Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, maripoz είπε:

Η επιφύλαξη για το az δεν είναι ελληνικό φαινόμενο υπάρχει σε όλες τις χώρες και μάλιστα κάποιες το έχουν καταργήσει τελείως. Η Ελλάδα είναι από τις λίγες που το χορηγεί σε 30ρηδες πολλές το χορηγούν μόνο σε ηλικιωμένους, ακριβώς επειδή στις μεγάλες ηλικίες δεν χορηγεί θρομβωσεις. Υπάρχει διάχυτη επιφύλαξη ακόμα και στις κυβερνήσεις έξω. Οπότε δεν είναι θέμα Ελλάδας 

Αυτό ισχύει. Το θέμα είναι ότι στους ηλικιωμένους το εμβόλιο κάηκε στην αρχή με τα ελλιπή δεδομένα για την αποτελεσματικότητα σε μεγάλες ηλικίες, πράγμα που λύθηκε γρήγορα, αλλά η ζημια είχε γίνει, που έλεγαν μεταξύ σοβαρού κ αστείου ότι είναι το τζούφιο εμβόλιο κλπ.

 

Ο άντρας μου είναι έξαλλος που δεν το δίνουν πλέον αποκλειστικα σε πιο μεγάλους, που στο κάτω κάτω δεν τίθεται καν θέμα για τα οφέλη σε σχέση με το ρίσκο. 

 

Γενικα συμφωνώ με το πνεύμα της @Deena κ με δεδομένο ότι είναι σαφές πώς ανοίγουν τα πάντα κ οποίος θέλει να προσεξει έχει τώρα την ευκαιρία του, δεν ξέρω πώς φαντάζεται εύκολα κάποιος ότι θα συνεχίσει να φυλάγεται όσο θα περιμένει, όταν όλοι γύρω του θα κυκλοφορούν. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, Deena είπε:

Εμένα η προσδοκία μου από τον εμβολιασμό είναι ότι θα προστατευτώ όχι μόνο επειδή θα κάνω το εμβόλιο εγώ, αλλά και επειδή θα το κάνουν και όσο το δυνατόν περισσότεροι γύρω μου, ειδικά οι παραγωγικές ηλικίες, οι γονείς των συμμαθητών των παιδιών μου, οι υπάλληλοι των καταστημάτων, οι σερβιτόροι, οι συνομήλικοι φίλοι μου, όλοι αυτοί που μια χαρά θα γεμίσουν τα εστιατόρια σε λίγες μέρες.

 

Οπως φαίνεται αυτό δεν θα γίνει στην Ελλάδα, ήδη μεγάλος αριθμός ανθρώπων που θα μπορούσαν την άλλη εβδομάδα να λαμβάνουν α’ δόση το αφήνουν για 1,5 μήνα μετά και δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι όλοι αυτοί θα είναι προσεκτικοί και συνετοί να μην κολλήσουν (άρα εν δυνάμει μεταδώσουν) μέχρι τότε.

 

Τουλάχιστον εμείς προφανώς και δεν θα αρχίσουμε να πηγαίνουμε σε καφετέριες και να βλέπουμε φίλους πριν εμβολιαστουμε! Ναι το να μην εμβολιαστείς ενώ μπορείς, και παράλληλα να αρχίσεις να βλέπεις αβερτα κόσμο, δεν το λες και συνετό. Εγώ εννοούσα ότι περιμένοντας να εμβολιαστουμε σε ενάμισι μήνα, στο μεταξύ θα φερομαστε όπως τώρα, όχι να αρχίσουμε τα πάντα κανονικά ανεμβολιαστοι!

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Ακομη κι αν το κανουν χρειάζεται χρο ος για την ανοσία Ειδικα με την αστρα

Μα οι πιθανότητες της ανόσιας αυξάνονται όσο αυξάνεται ο αριθμός των εμβολιαζομενων. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Ακομη κι αν το κανουν χρειάζεται χρο ος για την ανοσία Ειδικα με την αστρα

Όπως κ να χει όμως αν το κανεις σε μια βδομάδα, κ τέλος Ιουλιουη δόση, είσαι πλήρως καλυμμένος μέσα Αυγούστου. Αν βρεις ραντεβού για Ιούλιο με το Pfizer, πας για πλήρη κάλυψη Σεπτέμβρη έχοντας χάσει κ τη μερική κάλυψη της α δόσης επι τόσους μήνες, που έχει φέρει ήδη αποτελέσματα στην Αγγλία. Νομίζω ότι για όποιον δουλεύει ή πάνε τα παιδθα του σχολείο, δεν τίθεται δίλημμα. 

Just now, little lamb είπε:

 

Τουλάχιστον εμείς προφανώς και δεν θα αρχίσουμε να πηγαίνουμε σε καφετέριες και να βλέπουμε φίλους πριν εμβολιαστουμε! Ναι το να μην εμβολιαστείς ενώ μπορείς, και παράλληλα να αρχίσεις να βλέπεις αβερτα κόσμο, δεν το λες και συνετό. Εγώ εννοούσα ότι περιμένοντας να εμβολιαστουμε σε ενάμισι μήνα, στο μεταξύ θα φερομαστε όπως τώρα, όχι να αρχίσουμε τα πάντα κανονικά ανεμβολιαστοι!

Σε 1,5 μήνα με pfizer εμβολιάζομαι εγω που έκλεισα ραντεβού χτες. Οι επόμενοι πάνε για μετά το δίμηνο ή κ αργότερα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Όπως κ να χει όμως αν το κανεις σε μια βδομάδα, κ τέλος Ιουλιουη δόση, είσαι πλήρως καλυμμένος μέσα Αυγούστου. Αν βρεις ραντεβού για Ιούλιο με το Pfizer, πας για πλήρη κάλυψη Σεπτέμβρη έχοντας χάσει κ τη μερική κάλυψη της α δόσης επι τόσους μήνες, που έχει φέρει ήδη αποτελέσματα στην Αγγλία. Νομίζω ότι για όποιον δουλεύει ή πάνε τα παιδθα του σχολείο, δεν τίθεται δίλημμα. 

Λοιπόν σου εχω σατανικο σχέδιο, κλείσε ΑΖ Αθήνα και έλα σόλο για Σ/Κ!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Και ειναι καπως περιεργο οτι αν ημουν π.χ. Νορβηγιδα το κρατος δε θα με αφηνε να το κανω καν (νομιζω Νορβηγια, δε θυμαμαι πια Σκανδιναβικη χωρα το εχει παγωσει) αλλα εδω με ενθαρρυνουν. Αρα υπαρχει μεγαλο περιθωριο ερμηνειας του ρισκου

 

Μη ξεχνάμε όμως ότι χώρες όπως η Σουηδία (που δεν αγοράζει πια AZ αλλά συνεχίζει κανονικά με Johnson) αιτιολογεί την απόφασή της πολύ λογικά λέγοντας ότι ξέρουμε ότι είναι ασφαλές, στο επίπεδο που έχουμε φτάσει αυτή τη στιγμή σε κρούσματα, διασπορά, εμβολιασμούς, δεν το έχουμε επιτακτική ανάγκη. Συνεχίζουμε με Johnson καθώς έτσι θα φτάσουμε πιο γρήγορα στους στόχους.

Θέλω να πω, δεν είναι η ασφάλεια από μόνη της το κριτήριο αλλά ένα σωρό άλλοι παράγοντες που συνυπολογίζονται.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

Λοιπόν σου εχω σατανικο σχέδιο, κλείσε ΑΖ Αθήνα και έλα σόλο για Σ/Κ!!!!

Για να μην νομίζετε ότι το παίζω υπερανω, είπα χτες ότι αν το φέρουν στο νησί κ έχει άμεσα ραντεβού θα το αλλάξω για νωρίτερα κ ο άντρας μ φρικαρε λίγο, γιατί λέει άλλο να μην ξέρεις ποτέ θα έρθει η σειρά σου κ να πας στο πρώτο διαθέσιμο. Οπότε δεν κατακρίνω τους άλλους. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, vtgian είπε:

 

Μη ξεχνάμε όμως ότι χώρες όπως η Σουηδία (που δεν αγοράζει πια AZ αλλά συνεχίζει κανονικά με Johnson) αιτιολογεί την απόφασή της πολύ λογικά λέγοντας ότι ξέρουμε ότι είναι ασφαλές, στο επίπεδο που έχουμε φτάσει αυτή τη στιγμή σε κρούσματα, διασπορά, εμβολιασμούς, δεν το έχουμε επιτακτική ανάγκη. Συνεχίζουμε με Johnson καθώς έτσι θα φτάσουμε πιο γρήγορα στους στόχους.

Θέλω να πω, δεν είναι η ασφάλεια από μόνη της το κριτήριο αλλά ένα σωρό άλλοι παράγοντες που συνυπολογίζονται.

 

H Νορβηγια (το επιβεβαιωσα οτι αυτη ειναι) ευθεως ανακοινωσε οτι θεωρει πιο πιθανο να πεθανεις απο το Αστρα παρα απο τον Κορονοϊο στην συγκεκριμενη χωρα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

H Νορβηγια (το επιβεβαιωσα οτι αυτη ειναι) ευθεως ανακοινωσε οτι θεωρει πιο πιθανο να πεθανεις απο το Αστρα παρα απο τον Κορονοϊο στην συγκεκριμενη χωρα.

Δυστυχώς όμως δεν είμαστε Νορβηγία. Εδώ κ να μην εχεις κορονοιο μπορεί να τον κολλήσεις σε κανένα νοσοκομείο αν πας για άλλο λόγο, ή αν εχεις άλλο θέμα να πεθάνεις γιατί δεν έχει πουθενά χώρο για σένα... 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

H Νορβηγια (το επιβεβαιωσα οτι αυτη ειναι) ευθεως ανακοινωσε οτι θεωρει πιο πιθανο να πεθανεις απο το Αστρα παρα απο τον Κορονοϊο στην συγκεκριμενη χωρα.

Αλήθεια τωρα;;;!!! 

Ρε παιδιά εγώ λόγω και κάποιου ιστορικού, συμβουλεύτηκα αιματολόγο και ήταν ξεκάθαρος να το κάνω άφοβα. Κι οτι μιλάμε για ελάχιστα περιστατικά συγκριτικά με τον αριθμό των εμβολιασμένων και μάλιστα άνευ συσχέτισης με ιστορικό θρομβώσεων ή/και θρομβοφιλίας.

 

Τι να πω... άλλο πάλι μας βρήκε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, samsympan είπε:

Αλήθεια τωρα;;;!!! 

Ρε παιδιά εγώ λόγω και κάποιου ιστορικού, συμβουλεύτηκα αιματολόγο και ήταν ξεκάθαρος να το κάνω άφοβα. Κι οτι μιλάμε για ελάχιστα περιστατικά συγκριτικά με τον αριθμό των εμβολιασμένων και μάλιστα άνευ συσχέτισης με ιστορικό θρομβώσεων ή/και θρομβοφιλίας.

 

Τι να πω... άλλο πάλι μας βρήκε.

Ότι δεν έχει σχέση με ιστορικό το διαβασα κ εγω από γιατρούς που παρακολουθώ. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, samsympan είπε:

Αλήθεια τωρα;;;!!! 

Ρε παιδιά εγώ λόγω και κάποιου ιστορικού, συμβουλεύτηκα αιματολόγο και ήταν ξεκάθαρος να το κάνω άφοβα. Κι οτι μιλάμε για ελάχιστα περιστατικά συγκριτικά με τον αριθμό των εμβολιασμένων και μάλιστα άνευ συσχέτισης με ιστορικό θρομβώσεων ή/και θρομβοφιλίας.

 

Τι να πω... άλλο πάλι μας βρήκε.

 

Δεν υπαρχει συσχετιση με θρομβοφιλια απο οσο ειπαν

Το ρισκο επισημα ειναι 1/250.000 και αναζητουν αν οντως καποιοι παραγοντες ειναι επιβαρρυντικοι. Οποτε το ερωτημα ειναι, εχεις ρισκο στατιστικα μεγαλυτερο απο 1/250000 να κολλησεις και να πεθανεις απο covid; Προφανως παιζει ρολο το που ζεις.

Link to comment
Share on other sites

 

Just now, Έσπερος είπε:

Σε 1,5 μήνα με pfizer εμβολιάζομαι εγω που έκλεισα ραντεβού χτες. Οι επόμενοι πάνε για μετά το δίμηνο ή κ αργότερα. 

 

Γιατί τελικά κλείνουν και για Pfizer από τώρα; Πριν δεν είπατε μόνο άστρα;

 

 

Πάντως έτσι ξαφνικά που ανακοινώθηκε δεν προλαβαίνεις να το πολυσκεφτεις. Μου κάνει εντύπωση που σας βλεπω τόσο σίγουρες με τη μία. Αν κλείσεις ραντεβού ώστε να κάνεις πχ σε ενάμισι μήνα άστρα και στο μεταξύ το ψάξεις το θέμα και δεν πας, τι γίνεται; Χάνεις το δικαίωμα ή μπορείς να κλείσεις άλλο; Κι επίσης αν ενώ έχεις κλείσει για άστρα έρθει κάποιο άλλο, μπορείς να ακυρώσεις το άστρα κ να πας στο άλλο; Θέλω να πω, αν έχεις κλείσει ραντεβού, σε αφήνει η πλατφόρμα να δεις πότε μπορείς να κάνεις κάποιο άλλο;

 

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου ανέφερε άλλο ποσοστό, όχι 1/250.000 (πολύ πολύ μικρότερο) αλλά επειδή δεν έχω γνώση σχετική και δεν μπορώ να αξιολογήσω πηγές κλπ, απλώς αναφέρω τι μου είπε ειδικός. 

Τέλοσπαντων εγώ χαίρομαι αν μπορέσω να γραφτώ στο σύστημα για να το κάνω διότι σημαίνει ότι είμαι κάτω των 40. Ελπίζω να μην είναι τα τελευταία μου γενέθλια λόγω εμβολίου... αλλά κι αν είναι θα φύγω νέα κι ωραία not bad not bad... (χαρ χαρ black humour).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, little lamb είπε:

 

 

Γιατί τελικά κλείνουν και για Pfizer από τώρα; Πριν δεν είπατε μόνο άστρα;

 

 

Πάντως έτσι ξαφνικά που ανακοινώθηκε δεν προλαβαίνεις να το πολυσκεφτεις. Μου κάνει εντύπωση που σας βλεπω τόσο σίγουρες με τη μία. Αν κλείσεις ραντεβού ώστε να κάνεις πχ σε ενάμισι μήνα άστρα και στο μεταξύ το ψάξεις το θέμα και δεν πας, τι γίνεται; Χάνεις το δικαίωμα ή μπορείς να κλείσεις άλλο; Κι επίσης αν ενώ έχεις κλείσει για άστρα έρθει κάποιο άλλο, μπορείς να ακυρώσεις το άστρα κ να πας στο άλλο; Θέλω να πω, αν έχεις κλείσει ραντεβού, σε αφήνει η πλατφόρμα να δεις πότε μπορείς να κάνεις κάποιο άλλο;

 

Εγω έκλεισα ως εκπαιδευτικός. Σε 1,5 μήνα δλδ τέλη Μαΐου ήταν το πρώτο διαθέσιμο στην περιοχή μου που έχει μόνο pfizer. Στην Αθήνα χτες εκπαιδευτικοί έκλεισαν με άστρα για το άμεσο διάστημα κ κυριολεκτώ, ακόμα κ εντός της εβδομάδας σε κάποιες περιοχές. Άρα αν σε ένα μήνα ανοίξει κ άλλη κατηγορία που ψάχνει pfizer/moderna, θα βρει για Ιούλιο μάλλον. Δλδ αρκετά μακριά. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ said:

 

H Νορβηγια (το επιβεβαιωσα οτι αυτη ειναι) ευθεως ανακοινωσε οτι θεωρει πιο πιθανο να πεθανεις απο το Αστρα παρα απο τον Κορονοϊο στην συγκεκριμενη χωρα.

Και η Νορβηγία και η Σουηδία και η Δανία το έχουν καταργήσει. Στην Δανία επίσης ξέρω ότι αν θες μπορείς να το κάνεις, αλλά το κράτος δεν στο προτείνει είναι προσωπική σου επιλογή /ελευθερία. Κρίμα που τελικά ποτέ δεν γίναμε Δανία του νοτου -άσχετο  

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Πάντως έτσι ξαφνικά που ανακοινώθηκε δεν προλαβαίνεις να το πολυσκεφτεις. Μου κάνει εντύπωση που σας βλεπω τόσο σίγουρες με τη μία. Αν κλείσεις ραντεβού ώστε να κάνεις πχ σε ενάμισι μήνα άστρα και στο μεταξύ το ψάξεις το θέμα και δεν πας, τι γίνεται; Χάνεις το δικαίωμα ή μπορείς να κλείσεις άλλο; Κι επίσης αν ενώ έχεις κλείσει για άστρα έρθει κάποιο άλλο, μπορείς να ακυρώσεις το άστρα κ να πας στο άλλο; Θέλω να πω, αν έχεις κλείσει ραντεβού, σε αφήνει η πλατφόρμα να δεις πότε μπορείς να κάνεις κάποιο άλλο;

εχεις δικαίωμα δυο αλλαγών. Δλδ μπορείς να ακυρώσεις. να έρθει νωρίτερα άλλο δεν υπάρχει περίπτωση, τα περιμένουμε μάιο-ιούνιο, κ αν έρθει το  jj έχει επίσης το ίδιο θέμα. Όπως λες όμως, εν δεν θες άμεσα άστρα, μπορείς να κλείσεις για ένα μήνα πχ αργότερα, κ έτσι θα υοαρχουν δεδομένα, αλλά θα εχεις πιάσει κ τη θέση. γιατί σε ένα μήνα δεν ξέρεις τι ανατροπή γίνεται, μπορεί κ οι πιο μεγάλοι που είχαν διστάσει, να αρχίσουν να πείθονται. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

εχεις δικαίωμα δυο αλλαγών. Δλδ μπορείς να ακυρώσεις. να έρθει νωρίτερα άλλο δεν υπάρχει περίπτωση, τα περιμένουμε μάιο-ιούνιο, κ αν έρθει το  jj έχει επίσης το ίδιο θέμα. Όπως λες όμως, εν δεν θες άμεσα άστρα, μπορείς να κλείσεις για ένα μήνα πχ αργότερα, κ έτσι θα υοαρχουν δεδομένα, αλλά θα εχεις πιάσει κ τη θέση. γιατί σε ένα μήνα δεν ξέρεις τι ανατροπή γίνεται, μπορεί κ οι πιο μεγάλοι που είχαν διστάσει, να αρχίσουν να πείθονται. 

Το jj δεν έχει ακριβώς το ίδιο θέμα, καταρχάς ειναι μια δόση κατά δεύτερον ούτως ή άλλως δημιουργεί θρομβωση / θρομβοπενια σε πολύ μικρότερο ποσοστό από το astra 

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz είπε:

Το jj δεν έχει ακριβώς το ίδιο θέμα, καταρχάς ειναι μια δόση κατά δεύτερον ούτως ή άλλως δημιουργεί θρομβωση / θρομβοπενια σε πολύ μικρότερο ποσοστό από το astra 

Η αλήθεια είναι ότι δεν είχα δει ποσοστά. Αλλά από τη στιγμή που κ γιβαυτο ακούστηκε κάτι, δεν νομίζω ότι θα το προτιμήσει οποίος έχει επιφυλάξεις, εκτός αν υπερτερήσει το πλεονέκτημα της μιας δόσης, που πολλοί το περίμεναν επι τούτου. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Όπως λες όμως, εν δεν θες άμεσα άστρα, μπορείς να κλείσεις για ένα μήνα πχ αργότερα, κ έτσι θα υοαρχουν δεδομένα, αλλά θα εχεις πιάσει κ τη θέση. γιατί σε ένα μήνα δεν ξέρεις τι ανατροπή γίνεται, μπορεί κ οι πιο μεγάλοι που είχαν διστάσει, να αρχίσουν να πείθονται. 

 

Αν κλείσω όμως τώρα, που θα μου βγάζει μόνο άστρα ως επιλογή, μπορώ να ζητήσω να μην μου κλείσουν άμεσα αλλά σε ένα μήνα πχ;

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Αν κλείσω όμως τώρα, που θα μου βγάζει μόνο άστρα ως επιλογή, μπορώ να ζητήσω να μην μου κλείσουν άμεσα αλλά σε ένα μήνα πχ;

Σου βγάζει κάποιες ημερομηνίες, δεν ξέρω ποσο μακριά. Μπορείς να διαλέξεις την πιο μακρινή που σε αφήνει. Ίσως δεν είναι πάνω από 15ημερο, σ εμένα τόσες έβγαζε. Αλλά είναι ένα περιθώριο. απλώς μετά δεσμεύεις μία αλλαγή από τις δυο που μπορείς. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Αν κλείσω όμως τώρα, που θα μου βγάζει μόνο άστρα ως επιλογή, μπορώ να ζητήσω να μην μου κλείσουν άμεσα αλλά σε ένα μήνα πχ;

χα χα εσυ πας vα το αποφυγεις ευγεvικα. Παvτως κ σε εvα μηvα vα το αποφασισεις για αστρα θα βρεις αμεσως ραvτεβου μηv αvχωvεσε 

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ξαφνικά μας το είπαν και μας έπιασαν στον ύπνο! Θεωρούσαμε ότι αργεί ακόμα η σειρά μας! Είμαι καταμπερδεμενη. Και να φανταστείτε ότι είμαστε από αυτούς που φοβούνται πολύ τον ιό, φαίνεται νομίζω από όσα έχω γράψει εδώ κι ένα χρόνο. Στο πενταμηνο της καραντίνας είδαμε φίλους μόνο μία φορά (μια κυριολεκτικά), και από άλλους μόνο τους γονείς μου και μια κυρία που χρειάζεται βοήθεια, κάτω από δέκα φορές. Δουλειά πάω λιγότερο από μια φορά τη βδομάδα (Νοέμβρη με Φλεβαρη δεν πήγα καθόλου), ο άντρας μου καθόλου, κι από βόλτες μόνο οι τρεις μας και το πολύ πολύ να πάρουμε έναν καφέ ή σουβλάκι στο χέρι και πάμε κούνιες τον τελευταίο μήνα (μάλλον το μόνο κάπως επικίνδυνο). Ούτε ντελιβερι στο σπίτι. Το περσινό καλοκαίρι μόνο εξοχικό για να μην μπούμε ούτε σε ξενοδοχείο, ούτε σε πλοίο/αεροπλάνο. Από μαγαζιά εκτός από σουπερμάρκετ πήγαμε μόνο το Γενάρη για γυαλιά και την προηγούμενη βδομάδα πρακτικερ, jumbo (πολλα τετραγωνικά δηλαδή, που δεν έρχεσαι κοντά με κάποιον) και παπούτσια και βιβλία της μικρής (μικρά μαγαζιά). Πολύ μετρημένα δηλαδή, προσέχουμε πολύ, φοβόμαστε τον ιό, αλλά είμαστε και σκεπτικοί για το εμβόλιο. Οπότε φαντάζομαι όσοι δεν φοβούνταν και τον ιό πώς θα είναι. Βέβαια εκείνοι μπορεί να μην μπαίνουν καν σε δίλημμα για το εμβόλιο κ απλά να μην κάνουν, χωρίς ιδιαίτερη σκέψη και προβληματισμό.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...