Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Στον εμβολιασμό εφήβων πάντως ο ΕΜΑ ακολούθησε τoν FDA (ο οποίος όντως αναμένεται να δώσει full approval στο pfizer κατά το Σεπτέμβρη). 

Ωστόσο όντως σε κάποια διαφέρουν. Πχ στο bexsero  ο FDA δεν έχει δώσει έγκριση για ηλικίες κάτω των 10. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

1 hour ago, vtgian said:

Στον εμβολιασμό εφήβων πάντως ο ΕΜΑ ακολούθησε τoν FDA (ο οποίος όντως αναμένεται να δώσει full approval στο pfizer κατά το Σεπτέμβρη). 

Ωστόσο όντως σε κάποια διαφέρουν. Πχ στο bexsero  ο FDA δεν έχει δώσει έγκριση για ηλικίες κάτω των 10. 

Ήταν κάτι που είχε ανακοινωθεί από τον ΕΜΑ ότι ελέγχει τα δεδομένα για εμβολιασμο των εφήβων. Δεν ακολούθησε απλώς τον FDA, ούτως ή άλλως ήταν σε αντίστοιχη διαδικασία. Τώρα δεν έχει ανακοινωθει ότι προβλέπεται να δώσει κανονική έγκριση για κάποιο από τα εμβόλια. Δεν ξέρω καν αν οι φάρμακευτικες έχουν υποβάλει σχετικη αίτηση στον ΕΜΑ - εξόσων γνωρίζω πάντως όχι. Μπορεί και να γίνει ωστοσο.

Link to comment
Share on other sites

Το πάλαι ποτέ έγκριτο in.gr σήμερα, μέσα στη σαβούρα «ειδήσεων» τιυ στιλ τι είπε η Καραβάτου για τον χωρισμό της κ τι πρόβλημα έχει η Χριστίνα Μπομπα, φιλοξενεί κ την είδηση ότι μια πλήρως εμβολιασμένη οικογένεια στην Πάτρα κόλλησε από την 15χρονη ανεμβολιαστη κόρη που γύρισε από την κατασκήνωση. Υποθέτω έπεσε γραμμή να δημοσιευτεί αυτό για να επιταχυνθεί ο εμβολιασμός των εφήβων μπας κ λειτουργήσουν τα σχολεία, αλλά η επικοινωνιακή διαχείριση είναι αυτοκτονική. Δίνονται τέτοιες δραματικές διαστάσεις σε κάτι που είναι βούτυρο στο ψωμί όποιου δεν θέλει να εμβολιαστεί, λες κ το κάνουν επιτηδες. Κάθε μέρα διασπείρεται ο ιός σε ποσα κ ποσα ανεμβολίαστα άτομα, χτες έγινε αεροδιακομιδή εφήβου κ βρέφους από τη Χίο, λες κ δεν έχουμε ειδήσεις που να δίνουν κίνητρα, πρέπει να προβάλουμε αυτές που χρησιμοποιούν οι αρνητές του εμβολίου ως επιχείρημα…  

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Έσπερος said:

Το πάλαι ποτέ έγκριτο in.gr σήμερα, μέσα στη σαβούρα «ειδήσεων» τιυ στιλ τι είπε η Καραβάτου για τον χωρισμό της κ τι πρόβλημα έχει η Χριστίνα Μπομπα, φιλοξενεί κ την είδηση ότι μια πλήρως εμβολιασμένη οικογένεια στην Πάτρα κόλλησε από την 15χρονη ανεμβολιαστη κόρη που γύρισε από την κατασκήνωση. Υποθέτω έπεσε γραμμή να δημοσιευτεί αυτό για να επιταχυνθεί ο εμβολιασμός των εφήβων μπας κ λειτουργήσουν τα σχολεία, αλλά η επικοινωνιακή διαχείριση είναι αυτοκτονική. Δίνονται τέτοιες δραματικές διαστάσεις σε κάτι που είναι βούτυρο στο ψωμί όποιου δεν θέλει να εμβολιαστεί, λες κ το κάνουν επιτηδες. Κάθε μέρα διασπείρεται ο ιός σε ποσα κ ποσα ανεμβολίαστα άτομα, χτες έγινε αεροδιακομιδή εφήβου κ βρέφους από τη Χίο, λες κ δεν έχουμε ειδήσεις που να δίνουν κίνητρα, πρέπει να προβάλουμε αυτές που χρησιμοποιούν οι αρνητές του εμβολίου ως επιχείρημα…  

Η ενημέρωση κανονικά πρέπει να είναι πλήρης και όχι μεροληπτικη. Ο δημοσιογράφος δεν είναι γιατρός ούτε μπορεί ούτε πρέπει να εκφερει ιατρική γνώμη. Φυσικά δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο στην Ελλάδα όπου η δημόσιογραφια είναι της πλάκας. Αλλά αν λέω αν ήμασταν μια χώρα όπου δεν υπήρχε εμπαθεια τα μηνύματα θα δινονταν ψυχραιμα και αντικειμενικα. Αν πχ είχαμε προλάβει να γίνουμε Σουηδία του νοτου φαντάζομαι πως το μήνυμα θα δινονταν όπως από τον οργανισμό δημόσιας υγείας της Σουηδίας (του βορρά)  "If you are offered a vaccination against COVID-19, you will be able decide for yourself, based on the available knowledge of the disease and the vaccine. You will also be given information about the vaccine before you need to make a decision."

Περιττό να πω ότι διαφωνώ τελείως με την προσέγγιση σου για μονομερη προβολή των ειδήσεων.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , maripoz είπε:

Η ενημέρωση κανονικά πρέπει να είναι πλήρης και όχι μεροληπτικη. Ο δημοσιογράφος δεν είναι γιατρός ούτε μπορεί ούτε πρέπει να εκφερει ιατρική γνώμη. Φυσικά δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο στην Ελλάδα όπου η δημόσιογραφια είναι της πλάκας. Αλλά αν λέω αν ήμασταν μια χώρα όπου δεν υπήρχε εμπαθεια τα μηνύματα θα δινονταν ψυχραιμα και αντικειμενικα. Αν πχ είχαμε προλάβει να γίνουμε Σουηδία του νοτου φαντάζομαι πως το μήνυμα θα δινονταν όπως από τον σουηδικό οργανισμό δημόσιας υγείας  "If you are offered a vaccination against COVID-19, you will be able decide for yourself, based on the available knowledge of the disease and the vaccine. You will also be given information about the vaccine before you need to make a decision."

Περιττό να πω ότι διαφωνώ τελείως με την προσέγγιση σου για μονομερη προβολή των ειδήσεων.

Μα είπα εγω για μονομερή προσέγγιση; Η κυρίαρχη προσέγγιση εδώ και καιρό σαμποτάρει τον εμβολιασμό, ούτε επιτηδες να γινόταν. τα κυβερνητικά ραβασάκια για τα κίνητρα εμβολιασμού είναι διατυπωμένα με εκδικητικότητα και γελοίο ύφος. Επαναλαμβάνονται ad nauseam ειδήσεις για τα 4-5 περιστατικά θρομβώσεων με τετοια συχνότητα που νομίζεις ότι κάθε μέρα υπάρχει και καινούργιο. Και ενώ είναι γνωστό ότι ένα από τα κυρίαρχα επιχειρήματα κατά του εμβολιασμού είναι το ανακριβές «οι εμβολιασμένοι και νοσούν και μεταδίδουν», αλιεύεται από τοπικό μέσο μια αδιάφορη είδηση που τροφοδοτεί τα αντιεμβοκιαστικα επιχειρήματα, συν τις πρόχειρες μεταφράσεις ξένων άρθρων με βαρύγδουπους τίτλους για το πόσο πέφτει η ανοσία κλπ, που δεν καταλαβαίνει το ευρύ κοινό. Στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης γράφουν καθημερινά τόσοι γιατροί, όχι οι μαϊντανοί που έχουν χάσει την αξιοπιστία τους, πολύ απλα κ κατανοητά για το εμβόλιο κ περιστατικά που βοήθησε κλπ, δεν είδα ποτέ να αναδημοσιεύεται κάτι τέτοιο. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

17 minutes ago, Έσπερος said:

Μα είπα εγω για μονομερή προσέγγιση; Η κυρίαρχη προσέγγιση εδώ και καιρό σαμποτάρει τον εμβολιασμό, ούτε επιτηδες να γινόταν. τα κυβερνητικά ραβασάκια για τα κίνητρα εμβολιασμού είναι διατυπωμένα με εκδικητικότητα και γελοίο ύφος. Επαναλαμβάνονται ad nauseam ειδήσεις για τα 4-5 περιστατικά θρομβώσεων με τετοια συχνότητα που νομίζεις ότι κάθε μέρα υπάρχει και καινούργιο. Και ενώ είναι γνωστό ότι ένα από τα κυρίαρχα επιχειρήματα κατά του εμβολιασμού είναι το ανακριβές «οι εμβολιασμένοι και νοσούν και μεταδίδουν», αλιεύεται από τοπικό μέσο μια αδιάφορη είδηση που τροφοδοτεί τα αντιεμβοκιαστικα επιχειρήματα, συν τις πρόχειρες μεταφράσεις ξένων άρθρων με βαρύγδουπους τίτλους για το πόσο πέφτει η ανοσία κλπ, που δεν καταλαβαίνει το ευρύ κοινό. Στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης γράφουν καθημερινά τόσοι γιατροί, όχι οι μαϊντανοί που έχουν χάσει την αξιοπιστία τους, πολύ απλα κ κατανοητά για το εμβόλιο κ περιστατικά που βοήθησε κλπ, δεν είδα ποτέ να αναδημοσιεύεται κάτι τέτοιο. 

Τώρα σοβαρολογεις όταν λες ότι "η κυρίαρχη προσέγγιση εδώ και καιρό σαμποταρει τον εμβολιασμο"; προσωπικά πιστεύω ότι γίνεται κανονική υγειονομικη προπαγάνδα και αφορισμος πχ του Τσιτσιπα ή του κάθε Τσιτσιπα, (πρόσεξε: όχι από γιατρούς) αλλά από τον κάθε τυχαρπαστο δημοσιογράφο που ντουμπλαρει και ως ιατρική αυθεντια. Επίσης το ότι "οι εμβολιασμενοι και νοσουν και μεταδίδουν" δεν ειναι ανακριβες αλλά απολύτως ακριβές, το ξέρω δεν είναι ευχάριστο αλλά ισχύει απολύτως. Ο εμβολιασμός δεν προστατεύει από νοσηση έναντι του delta variant αλλά από σοβαρή νοσηση σε ποσοστό που ακόμα μελεταται ποιο είναι. Επίσης δεν προστατεύει από μετάδοση.

Ωστόσο, όντως το γεγονός ότι νοσησε ολόκληρη εμβολιασμενη οικογένεια δεν είναι καμία φοβερή είδηση γιατί τόσοι και τόσοι εμβολιασμενοι νοσουν οπότε οκ δεν είναι και καμια φοβερή αποκάλυψη. Ωστόσο ο κόσμος πρέπει να ξέρει ότι και οι εμβολιασμενοι νοσουν, είναι ανευθυνο και επικίνδυνο να μην το ξέρει 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , maripoz είπε:

Τώρα σοβαρολογεις όταν λες ότι "η κυρίαρχη προσέγγιση εδώ και καιρό σαμποταρει τον εμβολιασμο"; προσωπικά πιστεύω ότι γίνεται κανονική υγειονομικη προπαγάνδα και αφορισμος πχ του Τσιτσιπα ή του κάθε Τσιτσιπα, (πρόσεξε: όχι από γιατρούς) αλλά από τον κάθε τυχαρπαστο δημοσιογράφο που ντουμπλαρει και ως ιατρική αυθεντια. Επίσης το ότι "οι εμβολιασμενοι και νοσουν και μεταδίδουν" δεν ειναι ανακριβες αλλά απολύτως ακριβές, το ξέρω δεν είναι ευχάριστο αλλά ισχύει απολύτως. Ο εμβολιασμός δεν προστατεύει από νοσηση έναντι του delta variant αλλά από σοβαρή νοσηση σε ποσοστό που ακόμα μελεταται ποιο είναι. Επίσης δεν προστατεύει από μετάδοση.

Ναι αλλα μεταδίδουν πι εμβομιασμενοι για πολύ πιο σύντομο  ρο ικο διάστημα.ετσι γράφουν.κατι είναι κι αυτό.

Άσχετος με αυτό,χθες διαβασα οτι είπε ο Μοσιος,αν δεν κάνω λάθος,ότι μπορούν κ τα ασυμπτωματικα παιδιά να αποκτήσουν σοβατες βλαβες στους πνεύμονες.

πρίν από 19 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Ναι αλλα μεταδίδουν πι εμβομιασμενοι για πολύ πιο σύντομο  ρο ικο διάστημα.ετσι γράφουν.κατι είναι κι αυτό.

Άσχετος με αυτό,χθες διαβασα οτι είπε ο Μοσιος,αν δεν κάνω λάθος,ότι μπορούν κ τα ασυμπτωματικα παιδιά να αποκτήσουν σοβατες βλαβες στους πνεύμονες.

Ο Γκίκας Μαγιορκινης το είπε τελικά.εδωσε και εικόνες.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , maripoz είπε:

Τώρα σοβαρολογεις όταν λες ότι "η κυρίαρχη προσέγγιση εδώ και καιρό σαμποταρει τον εμβολιασμο"; προσωπικά πιστεύω ότι γίνεται κανονική υγειονομικη προπαγάνδα και αφορισμος πχ του Τσιτσιπα ή του κάθε Τσιτσιπα, (πρόσεξε: όχι από γιατρούς) αλλά από τον κάθε τυχαρπαστο δημοσιογράφο που ντουμπλαρει και ως ιατρική αυθεντια. Επίσης το ότι "οι εμβολιασμενοι και νοσουν και μεταδίδουν" δεν ειναι ανακριβες αλλά απολύτως ακριβές, το ξέρω δεν είναι ευχάριστο αλλά ισχύει απολύτως. Ο εμβολιασμός δεν προστατεύει από νοσηση έναντι του delta variant αλλά από σοβαρή νοσηση σε ποσοστό που ακόμα μελεταται ποιο είναι. Επίσης δεν προστατεύει από μετάδοση.

Δεν προστατεύει 100% από νοσηση αλλά εξακολουθεί σε βαθμό αδιευκρίνιστο, από 30-60% να προστατεύει, επομένως μικρότερες πιθανότητες μετάδοσης συν η μεταδοτικότητα για λιγότερες μέρες. 

 

οταν μια ενημερωτική εκστρατεία που είναι ούτως ή άλλως του κ@λου βλέπεις ότι δεν αποδίδει, είμαστε δυο τρεις μονάδες πλέον κάτω από το μ.ο. της Ευρώπης σε εμβολιασμό κ με α δόση κ πλήρη, επειγόντως χρειάζεται σοβαρή αλλαγή με συνδρομή κατάλληλων ατόμων. το να ασχολείσαι με τον Τσίτσιπα ειναο γελοίο κ αναποτελεσματικό. μπορεί η πρόθεση να ειναο άλλη αλλά τα κυρίαρχα μέσα ρίχνουν λάδι στη φωτιά των αρνητών. αυτό είναι οφθαλμοφανές κ έπρεπε να το είχαν διορθώσει. σε λίγο οι πλήρως εμβολιασμένοι στη χώρα θα είναι ίσοι με τους μερικώς, κάποιες χιλιάδες άτομα είναι διαφορά. Παρουσιάζεται σαν είδηση ότι σε λίγες μέρες κλείστηκαν 53000 νέα ραντεβου λες κι είναι πρόοδος, 110.000 εμβολιασμούς τη μέρα ήμασταν στις καλές μέρες εμβολιασμού, οι 53.000 δεν είναι τίποτα. 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Μα είπα εγω για μονομερή προσέγγιση; Η κυρίαρχη προσέγγιση εδώ και καιρό σαμποτάρει τον εμβολιασμό, ούτε επιτηδες να γινόταν. τα κυβερνητικά ραβασάκια για τα κίνητρα εμβολιασμού είναι διατυπωμένα με εκδικητικότητα και γελοίο ύφος. Επαναλαμβάνονται ad nauseam ειδήσεις για τα 4-5 περιστατικά θρομβώσεων με τετοια συχνότητα που νομίζεις ότι κάθε μέρα υπάρχει και καινούργιο. Και ενώ είναι γνωστό ότι ένα από τα κυρίαρχα επιχειρήματα κατά του εμβολιασμού είναι το ανακριβές «οι εμβολιασμένοι και νοσούν και μεταδίδουν», αλιεύεται από τοπικό μέσο μια αδιάφορη είδηση που τροφοδοτεί τα αντιεμβοκιαστικα επιχειρήματα, συν τις πρόχειρες μεταφράσεις ξένων άρθρων με βαρύγδουπους τίτλους για το πόσο πέφτει η ανοσία κλπ, που δεν καταλαβαίνει το ευρύ κοινό. Στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης γράφουν καθημερινά τόσοι γιατροί, όχι οι μαϊντανοί που έχουν χάσει την αξιοπιστία τους, πολύ απλα κ κατανοητά για το εμβόλιο κ περιστατικά που βοήθησε κλπ, δεν είδα ποτέ να αναδημοσιεύεται κάτι τέτοιο. 

Εγώ πάντως το αντίθετο βλέπω να συμβαίνει.. Από τα ΜΜΕ ακούω συνέχεια πόσο δύσκολος θα είναι ο χειμώνας για τους ανεμβολιαστους κ από τους 9/10 που είναι στην εντατική είναι ανεμβολιαστοι. Αυτά όλα που περιγράφεις ναι ακούγονται αλλά είναι κάτι αληθινό κ αυτό, ψέματα δεν είναι. Την είδηση απλώς λένε

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Εγώ πάντως το αντίθετο βλέπω να συμβαίνει.. Από τα ΜΜΕ ακούω συνέχεια πόσο δύσκολος θα είναι ο χειμώνας για τους ανεμβολιαστους κ από τους 9/10 που είναι στην εντατική είναι ανεμβολιαστοι. Αυτά όλα που περιγράφεις ναι ακούγονται αλλά είναι κάτι αληθινό κ αυτό, ψέματα δεν είναι. Την είδηση απλώς λένε

Ναι όμως αυτό έτσι όπως γίνεται δεν είναι ενημέρωση. Είναι προφανές ότι οι γιατροί είναι απελπισμένοι κι έχουν δίκιο, τα ΜΜΕ όμως κυνηγάνε την τρομοκράτηση μόνο, που προφανώς δεν φέρνει αποτέλεσμα και γιατί οι γιατροί που έγιναν αστέρες, έχουν χάσει κάθε ίχνος σεβασμού κ αξιοπιστίας, βγάζοντας μόνοι τους τα μάτια τους. Έτσι κι αλλιώς η τηλεόραση είναι απλα κραυγές, και όχι ενημέρωση. Υπάρχει τεράστια ροη πληροφοριών από το εξωτερικό, που βλέπεις στο φβ από γιατρούς που έχουν διάθεση να ενημερώσουν, πχ για σύγκριση αριθμών ανεμβολιαστων κ εμβολιασμένων που νοσηλεύονται ή το παρα πολύ σοβαρό θέμα της εξάπλωσης στα παιδιά για το οποίο από τις ΗΠΑ υπάρχουν πολλά δεδομένα, όλα παρουσιασμένε με ωραία κατανοητά διαγράμματα χωρίς πολλά λόγια, που προσφέρουν κανονική ενημέρωση. Εδώ δεν έχουμε τίποτα. Ο καθένας βρίσκει μια πηγή, διαβάζει αυτό που θέλει να ακούσει, το ερμηνεύει κατά το δοκουν για να δικαιολογεί τη θέση του, κ με δεδομένη κ την πλήρη δυσπιστία προς τα ΜΜΕ κ την κυβέρνηση, τα αποτελέσματα είναι απελπιστικά. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Έσπερος είπε:

Ναι όμως αυτό έτσι όπως γίνεται δεν είναι ενημέρωση. Είναι προφανές ότι οι γιατροί είναι απελπισμένοι κι έχουν δίκιο, τα ΜΜΕ όμως κυνηγάνε την τρομοκράτηση μόνο, που προφανώς δεν φέρνει αποτέλεσμα και γιατί οι γιατροί που έγιναν αστέρες, έχουν χάσει κάθε ίχνος σεβασμού κ αξιοπιστίας, βγάζοντας μόνοι τους τα μάτια τους. Έτσι κι αλλιώς η τηλεόραση είναι απλα κραυγές, και όχι ενημέρωση. Υπάρχει τεράστια ροη πληροφοριών από το εξωτερικό, που βλέπεις στο φβ από γιατρούς που έχουν διάθεση να ενημερώσουν, πχ για σύγκριση αριθμών ανεμβολιαστων κ εμβολιασμένων που νοσηλεύονται ή το παρα πολύ σοβαρό θέμα της εξάπλωσης στα παιδιά για το οποίο από τις ΗΠΑ υπάρχουν πολλά δεδομένα, όλα παρουσιασμένε με ωραία κατανοητά διαγράμματα χωρίς πολλά λόγια, που προσφέρουν κανονική ενημέρωση. Εδώ δεν έχουμε τίποτα. Ο καθένας βρίσκει μια πηγή, διαβάζει αυτό που θέλει να ακούσει, το ερμηνεύει κατά το δοκουν για να δικαιολογεί τη θέση του, κ με δεδομένη κ την πλήρη δυσπιστία προς τα ΜΜΕ κ την κυβέρνηση, τα αποτελέσματα είναι απελπιστικά. 

Σε αυτό έχεις δίκιο, τα ΜΜΕ θα έπρεπε να είναι αμερόληπτα χωρίς να φαίνεται η θέση που παίρνουν. Γιατί τρομοκρατία υπάρχει κ απ' τους μεν κ απ' τους δε. Θα έπρεπε να υπάρχουν τα στοιχεία ξεκάθαρα για όλα κ ο κόσμος να είναι σε θέση να αποφασίσει

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως εμβολιάστηκα όπως κι όλη η οικογένειά μου, εκτός από την 6χρονη κόρη μου. αγωνία είχαμε αλλά κι αυτή η κατάσταση δεν παλεύεται. Τα ανίψια μου επίσης εμβολιάστηκαν Αν αρχίσουν να εμβολιάζονται και τα μικρότερα θα κάνω ό,τι μου πει η παιδίατρος μου. Ο άντρας μου έμεινε άνεργος και εγώ δουλεύω ίσα για να βγάζω τα έξοδα του χώρου μου τα 2 τελευταία χρόνια. Κάτι πρέπει να γίνει...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Έχει μετρήσει κάνεις αντισώματα μετά τον εμβολιασμό να δει από περιέργεια τι γίνεται?

Έχω μετρήσει εγώ τον Ιούνιο, 3 μήνες μετά από τη δεύτερη δόση. Ήταν αρκετά χαμηλά νομίζω με βάση τα όσα άκουγα από συναδέλφους. Δε διασταύρωσα όμως μονάδες μέτρησης κλπ..

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Νεκταρινακι είπε:

Έχω μετρήσει εγώ τον Ιούνιο, 3 μήνες μετά από τη δεύτερη δόση. Ήταν αρκετά χαμηλά νομίζω με βάση τα όσα άκουγα από συναδέλφους. Δε διασταύρωσα όμως μονάδες μέτρησης κλπ..

Ρώτησες γιατρό γι αυτο?Τι είχες κάνει?

Θα βάλω τη μάνα μου να μετρηθεί την τεταρτη να δω τι γίνεται.

Από 1η σεπτεμβρη ανοίγει η πλατφόρμα για την τρίτη δόση ειπαν?

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 11 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Ρώτησες γιατρό γι αυτο?Τι είχες κάνει?

Θα βάλω τη μάνα μου να μετρηθεί την τεταρτη να δω τι γίνεται.

Από 1η σεπτεμβρη ανοίγει η πλατφόρμα για την τρίτη δόση ειπαν?

 

Δε ρώτησα κάποιο γιατρό γιατί τότε δεν υπήρχε στο προσκήνιο το θέμα της τρίτης δόσης τόσο άμεσα, διάβασα μόνο ότι δεν έχει τόσο νόημα αυτή η εξέταση γιατί ο αριθμός του αποτελέσματος δεν αντικατοπτρίζει την ανοσία που έχεις αναπτύξει απέναντι στον ιό. Πάντως η γυναικολόγος που πήγα τώρα (άλλαξα γιατρό) στη δεύτερη εγκυμοσύνη μου είπε πως εννοείται θα κάνω την τρίτη δόση, όταν έρθει η ώρα να την κάνω. Δεν ξέρω πότε θα είναι για εμάς αυτό... 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 43 λεπτά , Νεκταρινακι είπε:

Δε ρώτησα κάποιο γιατρό γιατί τότε δεν υπήρχε στο προσκήνιο το θέμα της τρίτης δόσης τόσο άμεσα, διάβασα μόνο ότι δεν έχει τόσο νόημα αυτή η εξέταση γιατί ο αριθμός του αποτελέσματος δεν αντικατοπτρίζει την ανοσία που έχεις αναπτύξει απέναντι στον ιό. Πάντως η γυναικολόγος που πήγα τώρα (άλλαξα γιατρό) στη δεύτερη εγκυμοσύνη μου είπε πως εννοείται θα κάνω την τρίτη δόση, όταν έρθει η ώρα να την κάνω. Δεν ξέρω πότε θα είναι για εμάς αυτό... 

Τότε γιατί υπάρχει σαν εξέταση?σε όλα τα εμβόλια μπορείς να ανιχνεύσει αντισωματα με ένα εύρος τιμων.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Τότε γιατί υπάρχει σαν εξέταση?σε όλα τα εμβόλια μπορείς να ανιχνεύσει αντισωματα με ένα εύρος τιμων.

Δε γνωρίζω λεπτομέρειες ούτε και τι ακριβώς ισχύει. Απλά μετά τα αποτελέσματα, γκουγκλαρα να δω πόσο περίπου πρέπει να είναι ανάλογα με το πότε έχεις εμβολιαστεί κ το μόνο σχετικό που βρήκα είναι αυτό, ότι δεν έχει πολύ νόημα να κάνει κανείς αυτή την εξεταση. Τι να πω... Θα ρωτήσω τη γιατρό την επόμενη φορά κ αν ξέρει, θα σας ενημερώσω :)

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Νεκταρινακι είπε:

Δε γνωρίζω λεπτομέρειες ούτε και τι ακριβώς ισχύει. Απλά μετά τα αποτελέσματα, γκουγκλαρα να δω πόσο περίπου πρέπει να είναι ανάλογα με το πότε έχεις εμβολιαστεί κ το μόνο σχετικό που βρήκα είναι αυτό, ότι δεν έχει πολύ νόημα να κάνει κανείς αυτή την εξεταση. Τι να πω... Θα ρωτήσω τη γιατρό την επόμενη φορά κ αν ξέρει, θα σας ενημερώσω :)

Νομιζω οτι θα ειχε περισσοτερο νοημα να γινει τεστ αντισωματων καποια στιγμη,και  παλι δευτερη φορα μετα απο πχ 2-3 μηνες,για να καταλαβουμε αν και ποσο πεφτει η ανοσια. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Τότε γιατί υπάρχει σαν εξέταση?σε όλα τα εμβόλια μπορείς να ανιχνεύσει αντισωματα με ένα εύρος τιμων.

Δεν συστήνεται από γιατρούς γιατί αν έχω καταλάβει καλά σημασία έχει η μνήμη που δημιουργεί τα αντισώματα κ όχι αυτά που εχεις διαθεσιμα που είναι κ φυσικό να πέφτουν. 

 

Η εξέταση δείχνει κ αν εχεις αντισώματα από νοσηση που δν ειχες αντιληφθεί κλπ, δεν έχει άνεση σχέση με το εμβόλιο, ούτε αναπτύχθηκε γι αυτό. 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, irin είπε:

Νομιζω οτι θα ειχε περισσοτερο νοημα να γινει τεστ αντισωματων καποια στιγμη,και  παλι δευτερη φορα μετα απο πχ 2-3 μηνες,για να καταλαβουμε αν και ποσο πεφτει η ανοσια. 

Αυτό ναι είναι σίγουρα καλή ιδέα και θα ξανακάνω με την πρώτη ευκαιρία να δω σε τι κατάσταση είναι. Σε ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, kotsifikos είπε:

Εγώ σήμερα επέστρεψα από άδεια και έμαθα πως η κοπέλα που καθαρίζει τα γραφεία είναι ανεμβολίαστη....και δεν ξέρω τι να κάνω.

Οι εργαζόμενοι αργά ή γρήγορα θα το κάνουν, το κόστος των τεστ είναι μεγάλο. Δεν νομίζω ότι αντέχει κανεις να δίνει έστω κ τα 40 το μήνα ή 80 ανάλογα με την εργασία κ αλλά τόσα αν είναι αντρόγυνο. 

1 hour ago, kotsifikos είπε:

Εγώ σήμερα επέστρεψα από άδεια και έμαθα πως η κοπέλα που καθαρίζει τα γραφεία είναι ανεμβολίαστη....και δεν ξέρω τι να κάνω.

Εντωμεταξύ, εμείς όλοι επειδή φοβόμαστε ακόμα, αγχωνόμαστε τόσο αν ακούσουμε για ανεμβολιαστους γύρω μας, ενώ αν το δεις λογικά εκείνοι θα έπρεπε να φοβούνται, γιατί εμείς αν δν έχουμε κ κάποιο θέμα υγείας, είμαστε πολύ πιο καλυμμένοι. είναι σουρεαλιστικό αυτό έτσι όπως έχει εξελιχθεί. 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, kotsifikos είπε:

Εγώ σήμερα επέστρεψα από άδεια και έμαθα πως η κοπέλα που καθαρίζει τα γραφεία είναι ανεμβολίαστη....και δεν ξέρω τι να κάνω.

Τι μπορείς να κάνεις δλδ? Εντάξει κ στο δρόμο που περπατάς η σε υπηρεσίες ή οτιδήποτε αρκετοί ανεμβολιαστοι υπάρχουν.. Ιδιαίτερα αυτή που καθαρίζει δεν έρχεται σε ιδιαίτερη επαφή μαζί σας.

Πάντως όπως είπε κ η Έσπερος εμβολιαζεσαι για να προστατευεσαι οπότε τι να φοβηθεις?

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, kotsifikos είπε:

Εγώ σήμερα επέστρεψα από άδεια και έμαθα πως η κοπέλα που καθαρίζει τα γραφεία είναι ανεμβολίαστη....και δεν ξέρω τι να κάνω.

 

Καλή μάσκα και εσύ και αυτή (τουλάχιστον ffp2)και συνεχή αερισμό του χώρου, όσο το επιτρέπει ο καιρός. Δε μπορείς να κάνεις κάτι άλλο. 

Ο ωρυλά μας είναι σίγουρος ότι φέτος θα το περάσουν όλοι, εμβολιασμένοι, ανεμβολίαστοι. Απλά στους δεύτερους θα έχουμε θανάτους και μακροχρόνιες συνέπειες, ενώ οι εμβολιασμένοι, κατά πλειοψηφία τουλάχιστον, θα το περάσουν ελαφρά χωρίς κάτι άλλο. 

Στη δουλειά άσοι συνάδελφοι έμειναν ανεμβολίαστοι, το κόλλησαν τώρα. 

Προσωπικά, το μόνο μου "άγχος" πλέον είναι μη κολλήσει η μικρή κόρη και της αφήσει κάτι. Στον κύκλο μας, οι μόνοι που δεν εμβολιάστηκαν είναι τα παιδιά κάτω των 12 και όσοι έτυχε και νόσησαν πρόσφατα (που και αυτοί θα το κάνουν). 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...