Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, Έσπερος said:

Η βαρύτητα της νόσου εξαρτάται κ από το ποσοστό του ιικού φορτίου στο οποίο εκτίθεσαι. Σε έναν χώρο με σχεδον πάντα ανοιχτά παράθυρα, κ με μάσκες, έστω κ με την τσαπατσούλικη χρήση που κάνουν οι μαθητες, ελπίζω ότι τυχόν ιικό φορτίο θα είναι χαμηλό. 

Αυτό ίσως, έτσι πιθανόν να μην νοσήσετε. Όχι όμως ότι αν νοσήσετε θα το περάσετε ελαφρά επειδή φορούσατε μάσκες στην τάξη και είχατε ανοιχτά παράθυρα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, Yovanna είπε:

Αυτό ίσως, έτσι πιθανόν να μην νοσήσετε. Όχι όμως ότι αν νοσήσετε θα το περάσετε ελαφρά επειδή φορούσατε μάσκες στην τάξη και είχατε ανοιχτά παράθυρα.

Όχι, το έχω διαβάσει, ένας από τους παράγοντες βαρύτητας της νόσου είναι κ το ιικο φορτίο στο οποίο εκτίθεσαι. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Όχι, το έχω διαβάσει, ένας από τους παράγοντες βαρύτητας της νόσου είναι κ το ιικο φορτίο στο οποίο εκτίθεσαι. 

Πάσο.. αν το έχεις διαβάσει. Πρώτη φορά το ακούω. Θα ρωτήσω γιατρό να μου πει !

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Όχι, το έχω διαβάσει, ένας από τους παράγοντες βαρύτητας της νόσου είναι κ το ιικο φορτίο στο οποίο εκτίθεσαι. 

Ισως επειδη αν παρεις πιο πολλα μικροβια μαζεμενα πολλαπλασιαστουν πιο γρηγορα κ με μεγαλητερους αριθμους οποτε ναι εχει μια βαση . 

 

Just now, Yovanna είπε:

Πάσο.. αν το έχεις διαβάσει. Πρώτη φορά το ακούω. Θα ρωτήσω γιατρό να μου πει !

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , Έσπερος είπε:

Μα κ οικογένεια να εχεις, αφού είναι όλοι σε καραντίνα... Η καραντίνα γενικα είναι αυτό που φοβάμαι περισσότερο κ από τον ιό. Στο σχολείο ελπίζω ότι ακόμα κ αν εκτεθούμε, θα είναι περιορισμένο το φορτίο λόγω της μάσκας κ των ανοιχτών παραθύρων, οπότε λογικά δεν κινδυνεύουμε από σοβαρή νοσηση, όμως η ιδέα της καραντίνας μου ακούγεται εφιαλτική. Ειδικά αν είναι προληπτική λόγω κρούσματος μαθητή. Εμάς είναι κ οι πιο στενοί μας γείτονες συνάδελφοι, αν γίνει κάτι θα μπούμε όλοι μαζί καραντίνα!!! Και κυρίως μου φαίνεται εφιαλτικό το να μην μπορώ να βγάλω το παιδί έξω για 15 μέρες...


Είσαι η εξαίρεση υπευθυνότητας στην γενική ανευθυνότητα να ξέρεις :):)

 

Για την προληπτική καραντίνα λόγω κρούσματος στην τάξη εννοώ....όταν είχαν κλείσει τμήματα στο δικό μας σχολείο, τα παιδιά του τμήματος (συμμαθητές ή μαθητές του κρούσματος) μια χαρά κυκλοφορούσαν παντού, και δραστηριότητες πήγαιναν και βόλτες και όλα....

 

Αυτό με το φορτίο και εμένα μου το έχουν πει.

 

Εγω άκουσα και το άλλο θεϊκό....οικογένεια με κρούσμα (το παιδί τους) δεν έκαναν οι υπόλοιποι τεστ γιατί δεν είχαν συμπτώματα (άντε αυτό ας το δεχτώ) και στο 10ημερο που έληγε η καραντίνα του κρούσματος χάνουν γεύση και όσφρηση οι υπόλοιποι, δεν κάνουν ούτε και τότε τεστ, συνέρχονται σε μια εβδομάδα και αποφασίζουν να βγουν πια από το σπίτι χωρίς να τσεκάρουν με τεστ. Γιατί λέει αν δεν έχει αρνητικοποιηθει το τεστ και βγει νέο θετικό, ξεκινάει νέα 10ημερη καραντίνα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Deena είπε:


Είσαι η εξαίρεση υπευθυνότητας στην γενική ανευθυνότητα να ξέρεις :):)

 

Για την προληπτική καραντίνα λόγω κρούσματος στην τάξη εννοώ....όταν είχαν κλείσει τμήματα στο δικό μας σχολείο, τα παιδιά του τμήματος (συμμαθητές ή μαθητές του κρούσματος) μια χαρά κυκλοφορούσαν παντού, και δραστηριότητες πήγαιναν και βόλτες και όλα....

 

Αυτό με το φορτίο και εμένα μου το έχουν πει.

 

Εγω άκουσα και το άλλο θεϊκό....οικογένεια με κρούσμα (το παιδί τους) δεν έκαναν οι υπόλοιποι τεστ γιατί δεν είχαν συμπτώματα (άντε αυτό ας το δεχτώ) και στο 10ημερο που έληγε η καραντίνα του κρούσματος χάνουν γεύση και όσφρηση οι υπόλοιποι, δεν κάνουν ούτε και τότε τεστ, συνέρχονται σε μια εβδομάδα και αποφασίζουν να βγουν πια από το σπίτι χωρίς να τσεκάρουν με τεστ. Γιατί λέει αν δεν έχει αρνητικοποιηθει το τεστ και βγει νέο θετικό, ξεκινάει νέα 10ημερη καραντίνα.

Ναι γινονται παρα πολλα τετοια γενικα !! Σου λεει αφου το περασα εγω ελαφρια τι με νοιαζει να πεσει κατω ολος ο κοσμος... Γενικα κ με τα τεστ αν δεν εχεις τον μπαμπουλα οτι θα φας προστιμο ή δεν θα σε δεχτουν στην δουλεια λιγοι κανουν... Τα τεστ πχ για τους εκπαιδευτικους ηταν δωρεαν αλλα εθελοντικα .. Αν πηγε καποιος ειμαι σιγουρη οτι πηγε μονο μια φορα κ καμια αλλη. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

Για την προληπτική καραντίνα λόγω κρούσματος στην τάξη εννοώ....όταν είχαν κλείσει τμήματα στο δικό μας σχολείο, τα παιδιά του τμήματος (συμμαθητές ή μαθητές του κρούσματος) μια χαρά κυκλοφορούσαν παντού, και δραστηριότητες πήγαιναν και βόλτες και όλα....

Δεν εχω αμφιβολία ότι γίνεται έτσι... Κανονικά όμως δεν πρέπει, όταν κλείνει το τμήμα και τα παιδιά μπαίνουν σε καραντίνα, σημαίνει καραντίνα. Το ότι βέβαια η οικογένειά τους δεν είναι σε καραντίνα και κυκλφοορεί κανονικά στη δουλειά, και τα αδέρφια τους πάνε σχολείο, είναι άλλο θέμα. Τυπικά  όμως αν είσαι σε καραντίνα σημαίνει ότι είσαι και σε απομόνωση από την οικογένεια, πράγμα που δεν μπορώ να φανταστώ πώς συμβαίνει αν μιλάμε για παιδιά. Και είναι προφανές τελικά ότι όποιο μέτρο περιορισμοόυ πρέπει να λαμβάνεται παρα πολύ νωρίς, πριν εξαπλωθούν τα κρούσματα, γιατί υπάρχουν και πάρα πολλές δυσκολίες στην απομόνωση των κρουσμάτων και ο ιός διασπείρεται. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Δεν εχω αμφιβολία ότι γίνεται έτσι... Κανονικά όμως δεν πρέπει, όταν κλείνει το τμήμα και τα παιδιά μπαίνουν σε καραντίνα, σημαίνει καραντίνα. Το ότι βέβαια η οικογένειά τους δεν είναι σε καραντίνα και κυκλφοορεί κανονικά στη δουλειά, και τα αδέρφια τους πάνε σχολείο, είναι άλλο θέμα. Τυπικά  όμως αν είσαι σε καραντίνα σημαίνει ότι είσαι και σε απομόνωση από την οικογένεια, πράγμα που δεν μπορώ να φανταστώ πώς συμβαίνει αν μιλάμε για παιδιά. Και είναι προφανές τελικά ότι όποιο μέτρο περιορισμοόυ πρέπει να λαμβάνεται παρα πολύ νωρίς, πριν εξαπλωθούν τα κρούσματα, γιατί υπάρχουν και πάρα πολλές δυσκολίες στην απομόνωση των κρουσμάτων και ο ιός διασπείρεται. 

Θα μπορουσαν οι γονεις μετα απο τρεις μερες καραντινα αυστηρη να καναν δυο τρια τεστ στα παιδια τους κ ετσι ουτε κ αυτα να περιοριζονται ουτε κ να γινει τιποτα.... 

λυσεις υπαρχουν αλλο που βαριεται ο κοσμος να κανει τα αυτονοητα αν δεν εχει τον μπαμπουλα απο πανω του. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 είπε:

Θα μπορουσαν οι γονεις μετα απο τρεις μερες καραντινα αυστηρη να καναν δυο τρια τεστ στα παιδια τους κ ετσι ουτε κ αυτα να περιοριζονται ουτε κ να γινει τιποτα.... 

Δυο τρεις μέρες δεν αρκούν όμως. Έστω ας πούμε εβδομάδα, που κ αυτό έχει ρίσκο. Όμως κ τα 30-40 ευρώ του πιο φτηνού τεστ, είναι κόστος. 

 

Τα ραπιντ αυτά που γίνονται  τελείως χύμα θα μπορούσαν να χρησιμοποιούνται για ελέγχους σε σχολεία. θα ήταν χρησιμο στατιστικό στοιχείο η παρακολούθηση ενδεχόμενης διασποράς σε τμήματα που εμφανίστηκε κρουσμα, θα είχαμε στοιχεία στα χέρια μας. Γιατί τώρα εξακολουθούμε να λέμε ότι τα παιδιά δεν μεταδίδουν αλλά κατά τ αλλά υπάρχουν παιδιά που κάνουν τηλεκπαίδευση από τον Νοέμβριο. 

 

Εντωμεταξύ άρχισαν χτες να ψελλίζουν για ακύρωση των προαγωγικών κ φέτος, πράγμα που θεωρεί πιθανό κ λογικό όλος ο κόσμος εκτός από την Κεραμεως, αλλά δεν υπάρχει κ λόγος να το ξέρουμε εγκαίρως για να προγραμματίσουμε τη διδασκαλία μας. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Δυο τρεις μέρες δεν αρκούν όμως. Έστω ας πούμε εβδομάδα, που κ αυτό έχει ρίσκο. Όμως κ τα 30-40 ευρώ του πιο φτηνού τεστ, είναι κόστος. 

 

Τα ραπιντ αυτά που γίνονται  τελείως χύμα θα μπορούσαν να χρησιμοποιούνται για ελέγχους σε σχολεία. θα ήταν χρησιμο στατιστικό στοιχείο η παρακολούθηση ενδεχόμενης διασποράς σε τμήματα που εμφανίστηκε κρουσμα, θα είχαμε στοιχεία στα χέρια μας. Γιατί τώρα εξακολουθούμε να λέμε ότι τα παιδιά δεν μεταδίδουν αλλά κατά τ αλλά υπάρχουν παιδιά που κάνουν τηλεκπαίδευση από τον Νοέμβριο. 

Κοιτα αν αρκει μια εβδομαδα 10 μερες καραντινα για να πεις οτι αν εχεις κολλησει εστω κ ασυμπτωματικος να μην υπαρχει κινδινος για τους αλλους  νομιζω οτι σε 3 μερες ενα τεστ θα δειξει.. Κ μπορει να ξανακανει παλι μετα απο αλλες 3 μερες για να ειναι κ εντελως σιγουρο. 

Οσο για το κοστος νομιζω οτι ειναι το τελευταιο που ενδιαφερει αυτους που θελουν να κανουν βολτες πιο πολυ η βαρεμαρα για την διαδικασια ειναι παρα το κοστος ... Οσοι εχουν προβλημα οικονομικο κ ειναι μονο αυτο που τους απασχολει συνηθως δειχνουν πιο υπευθυνη συμπεριφορα . 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, μαγιοπουλας said:

Δεν εχει ατομικη ευθυνη.τελος.ολα στην πόρτα του τα είχαν.και δεν εχει συνειδητοποιήσει κ τη σοβαρότητα της κατάστασης.Μου λεγε την τριτη οτι αφού πέρασε μια εβδομάδα από τότε που νοσηε η γραμματέας του ειναι οκ.Τοτε ομως ξεκινούσαν όλα. Χτες μου λεγε η γυναίκα του οτι τον έβαλαν μέσα προληπτικά.Δεν νομιζω ομως οτι γεμίζουν κρεβάτια χωρις λόγο.Η αξονική έδειξε ότι επεκτάθηκε στους πνεύμονες Το 38.5 δρν τον θα ρουσε πυρετο άξιο λόγου να σκεφτείς.

"Εργαζόμενος" στην εταιρία πάνω από μας, (τον οποίο αντιπαθώ πάρα πολύ, ο γλοιώδης τύπος με τα σόκιν ανέκδοτα, που οδηγεί πανάκριβα αυτοκίνητα ενώ χρωστάει σε όσους μιλούν ελληνικά και είναι παράνομος και που αναπνέει), δεν πίστευε εξ αρχής στο ιό και ερχόταν και μας ρωτούσε, ξέρετε κανέναν που να νοσεί? Όλα ψέματα είναι, μας κοροϊδεύουν, μπεεε κτλ. Όταν ο συνέταιρος του κατέβηκε να μας πει ότι ο τύπος κόλλησε, μας λέει τίποτα, μια μέρα λίγο πυρετό και όλα καλά. Ωχ λέω από μέσα μου, σε 2 μέρες θα είναι εδώ και θα μας λέει τίποτα δεν είναι, μην ακούτε , εγώ θα σας πω. Του λέω λοιπόν, συχνά έτσι ξεκινάει και στη βδομάδα χειροτερεύει. Μια βδομάδα μετά λοιπόν, μαθαίνουμε ότι νοσηλεύεται στη ΜΕΘ. Ελπίζω να μην του πει ότι το είπα και λέει ότι τον γρουσούζεψα..:rolleyes: Πάντως συνέχεια τέτοιες περιπτώσεις ακούω. Που μετά τη βδομάδα νοσηλεύονται.

Επίσης τώρα που μιλάμε, στην διπλανή πολυκατοικία , κάτω στον κήπο, έχουν αποκριάτικο πάρτυ! Χαμός γίνεται!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

"Εργαζόμενος" στην εταιρία πάνω από μας, (τον οποίο αντιπαθώ πάρα πολύ, ο γλοιώδης τύπος με τα σόκιν ανέκδοτα, που οδηγεί πανάκριβα αυτοκίνητα ενώ χρωστάει σε όσους μιλούν ελληνικά και είναι παράνομος και που αναπνέει), δεν πίστευε εξ αρχής στο ιό και ερχόταν και μας ρωτούσε, ξέρετε κανέναν που να νοσεί? Όλα ψέματα είναι, μας κοροϊδεύουν, μπεεε κτλ. Όταν ο συνέταιρος του κατέβηκε να μας πει ότι ο τύπος κόλλησε, μας λέει τίποτα, μια μέρα λίγο πυρετό και όλα καλά. Ωχ λέω από μέσα μου, σε 2 μέρες θα είναι εδώ και θα μας λέει τίποτα δεν είναι, μην ακούτε , εγώ θα σας πω. Του λέω λοιπόν, συχνά έτσι ξεκινάει και στη βδομάδα χειροτερεύει. Μια βδομάδα μετά λοιπόν, μαθαίνουμε ότι νοσηλεύεται στη ΜΕΘ. Ελπίζω να μην του πει ότι το είπα και λέει ότι τον γρουσούζεψα..:rolleyes: Πάντως συνέχεια τέτοιες περιπτώσεις ακούω. Που μετά τη βδομάδα νοσηλεύονται.

Επίσης τώρα που μιλάμε, στην διπλανή πολυκατοικία , κάτω στον κήπο, έχουν αποκριάτικο πάρτυ! Χαμός γίνεται!

Παρε τηλεφωνο!!! Εγω πραγματικα τωρα που θα παω στην πλατεια αν δω ολες τις μαμαδες χωρις μασκα κ χαλαρα το σκεφτομαι πολυ σοβαρα !!! 

Link to comment
Share on other sites

Πηγε ο αντρας μου στην πεθερά μου.Διεσχισε ολο το κέντρο.Περασε Σύνταγμα,Βασ Σοφίας,πύργο Αμπελοκήπων κι ακομη παραπάνω.Ελεγχος πουθενα.Ολοι εξω.Κοσμοσυρροη στους δρόμους,ουρές στις τράπεζες και στο Βενετη.

Μας δουλεύουν.Παλι ριναι εξω αυτοί που θέλουν κι εμείς μέσα σαν βλάβες.

Πληρωνουμε τα λάθη των αλλονων και μαραζωνουμε μεσα.

Κσι στην τελικοί αφού κυκλοφορούν ολοι,γιατί δεν αφήνουν τους εμβολιασμενουςνα κυκλοφορούν ελεύθερα με μασκα?τι τα δι ουν τα πιστοποιητικά?

Link to comment
Share on other sites

Στο Νιάρχος πάντως το πρωί είχε τον μισό κόσμο απ' ό,τι το προηγούμενο ΣΚ. (Εμείς με τα πόδια πάμε, είμαστε οριακά στα 2 χλμ.)

 

Για το ιικό φορτίο, ισχύει. Όταν είχε κολλήσει τον Ιούνιο συνεργάτης του συζύγου, το είχε περάσει πολύ ελαφριά και του είπαν ότι μάλλον το τσίμπησε από καμιά επιφάνεια και το φορτίο ήταν μικρό. Επίσης η παιδίατρος μας έλεγε ότι θεωρητικά, όπως σε όλες τις ιώσεις, όταν κάποιος είναι ασυμπτωματικός, το ιικό φορτίο είναι μικρό οπότε κολλάει τους γύρω πιο δύσκολα. Όχι ότι δεν κολλάει, αλλά δεν είναι τόσο μολυσματικός όσο κάποιος με πυρετό, ας πούμε. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Πηγε ο αντρας μου στην πεθερά μου.Διεσχισε ολο το κέντρο.Περασε Σύνταγμα,Βασ Σοφίας,πύργο Αμπελοκήπων κι ακομη παραπάνω.Ελεγχος πουθενα.Ολοι εξω.Κοσμοσυρροη στους δρόμους,ουρές στις τράπεζες και στο Βενετη.

Μας δουλεύουν.Παλι ριναι εξω αυτοί που θέλουν κι εμείς μέσα σαν βλάβες.

Πληρωνουμε τα λάθη των αλλονων και μαραζωνουμε μεσα.

Κσι στην τελικοί αφού κυκλοφορούν ολοι,γιατί δεν αφήνουν τους εμβολιασμενουςνα κυκλοφορούν ελεύθερα με μασκα?τι τα δι ουν τα πιστοποιητικά?

Χα αμα ειχε παντου ελενχους θα λεγαν οτι υπαρχει καταστολη !! Χα χα χα μονο αυτοι που εχουν φιλοτιμο θα προσεξουν κ τους υπολοιπους κ μονο απο εκει εχει κρατηθει κ το πραγμα κ φυσικα κ με ολα αυτα που ειναι κλειστα ... 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 είπε:

Χα αμα ειχε παντου ελενχους θα λεγαν οτι υπαρχει καταστολη !! Χα χα χα μονο αυτοι που εχουν φιλοτιμο θα προσεξουν κ τους υπολοιπους κ μονο απο εκει εχει κρατηθει κ το πραγμα κ φυσικα κ με ολα αυτα που ειναι κλειστα ... 

Ποια οι διαφορα λοιπον?εμεις ετσι θα κάναμε.

Η ζωή μας έγινε πιο δύσκολη τωρα

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Ποια οι διαφορα λοιπον?εμεις ετσι θα κάναμε.

Η ζωή μας έγινε πιο δύσκολη τωρα

Ξερεις τι γινετε νομιζω πως αν λασκαρουν τα μετρα ακομα κ αυτοι που φοβουνται σιγα σιγα θα χαλαρωσουν... Επισης ειναι κ καποιοι που εχουν κ τον φοβο κ τουλαχιστον στις 5 διαδρομες που θα καναν τωρα κανουν 2...

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 είπε:

Ξερεις τι γινετε νομιζω πως αν λασκαρουν τα μετρα ακομα κ αυτοι που φοβουνται σιγα σιγα θα χαλαρωσουν... Επισης ειναι κ καποιοι που εχουν κ τον φοβο κ τουλαχιστον στις 5 διαδρομες που θα καναν τωρα κανουν 2...

Δεν νομιζω ομως οτι φτάνει με το χαλι που εχουμε

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Δεν νομιζω ομως οτι φτάνει με το χαλι που εχουμε

Δεν φτανει οχι δυστηχως. Να πουμε για τα τεστ που πρεπει να γινονται υποχρεωτικα σε ολους ανα διαστηματα? Να πουμε για ελενχους σε μερη που υπαρχει πολυς κοσμος ... 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Πηγε ο αντρας μου στην πεθερά μου.Διεσχισε ολο το κέντρο.Περασε Σύνταγμα,Βασ Σοφίας,πύργο Αμπελοκήπων κι ακομη παραπάνω.Ελεγχος πουθενα.Ολοι εξω.Κοσμοσυρροη στους δρόμους,ουρές στις τράπεζες και στο Βενετη.

Μας δουλεύουν.Παλι ριναι εξω αυτοί που θέλουν κι εμείς μέσα σαν βλάβες.

Πληρωνουμε τα λάθη των αλλονων και μαραζωνουμε μεσα.

Κσι στην τελικοί αφού κυκλοφορούν ολοι,γιατί δεν αφήνουν τους εμβολιασμενουςνα κυκλοφορούν ελεύθερα με μασκα?τι τα δι ουν τα πιστοποιητικά?

Αυτό με τους εμβόλιασμενους και τα πιστοποιητικα είναι κάτι που δεν έχει καμία βάση εφόσον υπάρχει κονσενσους ότι οι εμβολιασμενοι είναι μεταδοτικοι, λιγότερο από τους μη εμβολιασμενους μεν αλλά still μεταδοτικοι. Επίσης όπως βγήκε ο άντρας σου να πάει την πεθερά σου έτσι βγήκαν και οι άλλοι να κάνουν τις δουλειές τους ή και βόλτα, απολύτως λογικό μου φαίνεται. Χθες μας είπαν πως η εκτόξευση των κρουσμάτων οφείλεται στο ότι ο κόσμος κλειστηκε σπίτι του κατά το τριημέρο του χιονιού. Άρα να βγαίνουμε? Η λογική λέει αυτό να βγαίνουμε γιατί έξω διασπειρεται το ιικο φορτίο και δεν είναι μεταδοτικο. Αλλά τα μέτρα σε αποτρεπουν να βγεις και σε αναγκαζουν να στριμωχτεις λόγω περιορισμων στο ωράριο. Ο,τι ναναι

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz είπε:

Αυτό με τους εμβόλιασμενους και τα πιστοποιητικα είναι κάτι που δεν έχει καμία βάση εφόσον υπάρχει κονσενσους ότι οι εμβολιασμενοι είναι μεταδοτικοι, λιγότερο από τους μη εμβολιασμενους μεν αλλά still μεταδοτικοι. Επίσης όπως βγήκε ο άντρας σου να πάει την πεθερά σου έτσι βγήκαν και οι άλλοι να κάνουν τις δουλειές τους ή και βόλτα, απολύτως λογικό μου φαίνεται. Χθες μας είπαν πως η εκτόξευση των κρουσμάτων οφείλεται στο ότι ο κόσμος κλειστηκε σπίτι του κατά το τριημέρο του χιονιού. Άρα να βγαίνουμε? Η λογική λέει αυτό να βγαίνουμε γιατί έξω διασπειρεται το ιικο φορτίο και δεν είναι μεταδοτικο. Αλλά τα μέτρα σε αποτρεπουν να βγεις και σε αναγκαζουν να στριμωχτεις λόγω περιορισμων στο ωράριο. Ο,τι ναναι

Σου μιλάω ειλικρινά ότι έχουμε κλειστει.ο αντρας μου δεν βγήκε να στηθεί χωρις νασκα να περιμένει στην ουρά για καφέ πηγε στη μανα του κ τον ανάπηρο αδερφό του .

Είναι απαράδεκτο ομως αυτο νεψτα 2 χιλιόμετρα γιατι μας εμποδίζουν βγάλουμε το παιδο βολτα στην ερημιά που πηγαιναμε.

Κ συμφωνω για το ωράριο που λες.

Νομιζω οτι τα νέα μέτρα μπορεί να φέρουν αλομη περισσότερα κρουσματα.

Οι εμβολιασμενοι ειπαν να κυκλοφορούν με μασκα.Δεν είναι σίγουροι ακόμη ότι μεταδίδουν κ σιγουρα αυτό συμβαίνει σε μικρότερη κλίμακα.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Σου μιλάω ειλικρινά ότι έχουμε κλειστει.ο αντρας μου δεν βγήκε να στηθεί χωρις νασκα να περιμένει στην ουρά για καφέ πηγε στη μανα του κ τον ανάπηρο αδερφό του .

Είναι απαράδεκτο ομως αυτο νεψτα 2 χιλιόμετρα γιατι μας εμποδίζουν βγάλουμε το παιδο βολτα στην ερημιά που πηγαιναμε.

Κ συμφωνω για το ωράριο που λες.

Νομιζω οτι τα νέα μέτρα μπορεί να φέρουν αλομη περισσότερα κρουσματα.

Οι εμβολιασμενοι ειπαν να κυκλοφορούν με μασκα.Δεν είναι σίγουροι ακόμη ότι μεταδίδουν κ σιγουρα αυτό συμβαίνει σε μικρότερη κλίμακα.

 

Μα και εμείς σε κάτι ερημιες πηγαίναμε και τώρα γίνεται χαμός στο παρκακι απέξω που δεν γινόταν. Αυτός που από τα κάτω Πατήσια πήγαινε πχ στη βαρυμπομπη τώρα θα πάει στην πλατεία Αμερικής ξέρω γω για καφέ. Φυσικά θα προκαλέσουν συνωστισμο τα μέτρα και θα είναι άδεια όλη η Πάρνηθα. Για τη μεταδοτικοτητα των εμβολιασμενων αναφέρομαι σε στοιχεία που υπάρχουν. Δεν ξέρουν ακόμα το ποσοστό μεταδοτικοτητας σε σχέση με τους μη εμβολιασμενους ξέρουν όμως ότι γίνεται μετάδοση. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Σου μιλάω ειλικρινά ότι έχουμε κλειστει.ο αντρας μου δεν βγήκε να στηθεί χωρις νασκα να περιμένει στην ουρά για καφέ πηγε στη μανα του κ τον ανάπηρο αδερφό του .

Ακόμα κ χωρίς μάσκα σε μια ουρά για καφέ, δεν είναι σοβαρός κίνδυνος να κολλήσεις εκτός αν είσαι μέσα στη μούρη κάποιου. Το θέμα είναι, πόσοι άνθρωποι που επισκέπτονται συγγενείς γθα βοήθεια, μπορεί εν άγνοια τους να μεταδώσουν; Δυστυχώς ο ιός δεν μεταδίδεται ανάλογα με το ποσο «ηθικός» κ έντιμος είναι ο λόγος της συναναστροφής... 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Ακόμα κ χωρίς μάσκα σε μια ουρά για καφέ, δεν είναι σοβαρός κίνδυνος να κολλήσεις εκτός αν είσαι μέσα στη μούρη κάποιου. Το θέμα είναι, πόσοι άνθρωποι που επισκέπτονται συγγενείς γθα βοήθεια, μπορεί εν άγνοια τους να μεταδώσουν; Δυστυχώς ο ιός δεν μεταδίδεται ανάλογα με το ποσο «ηθικός» κ έντιμος είναι ο λόγος της συναναστροφής... 

Κι αν πρέπει να πας τι θα κάνεις?θεωρητικά δεν υπάρχει κίνδυνος γιατι δεν βγαίνουμε κ ηωπεθερα μου εμβολίστηκε.ο αδερφος του ομως οχι.αν δεν παει το εμβολιο σπιτι δεν γινεται.

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Κι αν πρέπει να πας τι θα κάνεις?θεωρητικά δεν υπάρχει κίνδυνος γιατι δεν βγαίνουμε κ ηωπεθερα μου εμβολίστηκε.ο αδερφος του ομως οχι.αν δεν παει το εμβολιο σπιτι δεν γινεται.

Ασε που φοράει κ πάλι μασκα ο αντρας μου ν 95

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...