Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συζήτηση με τα παιδιά μας σχετική με το νηπιαγωγείο.


Recommended Posts

πρίν από 8 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

 

Αρχικά να πω πως δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη για το αν είναι καλύτερο για το παιδί σας να πάει ή όχι παιδικό. Εσείς γνωρίζετε τις συνθήκες, τι σας εξυπηρετεί, τι σας ταιριάζει, τι θα θέλατε. Θα σου πω κάποιες σκέψεις που ίσως είναι υποκειμενικές, επηρεασμενες από την εμπειρία μου.

 

Δεν έστειλα παιδικό τον γιο μου γιατί αρχικά δεν δούλευα  οπότε δεν το εκρινα  αναγκαίο. 

 

Τον σταθμο  προσωπικά δεν τον θεωρώ απαραίτητο ούτε "υποχρεωτική βαθμίδα εκπαίδευσης". Και συμφωνώ παραπάνω που ειπώθηκε πως επικεντρώνεται στην φυλαξη κυρίως των παιδιών και όχι στην εκπαίδευση τους. Από όσα έχω κουβεντιασει με μαμάδες που έστειλαν τα παιδιά τους οσα δεν πήγαν γνωστικά δεν έμειναν πίσω σε κάτι. Αν ένα παιδάκι που μένει σπίτι ασχολείται λίγο με τον κήπο, με την φύση, δουλεύει λεπτή-αδρη κινητικότητα με πράγματα που υπάρχουν στο σπίτι, "διαβάζει" παραμύθια, μουτζουρωνει χαρτιά, κοινωνικοποιειται, παίζει συχνά σε παιδική χαρά/με φίλους του ειναι στο ίδιο επίπεδο με ένα παιδί του παιδικού. 

 

Η οριοθέτηση του παιδιού μέσα από τους κανόνες του παιδικού δεν ξέρω κατά πόσο παίζει σημαντικο παραγοντα για να ληφθεί η θετική απόφαση δεδομένου πως βασικούς κανόνες συμπεριφοράς μαθαίνει και στο σπίτι. 

 

Ένα μεγάλο πλεονέκτημα του σταθμού είναι η καθημερινή τριβή με τα άλλα παιδιά. Όχι μόνο παίζει, διασκεδάζει, εκτονώνεται  αλλά μαθαίνει τα όρια του και των άλλων, μαθαίνει να διεκδικεί, να υποχωρεί, να υπερασπίζεται τον εαυτό του, μαθαίνει να συνυπάρχει με τους άλλους, ενισχύεται η αυτοπεποίθηση του μέσω της αυτονομιας που μπορεί να έχει ανάλογα με την ηλικία του  βεβαια. 

 

Ένα ακόμα ζήτημα που απασχολεί τους γονείς είναι οι ιώσεις που και στον παιδικό αλλά και στο νηπιαγωγειο την πρώτη χρονιά λέγεται ότι είναι περισσότερες. 

 

 

Κάποια παιδιά μπορεί να μην είναι έτοιμα να γίνουν μέλη μιας αλλης ομάδας πέρα από την  οικογένεια πριν τα τεσσερα. Ισως να μην είναι ώριμα/έτοιμα να δεχτουν αυτή την αλλαγή. Μπορεί να μην θέλουν  να αποχωριστουν την μαμά, το σπίτι, την ασφάλεια τους. Κατανοητό και φυσιολογικο.  Δεν σημαίνει ότι ο γονιός έκανε κάτι λαθος ούτε ότι το παιδί θα έχει προβλημα σε όλα τα πρώτα του ξεκινήματα. Σημαίνει πως χρειάζεται χρόνο και αυτό θα είναι καλύτερο και για τους δύο.

 

Τέλος, τα προνήπια είναι προετοιμασία/προσαρμογή στο πρώτο σχολικό περιβάλλον και πλέον είναι υποχρεωτικά. Ο σταθμος δεν είναι υποχρεωτικός αλλά σίγουρα συμβάλει στην κοινωνικοποίηση του παιδιού.  

 

 

Απλά μου προτείνει η παιδίατρος να ξεκινήσω σταθμό επειδή ακόμα δεν έχει αρχίσει να μιλάει. Είναι δύο χρόνων και λέει 13 λέξεις καθαρές με νόημα που της καταλαβαίνει και ξέρει τι σημαίνουν. Όλα τα υπόλοιπα περίεργα που λέει προσπαθώ να καταλαβαίνω τι σημαίνουν. Να σημειώσω ότι το παιδί δεν δείχνει Κάτι άλλο για να με προβληματίσει. Τα καταλαβαίνει όλα ,εννοείται πως εκτελεί εντολές , Μιλάει μόνος του και λέει τα δικά του όταν παίζει. Και επίσης να σημειώσω ότι η μητέρα μου λέει ότι και εγώ καθυστέρησα να μιλήσω άρχισα να λέω μερικές λέξεις στα δύο μου χρόνια και άρχισα να κάνω συνδυασμό δύο λέξεων μετά τα δυόμιση. Οπότε δεν μπορώ να καταλάβω την λογική να το στείλω παιδικό μόνο και μόνο γι’ αυτό το λόγο. Για να αρχίσει να μιλάει. Δεν θα ήταν πιο λογικό να μου πει η παιδίατρος να περάσει άλλο ένα εξάμηνο και να δούμε πως θα τα πάει ; Αν υπάρχει κάποια εξέλιξη ; Αν προστίθονται κι άλλες λέξεις στο λεξιλόγιο του ; 

Ντε και καλά η συμβουλή είναι παιδικός για να καταλάβουμε ; Αν θα χτυπήσουμε καμπανάκι η όχι ; Τελοσπάντων αν δεν ήτανε αυτό δεν θα το σκεφτόμουνα καν... Και στιγμή έχω μπει σε σκέψεις μήπως και τον στείλω μερικούς μήνες πριν πάει προνήπιο. Δηλαδή όχι από αυτή τη χρονιά που μας έρχεται αλλά από την επόμενη. Αλλά να μου πεις μέχρι τότε θα έχω δει και θα έχω καταλάβει κι αν χρειαστεί θα έχω επισκέφτει και ειδικό. Όποτε οκ. Πάντως και εγώ είμαι της άποψης ότι από τη στιγμή που είμαι στο σπίτι και υπάρχει αυτή η δυνατότητα το παιδί να βρίσκεται με μένα .. Θεωρώ ότι μπορώ και εγώ να ασχοληθώ εξίσου καλά με το παιδί. Μπορεί το νεογέννητο να μου τρώει αρκετό χρόνο. Άλλα μέσα στη μέρα.. Σίγουρα θα βγούμε στον κήπο , Να ποτίσουμε παρέα τα λουλούδια, Θα φυτέψουμε κάποιο νέο λουλούδι, Θα γίνει με χώματα και θα παίξει στην φύση. Θα κάτσω να τον απασχολήσω στο σπίτι 15 λεπτά είτε με τα play mobil είτε με τα τουβλάκια είτε με ζωγραφική είτε με πλαστελίνες η με παζλ. Ξεφυλλίζουμε και βιβλία και διαβάζουμε παρέα. Και στην πορεία εφόσον μεγαλώνει και ο αδερφός του δεν θα είναι πλέον ποτέ μόνος οπότε θα έχει και τον αδερφό του για παρέα και θα συναναστρέφεται και με αυτόν. Αλλά όσο αφορά την κοινωνικοποίηση με άλλα παιδάκια είναι αρκετά κοινωνικός πηγαίνουμε τουλάχιστον δύο φορές την εβδομάδα στις κούνιες και βλέπω ότι συμμετέχει και προσπαθεί να παίζει ακόμα και με μεγαλύτερα παιδιά. Ας πούμε ένα παιχνίδι που ήταν αρκετά δύσκολο γι αυτόν , Ήταν ότι κόβανε μικρό φιλαράκια από ένα Θάμνο Και τα μαζεύανε σε μία άλλη μεριά μακριά. Οπότε 1 , 2 , 3 Άρχισε κι αυτός να συμμετέχει και να πηγαίνει μέχρι εκείνο το θάμνο Νάκο φιλαράκια και να τα πηγαίνει σε μία εντελώς μακρινή απόσταση να τα αφήνει εκεί που τα μαζεύουνε και να ξανά κάνει το ίδιο. Χωρίς να τους χαλάει το παιχνίδι. Γιατί ένα άλλο παιδάκι στην δικιά του ηλικία αυτό έκανε. 

πρίν από 7 λεπτά , Super.mum είπε:

Απλά μου προτείνει η παιδίατρος να ξεκινήσω σταθμό επειδή ακόμα δεν έχει αρχίσει να μιλάει. Είναι δύο χρόνων και λέει 13 λέξεις καθαρές με νόημα που της καταλαβαίνει και ξέρει τι σημαίνουν. Όλα τα υπόλοιπα περίεργα που λέει προσπαθώ να καταλαβαίνω τι σημαίνουν. Να σημειώσω ότι το παιδί δεν δείχνει Κάτι άλλο για να με προβληματίσει. Τα καταλαβαίνει όλα ,εννοείται πως εκτελεί εντολές , Μιλάει μόνος του και λέει τα δικά του όταν παίζει. Και επίσης να σημειώσω ότι η μητέρα μου λέει ότι και εγώ καθυστέρησα να μιλήσω άρχισα να λέω μερικές λέξεις στα δύο μου χρόνια και άρχισα να κάνω συνδυασμό δύο λέξεων μετά τα δυόμιση. Οπότε δεν μπορώ να καταλάβω την λογική να το στείλω παιδικό μόνο και μόνο γι’ αυτό το λόγο. Για να αρχίσει να μιλάει. Δεν θα ήταν πιο λογικό να μου πει η παιδίατρος να περάσει άλλο ένα εξάμηνο και να δούμε πως θα τα πάει ; Αν υπάρχει κάποια εξέλιξη ; Αν προστίθονται κι άλλες λέξεις στο λεξιλόγιο του ; 

Ντε και καλά η συμβουλή είναι παιδικός για να καταλάβουμε ; Αν θα χτυπήσουμε καμπανάκι η όχι ; Τελοσπάντων αν δεν ήτανε αυτό δεν θα το σκεφτόμουνα καν... Και στιγμή έχω μπει σε σκέψεις μήπως και τον στείλω μερικούς μήνες πριν πάει προνήπιο. Δηλαδή όχι από αυτή τη χρονιά που μας έρχεται αλλά από την επόμενη. Αλλά να μου πεις μέχρι τότε θα έχω δει και θα έχω καταλάβει κι αν χρειαστεί θα έχω επισκέφτει και ειδικό. Όποτε οκ. Πάντως και εγώ είμαι της άποψης ότι από τη στιγμή που είμαι στο σπίτι και υπάρχει αυτή η δυνατότητα το παιδί να βρίσκεται με μένα .. Θεωρώ ότι μπορώ και εγώ να ασχοληθώ εξίσου καλά με το παιδί. Μπορεί το νεογέννητο να μου τρώει αρκετό χρόνο. Άλλα μέσα στη μέρα.. Σίγουρα θα βγούμε στον κήπο , Να ποτίσουμε παρέα τα λουλούδια, Θα φυτέψουμε κάποιο νέο λουλούδι, Θα γίνει με χώματα και θα παίξει στην φύση. Θα κάτσω να τον απασχολήσω στο σπίτι 15 λεπτά είτε με τα play mobil είτε με τα τουβλάκια είτε με ζωγραφική είτε με πλαστελίνες η με παζλ. Ξεφυλλίζουμε και βιβλία και διαβάζουμε παρέα. Και στην πορεία εφόσον μεγαλώνει και ο αδερφός του δεν θα είναι πλέον ποτέ μόνος οπότε θα έχει και τον αδερφό του για παρέα και θα συναναστρέφεται και με αυτόν. Αλλά όσο αφορά την κοινωνικοποίηση με άλλα παιδάκια είναι αρκετά κοινωνικός πηγαίνουμε τουλάχιστον δύο φορές την εβδομάδα στις κούνιες και βλέπω ότι συμμετέχει και προσπαθεί να παίζει ακόμα και με μεγαλύτερα παιδιά. Ας πούμε ένα παιχνίδι που ήταν αρκετά δύσκολο γι αυτόν , Ήταν ότι κόβανε μικρό φιλαράκια από ένα Θάμνο Και τα μαζεύανε σε μία άλλη μεριά μακριά. Οπότε 1 , 2 , 3 Άρχισε κι αυτός να συμμετέχει και να πηγαίνει μέχρι εκείνο το θάμνο Νάκο φιλαράκια και να τα πηγαίνει σε μία εντελώς μακρινή απόσταση να τα αφήνει εκεί που τα μαζεύουνε και να ξανά κάνει το ίδιο. Χωρίς να τους χαλάει το παιχνίδι. Γιατί ένα άλλο παιδάκι στην δικιά του ηλικία αυτό έκανε. 

Α ξεχώριζε πια φιλαράκια θέλαν γιατί θελαν κάποια συγκεκριμένα 

πρίν από 13 λεπτά , Έσπερος είπε:

όχι αλήθεια στις τρεις ώρες εγω αρχίζω να έχω πολύ άγχος γιατί δεν πηγαίνει. στην αρχή τον πήγαινα με το ζόρι ή του το υπενθύμιζα συνέχεια κ αντιδρούσε κ μετά θύμωσε ο άντρας μου γιατί θεωρούσε ότι τον καταπιέζω. 

 

στην τουαλέτα του σχολείου δεν θα ήθελα να πηγαίνει. είναι αηδία οι σχολικές τουαλέτες, δεν έχετε δει ποτέ; 

Ναι αλλά από το να πάθει ουρολοίμωξη καλύτερα να πηγαίνει και ας είναι και χάλια 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

@Έσπερος χωρίς να έχω καμία πρόθεση να σε φέρω σε δύσκολη θέση θα σου φέρω δύο παραδείγματα για να αντιληφθείς τι συναίσθημα μας αφήνει αυτό που λες. 

 

"Με διευκολύνει να παίζει το παιδί στο πάρκο με τα παιχνίδια του για να να μην τα μαζεύω και έτσι δεν το αφηνω στο πατωμα."

"Με διευκολύνει να μην τρέχω πίσω από το παιδί όταν είμαστε στην ταβέρνα και για αυτό δεν το αφήνω να σηκωθεί."

 

 

Τι συναίσθημα αποκομισες από αυτές τις φράσεις? Σου φαίνεται πως η διευκόλυνση του γονιού έχει προτεραιότητα σε σχέση με την εκαστοτε ανάγκη του παιδιού? Αυτό το συναίσθημα νιώσαμε κι εμείς διαβάζοντας το σχόλιο σου για την πάνα σε άβολα μέρη ή για τα κακά. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

@Έσπερος χωρίς να έχω καμία πρόθεση να σε φέρω σε δύσκολη θέση θα σου φέρω δύο παραδείγματα για να αντιληφθείς τι συναίσθημα μας αφήνει αυτό που λες. 

 

"Με διευκολύνει να παίζει το παιδί στο πάρκο με τα παιχνίδια του για να να μην τα μαζεύω και έτσι δεν το αφηνω στο πατωμα."

"Με διευκολύνει να μην τρέχω πίσω από το παιδί όταν είμαστε στην ταβέρνα και για αυτό δεν το αφήνω να σηκωθεί."

 

 

Τι συναίσθημα αποκομισες από αυτές τις φράσεις? Σου φαίνεται πως η διευκόλυνση του γονιού έχει προτεραιότητα σε σχέση με την εκαστοτε ανάγκη του παιδιού? Αυτό το συναίσθημα νιώσαμε κι εμείς διαβάζοντας το σχόλιο σου για την πάνα σε άβολα μέρη ή για τα κακά. 

 

 

Ενταξει καταλαβεινω πώς το λες, δεν το εννοώ ακριβώς έτσι, ότι το κάνω γθα να μην ασχολούμαι. απλώς δεν καταλαβαίνω πώς μπορούμε να το χειριστούμε αν προκύψει σε άβολη ώρα. ήθελα κιόλας να το ρωτήσω αυτό γιατί πραγματικά σπάω το κεφάλι μου εδώ κ μήνες, από τότε που επιτράπηκαν ξανά οι μετακινήσεις με αυτοκίνητο, κ όλο λέω ότι θα είναι η τελευταία φορά αλλά κάτι με κρατάει. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 36 λεπτά , Super.mum είπε:

Απλά μου προτείνει η παιδίατρος να ξεκινήσω σταθμό επειδή ακόμα δεν έχει αρχίσει να μιλάει. Είναι δύο χρόνων και λέει 13 λέξεις καθαρές με νόημα που της καταλαβαίνει και ξέρει τι σημαίνουν. Όλα τα υπόλοιπα περίεργα που λέει προσπαθώ να καταλαβαίνω τι σημαίνουν. Να σημειώσω ότι το παιδί δεν δείχνει Κάτι άλλο για να με προβληματίσει. Τα καταλαβαίνει όλα ,εννοείται πως εκτελεί εντολές , Μιλάει μόνος του και λέει τα δικά του όταν παίζει. Και επίσης να σημειώσω ότι η μητέρα μου λέει ότι και εγώ καθυστέρησα να μιλήσω άρχισα να λέω μερικές λέξεις στα δύο μου χρόνια και άρχισα να κάνω συνδυασμό δύο λέξεων μετά τα δυόμιση. Οπότε δεν μπορώ να καταλάβω την λογική να το στείλω παιδικό μόνο και μόνο γι’ αυτό το λόγο. Για να αρχίσει να μιλάει. Δεν θα ήταν πιο λογικό να μου πει η παιδίατρος να περάσει άλλο ένα εξάμηνο και να δούμε πως θα τα πάει ; Αν υπάρχει κάποια εξέλιξη ; Αν προστίθονται κι άλλες λέξεις στο λεξιλόγιο του ; 

Ντε και καλά η συμβουλή είναι παιδικός για να καταλάβουμε ; Αν θα χτυπήσουμε καμπανάκι η όχι ; Τελοσπάντων αν δεν ήτανε αυτό δεν θα το σκεφτόμουνα καν... Και στιγμή έχω μπει σε σκέψεις μήπως και τον στείλω μερικούς μήνες πριν πάει προνήπιο. Δηλαδή όχι από αυτή τη χρονιά που μας έρχεται αλλά από την επόμενη. Αλλά να μου πεις μέχρι τότε θα έχω δει και θα έχω καταλάβει κι αν χρειαστεί θα έχω επισκέφτει και ειδικό. Όποτε οκ. Πάντως και εγώ είμαι της άποψης ότι από τη στιγμή που είμαι στο σπίτι και υπάρχει αυτή η δυνατότητα το παιδί να βρίσκεται με μένα .. Θεωρώ ότι μπορώ και εγώ να ασχοληθώ εξίσου καλά με το παιδί. Μπορεί το νεογέννητο να μου τρώει αρκετό χρόνο. Άλλα μέσα στη μέρα.. Σίγουρα θα βγούμε στον κήπο , Να ποτίσουμε παρέα τα λουλούδια, Θα φυτέψουμε κάποιο νέο λουλούδι, Θα γίνει με χώματα και θα παίξει στην φύση. Θα κάτσω να τον απασχολήσω στο σπίτι 15 λεπτά είτε με τα play mobil είτε με τα τουβλάκια είτε με ζωγραφική είτε με πλαστελίνες η με παζλ. Ξεφυλλίζουμε και βιβλία και διαβάζουμε παρέα. Και στην πορεία εφόσον μεγαλώνει και ο αδερφός του δεν θα είναι πλέον ποτέ μόνος οπότε θα έχει και τον αδερφό του για παρέα και θα συναναστρέφεται και με αυτόν. Αλλά όσο αφορά την κοινωνικοποίηση με άλλα παιδάκια είναι αρκετά κοινωνικός πηγαίνουμε τουλάχιστον δύο φορές την εβδομάδα στις κούνιες και βλέπω ότι συμμετέχει και προσπαθεί να παίζει ακόμα και με μεγαλύτερα παιδιά. Ας πούμε ένα παιχνίδι που ήταν αρκετά δύσκολο γι αυτόν , Ήταν ότι κόβανε μικρό φιλαράκια από ένα Θάμνο Και τα μαζεύανε σε μία άλλη μεριά μακριά. Οπότε 1 , 2 , 3 Άρχισε κι αυτός να συμμετέχει και να πηγαίνει μέχρι εκείνο το θάμνο Νάκο φιλαράκια και να τα πηγαίνει σε μία εντελώς μακρινή απόσταση να τα αφήνει εκεί που τα μαζεύουνε και να ξανά κάνει το ίδιο. Χωρίς να τους χαλάει το παιχνίδι. Γιατί ένα άλλο παιδάκι στην δικιά του ηλικία αυτό έκανε. 

Α ξεχώριζε πια φιλαράκια θέλαν γιατί θελαν κάποια συγκεκριμένα 

Ναι αλλά από το να πάθει ουρολοίμωξη καλύτερα να πηγαίνει και ας είναι και χάλια 

Μπράβο που βρίσκετε το χρόνο κ κάνετε τόσα πράγματα μέσα στην μέρα κ με τα δύο παιδιά! 

 

Για τον παιδικό είσαι σε δίλημμα αλλά αλήθεια εσύ γνωρίζεις τι είναι καλύτερο για όλη την οικογένεια. 

Η ομιλία πάντως δεν είναι το μοναδικό κριτήριο για να ανησυχήσει ο γονιός. Κάποια παιδιά δεν μιλάνε καθόλου μέχρι τα δύο. Η  ανάπτυξη του φαίνεται μια χαρά. 

Ανέτρεξε και σχετικά θέματα στο φόρουμ και ίσως βοηθηθείς!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Έσπερος είπε:

Ενταξει καταλαβεινω πώς το λες, δεν το εννοώ ακριβώς έτσι, ότι το κάνω γθα να μην ασχολούμαι. απλώς δεν καταλαβαίνω πώς μπορούμε να το χειριστούμε αν προκύψει σε άβολη ώρα. ήθελα κιόλας να το ρωτήσω αυτό γιατί πραγματικά σπάω το κεφάλι μου εδώ κ μήνες, από τότε που επιτράπηκαν ξανά οι μετακινήσεις με αυτοκίνητο, κ όλο λέω ότι θα είναι η τελευταία φορά αλλά κάτι με κρατάει. 

Ρε συ,σε ολους μας μπορει να προκυψει σε αβολη ωρα,και τι να κανουμε;; Αν ειναι μεγαλη αναγκη θα παμε στα δεντρα,ξερω γω;;; Τουλαχιστον το παιδακι δεν θα το στραβοκοιταξει κανεις. 
εμενς ο δικος μου,συνομιληκος με τον δικο σου, περυσι πρωτη μερα κλειστων σχολειων του εβγαλα ξαφνικα και απροειδοποιητα την πανα. Ηταν 2.5 χρονων. Καθολου ετοιμος,βλακεια εκανα. Ενα μηνα μαζευα ποταμια απο τσισα. Τελος παντων,η πανα εχει κοπει,οταν βαριεται του φευγουν λιγα τσισα. Τη βραδινη δεν την εχει κοψει! Ξυπναει με φουλ την πανα. Δεν νιωθω οτι εχει ξεμπερδεψει,παντα το εχω αγωνια μην κατουρηθει. Ομως στο σχολειο δεν κατουριεται!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συγγνώμη κιόλας, βρε Έσπερε, αλλά αδυνατώ να πιστέψω ότι άτομο με τα δικά σου ακαδημαϊκά προσόντα (δεν τα αμφισβητώ σε καμία περίπτωση) ρωτάει τέτοια πράγματα και ξοδεύει ώρες να υπεραναλύει ανούσια πράγματα ή να τη λέει σε όσους δεν εμβολιάζονται και δεν ξέρει να διαχειριστεί τέτοια θέματα. Δεν είναι κακό να μην ξέρεις αλλά είναι κακό να μην μπορείς να αναγνωρίσεις τι είναι αυτό που θα δυσκολέψει το παιδί σου ώστε να ψαχτείς για να βρεις λύσεις. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 55 λεπτά , Έσπερος είπε:

αλήθεια; εγω για το τρίωρο ανησυχούσα ότι τα κρατάει για να μην πάει κ ότι θα παύει ουρολοίμωξη. αν περάσουν τρεις ώρες τον πηγαίνω εγω. σίγουρα έχει κρατηθεί κ πάνω από τρεις κ τέσσερις ίσως. άρα θα μπορούσε να κρατηθεί κ χωρίς καθολου τουαλέτα στο σχολείο; 

τωρα αποκλειεται να μιλας σοβαρα

αντι να παρεις αποφαση να κοψεις χθες στο παιδι την πανα που του φορατε για δικη σας ευκολια(τουλ δικη σου,απορω που υπαρχει κ αλλος ανθρωπος που συμφωνει σε αυτο,ο αντρας σου),προτιμας να μην παει καθολου στο σχολειο τουαλετα;

1 hour ago, Έσπερος είπε:

Νομίζω ότι δεν καταλαβαινόμαστε. Το παιδί κρατιέται για ώρες κ ζητάει οπότε θέλει. ο,τι έχει σχέση με το σχολείο είναι καλυμμένο. το άγχος μου τι θα κάνω αν θα ζητήσει τσίσα την ώρα που βγαίνουμε από το γκαράζ του καραβιού, δεν έχει σχέση με το σχολείο κ δεν έχω καμία διάθεση να το υπομείνω όταν έχουμε τόση χαρά για τις διακοπές για να χαλαρώσουμε. για να περάσουμε καλά πάμε, όχι να φορτώσουμε άγχος το παιδί για κάτι που μπορεί να γίνει λίγες μέρες αργότερα. για μια συνήθεια μιλάμε, όχι για κάτι οργανικό. 

αφου ζηταει οποτε θελει γτ φοραει οταν πατε βολτα;

οπως μπορει κρατιεται 3ωρο,ετσι θα κρατηθει αν ειστε στην αποβιβαση

οι συνηθειες ειναι το δυσκολο

κ σιγα το αγχος,δ ειναι καμια καταπιεση.το να θελει πανα στο αμαξι κ για τα κακα,ειναι μακραν μεγαλυτερο

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , vicky86 είπε:

απορω που υπαρχει κ αλλος ανθρωπος που συμφωνει σε αυτο,ο αντρας σου)

ο άντρας μου θεωρεί ότι δεν πρέπει να πιέζουμε κ να αγχώνουμε. δεν έχει προβληματιστεί για κάτι άλλο. σύμφωνος είναι για την πάνα, όχι απλα σύμφωνος αλλά αν τη βγάλω θα του κακοφανεί κιόλας! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , Έσπερος είπε:

Ενταξει καταλαβεινω πώς το λες, δεν το εννοώ ακριβώς έτσι, ότι το κάνω γθα να μην ασχολούμαι. απλώς δεν καταλαβαίνω πώς μπορούμε να το χειριστούμε αν προκύψει σε άβολη ώρα. ήθελα κιόλας να το ρωτήσω αυτό γιατί πραγματικά σπάω το κεφάλι μου εδώ κ μήνες, από τότε που επιτράπηκαν ξανά οι μετακινήσεις με αυτοκίνητο, κ όλο λέω ότι θα είναι η τελευταία φορά αλλά κάτι με κρατάει. 

Μάλλον σε κρατάει το άγχος σου. Δεν είπα πως το κάνεις για να μην ασχοληθεις αλλά ότι οι προτεραιότητες που έχεις θέσει μάλλον είναι με λάθος σειρά. 

  Για το αμάξι έχουμε προτείνει κατά καιρούς διάφορα (υποσεντονο,πετσέτα, στάσεις), για τις βόλτες επίσης (δεντράκια,κοντινές τουαλέτες). Όλα τα παραπάνω μάλλον σου ακούγονται εξωφρενικά για να μην τα δοκιμάζεις αλλά αλήθεια γίνονται και είναι φυσιολογικό να γίνονται. Τα παιδάκια μας μεγαλώνουν και πρέπει να τα αντιμετωπίζουμε έτσι κι όχι ως μωρά. Είπες πως δεν θα κάνει κακά στο σχολείο, ούτε κι ο δικός μου έκανε ποτέ εκτός σπιτιού αλλά δεν δείχνει λάθος σκεπτικό/εκτίμηση εκ μέρους μου αν δεν του μάθω να είναι ανεξάρτητος κι εκεί? 

 

Το παιδί σου θα πάει σχολείο, κατανοήσε όλες τις πτυχές αυτού. Θα ειναι μόνος του και όσο περισσότερο ανεξάρτητος θα είναι, τόσο αυτοπεποίθηση θα έχει. Μεγαλώνει Έσπερος και δεν γίνεται να περναν όλα από τα χέρια μας, να τα ελέγχουμε όλα ως γονείς, αυτό το έμαθα φέτος κι εγώ. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Έσπερος είπε:

ο άντρας μου θεωρεί ότι δεν πρέπει να πιέζουμε κ να αγχώνουμε. δεν έχει προβληματιστεί για κάτι άλλο. σύμφωνος είναι για την πάνα, όχι απλα σύμφωνος αλλά αν τη βγάλω θα του κακοφανεί κιόλας! 

Απίστευτο... Θα του κακοφανεί να κόψει εντελώς την πάνα παιδί που θα πάει προνήπιο τον Σεπτέμβρη;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπόν δεν θα το πιστέψετε. χτες το βράδυ δεν είχε κάνει κακά γιατι είχε ξεχαστεί με το οαιχνιδι κ ήταν κουρασμένος. τώρα λοιπόν προ ολίγου είχε αέρια κ ζήτησε κακά κ τον έχω αφήσει στη λεκάνη κ …. ακουσα ένα μπλουμ!!!! μάλλον βοήθησε που έφυγα κ τον άφησα, γιατί όσες φορές καθόμουν μαζί του ήθελε να σηκωθούμε. 

πρίν από 15 λεπτά , love kids είπε:

Απίστευτο... Θα του κακοφανεί να κόψει εντελώς την πάνα παιδί που θα πάει προνήπιο τον Σεπτέμβρη;;;

όχι ακριβώς, θα του κακοφανεί αν έχουμε ατύχημα κ θα θεωρήσει ότι τον πιέζουμε κ τον στενοχωρούμε! κι εκείνος θεωρεί ότι την έχουμε βγάλει. 

 

σήμερα χάρηκα κ για κάτι άλλο, στη θάλασσα του έβαλα μακαρόνι κάτω από την κοιλιά κ κρατούσε τη σανίδα κ εγω κρατούσα τη σανίδια χωρίς να τον κρατάω κ κάναμε αρκετή ώρα κ μετά άφησα κ τη σανίδα κι έκανε λίγο μόνος του - μόνος του δηκαδη χωρίς να κρατάω εγω τη σανιδα! 

Link to comment
Share on other sites

εγω δ καταλαβαινω ποια ειναι η εναλλακτικη.να πηγαινει τουαλετα μονο σπιτι;να ειναι τοσο μεγαλος ωστε να συμβαινει αυτο;να μην βγαινει απο το σπιτι;

οι συνηθεις εναλλακτικες ειναι δεντρακια κ δημοσιες τουαλετες

εχετε πολυ περιεργες προτεραιοτητες οικογενειακως

το αναμενομε το ειναι το ατυχημα σε ενα παιδι που ειναι σε εκπαιδευση.οσο πιο πολυ το αφηνεις,τοσο πιο περιεργο θα ειναι

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , Έσπερος είπε:

Λοιπόν δεν θα το πιστέψετε. χτες το βράδυ δεν είχε κάνει κακά γιατι είχε ξεχαστεί με το οαιχνιδι κ ήταν κουρασμένος. τώρα λοιπόν προ ολίγου είχε αέρια κ ζήτησε κακά κ τον έχω αφήσει στη λεκάνη κ …. ακουσα ένα μπλουμ!!!! 

Μπραβο! Αν γινει η αρχη,μετα θα ειναι ευκολο. 
η αληθεια ειναι οτι εκανα εικονα το εξης με βαση οσα ελεγες πριν: να πηγαινετε πχ 7 μερες διακοπες και να παιρνεις μαζι 7 πανες,μια για καθε μερα. Και μια μερα το παιδι να μην παει βασει του προγραμματος που λες οτι εχει,να κανει δυο φορες κακα. Οποτε.. τελευταια μερα χωρις πανα,να αναγκαζεται να κανει στη λεκανη :-)

παντως,για να σε ηρεμησω για τα αβολα μερη, μου εχει ζητησει κακα σε παραλια,οπου τον πηγα πισω πισω και εκανε στην αμμο (τι να εκανα;),επισης σε Κεντρικο δρομο της περιοχης με μαγαζια κλειστα με lockdown,τον εβαλα σε παρτερι και μετα τα μαζεψα σαν των σκυλων. Χαλια εμπειρια,αλλα τι να κανω… Επισης σε πισινα,ειδα παιδακι να κατουραει σε..σακουλα! Αυτο ομολογω μου εκανε εντυπωση!

τελος,το να μη θες να παει τουαλετα ποτε στο σχολειο ειναι μαλλον ανεφικτο. Και κοιτα μην του το πεις γιατι τοτε ειναι που θα παθει ουρολοιμωξη

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Έσπερος είπε:

αλήθεια; εγω για το τρίωρο ανησυχούσα ότι τα κρατάει για να μην πάει κ ότι θα παύει ουρολοίμωξη. αν περάσουν τρεις ώρες τον πηγαίνω εγω. σίγουρα έχει κρατηθεί κ πάνω από τρεις κ τέσσερις ίσως. άρα θα μπορούσε να κρατηθεί κ χωρίς καθολου τουαλέτα στο σχολείο; 

Καλά να μην σου πω η δικιά μου ότι πάει 3 φορές την ημέρα για τσισα... Στην καλύτερη 4! Έχει τύχει να πάει κ μόνο 2, βέβαια μάλλον δεν έπινε πολλά υγρά!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , vicky86 είπε:

εγω δ καταλαβαινω ποια ειναι η εναλλακτικη.να πηγαινει τουαλετα μονο σπιτι;να ειναι τοσο μεγαλος ωστε να συμβαινει αυτο;να μην βγαινει απο το σπιτι;

οι συνηθεις εναλλακτικες ειναι δεντρακια κ δημοσιες τουαλετες

εχετε πολυ περιεργες προτεραιοτητες οικογενειακως

το αναμενομε το ειναι το ατυχημα σε ενα παιδι που ειναι σε εκπαιδευση.οσο πιο πολυ το αφηνεις,τοσο πιο περιεργο θα ειναι

Η αλήθεια είναι ότι κι εγγ δεν είχα βρει εναλλακτική. απλώς πίστευα ότι θα ερχόταν μια στιγμή που πριν μπούμε στο αυτοκίνητο θα τον ρωτούσα αν είναι σιγουρος ότι δεν θα θελησει τσίσα κ θα μου ελεγε ναι κ θα ήμουν βέβαιη ότι κατάλαβε τι τον ρώτησα κ ότι όντως θα το εννοούσε. αλλά δεν έχω καταλάβει αν έχει έρθει αντιληπτικα η στιγμή να μην θελησει τσίσα αν δεν μπορούμε να κάνουμε. 

πρίν από 13 λεπτά , irin είπε:

τελος,το να μη θες να παει τουαλετα ποτε στο σχολειο ειναι μαλλον ανεφικτο. Και κοιτα μην του το πεις γιατι τοτε ειναι που θα παθει ουρολοιμωξη

όχι δεν θα του το πω, εγω θα του πω να πηγαίνει στο διάλειμμα ακόμα κι αν δεν θέλει. απλώς απορώ γιατί οι μαθητες θέλουν να πάνε στην τουαλέτα του σχολείου. μάλλον τις καθαρίζουν πιο όσα απ ο,τι όταν πήγαινα εγω. γιατί εγω θυμάμαι ότι κρατιόμουνα κ πήγαινα μόνο για να αλλάξω σερβιέτα. πιο πριν δεν θυμάμαι τι έκανα. βέβαια εγω δεν πίνω νερα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 14 λεπτά , Έσπερος είπε:

Η αλήθεια είναι ότι κι εγγ δεν είχα βρει εναλλακτική. απλώς πίστευα ότι θα ερχόταν μια στιγμή που πριν μπούμε στο αυτοκίνητο θα τον ρωτούσα αν είναι σιγουρος ότι δεν θα θελησει τσίσα κ θα μου ελεγε ναι κ θα ήμουν βέβαιη ότι κατάλαβε τι τον ρώτησα κ ότι όντως θα το εννοούσε. αλλά δεν έχω καταλάβει αν έχει έρθει αντιληπτικα η στιγμή να μην θελησει τσίσα αν δεν μπορούμε να κάνουμε. 

όχι δεν θα του το πω, εγω θα του πω να πηγαίνει στο διάλειμμα ακόμα κι αν δεν θέλει. απλώς απορώ γιατί οι μαθητες θέλουν να πάνε στην τουαλέτα του σχολείου. μάλλον τις καθαρίζουν πιο όσα απ ο,τι όταν πήγαινα εγω. γιατί εγω θυμάμαι ότι κρατιόμουνα κ πήγαινα μόνο για να αλλάξω σερβιέτα. πιο πριν δεν θυμάμαι τι έκανα. βέβαια εγω δεν πίνω νερα. 

οποτε τα μακρινα ταξιδια απαγορευονται,για ποσο;σορρυ για την ερωτηση αλλα ο αντρας σου δ κατουριεται;:confused:

ελα μου ντε,για ποιο λογο να θελει ενα παιδι να παει;μηπως γτ ειναι βιολογικη αναγκη κ ειναι απαραιτητο;απλα προσεχεις.δ γινεται για παντα να κρατιεσαι μεχρι να πας σπιτι

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , Έσπερος είπε:

Η αλήθεια είναι ότι κι εγγ δεν είχα βρει εναλλακτική. απλώς πίστευα ότι θα ερχόταν μια στιγμή που πριν μπούμε στο αυτοκίνητο θα τον ρωτούσα αν είναι σιγουρος ότι δεν θα θελησει τσίσα κ θα μου ελεγε ναι κ θα ήμουν βέβαιη ότι κατάλαβε τι τον ρώτησα κ ότι όντως θα το εννοούσε. αλλά δεν έχω καταλάβει αν έχει έρθει αντιληπτικα η στιγμή να μην θελησει τσίσα αν δεν μπορούμε να κάνουμε. 

όχι δεν θα του το πω, εγω θα του πω να πηγαίνει στο διάλειμμα ακόμα κι αν δεν θέλει. απλώς απορώ γιατί οι μαθητες θέλουν να πάνε στην τουαλέτα του σχολείου. μάλλον τις καθαρίζουν πιο όσα απ ο,τι όταν πήγαινα εγω. γιατί εγω θυμάμαι ότι κρατιόμουνα κ πήγαινα μόνο για να αλλάξω σερβιέτα. πιο πριν δεν θυμάμαι τι έκανα. βέβαια εγω δεν πίνω νερα. 

Με αυτη τη λογικη να φοραει πανα για παντα στα ταξιδια. Γιατι και στο δεκαχρονο μπορει να ερθουν τσισα στο δρομο

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , irin είπε:

Με αυτη τη λογικη να φοραει πανα για παντα στα ταξιδια. Γιατι και στο δεκαχρονο μπορει να ερθουν τσισα στο δρομο

που 10χρ δ θα θελει να κατουρησει κ.στον δρομο

επισης στα 10 δλδ αν παει σπιτι,κ το πιασει ξαφνικα στο αμαξι,τι θα του πεις;α,πηγες στο σπιτι,άλλα μου ειπες ,καν'τα πανω σου τωρα;:shock:

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 39 λεπτά , vicky86 είπε:

που 10χρ δ θα θελει να κατουρησει κ.στον δρομο

επισης στα 10 δλδ αν παει σπιτι,κ το πιασει ξαφνικα στο αμαξι,τι θα του πεις;α,πηγες στο σπιτι,άλλα μου ειπες ,καν'τα πανω σου τωρα;:shock:

Μα οχι! Αφου απαγορευεται και να τα κανει πανω του. Οποτε θα φοραει πανα (ακρατειας, γιατι παιδικη δεν θα του κανει)

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει  τώρα που τα διαβάζω γελάω με τον εαυτό μου. Προφανώς δεν είχαμε χρονοδιάγραμμα, πάνες παίρναμε στο σουπερμάρκετ  ένα μικρό πακέτο, με τη λογική ότι θα είναι το τελευταίο, αλλά δεν βλέπαμε ποτέ την ευκαιρία. Ναι προφανώς κ τα μεγαλύτερα παιδιά θα κατουρηθούν σε μια μεγάλη διαδρομή, απλώς τα μεγάλα ξέρεις ότι αν τους εξηγήσεις θα καταλάβουν κ δεν θα αρχίσουν τα κλάματα κ τις τσιρίδες. Μετά τη θάλασσα δεν του φοράω πάνα, ούτε πριν δλδ, είναι κοντινή διαδρομή, απλώς μετά καμία φορά κάνουμε κ μια βόλτα, δεν έχει γίνει ατύχημα, τον βάζω βέβαια κ κάπου διακριτικά στην παραλία να κάνει ακριβώς πριν φύγουμε. θα δοκιμάσω σιγά σιγά στις βόλτες αλλά δεν θα επιμείνω πολύ πριν γυρίσουμε από τις διακοπές αν δω δυσκολία. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Έσπερος είπε:

Ενταξει  τώρα που τα διαβάζω γελάω με τον εαυτό μου. Προφανώς δεν είχαμε χρονοδιάγραμμα, πάνες παίρναμε στο σουπερμάρκετ  ένα μικρό πακέτο, με τη λογική ότι θα είναι το τελευταίο, αλλά δεν βλέπαμε ποτέ την ευκαιρία. Ναι προφανώς κ τα μεγαλύτερα παιδιά θα κατουρηθούν σε μια μεγάλη διαδρομή, απλώς τα μεγάλα ξέρεις ότι αν τους εξηγήσεις θα καταλάβουν κ δεν θα αρχίσουν τα κλάματα κ τις τσιρίδες. Μετά τη θάλασσα δεν του φοράω πάνα, ούτε πριν δλδ, είναι κοντινή διαδρομή, απλώς μετά καμία φορά κάνουμε κ μια βόλτα, δεν έχει γίνει ατύχημα, τον βάζω βέβαια κ κάπου διακριτικά στην παραλία να κάνει ακριβώς πριν φύγουμε. θα δοκιμάσω σιγά σιγά στις βόλτες αλλά δεν θα επιμείνω πολύ πριν γυρίσουμε από τις διακοπές αν δω δυσκολία. 

Παντως να ξερεις οτι στο σχολειο ο/η νηπιαγωγος θα πει 1-2 φορες μεσα στη μερα αν θελουν να πανε τουαλετα, θα πανε 2-3 (ισως λεω και πολλα) και δεν θα λεει συνεχεια….. Θα πρεπει να παιδια να ζητανε

Οποτε εχε και αυτο στο μυαλο σου. Οτι δεν πρεπει να πηγαινει οποτε του το υπενθυμιζεις, ανα τακτα διαστηματα, αλλα οταν εχει αναγκη να πηγαινει μονος του

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , Έσπερος είπε:

Ενταξει  τώρα που τα διαβάζω γελάω με τον εαυτό μου. Προφανώς δεν είχαμε χρονοδιάγραμμα, πάνες παίρναμε στο σουπερμάρκετ  ένα μικρό πακέτο, με τη λογική ότι θα είναι το τελευταίο, αλλά δεν βλέπαμε ποτέ την ευκαιρία. Ναι προφανώς κ τα μεγαλύτερα παιδιά θα κατουρηθούν σε μια μεγάλη διαδρομή, απλώς τα μεγάλα ξέρεις ότι αν τους εξηγήσεις θα καταλάβουν κ δεν θα αρχίσουν τα κλάματα κ τις τσιρίδες. Μετά τη θάλασσα δεν του φοράω πάνα, ούτε πριν δλδ, είναι κοντινή διαδρομή, απλώς μετά καμία φορά κάνουμε κ μια βόλτα, δεν έχει γίνει ατύχημα, τον βάζω βέβαια κ κάπου διακριτικά στην παραλία να κάνει ακριβώς πριν φύγουμε. θα δοκιμάσω σιγά σιγά στις βόλτες αλλά δεν θα επιμείνω πολύ πριν γυρίσουμε από τις διακοπές αν δω δυσκολία. 

Και οι μεγάλοι κάνουμε στάσεις. Θες σε καφέ, θες στη φύση, κάπου θα χρειαστεί. Ελπίζω να μη φανταστείτε ότι ξέρω γω σε δεκάχρονο θα πείτε να κρατηθεί μια ώρα για να φτάσετε στον προορισμό σας, ή δύο ώρες στο καράβι γιατί σιχαίνεσαι. Κι εμένα να μου το πεις αυτό θα αρχίσω να τσιριζω !

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Έσπερος είπε:

Ενταξει  τώρα που τα διαβάζω γελάω με τον εαυτό μου. Προφανώς δεν είχαμε χρονοδιάγραμμα, πάνες παίρναμε στο σουπερμάρκετ  ένα μικρό πακέτο, με τη λογική ότι θα είναι το τελευταίο, αλλά δεν βλέπαμε ποτέ την ευκαιρία. Ναι προφανώς κ τα μεγαλύτερα παιδιά θα κατουρηθούν σε μια μεγάλη διαδρομή, απλώς τα μεγάλα ξέρεις ότι αν τους εξηγήσεις θα καταλάβουν κ δεν θα αρχίσουν τα κλάματα κ τις τσιρίδες. Μετά τη θάλασσα δεν του φοράω πάνα, ούτε πριν δλδ, είναι κοντινή διαδρομή, απλώς μετά καμία φορά κάνουμε κ μια βόλτα, δεν έχει γίνει ατύχημα, τον βάζω βέβαια κ κάπου διακριτικά στην παραλία να κάνει ακριβώς πριν φύγουμε. θα δοκιμάσω σιγά σιγά στις βόλτες αλλά δεν θα επιμείνω πολύ πριν γυρίσουμε από τις διακοπές αν δω δυσκολία. 

Στα δεκα δεν θα τσιριξει αν εχει τσιριξει στα τεσσερα. Πρεπει να το περασετε κι αυτο. Να τσιριξει μεχρι να καταλαβει οτι οσο κι αν τσιριζει δεν ειναι στο χερι σου να τραβηξεις χειροφρενο για να κατουρησει την ωρα που θελει. Καλυτερα να το ζησει τωρα στη σωστη ηλικια,παρα να το κανει αργοτερα

Link to comment
Share on other sites

 

Εγώ πάλι παιδιά, την πρώτη μέρα του προνηπίου που είδαμε το εσωτερικό του σχολείου (1η και τελευταία ήταν οι μοναδικές που μπήκαμε εντός), μετά την τάξη μπήκαμε να δούμε τις τουαλέτες και της είπα: "Να εδώ θα έρχεσαι για χεράκια, τσισάκια-κακάκια αν θελήσεις". Και στις αρχές της το θύμιζα να πηγαίνει αν της έρθουν και γενικά να πηγαίνει τουαλέτα της έλεγα (και σε υποψία δηλαδή αν και εμείς είχαμε ήδη 2χρόνια άνευ πάνας, το παιδί σκουπιζόταν μόνο του , γενικά δεν είχε θέμα). 

Προσωπικά το βλέπω ως εξής. Το σχολείο πρέπει το παιδί να το νιώθει οικείο χώρο. Έναν χώρο τον κάνεις δικό σου ΚΑΙ με το να νιώθεις άνετα να κάνεις χρήση τουαλέτας. Γενικά. Και οι ενήλικες το ίδιο.

Όσο για την καθαριότητα. Της λέω να έχει το νου της και αυτή να αφήνει καθαρά (τους έχουν μαντηλάκια και τους δίνουν οδηγίες πως να αφήνουν καθαρή την λεκάνη μετά, τον νιπτήρα, να μην γίνεται πλημμύρα κάτω) και εαν δεν είναι να ενημερώσει. Βέβαια εμείς έχουμε καθαρίστρια σε όλη την βάρδια και οι τουαλέτες λάμπουν (αλλά όπως και να έχει ενα παιδάκι πριν, αρκεί να κάνει χαμούλη).

 

Επίσης, ως προς την συζήτηση σχετική με το νηπιαγωγείο εγώ της είχα τονίσει το εξής: "Θα ακούς την δασκάλα σε ότι λέει ακόμη κι όταν διαφωνείς. Κι αν κάποια φορά δεν θες να συμμετέχεις σε κάτι, θα το ζητήσεις ευγενικά". Αυτό:

α) Είναι μια αρχή που πρεσβεύω. Ότι δηλαδή ο δάσκαλος έχει τον πρώτο και τον τελευταίο λόγο στην τάξη και τον σέβομαι τελεία και παύλα. Επειδή όμως ο δάσκαλος είναι πιθανό να μας προκύψει ακατάλληλος (για να το θέσω... ευγενικά. από τους μεγαλύτερους φόβους μου κυρίως για δημοτικό και άνω. ναι είμαι προκατειλλημένη φουλ το αναγνωρίζω) εάν/όταν διαφωνώ το διατυπώνω ευγενικά και όχι με θράσος.

β) Αφορούσε στο δικό μου παιδί και μόνο. Το οτι θα άκουγε την δασκάλα δεν είχα αμφιβολία. Όμως σε κάποιες στιγμές που την ενοχλούσε κάτι, είχε ξεσπάσματα με τσιρίδες και κλάματα σχετικά με ένα θέμα που πιθανόν να αντιμετώπιζε στο σχολείο. Όπως κι έγινε. Ευτυχώς η δασκάλα μας ήταν κατάλληλη, το διαχειρίστηκε με σωστό τρόπο και το παιδί το ξεπέρασε άμεσα και αγάπησε και το σχολείο. Στην μικρή ας πούμε όταν έρθει η ώρα με το καλό, μπορεί να της τόνισω κάτι άλλο.

 

Εννοώ ο κάθε γονέας ξέρει τα σημεία του παιδιού του που θέλουν δουλειά κι αναλόγως εστιάζει στο τι θα πει. Δεν σημαίνει βέβαια ότι θα το πει ο γονέας και το παιδί θα προγραμματιστεί κομπιουτεράκι και θα πράξει έτσι. Καθόλου δεν σημαίνει αυτό. Ούτε και πρέπει. Ούτε και είναι υγιές. Το παιδί θα πράξει όπως νιώσει, και αντιρρήσεις θα έχει και ξεσπάσματα και απογοητεύσεις. Και σιγά σιγά θα τα δουλέψει μέσα του όλα. Περισσότερο το νόημα του τι θα πω εγώ στο παιδί για το νήπιο, από πριν, είναι αφενός εντάξει για να του τονίσω τα θετικά - να το προϊδεάσω θετικά (δεν είναι κακό αυτό.δεν θα τα πω ιδανικά. απλώς να δώσω έμφαση στα θετικά) κι αφετέρου γιατι θέλω να γνωρίζει ποια η στάση-άποψη-οπτική η δική μου, των γονέων του πάνω στο θέμα σχολείο. Κι από εκεί και πέρα κρίνει και πράττει αναλόγως. Πχ (αυτό τώρα είναι παράδειγμα περισσότερο για μεγαλύτερους μαθητές) εμένα το παιδί θα με βρει μη σύμφωνη εάν έρθει μια μέρα και μου πει "Η καθηγήτρια μου λέει βλακείες, διότι αυτό κι αυτό. Της το είπα και στην τάξη οτι αυτά είναι βλακείες". Και σύμφωνη εάν έρθει και μου πει "Η καθηγήτρια μου λέει βλακείες. Βέβαια ποτέ δεν θα της το πω αυτό στα μούτρα. Αλλά θα κάνω την εργασία με τον τρόπο μου κι ας μου βάλει χαμηλό βαθμό".

Τέλοσπάντων δυο λόγια ήθελα να γράψω και μακρηγόρησα.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Και οι μεγάλοι κάνουμε στάσεις. Θες σε καφέ, θες στη φύση, κάπου θα χρειαστεί. Ελπίζω να μη φανταστείτε ότι ξέρω γω σε δεκάχρονο θα πείτε να κρατηθεί μια ώρα για να φτάσετε στον προορισμό σας, ή δύο ώρες στο καράβι γιατί σιχαίνεσαι. Κι εμένα να μου το πεις αυτό θα αρχίσω να τσιριζω !

Εμείς λέμε όταν μας πιάνει στα επόμενα 5 λεπτά πρέπει Να βρούμε μέρος να σταματήσουμε. Συγνώμη κιόλας αλλά δεν θα περιμένω να φτάσουμε σε επόμενη καφετέρια η βενζινάδικο αν είμαστε στην μέση του βουνού χα χα 

πρίν από 4 λεπτά , Super.mum είπε:

Εμείς λέμε όταν μας πιάνει στα επόμενα 5 λεπτά πρέπει Να βρούμε μέρος να σταματήσουμε. Συγνώμη κιόλας αλλά δεν θα περιμένω να φτάσουμε σε επόμενη καφετέρια η βενζινάδικο αν είμαστε στην μέση του βουνού χα χα 

Που να δεις όταν ήμουν έγκυος και ήθελα κάθε λίγο και λιγάκι 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...