Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, Έσπερος είπε:

Δεν έχω εικόνα από το τι συμβαινει έξω από ένα δημοτικό αλλά αυτό ποτε δεν το κατάλαβα. δηλαδή ο κίνδυνος είναι ένα πηγαδάκι σε εξωτερικό χώρο για μισή ώρα το πολύ και όχι τα παιδιά που είναι στην ίδια αίθουσα για ώρες; εννοώ αν η χ μαμά είναι άρρωστη και το παιδί της ασυμπτωματικό, η διασπορά θα γίνει από αυτή τη μαμά στην ψ μαμά που θα μιλήσουν λίγο απ έξω και όχι από το παιδί της χ μαμάς στην υπολοιπη τάξη; 

 

Τα παιδιά έχουν την ικανότητα να κολλάνε και άρα να μεταδίδουν πολύ λιγότερο από τους ενήλικες για διάφορες βιολογικές αιτίες (τον συγκεκριμένο  ιό). Θα σου πω ένα παράδειγμα. Γνωρίζω άτομο το οποίο νόσησε, στην αρχή με πυρετό στο σπίτι και μετά νοσηλεύτηκε. Εμφανίστηκε στη δουλειά του με όλα τα μέτρα προστασίας και κόλλησε περίπου το 70% όσων ήρθαν σε επαφή μαζί του. Τα παιδιά του (δημοτικό και γυμνάσιο) με τα οποία έμενε στο ίδιο σπίτι όσο είχε πυρετό δεν κόλλησαν! Δεν λέω ότι αυτό συμβαίνει πάντα, όμως είναι πολύ περισσότερο πιθανό αν μία μαμά νοσεί να κολλήσει μία άλλη μαμά αν καθίσουν μαζί μισή ώρα παρά να κολλήσει το παιδί της, αυτό να κολλήσει ένα άλλο παιδί και αυτό το άλλο παιδί τους γονείς του. Αυτό έχει πια αποδειχθεί και έχουν εξηγηθεί και πιθανοί μηχανισμοί γιατί συμβαίνει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, CMES είπε:

Τα παιδιά έχουν την ικανότητα να κολλάνε και άρα να μεταδίδουν πολύ λιγότερο από τους ενήλικες για διάφορες βιολογικές αιτίες (τον συγκεκριμένο  ιό). Θα σου πω ένα παράδειγμα. Γνωρίζω άτομο το οποίο νόσησε, στην αρχή με πυρετό στο σπίτι και μετά νοσηλεύτηκε. Εμφανίστηκε στη δουλειά του με όλα τα μέτρα προστασίας και κόλλησε περίπου το 70% όσων ήρθαν σε επαφή μαζί του. Τα παιδιά του (δημοτικό και γυμνάσιο) με τα οποία έμενε στο ίδιο σπίτι όσο είχε πυρετό δεν κόλλησαν! Δεν λέω ότι αυτό συμβαίνει πάντα, όμως είναι πολύ περισσότερο πιθανό αν μία μαμά νοσεί να κολλήσει μία άλλη μαμά αν καθίσουν μαζί μισή ώρα παρά να κολλήσει το παιδί της, αυτό να κολλήσει ένα άλλο παιδί και αυτό το άλλο παιδί τους γονείς του. Αυτό έχει πια αποδειχθεί και έχουν εξηγηθεί και πιθανοί μηχανισμοί γιατί συμβαίνει.

Αυτό το έχω καταλάβει, εξάλλου θα είχε γίνει αντιληπτό αν υπήρχαν μεγάλες συρροές στα σχολεία. Αλλά το να λες ότι τα κλείνεις για τα πηγαδάκια, δεν είναι σοβαρή δικαιολογία. Μάλλον ευθυνοφοβία μου φαίνεται. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

εγω παλι αυτο το πηγαδακι δ το εχω ζησει

περυσι κ παλι για λιγο

φετος καθολου

κ στην τελικη νομιζω υπαρχει κ αλλος τροπος

κ τα δυο σχολεια μας εχουν απο δυο πορτες

στο νηπιο το καθιερωσαν κ μοιρασαν τις ταξεις 

στο δημοτικο οχι,ενω θα μπορουσε να γινει

στο δημοτικο πεμπτη κ εκτη πηγαινοερχονται μονα τα περισσοτερα

θα μπορουσαν να βαλουν κ διαφορετικες ωρες προσελευσης.που στην αρχη το ειχαν πει στο νηοιαγωγειο μας,αλλα στην τελικη δ εφαρμοστηκε απολυτα

το κράτος όμως πρέπει να πάρει μία συλλογική απόφαση. Δεν μπορεί να πει στο τάδε σχολείο που έχει δύο πόρτες και το δείνα που οι γονείς είναι προσεκτικοί θα ανοίξει ενώ το διπλανό θα κλείσει! οπότε τους παίρνει όλους η μπάλα!

 

Just now, Έσπερος είπε:

Αυτό το έχω καταλάβει, εξάλλου θα είχε γίνει αντιληπτό αν υπήρχαν μεγάλες συρροές στα σχολεία. Αλλά το να λες ότι τα κλείνεις για τα πηγαδάκια, δεν είναι σοβαρή δικαιολογία. Μάλλον ευθυνοφοβία μου φαίνεται. 

Νομίζω δεν είχαν τι άλλο να κλείσουν και τα έκλεισαν για να φανεί ότι κάτι έκαναν!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Αυτό το έχω καταλάβει, εξάλλου θα είχε γίνει αντιληπτό αν υπήρχαν μεγάλες συρροές στα σχολεία. Αλλά το να λες ότι τα κλείνεις για τα πηγαδάκια, δεν είναι σοβαρή δικαιολογία. Μάλλον ευθυνοφοβία μου φαίνεται. 

 

Just now, CMES είπε:

το κράτος όμως πρέπει να πάρει μία συλλογική απόφαση. Δεν μπορεί να πει στο τάδε σχολείο που έχει δύο πόρτες και το δείνα που οι γονείς είναι προσεκτικοί θα ανοίξει ενώ το διπλανό θα κλείσει! οπότε τους παίρνει όλους η μπάλα!

 

cmes το καταλαβαινω

απλα ηθελα να πω οτι κ εκει που μπορουσαν να ειναι πιο προσεκτικοι,πολλες φορες δ το εκαναν

επισης ειναι αυτο που λεει κ η εσπερος

επικοινωνιακα το περνανε πολυ λαθος

Link to comment
Share on other sites

Just now, CMES είπε:

Νομίζω δεν είχαν τι άλλο να κλείσουν και τα έκλεισαν για να φανεί ότι κάτι έκαναν!

Ναι καταλαβαίνω πώς το λες. κλείσαν ο,τι μπορούσαν να επιτηρήσουν. Είδαν κιόλας ότι μετά από 1-2 μέρες η τηλεκπαίδευση στη βθμια λειτουργεί άψογα ως babysitting τουλάχιστον, μάλλον τους φάνηκε εύκολα διαχειρίσιμο σ αυτή τη φάση το να τα κλείσουν. 

 

Τα μειωμένα κρούσματα χτες κ σήμερα ποσο εικονικά είναι λόγω λίγων τεστ το σ/κ; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος είπε:

Αυτό το έχω καταλάβει, εξάλλου θα είχε γίνει αντιληπτό αν υπήρχαν μεγάλες συρροές στα σχολεία. Αλλά το να λες ότι τα κλείνεις για τα πηγαδάκια, δεν είναι σοβαρή δικαιολογία. Μάλλον ευθυνοφοβία μου φαίνεται. 

Δυστυχώς δεν ήταν μόνο τα πηγαδάκια. Όσο ήταν ανοιχτά τα σχολεία, υπήρχε στο μυαλό όλων ότι είναι ΟΚ να βρίσκονται και εκτός σχολείου, αφού έτσι κι αλλιώς τα παιδιά τους είχαν επαφή.

 

Και έτσι τελείωνε το σχολείο και μαζεύονταν 2-3 μαμάδες με τα παιδιά τους σε σπίτια, όλοι μικροί-μεγάλοι χωρίς μάσκες και εννοείται χωρίς αποστάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

Δυστυχώς δεν ήταν μόνο τα πηγαδάκια. Όσο ήταν ανοιχτά τα σχολεία, υπήρχε στο μυαλό όλων ότι είναι ΟΚ να βρίσκονται και εκτός σχολείου, αφού έτσι κι αλλιώς τα παιδιά τους είχαν επαφή.

 

Και έτσι τελείωνε το σχολείο και μαζεύονταν 2-3 μαμάδες με τα παιδιά τους σε σπίτια, όλοι μικροί-μεγάλοι χωρίς μάσκες και εννοείται χωρίς αποστάσεις.

Ναι αυτό ισχύει κ αυτός είναι ο λόγος, όπως κ τα εξωσχολικά φυσικά που δεν είχαν την τόλμη να τα κλείσουν. 

κ τελικά καταλήξαμε να κλείσουμε μέσα μόνο τα παιδιά...

 

Μπορει να ακούγομαι τη μια έτσι την άλλη αλλιώς... Δεν θεωρώ υπερβολή να κλείσουν τα σχολεία, η δευτεροβάθμια τουλάχιστον, σε ένα γενικό λοκνταουν. Μάλλον λογικό θα το θεωρούσα ειδικά αν το λοκνταουν γίνει νωρίς κ είναι πολύ αυστηρό κ με προοπτική να πετύχει. 

 

αυτό που έγινε τωρα όμως ήταν μονόδρομος λόγω παντελούς αποτυχίας διαχείρισης. αν δηλαδή δεν θεωρείς εφικτό να τηρηθεί το λοκνταουν κ γι αυτό κλείνεις τα σχολεία, αυτό σημαίνει ότι το πράγμα έχει στραβώσει πολύ με πολλούς υπεύθυνους γι αυτό. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

Δυστυχώς δεν ήταν μόνο τα πηγαδάκια. Όσο ήταν ανοιχτά τα σχολεία, υπήρχε στο μυαλό όλων ότι είναι ΟΚ να βρίσκονται και εκτός σχολείου, αφού έτσι κι αλλιώς τα παιδιά τους είχαν επαφή.

 

Και έτσι τελείωνε το σχολείο και μαζεύονταν 2-3 μαμάδες με τα παιδιά τους σε σπίτια, όλοι μικροί-μεγάλοι χωρίς μάσκες και εννοείται χωρίς αποστάσεις.

Ετσι γινόταν.συνεχιζεται ομως κ τωρα αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνατε οτι τα σχολεια εχουν μεσα εκπαιδευτικους......

Αυτοι, λοιπον, αρχισαν να πεφτουν σαν τα κοτοπουλα! Οποτε εκλειναν για 14 μερες τμηματα ή ολοκληρα σχολεια, ανοιγαν και ξαναεκλειναν!

Μπορει να παιδια να μη νοσουν, αλλα μεταδιδουν! Και οταν εχεις 25 παιδια σε ενα μικρο χωρο και τριγυρνας αναμεσα τους, σκυβεις, τους μιλας (αν θες να κανεις σωστα τη δουλεια σου), κολλας!

 

Η κατασταση ειναι ακομα χειροτερη στα ειδικα σχολεια που παρεμειναν ανοιχτα!

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, CMES είπε:

Θα σου πω ένα παράδειγμα. Γνωρίζω άτομο το οποίο νόσησε, στην αρχή με πυρετό στο σπίτι και μετά νοσηλεύτηκε. Εμφανίστηκε στη δουλειά του με όλα τα μέτρα προστασίας και κόλλησε περίπου το 70% όσων ήρθαν σε επαφή μαζί του.

Το άτομο εμφανίστηκε στη δουλειά πριν διαγνωστεί με κορωνοϊό όντας φορέας, άνευ συμπτωμάτων (χωρίς πυρετό, χωρίς βήχα, κλπ), με όλα τα μέτρα προστασίας (μάσκα σωστά τοποθετημένη, συνεχώς φορεμένη, καθαρά χέρια που δεν αγγίζουν το πρόσωπο, υγιεινή, αποστάσεις) και κόλλησαν 7 από τους 10 συναδέλφους του, από αυτό το άτομο;! Πως συνέβη αυτό; Αφορά σε κάποιον ιδιαίτερο χώρο-φύση εργασίας που τα απλά μέτρα δεν επαρκούν και χρειάζεται κάτι επιπλέον το οποίο δεν τηρήθηκε;!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, samsympan είπε:

Το άτομο εμφανίστηκε στη δουλειά πριν διαγνωστεί με κορωνοϊό όντας φορέας, άνευ συμπτωμάτων (χωρίς πυρετό, χωρίς βήχα, κλπ), με όλα τα μέτρα προστασίας (μάσκα σωστά τοποθετημένη, συνεχώς φορεμένη, καθαρά χέρια που δεν αγγίζουν το πρόσωπο, υγειηνή, αποστάσεις) και κόλλησαν 7 από τους 10 συναδέλφους του, από αυτό το άτομο;!

Έλα ντε? :huh: 

Link to comment
Share on other sites

Just now, samsympan είπε:

Το άτομο εμφανίστηκε στη δουλειά πριν διαγνωστεί με κορωνοϊό όντας φορέας, άνευ συμπτωμάτων (χωρίς πυρετό, χωρίς βήχα, κλπ), με όλα τα μέτρα προστασίας (μάσκα σωστά τοποθετημένη, συνεχώς φορεμένη, καθαρά χέρια που δεν αγγίζουν το πρόσωπο, υγιεινή, αποστάσεις) και κόλλησαν 7 από τους 10 συναδέλφους του, από αυτό το άτομο;! Πως συνέβη αυτό; Αφορά σε κάποιον ιδιαίτερο χώρο-φύση εργασίας που τα απλά μέτρα δεν επαρκούν και χρειάζεται κάτι επιπλέον το οποίο δεν τηρήθηκε;!

Ναι εγινε λαθος χειρισμος, δεν μπορω να πω λεπτομερειες. Και επισης οταν εμφανιστηκε ειχε ηδη συμπτωματα. Δεν τους πηρε αγκαλια ομως ουτε καθισε χωρις μασκα. Δεν εγιναν ολα αψογα ομως και παλι ο ρυθμος μεταδοσης ηταν εντυπωσιακος! Με αυτο το παραδειγμα ηθελα να δειξω τη διαφορα με τα παιδια του, που εκαναν 2 φορες τεστ και ηταν αρνητικα ενω εμεναν στο ιδιο σπιτι!

Link to comment
Share on other sites

Xρειάστηκε σήμερα να πάω στον καρδιολόγο, προφανώς αν δεν είναι εκεί οι ασθενείς ομάδα υψηλού κινδύνου, πού είναι; Περίμενα μισή ώρα, ήταν δύο πρίν από εμένα, ασθενής και συνοδός, και όσο περίμενα ήρθαν άλλοι τρεις. Ε, ένας που να μην έβγαλε τη μάσκα να πάρει ανάσα ένα λεπτό, να μιλήσει στο κινητό, να καθαρίσει τα γυαλιά του, να φυσήξει τη μύτη του, δεν υπήρξε :( Καρδιοπαθείς και συνοδοί καρδιοπαθών. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, CMES είπε:

Ναι εγινε λαθος χειρισμος, δεν μπορω να πω λεπτομερειες. Και επισης οταν εμφανιστηκε ειχε ηδη συμπτωματα. Δεν τους πηρε αγκαλια ομως ουτε καθισε χωρις μασκα. Δεν εγιναν ολα αψογα ομως και παλι ο ρυθμος μεταδοσης ηταν εντυπωσιακος! Με αυτο το παραδειγμα ηθελα να δειξω τη διαφορα με τα παιδια του, που εκαναν 2 φορες τεστ και ηταν αρνητικα ενω εμεναν στο ιδιο σπιτι!

Ok έτσι είναι κατανοητό.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Xρειάστηκε σήμερα να πάω στον καρδιολόγο, προφανώς αν δεν είναι εκεί οι ασθενείς ομάδα υψηλού κινδύνου, πού είναι; Περίμενα μισή ώρα, ήταν δύο πρίν από εμένα, ασθενής και συνοδός, και όσο περίμενα ήρθαν άλλοι τρεις. Ε, ένας που να μην έβγαλε τη μάσκα να πάρει ανάσα ένα λεπτό, να μιλήσει στο κινητό, να καθαρίσει τα γυαλιά του, να φυσήξει τη μύτη του, δεν υπήρξε :( Καρδιοπαθείς και συνοδοί καρδιοπαθών. 

Ενταξει εγω έχω δει υποπτο κρουσμα που περιμένει να εξεταστεί (σε υπαίθριο χώρο) να βγάζει τη μάσκα  για να τσιμπολογήσει κρακερακια (μιλάνε για αναμονή δεκάλεπτη, όχι για τίποτα ουρές), για να φυσήξει μύτη, να μιλήσει στο τηλ...... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παιδιά κι εγώ χρειάστηκε να επισκεφτώ ιατρό. Εντός του καλοκαιριού και του φθινοπώρου. Λοιπόν ακούστε:

1 ) Μάσκα φυσικά.

2 ) Υποδοχή του πελάτη σε χώρο άλλο από τον χώρο του ιατρείου.

3 ) Θερμομέτρηση, αντισηπτικό (εγώ πάντα μετά το αντισηπτικό ζητούσα και πήγαινα στο wc, έπλενα τα χέρια μου και μετά πάλι αντισηπτικό).

4 ) Αναμονή στον χώρο μόνος ή έως max 3 άτομα, με απόσταση μεταξύ μας και ανοιχτό παράθυρο.

5 ) Μετάβαση στο χώρο του ιατρείου. Όπου δεν υπήρχε αναμονή άλλου ατόμου εννοείται.

6 ) Αντισηπτικό ξανά, ποδονάρια (και βήμα εντός του ιατρείου, δεν πατάς δηλαδή στο πατάκι εισόδου αλλά κάνεις βήμα μέσα), σκουφί, γάντια (στα φοράει όλα η βοηθός).

7 ) Εξέταση από τον ιατρό με διπλή μάσκα και προσωπίδα κάποιες φορές και όλα τα μέτρα εννοείται από μεριάς του και μεριάς προσωπικού (πέρα από τα μέτρα ατομικής προστασίας, απολύμανση χώρου μετά την έξοδο του κάθε ασθενούς).

8 ) Απόρριψη των αναλωσίμων, μετά την αναχώρηση από τον χώρο σε κάδο σε εξωτερικό σημείο.

Επειδή ζήσαμε την εμπειρία της ΜΕΝΝ (προ κορωνοϊού) πραγματικά ήταν το ίδιο πράγμα, θα έλεγα εδώ ακόμη πιο σχολαστική τήρηση των μέτρων.

Προσωπικά, ανέβηκε πολύ στην εκτίμηση μου ως επαγγελματίας. Μακάρι να ήταν παντού (σε χώρους όπως αυτόν, όπου χρειάζεται η σχολαστικότητα εννοώ) έτσι!

Link to comment
Share on other sites

Just now, samsympan είπε:

Παιδιά κι εγώ χρειάστηκε να επισκεφτώ ιατρό. Εντός του καλοκαιριού και του φθινοπώρου. Λοιπόν ακούστε:

1 ) Μάσκα φυσικά.

2 ) Υποδοχή του πελάτη σε χώρο άλλο από τον χώρο του ιατρείου.

3 ) Θερμομέτρηση, αντισηπτικό (εγώ πάντα μετά το αντισηπτικό ζητούσα και πήγαινα στο wc, έπλενα τα χέρια μου και μετά πάλι αντισηπτικό).

4 ) Αναμονή στον χώρο μόνος ή έως max 3 άτομα, με απόσταση μεταξύ μας και ανοιχτό παράθυρο.

5 ) Μετάβαση στο χώρο του ιατρείου. Όπου δεν υπήρχε αναμονή άλλου ατόμου εννοείται.

6 ) Αντισηπτικό ξανά, ποδονάρια (και βήμα εντός του ιατρείου, δεν πατάς δηλαδή στο πατάκι εισόδου αλλά κάνεις βήμα μέσα), σκουφί, γάντια (στα φοράει όλα η βοηθός).

7 ) Εξέταση από τον ιατρό με διπλή μάσκα και προσωπίδα κάποιες φορές και όλα τα μέτρα εννοείται από μεριάς του και μεριάς προσωπικού (πέρα από τα μέτρα ατομικής προστασίας, απολύμανση χώρου μετά την έξοδο του κάθε ασθενούς).

8 ) Απόρριψη των αναλωσίμων, μετά την αναχώρηση από τον χώρο σε κάδο σε εξωτερικό σημείο.

Επειδή ζήσαμε την εμπειρία της ΜΕΝΝ (προ κορωνοϊού) πραγματικά ήταν το ίδιο πράγμα, θα έλεγα εδώ ακόμη πιο σχολαστική τήρηση των μέτρων.

Προσωπικά, ανέβηκε πολύ στην εκτίμηση μου ως επαγγελματίας. Μακάρι να ήταν παντού (σε χώρους όπως αυτόν, όπου χρειάζεται η σχολαστικότητα εννοώ) έτσι!

Το έζησα ολα αυτα ρο μαιο όταν πήγα για μαστογραφία.να προσθέσω το χαλάκι μπροστά στην πόρτα.ηταν σαν παχουλές ορθογώνιο στρώμα που πατούσες επανω και έβγαιναν αφροί αντισυπτικου.

3 ώρες πρίν, CMES είπε:

Τα παιδιά έχουν την ικανότητα να κολλάνε και άρα να μεταδίδουν πολύ λιγότερο από τους ενήλικες για διάφορες βιολογικές αιτίες (τον συγκεκριμένο  ιό). Θα σου πω ένα παράδειγμα. Γνωρίζω άτομο το οποίο νόσησε, στην αρχή με πυρετό στο σπίτι και μετά νοσηλεύτηκε. Εμφανίστηκε στη δουλειά του με όλα τα μέτρα προστασίας και κόλλησε περίπου το 70% όσων ήρθαν σε επαφή μαζί του. Τα παιδιά του (δημοτικό και γυμνάσιο) με τα οποία έμενε στο ίδιο σπίτι όσο είχε πυρετό δεν κόλλησαν! Δεν λέω ότι αυτό συμβαίνει πάντα, όμως είναι πολύ περισσότερο πιθανό αν μία μαμά νοσεί να κολλήσει μία άλλη μαμά αν καθίσουν μαζί μισή ώρα παρά να κολλήσει το παιδί της, αυτό να κολλήσει ένα άλλο παιδί και αυτό το άλλο παιδί τους γονείς του. Αυτό έχει πια αποδειχθεί και έχουν εξηγηθεί και πιθανοί μηχανισμοί γιατί συμβαίνει.

Να σου πω εγώ το περαστικό που εμφανίστηκε πριν τρεις εβδομάδες στην οικογενεια της κουμπαράς μου.

Στην ίδια πολυκστοικια ζει η κουμπάρα με τα δίδυμα παιδια της στο νηπιαγωγειο,και την 76χρονη μητέρα της,σε άλλο διαμέρισμα η 48χρονη ξαδέρφη της με τον β γυμνασιου γιο της,τον άντρα της κ σε άλλο διαμέρισμα η 80χρονη κατάκοιτη μητέρα της με παράφυση έδρα κ χίλια προβλήματα υγείας.Κολλαει η εξαδέλφη με τον άντρα της κ το περνουν βαρια στο σπιτι,ειδικά ο αντρας.Ο γιος άγνωστο.Κολλανε και οι δυο γιαγιάδες οι οποίες ήταν ασυμπτωματικες έως το τέλος κ χαμπάρι δεν πήραν.Η κουμπάρα με τα δίδυμα που ζούσαν στο ιδιο σπίτι δεν κολλησαν.Ουτε οι δυο μόνιμες οικιακοί βοηθοι που ασχολουνταν χωρις μασκα με τις γιαγιάδες.Να σημειώσω ότι όταν το ειπαν στη μανα της κουμπαράς,στη γιαγιά δηλαδη,αυτη σχεδον λιποθύμησε κ ηταν μέχρι το βράδυ στο ίδιο σπίτι με την οικογενεια χωρις μασκα.Πως εξηγείται η τύχη τους?μπορείς να μου πεις?ευτυχως δηλαδη.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ said:

Xρειάστηκε σήμερα να πάω στον καρδιολόγο, προφανώς αν δεν είναι εκεί οι ασθενείς ομάδα υψηλού κινδύνου, πού είναι; Περίμενα μισή ώρα, ήταν δύο πρίν από εμένα, ασθενής και συνοδός, και όσο περίμενα ήρθαν άλλοι τρεις. Ε, ένας που να μην έβγαλε τη μάσκα να πάρει ανάσα ένα λεπτό, να μιλήσει στο κινητό, να καθαρίσει τα γυαλιά του, να φυσήξει τη μύτη του, δεν υπήρξε :( Καρδιοπαθείς και συνοδοί καρδιοπαθών. 

Τώρα όμως αυτό είναι κυρίως ευθύνη του ιατρού γιατί δεν έχει πάρει τα ενδεικνυομενα μέτρα. Πώς βάζεις τόσα ραντεβού μαζί στην αίθουσα αναμονής? Η μάσκα δεν προστατεύει τελείως έτσι και αλλιώς δλδ δεν σημαίνει πως επειδή φοράμε μάσκα μπορούμε να στοιβαχτουμε. Αν ήταν έτσι θα ήταν όλα ανοιχτα με μασκα

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Το έζησα ολα αυτα ρο μαιο όταν πήγα για μαστογραφία.να προσθέσω το χαλάκι μπροστά στην πόρτα.ηταν σαν παχουλές ορθογώνιο στρώμα που πατούσες επανω και έβγαιναν αφροί αντισυπτικου.

Να σου πω εγώ το περαστικό που εμφανίστηκε πριν τρεις εβδομάδες στην οικογενεια της κουμπαράς μου.

Στην ίδια πολυκστοικια ζει η κουμπάρα με τα δίδυμα παιδια της στο νηπιαγωγειο,και την 76χρονη μητέρα της,σε άλλο διαμέρισμα η 48χρονη ξαδέρφη της με τον β γυμνασιου γιο της,τον άντρα της κ σε άλλο διαμέρισμα η 80χρονη κατάκοιτη μητέρα της με παράφυση έδρα κ χίλια προβλήματα υγείας.Κολλαει η εξαδέλφη με τον άντρα της κ το περνουν βαρια στο σπιτι,ειδικά ο αντρας.Ο γιος άγνωστο.Κολλανε και οι δυο γιαγιάδες οι οποίες ήταν ασυμπτωματικες έως το τέλος κ χαμπάρι δεν πήραν.Η κουμπάρα με τα δίδυμα που ζούσαν στο ιδιο σπίτι δεν κολλησαν.Ουτε οι δυο μόνιμες οικιακοί βοηθοι που ασχολουνταν χωρις μασκα με τις γιαγιάδες.Να σημειώσω ότι όταν το ειπαν στη μανα της κουμπαράς,στη γιαγιά δηλαδη,αυτη σχεδον λιποθύμησε κ ηταν μέχρι το βράδυ στο ίδιο σπίτι με την οικογενεια χωρις μασκα.Πως εξηγείται η τύχη τους?μπορείς να μου πεις?ευτυχως δηλαδη.

Και εγώ έχω στο περιβάλλον άτομα ηλικιωμένα που το πέρασαν ελαφρά και κάποια ασυμπτωματικα. Φίλη κολλητή με προβλήματα υγείας, το πέρασε και δεν το κατάλαβε. Έκανε τέστ γιατί ήταν θετικός ο άντρας της, ο οποίος χωρίς υποκείμενα, το πέρασε βαριά! Άντε δηλαδή να βγάλεις άκρη. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mary1976 είπε:

Και εγώ έχω στο περιβάλλον άτομα ηλικιωμένα που το πέρασαν ελαφρά και κάποια ασυμπτωματικα. Φίλη κολλητή με προβλήματα υγείας, το πέρασε και δεν το κατάλαβε. Έκανε τέστ γιατί ήταν θετικός ο άντρας της, ο οποίος χωρίς υποκείμενα, το πέρασε βαριά! Άντε δηλαδή να βγάλεις άκρη. 

Πολυ μυστηριο

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Xρειάστηκε σήμερα να πάω στον καρδιολόγο, προφανώς αν δεν είναι εκεί οι ασθενείς ομάδα υψηλού κινδύνου, πού είναι; Περίμενα μισή ώρα, ήταν δύο πρίν από εμένα, ασθενής και συνοδός, και όσο περίμενα ήρθαν άλλοι τρεις. Ε, ένας που να μην έβγαλε τη μάσκα να πάρει ανάσα ένα λεπτό, να μιλήσει στο κινητό, να καθαρίσει τα γυαλιά του, να φυσήξει τη μύτη του, δεν υπήρξε :( Καρδιοπαθείς και συνοδοί καρδιοπαθών. 

Ο ιατρικος συλλογος εχει εκδοσει συγκεκριμενες οδηγιες υποδοχης ασθενων στα ιδιωτικα ιατρεια ανεξαρτητως ειδικοτητας. Αν δεν τα τηρει ο γιατρος ειναι δικη του ευθυνη.

8 ώρες πρίν, samsympan είπε:

Παιδιά κι εγώ χρειάστηκε να επισκεφτώ ιατρό. Εντός του καλοκαιριού και του φθινοπώρου. Λοιπόν ακούστε:

1 ) Μάσκα φυσικά.

2 ) Υποδοχή του πελάτη σε χώρο άλλο από τον χώρο του ιατρείου.

3 ) Θερμομέτρηση, αντισηπτικό (εγώ πάντα μετά το αντισηπτικό ζητούσα και πήγαινα στο wc, έπλενα τα χέρια μου και μετά πάλι αντισηπτικό).

4 ) Αναμονή στον χώρο μόνος ή έως max 3 άτομα, με απόσταση μεταξύ μας και ανοιχτό παράθυρο.

5 ) Μετάβαση στο χώρο του ιατρείου. Όπου δεν υπήρχε αναμονή άλλου ατόμου εννοείται.

6 ) Αντισηπτικό ξανά, ποδονάρια (και βήμα εντός του ιατρείου, δεν πατάς δηλαδή στο πατάκι εισόδου αλλά κάνεις βήμα μέσα), σκουφί, γάντια (στα φοράει όλα η βοηθός).

7 ) Εξέταση από τον ιατρό με διπλή μάσκα και προσωπίδα κάποιες φορές και όλα τα μέτρα εννοείται από μεριάς του και μεριάς προσωπικού (πέρα από τα μέτρα ατομικής προστασίας, απολύμανση χώρου μετά την έξοδο του κάθε ασθενούς).

8 ) Απόρριψη των αναλωσίμων, μετά την αναχώρηση από τον χώρο σε κάδο σε εξωτερικό σημείο.

Επειδή ζήσαμε την εμπειρία της ΜΕΝΝ (προ κορωνοϊού) πραγματικά ήταν το ίδιο πράγμα, θα έλεγα εδώ ακόμη πιο σχολαστική τήρηση των μέτρων.

Προσωπικά, ανέβηκε πολύ στην εκτίμηση μου ως επαγγελματίας. Μακάρι να ήταν παντού (σε χώρους όπως αυτόν, όπου χρειάζεται η σχολαστικότητα εννοώ) έτσι!

Ιδιωτικο ιατρειο ηταν ή διαγνωστικο κεντρο; ρωταω γιατι αυτα που χρησιμοποιει ειναι πολλα αναλωσιμα για καθε ασθενη (και λιγο υπερβολη, πχ το σκουφακι σε τι εξυπηρετει;) και τι κερδος εχει απο καθε επισκεψη; εκτος αν παιρνει 100 ευρω επισκεψη χωρις αποδειξη!

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, maripoz είπε:

Τώρα όμως αυτό είναι κυρίως ευθύνη του ιατρού γιατί δεν έχει πάρει τα ενδεικνυομενα μέτρα. Πώς βάζεις τόσα ραντεβού μαζί στην αίθουσα αναμονής? Η μάσκα δεν προστατεύει τελείως έτσι και αλλιώς δλδ δεν σημαίνει πως επειδή φοράμε μάσκα μπορούμε να στοιβαχτουμε. Αν ήταν έτσι θα ήταν όλα ανοιχτα με μασκα

Η απόσταση δεν ήταν τόσο πρόβλημα, είναι μεγάλος χώρος και δεν νομίζω πως είχε εναλλακτική, δεν καθόταν κανείς δίπλα στον άλλον, όπως είναι και τα μεγάλα νοσοκομεία και ιατρικά κέντρα. Του γιατρού ήταν σίγουρα φάουλ ότι δεν είχε την ρεσεπτιονίστ να κάνει τον χωροφύλακα, όπως κάνουν τα μεγάλα διαγνωστικά κέντρα, που έτσι και ακουμπήσεις μάσκα μόνο ξύλο δεν τρως (και πολύ σωστά).

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Η απόσταση δεν ήταν τόσο πρόβλημα, είναι μεγάλος χώρος και δεν νομίζω πως είχε εναλλακτική, δεν καθόταν κανείς δίπλα στον άλλον, όπως είναι και τα μεγάλα νοσοκομεία και ιατρικά κέντρα. Του γιατρού ήταν σίγουρα φάουλ ότι δεν είχε την ρεσεπτιονίστ να κάνει τον χωροφύλακα, όπως κάνουν τα μεγάλα διαγνωστικά κέντρα, που έτσι και ακουμπήσεις μάσκα μόνο ξύλο δεν τρως (και πολύ σωστά).

Και οχι μονο αυτο. Κανονικα στα ραντεβου πια δεν επιτρεπεται συνοδος και θεωρητικα τα ραντεβου πρεπει να εχουν κενο μεταξυ τους 15 λεπτα για να μην υπαρχει συνωστισμος στην αιθουσα αναμονης. Δηλαδη οταν πας δεν πρεπει να υπρχει αλλος να περιμενει. Αυτα συμφωνα με τις οδηγιες του ιατρικιυ συλλογου.

Link to comment
Share on other sites

Just now, CMES είπε:

Και οχι μονο αυτο. Κανονικα στα ραντεβου πια δεν επιτρεπεται συνοδος και θεωρητικα τα ραντεβου πρεπει να εχουν κενο μεταξυ τους 15 λεπτα για να μην υπαρχει συνωστισμος στην αιθουσα αναμονης. Δηλαδη οταν πας δεν πρεπει να υπρχει αλλος να περιμενει. Αυτα συμφωνα με τις οδηγιες του ιατρικιυ συλλογου.

 

Έ ναι ρε παιδιά, κι εγώ σε όποιον γιατρό έχω πάει αυτή την περίοδο δεν υπήρχε κανένας στην αναμονή. Η παιδίατρος δε έχει δώσει οδηγία όποιος φτάνει νωρίτερα να περιμένει στο αυτοκίνητό του και να μπαίνει στο ιατρείο ακριβώς την ώρα του ραντεβού.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 38 λεπτά , CMES είπε:
10 ώρες πρίν, samsympan είπε:

Παιδιά κι εγώ χρειάστηκε να επισκεφτώ ιατρό. Εντός του καλοκαιριού και του φθινοπώρου. Λοιπόν ακούστε:

1 ) Μάσκα φυσικά.

2 ) Υποδοχή του πελάτη σε χώρο άλλο από τον χώρο του ιατρείου.

3 ) Θερμομέτρηση, αντισηπτικό (εγώ πάντα μετά το αντισηπτικό ζητούσα και πήγαινα στο wc, έπλενα τα χέρια μου και μετά πάλι αντισηπτικό).

4 ) Αναμονή στον χώρο μόνος ή έως max 3 άτομα, με απόσταση μεταξύ μας και ανοιχτό παράθυρο.

5 ) Μετάβαση στο χώρο του ιατρείου. Όπου δεν υπήρχε αναμονή άλλου ατόμου εννοείται.

6 ) Αντισηπτικό ξανά, ποδονάρια (και βήμα εντός του ιατρείου, δεν πατάς δηλαδή στο πατάκι εισόδου αλλά κάνεις βήμα μέσα), σκουφί, γάντια (στα φοράει όλα η βοηθός).

7 ) Εξέταση από τον ιατρό με διπλή μάσκα και προσωπίδα κάποιες φορές και όλα τα μέτρα εννοείται από μεριάς του και μεριάς προσωπικού (πέρα από τα μέτρα ατομικής προστασίας, απολύμανση χώρου μετά την έξοδο του κάθε ασθενούς).

8 ) Απόρριψη των αναλωσίμων, μετά την αναχώρηση από τον χώρο σε κάδο σε εξωτερικό σημείο.

Επειδή ζήσαμε την εμπειρία της ΜΕΝΝ (προ κορωνοϊού) πραγματικά ήταν το ίδιο πράγμα, θα έλεγα εδώ ακόμη πιο σχολαστική τήρηση των μέτρων.

Προσωπικά, ανέβηκε πολύ στην εκτίμηση μου ως επαγγελματίας. Μακάρι να ήταν παντού (σε χώρους όπως αυτόν, όπου χρειάζεται η σχολαστικότητα εννοώ) έτσι!

Ιδιωτικο ιατρειο ηταν ή διαγνωστικο κεντρο; ρωταω γιατι αυτα που χρησιμοποιει ειναι πολλα αναλωσιμα για καθε ασθενη (και λιγο υπερβολη, πχ το σκουφακι σε τι εξυπηρετει;) και τι κερδος εχει απο καθε επισκεψη; εκτος αν παιρνει 100 ευρω επισκεψη χωρις αποδειξη!

Αφορά σε ιδιωτικό ιατρείο. Το σκουφί εξυπηρετεί στα πλαίσια της διατήρησης όσο το δυνατόν προφυλαγμένου περιβάλλοντος εντός. Ναι, τα αναλώσιμα είναι πολλά για κάθε ασθενή. Και επιπλέον αυτού, έγινε κι άλλη επένδυση που αφορά στην τήρηση των μέτρων προστασίας (χωρίς να γνωρίζω εικάζω ότι αφορά στην τάξη κάποιων χιλιάδων ευρώ). Γενικώς στο ιατρείο τηρεί τα μέτρα στο βαθμό του ανθρωπίνως δυνατού. Και καλώς διότι είναι η φύση της εξέτασης και των επεμβάσεων που γίνονται εκεί τέτοια, που απαιτεί την μέγιστη προσοχή κι από μεριάς ασθενούς κι από μεριάς προσωπικού.

Τώρα για το δεύτερο κομμάτι έχω γνώση μόνο για την προσωπική μας συνδιαλλαγή η οποία ήταν τυπική. Για τα υπόλοιπα μόνο υποθέσεις μπορώ και μπορούμε να κάνουμε βάσει των απολλαβών συγκεκριμένης κατηγορίας ιδιωτών ιατρών που όλοι γνωρίζουμε για τι μεγέθη μιλάμε. Τουλάχιστον στην προκειμένη περίπτωση, αυτό συνοδεύεται από τον αρμόζοντα επαγγελματισμό.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...