Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Εμ αυτά λέμε...οι έλεγχοι έπρεπε να είχαν ξεκινήσει από τους ανθρώπους που ζούνε σε συνθήκες συνωστισμού, ανεξαρτήτως ελληνικής ή αλλοδαπής ιθαγένειας. Πολύ μυαλό θέλει να καταλάβεις ότι αυτοί είναι οι ιδανικοί υποψήφιοι για να νοσήσουν και να διασπείρουν τον ιό;

Επεξεργάστηκαν by Lisbet
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, Lisbet είπε:

Εμ αυτά λέμε...οι έλεγχοι έπρεπε να είχαν ξεκινήσει από τους ανθρώπους που ζούνε σε συνθήκες συνωστισμού, ανεξαρτήτως ελληνικής ή αλλοδαπής ιθαγένειας. Πολύ μυαλό θέλει να καταλάβεις ότι αυτοί είναι οι ιδανικοί υποψήφιοι για να νοσήσουν και να διασπείρουν τον ιό;

Διάβασα τώρα ότι τους μετέφεραν ενώ φορούσαν μάσκα κ γάντια. Δεν ξέρω αν είναι δυνατόν να αρχίσουν να ελέγχουν όληβτηβδομη αλλά αυτούς θα έπρεπε. Ήταν πάντως σε καραντίνα οι συγκεκριμένοι 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Διάβασα τώρα ότι τους μετέφεραν ενώ φορούσαν μάσκα κ γάντια. Δεν ξέρω αν είναι δυνατόν να αρχίσουν να ελέγχουν όληβτηβδομη αλλά αυτούς θα έπρεπε. Ήταν πάντως σε καραντίνα οι συγκεκριμένοι 

 

Όποιος είναι σε δομή με κρούσματα, σε καραντίνα και δηλώνει ότι θέλει να μεταβεί οπουδήποτε, ιδιαίτερα σε δημόσια υπηρεσία, που θα συγχρωτιστεί με πολύ κόσμο, πρέπει να ελέγχεται πριν βγει. Απλή λογική.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lisbet είπε:

 

Όποιος είναι σε δομή με κρούσματα, σε καραντίνα και δηλώνει ότι θέλει να μεταβεί οπουδήποτε, ιδιαίτερα σε δημόσια υπηρεσία, που θα συγχρωτιστεί με πολύ κόσμο, πρέπει να ελέγχεται πριν βγει. Απλή λογική.

Έτσι κ αλλιώς πιστεύω ότι πρέπει να ελέγχεται αν βγαίνει από δομή. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Έτσι κ αλλιώς πιστεύω ότι πρέπει να ελέγχεται αν βγαίνει από δομή. 

 

Καλά θα ηταν, αλλά πρακτικά απολύτως αδύνατον. Οι δομές είναι πάρα πολλές και μέσα ζουν χιλιάδες. Ποιος να τους ελέγξει όλους αυτούς. Θα έπρεπε έξω από κάθε δομή να λειτουργεί κι ένα ιατρείο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με σωστή οργάνωση δεν νομίζω να ήταν τόσο δύσκολο. Περιορισμος, αστυνόμευση, έξοδος μόνο για ιατρικούς λόγους πχ η γυναίκα που πήγε να γεννήσει και τεστ σε όσους είναι να βγουν.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine8 είπε:

και τεστ σε όσους είναι να βγουν.

Αυτο δεν ειναι πρακτικο για 2 λογους: 1. το τεστ κανει πολλες ωρες να βγει, περιπου 24ωρες και 2. Ακομα και αρνητικο τεστ δεν εξασφαλιζει οτι δεν εχουν τον ιο. Υπαρχουν παρα πολλοι νοσηλευομενοι με συμπτωματα που βγαζουν 2-3 τεστ αρνητικα πριν δωσουν θετικο. Κι αυτο γιατι συνηθως το τεστ θετικοποιειται μετα την 3η ημερα συμπτωματων. Επισης θα πρεπει να εξασφαλισει καποιος για ολες αυτες τις δομες τροφοδοσια και παροχη μεσων καθαριοτητας + αστυνομευση. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, CMES είπε:

Αυτο δεν ειναι πρακτικο για 2 λογους: 1. το τεστ κανει πολλες ωρες να βγει, περιπου 24ωρες και 2. Ακομα και αρνητικο τεστ δεν εξασφαλιζει οτι δεν εχουν τον ιο. Υπαρχουν παρα πολλοι νοσηλευομενοι με συμπτωματα που βγαζουν 2-3 τεστ αρνητικα πριν δωσουν θετικο. Κι αυτο γιατι συνηθως το τεστ θετικοποιειται μετα την 3η ημερα συμπτωματων. Επισης θα πρεπει να εξασφαλισει καποιος για ολες αυτες τις δομες τροφοδοσια και παροχη μεσων καθαριοτητας + αστυνομευση. 

Κ εδώ θέλω να ρωτήσω το εξής. Πως θα ελέγχονται οι επιβάτες των αεροπλάνων? Το ρωτάω εδώ γιατί σκέφτηκα τον αριθμό. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Κ εδώ θέλω να ρωτήσω το εξής. Πως θα ελέγχονται οι επιβάτες των αεροπλάνων? Το ρωτάω εδώ γιατί σκέφτηκα τον αριθμό. 

Δεν θα ελέγχονται. Εδώ δεν γινόταν έλεγχος όταν ξεκίνησε αυτό και ήταν δε έξαρση. Απλά ζητούσαν σε όσους έρχονταν, να μείνουν 2 βδομάδες σπίτι τους. Όταν θα επιτραπούν οι μετακινήσεις από και προς το εσωτερικό, δεν νομίζω πως θα γίνεται κάποιος έλεγχος. Πώς θα μπορούσε να γίνει? ΄Ισως κάποια θερμομέτρηση , αλλά και πάλι, ούτε αξιόπιστη είναι , ούτε σημαίνει κάτι απαραίτητα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Κ εδώ θέλω να ρωτήσω το εξής. Πως θα ελέγχονται οι επιβάτες των αεροπλάνων? Το ρωτάω εδώ γιατί σκέφτηκα τον αριθμό. 

Εκεί κολλάω κ εγω οταν ακούω για τουρισμό τον ιουλη:confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, CMES είπε:

Αυτο δεν ειναι πρακτικο για 2 λογους: 1. το τεστ κανει πολλες ωρες να βγει, περιπου 24ωρες και 2. Ακομα και αρνητικο τεστ δεν εξασφαλιζει οτι δεν εχουν τον ιο. Υπαρχουν παρα πολλοι νοσηλευομενοι με συμπτωματα που βγαζουν 2-3 τεστ αρνητικα πριν δωσουν θετικο. Κι αυτο γιατι συνηθως το τεστ θετικοποιειται μετα την 3η ημερα συμπτωματων. Επισης θα πρεπει να εξασφαλισει καποιος για ολες αυτες τις δομες τροφοδοσια και παροχη μεσων καθαριοτητας + αστυνομευση. 

 

Σωστό κι αυτό...

 

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Κ εδώ θέλω να ρωτήσω το εξής. Πως θα ελέγχονται οι επιβάτες των αεροπλάνων? Το ρωτάω εδώ γιατί σκέφτηκα τον αριθμό. 

 

Στις πτήσεις εσωτερικού εννοείς ή εξωτερικού;

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Κ εδώ θέλω να ρωτήσω το εξής. Πως θα ελέγχονται οι επιβάτες των αεροπλάνων? Το ρωτάω εδώ γιατί σκέφτηκα τον αριθμό. 

Λογικα υπολογιζουν σε ενα αξιοπιστο γρηγορο τεστ, οπως αυτο της γριπης, το οποιο βεβαια πρς το παρον σεν υπαρχει

Link to comment
Share on other sites

Just now, CMES είπε:

Λογικα υπολογιζουν σε ενα αξιοπιστο γρηγορο τεστ, οπως αυτο της γριπης, το οποιο βεβαια πρς το παρον σεν υπαρχει

Για πότε το υπολογίζουν? 

Just now, Lisbet είπε:

 

Σωστό κι αυτό...

 

 

Στις πτήσεις εσωτερικού εννοείς ή εξωτερικού;

Νομίζω ότι ίσως είναι απαραίτητο κ για τα δύο. Εγώ το έχω μια επιπλέον έννοια γιατί για τρίτη φορά έχουμε μεταθεσει το ταξίδι μας στο εξωτερικό για τον Αύγουστο κ δεν ξέρω αν θα γίνει. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Για πότε το υπολογίζουν? 

Προς το παρον δεν υπαρχει τιποτα αξιοπιστο, το δουλευουν εντατικα ομως γιατι ενα γρηγορο τεστ θα λυσει παρα πολλα προβληματα!

Link to comment
Share on other sites

Καλά τα έλεγα εγώ ότι θα κυκλοφορούν οι τουρίστες κ εμείς θα είμαστε σε καραντίνα. 

 

Γενικα νομιΩ ότι κοροϊδευόμαστε πάντως. Το sms λέει θα είναι κ τον Μαιϊο, συμφωνα με το in.gr

Τα δημοτικά έπρεπε να ανοίξουν για να πάνε οι γονείς στη δουλειά αλλά τελικά μπορεί να μην

ανοιξουν αλλά βέβαια δεν ήταν κ τόσο σημαντικό από μόνο του που έκλεισαν τα σχολεία για αυτο μπορει να ανοιξουν γυμνάσια λυκεια, αλλα η εστίαση δεν ανοιγει ακομα τους εσωτερικούς χωρους λογω συνωστισμού αλλα τα σχολεια της Βθμιας δεν πειραζει γιατι δεν ειναι χωρος συνωστισμού προφανως αλλα στα καταστηματα ενας ενας κ με μαςκα που  ιςως προστατευει αλλα να ξερετε οτι θα τη χρησιμοποιείτε λαθος αρα δεν θα σας προστατευει. Αυτο ακριβως, τιποτα αλλο, οπως ελεγε ο πρόεδρος του Εδεσσαϊκου. 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ένα άλλο θέμα που με ανησυχεί είναι οι μεγάλες μονάδες κλιματισμού στα σούπερ μάρκετ, που ανακυκλώνουν τον αέρα. Είχα διαβάσει πως είναι επικίνδυνες για αυτές τις συνθήκες. Ξέρει κανείς κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lisbet είπε:

Ένα άλλο θέμα που με ανησυχεί είναι οι μεγάλες μονάδες κλιματισμού στα σούπερ μάρκετ, που ανακυκλώνουν τον αέρα. Είχα διαβάσει πως είναι επικίνδυνες για αυτές τις συνθήκες. Ξέρει κανείς κάτι;

Κ εμένα με απασχολεί αυτό. Το ίδιο σκέφτομαι κ για τα καταστήματα κ για τις υπηρεσίες. 

Πριν λίγο ανακοίνωσαν 55 νέα κρούσματα. Από που είναι αυτά. Από τις δομές η από την κοινότητα? 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Κ εμένα με απασχολεί αυτό. Το ίδιο σκέφτομαι κ για τα καταστήματα κ για τις υπηρεσίες. 

Πριν λίγο ανακοίνωσαν 55 νέα κρούσματα. Από που είναι αυτά. Από τις δομές η από την κοινότητα? 

28 εντοπίστηκαν σε μία ιδιωτική κλινική στο Περιστέρι. Για τα υπόλοιπα, δε διευκρίνησαν.

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο το είδα κ εγώ. Μιλάνε για ένα επιβεβαιωμένα κβιχνηλατουν για τα υπόλοιπα. Αυτά από τις κλινικές λένε ότι προήλθαν από απροσεξία των υπαλλήλων. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Εγώ πάντως πριν λίγο διάβασα ότι καταργείται από 4 Μαίου. Και είναι και το λογικό.

Το εβγσλαν το μεσημεριανό άρθρο- προφητεία της Πυθίας. Παραλογο θα ηταν μα ανοιξουν καταστηματα κ να υπαρχει sms αλλα δεν θα ηταν το μονο παραλογο. Σημερα εξαφανίστηκαν κ οι προβλέψεις για το ανοιγμα των σχολειων. Μαλλον θορυβήθηκαν απο τα δυο περιστατικα. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Lisbet είπε:

Ένα άλλο θέμα που με ανησυχεί είναι οι μεγάλες μονάδες κλιματισμού στα σούπερ μάρκετ, που ανακυκλώνουν τον αέρα. Είχα διαβάσει πως είναι επικίνδυνες για αυτές τις συνθήκες. Ξέρει κανείς κάτι;

Εγώ διάβασα πως από έρευνες μάλλον προκύπτει πως η ανακύκλωση του αέρα λειτουργεί θετικά όσο αφορά τον ιό. Συγγνώμη δεν προλαβαίνω να βρω πηγή. Το έγραφε στο χτεσινό ημερολόγιο του γιατρού που παρακολουθώ στο φβ, Giorgos Pappas λέγεται αν θέλετε να τον αναζητήσετε, τον έχω αναφέρει ξανά.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...