Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, Έσπερος said:

Και τα ρεπορτάζ που λενε ότι απλα τους έδιναν μορφίνη για να πεθάνουν πιο ήρεμα γιατί αρνούνταν να τους μεταφέρουν στα νοσοκομεία; Έχω διαβάσει από τον διεθνή τύπο φρικιαστικές μαρτυρίες, και αναρωτιέμαι αν ισχύουν... Σαν να ήταν οι ηλικιωμένοι πλήρως απαξιωμένοι. 

Και εγώ είχα διαβάσει τέτοιες μαρτυρίες και είχα φρικάρει. Απ όσο έλεγαν, το κράτος τους είχε παρατήσει στο έλεος τους. Ένας Έλληνας, νέος,  που νοσούσε μάλιστα και είχε δύσπνοια, είχε πει ότι τον κορόιδευαν ότι θα στείλουν ασθενοφόρο, το οποίο δεν πήγε ποτέ. ευτυχώς τα κατάφερε ο άνθρωπος. Το παίζανε οι μάγκες της ΕΕ και μετά άρχισαν να τα μασάνε και να λένε δεν λειτούργησε τελικά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, ninaki80 είπε:

αυτο με την θερμοκρασια παιδια ειναι κ λιγο φυσιολογικο οταν το χειμωνα μια μεση φυσιολογικη θερμοκρασια ειναι το -5 στο 5 θα ειναι με ανοιχτα παραθυρα. επισης αν απτον οκτωβρη εχουν 10 βαθμους ενω εμεις εχουμε 20 λογικο να αφηνουν τα παιδια εξω κ με 5 βαθμους δεν γινετε 6 μηνες να ειναι μεσα .  κ εμεις αν μετακομιζαμε σουηδια δεν θα κλεινομασταν μεσα με τους 10 βαθμους του χειμωνα... το σωμα συνιθιζει. δεν θεωρω οτι ειναι κουλτουρα απλα συνηθεια του κλιματος

ε πώς δεν είναι κουλτούρα! οι νέοι γονείς γενικα το έχουμε ξεπεράσει, αλλά δεν το έχουν οι μεγαλύτεροι, να ντυθεί καλά να μην κρυώσει κλπ; Ή να μη βγει έξω στο κρύο, που κρύο είναι οι 10 βαθμοί πχ....

 

Εχω γράψει κ άλλη φορά το παράδοξο στο σχολείο: έρχεται ο άλλος μισό άρρωστος κ στο διάλειμμα που αερίζουμε, θέλει να μείνει μέσα γιατί κρυώνει. Δηλαδή πλήρης παραλογισμός. Έρχεσαι άρρωστος για να κολλήσεις τους άλλους κ δεν θες να βγεις έξω για να μην κρυώσεις!!!! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

ε πώς δεν είναι κουλτούρα! οι νέοι γονείς γενικα το έχουμε ξεπεράσει, αλλά δεν το έχουν οι μεγαλύτεροι, να ντυθεί καλά να μην κρυώσει κλπ; Ή να μη βγει έξω στο κρύο, που κρύο είναι οι 10 βαθμοί πχ....

 

Εχω γράψει κ άλλη φορά το παράδοξο στο σχολείο: έρχεται ο άλλος μισό άρρωστος κ στο διάλειμμα που αερίζουμε, θέλει να μείνει μέσα γιατί κρυώνει. Δηλαδή πλήρης παραλογισμός. Έρχεσαι άρρωστος για να κολλήσεις τους άλλους κ δεν θες να βγεις έξω για να μην κρυώσεις!!!! 

Συμφωνώ, είναι θέμα κουλτούρας. Όλοι οι νότιοι που ξέρω φρικαραν εντελώς στην αρχή που τα παιδιά τους θα κοιμούνται έξω στον παιδικό, κι ας είχαν μείνει εδώ χρόνια και είχαν συνηθίσει στο κρύο, ήταν απλά η νοοτροπία θα κρυώσει το παιδί αν κοιμηθει έξω. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum said:

Συμφωνώ, είναι θέμα κουλτούρας. Όλοι οι νότιοι που ξέρω φρικαραν εντελώς στην αρχή που τα παιδιά τους θα κοιμούνται έξω στον παιδικό, κι ας είχαν μείνει εδώ χρόνια και είχαν συνηθίσει στο κρύο, ήταν απλά η νοοτροπία θα κρυώσει το παιδί αν κοιμηθει έξω. 

Καλά , και εγώ θα φρίκαρα! Τι εννοείς να κοιμούνται έξω? Το Χειμώνα με το χιονιά , βγάζουν τα παιδιά με τις πιτζάμες τους και κοιμούνται έξω??

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum είπε:

Συμφωνώ, είναι θέμα κουλτούρας. Όλοι οι νότιοι που ξέρω φρικαραν εντελώς στην αρχή που τα παιδιά τους θα κοιμούνται έξω στον παιδικό, κι ας είχαν μείνει εδώ χρόνια και είχαν συνηθίσει στο κρύο, ήταν απλά η νοοτροπία θα κρυώσει το παιδί αν κοιμηθει έξω. 

Αυτό μ έκανε εντύπωση όταν το ειχες πρώτο γράψει. γιατί κοιμούνται έξω; θεωρείται ότι προσφέρει κάτι; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Yovanna said:

Καλά , και εγώ θα φρίκαρα! Τι εννοείς να κοιμούνται έξω? Το Χειμώνα με το χιονιά , βγάζουν τα παιδιά με τις πιτζάμες τους και κοιμούνται έξω??

 

Just now, Έσπερος said:

Αυτό μ έκανε εντύπωση όταν το ειχες πρώτο γράψει. γιατί κοιμούνται έξω; θεωρείται ότι προσφέρει κάτι; 

Ειδατε λοιπον που ειναι θεμα κουλτουρας! Εκτος απο οτι εχουν ενα "θεμα" με το να ειναι εξω οσο περισσοτερο γινεται (αναλογως των συνθηκων) και πως θεωρουν οτι ο καθαρος αερας τους κανει καλο, θεωρω οτι γινεται και για πρακτικους λογους, δεν εχουν τον χωρο να εχουν τοσα παιδια μεσα να κοιμουνται χωρις να ειναι το ενα πανω στο αλλο. Οταν η θερμοκρασια πεσει κατω απο τους -10 τοτε τα βαζουν μεσα, αλλα αυτο συμβαινει 2-3 μερες τον χρονο πλεον. 

 

Δεν κοιμουνται με πιτζαμες. Και γενικα, δεν εχουν καμια σχεση τα ρουχα που φορανε εδω με τα ρουχα οπως τα ξερουμε εμεις, ακομη κι αυτα που θεωρουμε καλα χειμερινα στην Ελλαδα, εδω θα ηταν για πεταμα. Κοιμουνται με πουπουλενιους υπνοσακους και 2 ή 3 στρωσεις απο αυτα τα "ειδικα" ρουχα στα καροτσια τους. 

Link to comment
Share on other sites

Κάτι μου λέει ότι εκεί δεν έχετε το φαινόμενο την πρώτη φορά που πάει σταθμό/σχολείο ένα παιδάκι, να είναι άρρωστο πάνω από τις μισές μέρες κ μετά να ξανά κολλαει μόλις γυρίσει κ μετά να αρρωσταίνουν κ τα μεγάλα κ να κολλάνε μεταξύ τους κλπ.... 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum said:

 

Ειδατε λοιπον που ειναι θεμα κουλτουρας! Εκτος απο οτι εχουν ενα "θεμα" με το να ειναι εξω οσο περισσοτερο γινεται (αναλογως των συνθηκων) και πως θεωρουν οτι ο καθαρος αερας τους κανει καλο, θεωρω οτι γινεται και για πρακτικους λογους, δεν εχουν τον χωρο να εχουν τοσα παιδια μεσα να κοιμουνται χωρις να ειναι το ενα πανω στο αλλο. Οταν η θερμοκρασια πεσει κατω απο τους -10 τοτε τα βαζουν μεσα, αλλα αυτο συμβαινει 2-3 μερες τον χρονο πλεον. 

 

Δεν κοιμουνται με πιτζαμες. Και γενικα, δεν εχουν καμια σχεση τα ρουχα που φορανε εδω με τα ρουχα οπως τα ξερουμε εμεις, ακομη κι αυτα που θεωρουμε καλα χειμερινα στην Ελλαδα, εδω θα ηταν για πεταμα. Κοιμουνται με πουπουλενιους υπνοσακους και 2 ή 3 στρωσεις απο αυτα τα "ειδικα" ρουχα στα καροτσια τους. 

Και πάλι βάρβαρο μου φαίνεται. Πόσο να χαλαρώσεις και να χουχουλιάσεις στους -5? Και γιατί τα κοιμίζουν σε καρότσια και όχι σε κρεβατάκια? Όχι, δεν υπήρχε περίπτωση να το δεχτώ.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum είπε:

Ισχύουν αυτά που λες πάνω κάτω, όχι όλα, αυτό με τις αγκαλιές δεν ισχύει. Το θέμα με την Σουηδία και ο λόγος που δέχθηκε κριτικη από την μεγαλύτερη μερίδα του διεθνούς τύπου, είναι ότι δεν είναι η μόνη χώρα που έχουν το social distancing εν μέρει στην κουλτούρα τους. Την ίδια ακριβώς συμπεριφορά με τους Σουηδούς, έχουν και οι Δανοί, και οι Νορβηγοι και οι Φινλανδοί (αυτοί ακόμη πιο distanced), οι υπόλοιπες 3 χώρες όμως πήραν πολύ πιο αυστηρα μέτρα από την Σουηδία και δεν έκαναν ποτέ λογο για ανοσία αγέλης. Ούτε και άφησαν τους ηλικιωμένους να πεθαίνουν σωρηδον στα γηροκομεία, γιατί η αλήθεια είναι ότι την περίοδο Μαρτίος - Μάιος ουσιαστικά αυτό γινόταν και ακόμη και ο σουηδικός τύπος σχολιάζε τους λάθος χειρισμούς της κυβέρνησης. Και πίστεψε με, αυτό δεν συμβαίνει συχνά. Και γενικά παρόλο το social distancing λογω ιδιοσυγκασιας η εξέλιξη του ιου στην Σουηδία δεν έχει καμία σχέση με τις άλλες 3 χώρες που πήραν πολύ πιο αυστηρα μέτρα από την Σουηδία.

 

Nαι, σιγουρα. Το συγκρινω με Ελλαδα. Πολλα πραγματα που οι Σουηδοι κανουν αυθορμητα, οπως και αλλοι Βορειοι λαοι, εμεις δεν τα κανουμε. Οποτε ειναι πραγματα που αν ειχαν ενα Α κοστος για τη Σουηδια, θα ειχαν ενα 10Α για εμας. Οποτε τα οποια μετρα εκει, οπως ανοιχτοι παιδικοι σταθμοι, δεν ειναι το ιδιο να τα εφαρμοζαμε εδω, καθως αλλο παιδικος σταθμος εκει και αλλο εδω, για να πω ενα απλο παραδειγμα .

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna said:

Και πάλι βάρβαρο μου φαίνεται. Πόσο να χαλαρώσεις και να χουχουλιάσεις στους -5? Και γιατί τα κοιμίζουν σε καρότσια και όχι σε κρεβατάκια? Όχι, δεν υπήρχε περίπτωση να το δεχτώ.

 

Just now, Έσπερος said:

Κάτι μου λέει ότι εκεί δεν έχετε το φαινόμενο την πρώτη φορά που πάει σταθμό/σχολείο ένα παιδάκι, να είναι άρρωστο πάνω από τις μισές μέρες κ μετά να ξανά κολλαει μόλις γυρίσει κ μετά να αρρωσταίνουν κ τα μεγάλα κ να κολλάνε μεταξύ τους κλπ.... 

Αν θελεις να το στειλεις, δεν εχεις αλλη επιλογη, αν δεν το δεχεσαι τοτε κρατας το παιδι σου στο σπιτι μεχρι να μεγαλωσει και να σταματησει να κοιμαται και επιλεγεις: ή δινεις το 80% του μισθου σου σε νταντα, ή μενεις ανεργος και το προσεχεις εσυ. 

 

Κοιτα, αρρωσταινουν και παλι τα μικρουλια που ειναι 1-2 και πηγαινουν για πρωτη φορα, αλλα γενικα οχι τοσο οσο υποθετω οτι συμβαινει στην Ελλαδα. Για τα μεγαλυτερα ισχυει ειναι πολυ πιο ανθεκτικα. 

Just now, ΑΡΓΚ said:

 

Nαι, σιγουρα. Το συγκρινω με Ελλαδα. Πολλα πραγματα που οι Σουηδοι κανουν αυθορμητα, οπως και αλλοι Βορειοι λαοι, εμεις δεν τα κανουμε. Οποτε ειναι πραγματα που αν ειχαν ενα Α κοστος για τη Σουηδια, θα ειχαν ενα 10Α για εμας. Οποτε τα οποια μετρα εκει, οπως ανοιχτοι παιδικοι σταθμοι, δεν ειναι το ιδιο να τα εφαρμοζαμε εδω, καθως αλλο παιδικος σταθμος εκει και αλλο εδω, για να πω ενα απλο παραδειγμα .

Ναι, σ' αυτο εχεις δικιο. Και κατι αλλο σημαντικο, ειναι οτι οι Σουηδοι υπακουνε, εμπιστευονται τυφλα το συστημα, δεχονται οτι τους πει το κρατος και το κανουν χωρις δευτερη σκεψη. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος είπε:

Κάτι μου λέει ότι εκεί δεν έχετε το φαινόμενο την πρώτη φορά που πάει σταθμό/σχολείο ένα παιδάκι, να είναι άρρωστο πάνω από τις μισές μέρες κ μετά να ξανά κολλαει μόλις γυρίσει κ μετά να αρρωσταίνουν κ τα μεγάλα κ να κολλάνε μεταξύ τους κλπ.... 

Συνδελφος μου στην Στοκχολμη,  εστειλε πρωτη φορα το μωρο της φετος παιδικο. Εχει παει ελαχιστες μερες, γιατι ειναι κυριολεκτικα μονιμα αρρωστο. Μια βδομαδα παει, δυο ειναι αρρωστο. Απο την αλλη ομως, εκει ειναι νορμαλ να εχουν εκ περιτροπης αδειας και οι δυο γονεις για να το φροντισουν. Επειδη υπαρχει δουλεια και πρεπει να βγει, τελικα δουλευει η κοπελα παρα πολλες ωρες αλλα ανετα παιρνει ρεπο το πρωι και αναπληρωνει βραδυ, ενω ο αντρας της εργαζεται τρεις μερες τη βδομαδα μονο, γιατι περιμενε οτι θα χρειαστει να ειναι πολυ στο σπιτι. Ο οποιος συζυγος περσυ ηταν σε γονεϊκη αδεια για 6 μηνες. Αν τα πεις αυτα σε ιδιωτικη εταιρεια εδω σαν απαιτησεις, θα πεθανουν απο τα γελια.

Just now, Chrysoum είπε:

Ναι, σ' αυτο εχεις δικιο. Και κατι αλλο σημαντικο, ειναι οτι οι Σουηδοι υπακουνε, εμπιστευονται τυφλα το συστημα, δεχονται οτι τους πει το κρατος και το κανουν χωρις δευτερη σκεψη. 

Ναι με οσους συναδελφους μιλαμε απο την αρχη της καραντινας, που ερχονται απο Ελλαδα, Σερβια, Βουλγαρια, Ινδια, αλλα μενουν Σουηδια, ειχαν φρικαρει τελειως με την ανοσια της αγελης την Ανοιξη, ειχαν μια αντιδραση "η κυβερνηση θα μας ξεκανει ολους και αυτοι εδω οι ηλιθιοι τους εμπιστευονται"

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ said:

Συνδελφος μου στην Στοκχολμη,  εστειλε πρωτη φορα το μωρο της φετος παιδικο. Εχει παει ελαχιστες μερες, γιατι ειναι κυριολεκτικα μονιμα αρρωστο. Μια βδομαδα παει, δυο ειναι αρρωστο. Απο την αλλη ομως, εκει ειναι νορμαλ να εχουν εκ περιτροπης αδειας και οι δυο γονεις για να το φροντισουν. Επειδη υπαρχει δουλεια και πρεπει να βγει, τελικα δουλευει η κοπελα παρα πολλες ωρες αλλα ανετα παιρνει ρεπο το πρωι και αναπληρωνει βραδυ, ενω ο αντρας της εργαζεται τρεις μερες τη βδομαδα μονο, γιατι περιμενε οτι θα χρειαστει να ειναι πολυ στο σπιτι. Ο οποιος συζυγος περσυ ηταν σε γονεϊκη αδεια για 6 μηνες. Αν τα πεις αυτα σε ιδιωτικη εταιρεια εδω σαν απαιτησεις, θα πεθανουν απο τα γελια.

Φετος ειναι περιεργη η κατασταση, γιατι φετος τα κρατας στο σπιτι ακομα και με μυξες (και στην Σουηδια αυτο). Φετος που ειναι η πρωτη χρονια της μικρης, εχει κανει πυρετο 1 φορα, αλλα εχει μενει στο σπιτι αρκετες μερες γιατι ειχε μυξες. Περισυ θα πηγαινε κανονικα. Καλα, για τις γονεικες αδειες σε περιπτωση ασθενειας του παιδιου, δεν θα το σχολιασω! Σαν την Σουηδια δεν εχει πουθενα, μεχρι και εγω σοκαριστηκα οταν μου ειπαν οι φιλοι μου ποσες μερες δικαιουνται. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum said:

Αν θελεις να το στειλεις, δεν εχεις αλλη επιλογη, αν δεν το δεχεσαι τοτε κρατας το παιδι σου στο σπιτι μεχρι να μεγαλωσει και να σταματησει να κοιμαται και επιλεγεις: ή δινεις το 80% του μισθου σου σε νταντα, ή μενεις ανεργος και το προσεχεις εσυ

Πω πω , εγκεφαλικό θα είχα πάθει.. Να είμαι σε πολιτισμένη και καλά χώρα, και να μου έχουν το παιδί μου ντυμένο σαν κρεμμύδι, σε ένα καρότσι, έξω στο χιονιά να κοιμάται, για να μην οργανωθούν μέσα, με το πρόσχημα ότι το κάνουν για το καλό τους..

 

Just now, ΑΡΓΚ said:

Αν τα πεις αυτα σε ιδιωτικη εταιρεια εδω σαν απαιτησεις, θα πεθανουν απο τα γελια.

Και όχι μόνο εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ said:

 

Ναι με οσους συναδελφους μιλαμε απο την αρχη της καραντινας, που ερχονται απο Ελλαδα, Σερβια, Βουλγαρια, Ινδια, αλλα μενουν Σουηδια, ειχαν φρικαρει τελειως με την ανοσια της αγελης την Ανοιξη, ειχαν μια αντιδραση "η κυβερνηση θα μας ξεκανει ολους και αυτοι εδω οι ηλιθιοι τους εμπιστευονται"

Ναι, αλλα αν καταλαβα καλα δεν ειναι Σουηδοι. Ο Σουηδος πολυ δυσκολα θα το ελεγε αυτο. Θεμα νοοτροπιας. 

Just now, Yovanna said:

Πω πω , εγκεφαλικό θα είχα πάθει.. Να είμαι σε πολιτισμένη και καλά χώρα, και να μου έχουν το παιδί μου ντυμένο σαν κρεμμύδι, σε ένα καρότσι, έξω στο χιονιά να κοιμάται, για να μην οργανωθούν μέσα, με το πρόσχημα ότι το κάνουν για το καλό τους..

 

Δεν πειραζει, θα σκεφτοσουν ολα τα αλλα προνομια που λαμβανει το παιδι σου με να ζει σε αυτη τη χωρα και θα το παρεβλεπες :) 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum είπε:

Ναι, αλλα αν καταλαβα καλα δεν ειναι Σουηδοι. Ο Σουηδος πολυ δυσκολα θα το ελεγε αυτο. Θεμα νοοτροπιας. 

Ναι ακριβως. Ειχαν φριξει με το ποσο τυφλα οι ντοπιοι εμπιστευονται το κρατος και κανουν ο,τι τους πουνε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν νομίζω ότι το θέμα στη Σουηδία είναι οικονομικό. Άλλωστε θεωρείται από τα κράτη με τις μεγαλύτερες παροχές προς πολίτες και ένα αναπτυγμένο κοινωνικό κράτος. Δεν κάνουν τσιγκουνιες υπερ της ελεύθερης αγοράς κτλ  Περισσότερο λογικό θα ήταν να ακολουθήσουν πολιτικές ανοσίας της αγέλης και προτεραιοποιηση της οικονομίας οι "δεξιόστροφες" χώρες που εφαρμόζουν φιλελεύθερες πολιτικές όπως η Γαλλία ή η δική μας. Επίσης φυσικά είναι στην ΕΕ.  

Δεν ξέρω πώς και γιατί ακολούθησαν αυτή την πολιτική. Κάπου διάβασα ότι είναι θέμα οπτικής περί ανθρωπίνων δικαιωμάτων και ότι ένα ΛΟΚ ντάουν θα ήταν αντίθετο με το Σύνταγμα τους. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ said:

Ναι ακριβως. Ειχαν φριξει με το ποσο τυφλα οι ντοπιοι εμπιστευονται το κρατος και κανουν ο,τι τους πουνε.

Πολλες φορες διαφωνουμε με τον αντρα μου για τετοια ζητηματα. Εγω βλεπω παντου συνομωσιες και λαθος χειρισμους, ο αντρας μου δεν αμφισβητει ποτε μα ποτε το συστημα. Τυφλη εμπιστοσυνη. Εν μερει το καταλαβαινω, αλλα εχω μεγαλωσει και συνηθισει αλλιως. 

Just now, Mary1976 said:

Δεν νομίζω ότι το θέμα στη Σουηδία είναι οικονομικό. Άλλωστε θεωρείται από τα κράτη με τις μεγαλύτερες παροχές προς πολίτες και ένα αναπτυγμένο κοινωνικό κράτος. Δεν κάνουν τσιγκουνιες υπερ της ελεύθερης αγοράς κτλ  Περισσότερο λογικό θα ήταν να ακολουθήσουν πολιτικές ανοσίας της αγέλης και προτεραιοποιηση της οικονομίας οι "δεξιόστροφες" χώρες που εφαρμόζουν φιλελεύθερες πολιτικές όπως η Γαλλία ή η δική μας. Επίσης φυσικά είναι στην ΕΕ.  

Δεν ξέρω πώς και γιατί ακολούθησαν αυτή την πολιτική. Κάπου διάβασα ότι είναι θέμα οπτικής περί ανθρωπίνων δικαιωμάτων και ότι ένα ΛΟΚ ντάουν θα ήταν αντίθετο με το Σύνταγμα τους. 

Κι ομως ειναι και οικονομικο. Ζω στην διπλα χωρα που ειναι πιο πλουσια και με παρομοιες ισως και λιγο περισσοτερες παροχες στους κατοικους απο την Σουηδια και ο λογος που δεν εχουμε δευτερο lockdown τουλαχιστον τοπικά, ειναι κυριως για οικονομικους λογους (μετα για ψυχολογικους) και δεν το βγαζω απο το κεφαλι μου, το λεει ξεκαθαρα εδω η κυβερνηση. Τους στοιχισε πολυ ακριβα, το πρωτο lockdown. Δεν υπαρχει περιπτωση χωρες οπως η Σουηδια να δωσουν απλα ενα επιδομα σε οποιον χανει εισοδηματα λογω lockdown, τους καλυπτουν μεχρι και το 80% του μισθου τους για πολλους μηνες. Αυτο σημαινει τεραστια απωλεια πορων για το κρατος.   

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum said:

Πολλες φορες διαφωνουμε με τον αντρα μου για τετοια ζητηματα. Εγω βλεπω παντου συνομωσιες και λαθος χειρισμους, ο αντρας μου δεν αμφισβητει ποτε μα ποτε το συστημα. Τυφλη εμπιστοσυνη. Εν μερει το καταλαβαινω, αλλα εχω μεγαλωσει και συνηθισει αλλιως.

 

Η αλήθεια ειναι κάπου στη μέση και η κουβέντα για τη σχέση του Έλληνα με το κράτος του ειναι τεράστια, όπως έχω ξαναπει και παλιότερα...Όταν έχεις μεγαλώσει, εσύ, ο πατέρας σου, ο παππούς σου και ο προπάππους σου σε μία χώρα που πάντα είχε κοινωνικό και μετριοπαθές κράτος και ποτέ δεν είχε κρίσεις και πόλεμο, είναι λογικό, ως ένα βαθμό, να μην αναρωτάσαι ποτέ αν κάτι γίνεται σωστά. Από την άλλη στην Ελλάδα το κράτος ειναι πάντα κάτι "ξένο", κάτι που μέχρι πρόσφατα μπορούσε να μπουκάρει στο σπίτι σου, να σε συλλάβει, να σε βασανίσει και να σε εξαφανίσει αν δήλωνες κομμουνιστής. Χωρίς να προσπαθώ να δικαιολογήσω τους "αντάρτες"...καλό ειναι να προχωράμε μπροστά χωρίς τα παλιά φαντάσματα....απλώς το συλλογικό θυμικό δεν είναι κάτι που αλλάζει σε μια μέρα ή ένα μήνα (αλλά επίσης δε μπορεί να είναι και δικαιολογία για όλα, διότι ο άνθρωπος εκτός από συναίσθημα, έχει και λογική). Και προφανώς η κακή αυτή σχέση συντηρείται και στο παρόν...κανείς δε μπορεί να πει οτι πλέον έχουν εκλείψει όλοι οι λόγοι το κράτος να μην εμπιστεύεται τον πολίτη και το αντίστροφο....

 

Και ναι, είναι οικονομικό το ζήτημα και σε πλούσιες χώρες, διότι εκεί το διακύβευμα δεν είναι αν θα βγει ο μήνας ή η χρονιά, αλλά αν η κοινωνία θα συνεχίσει να έχει το επίπεδο ζωής που είχε πάντοτε και, πλέον, θεωρείται αυτονόητο. Κάθε χώρα προσπαθεί να σώσει αυτό που είχε πριν και γι'αυτό δεν υπάρχει και ενιαία πολιτική στην Ευρώπη.  Για να το πω αλλιώς, στην Ελλάδα μπορεί το ζητούμενο να είναι να μην πάει η ανεργία από το 15 στο 40%, αλλά μόνο στο 25.....σε άλλες χώρες στόχος είναι το 5 να μη γίνει 10, αλλά να μείνει 7-8 κ.ο.κ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ συμφωνώ λίγο με τη ninaki ότι είναι και θέμα συνήθειας των χαμηλών θερμοκρασιών και όχι μόνο κουλτούρας. Γιατί αντίστοιχα εκείνοι στα 40αρια πανικοβάλλονται όσο εμείς στο χιόνι. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb said:

Εγώ συμφωνώ λίγο με τη ninaki ότι είναι και θέμα συνήθειας των χαμηλών θερμοκρασιών και όχι μόνο κουλτούρας. Γιατί αντίστοιχα εκείνοι στα 40αρια πανικοβάλλονται όσο εμείς στο χιόνι. 

 

Ναι, είναι θέμα συνήθειας και οι συνήθειες διαμορφώνουν και την κουλτούρα. Αν σε 100 χρόνια η Σουηδία έχει 15 βαθμούς παραπάνω, θα αλλάξει και η κουλτούρα σε βάθος μερικών γενεών.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum είπε:

Πολλες φορες διαφωνουμε με τον αντρα μου για τετοια ζητηματα. Εγω βλεπω παντου συνομωσιες και λαθος χειρισμους, ο αντρας μου δεν αμφισβητει ποτε μα ποτε το συστημα. Τυφλη εμπιστοσυνη. Εν μερει το καταλαβαινω, αλλα εχω μεγαλωσει και συνηθισει αλλιως. 

Κι ομως ειναι και οικονομικο. Ζω στην διπλα χωρα που ειναι πιο πλουσια και με παρομοιες ισως και λιγο περισσοτερες παροχες στους κατοικους απο την Σουηδια και ο λογος που δεν εχουμε δευτερο lockdown τουλαχιστον τοπικά, ειναι κυριως για οικονομικους λογους (μετα για ψυχολογικους) και δεν το βγαζω απο το κεφαλι μου, το λεει ξεκαθαρα εδω η κυβερνηση. Τους στοιχισε πολυ ακριβα, το πρωτο lockdown. Δεν υπαρχει περιπτωση χωρες οπως η Σουηδια να δωσουν απλα ενα επιδομα σε οποιον χανει εισοδηματα λογω lockdown, τους καλυπτουν μεχρι και το 80% του μισθου τους για πολλους μηνες. Αυτο σημαινει τεραστια απωλεια πορων για το κρατος.   

Απλά μου κάνει εντύπωση. Εννοώ ότι εμάς σίγουρα δεν μας παίρνει για το ΛΟΚ ντάουν που κάνουμε τώρα, καθώς μόλις βγήκαμε από 10χρονη λιτότητα. Κι όμως προτιμησαμε να θυσιάσουμε την οικονομία παιρνοντας τα σκληρότερα ως τώρα μέτρα στην Ευρώπη.Τώρα αυτό δύο πράγματα σημαίνει, είτε ότι η κυβέρνηση της Ελλάδας απαρτίζεται από συμπονετικους φιλάνθρωπους (αυτό το πίστευα στο πρώτο ΛΟΚ ντάουν), είτε ότι είναι τόσο άθλιο το σύστημα υγείας μας που σε λίγο θα πεθαίναμε στην κυριολεξία έξω από τα νοσοκομεία (πλέον αυτό πιστεύω).

Επεξεργάστηκαν by Mary1976
Link to comment
Share on other sites

Just now, Mary1976 είπε:

Απλά μου κάνει εντύπωση. Εννοώ ότι εμάς σίγουρα δεν μας παίρνει για το ΛΟΚ ντάουν που κάνουμε τώρα, καθώς μόλις βγήκαμε από 10χρονη λιτότητα. Κι όμως προτιμησαμε να θυσιάσουμε την οικονομία παιρνοντας τα σκληρότερα ως τώρα μέτρα στην Ευρώπη.Τώρα αυτό δύο πράγματα σημαίνει, είτε ότι η κυβέρνηση της Ελλάδας απαρτίζεται από συμπονετικους φιλάνθρωπους (αυτό το πίστευα στο πρώτο ΛΟΚ ντάουν), είτε ότι είναι τόσο άθλιο το σύστημα υγείας μας που σε λίγο θα πεθαίναμε στην κυριολεξία έξω από τα νοσοκομεία (πλέον αυτό πιστεύω).

προφανώς κ είναι το δεύτερο! απλώς δεν πήραμε ένα από τα σκληρότερα λοκνταουν. στην Ισπανία απαγορευόταν μα βγουν έξω τα παιδιά. στην ιταλία έκλεισε κ η βιομηχανία κάποια στιγμή για  λίγο, στην Κύπρο έβγαινες με ένα sms τη μέρα μόνο κλπ. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

προφανώς κ είναι το δεύτερο! απλώς δεν πήραμε ένα από τα σκληρότερα λοκνταουν. στην Ισπανία απαγορευόταν μα βγουν έξω τα παιδιά. στην ιταλία έκλεισε κ η βιομηχανία κάποια στιγμή για  λίγο, στην Κύπρο έβγαινες με ένα sms τη μέρα μόνο κλπ. 

Εννοώ στο δεύτερο λοκνταουν, αυτό που περνάμε τώρα, στο πρώτο όντως σε Ισπανία κτλ ήταν περισσότερο περιορισμένοι. Στο πρώτο κύμα άλλωστε τα κρούσματα που είχαμε ήταν ελάχιστα αναλογικά.

Επεξεργάστηκαν by Mary1976
Link to comment
Share on other sites

Just now, chocolate_eater είπε:

 

Ναι, είναι θέμα συνήθειας και οι συνήθειες διαμορφώνουν και την κουλτούρα. Αν σε 100 χρόνια η Σουηδία έχει 15 βαθμούς παραπάνω, θα αλλάξει και η κουλτούρα σε βάθος μερικών γενεών.

 

Δεν διαφωνώ. Απλα λέγοντας κουλτούρα οι πιο πολλοι που έγραψαν εδώ νομίζω πως εννοούν ότι οι βόρειοι σκέφτονται "δεν πειράζει αν κρυώνουμε γιατί το έξω είναι καλύτερο για τους Χ λόγους" κλπ, ενώ πιστεύω ότι απλά δεν κρυώνουν καν γιατί το έχουν συνηθίσει!

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb said:

 

Δεν διαφωνώ. Απλα λέγοντας κουλτούρα οι πιο πολλοι που έγραψαν εδώ νομίζω πως εννοούν ότι οι βόρειοι σκέφτονται "δεν πειράζει αν κρυώνουμε γιατί το έξω είναι καλύτερο για τους Χ λόγους" κλπ, ενώ πιστεύω ότι απλά δεν κρυώνουν καν γιατί το έχουν συνηθίσει!

Αδιαμφισβητητα εχουν συνηθισει στο κρυο και εχουν μεγαλυτερη αντοχη. Αλλα το οτι περνουν πολυ περισσοτερο χρονο εξω καθημερινα, ειναι θεμα κουλτουρας. Γιατι φυσικα και οταν παιρνω τα ρουχα των παιδιων απο το σχολειο και σταζουν κυριολεκτικα γιατι το πρωι ηταν εξω παρολο που εριχνε καρεκλες, δεν το εκαναν επειδη δεν κρυωναν (αλιμονο, αφου μετα απο καποια στιγμη εγιναν παπια) το εκαναν γιατι οντως θεωρουν απαραιτητο να ειναι καθε μερα εξω γιατι τους κανει καλο. Και οχι δεν βρεχει επ' ουδενι καθε μερα, για να πεις οτι μα αλλιως δεν θα εβγαιναν ποτε!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...