Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, marakiz είπε:

Εγώ διάβασα πως από έρευνες μάλλον προκύπτει πως η ανακύκλωση του αέρα λειτουργεί θετικά όσο αφορά τον ιό. Συγγνώμη δεν προλαβαίνω να βρω πηγή. Το έγραφε στο χτεσινό ημερολόγιο του γιατρού που παρακολουθώ στο φβ, Giorgos Pappas λέγεται αν θέλετε να τον αναζητήσετε, τον έχω αναφέρει ξανά.

 

Αχ, ωραία, μακάρι. Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Πάντως γενικά μου έδωσαν την εντύπωση ότι υπάρχει ανατροπή κ ανησυχεία.

 

Κι εγώ την είχα αυτή την αίσθηση. Είναι σα να βαδίζουμε σε κινούμενη άμμο. Δεν ξέρουμε το κάθε βήμα πού θα μας πάει.

 

Μια άλλη ερώτηση, κορίτσια. Όταν βγει το εμβόλιο, θα το κάνετε στον εαυτό σας και στα παιδιά σας;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lisbet είπε:

 

Αχ, ωραία, μακάρι. Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

 

 

Κι εγώ την είχα αυτή την αίσθηση. Είναι σα να βαδίζουμε σε κινούμενη άμμο. Δεν ξέρουμε το κάθε βήμα πού θα μας πάει.

 

Μια άλλη ερώτηση, κορίτσια. Όταν βγει το εμβόλιο, θα το κάνετε στον εαυτό σας και στα παιδιά σας;

Κ ο τσιοδρας απαντησε γτ τα κλιματιστικα αλλα δ θυμαμαι ακριβως τι ειπε

Νομιζω κτ οτι καλυτερα ανοιχτο παραθυρο, κ αν υπαρχει κλιματιστικο να φερνει αερα απο εξω, να μην ανακυκλωνει

Αλλα δ ξερω τι παιζει με τα μεγαλα σε μαρκετ κλπ

Για το εμβολιο αν βγει κ οποτε δ ξερω αν θα ειναι στην δικη μας επιλογη αν θα το κανουμε

Εξαρταται κ πως θα δουλευει, θα ειναι λιγα στελεχη του ιου πχ; κ σε ποιους θα συστηνεται. Εμεις προς το παρον ακολουθουμε το εθνικο προγραμμα εμβολιασμου

Link to comment
Share on other sites

Για το εμβόλιο είμαι διστακτική αλλά όχι κάθετη πως δεν θα το κάνω. Δεν ξέρω να απαντήσω τώρα, παίζουν ρόλο διάφορα όπως το πότε θα βρεθεί, η πορεία της νόσου, η γνώμη της παιδιάτρου.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ο άντρας μου είναι υπερταςικος κ υπαρχει γενικά ιστορικό καρδιοπαθειών κ αυτοάνοσων στην οικογένεια του, άρα ειναι υποψηφιος για επιπλοκές αν κολλησει, κ δουλεύουμε κ σε σχολείο, μάλλον θα το σκεφτουμε σοβαρα, αλλα με συστασεις γιατρών φυσικα. Στο παιδι οσο δεν παει σχολειο υποθετω οτι μπορουμε να το καθυστερησουμε. αλλα μεχρι να βγει το εμβολιο, θα εχει παει σχολείο λογικά. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο τσιορδας πάντως φάνηκε ανήσυχος με τα κλιματιστικά. Έχουν μολυνθεί άνθρωποι έιπε.δεν έχουν βρει λύση γι αυτό. Δεν πρέπει να υπάρχει εσωτερική σνσκυκλωσηβειπε αλλά στην Ελλάδα δεν υπάρχει αυτό το σύστημα στις μεγάλες μονάδες. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, μαγιοπουλας είπε:

Ο τσιορδας πάντως φάνηκε ανήσυχος με τα κλιματιστικά. Έχουν μολυνθεί άνθρωποι έιπε.δεν έχουν βρει λύση γι αυτό. Δεν πρέπει να υπάρχει εσωτερική σνσκυκλωσηβειπε αλλά στην Ελλάδα δεν υπάρχει αυτό το σύστημα στις μεγάλες μονάδες. 

και σήμερα είπε πολλά για τα κλιματιστικά αλλά δεν πολυπρόσεχα γιατί δεν έχουμε ούτε στο σπίτι ούτε στο σχολείο φυσικά! άκυσα σίγουρα ότι καλό είναι να υπάρχει και πηγή φυσικού αερισμού.

 

γενικά επειδή είναι προφανές οτι ο ιός θα μας επισκεφτεί ξανά, θα πρέπει να γίνουν πολλές αλλαγές σε όλους τους εργασιακούς χώρους και δεν ξέρω πώς ακριβώς θα γίνουν όλα αυτά. και εκπαίδευση χρειαζόμαστε όλοι στη χρήση μάσκας κ σωστό πλύσιμο χεριών κ πρέπει να περιοριστούν αρκετά πάρε -δώσε με υπηρεσίες και τράπεζες, και σε πολλούς εργασιακούς χώρους να ληφθούν μέτρα, και στα σχολεία φυσικά γιατί δεν έχει νόημα να ανοιγοκλείνουν κάθε λίγο. Στα σχολεία είμαστε σε σωστό δρόμο. Το νέο νομοσχέδιο προβλέπει αύξηση των μαθητών ανά τμήμα στην πρωτοβάθμια.....

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

και σήμερα είπε πολλά για τα κλιματιστικά αλλά δεν πολυπρόσεχα γιατί δεν έχουμε ούτε στο σπίτι ούτε στο σχολείο φυσικά! άκυσα σίγουρα ότι καλό είναι να υπάρχει και πηγή φυσικού αερισμού.

 

γενικά επειδή είναι προφανές οτι ο ιός θα μας επισκεφτεί ξανά, θα πρέπει να γίνουν πολλές αλλαγές σε όλους τους εργασιακούς χώρους και δεν ξέρω πώς ακριβώς θα γίνουν όλα αυτά. και εκπαίδευση χρειαζόμαστε όλοι στη χρήση μάσκας κ σωστό πλύσιμο χεριών κ πρέπει να περιοριστούν αρκετά πάρε -δώσε με υπηρεσίες και τράπεζες, και σε πολλούς εργασιακούς χώρους να ληφθούν μέτρα, και στα σχολεία φυσικά γιατί δεν έχει νόημα να ανοιγοκλείνουν κάθε λίγο. Στα σχολεία είμαστε σε σωστό δρόμο. Το νέο νομοσχέδιο προβλέπει αύξηση των μαθητών ανά τμήμα στην πρωτοβάθμια.....

Βρήκα ένα άρθρο κ το παρέθεσα αλλά θα πρέπει να εγκριθει πρώτα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Lisbet είπε:

Σημερινά δημοσιεύματα αναφέρουν ότι το πιθανότερο είναι τα δημοτικά να ανοίξουν 1η Ιουνίου και να επιμηκυνθεί η σχολική χρονιά για 3 εβδομάδες. Θα ψηθούνε τα καημένα. Μετα βίας είναι ανεκτή η κατάσταση από μέσα Μαίου στο δικό μας σχολείο, όπου, εννοείται, air condition υπάρχει μόνο στην αίθουσα των καθηγητών.

Νομίζω ότι τίποτα από αυτά δεν θα γινει. παράταση χρονιάς σημαίνει παράταση σύμβασης αναπληρωτών που φυσικά δεν θέλουν να κάνουν. Ήδη θα έχουν θέμα με τα λύκεια κ τις πανελλήνιες Ιούλιο, αποκλείεται να πληρώσουν κοντά ένα μήνα παραπάνω σε τόσους αναπληρωτες της άθμιας. 

 

Αυτα νομιΩ τα λένε για να φανεί ότι έχουν στόχο. Ίσως Ιουνιο ανοίξουν γυμνάσια λυκεια για μια επαναληψη κ μετα εξετασεις. οι εξετασεια ειναι μια ασφαλης διαδικασια γιατι εχεις αποστασεις κ ελάχιστη επαφη κ ελάχιστη ομιλια οποτε δεν υπαρχει μεγαλο θεμα διασποράς κ γινεται σε ζωνες ουτως ή αλλως. για μαθημα θα ποντάρουν στο οτι ελάχιστοι γονεις θα τα στειλουν για 1-2 βδομαδες οποτε παλι δεν θα υπαρχει συνωστισμός κ ετσι ολα οκ  για ενα δηθεν ομαλό φιναλε. Εκτος αν οντως ο Μάης παει καλα οποτε ανοιξουν σχολεια ιουνιο για κανονικη λειτουργια. που δεν το θεωρώ άχρηστο, αν μπορεί να γίνει με ασφάλεια. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Κ η διόρθωση των γραπτών πως θα γίνει? Πάλι κοντινές αποστάσεις. 

κ το να βγουν θέματα κ να ετοιμαστούν για να διανεμηθούν κ να διορθωθούν κ οι προφορικές (όπου μαλιςτα οι μαθητές μετακινούνται σε μεγαλύτερα κέντρα) ειναι διαδικασιες που απαιτούν πολλα ατομα κ συγχρωτισμό κ ισως γι αυτο τις καθυστερούν τις εξετασεις θεωρώντας οτι μεχρι τοτε δεν θα υπαρχει κινδυνος. Από τη στιγμή που μείωσαν την ύλη δεν προσφέρει κάτι το να μη γίνουν οι εξετάσεις αρχές Ιουνιου παρά μονο να μειωθούν ολες οι πιθανοτητες να αρρωστήσει μαθητης κ να μπει σε καραντινα ολο το εξεταστικό κεντρο ή τελος παντων να γινει καποιος πανικος. Φυσικά όπως συμβαίνει με όλους τους εργαζόμενους, αν αρρωστήσει καθηγητής σε βαθμολογικό δεν τους νοιαζει από τη στιγμη που δεν θα επηρεασει τις εξετασεις. 

Link to comment
Share on other sites

@Έσπερος εγώ έχω την αίσθηση ότι, προκειμένου να φανούν αποτελεσματικοί, θα κάνουν την υπέρβαση. Άλλωστε ήδη θα έχει δημιουργηθεί τεράστιο πρόβλημα με τους εργαζόμενους που ξεκινούν από 4/5 και δε θα έχουν πού να αφήσουν τα παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lisbet είπε:

@Έσπερος εγώ έχω την αίσθηση ότι, προκειμένου να φανούν αποτελεσματικοί, θα κάνουν την υπέρβαση. Άλλωστε ήδη θα έχει δημιουργηθεί τεράστιο πρόβλημα με τους εργαζόμενους που ξεκινούν από 4/5 και δε θα έχουν πού να αφήσουν τα παιδιά.

Τι να σου πω... δεν το θεωρω ευκολο κ ειναι κ περιοχες που χωρις αναπληρωτες πραγματικα δεν λειτουργουν τα σχολεια, για να πεις οτι θα τα αφησουν να υπολειτουργούν με το μισο προσωπικο. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος είπε:

Τι να σου πω... δεν το θεωρω ευκολο κ ειναι κ περιοχες που χωρις αναπληρωτες πραγματικα δεν λειτουργουν τα σχολεια, για να πεις οτι θα τα αφησουν να υπολειτουργούν με το μισο προσωπικο. 

 

Μακάρι! Δεν ξέρεις πόσο θα χαρώ να βγεις αληθινή. Εφιάλτης μού είναι να καθόμαστε να κάνουμε μαθήματα μέχρι και μέσα στον Ιούλιο. Βλακώδες και αντιπαιδαγωγικό, ξεκάθαρος υποβιβασμός των σχολείων σε parking. Είμαι κάθετα αντίθετη με αυτή τη λογική.

 

Γιατί εννοείται ότι κανένας δεν περιμένει στα σοβαρά να βγει ύλη με αυτές τις συνθήκες. Λες και τα παιδιά είναι ρομπότ, πατάς το κουμπί τα βάζεις στην παύση, το ξαναπατάς και ξαναρχίζουν από εκεί που σταμάτησαν. Η όλη διαδικασία, γενικά, μου δίνει, προσωπικά, την αίσθηση κοινωνιολογικού πειράματος.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lisbet είπε:

 

Μακάρι! Δεν ξέρεις πόσο θα χαρώ να βγεις αληθινή. Εφιάλτης μού είναι να καθόμαστε να κάνουμε μαθήματα μέχρι και μέσα στον Ιούλιο. Βλακώδες και αντιπαιδαγωγικό, ξεκάθαρος υποβιβασμός των σχολείων σε parking. Είμαι κάθετα αντίθετη με αυτή τη λογική.

 

Γιατί εννοείται ότι κανένας δεν περιμένει στα σοβαρά να βγει ύλη με αυτές τις συνθήκες. Λες και τα παιδιά είναι ρομπότ, πατάς το κουμπί τα βάζεις στην παύση, το ξαναπατάς και ξαναρχίζουν από εκεί που σταμάτησαν. Η όλη διαδικασία, γενικά, μου δίνει, προσωπικά, την αίσθηση κοινωνιολογικού πειράματος.

Κοίτα εγώ από τη μία το βλέπω σαν πείραμα κ φυσικά ανησυχώ κ για μαθητές που ανήκουν σε ευπαθείς ομάδες και για τις γενικότερες επιπτώσεις αλλά κ για συναδέλφους που είναι γενικά μέσης ηλικίας -κ για τον άντρα μου που έχει απλά υπέρταση ανησυχώ. Από την άλλη θεωρώ πολύ το διάστημα εκτός σχολείων και σκέφτομαι κ ότι τα παιιδά θα τριγυρνάνε κ θα συναντιούνται (τα μεγάλα τουλάχιστον) ή θα τα προσέχουν οι παππουδες έτσι κ αλλιώς αφού θα ανοίξουν οι δουλειές σιγά σιγά. Φυσικά δεν μου αρέσει η λογική του πάρκινγκ αλλά δεν θα ήταν κακό να βρεθούν τα παιδιά με συμμαθητές τους για λίγο καιρό. Όμως σίγουρα ό,τι γίνει, πρέπει να γίνει πρώτον με ασφάλεια κ δεύτερον έτσι ώστε να έχει νόημα. Το να ψηνόμαστε στον καύσωνα δεν έχει νόημα, εξάλλου αν οι γονείς είχαν βρει μια λύση για μέχρι τον Ιούνιο κ για το υπόλοιπο καλοκαίρι, δεν θα σωθούν από τις 3 εβδομάδες κ είναι πολύ πιθανό να μην στείλουν τα παιδιά τους αν δεν υπάρχει θέμα απουσιών. ΕΞαρχής ακόμα κ στο καλό σενάριο του να ανοίγαμε μετα το Πάσχα, εγώ θεωρούσα διδακτικά ανώφελη οποιαδήποτε παράταση ή εντατικοποίηση για΄τι τα παιδιά όντως δεν είναι ρομπότ. Μόνο η ανανέωση της επαφής με το σχολείο κ τους συμμαθητές είναι το όφελος, αλλά με λογικές συνθήκες. Ο καύσωνας ή να φοράς μάσκα ή να κάνεις τον τροχονόμο στην ουρά του κυλικείου δεν μου ακούγονται και πολύ λογικές συνθήκες. Από την άλλη, μάλλον θα πρέπει να μάθουμε να λειτουργούμε κάπως διαφορετικά μέχρι να βρεθεί το εμβόλιο κ ίσως τώρα να ήταν καλό να γίνει μια δοκιμή. Είμαι κ εγώ μπερδεμένη όπως βλέπεις. Δεν έχω εμπιστοσύνη στο ότι υπάρχει σχέδιο κ πρόβλεψη για όλα, αυτό με ανησυχεί πιο πολύ. Αλλιώς, κ σε άλλες χώρες βλέπω ότι ανοίγουν σχολεία σιγά σιγά. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

εξάλλου αν οι γονείς είχαν βρει μια λύση για μέχρι τον Ιούνιο κ για το υπόλοιπο καλοκαίρι, δεν θα σωθούν από τις 3 εβδομάδες κ είναι πολύ πιθανό να μην στείλουν τα παιδιά τους αν δεν υπάρχει θέμα απουσιών

Ξέρω πάντως γονείς που έχουν μεγάλο θέμα με την εργασία τους, πιστεύω και οι 3 εβδομάδες μην πω και οι 2 θα τους 'εσωζαν'

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lisbet είπε:

Η όλη διαδικασία, γενικά, μου δίνει, προσωπικά, την αίσθηση κοινωνιολογικού πειράματος.

Το είπε σήμερα ο γιατρός με το φωτοστέφανο. τα παιδια μπορουν να ειναι το μεσο δημιουργίας ανοσιας στον πληθυσμό. Καταλαβαινω οτι η καραντινα μεχρι το εμβολιο δεν ειναι κατι λογικο, καταλαβαινω οτι δεν ειναι τραγικο αν μεμονωμένα αρρωστήσουν οσοι δεν ειναι σε ευπαθείς ομαδες, αλλα μου ακουστηκε υπερβολικα κυνικό αυτο ετσι οπως το ειπε. Εντωμεταξυ ελεγε πρωτα, για τα δικαστήρια μεθαυριο οτι ολοι πρεπει να φορανε μαςκα κλπ κ λεω ειναι δυνατον κατα τ αλλα να θεωρουν λογικο να στοιβάζονται οι μαθητες σε ταξεις-κλουβιά; 

Link to comment
Share on other sites

O Τσιόδρας έχει ταχτεί γενικά υπέρ του ανοίγματος των σχολείων, εδώ κι αρκετό καιρό. Αν άνοιγαν έστω μέσα Μαίου τα δημοτικά, θα έβλεπα μια συνάφεια με αυτά που υποστηρίζει - όχι ότι συμφωνώ. Τώρα δε βλέπω καν αυτή κι έχω την αίσθηση ότι είναι σα να μας λένε ότι τζάμπα κλειστήκαμε μέσα. Μπορεί να έχω μπερδευτεί και να κάνω λάθος, όμως.

 Αύριο, αν δεν απατώμαι, θα ξέρουμε σίγουρα.

 

Τα δικαστήρια θα ανοίξουν μεν, αλλά με περιορισμένο αντικείμενο. Θα γίνονται μόνο δικαστήρια σχετικά με προσημειώσεις σε ακίνητα για εξασφάλιση δανείων. Όλες οι σχετικές υπηρεσίες θα ανοίξουν επίσης για τον ίδιο λόγο. Γιατί πιέζουν οι τράπεζες και για κανέναν απολύτως άλλο λόγο. Γι' αυτό ο δικηγορικός σύλλογος Αθηνών θα απεργήσει την Τρίτη. Ομολογώ ότι αισθάνομαι αηδία κι αυτή είναι άλλη μια επιβεβαίωση της επιφυλακτικότητάς μου προς αυτά που μας πλασάρουν οι ειδήσεις. Σχεδόν πίσω από κάθε κίνηση, νιώθεις ότι κρύβεται κάτι άλλο. Αυτό πχ είναι τρανταχτό παράδειγμα. Οι τίτλοι λένε "Ανοίγουν τα δικαστήρια, τα υποθηκοφυλακεία και τα κτηματολογικά γραφεία", λες κι εσύ ΟΚ ωραία, γίνεται το πρώτο βήμα της επιστροφής στην κανονικότητα και η αλήθεια είναι αυτή που σας περιέγραψα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Κοίτα εγώ από τη μία το βλέπω σαν πείραμα κ φυσικά ανησυχώ κ για μαθητές που ανήκουν σε ευπαθείς ομάδες και για τις γενικότερες επιπτώσεις αλλά κ για συναδέλφους που είναι γενικά μέσης ηλικίας -κ για τον άντρα μου που έχει απλά υπέρταση ανησυχώ. Από την άλλη θεωρώ πολύ το διάστημα εκτός σχολείων και σκέφτομαι κ ότι τα παιιδά θα τριγυρνάνε κ θα συναντιούνται (τα μεγάλα τουλάχιστον) ή θα τα προσέχουν οι παππουδες έτσι κ αλλιώς αφού θα ανοίξουν οι δουλειές σιγά σιγά. Φυσικά δεν μου αρέσει η λογική του πάρκινγκ αλλά δεν θα ήταν κακό να βρεθούν τα παιδιά με συμμαθητές τους για λίγο καιρό. Όμως σίγουρα ό,τι γίνει, πρέπει να γίνει πρώτον με ασφάλεια κ δεύτερον έτσι ώστε να έχει νόημα. Το να ψηνόμαστε στον καύσωνα δεν έχει νόημα, εξάλλου αν οι γονείς είχαν βρει μια λύση για μέχρι τον Ιούνιο κ για το υπόλοιπο καλοκαίρι, δεν θα σωθούν από τις 3 εβδομάδες κ είναι πολύ πιθανό να μην στείλουν τα παιδιά τους αν δεν υπάρχει θέμα απουσιών. ΕΞαρχής ακόμα κ στο καλό σενάριο του να ανοίγαμε μετα το Πάσχα, εγώ θεωρούσα διδακτικά ανώφελη οποιαδήποτε παράταση ή εντατικοποίηση για΄τι τα παιδιά όντως δεν είναι ρομπότ. Μόνο η ανανέωση της επαφής με το σχολείο κ τους συμμαθητές είναι το όφελος, αλλά με λογικές συνθήκες. Ο καύσωνας ή να φοράς μάσκα ή να κάνεις τον τροχονόμο στην ουρά του κυλικείου δεν μου ακούγονται και πολύ λογικές συνθήκες. Από την άλλη, μάλλον θα πρέπει να μάθουμε να λειτουργούμε κάπως διαφορετικά μέχρι να βρεθεί το εμβόλιο κ ίσως τώρα να ήταν καλό να γίνει μια δοκιμή. Είμαι κ εγώ μπερδεμένη όπως βλέπεις. Δεν έχω εμπιστοσύνη στο ότι υπάρχει σχέδιο κ πρόβλεψη για όλα, αυτό με ανησυχεί πιο πολύ. Αλλιώς, κ σε άλλες χώρες βλέπω ότι ανοίγουν σχολεία σιγά σιγά. 

Η μάσκα, το αντισηπτικό, οι αποστάσεις όμως επειδή ακριβώς θα πρέπει να τηρηθούν κ την επόμενη σχολική χρονιά, κ ισως κ την μεθεπομενη(για τον cov 1δ βρέθηκε ποτέ εμβολιο κ φαρμακο), πρέπει μάλλον να μπουν στην καθημερινότητα μας

Αν είναι έτοιμα τα σχολεια για τις 11/5 δ το ξερω, δ πιστευω οτι θα είναι όλα, αλλά πρέπει να αρχίσουμε να ζούμε με την νέα πραγματικοτητα

Νομιζω με τις νέες έρευνες αρχίζουν να αμφιβάλλουν ακομη κ για το αν τελικά τα παιδια φέρουν τόσο υψηλό φορτίο κ ειναι υπεύθυνα για υπερμεταδοση

Νομιζω το διάγγελμα θα είναι Δευτέρα

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

Η μάσκα, το αντισηπτικό, οι αποστάσεις όμως επειδή ακριβώς θα πρέπει να τηρηθούν κ την επόμενη σχολική χρονιά, κ ισως κ την μεθεπομενη(για τον cov 1δ βρέθηκε ποτέ εμβολιο κ φαρμακο), πρέπει μάλλον να μπουν στην καθημερινότητα μας

Αν είναι έτοιμα τα σχολεια για τις 11/5 δ το ξερω, δ πιστευω οτι θα είναι όλα, αλλά πρέπει να αρχίσουμε να ζούμε με την νέα πραγματικοτητα

Νομιζω με τις νέες έρευνες αρχίζουν να αμφιβάλλουν ακομη κ για το αν τελικά τα παιδια φέρουν τόσο υψηλό φορτίο κ ειναι υπεύθυνα για υπερμεταδοση

Νομιζω το διάγγελμα θα είναι Δευτέρα

Κι εγώ αναρωτιέμαι αν είναι μια καλη φάση να κάνουμε τώρα μια προπόνηση κ το έγραψα. απόσταση όμως στα σχολεία δεν γίνεται εκτός αν μιλάμε για εκ περιτροπής προσέλευση. γ

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Κι εγώ αναρωτιέμαι αν είναι μια καλη φάση να κάνουμε τώρα μια προπόνηση κ το έγραψα. απόσταση όμως στα σχολεία δεν γίνεται εκτός αν μιλάμε για εκ περιτροπής προσέλευση. γ

Γτ βλέπεις κάπου αλλού εσύ τις αποστάσεις; 

Γτ εγω θυμαμαι τις ουρές στην τράπεζα πχ

Δ μιλάω για τα παιδια που ανήκουν σε ευπαθη ομάδα, αλλά τα υπόλοιπα, είναι τόσο κακό να έρθουν πιο κοντά με συμμαθητές; 

Αυτο που θα πρέπει να προσέξουν είναι αυτό το καθε παιδακι με ποιον έρχεται μετά σε επαφή. 

3 ώρες πρίν, Lisbet είπε:

Καλημέρα. Εγώ κορίτσια δεν το κάνω με τίποτα. Τα έχουμε κάνει όλα τα εμβόλια μέχρι σήμερα, εννοείται, πλήρωσα σύνολο 420 ευρώ + 60 οι επισκέψεις στην παιδίατρο, για να κάνουν τα παιδιά το bexsero, που είναι προαιρετικό ακόμα, για τη μηνιγγίτιδα β (είχα ανοίξει εδώ και σχετικό θέμα, ήμασταν από τους πρώτους που το κάναμε το 2013). Ποτέ στη ζωή μου δε φαντάστηκα ότι θα έλεγα κάτι τέτοιο, μου φαίνεται σαν τραγική ειρωνία της τύχης, αλλά να υποβάλλω τον εαυτό μου και τα παιδιά μου σε κάτι ουσιαστικά πειραματικό, δεν πρόκειται. Όλα τα υπόλοιπα δοκιμάζονται δεκαετίες πριν βγουν στην κυκλοφορία και θα κάνω εγώ κάτι που βγήκε υπό πίεση, σε 1-2 χρόνια; No way, προτιμώ να μετοικίσω στα βουνά, στο εξοχικό που σας έλεγα ότι με βίας αντέχω πάνω από σκ, χωρίς πλάκα. Ο Ευαγγελάτος στο mega διάβασα ότι έλεγε ότι πρέπει να μας επιβληθούν ποινικές κυρώσεις και να μας επιβληθεί με τη βία, αν διαφωνούμε. Κάνω άσχημους συνειρμούς όταν ακούω τέτοια, το μυαλό μου πάει παραπέρα στο τι ακόμα μπορεί να μας επιβληθεί.

 

Σημερινά δημοσιεύματα αναφέρουν ότι το πιθανότερο είναι τα δημοτικά να ανοίξουν 1η Ιουνίου και να επιμηκυνθεί η σχολική χρονιά για 3 εβδομάδες. Θα ψηθούνε τα καημένα. Μετα βίας είναι ανεκτή η κατάσταση από μέσα Μαίου στο δικό μας σχολείο, όπου, εννοείται, air condition υπάρχει μόνο στην αίθουσα των καθηγητών.

Αρκεί να μας δοθεί η επιλογή, γτ τπτ δ ειναι σιγουρο με βάση αυτά που έγραψε η λενια

On 13/4/2020 at 4:50 ΜΜ, Lenia16 είπε:

ΦΕΚ 42/Α/25-2-2020 ΠΝΠ "κατεπείγοντα μέτρα αποφυγής και περιορισμού της διάδοσης κορονοιου", άρθρο πρώτο, 2(α): υποχρεωτική υποβολή σε κλινικό και εργαστηριακό ιατρικό έλεγχο, υγειονομική παρακολούθηση, εμβολιασμό, φαρμακευτική αγωγή και νοσηλεία προσώπων για τα οποία υπάρχουν υπόνοιες ότι μπορεί να μεταδώσουν άμεσα ή έμμεσα τη νόσο.

 

Ν. 4675/2020 ΦΕΚ 54/Α/11-3-2020

"Πρόληψη προστασία και προαγωγή της υγείας και άλλες διαταξεις"

3iii(β): Σε περιπτώσεις εμφάνισης κινδύνου διάδοσης μεταδοτικου νοσήματος που ενδέχεται να έχει σοβαρές επιπτώσεις στη δημόσια υγεία μπορεί να επιβάλλεται με απόφαση του υπουργού υγείας υποχρεωτικοτητα του εμβολιασμού.

 

Προφανώς μπορούν για λόγους δημόσιας υγείας. Οι ΥΑ συντάσσονται από νομικούς.

 

Αυτο

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

Γτ βλέπεις κάπου αλλού εσύ τις αποστάσεις; 

Γτ εγω θυμαμαι τις ουρές στην τράπεζα πχ

Δ μιλάω για τα παιδια που ανήκουν σε ευπαθη ομάδα, αλλά τα υπόλοιπα, είναι τόσο κακό να έρθουν πιο κοντά με συμμαθητές; 

Αυτο που θα πρέπει να προσέξουν είναι αυτό το καθε παιδακι με ποιον έρχεται μετά σε επαφή. 

ειναι ομως αντιφατικό να λες ενας ενας στα μαγαζια με μαςκα ενδεχομενως αλλα κατα τ αλλα ολοι μαζι στις ταξεις κ τα φροντιστηρια κ τα σχολικα κλπ. Εγω δεν εχω γνωση για το ποσοστο μεταφοτικοτητΣ στο σχολείο σε σχεςη με το μπακάλικο, αλλα γνωρίζοντας το το ισχυει κ το τι μπορει να εφαρμοστεί στο ελληνικό σχολείο με τις ισχύουσες πολιτικές , όταν ακούω για μετρα ασφαλειας κ αποστασης καταλαβαιμω οτι ή  μας ή δουλευουν ή δεν ξερουν τι τους γινεται. ή οταν σου λενε οτι η κοινωνικη αποσταση θα μας γινει συνηθεια αλλα αυξάνουν τον αριθμο παιδιων ανα τμημα στην πρωτοβαθμια, δεν ειναι κοροϊδία αυτο; γενικα νομιζω οτο ειμαστε στη φαση απλως να ευχομαστε να μην κολλήσουμν πολλοί τώρα το καλοκαίρι κ μετά βλέπουμε. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

 ειμαστε στη φαση απλως να ευχομαστε να μην κολλήσουμν πολλοί τώρα το καλοκαίρι κ μετά βλέπουμε. 

 

Noμίζω είμαστε στη φάση που θέλουμε να ακολουθήσουμε μοντέλο Σουηδίας, αλλά επειδή το κοροϊδεύαμε δεν ξέρουμε πώς να το πούμε, και το πάμε με το μαλακό. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...