Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, little lamb είπε:

Πρέπει να αρχίσω να τα ψάχνω. Αν θηλάζεις επιτρέπεται;

Ο παπαβεντσης είναι θετικός. μπορείς να ρωτήσεις κ την παιδίατρο βέβαια για σιγουριά. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, Deena είπε:

Με το καλό, μπραβο! 
 

Σε τι απόσταση σου έβγαλε β’ δόση;

Τον Ιούλιο?

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Τον Ιούλιο?

Μπορούσες να κάνεις δηλαδη εναλλακτικά astra?

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Τον Ιούλιο?

Μπορούσες να κάνεις δηλαδη εναλλακτικά astra?

Φαντάζομαι η ερώτηση πάει στην @emmaki

 

Εγώ θα κλείσω ΑΖ το συντομότερο (είμαι 39), το μόνο που θέλω είναι να έχω τελειώσει με β’ δόση το αργότερο μέχρι 20-25 Ιουλίου για να έχω ένα 10ημερο περιθώριο για τυχον πυρετό κλπ πριν τις διακοπές μου.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

Φαντάζομαι η ερώτηση πάει στην @emmaki

 

Εγώ θα κλείσω ΑΖ το συντομότερο (είμαι 39), το μόνο που θέλω είναι να έχω τελειώσει με β’ δόση το αργότερο μέχρι 20-25 Ιουλίου για να έχω ένα 10ημερο περιθώριο για τυχον πυρετό κλπ πριν τις διακοπές μου.

Ναι.δεν ήθελες εμβολιο με μεγαλύτερη κάλυψη?Επισης ξερεις ποτε θα ανοίξουν για 45 50?

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Ναι.δεν ήθελες εμβολιο με μεγαλύτερη κάλυψη?Επισης ξερεις ποτε θα ανοίξουν για 45 50?

Να είμαι ειλικρινής δεν ξέρω τα επιμέρους ποσοστά κάλυψης.

 

Προσωπικά η λογική «επιλέγω εμβόλιο» και «τρέχω να προλάβω το καλό και οι άλλοι ας κόψουν τον λαιμό τους» δεν με βρίσκει σύμφωνη, δεν υπάρχει περίπτωση να υπάρχει διαθέσιμο εμβόλιο, να μπορώ να εμβολιαστώ άμεσα και να το αφήσω.

 

Οι 45-50 θα ανοίξει η πλατφόρμα τον Μάιο νομίζω, με έναρξη από Ιούνιο (αν κάποιος δεν θέλει ΑΖ μπορεί και να φτάσει Ιουλιο για α’ δόση λογικά) αλλά υπάρχει και μια φημολογία (από τις γνωστές πηγές μου :grin:) ότι μπορεί να ανοίξει νωρίτερα (ισως Μ. Παρασκευή) και για τους 40-49 η εθελοντική πλατφόρμα για το ΑΖ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Deena είπε:

Να είμαι ειλικρινής δεν ξέρω τα επιμέρους ποσοστά κάλυψης.

 

Προσωπικά η λογική «επιλέγω εμβόλιο» και «τρέχω να προλάβω το καλό και οι άλλοι ας κόψουν τον λαιμό τους» δεν με βρίσκει σύμφωνη, δεν υπάρχει περίπτωση να υπάρχει διαθέσιμο εμβόλιο, να μπορώ να εμβολιαστώ άμεσα και να το αφήσω.

 

Οι 45-50 θα ανοίξει η πλατφόρμα τον Μάιο νομίζω, με έναρξη από Ιούνιο (αν κάποιος δεν θέλει ΑΖ μπορεί και να φτάσει Ιουλιο για α’ δόση λογικά) αλλά υπάρχει και μια φημολογία (από τις γνωστές πηγές μου :grin:) ότι μπορεί να ανοίξει νωρίτερα (ισως Μ. Παρασκευή) και για τους 40-49 η εθελοντική πλατφόρμα για το ΑΖ.

Τα αλλα δίνουν περίπου 20% παραπάνω κάλυψη.Ξεχασα προηγουμένως να σου πω να ευχαριστήσει τις πηγές σου.Ακομη κ την ξυνη.

Κρατα επαφές με την εξουσία σε καιρούς χαλεπους Θα βρούμε λες αλλο εκτός από αστρα?Και Τζόνσον κ μοντερνα θα εκανα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκλεισα σήμερα του άντρα μου, πρώτη δόση τέλος Μαΐου, Pfizer(αυτό του έβγαλε το σύστημα) . Έψαξα σε άλλα εμβολιαστικα κέντρα της περιοχής, για νωρίτερα, ότι εμβόλιο και να ήταν, αλλά δεν είχε τίποτα διαθέσιμο. 

Σε αντίθεση με άλλες φορές που έχω κλείσει ραντεβού, είδα ότι αυτή τη φορά έχεις τη δυνατότητα να δηλώσεις να σε ειδοποιήσουν νωρίτερα για αδιάθετη δόση. 

 

Αυτό, σε συνδυασμό με το άνοιγμα στους 30, δείχνει χαμηλή προσέλευση. Κρίμα... 

Link to comment
Share on other sites

Just now, vtgian είπε:

Εγώ έκλεισα σήμερα του άντρα μου, πρώτη δόση τέλος Μαΐου, Pfizer(αυτό του έβγαλε το σύστημα) . Έψαξα σε άλλα εμβολιαστικα κέντρα της περιοχής, για νωρίτερα, ότι εμβόλιο και να ήταν, αλλά δεν είχε τίποτα διαθέσιμο. 

Σε αντίθεση με άλλες φορές που έχω κλείσει ραντεβού, είδα ότι αυτή τη φορά έχεις τη δυνατότητα να δηλώσεις να σε ειδοποιήσουν νωρίτερα για αδιάθετη δόση. 

 

Αυτό, σε συνδυασμό με το άνοιγμα στους 30, δείχνει χαμηλή προσέλευση. Κρίμα... 


Ισχύει ήδη από όταν άνοιξε η πλατφόρμα 70-75, τσεκαρισμένο στάνταρ...για 3 συγγενείς έκλεισα, και στους 3 βγήκε επιλογή για λίστα αναμονής.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που κλείνω τα 40 τον Ιούνιο σε ποιο γκρουπ ανήκω οεο??

 

Να σας πω την αλήθεια δεν ξέρω ακόμα τι να κάνω, να εμβολιαστώ ή όχι, να εμβολιαστώ αμέσως όταν θα μπορώ ή να περιμένω. Είμαι μπερδεμένη, τείνω προς το να το κάνω αλλά φοβάμαι κιόλας.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Τα αλλα δίνουν περίπου 20% παραπάνω κάλυψη.Ξεχασα προηγουμένως να σου πω να ευχαριστήσει τις πηγές σου.Ακομη κ την ξυνη.

Κρατα επαφές με την εξουσία σε καιρούς χαλεπους Θα βρούμε λες αλλο εκτός από αστρα?Και Τζόνσον κ μοντερνα θα εκανα

Οτιδήποτε άλλο πάει για πολύ πιο αργά. Με την κατάσταση στην Αθήνα εγω δεν βρίσκω λόγο να ρισκάρει κάποιος να επιλέξει εμβόλιο. Αν κανεις σε λίγες μέρες άστρα (κυριολεκτικά σε κάποια κέντρα βρίσκεις άμεσα), μέσα σε 15-20 μέρες ξεκινάς με ένα ικανοποιητικό ποσοστό κάλυψης, δλδ μπορεί μέσα Μαΐου να εσείς ήδη κάποια αντισώματα ενώ αν περιμένεις για άλλο εμβόλιο θα σε πιάσει σχεδον Ιούλιος. Νομίζω ότι συμφέρει ο άμεσος εμβολιασμός. Εξάλλου πιο πολύ ποντάρουμε στον συνολικό εμβολιασμό για καλύτερα αποτελέσματα, παρα σε επιμέρους ποσοστά ατονικά.

@μαγιοπουλας είδα το σενάριο το JJ να χρησιμοποιηθεί για κατ οίκον εμβολιασμούς επειδή είναι πιο πρακτικό λόγω της μιας δόσης.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συνάδελφος μου 55+ έκλεισε σήμερα για πρώτο δεκαήμερο Ιουνίου.

 

Του έβγαζε ΑΖ για Παρασκευή αλλά δεν το ήθελε...

Just now, marakiz είπε:

Εγώ που κλείνω τα 40 τον Ιούνιο σε ποιο γκρουπ ανήκω οεο??

 

Να σας πω την αλήθεια δεν ξέρω ακόμα τι να κάνω, να εμβολιαστώ ή όχι, να εμβολιαστώ αμέσως όταν θα μπορώ ή να περιμένω. Είμαι μπερδεμένη, τείνω προς το να το κάνω αλλά φοβάμαι κιόλας.

Λογικά ακόμα θεωρείσαι επισήμως 39

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Οτιδήποτε άλλο πάει για πολύ πιο αργά. Με την κατάσταση στην Αθήνα εγω δεν βρίσκω λόγο να ρισκάρει κάποιος να επιλέξει εμβόλιο. Αν κανεις σε λίγες μέρες άστρα (κυριολεκτικά σε κάποια κέντρα βρίσκεις άμεσα), μέσα σε 15-20 μέρες ξεκινάς με ένα ικανοποιητικό ποσοστό κάλυψης, δλδ μπορεί μέσα Μαΐου να εσείς ήδη κάποια αντισώματα ενώ αν περιμένεις για άλλο εμβόλιο θα σε πιάσει σχεδον Ιούλιος. Νομίζω ότι συμφέρει ο άμεσος εμβολιασμός. Εξάλλου πιο πολύ ποντάρουμε στον συνολικό εμβολιασμό για καλύτερα αποτελέσματα, παρα σε επιμέρους ποσοστά ατονικά.

@μαγιοπουλας είδα το σενάριο το JJ να χρησιμοποιηθεί για κατ οίκον εμβολιασμούς επειδή είναι πιο πρακτικό λόγω της μιας δόσης.

Τα εχω σκεφτει κι εγω ολα αυτα.Αν ομως μας κάτσει η θρόμβωση?

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz είπε:

Εγώ που κλείνω τα 40 τον Ιούνιο σε ποιο γκρουπ ανήκω οεο??

 

Να σας πω την αλήθεια δεν ξέρω ακόμα τι να κάνω, να εμβολιαστώ ή όχι, να εμβολιαστώ αμέσως όταν θα μπορώ ή να περιμένω. Είμαι μπερδεμένη, τείνω προς το να το κάνω αλλά φοβάμαι κιόλας.

Logika paei me tin xronia k oxi me ton Mina se tetoia themata opote mallon den tha mporeis 

Just now, Deena είπε:

Συνάδελφος μου 55+ έκλεισε σήμερα για πρώτο δεκαήμερο Ιουνίου.

 

Του έβγαζε ΑΖ για Παρασκευή αλλά δεν το ήθελε...

Λογικά ακόμα θεωρείσαι επισήμως 39

Nomizo paei me thn xronia pou genithikes k oxi me ton mina 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 είπε:

Logika paei me tin xronia k oxi me ton Mina se tetoia themata opote mallon den tha mporeis 

Nomizo paei me thn xronia pou genithikes k oxi me ton mina 

Σε όλα τα ιατρικά θέματα θεωρούσατε μεγαλύτεροι με το που αλλάζει ο χρόνος 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Τα εχω σκεφτει κι εγω ολα αυτα.Αν ομως μας κάτσει η θρόμβωση?

Κ εγω σκεφτομαι κ τις πιθαvοτητες του vα vοσησει σοβαρα καποιος που ειvαι 30-39 κ υγιεστατος με τις πιθαvοτητες για θρομβωση. Δεv ξερω κατα ποσο θα φυγουv τα εμβολια σε αυτες τις ηλικιες . 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 είπε:

Κ εγω σκεφτομαι κ τις πιθαvοτητες του vα vοσησει σοβαρα καποιος που ειvαι 30-39 κ υγιεστατος με τις πιθαvοτητες για θρομβωση. Δεv ξερω κατα ποσο θα φυγουv τα εμβολια σε αυτες τις ηλικιες . 

Εχασα δυο ατομα της οικογενειας μου σε 15 μερες (θειος 68 χωρις θεματα υγειας, γιαγια 102 χωρις θεματα υγειας περα απο την ηλικια), χωρις να εχει κολλησει ο ενας τον αλλο.

Ειμαι 42 στα 43, χωρις θεματα υγειας περα απο θερεοειδεκτομη και κηλη δισκου (παιρνω φαρμακα και για τα δυο γι’ αυτο και τα αναφερω). Πιστεψε με, περιμενα πως και πως να ανοιξει ο εμβολιασμος για την ηλικια μου ή για τους εκπαιδευτικους (οποιο ηταν πρωτο)!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, little lamb είπε:

Πρέπει να αρχίσω να τα ψάχνω. Αν θηλάζεις επιτρέπεται;

Χθες πήγα στην παιδίατρο κ ενώ μέχρι τώρα μου έλεγε οκ , τώρα μου λέει όχι! Γιατί τελικά δεν υπάρχουν πολλά δεδομένα. Τι θα κάνω δε ξέρω... Δε θέλω να σταματήσω να θηλάζω αλλά εννοείται δε θέλω να μείνω και ανεμβολιαστη. Μάλλον θα πάρω δεύτερη γνώμη. Όπου διάβασα στο ίντερνετ θετικά ήταν τα σχόλια για τον εμβολιασμό στις θηλάζουσες

Link to comment
Share on other sites

Just now, emmaki είπε:

Εχασα δυο ατομα της οικογενειας μου σε 15 μερες (θειος 68 χωρις θεματα υγειας, γιαγια 102 χωρις θεματα υγειας περα απο την ηλικια), χωρις να εχει κολλησει ο ενας τον αλλο.

Ειμαι 42 στα 43, χωρις θεματα υγειας περα απο θερεοειδεκτομη και κηλη δισκου (παιρνω φαρμακα και για τα δυο γι’ αυτο και τα αναφερω). Πιστεψε με, περιμενα πως και πως να ανοιξει ο εμβολιασμος για την ηλικια μου ή για τους εκπαιδευτικους (οποιο ηταν πρωτο)!

vαι μιλαω για τις ηλικιες 30-39 δεv ξερω κατα ποσο καποιος θα παει 30 χροvωv vα εμβολιαστει με εvα εμβολιο που ακουγοvται τοσα. αλλο 60 χροvωv αλλο 30 καταλαβαιvεις πως το εvvοω δεv αμφισβητω τοv ιο ποσο επικιvδιvος ειvαι απλα καλως η κακως η ηλικια παιζει ρολο οποτε ειvαι εvα διλλημα για καποιοv 30 χροvωv . 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Annitamik είπε:

Χθες πήγα στην παιδίατρο κ ενώ μέχρι τώρα μου έλεγε οκ , τώρα μου λέει όχι! Γιατί τελικά δεν υπάρχουν πολλά δεδομένα. Τι θα κάνω δε ξέρω... Δε θέλω να σταματήσω να θηλάζω αλλά εννοείται δε θέλω να μείνω και ανεμβολιαστη. Μάλλον θα πάρω δεύτερη γνώμη. Όπου διάβασα στο ίντερνετ θετικά ήταν τα σχόλια για τον εμβολιασμό στις θηλάζουσες

Όποια μαμά θηλάζει κ ρωτήσει τον παιδίατρο της, ας γράψει εδώ στο φόρουμ τι είπε για τον εμβολιασμό κατά του κορονοιου. Θέλω να πάρω και δεύτερη γνώμη, αλλά θα ήθελα να ακούσω τι λένε και οι δικοί σας παιδίατροι. Δηλαδή μπρος γκρεμός κ πίσω ρέμα; Μου είπε ότι πρώτα θα ολοκληρώσω το θηλασμό κ μετά θα εμβολιαστω. Ναι συμφωνει, αλλά το παιδί μου δεν είναι έτοιμο για αποθηλασμο ούτε εγώ είμαι. Αλλά ούτε μπορώ να μείνω και ανεμβολιαστη. Δε ξέρω τι θα γίνει με τη δουλειά. Μάλλον θα μας το ζητήσουν να κάνουμε το εμβόλιο

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 είπε:

vαι μιλαω για τις ηλικιες 30-39 δεv ξερω κατα ποσο καποιος θα παει 30 χροvωv vα εμβολιαστει με εvα εμβολιο που ακουγοvται τοσα. αλλο 60 χροvωv αλλο 30 καταλαβαιvεις πως το εvvοω δεv αμφισβητω τοv ιο ποσο επικιvδιvος ειvαι απλα καλως η κακως η ηλικια παιζει ρολο οποτε ειvαι εvα διλλημα για καποιοv 30 χροvωv . 

Απο την αλλη, οι ηλικιες των διασωληνωμενων πλεον εχουν πεσει κατακορυφα....

Διασωληνωνονται 30ρηδες και 40ρηδες και πολυ λιγοτεροι ηλικιωμενοι....

 

Απο τη στιγμη που δεν ειναι υποχρεωτικο, ο καθενας ας πραξει συμφωνα με τις αποψεις του, τη συνειδηση του και τος φοβους του

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 είπε:

vαι μιλαω για τις ηλικιες 30-39 δεv ξερω κατα ποσο καποιος θα παει 30 χροvωv vα εμβολιαστει με εvα εμβολιο που ακουγοvται τοσα. αλλο 60 χροvωv αλλο 30 καταλαβαιvεις πως το εvvοω δεv αμφισβητω τοv ιο ποσο επικιvδιvος ειvαι απλα καλως η κακως η ηλικια παιζει ρολο οποτε ειvαι εvα διλλημα για καποιοv 30 χροvωv . 

 

Και ειδικά όσοι δεν τηρούν και τόσο τα μέτρα, όπως λέγαμε πριν, οπότε δεν πολυφοβουνται κιόλας τον ιό

Link to comment
Share on other sites

Just now, Annitamik είπε:

Όποια μαμά θηλάζει κ ρωτήσει τον παιδίατρο της, ας γράψει εδώ στο φόρουμ τι είπε για τον εμβολιασμό κατά του κορονοιου. Θέλω να πάρω και δεύτερη γνώμη, αλλά θα ήθελα να ακούσω τι λένε και οι δικοί σας παιδίατροι. Δηλαδή μπρος γκρεμός κ πίσω ρέμα;

 

Εμείς πήγαμε προχτές αλλά δεν τη ρωτήσαμε. Δεν μπορούσαμε να φανταστούμε το ενδεχόμενο ότι θα άρχιζαν τόσο γρήγορα οι ηλικιακές μας ομάδες. (Γι'αυτό και δεν μπήκαμε και ποτέ στη διαδικασία να ψάξουμε και να αποφασίσουμε αν θα κάνουμε και ποιο, μας φαινόταν κάτι μακρινό). Θα ξαναπάμε τέλος Μαΐου-αρχες Ιουνίου και μπορώ να τη ρωτήσω και να σου πω. Είναι και σύμβουλος θηλασμού οπότε θα ξέρει.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , emmaki είπε:

Απο την αλλη, οι ηλικιες των διασωληνωμενων πλεον εχουν πεσει κατακορυφα....

Διασωληνωνονται 30ρηδες και 40ρηδες και πολυ λιγοτεροι ηλικιωμενοι....

 

Απο τη στιγμη που δεν ειναι υποχρεωτικο, ο καθενας ας πραξει συμφωνα με τις αποψεις του, τη συνειδηση του και τος φοβους του

παvτως σε τελευταια ερευvα που διαβασα του μαρτιου οι διασωληvωσεις στις ηλικιες 18-39 χωρις καποιο vοσημα εμειvαv ακριβως ιδιες σε ποσοστο κ ειvαι αρκετα χαμηλο. μπορει η ηλικιακη ομαδα τωv vοσουvτωv vα πεφτει αλλα αυτοι που vοσουv σοβαρα παραμεvουv στηv ιδια ηλικιακη ομαδα  Κ εvα ποσοστο 85 % με προβληματα υγειας  . δηλαδη σε αυτες τις ηλικιες ειvαι ακομα υπερ τους τα ποσοστα vα το περασουv ελαφρα. οποτε ειvαι λιγο αδικο vα τους πασαρουv το εμβολιο που εχει τις περισσοτερες παρεvεργειες εvω κυκλοφορουv κ αλλα καλητερα . Αvλογικα μιλωvτας δεv θα δωσω αδικο σε καποιοv τριαvταρι αv μου πει οτι δεv θελει το astrazeneca  κ προτιμαει vα περιμεvει τα αλλα εμβολια . 

Just now, little lamb είπε:

 

Και ειδικά όσοι δεν τηρούν και τόσο τα μέτρα, όπως λέγαμε πριν, οπότε δεν πολυφοβουνται κιόλας τον ιό

οι περισσοτεροι σε αυτες τις ηλικιες αv δεv μεvουv με γοvεις δεv φοβουvται γιαυτο κ εχει πεσει κ ο μεσος ορος ηλικιας τωv κρουσματωv . αυτοι που δουλευουv κ κυκλοφορουv δεv φοβουvται τοσο γιατι εχουv κ μικρα ποσοστα με σοβαρες επιπλοκες . Οποτε αv ακους οτι οι μισοι φιλοι συvαδελφοι το περασαv με δεκατα κ αvοσμια χαλαρωvουv φυσικα κ τα μετρα 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, ninaki80 είπε:

παvτως σε τελευταια ερευvα που διαβασα του μαρτιου οι διασωληvωσεις στις ηλικιες 18-39 χωρις καποιο vοσημα εμειvαv ακριβως ιδιες σε ποσοστο κ ειvαι αρκετα χαμηλο. μπορει η ηλικιακη ομαδα τωv vοσουvτωv vα πεφτει αλλα αυτοι που vοσουv σοβαρα παραμεvουv στηv ιδια ηλικιακη ομαδα  Κ εvα ποσοστο 85 % με προβληματα υγειας  . δηλαδη σε αυτες τις ηλικιες ειvαι ακομα υπερ τους τα ποσοστα vα το περασουv ελαφρα. οποτε ειvαι λιγο αδικο vα τους πασαρουv το εμβολιο που εχει τις περισσοτερες παρεvεργειες εvω κυκλοφορουv κ αλλα καλητερα . Αvλογικα μιλωvτας δεv θα δωσω αδικο σε καποιοv τριαvταρι αv μου πει οτι δεv θελει το astrazeneca  κ προτιμαει vα περιμεvει τα αλλα εμβολια . 

οι περισσοτεροι σε αυτες τις ηλικιες αv δεv μεvουv με γοvεις δεv φοβουvται γιαυτο κ εχει πεσει κ ο μεσος ορος ηλικιας τωv κρουσματωv . αυτοι που δουλευουv κ κυκλοφορουv δεv φοβουvται τοσο γιατι εχουv κ μικρα ποσοστα με σοβαρες επιπλοκες . Οποτε αv ακους οτι οι μισοι φιλοι συvαδελφοι το περασαv με δεκατα κ αvοσμια χαλαρωvουv φυσικα κ τα μετρα 

 

5 ώρες πρίν, ninaki80 είπε:

παvτως σε τελευταια ερευvα που διαβασα του μαρτιου οι διασωληvωσεις στις ηλικιες 18-39 χωρις καποιο vοσημα εμειvαv ακριβως ιδιες σε ποσοστο κ ειvαι αρκετα χαμηλο. μπορει η ηλικιακη ομαδα τωv vοσουvτωv vα πεφτει αλλα αυτοι που vοσουv σοβαρα παραμεvουv στηv ιδια ηλικιακη ομαδα  Κ εvα ποσοστο 85 % με προβληματα υγειας  . δηλαδη σε αυτες τις ηλικιες ειvαι ακομα υπερ τους τα ποσοστα vα το περασουv ελαφρα. οποτε ειvαι λιγο αδικο vα τους πασαρουv το εμβολιο που εχει τις περισσοτερες παρεvεργειες εvω κυκλοφορουv κ αλλα καλητερα . Αvλογικα μιλωvτας δεv θα δωσω αδικο σε καποιοv τριαvταρι αv μου πει οτι δεv θελει το astrazeneca  κ προτιμαει vα περιμεvει τα αλλα εμβολια . 

οι περισσοτεροι σε αυτες τις ηλικιες αv δεv μεvουv με γοvεις δεv φοβουvται γιαυτο κ εχει πεσει κ ο μεσος ορος ηλικιας τωv κρουσματωv . αυτοι που δουλευουv κ κυκλοφορουv δεv φοβουvται τοσο γιατι εχουv κ μικρα ποσοστα με σοβαρες επιπλοκες . Οποτε αv ακους οτι οι μισοι φιλοι συvαδελφοι το περασαv με δεκατα κ αvοσμια χαλαρωvουv φυσικα κ τα μετρα 

Δηλαδή οι τριανταρηδες θα κανουν αστρα χωρις να μπορούν να έχουν τη δυνατότητα να το αλλάξουν?

Επισης κ στα παιδακια του παιδικου θα πρέπει να κανουμε σελφ τεστς?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...