Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Πάντως τα περισσότερα εμβόλια μπορεί να έχουνε παρενέργειες. Οκ το Pfizer και το moderna είναι νέας τεχνολογίας και όπως φαίνεται η κυρία πσρενεργεια είναι σημαντικά μεγαλύτερο ποσοστό αλλεργικων αντιδράσεων σε σχέση με τα συμβατικά εμβόλια. Αλλά όλα σχεδόν τα εμβόλια μπορεί να έχουν σοβαροτατες παρενέργειες. Τα παιδικά πχ πολλά έχουν ως σπάνια παρενεργεια βαριες εγκεφαλιτιδες. Το αναφέρω γιατί γίνεται τόση φασαρία για το az λες και είναι πρωτακουστο ότι τα εμβόλια έρχονται με μικρό κίνδυνο σοβαρων παρενεργειων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, maripoz είπε:

Πάντως τα περισσότερα εμβόλια μπορεί να έχουνε παρενέργειες. Οκ το Pfizer και το moderna είναι νέας τεχνολογίας και όπως φαίνεται η κυρία πσρενεργεια είναι σημαντικά μεγαλύτερο ποσοστό αλλεργικων αντιδράσεων σε σχέση με τα συμβατικά εμβόλια. Αλλά όλα σχεδόν τα εμβόλια μπορεί να έχουν σοβαροτατες παρενέργειες. Τα παιδικά πχ πολλά έχουν ως σπάνια παρενεργεια βαριες εγκεφαλιτιδες. Το αναφέρω γιατί γίνεται τόση φασαρία για το az λες και είναι πρωτακουστο ότι τα εμβόλια έρχονται με μικρό κίνδυνο σοβαρων παρενεργειων.

 

Έχεις απόλυτο δίκιο. Γι' αυτό αναρωτιέμαι κι εγώ αν είναι αυξημένο αυτό το ποσοστό σε σχέση με τα περιστατικά στον ανεμβολίαστο πληθυσμό. 

 

Έντιτ, τώρα είδα τα υπόλοιπα: είναι κάτω από 65, δοκίμασα σε καμιά δεκαριά κέντρα σε Αθήνα και επαρχία, τα ίδια μου βγάζει παντού. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz είπε:

Πάντως τα περισσότερα εμβόλια μπορεί να έχουνε παρενέργειες. Οκ το Pfizer και το moderna είναι νέας τεχνολογίας και όπως φαίνεται η κυρία πσρενεργεια είναι σημαντικά μεγαλύτερο ποσοστό αλλεργικων αντιδράσεων σε σχέση με τα συμβατικά εμβόλια. Αλλά όλα σχεδόν τα εμβόλια μπορεί να έχουν σοβαροτατες παρενέργειες. Τα παιδικά πχ πολλά έχουν ως σπάνια παρενεργεια βαριες εγκεφαλιτιδες. Το αναφέρω γιατί γίνεται τόση φασαρία για το az λες και είναι πρωτακουστο ότι τα εμβόλια έρχονται με μικρό κίνδυνο σοβαρων παρενεργειων.

Το οποιοδήποτε φάρμακο έχει παρενέργειες. Πιστεύω πως το σύντομο διάστημα στο οποίο κυκλοφόρησαν τα εμβόλια και η έλλειψη μελετών είναι οι κύριοι λόγοι  που προβάλλει η πλειοψηφία όσων δε θέλουν να εμβολιαστούν. Τώρα ακούω πως στην Ολλανδία αναστέλλονται οι εμβολιασμοί με το εμβόλιο της ΑΖ. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, love kids said:

Το οποιοδήποτε φάρμακο έχει παρενέργειες. Πιστεύω πως το σύντομο διάστημα στο οποίο κυκλοφόρησαν τα εμβόλια και η έλλειψη μελετών είναι οι κύριοι λόγοι  που προβάλλει η πλειοψηφία όσων δε θέλουν να εμβολιαστούν. Τώρα ακούω πως στην Ολλανδία αναστέλλονται οι εμβολιασμοί με το εμβόλιο της ΑΖ. 

Μπορεί να είναι σύντομο το χρονικό διάστημα αλλά εμβόλια καθιερωμενα επί πολλά χρόνια όπως το τριπλό ας πούμε (κ τετραπλο πενταπλο εξαπλο) μπορεί να έχουν σοβαροτατες νευρολογικες παρενέργειες. Απλώς τώρα γίνεται φασαρία επειδή είναι επίκαιρο το θέμα. Γνωρίζω προσωπικά μωρό που με παιδικό εμβόλιο έπαθε σοβαροτατη παρενεργεια και του έχει αφήσει μόνιμα κουσούρια. Εξαιρετικά σπάνιο. Το ίδιο εξαιρετικά σπάνιο (μπορεί και λιγότερο) είναι να πάθεις θρομβωση με το az. Χωρίς να σημαίνει ότι δεν κατανοώ τις οποίες επιφυλάξεις. Απλώς το αναφέρω γιατί είναι λίγο περίεργο που γίνεται τόσο μεγάλο θέμα λες και δεν ξέρουμε ότι κάθε εμβόλιο έρχεται με έναν ελάχιστο κίνδυνο. Οκ το έχουν κάνει εκατομμύρια το ΑΖ και ελάχιστοι παθανε θρομβωση. Και το mmr το κάνουν εκατομμύρια και ελαχιστοι παθαίνουν βαριά εγκεφαλιτιδα. Ειναι όμως γνωστά αυτά γιατί γίνεται τόσος χαμός δεν καταλαβαίνω 

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz είπε:

Μπορεί να είναι σύντομο το χρονικό διάστημα αλλά εμβόλια καθιερωμενα επί πολλά χρόνια όπως το τριπλό ας πούμε (κ τετραπλο πενταπλο εξαπλο) μπορεί να έχουν σοβαροτατες νευρολογικες παρενέργειες. Απλώς τώρα γίνεται φασαρία επειδή είναι επίκαιρο το θέμα. Γνωρίζω προσωπικά μωρό που με παιδικό εμβόλιο έπαθε σοβαροτατη παρενεργεια και του έχει αφήσει μόνιμα κουσούρια. Εξαιρετικά σπάνιο. Το ίδιο εξαιρετικά σπάνιο (μπορεί και λιγότερο) είναι να πάθεις θρομβωση με το az. Χωρίς να σημαίνει ότι δεν κατανοώ τις οποίες επιφυλάξεις. Απλώς το αναφέρω γιατί είναι λίγο περίεργο που γίνεται τόσο μεγάλο θέμα λες και δεν ξέρουμε ότι κάθε εμβόλιο έρχεται με έναν ελάχιστο κίνδυνο. Οκ το έχουν κάνει εκατομμύρια το ΑΖ και ελάχιστοι παθανε θρομβωση. Και το mmr το κάνουν εκατομμύρια και ελαχιστοι παθαίνουν βαριά εγκεφαλιτιδα. Ειναι ο γνωστά αυτά γιατί γίνεται τόσος χαμός δεν καταλαβαίνω 

Aplos h diafora edo einai oti kykloforoyn alla dyo embolia poy den exei akoystei kati to toso syxno k tragiko.  Opote les ego ma... Kas eimai na kano ayto poy exei ta perissotera koysoyria  . 

Fysika k ta paidika embolia exoyn sobarotates parenergeies apla ekei den yparxei epilogi poy na gnorizoyme esto kaliteri.  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, maripoz είπε:

Μπορεί να είναι σύντομο το χρονικό διάστημα αλλά εμβόλια καθιερωμενα επί πολλά χρόνια όπως το τριπλό ας πούμε (κ τετραπλο πενταπλο εξαπλο) μπορεί να έχουν σοβαροτατες νευρολογικες παρενέργειες. Απλώς τώρα γίνεται φασαρία επειδή είναι επίκαιρο το θέμα. Γνωρίζω προσωπικά μωρό που με παιδικό εμβόλιο έπαθε σοβαροτατη παρενεργεια και του έχει αφήσει μόνιμα κουσούρια. Εξαιρετικά σπάνιο. Το ίδιο εξαιρετικά σπάνιο (μπορεί και λιγότερο) είναι να πάθεις θρομβωση με το az. Χωρίς να σημαίνει ότι δεν κατανοώ τις οποίες επιφυλάξεις. Απλώς το αναφέρω γιατί είναι λίγο περίεργο που γίνεται τόσο μεγάλο θέμα λες και δεν ξέρουμε ότι κάθε εμβόλιο έρχεται με έναν ελάχιστο κίνδυνο. Οκ το έχουν κάνει εκατομμύρια το ΑΖ και ελάχιστοι παθανε θρομβωση. Και το mmr το κάνουν εκατομμύρια και ελαχιστοι παθαίνουν βαριά εγκεφαλιτιδα. Ειναι ο γνωστά αυτά γιατί γίνεται τόσος χαμός δεν καταλαβαίνω 

Δεν μπορώ να γνωρίζω. Μπορώ να πω μόνο για τον εαυτό μου ότι αν τώρα μου έλεγαν πως μπορώ να εμβολιαστώ, θα προτιμούσα να το κάνω αργότερα και να παραχωρήσω τη θέση μου σε κάποιον που το επιθυμεί. 

Γιατί όλα τα εμβόλια και τα φάρμακα έχουν παρενέργειες αλλά τα παιδικά π.χ. εμβόλια που τα κάνω ΟΛΑ στο παιδί μου χρησιμοποιούνται χρόνια. Το εμβόλιο της γρίπης πάντως δεν το έκανα ποτέ ούτε εγώ αλλά ούτε και το παιδί, βέβαια δεν είχε η γρίπη τις ίδιες επιπτώσεις στον κόσμο με τον Covid-19. Φυσικά δεν είμαι ειδικός, είναι απλά η δική μου άποψη.

Just now, ninaki80 είπε:

Aplos h diafora edo einai oti kykloforoyn alla dyo embolia poy den exei akoystei kati to toso syxno k tragiko.  Opote les ego ma... Kas eimai na kano ayto poy exei ta perissotera koysoyria  . 

Fysika k ta paidika embolia exoyn sobarotates parenergeies apla ekei den yparxei epilogi poy na gnorizoyme esto kaliteri.  

Είναι και η δυνατότητα ή μη επιλογής ένας άλλος λόγος ίσως. 

Πριν 2-3 μέρες έτυχε να είναι παρούσα σε συζήτηση σχετική με τον εμβολιασμό. Γυναίκα μορφωμένη μιλούσε με πολύ άκομψο τρόπο για όσους δε θέλουν να εμβολιαστούν και υποστήριζε πως το οποιοδήποτε εμβόλιο θα πρέπει να γίνεται αποδεκτό. Δεν πήρα θέση, γιατί δεν είχα καν συμμετοχή στη συζήτηση αλλά μου έκανε κάκιστη εντύπωση το λεξιλόγιό της. Σήμερα μαθαίνω πως συμβούλεψε τους γονείς της να μην κάνουν της ΑΖ και να ψάξουν να βρουν εμβολιαστικό κέντρο όπου θα παρέχεται άλλο εμβόλιο. Σεβαστή η οποιαδήποτε γνώμη και παραπάνω γνώση που έχουν οι υπόλοιποι αλλά ας μη φτάνουμε στα άκρα. :-D

Link to comment
Share on other sites

Για τα παιδικά εμβολια δεν υπαρχει επιλογή εμβολιου που σε καλύπτει για τον ίδιο λόγο.

 

Εδω ομως υπαρχουν και αλλα εμβολια.

Επισης μιλάμε για πολλες χωρες που εχουν διακόψει τον εμβολιασμό.Στα παιδικα ρμβολια δρν γνωριζω να έχει συμβεί κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Για τα παιδικά εμβολια δεν υπαρχει επιλογή εμβολιου που σε καλύπτει για τον ίδιο λόγο.

 

Εδω ομως υπαρχουν και αλλα εμβολια.

Επισης μιλάμε για πολλες χωρες που εχουν διακόψει τον εμβολιασμό.Στα παιδικα ρμβολια δρν γνωριζω να έχει συμβεί κάτι τέτοιο.

Έχει συμβεί και στα παιδικά η Ιαπωνία πχ έχει καταργησει το mmr. Αλλά δεν πρόκειται περί αυτού διότι δεν είναι μεγαλύτερες οι πιθανότητες να πάθεις θρομβωση από το az από το να πάθεις εγκεφαλιτιδα από το mmr περίπου 1 στο εκατομμύριο είναι και στις δύο περιπτώσεις. Οι χώρες που έχουν διακόψει τον εμβολιασμό με az στους κάτω των 60 είναι η Γερμανία και η Ολλανδία. Η biontech που δημιούργησε το Pfizer είναι γερμανική. Έχουν εναλλακτικά εμβόλια θέλω να πω. Αλλιώς δεν υπήρχε περίπτωση να διακοψουν το az. Με αυτή τη λογική θα διεκοπταν όλα τα παιδικά. Το θέμα είναι καυτό και επίκαιρο και κανένας δεν θέλει να αναλάβει πολιτικό κόστος ούτε στο ελαχιστο ειδικά όταν έχει εναλλακτική. Αλλά αυτό δεν σήμαινει ότι το az ειναι εμβόλιο λιγότερο ασφαλές από όλα τα συμβατικά γνωστα εμβόλια. Αυτό λέω

Edit: επιπλέον το ότι υπάρχουν εναλλακτικά εμβόλια δεν σημαίνει ότι υπάρχει επαρκεια σε όλες τις χώρες. Στην Ελλάδα πχ αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει επαρκεια να κάνουν όλοι το Pfizer. Υπό αυτή την έννοια δεν υπάρχει εναλλακτική επιλογή για τους περισσότερους 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Κ ο Καναδάς το διεκοψε

Οκ ναι και καλά έκανε δεν λέω τίποτα. Δεν τοποθετουμαι υπέρ του az. Περισσότερο θέλω να πω το εξής. Ότι τα εμβόλια έρχονται με παρενέργειες σπάνιες αλλά δυνητικα πολύ σοβαρές. Αν κάποιο παιδάκι πάθει τέτοια παρενεργεια οκ δεν γίνεται πρώτο θέμα γιατί οκ είναι γνωστό πως συμβαίνει πολύ  σπάνια. Τώρα γίνεται πρώτο θέμα. Αν κάποιος γονιος έχει κάποια επιφύλαξη να κάνει κάποιο εμβόλιο στο παιδι του θεωρείται ψεκασμενος. Αν όμως έχει την επιφύλαξη να κάνει ο ίδιος το az (που έχει ποσοστό σοβαρων παρενεργειων όσο ενα παιδικό εμβόλιο) τότε υπάρχει κατανόηση. Και αυτό απλώς γιατί το θέμα έχει πάρει δημοσιότητα. Δεν τίθεμαι με καμιά πλευρά δεν είμαι υπέρ αυτού που έχει επιφυλάξεις ούτε υπέρ αυτού που δεν έχει, θεωρώ ότι είναι προσωπική απόφαση και τους κατανοώ και τους μεν και τους δε. Αλλά δεν μπορώ να δεχτώ ότι κάποιος φοβάται να κάνει το az και παράλληλα κριτικαρει κάποιον που είναι επιφυλακτικος να κάνει κάποιο εμβόλιο στο παιδι του. Αυτή την αντίφαση θέλω να επισημάνω. Γτ το az δεν έχει περισσότερες παρενεργειες σε σχέση με ένα παιδικό εμβόλιο. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, maripoz είπε:

Οκ ναι και καλά έκανε δεν λέω τίποτα. Δεν τοποθετουμαι υπέρ του az. Περισσότερο θέλω να πω το εξής. Ότι τα εμβόλια έρχονται με παρενέργειες σπάνιες αλλά δυνητικα πολύ σοβαρές. Αν κάποιο παιδάκι πάθει τέτοια παρενεργεια οκ δεν γίνεται πρώτο θέμα γιατί οκ είναι γνωστό πως συμβαίνει πολύ  σπάνια. Τώρα γίνεται πρώτο θέμα. Αν κάποιος γονιος έχει κάποια επιφύλαξη να κάνει κάποιο εμβόλιο στο παιδι του θεωρείται ψεκασμενος. Αν όμως έχει την επιφύλαξη να κάνει ο ίδιος το az (που έχει ποσοστό σοβαρων παρενεργειων όσο ενα παιδικό εμβόλιο) τότε υπάρχει κατανόηση. Και αυτό απλώς γιατί το θέμα έχει πάρει δημοσιότητα. Δεν τίθεμαι με καμιά πλευρά δεν είμαι υπέρ αυτού που έχει επιφυλάξεις ούτε υπέρ αυτού που δεν έχει, θεωρώ ότι είναι προσωπική απόφαση και τους κατανοώ και τους μεν και τους δε. Αλλά δεν μπορώ να δεχτώ ότι κάποιος φοβάται να κάνει το az και παράλληλα κριτικαρει κάποιον που είναι επιφυλακτικος να κάνει κάποιο εμβόλιο στο παιδι του. Αυτή την αντίφαση θέλω να επισημάνω. Γτ το az δεν έχει περισσότερες παρενεργειες σε σχέση με ένα παιδικό εμβόλιο. 

Το παιδικό εμβόλιο όμως χρησιμοποιείται χρόνια και γνωρίζουμε τις όποιες παρενέργειες. Τα εμβόλια κατά του Covid είναι νέα. Επίσης άλλη κατηγορία όσοι είναι εντελώς κατά των εμβολίων (κατακριτέοι κατά την άποψή μου) κι άλλη κατηγορία όσοι είναι γενικώς υπέρ των εμβολίων αλλά διστάζουν τώρα να εμβολιαστούν. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz είπε:

Οκ ναι και καλά έκανε δεν λέω τίποτα. Δεν τοποθετουμαι υπέρ του az. Περισσότερο θέλω να πω το εξής. Ότι τα εμβόλια έρχονται με παρενέργειες σπάνιες αλλά δυνητικα πολύ σοβαρές. Αν κάποιο παιδάκι πάθει τέτοια παρενεργεια οκ δεν γίνεται πρώτο θέμα γιατί οκ είναι γνωστό πως συμβαίνει πολύ  σπάνια. Τώρα γίνεται πρώτο θέμα. Αν κάποιος γονιος έχει κάποια επιφύλαξη να κάνει κάποιο εμβόλιο στο παιδι του θεωρείται ψεκασμενος. Αν όμως έχει την επιφύλαξη να κάνει ο ίδιος το az (που έχει ποσοστό σοβαρων παρενεργειων όσο ενα παιδικό εμβόλιο) τότε υπάρχει κατανόηση. Και αυτό απλώς γιατί το θέμα έχει πάρει δημοσιότητα. Δεν τίθεμαι με καμιά πλευρά δεν είμαι υπέρ αυτού που έχει επιφυλάξεις ούτε υπέρ αυτού που δεν έχει, θεωρώ ότι είναι προσωπική απόφαση και τους κατανοώ και τους μεν και τους δε. Αλλά δεν μπορώ να δεχτώ ότι κάποιος φοβάται να κάνει το az και παράλληλα κριτικαρει κάποιον που είναι επιφυλακτικος να κάνει κάποιο εμβόλιο στο παιδι του. Αυτή την αντίφαση θέλω να επισημάνω. Γτ το az δεν έχει περισσότερες παρενεργειες σε σχέση με ένα παιδικό εμβόλιο. 

 

Είναι περίπλοκο το θέμα. Υπάρχει μια πολύ σημαντική παράμετρος: τα παιδικά εμβόλια είναι δοκιμασμένα χρόνια, του κορονοϊού όχι. Όποιος εγγυάται ότι είναι εντελώς ακίνδυνο απλά λέει ψέματα, επειδή είναι μια πληροφορία που δεν την έχουμε ακόμα - δεν έχουν διαφανεί τυχόν παρενέργειες σε βάθος χρόνου. Κι αυτό ισχύει φυσικά για τα εμβόλια όλων των εταιρειών. Ωστόσο, κρίνεις πάντα με βάση τη σχέση οφέλους/ρίσκου και πράττεις ανάλογα. 

Τώρα στην ήδη υπάρχουσα ανασφάλεια έρχεται να προστεθεί η ιστορία με τις θρομβώσεις. Προσωπικά εξακολουθώ να αναρωτιέμαι για την πραγματική συνάφεια. Δεν θα έλεγα ποτέ όμως στον πατέρα μου να μην το κάνει, ακόμα κι αν η συνάφεια αποδειχτεί, γιατί έχει ένα σωρό υποκείμενα νοσήματα, οπότε το όφελος υπερβαίνει το ρίσκο.

 

Έντιτ: @love kids Μαζί γράφαμε 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ilaeira said:

 

Είναι περίπλοκο το θέμα. Υπάρχει μια πολύ σημαντική παράμετρος: τα παιδικά εμβόλια είναι δοκιμασμένα χρόνια, του κορονοϊού όχι. Όποιος εγγυάται ότι είναι εντελώς ακίνδυνο απλά λέει ψέματα, επειδή είναι μια πληροφορία που δεν την έχουμε ακόμα - δεν έχουν διαφανεί τυχόν παρενέργειες σε βάθος χρόνου. Κι αυτό ισχύει φυσικά για τα εμβόλια όλων των εταιρειών. Ωστόσο, κρίνεις πάντα με βάση τη σχέση οφέλους/ρίσκου και πράττεις ανάλογα. 

Τώρα στην ήδη υπάρχουσα ανασφάλεια έρχεται να προστεθεί η ιστορία με τις θρομβώσεις. Προσωπικά εξακολουθώ να αναρωτιέμαι για την πραγματική συνάφεια. Δεν θα έλεγα ποτέ όμως στον πατέρα μου να μην το κάνει, ακόμα κι αν η συνάφεια αποδειχτεί, γιατί έχει ένα σωρό υποκείμενα νοσήματα, οπότε το όφελος υπερβαίνει το ρίσκο.

 

Έντιτ: @love kids Μαζί γράφαμε 

Συμφωνώ με όσα λες. Αλλά το πρόβλημα με την επιφύλαξη απεναντι στα εμβόλια του κορονοιου αυτή τη στιγμή δεν είναι ότι δεν είναι δοκιμασμένα για χρόνια και άρα δεν είμαστε σε θέση να γνωρίζουμε όλες τις παρενέργειες μακροχρόνιες ή μη. Το Pfizer θέλουν όλοι να το κάνουν. Το πρόβλημα είναι για το az αποκλειστικά και μόνο για την (ενδεχομενη) σχέση του με σπανιοτατες θρομβωσεις. Ε οκ ναι μια στο εκατομμύριο μπορεί να σου κάτσει το "λαχείο". Αλλά αυτό ισχύει με όλα τα συμβατικά εμβόλια. Αυτό λέω 

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz είπε:

Συμφωνώ με όσα λες. Αλλά το πρόβλημα με τα εμβόλια του κορονοιου αυτή τη στιγμή δεν είναι ότι δεν είναι δοκιμασμένα για χρόνια και άρα δεν είμαστε σε θέση να γνωρίζουμε όλες τις παρενέργειες μακροχρόνιες ή μη. Το Pfizer θέλουν όλοι να το κάνουν. Το πρόβλημα είναι για το az αποκλειστικά και μόνο για την (ενδεχομενη) σχέση του με σπανιοτατες θρομβωσεις. Ε οκ ναι μια στο εκατομμύριο μπορεί να σου κάτσει το "λαχείο". Αλλά αυτό ισχύει με όλα τα συμβατικά εμβόλια. Αυτό λέω 

Εγώ δεν θέλω να κάνω κανένα ακόμα και ξέρω κι αρκετούς που δεν επιθυμούν σε αυτή τη φάση τον εμβολιασμό. Οπότε το ότι όλοι θέλουν να κάνουν της Pfizer δεν ισχύει.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, love kids said:

Το παιδικό εμβόλιο όμως χρησιμοποιείται χρόνια και γνωρίζουμε τις όποιες παρενέργειες. Τα εμβόλια κατά του Covid είναι νέα. Επίσης άλλη κατηγορία όσοι είναι εντελώς κατά των εμβολίων (κατακριτέοι κατά την άποψή μου) κι άλλη κατηγορία όσοι είναι γενικώς υπέρ των εμβολίων αλλά διστάζουν τώρα να εμβολιαστούν. 

Μα δεν μιλάμε γενικά για επιφύλαξεις απανεντι στα νέα εμβόλια. Αυτές τις καταλαβαίνω οκ. Μιλάμε για όλο αυτό το θέμα με το ΑΖ και την σπανιοτατη παρανεργεια της θρομβωσης. Σε τι διαφερει αυτό με το mmr και την εξίσου σπάνια παρανεργεια της εγκεφαλιτιδας;  σε τίποτα, παρά μόνο στην δημοσιότητα 

1 hour ago, love kids said:

Εγώ δεν θέλω να κάνω κανένα ακόμα και ξέρω κι αρκετούς που δεν επιθυμούν σε αυτή τη φάση τον εμβολιασμό. Οπότε το ότι όλοι θέλουν να κάνουν της Pfizer δεν ισχύει.

Οκ ναι υπάρχουν και αυτοί και το είπα καταλαβαίνω την μεριά τους. Αναφέρομαι στους πολλούς που δεν έχουν πρόβλημα με το Pfizer και στον ντόρο που έχει γίνει με το ΑΖ. Όλη η συζήτηση στις πιο πάνω σελίδες ήταν πώς γίνεται να αλλάξουμε το ΑΖ με το Pfizer. Τελείως θεμιτο και εγώ ίσως το έκανα. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι λόγω των σπανιοτατων θρομβωσεων το ΑΖ δεν είναι ένα ασφαλές εμβόλιο τουλάχιστον όσο ασφαλές όσο τα παιδικά. Αν κάποιος δεν θεωρεί ασφαλή τα παιδικά οκ καταλαβαίνω την επιφύλαξη του για το AZ αν όμως τα θεωρεί ασφαλή τότε δεν την καταλαβαίνω. Γιατί αυτό είναι αντιφατικο και υποκριτικο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, maripoz είπε:

Μα δεν μιλάμε γενικά για επιφύλαξεις απανεντι στα νέα εμβόλια. Αυτές τις καταλαβαίνω οκ. Μιλάμε για όλο αυτό το θέμα με το ΑΖ και την σπανιοτατη παρανεργεια της θρομβωσης. Σε τι διαφερει αυτό με το mmr και την εξίσου σπάνια παρανεργεια της εγκεφαλιτιδας;  σε τίποτα, παρά μόνο στην δημοσιότητα 

Απάντησα και παραπάνω. Τα παιδικά εμβόλια χρησιμοποιούνται χρόνια, θα βρει κάποιος ουκ ολίγες μελέτες για αυτά. Δεν είναι δυνατό να γνωρίζουμε για τα εμβόλια κατά του Covid όσα ξέρουμε για τα άλλα εμβόλια. Προσωπικά, κατανοώ όσους φοβούνται τις θρομβώσεις και δε θα έπαιρνα σε αυτή τη φάση το ρίσκο να εμβολιαστώ ούτε με της ΑΖ ούτε με κάποιο άλλο εμβόλιο. Μπορεί σε 2-3 μήνες να έχω αλλάξει γνώμη.

Link to comment
Share on other sites

Just now, love kids said:

Απάντησα και παραπάνω. Τα παιδικά εμβόλια χρησιμοποιούνται χρόνια, θα βρει κάποιος ουκ ολίγες μελέτες για αυτά. Δεν είναι δυνατό να γνωρίζουμε για τα εμβόλια κατά του Covid όσα ξέρουμε για τα άλλα εμβόλια. Προσωπικά, κατανοώ όσους φοβούνται τις θρομβώσεις και δε θα έπαιρνα σε αυτή τη φάση το ρίσκο να εμβολιαστώ ούτε με της ΑΖ ούτε με κάποιο άλλο εμβόλιο. Μπορεί σε 2-3 μήνες να έχω αλλάξει γνώμη.

Συγγνώμη δεν καταλαβαίνω ακόμα. Το εξαπλο πχ που γίνεται σε μωρά δύο μηνών γράφει στο φυλλάδιο ότι σε σπάνιες περιπτώσεις μπορεί να επιφέρει εγκεφαλιτιδα, παράλυση οπτικού νευρου, σκλήρυνση κατά πλάκας και πολλά άλλα. Αυτά έχουν συμβεί, σπάνια μεν αλλά έχουν συμβεί. Δηλαδή επειδή υπάρχουν μελέτες για αυτες τις σπάνιες παρενέργειες είναι οκ ασφαλή αλλά επειδή το az έβαλε πρόσφατα στο φυλλάδιο του την θρομβωση ως πιθανή σπάνια πσρενεργεια είναι μη ασφαλές? Ναι δεν είναι δυνατόν να γνωρίζουμε για τα εμβόλια του covid όσα γνωρίζουμε για τα άλλα αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί η παράλυση πχ του εξαπλου σε καθησυχαζει αλλά η θρομβωση σε ανησυχεί. Είπαμε, είναι εξαιρετικά σπάνιο και το μεν και το δε αλλά το ότι τα παιδικά εμβόλια έχουν δοκιμαστεί χρόνια δεν σήμαινει ότι το φυλλάδιο τους είναι κενό παρενεργειων ώστε να ταραζομαστε που στο φυλλάδιο του az προσέθεσαν την πιθανή (ούτε καν επιβεβαιωμενη) συσχέτιση με  θρομβωση

Just now, love kids said:

Απάντησα και παραπάνω. Τα παιδικά εμβόλια χρησιμοποιούνται χρόνια, θα βρει κάποιος ουκ ολίγες μελέτες για αυτά. Δεν είναι δυνατό να γνωρίζουμε για τα εμβόλια κατά του Covid όσα ξέρουμε για τα άλλα εμβόλια. Προσωπικά, κατανοώ όσους φοβούνται τις θρομβώσεις και δε θα έπαιρνα σε αυτή τη φάση το ρίσκο να εμβολιαστώ ούτε με της ΑΖ ούτε με κάποιο άλλο εμβόλιο. Μπορεί σε 2-3 μήνες να έχω αλλάξει γνώμη.

Το ότι δεν θέλεις να το κάνεις είναι τελείως άλλο θέμα, απόλυτα σεβαστό. Είσαι νέα και ακόμα και αν πάθεις κορονοιο πιθανότατα δεν έγινε και τίποτα. Και ίσως φοβάσαι πιο πολύ πχ να πάθεις θρομβωση με το AZ. Εδώ όμως μιλαμε περί ασφαλειας του ΑΖ και των θρομβωσεων που ίσως σπάνια προκαλεί σε σχέση με ένα άλλο συμβατικό εμβολιο και τις αντίστοιχες σπάνιες παρανεργειες. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz είπε:

Συγγνώμη δεν καταλαβαίνω ακόμα. Το εξαπλο πχ που γίνεται σε μωρά δύο μηνών γράφει στο φυλλάδιο ότι σε σπάνιες περιπτώσεις μπορεί να επιφέρει εγκεφαλιτιδα, παράλυση οπτικού νευρου, σκλήρυνση κατά πλάκας και πολλά άλλα. Αυτά έχουν συμβεί, σπάνια μεν αλλά έχουν συμβεί. Δηλαδή επειδή υπάρχουν μελέτες για αυτες τις σπάνιες παρενέργειες είναι οκ ασφαλή αλλά επειδή το az έβαλε πρόσφατα στο φυλλάδιο του την θρομβωση ως πιθανή σπάνια πσρενεργεια είναι μη ασφαλές? Ναι δεν είναι δυνατόν να γνωρίζουμε για τα εμβόλια του covid όσα γνωρίζουμε για τα άλλα αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί η παράλυση πχ του εξαπλου σε καθησυχαζει αλλά η θρομβωση σε ανησυχεί. Είπαμε, είναι εξαιρετικά σπάνιο και το μεν και το δε αλλά το ότι τα παιδικά εμβόλια έχουν δοκιμαστεί χρόνια δεν σήμαινει ότι το φυλλάδιο τους είναι κενό παρενεργειων ώστε να ταραζομαστε που στο φυλλάδιο του az προσέθεσαν την πιθανή (ούτε καν επιβεβαιωμενη) συσχέτιση με  θρομβωση

Δυστυχώς δεν μπορώ να το εξηγήσω πιο απλά. Ο χρόνος κυκλοφορίας και οι λίγες μελέτες για αυτά τα εμβόλια είναι για μένα ανασταλτικοί παράγοντες να τα κάνω τώρα. Ούτε επιβάλλω την άποψή μου σε κάποιον ούτε λέω ότι έχω δίκιο εγώ. Και προφανώς δε μίλησα για κενό φυλλάδιο παρενεργειών στα παιδικά εμβόλια. Σε λίγο θα κατηγορηθώ ότι εκθέτω σε κίνδυνο το παιδί ενώ εγώ δεν παίρνω το ρίσκο. :-o

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz είπε:

Οκ ναι και καλά έκανε δεν λέω τίποτα. Δεν τοποθετουμαι υπέρ του az. Περισσότερο θέλω να πω το εξής. Ότι τα εμβόλια έρχονται με παρενέργειες σπάνιες αλλά δυνητικα πολύ σοβαρές. Αν κάποιο παιδάκι πάθει τέτοια παρενεργεια οκ δεν γίνεται πρώτο θέμα γιατί οκ είναι γνωστό πως συμβαίνει πολύ  σπάνια. Τώρα γίνεται πρώτο θέμα. Αν κάποιος γονιος έχει κάποια επιφύλαξη να κάνει κάποιο εμβόλιο στο παιδι του θεωρείται ψεκασμενος. Αν όμως έχει την επιφύλαξη να κάνει ο ίδιος το az (που έχει ποσοστό σοβαρων παρενεργειων όσο ενα παιδικό εμβόλιο) τότε υπάρχει κατανόηση. Και αυτό απλώς γιατί το θέμα έχει πάρει δημοσιότητα. Δεν τίθεμαι με καμιά πλευρά δεν είμαι υπέρ αυτού που έχει επιφυλάξεις ούτε υπέρ αυτού που δεν έχει, θεωρώ ότι είναι προσωπική απόφαση και τους κατανοώ και τους μεν και τους δε. Αλλά δεν μπορώ να δεχτώ ότι κάποιος φοβάται να κάνει το az και παράλληλα κριτικαρει κάποιον που είναι επιφυλακτικος να κάνει κάποιο εμβόλιο στο παιδι του. Αυτή την αντίφαση θέλω να επισημάνω. Γτ το az δεν έχει περισσότερες παρενεργειες σε σχέση με ένα παιδικό εμβόλιο. 

Αυτά που λες εχοθν βάση.παραμενει ένα αποτελεσματικο εμβολιο αλλα όταν βλέπεις ότι υπάρχει κ το παράθυρο των αλλων εμβολίων εκει λες γιατι να μην κάνω ένα άλλο?Άσε που γράφουν ότι απειλεί ειδικά γυναίκες κάτω των 55 .Οποτε κολωνω. 

Εντωμεταξυ υπαρχει περίπτωση η μητέρα μου να κανει εισαγωγή στο νοσοκομειο.Ξερεις ποσο φοβαμαι? Μακάρι να είχα εμβολιαστεί.

Θα πρέπει να την συνοδεψω.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Αυτά που λες εχοθν βάση.παραμενει ένα αποτελεσματικο εμβολιο αλλα όταν βλέπεις ότι υπάρχει κ το παράθυρο των αλλων εμβολίων εκει λες γιατι να μην κάνω ένα άλλο?Άσε που γράφουν ότι απειλεί ειδικά γυναίκες κάτω των 55 .Οποτε κολωνω. 

Εντωμεταξυ υπαρχει περίπτωση η μητέρα μου να κανει εισαγωγή στο νοσοκομειο.Ξερεις ποσο φοβαμαι? Μακάρι να είχα εμβολιαστεί.

Θα πρέπει να την συνοδεψω.

Εύχομαι να πάνε όλα καλά με την μητέρα σου. Έχει τουλάχιστον προλάβει να κάνει το εμβόλιο? Δεν χρειάζεται να ανησυχείς ιδιαίτερα, αν χρειαστεί να μπει θα κάνεις τεστ κατά την εισαγωγή, και όλοι οι συνοδοι κάνουν τεστ υποχρεωτικά οπότε δεν πιστεύω ότι υπάρχει ιδιαίτερος κίνδυνος. αλλά οκ εννοείται θα προσέχεις. Ευχομαι ταχεία και καλή ανάρρωση 

Just now, μαγιοπουλας said:

Αυτά που λες εχοθν βάση.παραμενει ένα αποτελεσματικο εμβολιο αλλα όταν βλέπεις ότι υπάρχει κ το παράθυρο των αλλων εμβολίων εκει λες γιατι να μην κάνω ένα άλλο?Άσε που γράφουν ότι απειλεί ειδικά γυναίκες κάτω των 55 .Οποτε κολωνω. 

Εντωμεταξυ υπαρχει περίπτωση η μητέρα μου να κανει εισαγωγή στο νοσοκομειο.Ξερεις ποσο φοβαμαι? Μακάρι να είχα εμβολιαστεί.

Θα πρέπει να την συνοδεψω.

Ε ναι και εγώ το Pfizer θα διάλεγα με αυτά τα δεδομένα αν μπορούσα. Η κουβέντα είναι γενικότερη περί ασφαλείας. Όταν μπορείς προφανώς πας για το καλύτερο δεν το συζητάμε 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Αυτά που λες εχοθν βάση.παραμενει ένα αποτελεσματικο εμβολιο αλλα όταν βλέπεις ότι υπάρχει κ το παράθυρο των αλλων εμβολίων εκει λες γιατι να μην κάνω ένα άλλο?Άσε που γράφουν ότι απειλεί ειδικά γυναίκες κάτω των 55 .Οποτε κολωνω. 

Εντωμεταξυ υπαρχει περίπτωση η μητέρα μου να κανει εισαγωγή στο νοσοκομειο.Ξερεις ποσο φοβαμαι? Μακάρι να είχα εμβολιαστεί.

Θα πρέπει να την συνοδεψω.

Περαστικά σας! Η δική μου μαμά θα χειρουργηθεί σε 15 μέρες. Ευτυχώς χθες έκανε τη 2η δόση του εμβολίου. Από το νοσοκομείο μας είπαν ότι προς το παρόν βάσει πρωτοκόλλου δε μπορούμε να τη συνοδεύσουμε. Θα ενημερωθούμε από το γιατρό για την εγχείριση έξω από το νοσοκομείο. Δε μπορώ να χωνέψω πτι θα είναι μόνη της...

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ.

Εχει εμβολιαστει πλήρως.

Έσπασε το χέρι της την περασμενη εβδομαδα κ λογω ηλικίας προσπαθούμε να αποφύγουμε το χειρουργείο.Εκανε σηνερα γενικές εξετάσεις που θα τις έκανες ετσι κι αλλιώς.

Ο οργανισμός της λογω του κατάγματος έχει υποστεί στρες κ φαίνεται στις εξετάσεις.

Δεν χρειάζεται εισαγωγή τελικα αλλα θα το παρακολουθησουμε.

Ελπίζω να μπορέσουμε να αποφύγουμε το χειρουργείο.

Φυσικα το χέρι δεν θα ξαναγίνει λειτουργικό.

Η μαμα σου Αnna θα είναι εντελώς μονη της δηλαδη?Τι προβλέπει το πρωτόκολλο?

Link to comment
Share on other sites

Έκανε ο πατέρας μου επέμβαση τον Δεκέμβριο κι ήταν ολομόναχος. Δεν με άφησαν ούτε να περάσω την πύλη του νοσοκομείου. Είχα παρκάρει απέξω και περίμενα να με πάρει τηλέφωνο ο γιατρός ότι όλα πήγαν καλά για να φύγω. 

Νομίζω πως μπορείς να μπεις στις περιπτώσεις που ο συνοδός είναι απαραίτητος όμως. Η πεθερά μου συνόδευσε κανονικά τον πεθερό μου πριν από μερικές εβδομάδες, με τεστ. Άννα, έχεις ρωτήσει και σου είπαν όχι;

Γρήγορα περαστικά εύχομαι. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ilaeira είπε:

Έκανε ο πατέρας μου επέμβαση τον Δεκέμβριο κι ήταν ολομόναχος. Δεν με άφησαν ούτε να περάσω την πύλη του νοσοκομείου. Είχα παρκάρει απέξω και περίμενα να με πάρει τηλέφωνο ο γιατρός ότι όλα πήγαν καλά για να φύγω. 

Νομίζω πως μπορείς να μπεις στις περιπτώσεις που ο συνοδός είναι απαραίτητος όμως. Η πεθερά μου συνόδευσε κανονικά τον πεθερό μου πριν από μερικές εβδομάδες, με τεστ. Άννα, έχεις ρωτήσει και σου είπαν όχι;

Γρήγορα περαστικά εύχομαι. 

Ευχαριστώ πολύ. Ναι ρώτησε προχθές το γιατρό και της είπε ότι δεν επιτρέπονται συνοδοί παρά μόνο σε περίπτωση που υπάρχει ψυχική νόσος. Πιάστηκα απροετοίμαστη γιατί ετοιμαζόμουν να πάω έχοντας κάνει τεστ. Τον πατέρα μου το χειμώνα σε μια μικροεπέμβαση και μια εξέταση αργότερα στο νοσοκομείο τον είχε συνοδεύσει με τεστ η μαμά μου.

Link to comment
Share on other sites

Ο θείος μιας φίλης μου επρεπε να χειρουργείθει άμεσα γιατί βρέθηκε ανεύρυσμα κοιλιακής αορτής.

Στην Αθήνα δεν μπορούσε πουθενα να βρει διαθέσιμο χειρουργείο κ πηγε στη Λάρισα.Την επόμενη ημέρα τον έδιωξαν γιατι φοβόντουσταν λογω covid.Ολα γίνονται με εξπρές διαδικασίες.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...