Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, samsympan είπε:

Αφορά σε ιδιωτικό ιατρείο. Το σκουφί εξυπηρετεί στα πλαίσια της διατήρησης όσο το δυνατόν προφυλαγμένου περιβάλλοντος εντός. Ναι, τα αναλώσιμα είναι πολλά για κάθε ασθενή. Και επιπλέον αυτού, έγινε κι άλλη επένδυση που αφορά στην τήρηση των μέτρων προστασίας (χωρίς να γνωρίζω εικάζω ότι αφορά στην τάξη κάποιων χιλιάδων ευρώ). Γενικώς στο ιατρείο τηρεί τα μέτρα στο βαθμό του ανθρωπίνως δυνατού. Και καλώς διότι είναι η φύση της εξέτασης και των επεμβάσεων που γίνονται εκεί τέτοια, που απαιτεί την μέγιστη προσοχή κι από μεριάς ασθενούς κι από μεριάς προσωπικού.

Τώρα για το δεύτερο κομμάτι έχω γνώση μόνο για την προσωπική μας συνδιαλλαγή η οποία ήταν τυπική. Για τα υπόλοιπα μόνο υποθέσεις μπορώ και μπορούμε να κάνουμε βάσει των απολλαβών συγκεκριμένης κατηγορίας ιδιωτών ιατρών που όλοι γνωρίζουμε για τι μεγέθη μιλάμε. Τουλάχιστον στην προκειμένη περίπτωση, αυτό συνοδεύεται από τον αρμόζοντα επαγγελματισμό.

Δεν το κατηγορησα, ισα ισα το θαυμασα! Αν μαλιστα εκτελουνται και ιατρικες πραξεις και οχι μονο εξεταση, ακομα περισσοτερο! Απλα το σχολιαζω γιατι το ζω, σκεφτεσαι ποσο σε συμφερει να επενδυσεις σε τετοια στο ιατρειο και αν θα κανεις αποσβεση, ή ισως καλυτερα να αναστειλλεις τη λειτουργια του ιατρειου ή να περιορισεις τα ραντεβου. Οπως νομιζω για πολλες επιχειρησεις ισχυει αυτο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, CMES είπε:

Δεν το κατηγορησα, ισα ισα το θαυμασα! Αν μαλιστα εκτελουνται και ιατρικες πραξεις και οχι μονο εξεταση, ακομα περισσοτερο! Απλα το σχολιαζω γιατι το ζω, σκεφτεσαι ποσο σε συμφερει να επενδυσεις σε τετοια στο ιατρειο και αν θα κανεις αποσβεση, ή ισως καλυτερα να αναστειλλεις τη λειτουργια του ιατρειου ή να περιορισεις τα ραντεβου. Οπως νομιζω για πολλες επιχειρησεις ισχυει αυτο.

Ναι το κατάλαβα το ύφος που το είπες. 

Εμφανώς πρόκειται για μια πολλή επικερδή επιχείρηση και σίγουρα τα έχουν λάβει υπόψη τους όλα πριν προχωρήσουν σε αυτή την ρουτίνα-επένδυση σε υλικοτεχνικό εξοπλισμό.

Κι εγώ τους θαύμασα και ανέβηκαν πολύ στα μάτια μου. Υπάρχουν και τέτοιοι επαγγελματίες. Αλλά ασχέτως τζίρου, αν ο ιατρός δεν είναι τυπικός αυτή την περίοδο (με τον τρόπο οργάνωσης λειτουργίας που μπορεί ο καθένας) τότε καήκαμε... και δυστυχώς υπάρχουν και τα αρνητικά παραδείγματα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, samsympan είπε:

Ναι το κατάλαβα το ύφος που το είπες. 

Εμφανώς πρόκειται για μια πολλή επικερδή επιχείρηση και σίγουρα τα έχουν λάβει υπόψη τους όλα πριν προχωρήσουν σε αυτή την ρουτίνα-επένδυση σε υλικοτεχνικό εξοπλισμό.

Κι εγώ τους θαύμασα και ανέβηκαν πολύ στα μάτια μου. Υπάρχουν και τέτοιοι επαγγελματίες. Αλλά ασχέτως τζίρου, αν ο ιατρός δεν είναι τυπικός αυτή την περίοδο (με τον τρόπο οργάνωσης λειτουργίας που μπορεί ο καθένας) τότε καήκαμε... και δυστυχώς υπάρχουν και τα αρνητικά παραδείγματα.

Γνωριζω γιατρο με αδιανοητο τζιρο στο ιατρειο του (καθηγητης πανεπιστημιου) με 2 γραμματεις και 2 βοηθους ειδικευμενους γιατρους που αν πας στην αιθουσα του ιατρειου του, οχι μονο covid, αλλα και ΣΜΝ θα παθεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, CMES είπε:

Γνωριζω γιατρο με αδιανοητο τζιρο στο ιατρειο του (καθηγητης πανεπιστημιου) με 2 γραμματεις και 2 βοηθους ειδικευμενους γιατρους που αν πας στην αιθουσα του ιατρειου του, οχι μονο covid, αλλα και ΣΜΝ θα παθεις!!!

Ωχ :unsure::angry:

Link to comment
Share on other sites

(Αναρτώ το σχόλιο μου εδώ ως πιο σχετικό topic). 

Πάντως παιδιά εμείς που μένουμε Αθήνα, σε πολύσυχναστη γειτονιά, ουδέποτε μας δημιουργήθηκαν τέτοιες σκέψεις. Σκέψεις φόβου ελέγχου για αγορές. Εννοώ στέλναμε μήνυμα για περίπατο και εάν χρειαζόμαστε να ψωνίσουμε κάτι, που δεν μπορούμε να βρούμε διαφορετικά παρά μόνο από το φυσικό κατάστημα, τότε περνάγαμε και το παίρναμε (2φορές συνέβη αυτό, δεν εννοώ κάθε μέρα να ψωνίζεις εν μέσω lockdown σαν να μην τρέχει τίποτα). Μιλώ για καταστήματα που δούλευαν κατά αυτόν τον τρόπο στο lockdown, δηλαδή εξυπηρέτηση στην πόρτα. Εννοώ πως από ότι παρατητώ, εδώ ο κόσμος δεν κυκλοφορεί με τον φόβο του ελέγχου, ως προς αυτό το κομμάτι. Δεν εννοώ να βγαίνεις βράδυ για να παρτάρεις σε κανένα υπόγειο κουρείου. Δηλαδή άλλη όρεξη δεν έχουν οι ελεγκτικοί μηχανισμοί, να σταματάνε μέρα τον δημότη με την σακούλα και να τον ελέγχουν. Εμείς δεν το βλέπουμε να συμβαίνει αυτό πάντως. Εδώ ο κόσμος αγωνιά για την επιβίωση των επιχειρήσεων, και φαίνεται όλοι να το σέβονται αυτό. Αν και, από την άλλη υπάρχει και η άλλη διάσταση του πράγματος προς αυτό (έσοδα άνευ αποδείξεων κάποιοι) και χωράει μεγάλη κουβέντα επ'αυτού.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, samsympan είπε:

(Αναρτώ το σχόλιο μου εδώ ως πιο σχετικό topic). 

Πάντως παιδιά εμείς που μένουμε Αθήνα, σε πολύσυχναστη γειτονιά, ουδέποτε μας δημιουργήθηκαν τέτοιες σκέψεις. Σκέψεις φόβου ελέγχου για αγορές. Εννοώ στέλναμε μήνυμα για περίπατο και εάν χρειαζόμαστε να ψωνίσουμε κάτι, που δεν μπορούμε να βρούμε διαφορετικά παρά μόνο από το φυσικό κατάστημα, τότε περνάγαμε και το παίρναμε (2φορές συνέβη αυτό, δεν εννοώ κάθε μέρα να ψωνίζεις εν μέσω lockdown σαν να μην τρέχει τίποτα). Μιλώ για καταστήματα που δούλευαν κατά αυτόν τον τρόπο στο lockdown, δηλαδή εξυπηρέτηση στην πόρτα. Εννοώ πως από ότι παρατητώ, εδώ ο κόσμος δεν κυκλοφορεί με τον φόβο του ελέγχου, ως προς αυτό το κομμάτι. Δεν εννοώ να βγαίνεις βράδυ για να παρτάρεις σε κανένα υπόγειο κουρείου. Δηλαδή άλλη όρεξη δεν έχουν οι ελεγκτικοί μηχανισμοί, να σταματάνε μέρα τον δημότη με την σακούλα και να τον ελέγχουν. Εμείς δεν το βλέπουμε να συμβαίνει αυτό πάντως. Εδώ ο κόσμος αγωνιά για την επιβίωση των επιχειρήσεων, και φαίνεται όλοι να το σέβονται αυτό. Αν και, από την άλλη υπάρχει και η άλλη διάσταση του πράγματος προς αυτό (έσοδα άνευ αποδείξεων κάποιοι) και χωράει μεγάλη κουβέντα επ'αυτού.

Και εμένα μου κάνει λίγο εντύπωση αυτή η υπερβολή αλλά εντάξει, δεν ξέρεις και τί γίνεται σε άλλες περιοχές/πόλεις. Προσωπικά έχω δεχτεί έλεγχο και στην τωρινή και στην προηγούμενη καραντίνα, σε αυτήν μάλιστα (πριν μια εβδομάδα), είχα στείλει 1 γιατί πήγα την κόρη μου λογοθεραπεία, την άφησα και πήγα σε ένα κοντινό μανάβικο χωρίς να στείλω 2 και με σταμάτησαν καθώς πήγαινα με τα ψώνια προς το αυτοκίνητο. Τους εξηγησα ότι κάνω τα ψώνια όσο περιμένω να τελειώσει την θεραπεία το παιδί, φυσικά δεν μου είπαν τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

ο μικρος φουλ απαισιοδοξος,νοεμβρη του 16γεννημενος,ποτε δ θα τελειωσει ο κορονοιος

αλλα οταν φτιαξει ο καιρος θα βγουμε απο το λοκ νταουν

:?:-?:?:razz::razz::-P

Αντικειμενικά μιλώντας όμως, βάσει επιδημιολογικών και μετεωρολογικών συνισταμένων, συνδυαστικά κιόλας, έχει απόλυτο δίκιο!

Link to comment
Share on other sites

Just now, samsympan είπε:

Αντικειμενικά μιλώντας όμως, βάσει επιδημιολογικών και μετεωρολογικών συνισταμένων, συνδυαστικά κιόλας, έχει απόλυτο δίκιο!

λαθος ατομα ειναι στην κυβερνηση

νομιζω τα παιδια επρεπε να βαλουν

πιο λογικες αποφασεις θα επαιρναν

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, vicky86 είπε:

11αυγουστου η μεγαλη.κλεισμενα 6

μαλλον θελει να ανοιξουμε λιγο πριν τα γενεθλια της:D

επισης μας εχει πιασει η απελπισια οικογενειακως:P

Μη μιλας για απελπισια... ειμαι ετοιμη να φουνταρω!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, CMES είπε:

Μη μιλας για απελπισια... ειμαι ετοιμη να φουνταρω!!

οχι ενταξει σε σχεση με σας ειμαστε σε πολυ καλυτερη φαση

ηθελα να το γραψω κ γι αυτους που δουλευεουν γτ δ παιζει αδεια ,ειδικα σε δυσκολους καιρους

οτι καπου εκει η ενσυναισθηση μας χανεται

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, vicky86 said:

 

ηθελα να το γραψω κ γι αυτους που δουλευεουν γτ δ παιζει αδεια ,ειδικα σε δυσκολους καιρους

οτι καπου εκει η ενσυναισθηση μας χανεται

Εγώ πρώτη φορά σκέφτομαι να μην πάρω άδεια μέσα στις γιορτές!!! Δύο ημέρες την εβδομάδα πηγαίνω στο γραφείο και δεν θέλω να τις χάσω (τις υπόλοιπες 3 δουλεύω από το σπίτι - μαγεία τι να σου πω!) ...είναι οι ημέρες που μπαίνω στο αυτοκίνητο και οδηγώ χωρίς να σκέφτομαι κάτι, που πίνω καφέ στο γραφείο χωρίς να μιλάω σε κανέναν, οπότε φλερτάρω με την ιδέα τουλάχιστον να μην πάρω άδεια αυτές τις ημέρες και να πάρω μόνο για εκείνες που θα δούλευα από το σπίτι!!

Και εμένα απελπισία με έχει πιάσει πλέον ειλικρινά!!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos said:

Εγώ πρώτη φορά σκέφτομαι να μην πάρω άδεια μέσα στις γιορτές!!! Δύο ημέρες την εβδομάδα πηγαίνω στο γραφείο και δεν θέλω να τις χάσω (τις υπόλοιπες 3 δουλεύω από το σπίτι - μαγεία τι να σου πω!) ...είναι οι ημέρες που μπαίνω στο αυτοκίνητο και οδηγώ χωρίς να σκέφτομαι κάτι, που πίνω καφέ στο γραφείο χωρίς να μιλάω σε κανέναν, οπότε φλερτάρω με την ιδέα τουλάχιστον να μην πάρω άδεια αυτές τις ημέρες και να πάρω μόνο για εκείνες που θα δούλευα από το σπίτι!!

Και εμένα απελπισία με έχει πιάσει πλέον ειλικρινά!!!!

 

Άδεια?? Εγώ που δουλεύω όλες τις μέρες και δεν θέλω να χάσω καμία? Θα κάτσω μόνο τις παραμονές και τις αργίες και ήδη το σκέφτομαι και μου έρχεται να μείνουμε ανοιχτά! Δεν την παλεύω στο σπίτι και νοιώθω τύψεις γιατί "χώνω" τις γιαγιάδες μην παίρνοντας καθόλου επιπλέον άδεια, αλλά πραγματικά δεν μπορώ όλη μέρα σπίτι . το ότι θα κατέβουμε λίγο να περπατήσουμε με τον μικρό, δεν το θεωρώ ότι ΄βγήκα.

Link to comment
Share on other sites

Κι ο άντρας μου περιμένει να κλείσουμε για να ασχοληθεί με κήπο, επισκευές, κατασκευές κλπ. Εγω φυσικά έχω άπειρα να κάνω στο σπίτι αλλά δεν θα τα καταφέρω ως συνήθως, οπότε ναι προφανώς θα προτιμούσα κ εγω να συνεχίσω να κάνω τον παρουσιαστή ραδιοφωνικής εκπομπής σε παρακμιακό σταθμό που δεν ακούει κανεις κ κανείς δεν παίρνει τηλέφωνο... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ αρχικά περιμένω πώς και πώς να αρχίσουν οι σχολικές διακοπές να σταματήσω να κάνω επικουρικά την δασκάλα-τεχνικό Η/Υ-υπεύθυνη κυλικείου παράλληλα με την κανονική μου δουλειά μέχρι το απόγευμα :grin::grin::grin:

 

Το κυριότερο όμως περιμένω πώς και πώς να αδιαθετήσω γιατί έχω λίγες μέρες καθυστέρηση και με έχουν ζώσει τα φίδια :shock::shock::shock:

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

Εγώ αρχικά περιμένω πώς και πώς να αρχίσουν οι σχολικές διακοπές να σταματήσω να κάνω επικουρικά την δασκάλα-τεχνικό Η/Υ-υπεύθυνη κυλικείου παράλληλα με την κανονική μου δουλειά μέχρι το απόγευμα :grin::grin::grin:

 

Το κυριότερο όμως περιμένω πώς και πώς να αδιαθετήσω γιατί έχω λίγες μέρες καθυστέρηση και με έχουν ζώσει τα φίδια :shock::shock::shock:

Λες?Να έχει και τα καλά ο εγκλεισμός?

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Λες?Να έχει και τα καλά ο εγκλεισμός?

 

Χαχα, εξαρτάται από ποια σκοπιά το βλέπεις :-D

 

Δύσκολο το βλέπω βασικά, αλλά πότε δεν ξέρεις, θα δείξει....

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

 

Χαχα, εξαρτάται από ποια σκοπιά το βλέπεις :-D

 

Δύσκολο το βλέπω βασικά, αλλά πότε δεν ξέρεις, θα δείξει....

Γιατί δεν κάνεις ένα τεστ?Ευκαιρία να πας και βολτα στο φαρμακείο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena said:

 

 

Το κυριότερο όμως περιμένω πώς και πώς να αδιαθετήσω γιατί έχω λίγες μέρες καθυστέρηση και με έχουν ζώσει τα φίδια :shock::shock::shock:

 

Just now, Deena said:

Μάλλον θα κάνω το απόγευμα, έχω να βγω για το click away που σας έλεγα χθες και θα περάσω με την ευκαιρία και από το φαρμακείο.

Ωχ.. τί να ευχηθούμε??

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

Εγώ αρχικά περιμένω πώς και πώς να αρχίσουν οι σχολικές διακοπές να σταματήσω να κάνω επικουρικά την δασκάλα-τεχνικό Η/Υ-υπεύθυνη κυλικείου παράλληλα με την κανονική μου δουλειά μέχρι το απόγευμα :grin::grin::grin:

 

Το κυριότερο όμως περιμένω πώς και πώς να αδιαθετήσω γιατί έχω λίγες μέρες καθυστέρηση και με έχουν ζώσει τα φίδια :shock::shock::shock:

κ εγω ανυπομονω για τις διακοπες,πιο πολυ κ απο μαθητρια!!!!κ δ δουλευω κιολας

καλα αποτελεσματα

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 said:
Just now, Deena said:

κ εγω ανυπομονω για τις διακοπες,πιο πολυ κ απο μαθητρια!!!!κ δ δουλευω κιολας

Τότε για ποιες διακοπές μιλάς?? εννοείς να σταματήσουν τα διαδικτυακά?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...