Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συζήτηση με τα παιδιά μας σχετική με το νηπιαγωγείο.


Recommended Posts

πρίν από 15 λεπτά , λουκουμαδάκι είπε:

Δεν έχω ιδέα πάντως δεν άκουσα ακόμα για σχολεία τουλάχιστον στο δήμο μας που βγάζουν ανακοίνωση! Ξέρω ότι δεν θα κλείσουν τμήματα με ένα κρούσμα μόνο. Τ

τώρα δεν νομίζω  ότι θα βγαίνουν ανακοινώσεις. στην πράξη πιστεύω ότι ή θα είναι οκ οι συνθήκες κ με τα συνεχή τεστ απλώς θα μένουν σπίτι τα αρρωστα παιδιά ή αν είναι μικρές αίθουσες κ άλλες δυσκολίες, με τα πρώτα τεστ θα φαίνεται ότι κόλλησαν τα μισά όντως κ θα κλείνει το τμήμα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

@λουκουμαδάκι και @Anna3011 μια χαρά θα είναι μέχρι το Σάββατο τα παιδιά. Άντε να έχει μείνει λίγη μύξα . Για να περάσει πιο γρήγορα, συχνές πλύσεις με physiomer, λίγο otrivin το βράδυ  αν έχουν βουλωμένη μύτη για πιο ήσυχο και ποιοτικό ύπνο και μάσκα 3 φορές τη μέρα! Και μπόλικα υγρά! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 34 λεπτά , λουκουμαδάκι είπε:

Δεν έχω ιδέα πάντως δεν άκουσα ακόμα για σχολεία τουλάχιστον στο δήμο μας που βγάζουν ανακοίνωση! Ξέρω ότι δεν θα κλείσουν τμήματα με ένα κρούσμα μόνο. Τώρα πώς θα λειτουργήσει αυτό δεν ξέρω..

Το παιδί μόλις κοιμήθηκε κάναμε ένα ελαφρύ μπάνιο έφαγε και πέντε κουταλιές σούπα και σύρθηκε ως το κρεβάτι. Ανέβασε μέχρι 38&3 μπούκωμα φουλ και άρχισε και να βήχει. Οπότε σπίτι από αύριο και να δούμε πως θα είναι έχουμε γάμο σε άλλη πόλη το Σάββατο θα φεύγαμε σ/κ θεεελω να πιστεύω θα είναι οκ να πάμε. Θα φέρει ο μπαμπάς της αύριο σελφ τεστ από τη δουλειά να της κάνω και βλέπουμε. 

Γιοβάννα και εγώ έτσι πέρσυ που την κράτησα 9 10 μέρες με τα σαββατοκύριακα και επέμεναν ότι πρέπει να μην έχει καθόλου καταρροή εεε δεν γίνεται! Και πόσες μέρες κολλάει; Να υποθέσω κόλλησε Πέμπτη Παρασκευή σήμερα έδωσε συμπτώματα; Μέχρι τον Οκτώβριο θα έχει καταρροή το ξέρω. Οι γιαγιάδες ναι δεν είναι ότι καλύτερο στην κατάσταση τους απλά σε μια όντως ώρα ανάγκης ξέρεις ότι για λίγο έχεις μια λύση δεν μένεις ξεκρέμαστη έστω για λίγες ώρες. Έσπερος εύχομαι να μην είναι πολύ αυστηροί με τις επιστροφές γιατί όχι άδεια δεν θα φτάσει αλλά θα φαγωθεί και η επόμενη για πλάκα. Σας έχει αρρωστήσει πέρσυ για μέρες ο μικρός; Για να συγκρίνουμε και εμείς που τα στείλαμε πέρσυ. 

Περαστικά.ευχο σι το σκ να πάτε στο γάμο.

πρίν από 20 λεπτά , Yovanna είπε:

@λουκουμαδάκι και @Anna3011 μια χαρά θα είναι μέχρι το Σάββατο τα παιδιά. Άντε να έχει μείνει λίγη μύξα . Για να περάσει πιο γρήγορα, συχνές πλύσεις με physiomer, λίγο otrivin το βράδυ  αν έχουν βουλωμένη μύτη για πιο ήσυχο και ποιοτικό ύπνο και μάσκα 3 φορές τη μέρα! Και μπόλικα υγρά! 

Και xozal πρωί βράδυ για πε τε  έρευνα  β9ηαει πολύ.ας ρωτήσει τον παιδιατρο

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 55 λεπτά , Yovanna είπε:

@λουκουμαδάκι και @Anna3011 μια χαρά θα είναι μέχρι το Σάββατο τα παιδιά. Άντε να έχει μείνει λίγη μύξα . Για να περάσει πιο γρήγορα, συχνές πλύσεις με physiomer, λίγο otrivin το βράδυ  αν έχουν βουλωμένη μύτη για πιο ήσυχο και ποιοτικό ύπνο και μάσκα 3 φορές τη μέρα! Και μπόλικα υγρά! 

Άντε μακάρι να αναρρώσουν γρήγορα... Η δικιά μου στο μεταξύ ούτε μπουκωμένη είναι ούτε μύξα ούτε τίποτα. Μόνο πυρετός. Εντύπωση μου κάνει. Όλα μπουκωμένα είναι.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω τα μηνύματα σας, χαμός με ιώσεις, κ τα γειτονοπουλα  είναι με μυξες και δέκατα.. περαστικά στα παιδάκια σας!

Επειδή τουλάχιστον εμάς στο προνήπιο δε μας ενημέρωσε κάνεις, μπορεί να γίνω κουραστική κ ήδη να έχει ξαναγραφτεί, αλλά ακόμα δεν έχω καταλάβει τι χειρισμος απαιτείται σε περίπτωση που το παιδί εμφανίζει συμπτώματα συμβατά με covid (όλα αυτά τα κοινά μυξες, πυρετός , βηχας κλπ) . Απαιτείται μοριακό τεστ ; Χαρτί από παιδιατρο για να επιστρέψει; Παραμονή στο σπίτι συγκεκριμένες μέρες; Σας έχουν ενημερώσει κάτι από τα σχολεία σας; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 10 λεπτά , Sunshine8 είπε:

Διαβάζω τα μηνύματα σας, χαμός με ιώσεις, κ τα γειτονοπουλα  είναι με μυξες και δέκατα.. περαστικά στα παιδάκια σας!

Επειδή τουλάχιστον εμάς στο προνήπιο δε μας ενημέρωσε κάνεις, μπορεί να γίνω κουραστική κ ήδη να έχει ξαναγραφτεί, αλλά ακόμα δεν έχω καταλάβει τι χειρισμος απαιτείται σε περίπτωση που το παιδί εμφανίζει συμπτώματα συμβατά με covid (όλα αυτά τα κοινά μυξες, πυρετός , βηχας κλπ) . Απαιτείται μοριακό τεστ ; Χαρτί από παιδιατρο για να επιστρέψει; Παραμονή στο σπίτι συγκεκριμένες μέρες; Σας έχουν ενημερώσει κάτι από τα σχολεία σας; 

Γίνεται ιατρική αξιολόγηση με πρωτοβουλία των γονέων/κηδεμόνων και σε συνεργασία με αυτούς.

Εφόσον, σύμφωνα με την αξιολόγηση αυτή, το παιδί χαρακτηριστεί ως ύποπτο κρούσμα COVID-19 χωρίς να υπάρχει εναλλακτική διάγνωση πρέπει να γίνει διαγνωστικό τεστ για COVID-191 .

Επισημαίνεται ότι στην περίπτωση αυτή, ΔΕΝ συστήνεται η διενέργεια αυτοδιαγνωστικού ελέγχου (self test).

Εν αναμονή του αποτελέσματος, το παιδί παραμένει σε απομόνωση κατ’ οίκον (εφόσον κρίνεται από τον ιατρό ότι η κατάστασή του δεν απαιτεί νοσηλεία σε νοσοκομείο), σε καλά αεριζόμενο δωμάτιο, ενώ το σχολείο συνεχίζει κανονικά τη λειτουργία του (https://eody.gov.gr/neos-koronoios-covid-19-odigies-gia-frontidaypoptoy-kroysmatos-sto-spiti/).

• Εάν η ιατρική αξιολόγηση που έγινε σε συνεργασία με τους γονείς/κηδεμόνες οδηγήσει στο συμπέρασμα ότι δεν προκύπτουν ενδείξεις λοίμωξης COVID19,τότε το παιδί μπορεί να επιστρέψει στο σχολείο όταν τα συμπτώματα υφεθούν ή παρέλθει τυχόν άλλο (πέρα από COVID-19) πρόβλημα υγείας.

Για την επιστροφή στο σχολείο ακολουθούνται συστηματικά οι διαδικασίες του αυτοδιαγνωστικού ελέγχου, ενώ δεν είναι απαραίτητη η προσκόμιση ιατρικής βεβαίωσης. • Μαθητής με συμπτώματα που μπορεί να εμφανιστούν στο πλαίσιο λοίμωξης COVID-19 και σύμφωνα με την ιατρική αξιολόγηση μπορεί να είναι ύποπτο κρούσμα και για τον οποίο –ως εκ τούτου– συνιστάται διαγνωστικό τεστ για COVID-19, αλλά για οποιοδήποτε λόγο δεν έγινε τεστ παρά τις συστάσεις, δεν πρέπει να προσέλθει στο σχολείο για 10 ημέρες από την έναρξη των συμπτωμάτων και εφόσον έχουν συμπληρωθεί τρία 24ωρα απυρεξίας (χωρίς τη λήψη αντιπυρετικού) και έχουν βελτιωθεί τα συμπτώματα. Για την επιστροφή στο σχολείο ακολουθούνται συστηματικά οι διαδικασίες του αυτοδιαγνωστικού ελέγχου.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , Sunshine8 είπε:

Διαβάζω τα μηνύματα σας, χαμός με ιώσεις, κ τα γειτονοπουλα  είναι με μυξες και δέκατα.. περαστικά στα παιδάκια σας!

Επειδή τουλάχιστον εμάς στο προνήπιο δε μας ενημέρωσε κάνεις, μπορεί να γίνω κουραστική κ ήδη να έχει ξαναγραφτεί, αλλά ακόμα δεν έχω καταλάβει τι χειρισμος απαιτείται σε περίπτωση που το παιδί εμφανίζει συμπτώματα συμβατά με covid (όλα αυτά τα κοινά μυξες, πυρετός , βηχας κλπ) . Απαιτείται μοριακό τεστ ; Χαρτί από παιδιατρο για να επιστρέψει; Παραμονή στο σπίτι συγκεκριμένες μέρες; Σας έχουν ενημερώσει κάτι από τα σχολεία σας; 

Με μύξα είναι υποχρεωμένοι να τα δεχτούν.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Με μύξα είναι υποχρεωμένοι να τα δεχτούν.

μύξα σε φάση ότι έλειπε, πέρασε πυρετός και έντονη καταρροή κι έμειναν τα κατάλοιπα; Ή απλά ξυπνάει το παιδί με μύξα απύρετο και το στέλνεις ελπίζοντας ότι θα μείνει εκεί; 

 

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Έσπερος said:

ως ύποπτο κρούσμα COVID-19 χωρίς να υπάρχει εναλλακτική διάγνωση

Ποιος παιδίατρος όμως και ποιος γονιός θα πάρει την ευθύνη ότι δεν είναι covid και είναι απλά μια φθινοπωρινή ιωσουλα χωρίς μοριακό τεστ  όταν τα συμπτώματα είναι παρόμοια ;  Μήπως έτσι κάπως θα γινει η διασπορά στα σχολεία; Λέω εγώ τώρα... 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Sunshine8 είπε:

Ποιος παιδίατρος όμως και ποιος γονιός θα πάρει την ευθύνη ότι δεν είναι covid και είναι απλά μια φθινοπωρινή ιωσουλα χωρίς μοριακό τεστ  όταν τα συμπτώματα είναι παρόμοια ;  Μήπως έτσι κάπως θα γινει η διασπορά στα σχολεία; Λέω εγώ τώρα... 

Πέρσι πολλοί παιδίατροι έκριναν από τη γενική εικόνα που είχαν και με άλλα στοιχέια πχ συνάχι συνήθως δεν είναι, επίσης αν η οικογένεια δεν έχει κάτι θεωρούσαν ότι λογικά το παιδί κόλλησε γιατί αν ήταν θα είχαν και οι γονείς συμπτώματα, ή έβλεπαν ότι υπήρχε αμυγδαλίτιδα  κλπ. Πέρσι όμως ουσιαστικά τα σχολεία ήταν κλειστά για μεγάλο διάστημα οπότε στην πράξη δεν δοκιμάστηκε κάτι. Τώρα όμως αν δεν θες τεστ, απλώς μένεις σπίτι 10 μέρες. Στα σχολεία που γίκνονται και τα σελφ, υπάρχει κι αυτή η εικόνα. Αν ξέρεις ότι υπήρχε κρούσμα, είσαι υποψιασμένος. Στους παιδικούς πιστεύω ότι θα ίναι πιο περίπλοκα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

7 minutes ago, Έσπερος said:

επίσης αν η οικογένεια δεν έχει κάτι θεωρούσαν ότι λογικά το παιδί κόλλησε γιατί αν ήταν θα είχαν και οι γονείς συμπτώματα,

Τώρα όμως οι γονείς συνήθως είναι εμβολιασμενοι οπότε μπορεί να νοσει το παιδί κ οι γονείς όχι, ή τουλάχιστον να μην έχουν συμπτώματα, οπότε κάπου εκεί μπερδεύεται το πράγμα

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Sunshine8 είπε:

Τώρα όμως οι γονείς συνήθως είναι εμβολιασμενοι οπότε μπορεί να νοσει το παιδί κ οι γονείς όχι, ή τουλάχιστον να μην έχουν συμπτώματα, οπότε κάπου εκεί μπερδεύεται το πράγμα

Ναι ισχύει κι αυτό. Όμως τα παιδια που πάνε σχολείο κάνουν σελφ δυο φορές την εβδομάδα και το ίδιο και οι συμμαθητές τους. Ακόμα κ το μισό τμήμα να το κάνει όντως, όλο και κάτι θα βρεθεί, αν όχι τη  μία μέρα, τότε τρεις μέρες μετά. Παιδί με συμπτώματα υποψιάζομαι ότι θα αναγκάζεται να κάνει πολύ συχνά τεστ. αλλιώς πόσο να λείψει από το σχολείο; 

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Έσπερος said:

Τώρα όμως αν δεν θες τεστ, απλώς μένεις σπίτι 10 μέρες

Το μοριακό τεστ, εφόσον κριθεί από τον παιδίατρο ότι χρειάζεται, να υποθέσω πως το πληρώνει ο γονιός;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Sunshine8 είπε:

Το μοριακό τεστ, εφόσον κριθεί από τον παιδίατρο ότι χρειάζεται, να υποθέσω πως το πληρώνει ο γονιός;

Σε ιδιωτικό εργαστήριο, ναι. Τα μοριακά τα έχουν σχεδόν καταργήσει πάντως. Οι μαθητές δικαιούνται δωρεάν ραπιντ, αν έχεις κάποια δομή κοντά σου. 

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Έσπερος said:

. Στους παιδικούς πιστεύω ότι θα ίναι πιο περίπλοκα.

Πραγματι εκεί ούτε μάσκες, ούτε αποστάσεις (όχι ότι εύκολα ένα παιδί νηπίου θα κρατήσει αποστάσεις, αλλά θεωρώ πως ένα παιδί δύο χρόνων δεν μπορεί να ακολουθήσει τέτοιου είδους κανόνες στο παραμικρό), ούτε σελφ τεστ....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Sunshine8 είπε:

Ποιος παιδίατρος όμως και ποιος γονιός θα πάρει την ευθύνη ότι δεν είναι covid και είναι απλά μια φθινοπωρινή ιωσουλα χωρίς μοριακό τεστ  όταν τα συμπτώματα είναι παρόμοια ;  Μήπως έτσι κάπως θα γινει η διασπορά στα σχολεία; Λέω εγώ τώρα... 

Κάπως ετσι

1 hour ago, Έσπερος είπε:

μύξα σε φάση ότι έλειπε, πέρασε πυρετός και έντονη καταρροή κι έμειναν τα κατάλοιπα; Ή απλά ξυπνάει το παιδί με μύξα απύρετο και το στέλνεις ελπίζοντας ότι θα μείνει εκεί; 

 

Ξυπνάει κ το πηγαίνεις με μύξα αν δεν έχει πυρετό.πολυ σύνηθες.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλη εβδομάδα, @Yovanna @Anna3011 και @λουκουμαδάκι περαστικά στα παιδάκια σας, πως είναι σήμερα?.

Πάντως εμένα από την πενταετή εμπειρία μου σε βρεφικό-παιδικό-προνήπιο-νήπιο, έχω καταλήξει πως οι μύξες σε ένα παιδί που πηγαίνει σχολείο είναι η συνέχεια της μύτης για πολλούς μήνες. Αν  κανείς έχει σκοπό να κρατάει το παιδί σπίτι κάθε φορά που έχει καταρροή θα πρέπει να πάρει απόφαση απόφαση πως θα πηγαίνει στο σχολείο μία εβδομάδα τον μήνα.

 

Εγώ τον πήρα από τη μελέτη την παρασκευή και  ήταν με την ίδια μάσκα από το πρωί....χθες είχε άσχημη ημέρα με το άσμα του!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 39 λεπτά , kotsifikos είπε:

Καλημέρα και καλη εβδομάδα, @Yovanna @Anna3011 και @λουκουμαδάκι περαστικά στα παιδάκια σας, πως είναι σήμερα?.

Πάντως εμένα από την πενταετή εμπειρία μου σε βρεφικό-παιδικό-προνήπιο-νήπιο, έχω καταλήξει πως οι μύξες σε ένα παιδί που πηγαίνει σχολείο είναι η συνέχεια της μύτης για πολλούς μήνες. Αν  κανείς έχει σκοπό να κρατάει το παιδί σπίτι κάθε φορά που έχει καταρροή θα πρέπει να πάρει απόφαση απόφαση πως θα πηγαίνει στο σχολείο μία εβδομάδα τον μήνα.

 

Εγώ τον πήρα από τη μελέτη την παρασκευή και δεν ήταν με την ίδια μάσκα από το πρωί....χθες είχε άσχημη ημέρα με το άσμα του!

Καλημέρα! Τεζα ακόμα κοιμάται το βράδυ βήχα κλπ. Άρρωστη και με τη βούλα. 

Πώς τα πάει με τη μάσκα και την αναπνοή με το άσθμα; Τι λέει; Περαστικά σας και εσάς! 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, λουκουμαδάκι said:

Καλημέρα! Τεζα ακόμα κοιμάται το βράδυ βήχα κλπ. Άρρωστη και με τη βούλα. 

Πώς τα πάει με τη μάσκα και την αναπνοή με το άσθμα; Τι λέει; Περαστικά σας και εσάς! 

Αν αλλάζει τακτικά μάσκες είναι μια χαρά, αν όμως ξεχνάει να την αλλάζει υποτροπιάζει. Την παρασκευή δεν την άλλαξε καθόλου (το έγραψα λαθος στο ποστ θα κάνω εντιτ) και εχθές ήταν χάλια, με βήχα .

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Anna3011 είπε:

Αχ και εμείς το σ/κ έχουμε γάμο σε νησί... Παντρεύεται κολλητή μου φίλη και νομίζω θα πάθω εγκεφαλικό αν το χάσω...

Και εμείς καλός μας φίλος και θέλουμε πολύ να πάμε! 

Εσείς σε νησί; Εμείς οδικώς δύο ώρες παλεύεται! 

πρίν από 7 λεπτά , kotsifikos είπε:

Αν αλλάζει τακτικά μάσκες είναι μια χαρά, αν όμως ξεχνάει να την αλλάζει υποτροπιάζει. Την παρασκευή δεν την άλλαξε καθόλου (το έγραψα λαθος στο ποστ θα κάνω εντιτ) και εχθές ήταν χάλια, με βήχα .

Είναι δύσκολο πολύ εδώ εμείς ειδικά με τη ζέστη βγαίνουν υδρατμοί γίνεται κακός χαμός μέσα στη μάσκα νομίζεις πνίγεσαι. Πήρα υποτίθεται τις φαπ φιπ 2 πως τις λένε να μην ακουμπάνε δέρμα πολύ, χειρότερες μου φαίνονται σαν να είμαι σε θερμοκήπιο νιώθω. Να σου πω δεν υπάρχει κάποια εξαίρεση για τέτοια περιστατικά; Αντιλαμβάνομαι ότι ίσως πρέπει να προσέχει διπλά αλλά τουλάχιστον να μπορεί να την κατεβάζει ανά τακτά να παίρνει λίγες καλύτερες ανάσες; 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, λουκουμαδάκι said:

Είναι δύσκολο πολύ εδώ εμείς ειδικά με τη ζέστη βγαίνουν υδρατμοί γίνεται κακός χαμός μέσα στη μάσκα νομίζεις πνίγεσαι. Πήρα υποτίθεται τις φαπ φιπ 2 πως τις λένε να μην ακουμπάνε δέρμα πολύ, χειρότερες μου φαίνονται σαν να είμαι σε θερμοκήπιο νιώθω. Να σου πω δεν υπάρχει κάποια εξαίρεση για τέτοια περιστατικά; Αντιλαμβάνομαι ότι ίσως πρέπει να προσέχει διπλά αλλά τουλάχιστον να μπορεί να την κατεβάζει ανά τακτά να παίρνει λίγες καλύτερες ανάσες; 

Δεν το έχω συζητήσει για το σχολείο, όμως για να είμαι ειλικρινής δεν θέλω να την βγάζει καθόλου μέσα στην τάξη, για την ώρα του βάζω στην τσάντα του τα φάρμακα του και εύχομαι να μη τα χρειαστεί.

Περαστικά εύχομαι!! γρήγορη ανάρρωση να έχει η μικρούλα!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, kotsifikos είπε:

Καλημέρα και καλη εβδομάδα, @Yovanna @Anna3011 και @λουκουμαδάκι περαστικά στα παιδάκια σας, πως είναι σήμερα?.

Πάντως εμένα από την πενταετή εμπειρία μου σε βρεφικό-παιδικό-προνήπιο-νήπιο, έχω καταλήξει πως οι μύξες σε ένα παιδί που πηγαίνει σχολείο είναι η συνέχεια της μύτης για πολλούς μήνες. Αν  κανείς έχει σκοπό να κρατάει το παιδί σπίτι κάθε φορά που έχει καταρροή θα πρέπει να πάρει απόφαση απόφαση πως θα πηγαίνει στο σχολείο μία εβδομάδα τον μήνα.

 

Εγώ τον πήρα από τη μελέτη την παρασκευή και  ήταν με την ίδια μάσκα από το πρωί....χθες είχε άσχημη ημέρα με το άσμα του!

Απύρετη από το πρωί. Μακάρι να μην ξαναανεβάσει. Πάνω που τα πηγαίναμε λίγο καλύτερα με την προσαρμογή στο σχολείο φτου και απ την αρχή... Σήμερα παρόλο που ήξερε ότι δε θα πάει γκρίνιαζε και μυξόκλαιγε ζητώντας να μην ξαναπάει ποτέ! Πότε συνηθίζουν είπαμε;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, kotsifikos said:

Καλημέρα και καλη εβδομάδα, @Yovanna @Anna3011 και @λουκουμαδάκι περαστικά στα παιδάκια σας, πως είναι σήμερα?.

Πάντως εμένα από την πενταετή εμπειρία μου σε βρεφικό-παιδικό-προνήπιο-νήπιο, έχω καταλήξει πως οι μύξες σε ένα παιδί που πηγαίνει σχολείο είναι η συνέχεια της μύτης για πολλούς μήνες. Αν  κανείς έχει σκοπό να κρατάει το παιδί σπίτι κάθε φορά που έχει καταρροή θα πρέπει να πάρει απόφαση απόφαση πως θα πηγαίνει στο σχολείο μία εβδομάδα τον μήνα.

 

Εγώ τον πήρα από τη μελέτη την παρασκευή και  ήταν με την ίδια μάσκα από το πρωί....χθες είχε άσχημη ημέρα με το άσμα του!

Ό δικός μου πολύ λίγη μύξα και είναι λίγο βραχνιασμένος. Θερμοκρασία κανονική από την Παρασκευή.

 

14 minutes ago, Anna3011 said:

Απύρετη από το πρωί. Μακάρι να μην ξαναανεβάσει. Πάνω που τα πηγαίναμε λίγο καλύτερα με την προσαρμογή στο σχολείο φτου και απ την αρχή... Σήμερα παρόλο που ήξερε ότι δε θα πάει γκρίνιαζε και μυξόκλαιγε ζητώντας να μην ξαναπάει ποτέ! Πότε συνηθίζουν είπαμε;

Απύρετη χωρίς ντεπόν? Αν ναι, καλό αυτό. 'Ετσι πέρσι και εμείς. Πάνω που πήγαμε να προσαρμοστούμε, αρρώστησε και έκανε 4-5 μέρες να πάει.

Αυτό με τα κλαψουρίσματα να μην πάει, θα το έχεις ανά διαστήματα. Εμάς πέρσι δεν μας βοήθησε η καραντίνα. 3 προσαρμογές κάναμε ουσιαστικά..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 37 λεπτά , Yovanna είπε:

Ό δικός μου πολύ λίγη μύξα και είναι λίγο βραχνιασμένος. Θερμοκρασία κανονική από την Παρασκευή.

 

Απύρετη χωρίς ντεπόν? Αν ναι, καλό αυτό. 'Ετσι πέρσι και εμείς. Πάνω που πήγαμε να προσαρμοστούμε, αρρώστησε και έκανε 4-5 μέρες να πάει.

Αυτό με τα κλαψουρίσματα να μην πάει, θα το έχεις ανά διαστήματα. Εμάς πέρσι δεν μας βοήθησε η καραντίνα. 3 προσαρμογές κάναμε ουσιαστικά..

Ναι λογικό. Και εμείς μόλις ξεμπερδέψουμε από αυτό φουλ για προσαρμογή πάμε, δεδομένου ότι κλαίει προκαταβολικά :).

Απλά προβληματίζομαι μωρέ μήπως δεν περνάει καλά γιατί όταν κλαίγεται λέει πως δεν της αρέσει και να μην την ξαναπάμε ποτέ. Έχει και μόνο αγοράκια η τάξη και φοβάμαι μήπως τη χαλάει πολύ τελικά γιατί ψάχνεται για κορίτσια. Ψιλοεπικοινωνεί βέβαια με ένα μικρότερο κοριτσάκι το οποίο όμως είναι στο τμήμα με τα 3χρονα και η επαφή είναι περιορισμένη. Από την άλλη μου λέει τα καλύτερα για τα αγοράκια, είναι όλα πολύ καλά παιδάκια, η δασκάλα πολύ καλή κτλ και σκέφτομαι ότι απλώς παραλογίζομαι, περνάει καλά αλλά δεν έχει ακόμα συνηθίσει. 

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, Anna3011 said:

Ναι λογικό. Και εμείς μόλις ξεμπερδέψουμε από αυτό φουλ για προσαρμογή πάμε, δεδομένου ότι κλαίει προκαταβολικά :).

Απλά προβληματίζομαι μωρέ μήπως δεν περνάει καλά γιατί όταν κλαίγεται λέει πως δεν της αρέσει και να μην την ξαναπάμε ποτέ. Έχει και μόνο αγοράκια η τάξη και φοβάμαι μήπως τη χαλάει πολύ τελικά γιατί ψάχνεται για κορίτσια. Ψιλοεπικοινωνεί βέβαια με ένα μικρότερο κοριτσάκι το οποίο όμως είναι στο τμήμα με τα 3χρονα και η επαφή είναι περιορισμένη. Από την άλλη μου λέει τα καλύτερα για τα αγοράκια, είναι όλα πολύ καλά παιδάκια, η δασκάλα πολύ καλή κτλ και σκέφτομαι ότι απλώς παραλογίζομαι, περνάει καλά αλλά δεν έχει ακόμα συνηθίσει. 

Μόνο αγόρια? Πώς έγινε αυτό? Και πάλι όμως, δεν νομίζω ότι έχει να κάνει με το αν περνάει καλά. Και ο δικός μου μέχρι να προσαρμοστεί, όταν τον ρωτούσα πώς πέρασε , καλά μου έλεγε. Και τον έβλεπα. Μεσ'τη χαρά το έπαιρνα! Αλλά το κλάμα , κλάμα το πρωί!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...