Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Βρε ανεμώνη εσύ φοβάσαι τα πάντα εκτός από τον κορωνοϊό! Λογικό να θες να στηρίξεις ψυχολογικά τη μαμά σου αλλά σιγά μην πάθουν εγκεφαλικό επειδή δεν είδαν το εγγόνι 3 βδομάδες! :-P Αφού ξέρουν γιατί γίνεται, δεν είναι ότι τους κρατάτε μούτρα κ δεν τους πάτε το παιδί!

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Yovanna είπε:

'Όλα αυτά λόγου του ιού? Δεν είναι η πρώτη φορά που υπάρχει πανδημία. Αν είμαστε μονίμως αποστειρωμένοι όπως περιγράφεις, εκεί είναι που θα κολλάμε τα πάντα! Δεν καταλαβαίνω γιατί θεωρείται δεδομένο ότι ήρθε για να μείνει? Πόσο συχνά ακούμε για τον Mers, τον Έμπολα, ή τον Η1Ν1? Δεν λέω ότι εξαφανίστηκαν τελείως , αλλά δεν νομίζω ότι κυκλοφορεί ο κόσμος με μάσκες μην τυχόν κολλήσει Η1Ν1.

Εγώ παιχνίδια για το παιδί παραγγέλνω από e-shop γιατί τα έχει βαρεθεί και δεν μπορώ να περιμένω να ανοίξουν τα μαγαζιά!

Δ ειναι η πρώτη φορά που υπάρχει πανδημία για αυτό κ οι Ασιάτες που είχαν συχνά επαφή ήξεραν πως να αντιδρασουν(χωρίς να σημαίνει ότι δ προσπάθησαν για άλλη μια φορά να το κρύψουν) 

Ακομη κ ο sars κρατησε για μεγάλο χρονικό διάστημα, απλα όλοι αυτοί εμπολα κλπ ήταν πιο περιορισμένο γεωγραφικα

(έγραψα ότι αυτό το μνμ εκφράζει τις πιο απαισιόδοξος σκέψεις μου) 

1 hour ago, Έσπερος είπε:

Αν θελουμε να μείνει κάτι στην καθημερινότητα, δεν νομίζω οτι πρεπει να ειναι να κυκλοφορουμε με μάσκες ή να φοβομαστε τους ανθρωπους. αυτα δεν μπορουν να κρατηθούν για καιρο κ δεν έχουμε  κ ίδια ιδιοσυγκρασία με τους ασιατες. 

 

Μπορούν όμως να παγιωθούν κάποιες δομικές αλλαγες οπως να δικαιούνται οι εργαζομενοι επαρκείς αναρρωτικές άδειες για να μη διασπείρεται ο ιός σε χώρους εργασίας. Κι όσοι μπορούμε να πάρουμε αναρρωτική πχ στο δημοσιο, να την παίρνουμε όταν χρειάζεται όντως και να μην θεωρούμε ότι μας αξίζει παράσημο ευσυνειδησίας επειδή πάμε στη δουλειά με πυρετό. Να καθιερωθεί υποχρεωτικά εμβολιασμός για γρίπη κ αν βρεθει κ για κορονοϊο σε οσους ερχονται σε επαφη με πολυ κοσμο κ να ελέγχονται γι αυτο. Να υοαρχουν σοβαρές αδειες για ασθένεια τεκνου για να μην πηγαίνουν τα παιδιά άρρωστα στο σχολείο. Να καταλάβει ο κόσμος πώς ακριβώς αρρώσταινεις (οχι επειδη κάθεσαι στο κρυο αλλα επειδη καθεσαι σε κλειστο χώρο με κόσμο). Να προνοουν οσοι ειναι άρρωστοι να μην ερχονται σε επαφη με κοσμο σε κινηματογράφους, κοινωνικες εκδηλωσεις, τραπέζια, πάρτι, ειδικά αν προκειται να βρεθουν σε χωρο με εγκυους, βρεφη κ νήπια, ηλικιωμένους κλπ. 

 

Δεν νομίζω όμως οτι θα γίνει κάτι από όλα αυτά.... 

Κ να υπάρχουν ιατρικές κ οικονομικές μεριμνες. Επάρκεια υλικών. Καλύτερο σύστημα υγείας. Κάποια ηλεκτρονική αυτοματοποίηση στο δημοσιο

πρίν από 47 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Καλημέρα. Βασικά μέχρι τις 10 Μαΐου αντέχω χωρίς πεντικιούρ. Αυτό θα πήγαινα να κάνω πρώτα απ όλα. Επίσης πρέπει να πάρω παπούτσια στο παιδί που είναι δύσκολο από το ίντερνετ 

Τα παπούτσια είναι ένα θέμα, μέσα στον Μάιο κ εμεις θα χρειαστούμε, στην αναγκη θα τα πάρω ηλεκτρονικα(επίσης αν δ ανοίξουν κ συνεχίσουμε έτσι δ θα μας πολυχρειαστουν:mrgreen:

Προς το παρόν αντέχουμε χωρίς κομμωτήριο, πιθανον θα αποκτήσει χαιτη κ ο μικρος:-Pο συζηγος είναι απαραίτητο κ ήδη κουρεύτηκε μόνος μια φορα, με μια μικρή βοήθεια από μενα:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Βρε ανεμώνη εσύ φοβάσαι τα πάντα εκτός από τον κορωνοϊό!

Ισχύει αυτό!!! Μιας και θεωρώ πως η ψυχολογία είναι πολύ σημαντική για την σωματική υγεία...

Just now, marakiz είπε:

Anemoni σεβαστη η στάση ζωής σου όμως αυτό που κάνετε ΔΕΝ είναι το social distance που απαιτείται.  Κι αν όλοι έκαναν έτσι κι όλοι βλέπονταν με τους πάνω τους και τους κάτω τους  τοτε δεν θα σταματούσε ποτε η μετάδοση του ιού. Έχουμε κι εμείς πάνω και κάτω που θέλουμε να τους δούμε αλλά τηρουμε αυτό που συστηνεται. Προφανώς δεν θα σε πείσω να κάνεις το αντίθετο,  έχεις πει ΠΟΛΛΑΚΙΣ τις θέσεις σου κι έχουμε εμπεδωσει τι πιστεύεις τι αμφισβητεις κλπ κλπ.  Το πρόβλημα που βλέπω επιπλεον είναι πως άτομα που βλέπουν άλλους να μην κανουν αυτό που συστηνεται μπορεί να κάνουν το ίδιο γιατί -εύλογα- θα αναρωτηθουν "εγώ γιατί να κάνω αυτό που πρέπει,  όταν ο καθένας κάνει ότι θέλει??"Και κάπως έτσι χαλαρώνει ο κόσμος και το Πάσχα θα γίνει ο χαμός από συνευρεσεις. Με λυπει αυτό.  Πιστεύω πως κρατάει πίσω την όλη προσπάθεια κι από εκει που θα έπρεπε να είναι μονο κρατική ευθύνη όντως,  δεν έχει άδικο που μιλαει και για ατομικη ευθύνη. 

Οι μοναδικοί που θέτω σε κίνδυνο είναι οι γονείς μου. Στο σούπερ μάρκετ και όπου αλλού, δεν βήχουμε πάνω στους άλλους ούτε τους φτύνουμε, οπότε όχι, θεωρώ πως δε θα κολλήσουν κάποιοι άσχετοι. Το να "χαλαρώσει" κάποιος επειδή εγώ ή κάποιος άλλος είναι χαλαρός, το θεωρώ ανόητη δικαιολογία. Είμαστε ενήλικες και όχι παιδιά για να ζηλεύουμε ο ένας από τον άλλο. Προσωπικά γνωρίζω άτομα που και ψησταριές διοργανώνουν και για νύχια πάνε και μαλλιά κλπ κλπ κλπ... Δε ζηλεψα. Τι είμαι, 5 χρόνο???

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Δεν ξέρω για τα μέρη σας, πάντως εγώ από γνωστούς και από κόσμο που βλέπω στο δρόμο, δεν τους αποθάρρυνε όλο αυτό... Αντίθετα οι νεότεροι το έχουν δει και σαν "επανάσταση" και ότι πάνε κόντρα στο κατεστημένο!!

 

Κοίτα, δεδομένης της άθλιας κατάστασης του συστήματος υγείας ακόμα και προ κορωνοιου τα μέτρα ήταν αναγκαία... Κανείς δεν το αμφισβητεί... Αυτό που αμφισβητώ προσωπικα εγώ,αλλά και άλλοι από όσο είμαι σε θέση να γνωρίζω είναι οι προθέσεις... Δεν έγινε για να "είμαστε όλοι εδώ το καλοκαίρι και να μη λείψει κανείς"... Έγινε γιατί δεν ειμασταν σε θέση να καλύψουμε ούτε τις απλές εφημερίες, πόσο μάλλον εφημερίες συν κρούσματα πανδημίας!!! Μεταθέτοντας την ευθύνη του κράτους στον πολίτη, ουσιαστικά το κράτος αποποιείται των σημαντικοτατων ευθυνών του και της αδυναμίας του να παρέχει τα βασικά! Οπότε σ λέει "αααα εγώ σου είπα να κατσεις σπίτι και εσύ αντ' αυτού πηγές για καφέ με τη φίλη σου στο παρκο. Κολλησες τώρα και εγώ αδυνατω να σε περιθςλψω. Άρα φταις εσύ που δεν με άκουσες και όχι που εγώ (όλες οι κυβερνήσεις των τελευταίων ετών) τόσα χρόνια αποδομω το ΕΣΥ και δεν έχω ούτε γάντια, ούτε μάσκες, ούτε κλίνες ΜΕΘ για τους υγειονομικούς μου" 

Κάπου εκεί είναι που συμφωνουμε

Διάβαζα ένα αστειάκι ότι το να παραγγέλνεις μάσκες μετά το ξέσπασμα της επιδημίας είναι σαν να αγοράζεις προφυλακτικά την ημέρα τοκετου:-P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν είναι το θέμα ποιος θα κολλήσει ποιον συγκεκριμενα αλλά τη λογική αυτή που γράφει η ΕΣΠΕΡΟΣ  εδώ. 

 

Just now, Έσπερος είπε:

Όχι προφανώς δεν θεωρώ αυτό. αλλά υποτίθεται οτι το θεμα εινΑι να μεινει ο ιος μεσα στην οικογενεια, αρα δεν συναντάμε ατομα που δεν μενουμε μαζι. έτσι δεν είναι; τουε γιατι να εχπυμε μέτρ αν είναι εσύ να κολλήσεις στο σουπερμαρκετ ή τη δουλεια κ να το μεταφέρεις στη μαμα σ που θα παει στο φουρνο κ το φαρμακειο κ παει λεγοντας. 

 

 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz είπε:

Δεν είναι το θέμα ποιος θα κολλήσει ποιον συγκεκριμενα αλλά τη λογική αυτή που γράφει η ΕΣΠΕΡΟΣ  εδώ. 

 

 

 

Κοίτα, στο δικό σας το μυαλό εγώ είμαι μια τρελή ανεύθυνη που αναπνέει και σκορπά τον ιό... Στο δικό μου το μυαλό, τόσο ακραίος φόβος, είναι ένδειξη εμμονής, μικροβιοφοβιας και υπερβολή σε όλο της το μεγαλείο... Δε νομίζω ότι έχει νόημα να το συζητάμε περαιτέρω. Απλά καλό είναι να αντιληφθούμε πως δεν ταξιδεύει ο ιός και δεν πετάει στον αέρα, δεν κολλάει με την ανάσα. Αν δε βηξει ο άλλος μέσα στη μούρη μου ή αν δεν βάζω τα χέρια στο πρόσωπο μου (αν τηρούμε δηλαδή τους βασικούς κανόνες υγιεινής) ΔΕΝ κολλάει!!! Όλα τα άλλα είναι για να τα λεμε

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά δ εχω σκεφτεί τι είναι αυτό που θα κάνουμε μετά την καραντινα

Σίγουρα αν είναι ελεύθερη η μετακίνηση θα βγουμε πιο πολύ με τα παιδια, κ πιθανον με παρέα, το έχουν πολύ αναγκη

Αν μπορείς να πας στο εξοχικο το σκέφτομαι πολύ σοβαρά, κ ισως αφού μεινουμε εκεί κάποιες μέρες μόνοι να παμε κ σε συγγενείς, θα ήθελα να δω το μπεμπακι της αδερφης μου από κοντα

Κάπου εκεί είναι που μπερδεύομαι κ εγω. Δλδ ο γαμπρός μου δουλεύει οποτε μπορει να κολλήσει το μωρο, κ μενα ο αντρας μου δουλεύει οποτε μπορει να κολλήσει κ να μας το μεταδώσει κ να μην έχουμε συμπτώματα. Πότε θα είναι ασφαλές να βρεθούμε; κ πάνω σε αυτό λέω πάλι καλά που είμαστε σε διαφορετικές πόλεις γτ θα ήταν πολύ πιο δύσκολο αν μένε στην ιδια(πάντως λόγω των συνθηκών θα βγουν μια μερα νωρίτερα από το νοσοκομείο) 

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz said:

Δεν είναι το θέμα ποιος θα κολλήσει ποιον συγκεκριμενα αλλά τη λογική αυτή που γράφει η ΕΣΠΕΡΟΣ  εδώ. 

 

 

 

Δυστυχώς πάει αλυσίδα. Ο γιατρός είπε στον γαμπρό μου να κάνει το τεστ γιατί έχει ψηλό πυρετό και άρχισε να βήχει και πολύ. Αν είναι θετικός, σημαίνει ότι ήταν και ο ανιψιός μου που ήταν άρρωστος μέχρι πριν μερικές μέρες. Δεν τους έχουμε δεί φυσικά πάνω από μήνα τώρα, παρότι μένουμε 1 λεπτό απόσταση και τα ξαδέρφια λατρεύονται. αν τους είχαμε δεί ( αν νοσούν όντως φυσικά), πιθανότατα να είχαμε κολλήσει. Αν τα παιδιά έβλεπαν τις γιαγιάδες, θα τρέμαμε τώρα (άλλη κατηγορία βέβαια από τους γονείς την Ανεμόνης). επίσης εγώ δουλεύω. Έρχομαι σε επαφή με κόσμο στο γραφείο..  Τώρα τουλάχιστον, είναι μεταξύ τους. Το άλλο βέβαια είναι ότι ο γαμπρός μου πήγαινε στην 80χρονη νεφροπαθή μαμά του που είναι μόνη της, για να την βλέπει πού και πού..

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Αν δε βηξει ο άλλος μέσα στη μούρη μου ή αν δεν βάζω τα χέρια στο πρόσωπο μου (αν τηρούμε δηλαδή τους βασικούς κανόνες υγιεινής) ΔΕΝ κολλάει!!!

 

Δεν νομίζω να ισχύει αυτο. Όλοι αυτοί που κόλλησαν πώς κόλλησαν; Σε πόσους εβηξε κάποιος πάνω τους; Το να μη βάζεις τα χέρια στο πρόσωπο είναι αδύνατον, το κάνουμε ασυναίσθητα, κάπου έλεγαν τις προάλλες πόσες φορές την ώρα! Δεν το είχα καταλάβει ποτέ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, little lamb είπε:

 

Δεν νομίζω να ισχύει αυτο. Όλοι αυτοί που κόλλησαν πώς κόλλησαν; Σε πόσους εβηξε κάποιος πάνω τους; Το να μη βάζεις τα χέρια στο πρόσωπο είναι αδύνατον, το κάνουμε ασυναίσθητα, κάπου έλεγαν τις προάλλες πόσες φορές την ώρα! Δεν το είχα καταλάβει ποτέ.

Συμφωνώ κ εγώ απόλυτα σε αυτό που λες... Άσε που έβλεπα ότι τα σταγονίδια δεν μεταφέρονται μόνο με το βήχα η το φτάρνισμα αλλά κ αν μιλήσουμε λίγο πιο δυνατά μπορεί να πεταχτούν στον αέρα.. με γυμνό μάτι ίσως δεν τα βλέπαμε αλλά υπάρχουν.. Αλλά νομίζω ότι σε όλους έχει συμβεί καθώς μιλάει κάποιος καταλάθος να μας "φτύσει" κ λίγο!!!:P

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Κοίτα, στο δικό σας το μυαλό εγώ είμαι μια τρελή ανεύθυνη που αναπνέει και σκορπά τον ιό... Στο δικό μου το μυαλό, τόσο ακραίος φόβος, είναι ένδειξη εμμονής, μικροβιοφοβιας και υπερβολή σε όλο της το μεγαλείο... Δε νομίζω ότι έχει νόημα να το συζητάμε περαιτέρω. Απλά καλό είναι να αντιληφθούμε πως δεν ταξιδεύει ο ιός και δεν πετάει στον αέρα, δεν κολλάει με την ανάσα. Αν δε βηξει ο άλλος μέσα στη μούρη μου ή αν δεν βάζω τα χέρια στο πρόσωπο μου (αν τηρούμε δηλαδή τους βασικούς κανόνες υγιεινής) ΔΕΝ κολλάει!!! Όλα τα άλλα είναι για να τα λεμε

Εγώ καταρχάς δεν σε χαρακτηρισα,  δεν σε είπα τρελη ανεύθυνη κλπ. Διαφωνώ και σου λέω τους λόγους. 

 

Από την αλλη δεν μπορεί να είναι εμμονή,  μικροβιοφοβια και μάλιστα  σε ολο της το μεγαλείο οι επίσημες κατευθυντηριες γραμμές όχι μόνο της δικιάς μας κυβέρνησης, αλλά παγκόσμια  όσο αφορά το social dinstance.  

 

Όλα τα αλλα είναι να χαμε να λεγαμε  (να μιλήσω και λίγο όπως εσύ. .)

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Δεν νομίζω να ισχύει αυτο. Όλοι αυτοί που κόλλησαν πώς κόλλησαν; Σε πόσους εβηξε κάποιος πάνω τους; Το να μη βάζεις τα χέρια στο πρόσωπο είναι αδύνατον, το κάνουμε ασυναίσθητα, κάπου έλεγαν τις προάλλες πόσες φορές την ώρα! Δεν το είχα καταλάβει ποτέ.

Όταν φιλιεσαι με τον άλλο, αγκαλιάζεται, πιάνεις ένα πόμολο και χωρίς να καθαρίσεις τα χέρια σου κάνεις τσιγάρο ή πιάσεις το καλαμάκι του καφέ σου... Έτσι κολλάς. Για αυτό τα παιδιά είναι φορείς σε μεγάλο βαθμό... Γιατί αγκαλιάζονται, γλύφουν παιχνίδια και μετά στο σπίτι μεταφέρουν τον ιό... Υπάρχουν ένα σωρό άρθρα που λένε πως ο ιός δεν ίπταται στον αέρα... Το τόνισαν και στην ενημέρωση τις προάλλες.

Just now, mama16 είπε:

Συμφωνώ κ εγώ απόλυτα σε αυτό που λες... Άσε που έβλεπα ότι τα σταγονίδια δεν μεταφέρονται μόνο με το βήχα η το φτάρνισμα αλλά κ αν μιλήσουμε λίγο πιο δυνατά μπορεί να πεταχτούν στον αέρα.. με γυμνό μάτι ίσως δεν τα βλέπαμε αλλά υπάρχουν.. Αλλά νομίζω ότι σε όλους έχει συμβεί καθώς μιλάει κάποιος καταλάθος να μας "φτύσει" κ λίγο!!!:P

Για αυτό σ λέει να κρατάς απόσταση 1 μέτρο. Για αυτά τα σταγονίδια που μεταφέρονται κατά την ομιλία.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, anemoni1989 είπε:

Σε 20 χρόνια από τώρα... Αν προκαλεί σοβαρά προβληματα υγείας γτ να εμβολιαστεί κάποιος που δεν ανήκει σε ευπαθή ομάδα και να ρισκάρει?? Έχω ξαναγράψει, αυτό που μάθαμε στη σχολή είναι πως για να βγει ένα εμβόλιο σε ευρεία κυκλοφορία και να πεις πως προκαλεί περισσότερο καλό από ότι κακό, θέλει χρόνια κλινικών ερευνών... Από 15-20... Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα και λυπάμαι που θα το πω τόσο χύμα, αλλά προτιμώ να πεθάνει και η γιαγιά μου και οι γονείς μου και όποιος άλλος ηλικιωμένος ή ενήλικας σήμερα, παρά σε 15-20 χρόνια το παιδί μου που θα είναι 15 χρονών να εμφανίσει καρκίνο.

Ψάξε να βρεις την υπουργική απόφαση που υπογράφηκε το Μάρτιο κ σε αναγκάζει να εμβολιαστείς για τον κορονοιο

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz είπε:

Εγώ καταρχάς δεν σε χαρακτηρισα,  δεν σε είπα τρελη ανεύθυνη κλπ. Διαφωνώ και σου λέω τους λόγους. 

 

Από την αλλη δεν μπορεί να είναι εμμονή,  μικροβιοφοβια και μάλιστα  σε ολο της το μεγαλείο οι επίσημες κατευθυντηριες γραμμές όχι μόνο της δικιάς μας κυβέρνησης, αλλά παγκόσμια  όσο αφορά το social dinstance.  

 

Όλα τα αλλα είναι να χαμε να λεγαμε  (να μιλήσω και λίγο όπως εσύ. .)

Δεν είπα ότι με χαρακτηρισες.. αυτοχαρακτηριστηκα... Παρόλα αυτά θεωρώ πως δεν υπάρχει συνεννόηση... Οι επίσημες οδηγίες λένε πως ο ιός δεν μεταδίδεται με την ανάσα. Παρόλα αυτά συζητάμε πως μεταδόθηκε σε τόσο κόσμο!!! Αν αυτό δεν είναι υπερβολή λόγω φόβου, τι είναι??? Οι επίσημες οδηγίες δε λένε να μην περπατάμε στον ανοιχτό αέρα και εδώ έχουμε δει ποστ για άτομα που μετραγαν πόσοι περιπατητες πέρασαν από ένα δρόμο ή αν ήταν στο πάρκο ή αν έκατσαν στο ίδιο παγκάκι... Αυτό δεν είναι υπερβολή???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, anemoni1989 είπε:

Αν η μητέρα μου δεν εργαζοταν και έμενε σπίτι, θα το θεωρούσα λογικό... Δεδομένου όμως ότι εργάζεται και αυτή και ο αντρας μου, άρα καμία από τις 2 οικογένειες δεν είναι προστατευμένη, δεν το θεωρώ κακό... Δε θα βρεθώ προφανώς με διάφορους φίλους κλπ γιατί εκεί ξεφεύγει το πράγμα αριθμητικα, αλλά εμείς κινούμαστε στα ίδια μαγαζιά (μάλιστα καμία φορά πάει ένας και για τα 2 σπίτια για να μειωθούν οι μετακινήσεις)... Άσε που θεωρώ χειρότερη την πίεση από την στέρηση του εγγονού... Και οι 2 γονείς μου, τις 3 εβδομάδες που δεν έβλεπαν το παιδί επειδή είχε αρρωστήσει και την είχα σε "καραντίνα" ήταν πολύ επηρεασμένοι ψυχολογικά, είχαν ανεβάσει και οι 2 πίεση και ήταν "πεσμένοι"... Με το σκεπτικό ότι οκ, τα μόνα προβληματα υγείας που έχουν είναι η πίεση λόγω πάχους και η αλλεργία της μαμάς μου, θεωρώ πως χειρότερο αντίκτυπο θα έχει πάνω τους το ψυχολογικό, παρά ο κορωνοιος αν τους κολλήσει ο άντρας μου και όχι η μαμά μου από τη δουλειά. Επιπλέον, επειδή περάσαμε μια δυσκολη περιπέτεια με τη γιαγιά μου, η οποία παραλίγο να πεθάνει και δεν μπορούσε η μάνα μου ούτε στο νοσοκομείο να πάει (είναι επαρχία), θεώρησα σημαντικο να στηρίξω ψυχολογικα τη μάνα μου

Η υπέρταση κ η παχυσαρκία θεωρούνται υποκείμενα νοσήματα, σίγουρα στη Γαλλία που γνωρίζω, κ εδώ υπάρχουν στο πρωτόκολλο του εοδυ νομίζω

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 said:

Υπάρχουν ένα σωρό άρθρα που λένε πως ο ιός δεν ίπταται στον αέρα...

Όντως? Γιατί εγώ διάβασα σε διάφορα άρθρα ότι μεταδίδεται και με τα σταγονίδια που ταξιδεύουν στον αέρα. έως και 4 μέτρα. Μάλιστα σε ένα αρθρο έλεγε αν τρέχεις με κάποιον κοντά σου, καλύτερα δίπλα σου παρά μπρος πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Δεν είπα ότι με χαρακτηρισες.. αυτοχαρακτηριστηκα... Παρόλα αυτά θεωρώ πως δεν υπάρχει συνεννόηση... Οι επίσημες οδηγίες λένε πως ο ιός δεν μεταδίδεται με την ανάσα. Παρόλα αυτά συζητάμε πως μεταδόθηκε σε τόσο κόσμο!!! Αν αυτό δεν είναι υπερβολή λόγω φόβου, τι είναι??? Οι επίσημες οδηγίες δε λένε να μην περπατάμε στον ανοιχτό αέρα και εδώ έχουμε δει ποστ για άτομα που μετραγαν πόσοι περιπατητες πέρασαν από ένα δρόμο ή αν ήταν στο πάρκο ή αν έκατσαν στο ίδιο παγκάκι... Αυτό δεν είναι υπερβολή???

Δεν υπάρχει συνεννόηση όντως γιατί τώρα μιλαμε συγκεκριμένα για το αν βρισκεσαι σε κλειστο χωρο με άτομα μου δεν μένουν στο ίδιο σπίτι με σένα. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Δεν λέμε ότι μεταδίδεται με τον αέρα. Αλλά όσο πιο πολύ ερχόμαστε σε επαφή με άλλους, ακόμα κι αν είναι οι γονείς μας, σίγουρα πιάνουμε κάτι που άγγιξε άλλος κ μετά πιάνουμε το πρόσωπο. Αφού λένε ότι και στη συσκευασία του σουπερμάρκετ μένει, άρα μένει σε όλες τις επιφάνειες (έχει κυκλοφορήσει το πόσες μέρες μενει σε κάθε υλικό). Όλοι αυτοί που κόλλησαν δεν αγκαλιάστηκαν κ φιλήθηκαν με άλλους, αφού ένα μήνα τώρα έχουν κοπεί αυτά. Κάποιοι οκ μπορεί να μην τα τηρούν, αλλά δεν μπορεί όλοι όσοι έχουν κολλήσει να κόλλησαν από αγκαλιές και φιλιά!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

Ψάξε να βρεις την υπουργική απόφαση που υπογράφηκε το Μάρτιο κ σε αναγκάζει να εμβολιαστεί για τον κορονοιο

Υπουργική απόφαση για κάτι που ακόμα δεν υπάρχει??? Ενδιαφέρον...  Μετά απορούν γιατί οργιάζουν οι συνομωσιολογοι... Θα το ψάξω, όμως, σε ευχαριστώ για την πληροφορία... Και εννοείται ότι θα ψάξω αν μπορεί κάτι τέτοιο να ευσταθεί νομικά

Just now, Yovanna είπε:

Όντως? Γιατί εγώ διάβασα σε διάφορα άρθρα ότι μεταδίδεται και με τα σταγονίδια που ταξιδεύουν στον αέρα. έως και 4 μέτρα. Μάλιστα σε ένα αρθρο έλεγε αν τρέχεις με κάποιον κοντά σου, καλύτερα δίπλα σου παρά μπρος πίσω.

Όταν τρέχεις, πετάγονται σταγονίδια ιδρώτα. Για αυτό και στην Ιταλία απαγορεύτηκε και η φυσική άσκηση. Εγώ και τις προάλλες που άκουγα τη Γιαμαρελου δεν μίλησε για 4 μέτρα... Αντίθετα και αυτή για το ένα -εναμιση μέτρο μίλησε σε περίπτωση βήχα ή φτερνίσματος. Προφανώς όταν μιλάμε η απόσταση είναι μικρότερη

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Δεν είπα ότι με χαρακτηρισες.. αυτοχαρακτηριστηκα... Παρόλα αυτά θεωρώ πως δεν υπάρχει συνεννόηση... Οι επίσημες οδηγίες λένε πως ο ιός δεν μεταδίδεται με την ανάσα. Παρόλα αυτά συζητάμε πως μεταδόθηκε σε τόσο κόσμο!!! Αν αυτό δεν είναι υπερβολή λόγω φόβου, τι είναι??? Οι επίσημες οδηγίες δε λένε να μην περπατάμε στον ανοιχτό αέρα και εδώ έχουμε δει ποστ για άτομα που μετραγαν πόσοι περιπατητες πέρασαν από ένα δρόμο ή αν ήταν στο πάρκο ή αν έκατσαν στο ίδιο παγκάκι... Αυτό δεν είναι υπερβολή???

το θεμα δεv ειvαι vα μηv περπαταμε σε αvοικτο χωρο βρε παιδια αλλα το θεμα ειvαι οτι αv παvε ολοι στηv πλατεια πχ θα μαζευτουv 30 ατομα σε αvοιχτο χωρο που ο εvας θα βηξει χωρις vα το θελει μεσα στηv μουρη σου γιατι εκειvη τηv ωρα εσυ θα περασεις ακριβως διπλα του . θα πιασεις το παγκακι που πριv 5 λεπτα πηγε ο αλλος κ αv εσυ εισαι προσεκτικη οι αλλοι 10 δεv θα ειvαι τοσο . δεv προσπαθουv vα αποτρεψουv προσεκτικους αvθρωπους που περπαταvε σε αvοικτο χωρο προσπαθουv vα αποτρεψουv τους 10 στους 30 που δεv τους vοιαζει κ θα φτυσουv κατω κ θα βηξουv χωρις χερι κ μετα θα κατσουv κ διπλα σου . Αυτο δεv καταλαβαιvει ο κοσμος οτι τα μετρα ειvαι για ολους γιατι δεv μπορεις vα ξερεις ποιος ειvαι απροσεκτος κ ποιος οχι. Εξαλλου αv εχεις παρατηρησει κ στις απολυμαvσεις που καvουv σε πολυσυχvαστους εξωτερικους χωρους ψεκαζουv κ ασφαλτο κ καγκελα κ τα παvτα 

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Υπουργική απόφαση για κάτι που ακόμα δεν υπάρχει??? Ενδιαφέρον...  Μετά απορούν γιατί οργιάζουν οι συνομωσιολογοι... Θα το ψάξω, όμως, σε ευχαριστώ για την πληροφορία... Και εννοείται ότι θα ψάξω αν μπορεί κάτι τέτοιο να ευσταθεί νομικά

ΦΕΚ 42/Α/25-2-2020 ΠΝΠ "κατεπείγοντα μέτρα αποφυγής και περιορισμού της διάδοσης κορονοιου", άρθρο πρώτο, 2(α): υποχρεωτική υποβολή σε κλινικό και εργαστηριακό ιατρικό έλεγχο, υγειονομική παρακολούθηση, εμβολιασμό, φαρμακευτική αγωγή και νοσηλεία προσώπων για τα οποία υπάρχουν υπόνοιες ότι μπορεί να μεταδώσουν άμεσα ή έμμεσα τη νόσο.

 

Ν. 4675/2020 ΦΕΚ 54/Α/11-3-2020

"Πρόληψη προστασία και προαγωγή της υγείας και άλλες διαταξεις"

3iii(β): Σε περιπτώσεις εμφάνισης κινδύνου διάδοσης μεταδοτικου νοσήματος που ενδέχεται να έχει σοβαρές επιπτώσεις στη δημόσια υγεία μπορεί να επιβάλλεται με απόφαση του υπουργού υγείας υποχρεωτικοτητα του εμβολιασμού.

 

Προφανώς μπορούν για λόγους δημόσιας υγείας. Οι ΥΑ συντάσσονται από νομικούς.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

Δ ειναι η πρώτη φορά που υπάρχει πανδημία για αυτό κ οι Ασιάτες που είχαν συχνά επαφή ήξεραν πως να αντιδρασουν(χωρίς να σημαίνει ότι δ προσπάθησαν για άλλη μια φορά να το κρύψουν) 

Ακομη κ ο sars κρατησε για μεγάλο χρονικό διάστημα, απλα όλοι αυτοί εμπολα κλπ ήταν πιο περιορισμένο γεωγραφικα

(έγραψα ότι αυτό το μνμ εκφράζει τις πιο απαισιόδοξος σκέψεις μου) 

Κ να υπάρχουν ιατρικές κ οικονομικές μεριμνες. Επάρκεια υλικών. Καλύτερο σύστημα υγείας. Κάποια ηλεκτρονική αυτοματοποίηση στο δημοσιο

Τα παπούτσια είναι ένα θέμα, μέσα στον Μάιο κ εμεις θα χρειαστούμε, στην αναγκη θα τα πάρω ηλεκτρονικα(επίσης αν δ ανοίξουν κ συνεχίσουμε έτσι δ θα μας πολυχρειαστουν:mrgreen:

Προς το παρόν αντέχουμε χωρίς κομμωτήριο, πιθανον θα αποκτήσει χαιτη κ ο μικρος:-Pο συζηγος είναι απαραίτητο κ ήδη κουρεύτηκε μόνος μια φορα, με μια μικρή βοήθεια από μενα:rolleyes:

Εγώ πάλι δεν είναι καθόλου καλή στην χειροτεχνία. Οπότε αφήνω τα κουρέματα. Πάντως στην τηλεόραση είπαν ότι οι κομμωτές στο σπίτι είναι υγειονομική βόμβα 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Όντως? Γιατί εγώ διάβασα σε διάφορα άρθρα ότι μεταδίδεται και με τα σταγονίδια που ταξιδεύουν στον αέρα. έως και 4 μέτρα. Μάλιστα σε ένα αρθρο έλεγε αν τρέχεις με κάποιον κοντά σου, καλύτερα δίπλα σου παρά μπρος πίσω.

 

κατα λαθος σε εκαvα παραθεση

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

Η υπέρταση κ η παχυσαρκία θεωρούνται υποκείμενα νοσήματα, σίγουρα στη Γαλλία που γνωρίζω, κ εδώ υπάρχουν στο πρωτόκολλο του εοδυ νομίζω

Χθες λέγαμε πως δεν υπάγονται. Παρόλα αυτά, ναι, είναι επιβαρυντικοί παράγοντες... Αλλά ρε παιδιά, ειλικρινά, έχω κάνει τόσο ξεκάθαρη την οπτική μου για τη ζωή και προφανώς το ίδιο και οι δικοί μου... Πραγματικά, σαν οικογένεια προσέχουμε, αλλά ως ένα σημείο, γνωρίζοντας πως όντως υπάρχει πιθανότητα να κολλήσουμε ο ένας τον άλλο και να είμαστε ένα νούμερο στις στατιστικές... Αλλά είμαστε διατεθειμένοι να το ρισκάρουμε, αρκεί να κρατήσουμε μια υποτειπωδη φυσιολογική ζωή μέσα σε όλη αυτή την τρέλα... Πραγματικά, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί σας φαίνεται τόσο τρομερό... Αισθάνομαι ότι σε κάθε μήνυμα απολογουμαι για κάτι που δεν θα έπρεπε και πραγματικά έχω μετανιώσει την ώρα και τη στιγμή που έλαβα μέρος στη συζήτηση... 

Για αυτό το λόγο και θα αποχωρήσω γιατί πραγματικά έχω βαρεθεί τη ζωή μου... Καλό θα ήταν πάντως να έχουμε και κριτική σκέψη. Το να παίρνεις 2 πληροφορίες, να τις εφαρμόζεις και να μην ψάχνεις την ουσία δεν έχει νόημα. Έτσι κάνατε (ο κόσμος ) και με τα γάντια. Οι υγειονομικοί φωνάζαμε πως ήταν λάθος και παρόλα αυτά κανείς δεν άκουγε, γιατί "αφού το δείχνουν στην τηλεόραση είναι σωστό". Και όμως ήταν λάθος και μάλιστα αποδειχθηκε πως προκαλούνταν μεγαλύτερη διασπορά, άρα η ζημιά ήταν μεγαλύτερη. Το ίδιο ισχύει και για άλλα πράγματα. 

Κατά τα άλλα, καλό απόγευμα και καλα ξεμπερδεματα να έχουμε με όλη αυτή την ιστορία.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...