Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, anemoni1989 είπε:

Με πήρε ο ύπνος και τώρα είδα τις απαντήσεις... Ναι, είπαν πως δεν είναι υποχρεωτική η μάσκα και πως απλώς πρόκειται για συσταση, το έχει ανεβάσει και το υπουργείο στη σελίδα του. Γενικά, πολλά πράγματα δεν μπορούν να λειτουργήσουν έτσι όπως έχουν δωθεί οι οδηγίες... Δεν ξέρω για τις επιφάνειες των τάξεων, αλλά θυμάμαι πως το φροντιστήριο που πήγαινα εγώ , οι πιο πολλές τάξεις ήταν τρύπες! Το ίδιο και σε άλλα... Αυτοί οι άνθρωποι δηλαδή θα βάλουν λουκέτο? Και οι εργαζόμενοι τι θα απογινουν??? Θα πούμε το ψωμί ψωμάκι και σε λίγους μήνες από τώρα θα έχουμε πολύ σοβαρότερα πράγματα από τον ιό...

Πάντως εγώ, ακόμα και να ρίξουν τις τιμές οι ξενοδόχοι κλπ, δεν θα πήγαινα κάπου πέρα από τα χωριά μας για φέτος, διότι όπως είπα και πριν το θεωρώ κοροϊδία να πάω κάπου και να μην μπορώ να πιω έναν καφέ ή να πάω σε μια ταβέρνα...  Σκεφτείτε πως μια οικογένεια με 3 παιδια και πάνω, για να πάει για έναν καφέ ή φαγητό θα πρέπει να αφήσει ένα ή περισσότερα από τα παιδιά πισω, μια πολυμελής παρέα θα πρέπει να κάτσουν ανά 4 σε άλλο τραπέζι με 1-2 μέτρα απόσταση μεταξύ τους ΚΟΚ... Κοροιδευομαστε??? Πόσοι θα βγουν έξω υπό αυτές τις συνθήκες??? Καφεδάκι στο χέρι σε πλαστικό ή στη βεράντα, ντιλιβερι ή ψησταριά στο σπιτι και μόνο έτσι... Είναι μη ρεαλιστικα όλα αυτά που συζητανε

Δ πιστευω οτι θα αφηνουν παιδι πισω, λογικα οπως κ στα αυτοκινητα, κ με τα μνμτα τα παιδια δ υπολογιζονται

Αλλιως οι πολυτεκνοι δ θα βγουν ποτε:-P

Just now, Έσπερος είπε:

και σκέψου αν το χωριό κ το εξοχικό θέλει αεροπλάνο ή καράβι. Πηγαίνεις με ρίσκο να σου χαλάσουν οι διακοπές και να βρεθείς άρρωστος κάπου που δεν θα ξέρεις ούτε ποιον γιατρό να καλέσεις; ή να σε περιμένουν εκεί παππούδες και να φοβάσαι μην τους κολλήσεις; 

 

προβλέπω κανένα σκηνικό τα φροντιστήρια να διπλασιάζουν τις ώρες κ να λειτουργούν πρωί-μεσημέρι-βράδυ για να είναι τα παιδιά σε μικρά γκρουπάκια, αντί να πηγαίνουν σχολείο. 

 

Με τα ξενόγλωσσα εντωμεταξύ, πώς θα ανοίξουν; οι μικρές τάξεις θα ανοίξουν μαζί με τα δημοτικά; κ στις μεσαίες που μπορεί να έχει παιδιά 6ης δημ κ πρώτης γυμν, τι θα γίνει; θα πάνε τα μισά; 

Πανε κανονικα κ τα μικρα παιδακια. Εγω αυτο εχω μαθει. Οτι ανοιγουν για ολους, δ γινεται να ανοιξουν για καποιους, αλλο αν θα τα στειλουν οι γονεις

Εκει δ πειραζει, ειναι πιο λιγα τα ατομα:confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, vicky86 είπε:

Δ πιστευω οτι θα αφηνουν παιδι πισω, λογικα οπως κ στα αυτοκινητα, κ με τα μνμτα τα παιδια δ υπολογιζονται

Αλλιως οι πολυτεκνοι δ θα βγουν ποτε:-P

Καλά ειρωνικά το είπα!!! Προφανώς και δεν είναι εφικτό κάτι τέτοιο! Πάντως προς το παρόν, από όσο είμαι σε θέση να ξέρω, δεν έχει δωθεί κάποια αντίστοιχη διευκρίνιση όπως με τα αυτοκίνητα

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Καλά ειρωνικά το είπα!!! Προφανώς και δεν είναι εφικτό κάτι τέτοιο! Πάντως προς το παρόν, από όσο είμαι σε θέση να ξέρω, δεν έχει δωθεί κάποια αντίστοιχη διευκρίνιση όπως με τα αυτοκίνητα

Ναι ετσι ειναι. Κ με τα αυτοκινητα κ με τα μνμτα αργησαν οι εξηγησεις

Εγω αλλο δ εχω διευκρινισει

Μεχρι τωρα επιτρεπονται συγκεντρωσεις σε εξ. Χωρο ως 10ατομα,σωστα;γτ να μην πανε αυτοι οι 10για καφε σε τραπεζακι εξω; γτ λενε για παρεες 4ατομων;:confused:

 

Link to comment
Share on other sites

@vicky86 είχα ακούσει ότι το άνοιγμα θα συμβαδίζει με τις αντίστοιχες βαθμίδες των σχολειων. δεν ισχυει για τα ξενόγλωσσα αυτο; ειναι οντως ποο λιγα αλλα σε πιο μικρο χωρο ισως χωρθς παραθυρο αν ειναι μονο τζαμαρία κ με κλιματισμό, οποτε μ ακουγεται παρα πολυ επικινδυνο. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

@vicky86 είχα ακούσει ότι το άνοιγμα θα συμβαδίζει με τις αντίστοιχες βαθμίδες των σχολειων. δεν ισχυει για τα ξενόγλωσσα αυτο; ειναι οντως ποο λιγα αλλα σε πιο μικρο χωρο ισως χωρθς παραθυρο αν ειναι μονο τζαμαρία κ με κλιματισμό, οποτε μ ακουγεται παρα πολυ επικινδυνο. 

Δ εχω προσωπικη εμπειρια, σχολιαζω πραγματα που μου ειπαν

Ταξεις με παιδια δημοτικου κ γυμνασιου

Κ ανοιγουν ταυτοχρονα μεχρι κ prejunior

Βεβαια δ εχουν ανοιξει ακομη, κ μεχρι να γινει μπορει ολα να αλλαξουν

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

5 ώρες πρίν, Deena είπε:

 

Παρόλα αυτά ο παιδικός σταθμός του νοσοκομείου λειτουργεί και ως νηπιαγωγείο? Γιατί η φοίτηση σε νηπιαγωγείο είναι υποχρεωτική από τον Σεπτέμβριο 2020 για τα νήπια που έχουν γεννηθεί το 2016.

Μεχρι φετος ειχαν και προνηπιο. Με τον νεο κανονισμο θα το καταργησουν, ομως θα κρατουσαν αυτη την ταξη μονο για την επομενη χρονια με τα παιδια που ηδη ειχαν. Δηλαδη η κορη μου που ειναι το 16 θα πηγαινε του χρονου στο ιδιο αλλα ο μικρος δεν θα το προλαβαινε. Τωρα ειναι ολα ρευστα. Αλλος ενας λογος να ψαξω αλλο σχολειο! Κριμα γιατι ημουν πολυ ευχαριστημενη αλλα με βολευε και πολυ! Τα αφηνα πηγαινοντας στη δουλεια και τα επαιρνα οταν σχολουσα. Ουτε παπουδες να πρεπει να τα παρουν, ουτε σχολικα ουτε τιποτα! Κι αν κατι συνεβαινε ημουν διπλα και πεταγομουνα!

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

Δ εχω προσωπικη εμπειρια, σχολιαζω πραγματα που μου ειπαν

Ταξεις με παιδια δημοτικου κ γυμνασιου

Κ ανοιγουν ταυτοχρονα μεχρι κ prejunior

Βεβαια δ εχουν ανοιξει ακομη, κ μεχρι να γινει μπορει ολα να αλλαξουν

Το άκουσα από την Κεραμεως συην ενημερωςη αλλα μπορει να εννοουσε τα σχολικα φροντιστηρια κ να ειπε μετα για τα ξενόγλωσσα. δλδ κ του λυκειου τα φροντιστηρια ανοιγουν για ολες τις ταξεις μαζι;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Το άκουσα από την Κεραμεως συην ενημερωςη αλλα μπορει να εννοουσε τα σχολικα φροντιστηρια κ να ειπε μετα για τα ξενόγλωσσα. δλδ κ του λυκειου τα φροντιστηρια ανοιγουν για ολες τις ταξεις μαζι;

Εκει νομιζω παει με την βαθμιδα. Κ εγω αυτο ακουσα

Πιστευω κοπελες που ειναι καθηγητριες σε ξενογλωσσα οι μαμαδες με παιδια που πηγαιναν θα ξερουν καλυτερα

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lisbet είπε:

 Δεν το σκέφτηκα! Όντως, πώς ξεπερνιέται αυτό; Ο μεγάλος μου, κανονικά, θα έδινε lower αυτό το μήνα!

Κάποια διπλώματα έχουν αναβάλει τις εξετάσεις, κάποια (όπως του cambridge) έχουν αφήσει εξετάσεις online, γιατί έτσι κι αλλιώς είχαν τις υποδομές και τη δυνατότητα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

Εκει νομιζω παει με την βαθμιδα. Κ εγω αυτο ακουσα

Πιστευω κοπελες που ειναι καθηγητριες σε ξενογλωσσα οι μαμαδες με παιδια που πηγαιναν θα ξερουν καλυτερα

είναι Σουρεάλ πάντως ένα παιδί δημοτικού να μην μπορεί να παει σχολείο σλλα να μπορει να παει αγγλικα. δν μ κανει εντυπωση γιατι κυκλοφορει οτι οι πιέσεις των φροντιστών ηταν μεγαλες. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Θα ρωτήσω κ θα σου πω αν μου πουν σήμερα. 

Έμαθα τα τελευταία νέα. Τις νετεθεσαν κ αυτές για τον Ιούνιο. Αναμένονται άμεσα οι ημερομηνίες. Από την εμπειρία μου θα σου πω να μην τις περίμενες το τελευταίο σκ γιατί είναι πιασμένες από την αμερικανική ένωση. Το προηγούμενο σκ παίζεται γιατί μπορεί να κατωχυρωθει από το γαλ ινστιτούτο. Εκτός κ αν τις βάλουν παράλληλα σε διαφορετικές ώρες τα γραπτά. Περίμενε λοιπόν από το δεύτερο σκ του Ιουνίου κ μετά. Εκτός κ αν αλλάξουν τα πράγματα. 

Πάντως γιατί το λες αυτό για το διαδυκτιακο μάθημα? Τουλάχιστον σε επίπεδο ιδιαίτερου πάει εξαιρετικά ακόμη κ με τα παιδιά της Πέμπτης δημοτικού 

 

Καλύτερα να μην είναι πολύ αργά. Να δώσει και να φύγουμε. 

Για το διαδικτυακό μάθημα, εννοείς το ιδιαίτερο; Σόρι δεν κατάλαβα τι γράφεις.

Just now, anemoni1989 είπε:

Εμάς είναι ηπειρωτικη Ελλάδα και τα 2 χωριά, οπότε δεν αγχωνομαι. Σε 3 ωρίτσες είμαι Αθήνα ότι κι αν γίνει. Με τους γονείς μου όπως έχω ξαναπεί επαφές έχουμε κανονικά, οπότε και στο χωριό να είναι δεν τίθεται θέμα. Τώρα αν τα πεθερικά μου φοβούνται ή ο άντρας μου δεν θέλει (που δεν παίζει... Ήδη κανονίζει πότε θα κατέβουμε κάτω), θα περιοριστούμε στο ένα χωριό.

 

Κι εμείς ηπειρωτική, ευτυχώς δεν έχω τέτοια θέματα. Ήδη κανόνισα να πάμε από Δευτέρα να το τσεκάρω, να κανονίσω και να το καθαρίσω από νωρίς.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Κάποια διπλώματα έχουν αναβάλει τις εξετάσεις, κάποια (όπως του cambridge) έχουν αφήσει εξετάσεις online, γιατί έτσι κι αλλιώς είχαν τις υποδομές και τη δυνατότητα.

Δεν είναι βέβαιο ακόμη για το βρετανικό. Κάποιοι φορείς όμως ναι. Το έκαναν. 

Lisbet. Ναι. Το διαδυκτιακο ιδιαίτερο λέω. 

Link to comment
Share on other sites

On 13/4/2020 at 11:50 ΜΜ, samsympan είπε:
On 8/4/2020 at 9:24 ΜΜ, samsympan είπε:

Οι κρίσεις εκτός από το να εμφανίζουν προϋπάρχοντα-"κουκουλωμένα" προβλήματα, μπορούν να φέρουν και ικανότερες-βελτιωμένες λύσεις. Πχ (α) Βελτίωση λειτουργίας δημόσιων υπηρεσιών-για απλές-αυτονόητες υπηρεσίες μέσω e-mail/πλατφόρμας και όχι με το ένα δάκτυλο πληκτρολόγηση (από τον υπάλληλο εννοώ) και να πρέπει να εμφανιστείς για να παραλάβεις ένα έγγραφο.

Στα θετικά: Απλό εγγράφο που απαιτούσε την παρουσία για αίτηση έκδοσης και παραλαβή στον Δήμο ή στο ΚΕΠ, απεστάλη εντός ολίγων λεπτών στο κινητό (μιλώ για τον Δήμο μας, εύχομαι να είναι παντού έτσι).

Στα θετικά: Πλέον (από 30/03/2020) μπορεί κανείς να γραφτεί σε 2' στο μητρώο ανέργων του ΟΑΕΔ, ηλεκτρονικά μέσω TAXISNET. Έως τώρα έπρεπε να πας στο αρμόδιο ΚΠΑ που μπορεί να μην ήταν στον δήμο κατοικίας σου, αλλά σε όμορο, και να περιμένεις στην ουρά με τα δικαιολογητικά.

Στα αρνητικά: Ο παρόν εκσυγχρονισμός αφορά σε μία κατά τα άλλα απαισιόδοξη ενέργεια που μας προβληματίζει όλους.

Link to comment
Share on other sites

Πω πω κορίτσια, πολύς κόσμος θα έχει πρόβλημα. Ο άντρας μου έχει μαύρη ζώνη σε πολεμική τέχνη. Ευτυχώς δεν ζει από αυτό. Μίλησε όμως στο τηλέφωνο με γνωστούς του που έχουν σχολές και οι άνθρωποι έκλαιγαν. Δεν θα μπορέσουν να ανοίξουν καθόλου. Ίσως από Οκτώβρη, αλλά αν υπάρξει νέο κύμα, ούτε και τότε. Σκ΄ρφτονται τι θα κάνουν , αν θα κλείσουν για πάντα τις σχολές τους γιατί κάτι πρέπει να κάνουν για να ζήσουν. Σκέφτομαι και τις σχολές χορού.. τα ίδια και εκεί. Γιατί είτε μαθαίνεις παραδοσιακούς, είτε λάτιν, η επαφή είναι πολύ στενή .

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Πω πω κορίτσια, πολύς κόσμος θα έχει πρόβλημα. Ο άντρας μου έχει μαύρη ζώνη σε πολεμική τέχνη. Ευτυχώς δεν ζει από αυτό. Μίλησε όμως στο τηλέφωνο με γνωστούς του που έχουν σχολές και οι άνθρωποι έκλαιγαν. Δεν θα μπορέσουν να ανοίξουν καθόλου. Ίσως από Οκτώβρη, αλλά αν υπάρξει νέο κύμα, ούτε και τότε. Σκ΄ρφτονται τι θα κάνουν , αν θα κλείσουν για πάντα τις σχολές τους γιατί κάτι πρέπει να κάνουν για να ζήσουν. Σκέφτομαι και τις σχολές χορού.. τα ίδια και εκεί. Γιατί είτε μαθαίνεις παραδοσιακούς, είτε λάτιν, η επαφή είναι πολύ στενή .

Θα μπορουσαν να επιτρεψουν τα ατομικα μαθηματα. Οπως επιτρεπουν τα κεντρα αισθητικης και κομμωτηρια. Δεν μπορει να μην υπαρχει προβλεψη για ολα αυτα! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, CMES said:

Θα μπορουσαν να επιτρεψουν τα ατομικα μαθηματα. Οπως επιτρεπουν τα κεντρα αισθητικης και κομμωτηρια. Δεν μπορει να μην υπαρχει προβλεψη για ολα αυτα! 

Δεν γίνεται να παλέψεις με τον εαυτό σου. Ούτε καν να σε διδάξουν από απόσταση. Μόνο στην πυγμαχία μπορεί να κάνουν μόνο σάκο. Επίσης και τα μαθήματα χορού δεν μπορούν να γίνουν με απόσταση.

Link to comment
Share on other sites

Just now, CMES είπε:

Θα μπορουσαν να επιτρεψουν τα ατομικα μαθηματα. Οπως επιτρεπουν τα κεντρα αισθητικης και κομμωτηρια. Δεν μπορει να μην υπαρχει προβλεψη για ολα αυτα! 

Πως βρε συ? Θα χορεύεις μόνος σου?? Ή θα κάνεις καράτε πχ μόνος σου? 

Γενικά πολύς κόσμος θα έχει θέμα... Τα γυμναστήρια, τα μαγαζιά χωρίς εξωτερικό χώρο, ο καλλιτεχνικός κόσμος...

Just now, Yovanna είπε:

Δεν γίνεται να παλέψεις με τον εαυτό σου. Ούτε καν να σε διδάξουν από απόσταση. Μόνο στην πυγμαχία μπορεί να κάνουν μόνο σάκο. Επίσης και τα μαθήματα χορού δεν μπορούν να γίνουν με απόσταση.

Μα και εκεί υποτίθεται ότι λόγω ιδρώτα υπαρχει κίνδυνος μετάδοσης... Και δεν υπάρχει περίπτωση να βάλουν τους σάκους σε απόσταση 2 μέτρων... Θα κάνει μάθημα σε 2 μαθητές μόνο? Και πως θα βγει το πρόγραμμα??? Δύσκολο πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Πως βρε συ? Θα χορεύεις μόνος σου?? Ή θα κάνεις καράτε πχ μόνος σου? 

Γενικά πολύς κόσμος θα έχει θέμα... Τα γυμναστήρια, τα μαγαζιά χωρίς εξωτερικό χώρο, ο καλλιτεχνικός κόσμος...

Εκανα χορο πολλα χρονια και ατομικα μαθηματα γινονται πολυ ευκολα! Χρυσοπληρωνονται κιολας....

Link to comment
Share on other sites

Just now, CMES είπε:

Εκανα χορο πολλα χρονια και ατομικα μαθηματα γινονται πολυ ευκολα! Χρυσοπληρωνονται κιολας....

Μα είναι το ίδιο να έχεις και ατομικά μαθήματα και ομαδικά γκρουπ? Πόσους μαθητές θα μπορέσει να καλύψει μια σχολή?? Δεδομένου ότι τα περισσότερα γίνονται απογευματινές ώρες...? Τι κέρδος θα έχει?? Η χασουρα θα είναι τεράστια

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Μα είναι το ίδιο να έχεις και ατομικά μαθήματα και ομαδικά γκρουπ? Πόσους μαθητές θα μπορέσει να καλύψει μια σχολή?? Δεδομένου ότι τα περισσότερα γίνονται απογευματινές ώρες...? Τι κέρδος θα έχει?? Η χασουρα θα είναι τεράστια

Ναι αλλα τουλαχιστον θα δουλεψει και δεν θα κλεισει τελειως! Τα ατομικα μαθηματα τα προτιμανε ετσι κι αλλιως τα πιο προχωρημενα επιπεδα μαθητων. Ειναι σαν τα ιδιαιτερα μαθηματα. Ειναι πιο ακριβα ομως γινεται πιο σωστη ατομικη δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

Just now, CMES είπε:

Ναι αλλα τουλαχιστον θα δουλεψει και δεν θα κλεισει τελειως! Τα ατομικα μαθηματα τα προτιμανε ετσι κι αλλιως τα πιο προχωρημενα επιπεδα μαθητων. Ειναι σαν τα ιδιαιτερα μαθηματα. Ειναι πιο ακριβα ομως γινεται πιο σωστη ατομικη δουλεια.

Δε διαφωνώ ότι γίνεται καλύτερη δουλειά.. αλλά σκέψου πως δεδομένης της κρίσης που έρχεται, πόσοι θα είναι διατεθειμένοι να πληρώσουν τα διπλά για ένα χόμπι? Και με ενοίκια, λογαριασμούς, μισθούς υπαλλήλων, πολλοί δε θα βγαίνουν καν... Άσε που πολλοί πήγαιναν στις σχολές αυτές μέσω προσφορών που έκαναν οι σχολές με μειωμένα δίδακτρα... Αυτοί πχ θα σταματήσουν...

Στην περιοχή που μένω εγώ πάντως, πολλά καταστήματα έχουν βάλει ήδη ενοικιαστηριο και έχουν βγάλει το εμπόρευμα τους... Πράγμα που σημαίνει ότι πολλά καταστήματα δεν θα ανοίξουν καν

Link to comment
Share on other sites

Just now, CMES said:

Εκανα χορο πολλα χρονια και ατομικα μαθηματα γινονται πολυ ευκολα! Χρυσοπληρωνονται κιολας....

Ναι, αλλά και αυτά γίνονται σε πολύ κοντινή απόσταση. αγκαλιά ουσιαστικά. δεν νομίζω να επιτρέπεται, αλλά και να επιτρέπεται, ο κόσμος θα φοβηθεί να πάει. Σκέψου πόσους θα έχει "αγκαλιάσει" ο καθηγητής/η καθηγήτρια. Στις πολεμικές τέχνες επίσης, ανταλάσσουν κιλά ιδρώτα οι αθλητές μεταξύ τους. Εντάξει, καταστράφηκαν οι άνθρωποι.

Link to comment
Share on other sites

Ρεαλιστικά μιλώντας, αν επιτραπεί σε γυμανστήρια να ανοίξουν, πολύς κόσμος θα πάει, γιατί πολύς κόσμος δεν έχει καμία αίσθηση του κινδύνου, αλλά σίγυρα όχι όλοι.

Εμάς σαν οικογένεια τα αθλήματα που κάναμε ήταν κολύμβηση, πιλάτες/γιόγκα και ενόργανη. Την ενόργανη και να επιτραπεί να δουλέψει, δεν μπορώ να φανταστώ να στέλνω το παιδί, είναι κλειστός χώρος, πολλά παιδιά και δεν μπορεί να διορθωθεί αυτό, όπως και πολεμικές τέχνες που έκαναν παλιότερα. Για τον ίδιο λόγο δεν μπορώ να φανταστώ να επιστρέφω τους επόμενους πολλούς μήνες σε γυμναστήριο ή να αφήσω την κόρη μου να πάει. Αν και για εμένα ήταν και για λόγους φυσιοθεραπείας, αποκλείεται να πληρώνω 20 και βάλε ευρώ την ώρα για ιδιαίτερα, οπότε θα πορευτώ μόνη μου στο σπίτι, με όσα θυμάμαι και όσα προγράμματα έχω βρει online, και ας μην τα κάνω και όλα τέλεια.

Τώρα το κολυμβητήριο, επειδή είναι ανοιχτή πισίνα, και εμπιστεύομαι τους ιδιοκτήτες ότι συμμορφώνονται με όσες οδηγίες καθαριότητας και απολύμανσης υπάρχουν και με το παραπάνω, το σκέφτομαι, αλλά μόνο αν μπει όριο στον κόσμο που μπορεί να είναι ταυτόχρονα, και ειδικά στο θέμα των αποδυτηρίων. Tα δύο παιδιά ήθελαν φέτος να ενταχθούν σε ομάδες που συμμετέχουν σε πρωτάθλημα, αυτό σίγουρα δεν θα το προχωρήσουμε και να επιτραπούν οι προπονήσεις, είμαι σίγουρη ότι εκεί δε θα τηρηθούν κανόνες, ξέροντας πώς δουλεύουν και πώς σκέφτονται οι προπονητές.

Μου φαίνεται πάντως δύσκολο να ανοίξουν σύντομα κλειστοί χώροι γυμναστικής και αν ανοίξουν, λογικά θα είναι με κανόνες που κάνουν αδύνατη τη λειτουργία τους. Ακόμη π.χ. και ένα στούντιο για μικρά γκρουπάκια με 3-4 άτομα, δεν μπορεί να κρατήσει αποστάσεις ασφαλείας και θα πρέπει να γυρίσει σε καθαρά personal training, και δε συζητώ καν για μεγάλα γυμναστήρια, ομάδες κλπ.  

 

 

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα. Το παιδί πάει σε κλειστό κολυμβητήριο κ μπαίνει ακόμη με γονιό μέσα. Οι πισίνες αυτές συνήθως μικρές κ παίρνουν 8 παιδιά με τους γονείς. Οπότε αυτό θα ήταν επικίνδυνο. Κ είναι πολύ κρίμα κ για τους ανθρώπους που δουλεύουν εκεί αλλά κ γιατί τα παιδιά θα στερηθούν πολλά από αυτά που χρειάζονται για τη σωματική κ πνευματική τους ανάπτυξη. 

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι σιγά σιγά συνειδητοποιούμε πως τώρα που τελειώνει η καραντίνα (κ ελπίζω όχι προσωρινά), πολλά πράγματα μπορεί να είναι δυσκολότερα. Αφήνω στην άκρη την οικονομική καταστροφή γιατί αυτό όσο και να το αναλύσεις δεν σώζεται. Αλλά βλέπω γενικά, την κοινωνική ζωή μας, την επαφή με τις ευρύτερες οικογένειες, τις δραστηριότητες, κυρίως των παιδιών, όλα αυτά δύσκολα θα είναι για όλους όπως πριν, αν δεν έχουμε την ασφάλεια αποτελεσματικών θεραπειών (αυτό μάλλον λύνεται σιγά σιγά) και εκτεταμένων τεστ για να απομονώνονται οι πάσχοντες. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...