Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Ναι αλλα εχοντας τα μετρα αποκλεισμου η γριπη πως μεταδιδεται; ο κορονοιος που κολλαει πιο ευκολα μειωνεται και η γριπη ειναι σε εξαρση; πως γινεται αυτο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Αυτό που λες CMES δ το ξερω, γτ οι θάνατοι μπορεί να είναι άνθρωποι που είναι άρρωστοι καιρο

Επισης δ ξερω κατά πόσο είναι σε έξαρση, απλα ότι κυκλοφορεί ακομη. Δ λεγανε ότι ένας ασθενής εδώ ήταν ταυτόχρονα κ με κορωνοιο κ με γρίπη; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, CMES είπε:

Ναι αλλα εχοντας τα μετρα αποκλεισμου η γριπη πως μεταδιδεται; ο κορονοιος που κολλαει πιο ευκολα μειωνεται και η γριπη ειναι σε εξαρση; πως γινεται αυτο;

Αυτό αναωτιέμαι κι εγώ γιατί ακούω γνωστούς που κατά καιρούς έχουν περίεργα συμπτώματα, κ οι οποίοι δουλεύουν από το σπίτι κ βγαίνουν μια φορά στο σουπερμάρκετ άντε κ σε κανένα περπάτημα, κ αναρωτιούνται πώς μπορεί να κόλλησαν οτιδήποτε, ή μάλλον πώς μπορεί να κόλλησαν με τέτοια μέτρο οτιδήποτε κολλάει δυσκολότερα από τον κορονοϊό!

 

Εσύ σαν ειδικές, θεωρείς ότι αυτά τα μειωμένα νούμερα είναι όντως ενδεικτικά ότι πάμε καλά; Φαίνεται κ από τον αριθμό στις ΜΕΘ βέβαια ότι δεν υπάρχουν πολλά σοβαρά περιστατικά, αλλά αναρωτιέμαι έτσι με την πολιτική σχεδόν μηδενικών ελέγχων, αν έχουμε σαφή και ασφαλή εικόνα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

Δ λεγανε ότι ένας ασθενής εδώ ήταν ταυτόχρονα κ με κορωνοιο κ με γρίπη

Όχι μονο ενας, το 30% των ασθενων με κορονοιο εχουν ταυτοχρονα και γριπη!

@Έσπερος παμε εξαιρετικα καλα. Αν δεν μεσολαβουσε το πασχα ηδη θα συζητουσαμε για αρση μετρων. Το θεμα ειναι η αρση να σχεδιαστει καλα ωστε να μην ξεχυθουν ολοι στους δρομους. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Μια συνάδερφος τα έπαθε κ τα δύο, μου είπαν. Νοσηλεύτηκε. 

Επίσης, πιστεύετε ότι θα μας αφήσουν να κυκλοφορούμε χωρίς μήνυμα? 

Αυτό είναι το λογικο

Θα ανοίξουν τα εμπορικά καταστήματα κ οι χώροι εστίασης, τα κομμωτήρια κ θα συνεχίσουμε μηνύματα; 

Διάβαζα για περίπτωση που ταξιδιώτης από τα Ιεροσόλυμα 40μερες αφού πρωτοδιαγνώστηκε με τον ιό, ακομη το εβδομαδιαίο τεστ του βγαίνει θετικό, ο γιατρος του βεβαια είπε ότι τόσες μέρες μετά λογικά είναι υπολείμματα του ιου κ δ τον μεταδιδει

Επισης με τις κινητες μονάδες ελπίζω ότι θα αυξηθεί κ ο αριθμός των τεστ

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

Αυτό είναι το λογικο

Θα ανοίξουν τα εμπορικά καταστήματα κ οι χώροι εστίασης, τα κομμωτήρια κ θα συνεχίσουμε μηνύματα; 

Διάβαζα για περίπτωση που ταξιδιώτης από τα Ιεροσόλυμα 40μερες αφού πρωτοδιαγνώστηκε με τον ιό, ακομη το εβδομαδιαίο τεστ του βγαίνει θετικό, ο γιατρος του βεβαια είπε ότι τόσες μέρες μετά λογικά είναι υπολείμματα του ιου κ δ τον μεταδιδει

Επισης με τις κινητες μονάδες ελπίζω ότι θα αυξηθεί κ ο αριθμός των τεστ

Οι κινητες μονάδες πως θα λειτουργούν? 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ξέρω είναι ότι ελέγχουν πιο "ανοιχτά" από ότι ο εοδυ ως τώρα. Δλδ δ χρειαζεται να νοσεις βαριά. Αλλα πιθανον είναι άτομα που είχαν δηλώσει ότι έχουν ηπια συμπτώματα κ ειναι σε καραντινα

Λογικά θα γίνει δειγματοληψια με επιδημιολογικα στοιχεία ώστε να βγουν κ καποια στατιστικά συμπερασματα

Πχ τώρα κάποιες μονάδες είναι στους οικισμούς ρομα της θεσσαλιας

Link to comment
Share on other sites

Καλή ανάσταση σε όλες σας! 

Πριν λίγο γυρίσαμε από το μητέρα γιατί το παιδί έκλεισε τα δάχτυλα στην πόρτα. Ευτυχώς δεν είναι κάτι σοβαρό. Κόσμο είχε λίγο. Η γιατρός φορούσε μάσκα. Ο ακτινολόγος όμως όχι. Κ ήταν πολύ ώρα από πάνω μας . Εγώ κ ο σύζυγος φορούσαμε. Το παιδί βέβαια όχι. Δεν θα πρεπε να φοράει κ ο ακτινολόγος? Δεν υποχρεούται? 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Καλή ανάσταση σε όλες σας! 

Πριν λίγο γυρίσαμε από το μητέρα γιατί το παιδί έκλεισε τα δάχτυλα στην πόρτα. Ευτυχώς δεν είναι κάτι σοβαρό. Κόσμο είχε λίγο. Η γιατρός φορούσε μάσκα. Ο ακτινολόγος όμως όχι. Κ ήταν πολύ ώρα από πάνω μας . Εγώ κ ο σύζυγος φορούσαμε. Το παιδί βέβαια όχι. Δεν θα πρεπε να φοράει κ ο ακτινολόγος? Δεν υποχρεούται? 

vομιζω δεv ειvαι υποχρεωτικη η μασκα. 

περαστικα σας κ μηv αvησυχεις ολα καλα! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Είναι δυνατόν? Οι άλλοι φορούσαν. 

γεvικα κ πριv τοv κοροvοιο οι παιδιατροι καvοvικα φοραvε μασκες αλλα οχι υποχρωτικα το καvουvοι περισσοτεροι απο δικη τους προσωπικη ευθυvη. Εμεvα πχ φοραει παvτα γαvτια μασκα αλλα εχω παει κσε αλλους που δεv φοραvε μασκα. 

Link to comment
Share on other sites

Παντως κ εγω νομιζω δ ειναι υποχρεωτική. Άρα είναι κ στην κρίση του καθενός. Κ ισως στα αποθέματα; 

Νομιζω άκουσα γιατρο που δουλεύει σε νοσοκομείο αναφοράς όταν αν απλα κυκλοφορεις στους διαδρόμους δ ειναι απαραίτητη, μονο αν μπεις σε θάλαμο ασθενους(βέβαια όλοι είμαστε δυνητικά φορείς δ λένε; :huh:) μπορεί βέβαια να το ειπε για να μην κυκλοφορούν όλοι με μασκες

Στην αδερφη μου στο μαιευτήριο δώσανε να βάλει μόνο στο χειρουργειο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, vicky86 είπε:

Παντως κ εγω νομιζω δ ειναι υποχρεωτική. Άρα είναι κ στην κρίση του καθενός. Κ ισως στα αποθέματα; 

Νομιζω άκουσα γιατρο που δουλεύει σε νοσοκομείο αναφοράς όταν αν απλα κυκλοφορεις στους διαδρόμους δ ειναι απαραίτητη, μονο αν μπεις σε θάλαμο ασθενους(βέβαια όλοι είμαστε δυνητικά φορείς δ λένε; :huh:) μπορεί βέβαια να το ειπε για να μην κυκλοφορούν όλοι με μασκες

Στην αδερφη μου στο μαιευτήριο δώσανε να βάλει μόνο στο χειρουργειο

Ο ακτινολόγος ήταν για πολλή ώρα από πάνω μας για την τοποθέτηση του χεριού. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vicky86 είπε:

Παντως κ εγω νομιζω δ ειναι υποχρεωτική. Άρα είναι κ στην κρίση του καθενός. Κ ισως στα αποθέματα; 

Νομιζω άκουσα γιατρο που δουλεύει σε νοσοκομείο αναφοράς όταν αν απλα κυκλοφορεις στους διαδρόμους δ ειναι απαραίτητη, μονο αν μπεις σε θάλαμο ασθενους(βέβαια όλοι είμαστε δυνητικά φορείς δ λένε; :huh:) μπορεί βέβαια να το ειπε για να μην κυκλοφορούν όλοι με μασκες

Στην αδερφη μου στο μαιευτήριο δώσανε να βάλει μόνο στο χειρουργειο

Υποχρεωτικο δεν ειναι σε κανενα νοσοκομειο. Μονο στη μοναδα νοσηλειας covid των νοσοκομειων αναφορας ειναι υποχρεωτικο ακομα και στο γραφειο των γιατρων, γενικα οπουδηποτε υπαρχουν κι αλλοι. Μεσα στους θαλαμους των ασθενων φυσικα πληρης εξοπλισμος

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Ο ακτινολόγος ήταν για πολλή ώρα από πάνω μας για την τοποθέτηση του χεριού. 

Πως ειναι το χερακι του; το ειδε ορθοπεδικος;

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Καλή ανάσταση σε όλες σας! 

Πριν λίγο γυρίσαμε από το μητέρα γιατί το παιδί έκλεισε τα δάχτυλα στην πόρτα. Ευτυχώς δεν είναι κάτι σοβαρό. Κόσμο είχε λίγο. Η γιατρός φορούσε μάσκα. Ο ακτινολόγος όμως όχι. Κ ήταν πολύ ώρα από πάνω μας . Εγώ κ ο σύζυγος φορούσαμε. Το παιδί βέβαια όχι. Δεν θα πρεπε να φοράει κ ο ακτινολόγος? Δεν υποχρεούται? 

Εννοείται. Γιατί δεν του το είπατε? Εγώ για εμβόλιο πήγα το μωρό και μας υποδέχτηκε λες κι εμπαινε χειρουργείο ο γιατρός, μάσκα γάντια και στολή! Αν είναι υποχρεωτικό δεν το ξέρω πάντως αν έβλεπα το γιατρό χωρίς αυτά θα του λεγα να βάλει κι αμα δεν έβαζε θα επεμενα, κι αν επέμενε θα φώναζα προϊσταμένη. Κι αν επέμεναν γενικώς που δε νομίζω θα τους έκανα στο τέλος να βαλουν. Εγώ. Αλλά τώρα τι να σου πω. Μας πρήζουν με τις μάσκες και όλα αυτά που μας έβγαλαν στη φόρα από την αρχή να προμηθευομαστε και δε θα φοράνε εκείνοι? Τρελό μου φαινεται 

Εγώ μόλις Ειδα έτσι τον παιδίατρο μας κατςνθουσιαστηκα. Καλά είναι και φοβερός γιατρός εδώ που τα λέμε, χθες στις 12 του στειλα μήνυμα κι αμέσως απάντησε, δεν υπάρχει είμαι πολύ τυχερή σε αυτό. 4 άλλαξα ο 4ος είναι αυτός εδώ και 3 χρόνια, σε καθετί έχει βγει σωστός. Άσχετο αλλά ειπα να το πω. Περαστικά στο παιδάκι σας.. Ειχε μαγκωσει κι έμας τα δάχτυλα κάποτε και τρεμαμε στην ιδέα να χουν σπάσει, ευτυχώς όλα καλά. Αλλά η μεγάλη μου έχει μια τάση να χώνει τα χέρια της ακόμα και τώρα που μεγάλωσε, σε σημεία Επικίνδυνα..

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

@CMES πώς τα βλέπεις τα πραγματα; λες να είναι όντως κσλα; μετά όμως το θα γίνει; τα σχολεία πιστεύεις ότι θ ανοίξουν; 

 

Πώς νιώθετε που θα κανετε Πασχα χωρις τις οικογενειες σας; εμείς το έχουμε ξαναπεράσει δυο φορές κ έχω αποκτήσει ανοσία. τους μεγάλους λυπάμαι μόνο που θα είναι μόνοι τους. 

 

Καλή Ανάσταση κ καλά ξεμπερδέματα! 

Link to comment
Share on other sites

Καλή Ανάσταση σε όλους.

 

Για μένα είναι το πρώτο Πάσχα χωρίς τον πατέρα μου, μια γιορτή που την έτρεμα μηνες γιατί ήταν η αγαπημένη του γιορτή, ζούσε για να φτιάχνει κοκορέτσι και αρνί, οι αναμνησεις είμαι πολύ εντονες. 

Όποτε, για να είμαι ειλικρινής, αφού έτσι κι αλλιώς δεν θα γιορτάζαμε με τον παραδοσιακό τρόπο, προτιμώ έτσι όπως γίνεται τώρα, ως ψευδαίσθηση ότι ο λόγος που δεν γιορτάζουμε είναι άλλος.

Link to comment
Share on other sites

Just now, CMES είπε:

Υποχρεωτικο δεν ειναι σε κανενα νοσοκομειο. Μονο στη μοναδα νοσηλειας covid των νοσοκομειων αναφορας ειναι υποχρεωτικο ακομα και στο γραφειο των γιατρων, γενικα οπουδηποτε υπαρχουν κι αλλοι. Μεσα στους θαλαμους των ασθενων φυσικα πληρης εξοπλισμος

Πως ειναι το χερακι του; το ειδε ορθοπεδικος;

Ναι. Έκανε κ ακτινογραφία. Όλα καλά. Μια απλή κάκωση σε δύο δάχτυλα μέχρι την Τετάρτη που θα μας ξαναδεί 

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά! 

Κ εμεις συνηθίζουμε να κάνουμε μοναχικά την ανασταση

Εσπερος εκτός απροόπτου τα σχολεια θα ανοίξουν, σε δόσεις. Γύρω στις 11-18.κ γυμνάσια κ δημοτικά. Δ βρίσκω κτ για μικρότερες ταξεις

(δ ξερω τπτ μέσα από το υπουργείο, από αυτά που ακούγονται) 

Το R0 είπαμε είναι 1η λιγο πιο κάτω; πόσο ακριβώς; 

Ακούω τόσα λίγα κρούσματα σχεδόν μια βδομαδα τώρα κ με έχει πιάσει ανυπομονησία... 

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά κ πάλι! 

Ίσως δεν ακούγεται τίποτα για τους παιδικούς γιατί ανήκουν κ στο υπουργείο εμπορίου νομίζω. 

Ελπίζω να μην χαιρόμαστε τσάμπα. Αυτές τις μέρες έχει συναντηθεί πολύς κόσμος. Ελπίζω να μην έχουμε ανατροπή. 

Θυμίστε μου τι είναι το R0

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

Χρόνια πολλά! 

Κ εμεις συνηθίζουμε να κάνουμε μοναχικά την ανασταση

Εσπερος εκτός απροόπτου τα σχολεια θα ανοίξουν, σε δόσεις. Γύρω στις 11-18.κ γυμνάσια κ δημοτικά. Δ βρίσκω κτ για μικρότερες ταξεις

(δ ξερω τπτ μέσα από το υπουργείο, από αυτά που ακούγονται) 

Το R0 είπαμε είναι 1η λιγο πιο κάτω; πόσο ακριβώς; 

Ακούω τόσα λίγα κρούσματα σχεδόν μια βδομαδα τώρα κ με έχει πιάσει ανυπομονησία... 

Πριν από 5-6 μέρες δεν πίστευα ότι θα ανοίξουν τα σχολεία, άσχετο που το θεωρώ σημαντικο κ αναγκαιο. τωρα το πιστευω πιο πολυ. απ την αλλη εινσι λιγο παράδοξο να μπαίνεις ένας ένας για ψώνια ή να είναι αραιά τα τραπεζοκαθίσματα σε εξωτερικό χώρο, κ απ την αλλη να καθονται παιδια διπλα διπλα κ να παιζουν σε  μικρες αυλές. Δεν υπαρχουν ουτε καν οι χωροταξικές προϋποθεσεις για να τηρούνται κάποιες αποστάσεις, αν αυτές εξακολουθούμε να τις θεωρούμε βασικές. Αυτο δεν ξερω πώς το φαντάζονται κ πώς θα το λύσουν. Εκτος αν θεωρούμε πια οτι με τοσο λιγα κρούσματα ειναι πολυ μειωμένος ο κινδυνος μετάδοσης οσο υοαρχει κ η απαγόρευση πτησεων. αυτο δεν το εχω καταλαβει αν ισχυει. απο την αλλη πολλοι γονεις δεν θα στειλουν τα παιδια σχολείο κ ιδιως της γ λυκειου ξερω οτι θα προτιμούσαν να γινουν τωρα οι εξετασεις, αν θεωρουμε οτι υπαρχει μια σχετικη ασφαλεια, παρα να καθυςτερηςει, να υπαρξει ξανα διασπορά κ να είναι πιο περίπλοκο πχ αν εμφανιστεί κρουσμα σε εξεταστικό κεντρο μεσα στις εξετασεις. Πολυ περίπλοκο ζητημα. 

 

Προσπαθώ να είμαι αισιόδοξη παντως! υποτιθεται οτι ειναι κ μερα γιορτης σημερα εστω κ χωρις χαρα. Χρονια πολλα λοιπον! 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά κορίτσια! Του χρόνου όπου και όπως θέλουμε!

7 hours ago, Deena said:

Καλή Ανάσταση σε όλους.

 

Για μένα είναι το πρώτο Πάσχα χωρίς τον πατέρα μου, μια γιορτή που την έτρεμα μηνες γιατί ήταν η αγαπημένη του γιορτή, ζούσε για να φτιάχνει κοκορέτσι και αρνί, οι αναμνησεις είμαι πολύ εντονες. 

Όποτε, για να είμαι ειλικρινής, αφού έτσι κι αλλιώς δεν θα γιορτάζαμε με τον παραδοσιακό τρόπο, προτιμώ έτσι όπως γίνεται τώρα, ως ψευδαίσθηση ότι ο λόγος που δεν γιορτάζουμε είναι άλλος.

Πόσο σε καταλαβαίνω.. Και ο μπαμπάς μου τα ίδια.. Από τότε που θυμάμαι το Πάσχα, και μέχρι που έφυγε ο μπαμπάς μου, θυμάμαι με πόσο μεράκι ετοίμαζε το κοκορέτσι (δεν υπήρχε το κοκορέτσι του!), και με πόση χαρά μας τάιζε στο στόμα (το Πάσχα πάντα έτρωγα κοκορέτσι με τον καφέ για "πρωινό"!) Στο μεταξύ οι γαμπροί του όχι να το φτιάξουν, ούτε να το φάνε, οπότε η παράδοση στην οικογένεια τελείωσε με τον μπαμπά μου..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...