάκια,τα μαζεύουμε και τα τακτοποιούμε πριν πάρουμε κάτι άλλο να παίξουμε.Και το πιο σημαντικό είναι το παιδί να έχει μάθει ότι υπάρχουν όρια και στο σπίτι του,για να μπορεί να δεχτεί ότι υπάρχουν όρια και στο σχολείο.Κατά τα λοιπά,η πρώτη δημοτικού είναι η τάξη της συνεχούς επανάληψης,τα λέμε και τα ξαναλέμε συνέχεια,οπότε θεωρώ ότι είναι δύσκολο να μην προσαρμοστεί και να μην προοδεύσει ένα παιδί που έχει όρια από το σπίτι του και δεν έχει κάποιο ιδιαίτερο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, nantianna είπε:

Εγώ πάντως ως δασκάλα έχω μόνο τούτο να προτείνω:αν το παιδί δεν φαίνεται να έχει κάποιο θέμα(αν υπάρχει σοβαρό θέμα φαίνεται από το νηπιαγωγείο ήδη),τότε το μόνο που χρειάζεται ένας γονιός να κάνει πριν πάει το παιδάκι στην πρώτη δημοτικού,είναι να δει λίγο αν το παιδί έχει κατακτήσει την τριποδική λαβή,αν έχει ικανοποιητική προφορική επικοινωνία και να φροντίσει οι δραστηριότητες του παιδιού να έχουν αρχή,μέση και τέλος.Δηλαδή,παίζουμε με τα τουβλάκια,τα μαζεύουμε και τα τακτοποιούμε πριν πάρουμε κάτι άλλο να παίξουμε.Και το πιο σημαντικό είναι το παιδί να έχει μάθει ότι υπάρχουν όρια και στο σπίτι του,για να μπορεί να δεχτεί ότι υπάρχουν όρια και στο σχολείο.Κατά τα λοιπά,η πρώτη δημοτικού είναι η τάξη της συνεχούς επανάληψης,τα λέμε και τα ξαναλέμε συνέχεια,οπότε θεωρώ ότι είναι δύσκολο να μην προσαρμοστεί και να μην προοδεύσει ένα παιδί που έχει όρια από το σπίτι του και δεν έχει κάποιο ιδιαίτερο θέμα.

 

Αν έχεις Α' δημοτικού του χρόνου, θα είναι πραγματικά χρήσιμο να επανέλθεις και να μας γράψεις εάν φάνηκε και στην τάξη σου η επίδραση του ενός χρόνου νηπιαγωγείου μέσω τηλεκπαίδευσης. Στο μαθησιακό κομμάτι εννοώ, όχι στο κοινωνικό, εκεί το θεωρώ αυτονόητο ότι θα δεις διαφορές στα παιδιά.

 

Εγώ ως μαμά βέβαια και όχι εκπαιδευτικός, είδα φέτος στην Α' δημοτικού τεράστιο χάσμα στο τμήμα της κόρης μου, σε σχέση με την αντίστοιχη Α' δημοτικού του γιου μου πριν 2 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ΑΡΓΚ είπε:

 

Mα τι άχτι έχεις το παιδί; Γιατί δεν το πας στο σχολείο που είσαι εσύ, που τα πράγματα κυλάνε τέλεια γιατί δεν έχει τεμπέληδες και έχει και σούπερ πλατφόρμες ;

Ε, μα αυτό! Άδικα τόσο άγχος αφού λύση υπάρχει! Το αντίθετο το έχω δει αρκετές ως πολλές φορές, δηλ. μητέρα ή γονιός γενικά να είναι εκπαιδευτικός στο δημόσιο σχολείο και να στέλνει το παιδί σε ιδιωτικό. Αλλά όσες εκπαιδευτικούς γνωρίζω που διδάσκουν σε ιδιωτικά σχολεία τα πάνε στο σχολείο όπου εργάζονται ειδικά αν υπάρχει και μια καλή έκπτωση. Ε, για τη γενική διευθύντρια το θεωρώ αυτονόητο. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, nantianna είπε:

Εγώ πάντως ως δασκάλα έχω μόνο τούτο να προτείνω:αν το παιδί δεν φαίνεται να έχει κάποιο θέμα(αν υπάρχει σοβαρό θέμα φαίνεται από το νηπιαγωγείο ήδη),τότε το μόνο που χρειάζεται ένας γονιός να κάνει πριν πάει το παιδάκι στην πρώτη δημοτικού,είναι να δει λίγο αν το παιδί έχει κατακτήσει την τριποδική λαβή,αν έχει ικανοποιητική προφορική επικοινωνία και να φροντίσει οι δραστηριότητες του παιδιού να έχουν αρχή,μέση και τέλος.Δηλαδή,παίζουμε με τα τουβλάκια,τα μαζεύουμε και τα τακτοποιούμε πριν πάρουμε κάτι άλλο να παίξουμε.Και το πιο σημαντικό είναι το παιδί να έχει μάθει ότι υπάρχουν όρια και στο σπίτι του,για να μπορεί να δεχτεί ότι υπάρχουν όρια και στο σχολείο.Κατά τα λοιπά,η πρώτη δημοτικού είναι η τάξη της συνεχούς επανάληψης,τα λέμε και τα ξαναλέμε συνέχεια,οπότε θεωρώ ότι είναι δύσκολο να μην προσαρμοστεί και να μην προοδεύσει ένα παιδί που έχει όρια από το σπίτι του και δεν έχει κάποιο ιδιαίτερο θέμα.

Αυτο ακριβως μας έχουν πει και οι δασκαλες στον παιδικό.και επιμένουν πολυ στην ολοκλήρωση της διαδικασίας παίζω μαζεύω.

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...