Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συζήτηση με τα παιδιά μας σχετική με το νηπιαγωγείο.


Recommended Posts

3 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Κοίτα, στη δασκάλα έχω να πω πολλά, ότι είναι ο πιο μικρός, δεν έχει ξαναπάει σχολείο, δεν είχε πολλές παρέες κλπ. Αυτά που δεν υπάρχει υπαιτιότητα, πρέπει να τα ξέρει για να τα προσεξει. το θέμα της τουαλέτας, θέλω να καταλάβει ότι είναι δικό μας προβκημα, μην νομίζει ότι περιμενω να το προσεξει. οποία ταλαιπωρία προκύψει προφανώς θα είναι δική μας. Το παιδί ξέρει ότι θα ζητάει άδεια κ ότι πρέπει να το κάνει εγκαίρως. τα έχουμε συζητήσει αυτά. αυτά θέλω να τα ξέρει. μην νομίσει ότι της κλαίγομαι για να ζητήσω βοήθεια, δεν είναι αυτός ο σκοπός μου. σίγουρα τις πρώτες μέρες θα υπάρχει πρόβλημα. όμως δεν νομίζω ότι του λειπει η δεξιότητα, τουλάχιστον στο να κατεβάσει το βρακι κ να ντυθεί. σήμερα πχ με κορόιδευε το πρωί κι ελεγε «σήκωσε τα βρακιά σου» όπως του λέω εγω, κ γελούσε, κ βγήκα από το μπάνιο για μισό λεπτό κ όταν ξαναγύρισα το βρακι το είχε σηκώσει. κ μετά του που ακούμπησα την μπλούζα στο κεφάλι χωρίς να την περάσω, το χέρι του ενστικτωδώς πήγε να την τραβήξει κ αμέσως σταμάτησε κι είπε να το κάνω εγω. Δεν γίνεται να μην μπορεί, κάνει πολύ δυσκολότερα πραγνατα μόνος του. Το να πάει εγκαίρως, είναι άλλο θέμα, εκεί προφανώς θα την πάθει κάποιες φορές, κ θα μάθει. ελπίζω γρήγορα γιατί αν δεν τύχει να βραχεί σε ώρα κενού μας, δεν γίνεται να φεύγουμε από το σχολείο. να γίνει μια φορά, θα υπάρξει κατανόηση, αλλά δεν μπορεί να γίνεται κάθε μέρα. 

Ότι δεν έχει ξαναπάει σχολείο οκ.το είναι ο πιο μικρός δεν θαοσχυει.σιγουρα θα ειναι λι αλλά.κ η δική μου πχ είναι τέλος του έτους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 10 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Ότι δεν έχει ξαναπάει σχολείο οκ.το είναι ο πιο μικρός δεν θαοσχυει.σιγουρα θα ειναι λι αλλά.κ η δική μου πχ είναι τέλος του έτους.

Τέλος τέλος είναι. Πιο τέλος δεν γίνεται. Για να καταλάβεις, στο μαιευτήριο μπήκαμε το 2017 και βγήκαμε το 2018.

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

δ θα μαθει αλλιως να αφουγκραζεται το σωμα του.εχει περασει πλεον καιρος,πλεον σταματας σιγα σιγα εσυ να υπενθυμιζεις για τουαλετα κ αναλαμβανει την ευθυνη εκεινος

Πολύ ορθό αυτό!

 

 

Πάντως σήμερα και αύριο, πιστεύω δεν είναι οι κατάλληλες μέρες για μεγάλες συζητήσεις σχετικά με το σχολείο. Εγώ πχ ανέφερα πως αύριο είναι ο αγιασμός και δεν ξαναλέω τίποτα μέσα στην μέρα, ούτε το βράδυ θα πω γιατί μπορεί από το άγχος, ακόμα και από την ανυπομονεσια, να μην μπορεί να κοιμηθεί. 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

το να τξς πω να έχει τον νου τξς δεν έχει νόημα, αφού δεν είναι δουλειά της να το κάνει. Τα υπόλοιπα δεν καταλαβαίνω γιατί να τα αναφέρω, δεν νομίζω ότι δίνει λογαριασμό κάθε οικογένεια πότε έβγαλε το παιδί την πάνα. Η δασκάλα πρέπει να ξέρει ότι εμείς κάναμε την προετοιμασια αλλά το παιδί για οποιονδήποτε λόγο δεν συνεργάζεται.πρέπει να ξέρει ότι το παιδί έχει δεξιότητες και αναλαμβάνει πρωτοβουλίες, απλώς στο συγκεκριμένο θέμα κάτι πήγε στραβά. Οχι να νομίζει ότι τον είχαμε τελείως άβουλο κ αδέξιο. 

οταν ο χειρισμος της πανας ηταν αντικειμενικα λαθος αυτος ειναι ο λογος που δ συνεργαζεται

πιστευω το μονο που σε ενδιαφερει ειναι αν θα σας κακοχαρακτηρισει η δασκαλα,ενω ειστε κ συναδελφοι,παρα οτι το παιδι θα δυσκολευτει.τουλ αυτο φαινεται απο τα γραφομενα σου.αυτο εχει παει στραβα

4 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Κοίτα όμως, ένα παιδί που ξέρει να κάνει τόσα πράγματα, δεν μπορώ να το στιγματίσω λέγοντας ότι δεν είναι αυτόνομο. είναι πολύ άδικο. και δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να αυτομαστιγωνομαστε με το καλημέρα σας λέγοντας ότι κάναμε λάθη. Όλοι οι γονείς έχουν κάνει κάποιο λάθος. Μπορώ απλα να πω ότι κάτι τον άγχωσε κ δεν θέλει να συνεργαστεί, αλλά από τη στιγμή που κατέχει τη δεξιότητα, μετά από κάποια ατυχήματα θα μάθει. και να ξέρει η δασκάλα ότι δεν θα δυσανασχετήσουμε να πρέπει να πηγαινουμε να τον αλλάξουμε. 

ναι,ειναι αυτονομο σε αλλα πραγματα.στην τουαλετα κ το ντυσιμο οχι.τουλ στο σπιτι,γτ πιστευω εξω θα προσπαθησει

δ ειπε κανεις να αυτομαστιγωθεις.απλα μην ριξεις το φταιξιμο στο παιδι.το πρβλμ δ θα λυθει αν πηγαινετε να τον αλλαζετε

κ ποιο ειναι αυτο το συνταρακτικο μυστικο γεγονος που τον εκανε να αγχωθει κ να μην συνεργαζεται;οι δασκαλες παντα λενε να αναφερουμε τετοια γεγονοτα(διαζυγιο,θανατο,νεο μωρο η οτιδηποτε).οταν εσας ειναι λογω του δικου σας αγχους δ πρεπει να το ξερει πιστευεις;η οτι αν εχετε συχνες επαφες δ θα το καταλαβει;

λουκουμαδακι εννοεις για τα κακα;φετος παει προνηπιο η σε σταθμο;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 50 λεπτά , vicky86 είπε:

 

δ ειπε κανεις να αυτομαστιγωθεις.απλα μην ριξεις το φταιξιμο στο παιδι.το

Κι εγώ δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό της @Έσπερος. Εγώ δεν θα έλεγα τίποτα αν δεν προέκυπτε θέμα και σιγουρα δεν θα ανέφερα τίποτα για υπαιτιοτητες. Θα συζητούσα με την δασκάλα (αν προεκυπτε ζήτημα) ώστε να μου πει κι εκείνη πως θα μπορούσα να το διαχειριστω ώστε να συνεργαστεί, αν δεν μπορούσα.  Μπορεί το παιδί να τα καταφέρει μια χαρά να ντυθεί στο σχολείο. Δεν είναι απίθανο. Σίγουρα όμως θα προσπαθούσα με πολύ πλάγιο τρόπο στο σπίτι ακόμα και την τελευταία μέρα αλλά και κάθε επόμενη. Δηλ, θα έμπαινα μαζί του στο μπάνιο  αφού έτσι ζητάει και θα έκανα κάτι παράλληλα ώστε να έχω δικαιολογία και θα έλεγα κάτι του στιλ "αγάπη μου, ντύσου έχω δουλίτσα τώρα." "Μα δεν θέλω /δεν μπορώ!" "Κοίτα τα χεράκια μου, είναι βρεγμένα και δεν θέλω να βρεξω τα ρούχα σου!" 

 Μετά σε μια αγκαλιά θα διορθώνα τα ρούχα χωρίς σχόλια. 

 

Επίσης το βράδυ δεν θα έλεγα κάτι, θα  τον εντύνα μέχρι εκεί που δεν μπορεί πχ να περάσω τα ρούχα από το κεφάλι και θα εκανα πως μαζεύω τα υπόλοιπα, σεντόνια/πετσέτες κτλ. Αν δεν τα βάλει θα έλεγα το λόγο που ντυνόμαστε, για να είμαστε καθαροί, για να μην κρυώνουμε. Δηλαδή θα έδινα βάση στο λόγο που ντυνόμαστε και όχι στο λόγο που πρέπει να μάθει να ντύνεται μόνος. 

 

Όλα τα παραπάνω τα έχω δοκιμάσει και πιάνουν!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν εννοώ βρε κορίτσια να πάρω την ευθύνη από εμάς κ να τη ρίξω στο παιδί. θέλω απλα να πω ότι είχε συνηθίσει να πηγαίνει μαζί μας κ ότι όταν του είπαμε ότι στο σχολείο θα το κάνει μόνος του, μάλλον αγχώθηκε κ αντέδρασε με το να μη συνεργάζεται κι έτσι δεν είμαστε σίγουροι για το πώς θα συμπεριφερθεί στο σχολείο. Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να πω κάτι άλλο, αυτό αρκεί κ δεν είναι ανακριβές. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

αν ένα παιδάκι αργήσει στην τουαλέτα τι μπορεί να κάνει η δασκάλα που δεν μπορεί ν αφήσει την τάξη; έχω κάνει ήδη το σενάριο που θα πάει κ θα βρέχει μέχρι να γδυθεί σωστά κ θα κάθεται κ θα κλαίει. 

Αν αργησει εγω εστελνα ενα αλλο παιδακι ( αυτο που θεωρουσα οτι ηταν πιο ωριμο και πιο «καλο») για να δει τι γινεται….. Πολυ μεγαλο ρισκο!!!! Αλλα δεν γινοταν αλλιως.

Δεν χρειαστηκε ποτε να παω εγω και να δω…. Ερχοταν μετα απο λιγο και τα δυο παιδια. Ακομανκαι ατυχημα να γινοταν, ερχοταν και τα δυο παιδια στην ταξη και επαιρνα τηλεφωνο τους γονεις. Εγω το ατυχημα το αντιμετώπιζα ως κατι που απλα εγινε. Κανεας πανικος και καμια φασαρια. Ετσι και τα παιδια δεν το εβλεπαν ως κατι το ιδιαιτερο…

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 42 λεπτά , vicky86 είπε:

πιστευω το μονο που σε ενδιαφερει ειναι αν θα σας κακοχαρακτηρισει η δασκαλα,ενω ειστε κ συναδελφοι,παρα οτι το παιδι θα δυσκολευτει.

ενταξει εγω γενικα έχω το άγχος μην με κακό χαρακτηρίσει κάποιος αλλά δεν είναι εδώ αυτό το θέμα. Ως εκπαιδευτικός γνωριζω ότι έχει σημασία ο γονιός να βλέπει το παιδί τιυ αντικειμενικά κ να αναγνωρίζει τι υποχρεώσεις έχει. Τουλάχιστον έτσι οποιοδήποτε θέμα μπορεί να λυθεί με συνεργασία. Αν εχεις τον γονιό απέναντι να δικαιολογεί το παιδί του, δεν γίνεται τίποτα. Πιστεύω ότι έχει σημασία γι αυτήν την ξέρει ότι ήμασταν ενήμεροι για τις υποχρεώσεις μας, προσπαθήσαμε να προετοιμάσουμε το παιδί, δεν τα καταφέραμε αλλά γνωρίζουμε ότι δεν είναι δική της δουλειά να ασχοληθεί. 

Link to comment
Share on other sites

Εμάς στην συνάντηση γονέων (που ήμασταν όλοι οι γονείς εννοώ όχι κατ'ιδίαν) στο θέμα της αυτοεξυπηρέτησης αυτό που είπαν από την εμπειρίας τους ήταν ότι:

- Το φαινόμενο να πηγαίνουν παιδάκια γύρω στα 4 με άλυτο το θέμα τουαλέτας, έχει ενταθεί τα τελευταία χρόνια. Παλαιότερα ήταν πιο σπάνιο.

- Να αφήνουμε τα παιδιά στο σπίτι να προσπαθούν μόνα να ντύνονται και να αυτοεξυπηρετούνται στην τουαλέτα. Με επίβλεψη και η παρέμβαση η ελάχιστη δυνατή και μόνο εάν είναι απαραίτητο.

- Και πως (κι αυτό το θεωρώ το σημαντικότερο που ειπώθηκε) το να λερωθεί ένα παιδί στο σχολείο, δεν το μετράμε ούτε επειδή οι εκπαιδευτικοί θα δυσκολευτούνε, ούτε επειδή οι γονείς μπορεί να αναγκαστούμε να σπεύσουμε, ούτε καν επειδή το παιδί μπορεί να νιώσει άσχημα που λερώθηκε υπό την έννοια της ακαθαρσίας. ΑΛΛΑ το μετράμε κι έχει σημασία μεγάλη γιατί το παιδί θα νιώσει άσχημα επειδή είναι εξαρτώμενο από την δασκάλα/τον γονέα/φροντιστή/έναν άλλο, σε αυτό το κομμάτι. Κι ατομικά ως μονάδα κοιτώντας το. Αλλά και συνολικά, ως μέρος ομάδας. Ότι οι γύρω μου, συμμαθητές μου, δεν είναι, ενώ εγώ είμαι.

Και συμπληρώνω εδώ. Είναι σημαντικό για την αυτοπεποίηθηση του και την ενδυνάμωση του. Για το χτίσιμο της προσωπικότητας του ως ανεξάρτητο ον. Που ελέγχει και ορίζει τον Εαυτό και ότι αυτό συνεπάγεται (και στις εκφάνσεις και τον βαθμό που αφορά σε ένα παιδί νηπιακής ηλικίας φυσικά). Για αυτό και προσωπικά είμαι της "σχολής" της πρώιμης έναρξης εκπαίδευσης τουαλέτας (το έχω γράψει σε αντίστοιχο topic αυτό, δεν το συνεχίζω εδώ να χαλάσω το θέμα).

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Τέλος τέλος είναι. Πιο τέλος δεν γίνεται. Για να καταλάβεις, στο μαιευτήριο μπήκαμε το 2017 και βγήκαμε το 2018.

Τι διαφορά έχουν δύο εβ δομαδες?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 38 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Τι διαφορά έχουν δύο εβ δομαδες?

εννοώ ότι δεν γίνεται να υπάρχει πιο μικρό παιδί στην τάξη. ποσα άλλα να είναι του Νοεμβρη κ του Δεκέμβρη στα 20 παιδθα; δυο; τρία; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 51 λεπτά , Έσπερος είπε:

εννοώ ότι δεν γίνεται να υπάρχει πιο μικρό παιδί στην τάξη. ποσα άλλα να είναι του Νοεμβρη κ του Δεκέμβρη στα 20 παιδθα; δυο; τρία; 

Πολλά.Δεν υπάρχει διαφορά με ταχπαιδια του Νοεμβρίου κ του Δεκεμβρίου.Μπορει να μην βρεις  παιδί που να χει γεννηθεί 30 Δεκεμβρίου αλλά μικρά θα βρεις κι άλλα.

Κ το δικό μου από αυτά είναι.

Η πρώτη φορά στο σχολείο δικαιολογεί την αγωνία αλλά δώσε χρόνο.Ενα ένα θα τα αντιμετωπίσει.Εγω δεν έχω καμία.Ουτε κ περυσι είχα.Αλλα ήξερα που την αφήνω.Αν δεν ήξερα τι γίνεται θα είχα κι εγώ αγωνία.

Ο αντρας μου έχει λιγη.Εγω αγωνία έχω για την γαστροσκοπιση κ κονοσκοπιση που θα κάνω μεθαύριο.Σε καταλαβαίνω Κάπως έτσι θα πρέπει να νιώθεις,μόνο που θα τρως ο.τι θέλεις.:-D

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Πολλά.Δεν υπάρχει διαφορά με ταχπαιδια του Νοεμβρίου κ του Δεκεμβρίου.Μπορει να μην βρεις  παιδί που να χει γεννηθεί 30 Δεκεμβρίου αλλά μικρά θα βρεις κι άλλα.

Κ το δικό μου από αυτά είναι.

Η πρώτη φορά στο σχολείο δικαιολογεί την αγωνία αλλά δώσε χρόνο.Ενα ένα θα τα αντιμετωπίσει.Εγω δεν έχω καμία.Ουτε κ περυσι είχα.Αλλα ήξερα που την αφήνω.Αν δεν ήξερα τι γίνεται θα είχα κι εγώ αγωνία.

Ο αντρας μου έχει λιγη.Εγω αγωνία έχω για την γαστροσκοπιση κ κονοσκοπιση που θα κάνω μεθαύριο.Σε καταλαβαίνω Κάπως έτσι θα πρέπει να νιώθεις,μόνο που θα τρως ο.τι θέλεις.:-D

Στατιστικα αν το υπολογίσεις, στα 20 παιδιά άντε 5 να είναι των δυο τελευταίων μηνών. ο δικός μου δεν θα είναι απλα από τα μικρότερα, θα είναι το μικρότερο. σε συνδυασμό με το ότι δεν έχει ξαναφύγει από το σπίτι. Το πού τον αφήνω δεν το σκέφτομαι καν. Το παιδί μου με απασχολεί. Η μια δασκάλα είναι έμπειρη, αυτό με καθησυχάζει γιατί θα της έχουν τύχει διαφορα. Η άλλη δασκάλα δεν ξέρω τι είναι, έχει εξειδίκευση πάντως κ στην ειδική αγωγή  άρα θα έχει γνώσεις. Η προϊσταμενη επίσης είναι πολύ έμπειρη. Αυτά με καθησυχάζουν. Αλλά και μια άπειρη με πολλές σπουδές κ διάθεση για πολλές καινοτόμες δραστηριοτγτες, μια χαρά θα μου ήταν, στο γνωστικό κομμάτι. Αν δεν είχα και τα άγχη αυτά, θα την προτιμούσα σίγουρα. 

 

2 ώρες πρίν, samsympan είπε:

ΑΛΛΑ το μετράμε κι έχει σημασία μεγάλη γιατί το παιδί θα νιώσει άσχημα επειδή είναι εξαρτώμενο από την δασκάλα/τον γονέα/φροντιστή/έναν άλλο, σε αυτό το κομμάτι. Κι ατομικά ως μονάδα κοιτώντας το. Αλλά και συνολικά, ως μέρος ομάδας. Ότι οι γύρω μου, συμμαθητές μου, δεν είναι, ενώ εγώ είμαι.

ναι αυτό με στενοχωρεί κι εμένα. και με στενοχωρεί γιατί σε όλα είναι πολύ αυτόνομος κ του αρέσει πολύ να συμμετέχει σε βαθμό κουραστικό ή δυσλειτουργικό πχ το να πλένει δόντια μόνος του που δεν γίνεται όπως πρέπει. κι είναι κρίμα να νιώσει άσχημα γι αυτό. Γιατί δεν τον έχουμε αποθαρρύνει σε κάτι, ούτε μην σπάσει κάποιο σκεύος, ουτε μη λερωθεί με δουλειές στον κήπο, τρώει μόνος του από 9 μηνών, και την πάνα δεν την έβγαλε αργά, στα 2,5 έγινε η αρχή. Πολύ κρίμα να σταμπαριστει απ αυτό το πράγμα. Και δεν είναι κι ότι δεν έχουμε ασχοληθεί με το παιδί μας, γι αυτό σκάω. 

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Έσπερος said:

ναι αυτό με στενοχωρεί κι εμένα. και με στενοχωρεί γιατί σε όλα είναι πολύ αυτόνομος κ του αρέσει πολύ να συμμετέχει σε βαθμό κουραστικό ή δυσλειτουργικό πχ το να πλένει δόντια μόνος του που δεν γίνεται όπως πρέπει. κι είναι κρίμα να νιώσει άσχημα γι αυτό. Γιατί δεν τον έχουμε αποθαρρύνει σε κάτι, ούτε μην σπάσει κάποιο σκεύος, ουτε μη λερωθεί με δουλειές στον κήπο, τρώει μόνος του από 9 μηνών, και την πάνα δεν την έβγαλε αργά, στα 2,5 έγινε η αρχή. Πολύ κρίμα να σταμπαριστει απ αυτό το πράγμα. Και δεν είναι κι ότι δεν έχουμε ασχοληθεί με το παιδί μας, γι αυτό σκάω. 

Τί εννοείς να σταμπαριστεί? Βρε κορίτσι τί λες? Δεν πρόκειται να σταμπαριστεί από κανέναν. Αυτό σε απασχολεί? Πρακτικό είναι το θέμα. Να μπορεί να αντεπεξέλθει στην τουαλέτα χωρίς να αναγκάζεστε να φεύγετε από τη δουλειά και χωρίς να ταλαιπωρηθεί το παιδί με λερώματα κάθε τόσο ή να στενοχωριέται κτλ. Λες να τον παρεξηγήσουν?

Επίσης με την πάνα, δεν έγινε ακριβώς έτσι.. 2,5 ξεκίνησε, αλλά μέχρι να την βγάλει τελείως , πέρασε πολύς καιρός, λόγω δικής σας ανασφάλειας. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Yovanna είπε:

Τί εννοείς να σταμπαριστεί? Βρε κορίτσι τί λες? Δεν πρόκειται να σταμπαριστεί από κανέναν. Αυτό σε απασχολεί? Πρακτικό είναι το θέμα. Να μπορεί να αντεπεξέλθει στην τουαλέτα χωρίς να αναγκάζεστε να φεύγετε από τη δουλειά και χωρίς να ταλαιπωρηθεί το παιδί με λερώματα κάθε τόσο ή να στενοχωριέται κτλ. Λες να τον παρεξηγήσουν?

Επίσης με την πάνα, δεν έγινε ακριβώς έτσι.. 2,5 ξεκίνησε, αλλά μέχρι να την βγάλει τελείως , πέρασε πολύς καιρός, λόγω δικής σας ανασφάλειας. 

Να νιώσει άσχημα βρε παιδί μου, αυτό που λέει η @samsympan. αλλά κ να τον σχολιάσουν, δεν υα ήθελα να γίνει, να γυρνάνε σπίτι τα άλλα παιδιά κ να λενε ότι ένας συμμαθητής τους δεν μπορεί. μ

Ενταξει δεν την έβγαλε τελείως αλλά ήταν δικό μας θέμα, όχι του παιδιού. εκείνος στα 2,5 είχε καταλάβει οτι δεν φοράει πάνα κ τσίσα κάνουμε στην τουαλέτα κλπ, απλώς όποτε αγχωνόμουν κ τον έβαζα με το ζόρι περνούσε μια περίοδο αντίδρασης κ δεν το ελεγε. Αυτό έληξε όμως όταν ήταν τρία. μετά το κατάλαβα, σταμάτησα να τον πηγαίνω με το ζόρι κ έληξε. άλλα παιδιά την έβγαλαν αργότερα την πάνα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@Έσπερος αγχώνεσαι υπερβολικά. Δεν είναι καλό κ για την υγεία σου τόσο άγχος. Το ότι μπορεί να είναι ο μικρότερος ηλικιακά δεν έχει τόση σημασία, σε αυτή την ηλικία ο ένας δύο μήνες δεν έχει διαφορά. Φαντάζομαι αν είχες την δική μου κόρη θα σε είχε φάει το άγχος. Γεννήθηκε 8μηνιτικη, αν γεννιόταν κανονικά θα πήγαινε την άλλη χρονιά σχολείο κ είναι κ μινιατούρα.. Αλλά τόσο δεν είχα αγχωθει πέρυσι. Περνάς στο παιδί το άγχος σου, κρίμα είναι.. Όσο για την τουαλέτα εγώ στη θέση σου δεν θα υπενθυμιζα καν ότι πρέπει να κατεβάσει κ να ανεβάσει το παντελόνι. Όταν έρθει η ώρα θα ξέρει κ μόνος του τι να κάνει..

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Έσπερος said:

Να νιώσει άσχημα βρε παιδί μου, αυτό που λέει η @samsympan. αλλά κ να τον σχολιάσουν, δεν υα ήθελα να γίνει, να γυρνάνε σπίτι τα άλλα παιδιά κ να λενε ότι ένας συμμαθητής τους δεν μπορεί. μ

Ενταξει δεν την έβγαλε τελείως αλλά ήταν δικό μας θέμα, όχι του παιδιού. εκείνος στα 2,5 είχε καταλάβει οτι δεν φοράει πάνα κ τσίσα κάνουμε στην τουαλέτα κλπ, απλώς όποτε αγχωνόμουν κ τον έβαζα με το ζόρι περνούσε μια περίοδο αντίδρασης κ δεν το ελεγε. Αυτό έληξε όμως όταν ήταν τρία. μετά το κατάλαβα, σταμάτησα να τον πηγαίνω με το ζόρι κ έληξε. άλλα παιδιά την έβγαλαν αργότερα την πάνα. 

Αυτό λέω. Ότι επειδή αγχωνόσουν, ενώ την είχε κόψει, του έβαζες πάνα σε βόλτες, αυτοκίνητο, κρεβάτι κτλ και έτσι του πήρε περισσότερα χρόνο .

Δεν υπάρχει περίπτωση να είναι το μόνο παιδάκι που δυσκολεύεται. Άσε που στο σχολείο μπορεί να το κάνει μια χαρά και απλά στο σπίτι να σας πηγαίνει κόντρα. 

Επίσης πολλά παιδάκια είναι γεννημένα Νοέμβρη - Δεκέμβρη. Δεν υπάρχει λόγος να εστιάσεις σε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

εννοώ ότι δεν γίνεται να υπάρχει πιο μικρό παιδί στην τάξη. ποσα άλλα να είναι του Νοεμβρη κ του Δεκέμβρη στα 20 παιδθα; δυο; τρία; 

ε λοιπον θα σου πω οτι ξερω τα γενεθλια απο τα 8 παιδια της ταξης της κορης μου,συνολικα ειναι 11παιδια,ενα εχει τελη αυγουστου,η κορη μου 1/9,κ τα αλλα απο μεσα νοεμβρη ως τελη δεκεμβρη

επισης εδω η εναλλακτικη της γιαγιας ειναι παρα πολυ συνηθισμενοι.οποτε προνηπιο τα μισα παιδια δ εχουν φυγει απο το σπιτι.πολυ μικρο ποσοστο εχει νταντα

δ θα σταμπαριστει το παιδι για την ενδεχομενη δυσκολια στην τουαλετα.εσυ βαζεις ταμπελες

πρίν από 36 λεπτά , mama16 είπε:

@Έσπερος αγχώνεσαι υπερβολικά. Δεν είναι καλό κ για την υγεία σου τόσο άγχος. Το ότι μπορεί να είναι ο μικρότερος ηλικιακά δεν έχει τόση σημασία, σε αυτή την ηλικία ο ένας δύο μήνες δεν έχει διαφορά. Φαντάζομαι αν είχες την δική μου κόρη θα σε είχε φάει το άγχος. Γεννήθηκε 8μηνιτικη, αν γεννιόταν κανονικά θα πήγαινε την άλλη χρονιά σχολείο κ είναι κ μινιατούρα.. Αλλά τόσο δεν είχα αγχωθει πέρυσι. Περνάς στο παιδί το άγχος σου, κρίμα είναι.. Όσο για την τουαλέτα εγώ στη θέση σου δεν θα υπενθυμιζα καν ότι πρέπει να κατεβάσει κ να ανεβάσει το παντελόνι. Όταν έρθει η ώρα θα ξέρει κ μόνος του τι να κάνει..

η υγεια σου,τα νευρα σου.κ η ψυχολογια του παιδιου.να μην πω τι την εχεις κανει

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Yovanna είπε:

 

Έσπερος σκέφτομαι ότι αν περάσεις όλη αυτή την αρνητιλά στη δασκάλα κ στις μαμάδες που θα γνωρίσεις θα έχεις στο μέλλον μεγάλο πρόβλημα.κ η δασκάλα μπορεί να κομπάρσοι κάπου κ οι άλλες μαμάδες θα αποφεύγουν τη αυναναστροφη.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Έσπερος σκέφτομαι ότι αν περάσεις όλη αυτή την αρνητιλά στη δασκάλα κ στις μαμάδες που θα γνωρίσεις θα έχεις στο μέλλον μεγάλο πρόβλημα.κ η δασκάλα μπορεί να κομπάρσοι κάπου κ οι άλλες μαμάδες θα αποφεύγουν τη αυναναστροφη.

Δεν είναι αρνητιλα να δείξεις ότι γνωρίζεις τις δυσκολίες του παιδιού σου. Ρεαλισμός είναι και αρχή μιας καλής συνεργασίας. Η δασκάλα θα ξέρει ότι δεν θα τη βγάλουμε τρελή, ο,τι κι αν μας πει. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

κ να τον σχολιάσουν, δεν υα ήθελα να γίνει, να γυρνάνε σπίτι τα άλλα παιδιά κ να λενε ότι ένας συμμαθητής τους δεν μπορεί. μ

Μια μέρα που παραλαμβάνω το παιδί από το σχολείο βλέπω να φορά το παντελόνι ανάποδα, το πίσω μπρος. Τον ρωτάω τι έγινε και με φυσικότητα μου λέει βραχηκα και άλλαξα. Προχωρώντας στον δρόμο ακούω ένα παιδάκι να λέει στην γιαγιά του γελώντας πως ένα παιδάκι κατουρηθηκε. Μετα ακούω την γιαγιά να του λεει πως κι εκείνο το έχει παθει αυτό και δεν είναι σωστό να κοροϊδεύουμε. 

Την επομενη ρωτάω την δασκάλα τι έγινε και μου απάντησε εντελώς φυσικά σχεδόν αδιαφορα πως το παιδί άλλαξε μια χαρά κτλ σε ιδιωτικό χώρο. 

 

Γράφω το περιστατικό για να δεις πως τέτοια γεγονοτα  αντιμετωπίζουν πολλά οι δασκάλες, σίγουρα δεν παρεξηγούν τους γονείς και αντιμετωπίζουν το όλο ζήτημα με φυσικότητα. Επίσης  τα παιδιά σχολιάσουν με αληθινα αγνές προθέσεις ό,τι τους κάνει εντύπωση, δεν το λένε για κουτσομπολιό, ούτε για να υποβιβάσουν τους άλλους. 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Μια μέρα που παραλαμβάνω το παιδί από το σχολείο βλέπω να φορά το παντελόνι ανάποδα, το πίσω μπρος. Τον ρωτάω τι έγινε και με φυσικότητα μου λέει βραχηκα και άλλαξα. Προχωρώντας στον δρόμο ακούω ένα παιδάκι να λέει στην γιαγιά του γελώντας πως ένα παιδάκι κατουρηθηκε. Μετα ακούω την γιαγιά να του λεει πως κι εκείνο το έχει παθει αυτό και δεν είναι σωστό να κοροϊδεύουμε. 

Την επομενη ρωτάω την δασκάλα τι έγινε και μου απάντησε εντελώς φυσικά σχεδόν αδιαφορα πως το παιδί άλλαξε μια χαρά κτλ σε ιδιωτικό χώρο. 

 

Γράφω το περιστατικό για να δεις πως τέτοια γεγονοτα  αντιμετωπίζουν πολλά οι δασκάλες, σίγουρα δεν παρεξηγούν τους γονείς και αντιμετωπίζουν το όλο ζήτημα με φυσικότητα. Επίσης  τα παιδιά σχολιάσουν με αληθινα αγνές προθέσεις ό,τι τους κάνει εντύπωση, δεν το λένε για κουτσομπολιό, ούτε για να υποβιβάσουν τους άλλους. 

 

 

 

Δεν πιστεύω ότι ένα παιδακι στην ηλικία αυτή μπορεί να πει κάτι για κακια η για να σχολιάσει κάτι. Πραγματικά πιστεύω ότι το κάνουν χωρίς να το θέλουν. Τους βγαίνει αυθόρμητα 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 33 λεπτά , Έσπερος είπε:

Δεν είναι αρνητιλα να δείξεις ότι γνωρίζεις τις δυσκολίες του παιδιού σου. Ρεαλισμός είναι και αρχή μιας καλής συνεργασίας. Η δασκάλα θα ξέρει ότι δεν θα τη βγάλουμε τρελή, ο,τι κι αν μας πει. 

Τα πάμε κ τα ξαναπάμε δεν έχεις παιδί με ειδικές ανάγκες πες της τους προβληματισμούς σου κ βλέπεις.

Κοιμήσου τώρα κ σκέψου ότι γίνεται μια καινούργια αρχή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Τα πάμε κ τα ξαναπάμε δεν έχεις παιδί με ειδικές ανάγκες πες της τους προβληματισμούς σου κ βλέπεις.

Κοιμήσου τώρα κ σκέψου ότι γίνεται μια καινούργια αρχή.

Ναι βρε συ Έσπερος θα συμφωνήσω με μαγιοπούλα αν μπει στο φόρουμ κάποιος άσχετος που δε σε έχει παρακολουθήσει και διαβάσει αποσπασματικά κάποιες από τις αναρτήσεις σου θα πιστέψει ότι το παιδί έχει στάνταρ αναπτυξιακή διαταραχή. Ειλικρινά έχω πάμπολους φίλους που έκαναν προσαρμογή τα παιδιά τους, έχω διαβάσει ένα σωρό προβληματισμούς εδώ, τέτοιο πανικό δεν έχω ξανασυναντήσει. Έχεις διαγνώσει χίλια προβλήματα πριν καν το παιδί πατήσει το πόδι του στο σχολείο. 

 

Για την ιστορία και για να μη νιώθεις η μόνη,  η κόρη μου είναι γεννημένη τέλος χρόνου, πάει πρώτη χρονιά σχολείο και στο τμήμα κάνουν μάθημα νήπια προνήπια μαζί, όλα αγόρια και μόνο ένα ακόμα κορίτσι. Σχεδόν όλα είναι εκεί από πέρυσι και γνωρίζονται. Η "παρέα της" σε αυτή τη φάση είναι παιδάκι νηπίου που της ρίχνει μισό κεφάλι, αν και ψηλή για την ηλικία της (1,06μ.) μπροστά της όλα τα αγόρια φαίνονται θηρία (κάποια μπορεί και να την περνάνε 1,5 χρόνο). Τι θα έπρεπε να κάνω; Να χτυπιέμαι ότι δε θα ενσωματωθεί; Ας δείξουμε λίγη πίστη στα παιδάκια μας. Α και ναι, όπως είπαν τα κορίτσια τα παιδάκια είναι αγνά σε αυτή την ηλικία. Τι φαντάζεσαι, ότι κάνουν κλίκα και ξεκινούν το μπούλινγκ στα άλλα; Προχθες η κόρη μου μου είπε: ο Κώστας κλαίει συνέχεια στο σχολείο ο καημενούλης".

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Anna3011 είπε:

Ναι βρε συ Έσπερος θα συμφωνήσω με μαγιοπούλα αν μπει στο φόρουμ κάποιος άσχετος που δε σε έχει παρακολουθήσει και διαβάσει αποσπασματικά κάποιες από τις αναρτήσεις σου θα πιστέψει ότι το παιδί έχει στάνταρ αναπτυξιακή διαταραχή. Ειλικρινά έχω πάμπολους φίλους που έκαναν προσαρμογή τα παιδιά τους, έχω διαβάσει ένα σωρό προβληματισμούς εδώ, τέτοιο πανικό δεν έχω ξανασυναντήσει. Έχεις διαγνώσει χίλια προβλήματα πριν καν το παιδί πατήσει το πόδι του στο σχολείο. 

 

Για την ιστορία και για να μη νιώθεις η μόνη,  η κόρη μου είναι γεννημένη τέλος χρόνου, πάει πρώτη χρονιά σχολείο και στο τμήμα κάνουν μάθημα νήπια προνήπια μαζί, όλα αγόρια και μόνο ένα ακόμα κορίτσι. Σχεδόν όλα είναι εκεί από πέρυσι και γνωρίζονται. Η "παρέα της" σε αυτή τη φάση είναι παιδάκι νηπίου που της ρίχνει μισό κεφάλι, αν και ψηλή για την ηλικία της (1,06μ.) μπροστά της όλα τα αγόρια φαίνονται θηρία (κάποια μπορεί και να την περνάνε 1,5 χρόνο). Τι θα έπρεπε να κάνω; Να χτυπιέμαι ότι δε θα ενσωματωθεί; Ας δείξουμε λίγη πίστη στα παιδάκια μας. Α και ναι, όπως είπαν τα κορίτσια τα παιδάκια είναι αγνά σε αυτή την ηλικία. Τι φαντάζεσαι, ότι κάνουν κλίκα και ξεκινούν το μπούλινγκ στα άλλα; Προχθες η κόρη μου μου είπε: ο Κώστας κλαίει συνέχεια στο σχολείο ο καημενούλης".

Στα δύο είχα πάει την κόρη μου σε πολύ καλή αναπτυξιολογο.ηθελα να τσεκάρω χωρίς να υπάρχει κάποιο θέμα.μου είπε λοιπόν ότι τα παιδιά δικαιούνται έλεγχο στα δύο κ στο νηπιο για να διαγνώσει ο ειδικός αν υπάρχει κάτι. Αν η Έσπερος ε ει απορίες εκεί πρέπει να πάει.Επθσης μου ειπε οτι η ένταξη στο σχολείο έχει να κάνει με την προσαρμογη.

Κ ο εκπαιδευτης στα Gordon μας είχε πει ότι πέρα από την προσαρμογη έχει να κάνει ει με τη σχέση του παιδιού με τους γονείς.Αμ δεν υπάρχει ασφαλής δεν.ος θα υπάρχει πρόβλημα.κ δεν εννοώ ρον πρώτο καιρό που θα προσαρ.οζεται το παιδί.πολυ συχνά η αντίδραση έρχεται όταν το παιδί συνειδητοποιήσει ότι έφυγε από ρο σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...