Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

2 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

δ εχω δει αναλυτικα της οδηγιες του πολιτη.λεει ξεκαθαρα οτι αν βγεις για οποιονδηποτε αλλο λογω εκτος απο α κ ιβ δ ειναι απαραιτητη η επιδειξη ταυτοτητας σε ελεγχο;κ αυτο ισχυε απο την αρχη του μετρου;

γτ εγω ξερω οτι τουλ εδω που μενουμε οτι χωρις ταυτοτητα σε γραφανε,πλεον σε πανε για ελεγχο.συν οτι κοιτανε τι ονομα εβαλες στο μνμ.δ θα στειλω εγω μνμ κ θα το δωσω πχ στην αδερφη μου το κιν να κοβει βολτες.δλδ θα πρεπει να εχεις ιδιο ονομα σε μνμ κ ταυτοτητα

Στις περιπτώσεις που προαναφέρθηκαν, εννοείται είναι απαραίτητη η επίδειξη ταυτότητας. Όμως όχι δεν γράφει "δεν είναι απαραίτητη" για τις άλλες διότι ασχέτως συνθηκών-πανδημίας-sms, το όργανο μπορεί για τον α ή β λίγο να κρίνει ότι είναι απαραίτητο να γίνει ταυτοποίηση στοιχείων. Δεν μπορεί να σου βάλει όμως πρόστιμο επειδή πχ βγήκες για ψώνια (και όλη η εικόνα σου συνάδει με αυτό), με sms με τον σωστό κωδικό, άνευ ταυτότητας εξαιτίας του ότι δεν επέδειξες ταυτότητα.

Τώρα, ξανά λέω ο αστυνομικός έχει δικαίωμα να ζητήσει ταυτότητα και εάν δεν φέρεις, να πάτε για ταυτοποίηση στο τμήμα. Αυτό όμως είναι κάτι τελείως διαφορετικό.

 

Επίσης έχει αναφερθεί σε ποιες περιπτώσεις επιβάλλεται πρόστιμο (για μετακίνηση για ψευδείς λόγους ή για μετακίνηση χωρίς SMS, για τη μη χρήση μάσκας και τη μη τήρηση αποστάσεων, ο εργοδότης για ψευδή δήλωση και για παράβαση αναστολής λειτουργίας).

 

Αν κάποιος ξέρει μετά βεβαιότητας κάτι άλλο παρακαλώ ας με διορθώσει.

 

Δηλαδή @vicky86 έβαζαν πρόστιμο όπου αναγραφόταν ως λόγος ότι ο πολίτης δεν φέρει ταυτότητα;! Χωρίς να συντρέχει άλλος λόγος;! (Έχω διαβάσει, στα ΜΜΕ σχετικά ρεπορτάζ αλλά δεν ξέρω κατά πόσο ισχύουν).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

3 hours ago, samsympan said:

(Μεταφέρω, και πάλι, εδώ την απάντηση μου)

@little lamb καθότι είμαι άνθρωπος που στηρίζει τα παράλογα μέτρα των ημερών, δεν μιλώ καθόλου με πνεύμα αντίδρασης. Μιλώ καθαρά τυπικά και με πνεύμα κοινής λογικής (ότι έχει απομείνει τέλοσπάντων). Επίσης, έχω τελείως διαφορετική εικόνα (από κάποιους) για τους ελεγκτικούς μηχανισμούς-μηχανισμούς επιβολής της τάξης και δεν είμαι προκατειλημμένη αρνητικά προς αυτούς.

 

Επίσης ως προς το μάσκα στην πυλωτή και για να πετάξουμε τα σκουπίδια.

Μάσκα στην πυλωτή έχει νόημα, όταν κατοικείς σε πολυκατοικία, σε οικία με άλλα διαμερίσματα και κατοίκους. Όταν η πυλωτή για κάποιον λόγο είναι κοινόχρηστος χώρος ή προσέρχεται σε αυτήν άτομο εκτός της οικογένειας. Όχι όταν αφορά σε αυστηρά ιδιωτικό χώρο που κατοικεί ένα και μόνο νοικοκυριό.

Μάσκα στα σκουπίδια φοράς όταν από την πόρτα του σπιτιού σου-έως την πόρτα της εισόδου-έως τον κάδο υπάρχει πιθανότητα (έστω και απειροελάχιστη) να συναντήσεις κάποιον. Αλλιώς δεν έχει νόημα. Ή μάλλον έχει διότι τον κάδο θα τον πιάσουν κι άλλα άτομα. Οι υπάλληλοι καθαριότητας.

 

Τώρα ότι τριγυρίζουν οι αστυνομικοί και ψάχνουν αφορμή να βάλουν πρόστιμο εκεί που δεν στέκει... δεν ξέρω... προσωπικά, δεν το βλέπω να συμβαίνει, δεν το πιστεύω.

Δεν έχω διαβάσει όλα τα μηνύματα σου αλλά η ταυτότητα είναι υποχρεωτικη για οποιονδήποτε λόγο βγεις. Τρεις φορές μου έκαναν έλεγχο σε αυτό το lockdown  και τις τρεις φορές την ζήτησαν. Την μια μάλιστα φορά που έψαχνα και δεν την έβρισκα μέχρι να την βρω μου είχε ήδη πει ότι θα χρειαστεί να πάμε στο τμήμα για εξακριβωση!!! Ο λόγος μετακινησης την συγκεκριμένη φορά ήταν παροχή βοήθειας. Όλα τα sites αναφέρουν ότι είναι υποχρεωτικη η επίδειξη ταυτότητας. Τώρα το αν η μη επίδειξη επιφέρει πρόστιμο ή τμήμα δε εχει πολύ μεγάλη διαφορά κατά την γνώμη μου. Επιφέρει συνέπειες πάντως 

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz είπε:

Δεν έχω διαβάσει όλα τα μηνύματα σου αλλά η ταυτότητα είναι υποχρεωτικη για οποιονδήποτε λόγο βγεις. Τρεις φορές μου έκαναν έλεγχο σε αυτό το lockdown  και τις τρεις φορές την ζήτησαν. Την μια μάλιστα φορά που έψαχνα και δεν την έβρισκα μέχρι να την βρω μου είχε ήδη πει ότι θα χρειαστεί να πάμε στο τμήμα για εξακριβωση!!! Ο λόγος μετακινησης την συγκεκριμένη φορά ήταν παροχή βοήθειας.

Η οδηγία που κυκλοφορεί παντού είναι ότι όλοι πρέπει να φέρουν ταυτότητα. Αυτό για ευνόητους λόγους (για διευκόλυνση του αστυνομικού που ελέγχει και του πολίτη που ελέγχεται όπως και στο παράδειγμα σου). Αυτό είναι λογικό. Αυτό που λέω είναι ότι δεν μπαίνει πρόστιμο εξαιτίας του ότι δεν φέρεις ταυτότητα (πλην εξαιρέσεων όπως έχουν οριστεί). Ξέρω έχουν ακουστεί σχετικά περιστατικά σε ρεπορταζ αλλά θεωρώ μιλάμε για εξαιρέσεις/ειδικές περιπτώσεις/παραπληροφόριση.

 

Τέλοσπάντων την όλη κουβέντα ξεκίνησα διότι μου κάνει εντύπωση ο προβληματισμός (από αρχής sms διαβάζω ανάλογα post) για θέματα όπως πως πιστοποιείς ότι κατέβηκες να πετάξεις τα σκουπίδια, πως πιστοποιείς ότι δεν οδηγείς και σε μεταφέρει συγγενής, εάν γονείς με ανήλικο τέκνο επιτρέπονται σε αυτοκίνητο, αν μπορείς να παραλάβεις παραγγελία σε όνομα τρίτου, αν πας σε ιατρό και πεταχτείς για ψώνια χωρίς sms θα σε γράψουν, πως πιστοποιείς ότι μεταβαίνεις για παροχή βοήθειας,

κλπ κι όλα αυτά για να μην πάρεις πρόστιμο σε προστιμοεισπρακτική επιδρομή.

Αυτό και μόνο. Εμένα μου κάνει εντύπωση. Γιατί θεωρώ πως εάν τηρείς τις οδηγίες και δεν ψεύδεσαι φυσικά, δεν υπάρχει θέμα. Ούτε αυτός που θα σε ελέγξει ψάχνει άνευ λόγου αφορμή για να κόψει πρόστιμο.

 

"Πχ είμαι στην πυλωτή μονοκατοικίας ανευ μάσκας, δεν μιλώ με κανέναν περαστικό σε απόσταση αναπνοής, σκουπίζω τα ξερά φύλλα της αυλής καθότι μένω σε κατάφυτο προάστιο και τα σπίτια σε αποστάσεις μεγάλες μεταξύ τους και βγαίνω και τα πετάω στον απέναντι κάδο χωρίς μάσκα-χωρίς ψυχή τριγύρω... καιιι εκεί που πάω να περάσω την αυλόπορτα ακούγεται η σειρήνα και ο αστυνομικός κατεβαίνει από το κρυμμένο στην γωνία περιπολικό και μου βάζει πρόστιμο α) γιατί δεν φορώ μάσκα στην πυλωτή και έως τον κάδο, β) δεν έστειλα sms για τα σκουπίδια και άραγε τι sms στέλνουμε για τα σκουπίδια και πως αποδεικνύουμε τον λόγο αφότου αδειάσουμε το φαράσι, γ) δεν φέρω ταυτότητα-κάνω και λίγο χιούμορ έ;"

 

Για αυτό δεν προβληματίστηκα ποτέ για τέτοια θέματα. Προφανώς δεν σκέφτονται όλοι έτσι. Και αυτό είναι ok φυσικά. Απλώς πετάχτηκα κι εγώ μεταξύ ξύλινων παιχνιδιών lidl και παιχνιδιών ρόλων djeco κι είπα την εξυπνάδα μου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν λέμε ότι κόβουν πρόστιμα για την πλάκα τους ή ότι ψάχνουν να κόψουν χωρίς να υπάρχει λόγος. Αλλά το "πήγα τα σκουπίδια" πχ μπορεί να το πει ο καθένας και να μην ισχύει. Γι'αυτό υπάρχει μια απορία αν το δέχονται ως λόγο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, samsympan είπε:

Στις περιπτώσεις που προαναφέρθηκαν, εννοείται είναι απαραίτητη η επίδειξη ταυτότητας. Όμως όχι δεν γράφει "δεν είναι απαραίτητη" για τις άλλες διότι ασχέτως συνθηκών-πανδημίας-sms, το όργανο μπορεί για τον α ή β λίγο να κρίνει ότι είναι απαραίτητο να γίνει ταυτοποίηση στοιχείων. Δεν μπορεί να σου βάλει όμως πρόστιμο επειδή πχ βγήκες για ψώνια (και όλη η εικόνα σου συνάδει με αυτό), με sms με τον σωστό κωδικό, άνευ ταυτότητας εξαιτίας του ότι δεν επέδειξες ταυτότητα.

Τώρα, ξανά λέω ο αστυνομικός έχει δικαίωμα να ζητήσει ταυτότητα όπως και να έχει και εάν δεν φέρεις, να πας για ταυτοποίηση στο τμήμα. Αυτό όμως είναι κάτι τελείως διαφορετικό.

 

Επίσης έχει αναφερθεί σε ποιες περιπτώσεις επιβάλλεται πρόστιμο (για μετακίνηση για ψευδείς λόγους ή για μετακίνηση χωρίς SMS, για τη μη χρήση μάσκας και τη μη τήρηση αποστάσεων, ο εργοδότης για ψευδή δήλωση και για παράβαση αναστολής λειτουργίας).

 

Αν κάποιος ξέρει μετά βεβαιότητας κάτι άλλο παρακαλώ ας με διορθώσει.

 

Δηλαδή @vicky86 έβαζαν πρόστιμο όπου αναγραφόταν ως λόγος ότι ο πολίτης δεν φέρει ταυτότητα;! Χωρίς να συντρέχει άλλος λόγος;! (Έχω διαβάσει, στα ΜΜΕ σχετικά ρεπορτάζ αλλά δεν ξέρω κατά πόσο ισχύουν).

δ μπορω να ξερω αν τους γραφανε ολους χωρις ταυτοτητα

αλλα ξερω οτι ζητανε σε ολους οσους ελεγχουν

κ ως τωρα η οδηγια ηταν οποιος δ εχει,τον γραφεις

αν τον "λυποντουσαν" οι αστυνομικοι ειναι αλλο θεμα

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Δεν λέμε ότι κόβουν πρόστιμα για την πλάκα τους ή ότι ψάχνουν να κόψουν χωρίς να υπάρχει λόγος. Αλλά το "πήγα τα σκουπίδια" πχ μπορεί να το πει ο καθένας και να μην ισχύει. Γι'αυτό υπάρχει μια απορία αν το δέχονται ως λόγο.

Αν τα πετάς μπροστά από το σπιτι τι πρόβλημα να υπάρχει?και γυρω  από το τετράγωνο σου μπορείς να πας χωρίς μην

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Δεν λέμε ότι κόβουν πρόστιμα για την πλάκα τους ή ότι ψάχνουν να κόψουν χωρίς να υπάρχει λόγος. Αλλά το "πήγα τα σκουπίδια" πχ μπορεί να το πει ο καθένας και να μην ισχύει. Γι'αυτό υπάρχει μια απορία αν το δέχονται ως λόγο.

ε καλα δ ειναι κ τοσο απλο,εκτος αν πηγαινεις να τα πεταξεις στην χωματερη

δ ειναι τοσο διαδεδομενοι οι ελεγχοι σε γειτονιες

πχ εδω κανουν προς τα εξω της πολης που ειναι το εμπορικο κ άπλα για περπατημα,στις πλατειες,παρκα κλπ

αν πεις κατεβηκα να πεταξω τα σκουπιδια,το πολυ να περιμενουν να δουν σε ποια πολυκατοικια θα μπεις,αν δ εχουν δουλεια

κ παντα παιζει κ στην αντιληψη του ελεγκτη,αν του φαινεσαι ειλικρινης κλπ

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Αν τα πετάς μπροστά από το σπιτι τι πρόβλημα να υπάρχει?και γυρω  από το τετράγωνο σου μπορείς να πας χωρίς μήνυμα

Δεν λέω ότι υπάρχει πρόβλημα υγεινομικο. Αλλά πώς θα πειστεί ο αστυνομικός ότι όντως έκανες αυτό κ δεν ήρθες από βόλτα; Δεν ξέρω ρε παιδιά, εγώ δεν θα το ρισκαρα. Προτιμώ να τα πετάξω βγαίνοντας για κάτι άλλο, έχοντας το μηνυματακι μου, να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

 

Για γύρω από το τετράγωνο χωρίς μήνυμα δεν το έχω ακούσει.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Δεν λέω ότι υπάρχει πρόβλημα υγεινομικο. Αλλά πώς θα πειστεί ο αστυνομικός ότι όντως έκανες αυτό κ δεν ήρθες από βόλτα; Δεν ξέρω ρε παιδιά, εγώ δεν θα το ρισκαρα. Προτιμώ να τα πετάξω βγαίνοντας για κάτι άλλο, έχοντας το μηνυματακι μου, να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

 

Για γύρω από το τετράγωνο χωρίς μήνυμα δεν το έχω ακούσει.

Εντάξει τώρα.πες του να του φέρεις την ταυτότητα.δεν κανουν τέτοια.και γενικα είναι πολυ χακαροι στους ελέγχους σε σχέση με το μαρτημ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω παλι πιστευω πως εξαρταται απο τα κεφια αυτου που σου κανει τον ελεγχο. Πριν 2-3 βδομαδες με σταματησαν 8 το πρωι στο φαναρι εξω απο το νοσοκομειο που δουλευω. Στο αυτοκινητο εχω ιατροσημο και σημα του νοσοκομειου (απαραιτητο για να περναω την πυλη του νοσοκομειου) κολλημενα στο παρμπριζ. Ομως μου ζητησαν και το χαρτι εργασιας και την ταυτοτητα και ο αστυνομικος τα πηρε και τα εδειξε σε εναν αλλο αστυνομικο, κατι συνεννοηθηκαν και μου τα εδωσαν πισω. Και ρωταω: που θα μπορουσα να πηγαινω που επρεπε και να με διπλοτσεκαρουν;;;;

Link to comment
Share on other sites

Just now, CMES είπε:

Εγω παλι πιστευω πως εξαρταται απο τα κεφια αυτου που σου κανει τον ελεγχο. Πριν 2-3 βδομαδες με σταματησαν 8 το πρωι στο φαναρι εξω απο το νοσοκομειο που δουλευω. Στο αυτοκινητο εχω ιατροσημο και σημα του νοσοκομειου (απαραιτητο για να περναω την πυλη του νοσοκομειου) κολλημενα στο παρμπριζ. Ομως μου ζητησαν και το χαρτι εργασιας και την ταυτοτητα και ο αστυνομικος τα πηρε και τα εδειξε σε εναν αλλο αστυνομικο, κατι συνεννοηθηκαν και μου τα εδωσαν πισω. Και ρωταω: που θα μπορουσα να πηγαινω που επρεπε και να με διπλοτσεκαρουν;;;;

Είναι όμως κεντρικός δρόμος αφού πρόκειται για νοσοκομειο και έχει φανάρι..στα στενα δεν κάνουν ελέγχους.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Δεν λέω ότι υπάρχει πρόβλημα υγεινομικο. Αλλά πώς θα πειστεί ο αστυνομικός ότι όντως έκανες αυτό κ δεν ήρθες από βόλτα; Δεν ξέρω ρε παιδιά, εγώ δεν θα το ρισκαρα. Προτιμώ να τα πετάξω βγαίνοντας για κάτι άλλο, έχοντας το μηνυματακι μου, να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

 

Για γύρω από το τετράγωνο χωρίς μήνυμα δεν το έχω ακούσει.

Αν σε σταματήσουν και φοράς γόβες, παλτό και κρατάς τσάντα και τους πεις είχα πάει να πετάξω τα σκουπίδια,. φαντάζομαι θα σε γράψουν μόνο και μόνο που τους δουλεύεις μπροστά στα μάτια τους. Τώρα αν φοράς φόρμα και παντόφλα και κρατάς τα κλειδιά στο χέρι δεν νομίζω οτι παίζει θέμα αμφισβήτησης ότι πήγες όντως να πετάξεις τα σκουπίδια!

Επεξεργάστηκαν by Mary1976
Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Είναι όμως κεντρικός δρόμος αφού πρόκειται για νοσοκομειο και έχει φανάρι..στα στενα δεν κάνουν ελέγχους.

Οχι δεν ηταν μεγαλη λεωφορος. Ειναι ενα φαναρι που διασχιζεις καθετα μια μεγαλη λεοφωρο και πας ευθεια απεναντι στο νοσοκομειο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Είναι όμως κεντρικός δρόμος αφού πρόκειται για νοσοκομειο και έχει φανάρι..στα στενα δεν κάνουν ελέγχους.

Τη μαμά μου τη σταμάτησαν πεζή σε συνοικιακό δρόμο και έκαναν και σχόλιο ότι ήταν κάπως μακριά από το σπίτι. Όχι με απειλη προστίμου, αλλά σαν ειρωνεία κάπως. Βέβαια όπως μου περιέγραψε το ύφος που είχε όταν την έλεγξαν, και πρόστιμο να της έριχναν, δεν θα είχαν άδικο. :-D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, CMES είπε:

Οχι δεν ηταν μεγαλη λεωφορος. Ειναι ενα φαναρι που διασχιζεις καθετα μια μεγαλη λεοφωρο και πας ευθεια απεναντι στο νοσοκομειο.

Θα είναι τοτε μόνιμο σημείο μπλοκου?είναι καθορισμενα αυτα

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, CMES είπε:

Εγω παλι πιστευω πως εξαρταται απο τα κεφια αυτου που σου κανει τον ελεγχο. Πριν 2-3 βδομαδες με σταματησαν 8 το πρωι στο φαναρι εξω απο το νοσοκομειο που δουλευω. Στο αυτοκινητο εχω ιατροσημο και σημα του νοσοκομειου (απαραιτητο για να περναω την πυλη του νοσοκομειου) κολλημενα στο παρμπριζ. Ομως μου ζητησαν και το χαρτι εργασιας και την ταυτοτητα και ο αστυνομικος τα πηρε και τα εδειξε σε εναν αλλο αστυνομικο, κατι συνεννοηθηκαν και μου τα εδωσαν πισω. Και ρωταω: που θα μπορουσα να πηγαινω που επρεπε και να με διπλοτσεκαρουν;;;;

Μπορεί να φυγάδευες κι εσύ κανέναν ασθενή με covid...

3 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

γτ εγω ξερω οτι τουλ εδω που μενουμε οτι χωρις ταυτοτητα σε γραφανε,πλεον σε πανε για ελεγχο.συν οτι κοιτανε τι ονομα εβαλες στο μνμ.δ θα στειλω εγω μνμ κ θα το δωσω πχ στην αδερφη μου το κιν να κοβει βολτες.δλδ θα πρεπει να εχεις ιδιο ονομα σε μνμ κ ταυτοτητα

Λοιπόν σύμφωνα με έγκυρες πηγές ;) δεν μπαίνει πρόστιμο επειδή δεν φέρεις ταυτότητα (πλην των εξαιρέσεων που προανάφερα). Ωστόσο ο αστυνομικός, όπως πάντα (και προ κορωνοϊού) έχει δικαίωμα εάν το κρίνει να σε πάει στο τμήμα για ταυτοποίηση στοιχείων.

Για τα υπόλοιπα δίκιο έχεις. Αυτό είναι το σωστό. Υπερέβαλλα πριν.

Link to comment
Share on other sites

Στην Αγγλία μεταλλάχθηκε ονοος και μεταδίδεται πιο εύκολα.

Λέτε να ερθει ο μεταλλαγμένος κι εδώ?

 Περα από αυτό σκέφτηκα ότι μετά τις 25 Δεκεμβρίου μπορει να τα ξανακλεισουν ολα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Στην Αγγλία μεταλλάχθηκε ονοος και μεταδίδεται πιο εύκολα.

Λέτε να ερθει ο μεταλλαγμένος κι εδώ?

 Περα από αυτό σκέφτηκα ότι μετά τις 25 Δεκεμβρίου μπορει να τα ξανακλεισουν ολα.

 

 

Μόλις το διάβασα και εγώ στα τοπικά μέσα και λίγο κάτι με έπιασε.. Πάνω που περιμένουμε το εμβόλιο από μέρα σε μέρα, διαβάζεις κάτι τέτοιο και λες πάει... Θα κρατήσει πολύ περισσότερο καιρό αυτο τελικά 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum είπε:

Μόλις το διάβασα και εγώ στα τοπικά μέσα και λίγο κάτι με έπιασε.. Πάνω που περιμένουμε το εμβόλιο από μέρα σε μέρα, διαβάζεις κάτι τέτοιο και λες πάει... Θα κρατήσει πολύ περισσότερο καιρό αυτο τελικά 

Από τέλη Σεπτέμβρη κυκλοφορεί εκεί ειπαν .

Μου λεγε η κουμπάρα μου ότι το 60% των περιστατικών είναι μεταλλαγμένο.

Άρα με τα ταξίδια εχει παει παντου.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Από τέλη Σεπτέμβρη κυκλοφορεί εκεί ειπαν .

Μου λεγε η κουμπάρα μου ότι το 60% των περιστατικών είναι μεταλλαγμένο.

Άρα με τα ταξίδια εχει παει παντου.

Διαβασα ότι το στελεχος που μεταδίδεται πιο εύκολα είναι λιγότερο επικίνδυνο. Με επιφύλαξη αυτό όμως γιατι δεν θυμάμαι πού το διάβασα 

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz είπε:

Διαβασα ότι το στελεχος που μεταδίδεται πιο εύκολα είναι λιγότερο επικίνδυνο. Με επιφύλαξη αυτό όμως γιατι δεν θυμάμαι πού το διάβασα 

Εγω διαβασα οτι ειναι το ιδιο επικινδυνο αλλα εγω προσωπικα το βρισκω πιο επικίνδυνο γιατί έτσι θα αρρωστήσουν περισσότεροι.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, samsympan said:

Μπορεί να φυγάδευες κι εσύ κανέναν ασθενή με covid...

Λοιπόν σύμφωνα με έγκυρες πηγές ;) δεν μπαίνει πρόστιμο επειδή δεν φέρεις ταυτότητα (πλην των εξαιρέσεων που προανάφερα). Ωστόσο ο αστυνομικός, όπως πάντα (και προ κορωνοϊού) έχει δικαίωμα εάν το κρίνει να σε πάει στο τμήμα για ταυτοποίηση στοιχείων.

Για τα υπόλοιπα δίκιο έχεις. Αυτό είναι το σωστό. Υπερέβαλλα πριν.

Το θέμα είναι ότι προ κορονοιου δεν έπαιζε στα καλά καθούμενα να σε πάει για ταυτοποίηση. Θα έπρεπε να σε υποψιαζεται για κάτι. Δηλαδή εγώ πάντα χωρίς ταυτότητα κυκλοφορουσα. Τώρα αμέσως αμέσως παραλίγο να με πάει στο τμήμα πάλι καλά που την είχα μαζί μου γιστι δεν θα το αντεχα αυτό το σουρσιμο

Just now, μαγιοπουλας said:

Εγω διαβασα οτι ειναι το ιδιο επικινδυνο αλλα εγω προσωπικα το βρισκω πιο επικίνδυνο γιατί έτσι θα αρρωστήσουν περισσότεροι.

Ε ναι αν είναι το ίδιο επικίνδυνο προφανώς είναι χειρότερο.

3 hours ago, Mary1976 said:

Αν σε σταματήσουν και φοράς γόβες, παλτό και κρατάς τσάντα και τους πεις είχα πάει να πετάξω τα σκουπίδια,. φαντάζομαι θα σε γράψουν μόνο και μόνο που τους δουλεύεις μπροστά στα μάτια τους. Τώρα αν φοράς φόρμα και παντόφλα και κρατάς τα κλειδιά στο χέρι δεν νομίζω οτι παίζει θέμα αμφισβήτησης ότι πήγες όντως να πετάξεις τα σκουπίδια!

Συγγνώμη εγώ μετά τη δουλειά πετάω τα σκουπίδια και πολλές φορές έχω πάει έτσι όπως λες. Χωρίς την τσάντα αλλά με γόβες και χτένισμα και όλα τα κομφορ 

5 hours ago, μαγιοπουλας said:

Αν τα πετάς μπροστά από το σπιτι τι πρόβλημα να υπάρχει?και γυρω  από το τετράγωνο σου μπορείς να πας χωρίς μην

Δεν ξέρω αν παίζει αυτό με το τετράγωνο. Δεν ξέρω αν θυμάστε στις ειδήσεις που ένας παππούς είχε πάει στον φούρνο κάτω από το σπίτι του, στο ισόγειο της πολυκατοικίας χωρίς μήνυμα και το φαγε το πρόστιμο 

6 hours ago, samsympan said:

Στις περιπτώσεις που προαναφέρθηκαν, εννοείται είναι απαραίτητη η επίδειξη ταυτότητας. Όμως όχι δεν γράφει "δεν είναι απαραίτητη" για τις άλλες διότι ασχέτως συνθηκών-πανδημίας-sms, το όργανο μπορεί για τον α ή β λίγο να κρίνει ότι είναι απαραίτητο να γίνει ταυτοποίηση στοιχείων. Δεν μπορεί να σου βάλει όμως πρόστιμο επειδή πχ βγήκες για ψώνια (και όλη η εικόνα σου συνάδει με αυτό), με sms με τον σωστό κωδικό, άνευ ταυτότητας εξαιτίας του ότι δεν επέδειξες ταυτότητα.

Τώρα, ξανά λέω ο αστυνομικός έχει δικαίωμα να ζητήσει ταυτότητα και εάν δεν φέρεις, να πάτε για ταυτοποίηση στο τμήμα. Αυτό όμως είναι κάτι τελείως διαφορετικό.

 

Επίσης έχει αναφερθεί σε ποιες περιπτώσεις επιβάλλεται πρόστιμο (για μετακίνηση για ψευδείς λόγους ή για μετακίνηση χωρίς SMS, για τη μη χρήση μάσκας και τη μη τήρηση αποστάσεων, ο εργοδότης για ψευδή δήλωση και για παράβαση αναστολής λειτουργίας).

 

Αν κάποιος ξέρει μετά βεβαιότητας κάτι άλλο παρακαλώ ας με διορθώσει.

 

Δηλαδή @vicky86 έβαζαν πρόστιμο όπου αναγραφόταν ως λόγος ότι ο πολίτης δεν φέρει ταυτότητα;! Χωρίς να συντρέχει άλλος λόγος;! (Έχω διαβάσει, στα ΜΜΕ σχετικά ρεπορτάζ αλλά δεν ξέρω κατά πόσο ισχύουν).

Η αλήθεια είναι πως αν δεν έχεις ταυτότητα πώς θα ξέρει ότι το όνομα που έχεις βάλει στο μήνυμα είναι το δικό σου όνομα? Άρα ακυρώνεται το νόημα του μηνύματος 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum είπε:

Μόλις το διάβασα και εγώ στα τοπικά μέσα και λίγο κάτι με έπιασε.. Πάνω που περιμένουμε το εμβόλιο από μέρα σε μέρα, διαβάζεις κάτι τέτοιο και λες πάει... Θα κρατήσει πολύ περισσότερο καιρό αυτο τελικά 

Δυστυχως θα προκύψουν αλλα προβλήματα.πολλοι δεν θα θελουν να εμβολιαστούν.Και δεν ξερω κι εγω τι άλλο.

Θα φυλάσσονται λεει σε μυστικό μέρος.Δεν αποκλείεται να την πέσουν δηλαδη και σε μεταφορές.Επισης στην Αγγλία χάλασε ψυγείο κ χάθηκαν εκατοντάδες.

Εδω παντως δεν ξερω αν έχουν αποφασίσει για τα μετρα του Ιανουαρίου και δεν μας το λένε.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...