Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, chocolate_eater είπε:

 

Ναι, άρα στην περίπτωση των συναδέλφων της Έσπερος αντιλαμβάνομαι πως κάποιος συνάδελφός της καθηγητής μπορεί να φύγει νομότυπα από τη Σύρο μαζί μάλιστα με την οικογένειά του (ίσως και η ίδια να μπορεί).....αλλά αναρωτιέμαι πως θα γυρίσουν όλοι αυτοί μαζί σε ένα μέρος όπου δεν έχουν μόνιμη κατοικία, αλλά μόνο ο ένας εργασιακή σχέση. Δηλαδή στο πήγαινε δηλώνουν μόνιμη κατοικία Αθηνα και στο έλα τη Σύρο; Όλοι μαζί; Με τι χαρτιά γίνεται αυτό;

Δεν είμαι στη Σϋρο. Και επαναλαμβάνω, οι αναπληρωτές δεν φέρνουν μαζί την οικογένεια. Οι γυναίκες φέρνουν τα παδιά τους κ οι άντρες μένουν πίσω ή το αντίστροφο. Επομένως θα φύγει ο άνθρωπος για τη  μόνιμη κατοικία του κ θα επιστρέψει στον τόπο εργασίας με βεβαίωση ότι εργάζεται εκεί. 

 

Μα σοβαρά τώρα το συζητάμε αυτό; έρχονται από εξωτερικό παιδιά φίλων των γονιών  μου με τις οικογένειές τους (παντρεμένοι δλδ με παιδιά, στην ηλικία μου), και θεωρούμε αυτονόητο ότι δικαιούνται να έρθουν για διακοπές, 4 άτομα που έχουν αλλάξει πόσα μεταφορικά μέσα, για να μείνουν στο ίδιο σπίτι με τους γονείς τους, και αυτό το θεωρέις αυτονόητο δικαίωμα, αλλά κατα τ άλλα αναρωτιέσαι πώς μετακινείται εντός ΕΛλάδας ένας εργαζόμενος που δουλεύει μακριά από το σπίιτ του;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, chocolate_eater είπε:

 

Ναι, άρα στην περίπτωση των συναδέλφων της Έσπερος αντιλαμβάνομαι πως κάποιος συνάδελφός της καθηγητής μπορεί να φύγει νομότυπα από τη Σύρο μαζί μάλιστα με την οικογένειά του (ίσως και η ίδια να μπορεί).....αλλά αναρωτιέμαι πως θα γυρίσουν όλοι αυτοί μαζί σε ένα μέρος όπου δεν έχουν μόνιμη κατοικία, αλλά μόνο ο ένας εργασιακή σχέση. Δηλαδή στο πήγαινε δηλώνουν μόνιμη κατοικία Αθηνα και στο έλα τη Σύρο; Όλοι μαζί; Με τι χαρτιά γίνεται αυτό;

 

Μόνιμη κατοικία θεωρείται αυτή που έχεις δηλωμένη στην εφορία. Ένας μόνιμα διορισμένος εκπαιδευτικός Λογικά έχει δηλώσει τον τόπο όπου ασκεί τα καθήκοντά του. Ένας αναπληρωτής λογικά όχι. Ο αναπληρωτής λοιπόν θα πάει Αθήνα (ή όπου αλλού έχει μόνιμη κατοικία) με Ε1 και θα γυρίσει στην εργασία του με κάποιο έγγραφο του εργοδότη/δημόσιας υπηρεσίας/σχολείου ότι εργάζεται πχ στη Σύρο.

 

Έτσι μετακινούνται καθημερινά παμπολλοί υπάλληλοι που ζουν σε έναν νομό και εργάζονται σε άλλον.

Link to comment
Share on other sites

Just now, chocolate_eater είπε:

 

Κάνε μου τη χάρη και χαλάρωσε λιγάκι... ;)   Μία ερώτηση έκανα και συζητάμε πολιτισμένα με τα υπόλοιπα μέλη....

 

Συνεπώς αναφέρεσαι όχι σε οικογένειες, αλλά σε μεμονωμένα άτομα που κάνουν επανένωση οικογένειας.....για να είμαστε ξεκάθαροι. Δεν είναι καμία "έξοδος εκδρομέων"....

 

 

Είπα εγώ έξοδος εκδρομέων; είπα ξεκάθαρα ότι επιστρέφουν νόμιμα (όχι απαραίτητα ηθικά) στον τόπο μόνιμης κατοικίας τους. το ότι δεν είναι έξοδος εκδρομέων δεν το καθιστά ακίνδυνο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Δεν είμαι στη Σϋρο. Και επαναλαμβάνω, οι αναπληρωτές δεν φέρνουν μαζί την οικογένεια. Οι γυναίκες φέρνουν τα παδιά τους κ οι άντρες μένουν πίσω ή το αντίστροφο. Επομένως θα φύγει ο άνθρωπος για τη  μόνιμη κατοικία του κ θα επιστρέψει στον τόπο εργασίας με βεβαίωση ότι εργάζεται εκεί. 

 

Μα σοβαρά τώρα το συζητάμε αυτό; έρχονται από εξωτερικό παιδιά φίλων των γονιών  μου με τις οικογένειές τους (παντρεμένοι δλδ με παιδιά, στην ηλικία μου), και θεωρούμε αυτονόητο ότι δικαιούνται να έρθουν για διακοπές, 4 άτομα που έχουν αλλάξει πόσα μεταφορικά μέσα, για να μείνουν στο ίδιο σπίτι με τους γονείς τους, και αυτό το θεωρέις αυτονόητο δικαίωμα, αλλά κατα τ άλλα αναρωτιέσαι πώς μετακινείται εντός ΕΛλάδας ένας εργαζόμενος που δουλεύει μακριά από το σπίιτ του;

 

Ναι αναρωτιέμαι γιατί το μεν επιτρέπεται, το δε όχι.....προσπαθώ να καταλάβω πως γίνεται κάτι που τυπικά απαγορεύεται.......τι σχέση έχει τι πιστεύω εγώ οτι ειναι αυτονόητο δικαίωμα;

 

Μία factual συζήτηση κάνουμε....προσπαθώ να καταλάβω πως μπορεί να πάει κάποιος από το μέρος Χ στο μέρος Υ, υπό το πρίσμα των απαγορεύσεων που ισχύουν. Νομίζω οτι κάτι τα νεύρα, κάτι το άγχος των ημερων, τα μπλέκεις κάπου όλα μαζί και τσαντίζεσαι χωρίς λόγο......

 

Just now, Έσπερος said:

Δεν είμαι στη Σϋρο.

 

Α σορρυ, κάπου το είχε πάρει το μάτι μου παλιότερα.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, chocolate_eater είπε:

προσπαθώ να καταλάβω πως γίνεται κάτι που τυπικά απαγορεύεται.......

μα δεν απαγορεύεται η μετάβαση στη μόνιμη κατοικία κ αντίστροφα στην εργασία, μία φορά. αυτό σου εξηγώ. νομιμα γίνεται. αλλά είναι πάρα μα πάρα πολύ επικίνδυνο. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Deena είπε:

 

H μόνιμη κατοικία προκύπτει από το Ε1 και το εκκαθαριστικό της εφορίας και από πουθενά αλλού. Αυτό σου ζητείται να επιδείξεις και τώρα αν θέλεις να επιστρέψεις στον τόπο της μόνιμης κατοικίας σου. Αν είσαι πχ τραπεζικός υπάλληλος και πάρεις μετάθεση σε άλλο νομό για κάποια χρόνια, σαφώς και δεν μεταφέρεις την μόνιμη κατοικία σου, νοικιάζεις σπίτι ως δευτερεύουσα κατοικία. Το ίδιο και αν είσαι αναπληρωτής καθηγητής, αν είσαι τεχνικός του ΟΤΕ ή τοπογράφος του Κτηματολογίου και πας για κάποιους μήνες σε κάποιο έργο κλπ.

 

Επίσης, υπάρχουν πραγματικά χιλιάδες (αν όχι εκατομμύρια) άνθρωποι που δουλεύουν εκτός της περιφερειακής ενότητας κατοικίας τους. Η μισή Π.Ε. Κορινθίας δουλεύει στην Αθήνα, το ίδιο και η Π.Ε. Εύβοιας και Βοιωτίας. Για να μην πω για τους ανθρώπους που ζουν Θεσσαλονίκη και δουλεύουν Κατερίνη, ζουν Βέροια και δουλεύουν Νάουσα κλπ. Προφανώς και δεν γίνεται η εφορία να εντυπωσιάζεται για όλα αυτά, στις περισσότερους κατοίκους επαρχίας είναι ο κανόνας.

 

Καλά δεν μιλάω για τέτοιες κοντινές αποστάσεις που μπορείς να πηγαινοέρχεσαι. Εγώ δούλεψα Κρήτη 6 μήνες, συμβασιούχος για έργο όπως λες. Τότε μόλις είχα πάψει να είμαι προστατευόμενο μέλος κι έκανα πρώτη φορά φορολογική δήλωση κι έτσι δεν τα πολυηξερα αυτά (όχι ότι τώρα τα έχω μάθει καλά) και με βοηθούσε ο πατέρας μου και θεωρήσαμε ότι αφού δουλεύω Κρήτη πώς γίνεται στη φορολογική μου δήλωση να λέει ότι μένω Αθήνα; Κι έτσι δηλώσαμε 6 μήνες Αθήνα και 6 Κρήτη. Δεν φανταζομουν ότι μπορώ να μην το δηλώσω ή να το δηλώσω ως δευτερεύουσα. Αλλά αφού το λες οκ μπορεί να γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

μα δεν απαγορεύεται η μετάβαση στη μόνιμη κατοικία κ αντίστροφα στην εργασία, μία φορά. αυτό σου εξηγώ. νομιμα γίνεται. αλλά είναι πάρα μα πάρα πολύ επικίνδυνο. 

 

Ωραία, εσένα στο σχολείο σου πόσοι ειναι μόνιμοι και πόσοι είναι αναπληρωτές με κατοικία αλλού; Για τι ποσοστό ανθρώπων μιλάμε;

Link to comment
Share on other sites

Just now, chocolate_eater είπε:

 

Ωραία, εσένα στο σχολείο σου πόσοι ειναι μόνιμοι και πόσοι είναι αναπληρωτές με κατοικία αλλού; Για τι ποσοστό ανθρώπων μιλάμε;

περίπου 1 στους 3. κ εμείς είμαστε σχολείο με πολλούς ντόπιους κ μη ντόπιους μόνιμους.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Καλά δεν μιλάω για τέτοιες κοντινές αποστάσεις που μπορείς να πηγαινοέρχεσαι. Εγώ δούλεψα Κρήτη 6 μήνες, συμβασιούχος για έργο όπως λες. Τότε μόλις είχα πάψει να είμαι προστατευόμενο μέλος κι έκανα πρώτη φορά φορολογική δήλωση κι έτσι δεν τα πολυηξερα αυτά (όχι ότι τώρα τα έχω μάθει καλά) και με βοηθούσε ο πατέρας μου και θεωρήσαμε ότι αφού δουλεύω Κρήτη πώς γίνεται στη φορολογική μου δήλωση να λέει ότι μένω Αθήνα; Κι έτσι δηλώσαμε 6 μήνες Αθήνα και 6 Κρήτη. Δεν φανταζομουν ότι μπορώ να μην το δηλώσω ή να το δηλώσω ως δευτερεύουσα. Αλλά αφού το λες οκ μπορεί να γίνεται.

 

Πράγματι για 6 μήνες περιττό, θα μπορούσες να είχες δηλωθεί ως φιλοξενούμενη (όχι προστατευόμενη) των γονιών σου. Και αν υπήρχε covid τότε θα μπορούσες να έρθεις Αθήνα για Χριστούγεννα :)

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

 

Πράγματι για 6 μήνες περιττό, θα μπορούσες να είχες δηλωθεί ως φιλοξενούμενη (όχι προστατευόμενη) των γονιών σου. Και αν υπήρχε covid τότε θα μπορούσες να έρθεις Αθήνα για Χριστούγεννα :)

 

Ήμουν ήδη φιλοξενούμενη των γονιών μου τους μήνες που ήμουν Αθήνα. Αλλά τους μήνες που νοίκιασα τους δήλωσα ότι εμενα Κρήτη. Τέλος πάντων, δεν έχει σημασία πια. Προφανώς σε αυτά υπάρχουν πολλές λύσεις και πολλές υποπεριπτώσεις και μάλλον μόνο οι λογιστές τα ξέρουν σωστά εδώ που τα λέμε.

Πάντως θυμάμαι που κοιτούσα πότε ένα ζευγάρι μπορεί να κάνει χωριστή δήλωση και αν θυμάμαι καλά έλεγε αν ο ένας μενει λόγω δουλειάς σε άλλο τόπο μπορούν να κάνουν χωριστή. Άρα θεωρούσαν ότι αν δουλεύεις σε άλλο τόπο δηλώνεις και κατοικία εκεί.

 

6 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Δε θα ηταν παραλογο να ενημερωνει ο Δημος την Εφορια ας πουμε. H η εφορια το Δημο να μην χρειαζεται να τα κανει ολα ο πολιτης, αλλα αυτο φαινεται επιστημονικη φαντασια.Η τουλαχιστον πριν 4 χρονια που εγινε αλλαγη σε εμας, λογω αλλαγης εδρας του αντρα μου, δεν γινοταν.

 

Ο δήμος όμως ενημερώνεται μόνο αν κάνεις μεταδημοτευση. Αν παραμείνεις δημότης του τόπου της πατρικής σου κατοικίας, αν δεν κάνω λάθος δεν υπάρχει κάποια υπηρεσία στο δήμο που να πρέπει/να μπορείς να δηλώσεις ότι απλά μενεις στον νέο δήμο. Μόνο αν θες να γίνεις και δημότης εκεί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος είπε:

Είπα εγώ έξοδος εκδρομέων; είπα ξεκάθαρα ότι επιστρέφουν νόμιμα (όχι απαραίτητα ηθικά) στον τόπο μόνιμης κατοικίας τους. το ότι δεν είναι έξοδος εκδρομέων δεν το καθιστά ακίνδυνο.

 

Just now, Έσπερος είπε:

μα δεν απαγορεύεται η μετάβαση στη μόνιμη κατοικία κ αντίστροφα στην εργασία, μία φορά. αυτό σου εξηγώ. νομιμα γίνεται. αλλά είναι πάρα μα πάρα πολύ επικίνδυνο.

 

Just now, Έσπερος είπε:

αναπληρωτές ή οι αποσπασμένοι, που στην επαρχία ειδικά μπορεί να είναι κ το 50%, αλλάζουν μέρος κάθε χρόνο. φυσικά η μόνιμη κατοικία τους είναι άλλη και πολλοί, αν όχι όλοι, όντως αφήνουν πίσω τις οικογένειές τους. σ αυτούς λοιπόν επιτρέπεται να επιστρέψουν στη μόνιμη κατοικία τους. θα ήταν σκληρό να μην επιτραπεί, αντικειμενικά όμως αυτοί οι άνθρωποι όταν γυρίσουν στα σχολεία θα είναι υγειονομικές βόμβες.

 

Link to comment
Share on other sites

@samsympan δεν βλέπω κάποια αντίφαση. την ιδθα θέση επαναλαμβανω. και δεν κρίνω κ εγωιστικά, επειδή είναι συνάδελφοι μου να έχουν διευκολύνσεις. αντικειμενικά είναι επικίνδυνοι για τους μαθητες τους, τις οικογένειες τους κ τους συναδέλφους τους, το ότι ασκούν το νόμιμο δικαίωμα τους δεν κάνει την πράξη τους λιγότερο ανεύθυνη ούτε λιγότερο επικίνδυνη. 
 

Η όλη συζήτηση ξεκίνησε από το ότι εγω δεν κρίνω με βάση το προσωπικό μου συμφέρον, γιατί προσωπικά δεν έχω συμφέρον από την απαγόρευση αφίξεων εξωτερικού, στο μέρος που μένω δεν με επηρεάζει. Αλλά δεν αδιαφορώ για τους κινδύνους, παρολο που δεν με επηρεάζει, γιατί δεν κρίνω μόνο από τον μικρόκοσμο μου. Ούτε κρίνω με βάση τι συμφέρει τον κλάδο μου. Έχω την αντικειμενικότητα να μιλήσω για όλες τις μετακινήσεις που θεωρώ επικίνδυνες, είτε με επηρεάζουν, είτε όχι. Ούτε κάποιο παραπονο βγάζω, εγω και χωρίς απαγορεύσεις, και χωρίς καραντίνα, δεν θα ταξίδευα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

. Ούτε κάποιο παραπονο βγάζω

 

Αυτό προσωπικά δε μπορώ να το πιστέψω.....όλη η επιχειρηματολογία σου, που προσπαθείς να πεις οτι θα έπρεπε να ληφθεί ένα οριζόντιο, άχρηστο επιπλέον μέτρο για λόγους "ηθικής", εμένα εκεί με παραπέμπει....αφού δε μπορούμε εμείς, να μη μπορεί κανένας....δεν είναι κακό, άνθρωποι είμαστε, όχι άγιοι.....αλλά μη λες κι ότι κρίνεις αντικειμενικά και εκ του μακρόθεν....έχεις ήδη κατηγορήσει πολλές φορές τις αφίξεις του εξωτερικού για τη δική σου προσωπική απόφαση να μην ταξιδέψεις για ενάμιση χρόνο....εγώ νομιζω οτι όχι μονο σε επηρεάζει, αλλά του δίνεις και υπερβολικά περισσότερη σημασία απ'όση έχει......ούτε κι εγώ θυμάμαι πόσες φορές έχεις αναφερθεί στο συγκεκριμένο θέμα ως πηγή όλων των κακών....δικαίωμά σου, αλλά κι εμένα να κρίνω αυτά που διαβάζω.

Link to comment
Share on other sites

@Έσπερος έκανα παράθεση τα post σου όχι για να υποδείξω αντίφαση. Είναι σταθερή και σαφής, σε όσους σε διαβάζουν (κι εγώ μέσα σε αυτούς), η άποψη σου ως προς το θέμα των μετακινήσεων-ταξιδίων.

Το έκανα μόνο για εμένα να τα έχω μαζεμένα, γιατί ομολογώ με προβλημάτισες και θέλω να τα επεξεργαστώ.

 

Και κοίτα γιατί. Εμείς σαν οικογένεια είμαστε τυπικοί (όχι υπερβολικοί) με την τήρηση των μέτρων. Εγώ λόγω σπουδών (και ξερολίασης που με διακατέχει) θεωρώ ότι μπορώ να κρίνω υπό ποιές συνθήκες, σε ποιες περιστάσεις, κινδυνεύουμε πραγματικά σαν οικογένεια. Και αναλόγως ενεργούμε υπό μια αίσθηση σχετικής ασφάλειας για εμάς και τους γύρω μας (κι όχι υπό μία ψευδή αίσθηση ασφάλειας θέλω να πιστεύω). Και φυσικά κάνουμε και λάθος χειρισμούς συχνά αλλά όχι μεγάλης βαρύτητας θεωρώ. Και εννοείται ότι δεν είναι υπό τον έλεγχο μας όλα. Και φυσικά υπάρχουν πιθανότητες να νοσήσουμε - να μεταδόσουμε αλλά νομίζω τις ελαχιστοποιούμε.

Τέλοσπάντων, έχοντας πει αυτά, προσθέτω ότι ο σύζυγος ταξιδεύει για λόγους δουλειάς. Και τώρα αναρωτιέμαι για το εάν αυτό είναι πάρα πολύ επικίνδυνο, σχεδόν ανήθικο, υγειονομική βόμβα, κι εγώ ανίκανη να κρίνω αντικειμενικά.

Link to comment
Share on other sites

Just now, chocolate_eater είπε:

έχεις ήδη κατηγορήσει πολλές φορές τις αφίξεις του εξωτερικού για τη δική σου προσωπική απόφαση να μην ταξιδέψεις για ενάμιση χρόνο....εγώ νομιζω οτι όχι μονο σε επηρεάζει, αλλά του δίνεις και υπερβολικά περισσότερη σημασία απ'όση έχει......ούτε κι εγώ θυμάμαι πόσες φορές έχεις αναφερθεί στο συγκεκριμένο θέμα ως πηγή όλων των κακών....

Την άποψη μου ότι οι αφίξεις από έξω (Ελλήνων κ τουριστών) συγτυαστικα με την ανεξέλεγκτη διασκέδαση [αλληλένδετα ως ένα σημειο] σε συνδυασμό με πανηγύρια, τραπέζια γάμοβαφτίσεων, έλλειψη μέτρων σε χώρους εργασίας, συνέβαλαν στη γρήγορη επιδείνωση του πολύ καλού αποτελέσματος, δεν την κρύβω. Δεν είναι μόνο ο τουρισμός, αλλά πολλά πράγματα χαλάρωσαν κ προβλήθηκαν επι τούτου για να πλαστεί η εικόνα του covid free προορισμού. Δεν θεωρώ τον τουρισμό χειρότερο από τη μη χρήση μάσκας σε κλειστούς χώρους πάντως. καταλαβαίνω ότι θίγεσαι προσωπικά επειδή ζεις στο εξωτερικό κ εστιάζεις στον τουρισμό, κανεις όμως δεν έχει πει ότι είναι η μόνη αιτία. 

 

Just now, samsympan είπε:

Τέλοσπάντων, έχοντας πει αυτά, προσθέτω ότι ο σύζυγος ταξιδεύει για λόγους δουλειάς. Και τώρα αναρωτιέμαι για το εάν αυτό είναι πάρα πολύ επικίνδυνο, σχεδόν ανήθικο, υγειονομική βόμβα, κι εγώ ανίκανη να κρίνω αντικειμενικά.

Αν ταξιδεύει με ΙΧ δεν είναι πιο επικίνδυνο από αυτόν που παίρνει λεωφορείο προφανώς, κ αφού αναγκάζεται από τη δουλειά του δεν φταίει εκείνος, αλλά δεν παύει να είναι επικίνδυνο. Το κίνητρο κ η σοβαρότητα ενός ταξιδιού δεν μειώνει τον κίνδυνο. 

 

Just now, samsympan είπε:

Εμείς σαν οικογένεια είμαστε τυπικοί (όχι υπερβολικοί) με την τήρηση των μέτρων. Εγώ λόγω σπουδών (και ξερολίασης που με διακατέχει) θεωρώ ότι μπορώ να κρίνω υπό ποιές συνθήκες, σε ποιες περιστάσεις, κινδυνεύουμε πραγματικά σαν οικογένεια. 

μα κι εμείς κρίνουμε με βάση τα δεδομένα μας. εγω πχ σε χώρο εστίασης δεν έχω νιώσει κίνδυνο κ είχαμε πάει πολλές φορές από τον Μάιο έως κ τον αΟκτωβριο με εξαίρεση τον Αύγουστο που δεν πηγαίναμε. Σε πολύ επιλεγμένα μερη φυσικά κ συγκεκριμένες ώρες. Και φίλους στο σπίτι έχουμε φέρει, στο μπαλκονι, κ μάλιστα κάποιους τους τραπέζωςαμε μια βδομάδα πριν από την καραντίνα. Δεν ζούμε σε γυάλα από τον Μάρτιο, απλώς δεν μπαίνουμε σε κλειστό χώρο αν δεν είναι ανάγκη κ ειδικά το παιδί, ποτέ κ γθα κανέναν λόγο πλην γιατρου. κ ταξίδι κάναμε τον Ιούλιο, σε μέρος κ με συνθήκες που θεωρούσαμε ασφαλές. ενώ το αντίστοιχο ταξίδι στην Αθήνα δεν το θεωρούμε ασφαλές. Κι εμείς εννοειται έχουμε κρίση κ κάνουμε επιλογές, δεν βάλαμε τη ζωή μας στον πάγο ούτε απαιτούμε από τους άλλους κάτι τέτοιο. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για να αλλάξουμε λίγο, τελικά για τις γιορτές δεν έχουν καταλήξει τι θα ισχύει; Είπαν αυτό για τα 9 άτομα από 2 νοικοκυριά, μετά είπαν οι λοιμωξιολόγοι ότι δεν συμφωνούν και συστήνουν μόνο του το κάθε νοικοκυριό και δεν έχω καταλάβει αν τελικά τα 9 άτομα είναι επίσημο ή τι ισχύει. Δεν έχουν ανακοινώσει κάποιον ειδικό κωδικό μετακίνησης.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Για να αλλάξουμε λίγο, τελικά για τις γιορτές δεν έχουν καταλήξει τι θα ισχύει; Είπαν αυτό για τα 9 άτομα από 2 νοικοκυριά, μετά είπαν οι λοιμωξιολόγοι ότι δεν συμφωνούν και συστήνουν μόνο του το κάθε νοικοκυριό και δεν έχω καταλάβει αν τελικά τα 9 άτομα είναι επίσημο ή τι ισχύει. Δεν έχουν ανακοινώσει κάποιον ειδικό κωδικό μετακίνησης.

Το 6.ιφια κατηγορία με άσκηση κ κατοικοδιο

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb said:

Σίγουρα; Γιατί το 6 υποτίθεται είναι για απόσταση που περπατιεται. Μπορείς και σε πιο μακρινή γειτονιά;

Όπου θέλεις εντός νόμου, επισημοποιηθηκε όταν ο πρωθυπουργός μας πήγε για φυσιολατρια στην Πάρνηθα από το Κολωνάκι που μένει και δόθηκαν έξτρα διευκρινισεις ότι επιτρέπεται. Αλλά και από πριν πουθενά δεν έλεγε ότι απαγορεύεται

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Έσπερος said:

Δεν είμαι στη Σϋρο. Και επαναλαμβάνω, οι αναπληρωτές δεν φέρνουν μαζί την οικογένεια. Οι γυναίκες φέρνουν τα παδιά τους κ οι άντρες μένουν πίσω ή το αντίστροφο. Επομένως θα φύγει ο άνθρωπος για τη  μόνιμη κατοικία του κ θα επιστρέψει στον τόπο εργασίας με βεβαίωση ότι εργάζεται εκεί. 

 

Μα σοβαρά τώρα το συζητάμε αυτό; έρχονται από εξωτερικό παιδιά φίλων των γονιών  μου με τις οικογένειές τους (παντρεμένοι δλδ με παιδιά, στην ηλικία μου), και θεωρούμε αυτονόητο ότι δικαιούνται να έρθουν για διακοπές, 4 άτομα που έχουν αλλάξει πόσα μεταφορικά μέσα, για να μείνουν στο ίδιο σπίτι με τους γονείς τους, και αυτό το θεωρέις αυτονόητο δικαίωμα, αλλά κατα τ άλλα αναρωτιέσαι πώς μετακινείται εντός ΕΛλάδας ένας εργαζόμενος που δουλεύει μακριά από το σπίιτ του;

Και ξαναλέω αν και το έχω πει θα μπορούσε να είναι και Βρετανοι, Βέλγοι Ολλανδοι κλπ. Το δικαίωμα αυτό δεν το έχουν μόνο οι Έλληνες για να δούνε τις οικογενείες τους το έχουν όλοι από Σενγκεν χώρες και κάποιες επιπλέον. Αλλά και μέσω αυτών των χωρών δλδ από Μεξικό ξέρω γω διαμέσου μιας άλλης χώρας από την οποια επιτρέπεται να έρθει στην Ελλάδα. Δλδ πρακτικά από όλα τα περισσότερα μέρη του κοσμου 

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Σίγουρα; Γιατί το 6 υποτίθεται είναι για απόσταση που περπατιεται. Μπορείς και σε πιο μακρινή γειτονιά;

μπορεις vα πας σε μερη που ειvαι ερημικα πχ βουvο θαλασσα παρκα οχι vα πας απτηv γειτοvια σου στοv πειραια vα περπατας στις γειτοvιες. Ειχv πει απτηv αρχη οτι στο θεμα παρκα βουvο θαλασσα θα ειvαι πιο ελαστικοι απο οτι τοv μαρτιο

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 said:

μπορεις vα πας σε μερη που ειvαι ερημικα πχ βουvο θαλασσα παρκα οχι vα πας απτηv γειτοvια σου στοv πειραια vα περπατας στις γειτοvιες. Ειχv πει απτηv αρχη οτι στο θεμα παρκα βουvο θαλασσα θα ειvαι πιο ελαστικοι απο οτι τοv μαρτιο

Οπουδήποτε εντός νόμου μπορείς να πας, δεν υπάρχει καμία επίσημη απαγόρευση. Άλλο η σύσταση άλλο η απαγόρευση 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...