Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, marakiz είπε:

Συγγνώμη είπε τηλεκπαίδευση και στα νήπια? ????? Αλήθεια τώρα? ?!!!

 

Ναι, το είπε.

 

Κοίτα, μην το βλέπεις αρνητικά. Η δικιά μου έκανε πέρυσι στο νήπιο, 2 ώρες την ημερα+ασύγχρονη με εκπαιδευτικό υλικό. 


Μόνο θετικά λειτούργησε...

Just now, Έσπερος είπε:

Ναι τα δημοτικά έκαναν 12-4, τα γυμνάσια 8-12 κ τα λύκεια 8-4. Ήξεραν ήδη ότι δεν άντεχε το σύστημα κ ας μην γινόταν συστηματικά. 

Μάλιστα, προφανώς δεν είναι δεσμευτικό για τα ιδιωτικά σχολεία από όσο καταλαβαίνω που χρησιμοποιούν άλλες πλατφόρμες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, Deena είπε:

Ναι, το είπε.

 

Κοίτα, μην το βλέπεις αρνητικά. Η δικιά μου έκανε πέρυσι στο νήπιο, 2 ώρες την ημερα+ασύγχρονη με εκπαιδευτικό υλικό. 


Μόνο θετικά λειτούργησε...

Μπορείς να μου κάνεις μια σχετική περιγραφη?  Πως γίνεται?  Το (προ)νηπιο κάθεται μόνο του στο λαπτοπ? 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, samsympan είπε:

@marakiz έχει συζητηθεί το θέμα στο πρώτο λοκνταουν και υπάρχουν εμπειρίες καταγεγραμμένες από @Deena και @vicky86.

Ας κάτσω να ψάξω 238 σελιδούλες αγκαλιά με το χρονιάρικο που δεν βάζει κώλο κατω!  B)

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Οχι, μπορείς να ψάξεις λίγες σελίδες στα προφίλ των μελών :).

Συγγνώμη για καλύτερη εξυπηρέτηση δική σου το είπα, ακριβώς για να μην ψάχνεις τόσες σελίδες.

Συν αυτό βέβαια όποιος μπορεί και έχει χρόνο, απαντάει εννοείται.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, marakiz είπε:

Μπορείς να μου κάνεις μια σχετική περιγραφη?  Πως γίνεται?  Το (προ)νηπιο κάθεται μόνο του στο λαπτοπ? 


Εμεις μπαίναμε από ταμπλέτα κυρίως. Τραγούδι καλημέρας, διάβασμα παραμυθιού και συζήτηση, ασκήσεις με χρήση του paint ή διαφανειών από την δασκάλα (πχ πες μου μια λέξη από -α και θα την ζωγραφίσω, ποιο ζωάκι είναι κάτω/πάνω/ανάμεσα σε κλπ), απλή χειροτεχνία με καθοδήγηση της δασκάλας από την οθόνη κλπ.

 

Στα mail διάφορες σελίδες εργασιών σαν αυτές που γίνονται και στο σχολείο ή υπάρχουν σε πολλά προσχολικα βοηθηματα.

 

Στην αρχή ήμουν δίπλα της συνέχεια, μετά από λίγο καιρό ωστόσο αφού συνδεόταν, είχε μάθει να χειρίζεται κάμερα και μικρόφωνο. Ηλικία 5 ετών και 4 μηνών βεβαια. 
 

Για τα προνήπια δεν ξέρω λεπτομέρειες, στο σχολείο μας είναι σε ξεχωριστό τμημα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Το 40% των σχολείων έχει γραμμή 24mbps που αντέχει δυο κλήσεις webex ταυτόχρονα. Εμείς το αναβαθμίσαμε μέσα στην εβδομάδα κ υποψιάζομαι ότι το έκαναν κ αλλά σχολεία, γιατί υοετχουν εκπαιδευτικοί που κάνουν μάθημα από εκεί (διευθυντές υποδιευθυντές, εργαστηριακά κλπ). οπότε ο οτε είναι απασχολημένος! 

Λοιπόν. Έρχεται ένα καλώδιο, οπτική ίνα, δορυφορικό σήμα, δεν έχει σημασία τι, μέχρι το κουτάκι στη γωνία που βλέπετε ανά 2-3 τετράγωνα. Αυτό έχει μία Α χωρητικότητα. Είναι πάνω 50 σπίτια, ένα σχολείο κλπ, με 10 24άρες γραμμές, 20 50άρες και 20 100άρες. Ξαφνικά, οι 24άρες δεν αντέχουν, και κάνουν αναβάθμιση. Ξαφνικά λοιπόν, το σύστημα σκάει, γιατί δεν έχει τόσα. Προσπαθεί ο ένας να μπει, πέφτει η ταχύτητα του διπλανού, το σύστημα προσπαθεί να ξαναπιάσει αρχική ταχύτητα, δεν μπορεί, κόβεται εντελώς η γραμμή κλπ κλπ. Το οποίο και έπαθα σπίτι. Λύση: πληρώνεις 100άρα γραμμή όπως εγώ και βάζεις μέσω στον ΟΤΕ (γιατί τηλέφωνο δεν σηκώνουν) να σου ρίξει τη γραμμή σε 50άρα, μήπως έτσι μειωθούν οι διακοπές. Αυτά τα ωραία ζούμε, από βδομάδα ούτε έτσι δε θα δουλεύει.

Just now, Deena είπε:

Να ρωτήσω όποιον ξέρει....στην προηγούμενη καραντίνα είχε οριστεί συγκεκριμένη ώρα για το πότε θα γίνεται σύγχρονη τηλεκπαίδευση;

 

Εχω συγχυστει με τον ευφυή νου που έκρινε ότι είναι καλύτερο τα μικρά παιδιά να κάνουν μάθημα το απόγευμα, αντί το πρωί ώστε να μπορούν οι γονείς να δουλεύουν όπως-όπως από το σπίτι....

 

 

 

Αν δοκιμάσουν να μπουν όλα τα παιδιά το πρωί, δε θα μπει κανείς. Βασικά ξέχνα τα παιδιά. Η πλατφόρμα του υπουργείου, μέσω της οποίας μπαίνουν οι εκπαιδευτικοί στο webex δεν τους σηκώνει όλους. Το ήξεραν, δεν έκαναν τίποτα γι αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

 

Αν δοκιμάσουν να μπουν όλα τα παιδιά το πρωί, δε θα μπει κανείς. Βασικά ξέχνα τα παιδιά. Η πλατφόρμα του υπουργείου, μέσω της οποίας μπαίνουν οι εκπαιδευτικοί στο webex δεν τους σηκώνει όλους. Το ήξεραν, δεν έκαναν τίποτα γι αυτό.


Δεν αμφιβάλλω, ωστόσο πιο λογικό βλέπω να κάνουν τα μικρά το πρωί και τα μεγαλύτερα το απόγευμα.

Link to comment
Share on other sites

 

Just now, Deena είπε:


Εμεις μπαίναμε από ταμπλέτα κυρίως. Τραγούδι καλημέρας, διάβασμα παραμυθιού και συζήτηση, ασκήσεις με χρήση του paint ή διαφανειών από την δασκάλα (πχ πες μου μια λέξη από -α και θα την ζωγραφίσω, ποιο ζωάκι είναι κάτω/πάνω/ανάμεσα σε κλπ), απλή χειροτεχνία με καθοδήγηση της δασκάλας από την οθόνη κλπ.

 

Στα mail διάφορες σελίδες εργασιών σαν αυτές που γίνονται και στο σχολείο ή υπάρχουν σε πολλά προσχολικα βοηθηματα.

 

Στην αρχή ήμουν δίπλα της συνέχεια, μετά από λίγο καιρό ωστόσο αφού συνδεόταν, είχε μάθει να χειρίζεται κάμερα και μικρόφωνο. Ηλικία 5 ετών και 4 μηνών βεβαια. 
 

Για τα προνήπια δεν ξέρω λεπτομέρειες, στο σχολείο μας είναι σε ξεχωριστό τμημα.

Ευχαριστώ  πολύ!  

Ο δικός μου δεν έχει καμία μα καμία επαφή μέχρι τώρα με υπολογιστές και κινητά,  όχι πως θα είναι δύσκολο να μάθει αλλά κάπως πρέπει να εξοικιωθεί στα ξαφνικά.

 

Πραγματικά απορώ πως θα μπορώ να είμαι δίπλα του με το μωρό, που μια τουαλέτα πάω και νομίζει πως το εγκαταλείπω.  

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:


Δεν αμφιβάλλω, ωστόσο πιο λογικό βλέπω να κάνουν τα μικρά το πρωί και τα μεγαλύτερα το απόγευμα.

To απόγευμα λογικά θα γίνει επανάσταση από τα φροντιστήρια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, marakiz είπε:

Συγγνώμη είπε τηλεκπαίδευση και στα νήπια? ????? Αλήθεια τώρα? ?!!!

 

Καλά μην σκας, για δύο ωρίτσες θα είναι από τις οποίες η 1 θα είναι προσπάθειες σύνδεσης, σας ακούω, δεν σας ακούω, μπήκε ο τάδε να τον καλωσορίσουμε και τέτοια :D. Επίσης και να μην μπαίνετε τις μισές φορές δεν έγινε και τίποτα, δεν θα μείνει στην ίδια τάξη. 

Η νηπιαγωγός μας περισυ μας έκανε τηλεκπαίδευση, όχι κάθε μέρα, μία φορά την εβδομάδα και μας έβαζε και εργασίες που τις στέλναμε με email. 

Πραγματικά ήταν σωτήριο γιατί έβλεπε τους φίλους του, μίλαγαν και έλεγαν πως περνάνε και με τις εργασίες είχαμε μια κάποια δημιουργική απασχόληση. Όταν λέμε εργασίες εννοούμε ζωγραφιές, κατασκευές, φωτογραφίες κτλ. Ένα πρότζεκτ καλλιτεχνικό ή πολιτιστικό κάθε φορά. 

Αλλά η νηπιαγωγός μας είχε μεγάλη όρεξη και έπαιρνε μέρος σε ένα δίκτυο νηπιαγωγών που τα οργάνωνε όλα αυτά. Δεν ξέρω με τη δική σας πως θα είναι. Οι περισσότερες νηπιαγωγοί το Μάρτιο δεν ασχολήθηκαν καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς στην κοσμάρα μου,  δεν ήξερα πως γινόταν από πέρυσι τηλεκπαίδευση στα νήπια.  

 

Να φανταστώ στέλνουν σχετική ενημέρωση από το νηπιαγωγείο πως και τι? 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz είπε:

 

 

Πραγματικά απορώ πως θα μπορώ να είμαι δίπλα του με το μωρό, που μια τουαλέτα πάω και νομίζει πως το εγκαταλείπω.  

Τις πρώτες 1,2 φορές θα είσαι δίπλα μέχρι να συνηθίσει και να δεις και εσύ πώς είναι. Μετά θα τον συνδέεις και θα φεύγεις. Θα σε φωνάζει για τα τεχνικά ζητήματα, αν χρειαστεί. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz είπε:

Προφανώς στην κοσμάρα μου,  δεν ήξερα πως γινόταν από πέρυσι τηλεκπαίδευση στα νήπια.  

 

Να φανταστώ στέλνουν σχετική ενημέρωση από το νηπιαγωγείο πως και τι? 

Δεν σας έχουν δώσει από το σχολείο έντυπες οδηγίες με τον κωδικό του παιδιού για την εγγραφή στο πανελλήνιο σχολικό δίκτυο για την τηλεκπαιδευση; Έχετε κάποιο σύλλογο γονέων ή το τηλέφωνο της νηπιαγωγου να συνεννοηθεις; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz είπε:

 

Ευχαριστώ  πολύ!  

Ο δικός μου δεν έχει καμία μα καμία επαφή μέχρι τώρα με υπολογιστές και κινητά,  όχι πως θα είναι δύσκολο να μάθει αλλά κάπως πρέπει να εξοικιωθεί στα ξαφνικά.

 

Πραγματικά απορώ πως θα μπορώ να είμαι δίπλα του με το μωρό, που μια τουαλέτα πάω και νομίζει πως το εγκαταλείπω.  

Εγω αναρωτιεμαι πως θα τη βοηθαω,θα κραταω ηρεμο τον τριχρονο αδερφο της και θα δουλευω συγχρονως!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, marakiz είπε:

Προφανώς στην κοσμάρα μου,  δεν ήξερα πως γινόταν από πέρυσι τηλεκπαίδευση στα νήπια.  

 

Να φανταστώ στέλνουν σχετική ενημέρωση από το νηπιαγωγείο πως και τι? 

 

Θα έπερεπε να έχετε πάρει από τον Σεπτέμβριο οδηγίες για εγγραφή στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο, υπήρχαν για όλη την υποχρεωτική εκπάιδευση. Λογικά θα σας στείλουν email τώρα αν δεν έχετε ήδη πάρει.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

Δεν σας έχουν δώσει από το σχολείο έντυπες οδηγίες με τον κωδικό του παιδιού για την εγγραφή στο πανελλήνιο σχολικό δίκτυο για την τηλεκπαιδευση; Έχετε κάποιο σύλλογο γονέων ή το τηλέφωνο της νηπιαγωγου να συνεννοηθεις; 

Όχι δεν μας έχουν δώσει τίποτα τέτοιο.  Δεν έχω τηλέφωνο της νηπιαγωγού, μόνο του σχολείου. Μας κάνουν ενημερώσεις μέσω mail κι έτσι φαντάζομαι θα κάνουν και τώρα. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz είπε:

Όχι δεν μας έχουν δώσει τίποτα τέτοιο.  Δεν έχω τηλέφωνο της νηπιαγωγού, μόνο του σχολείου. Μας κάνουν ενημερώσεις μέσω mail κι έτσι φαντάζομαι θα κάνουν και τώρα. 

Ναι σίγουρα θα σας ενημερώσουν. Πρέπει να κάνετε την εγγραφή στο ΠΣΔ για να μπορέσει να πάρει μέρος στην τηλεκπαίδευση. 

Link to comment
Share on other sites

Μήπως τα νήπια έχουν αυτούς τους κωδικούς από πέρυσι και δεν ενημέρωσαν φέτος όσα είναι προνήπια,? Περίεργο,  τι να πω!  Η διευθύντρια είναι τυπική και έχει πολύ καλή φήμη στην περιοχή μας.  Λογικά θα μας στείλουν ενημέρωση τη Δευτέρα,  θα πάρω και εγώ τηλ αν δω πως περνάει η ώρα. 

 

Εν τω μεταξύ έλειπε και όλη την εβδομάδα γιατί ήταν με μύξες οπότε δεν ξέρω αν είπαν και κάτι. 

 

Just now, irin είπε:

Εγω αναρωτιεμαι πως θα τη βοηθαω,θα κραταω ηρεμο τον τριχρονο αδερφο της και θα δουλευω συγχρονως!

Εσύ καλή δύναμη,  τι να πω! !!

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz είπε:

Μήπως τα νήπια έχουν αυτούς τους κωδικούς από πέρυσι και δεν ενημέρωσαν φέτος όσα είναι προνήπια,? Περίεργο,  τι να πω!  Η διευθύντρια είναι τυπική και έχει πολύ καλή φήμη στην περιοχή μας.  Λογικά θα μας στείλουν ενημέρωση τη Δευτέρα,  θα πάρω και εγώ τηλ αν δω πως περνάει η ώρα. 

 

Εν τω μεταξύ έλειπε και όλη την εβδομάδα γιατί ήταν με μύξες οπότε δεν ξέρω αν είπαν και κάτι. 

 

Εσύ καλή δύναμη,  τι να πω! !!

Οχι έδωσαν κ στα προνηπια.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, όσες στέλνατε πέρσι τα παιδάκια σας σε ιδιωτικό παιδικό σταθμό, χρεωθήκατε για την περίοδο που ήταν κλειστά τα σχολεία? Τώρα ήρθε μέιλ από τον παιδικό ότι οργανώνουν τηλεδιασκέψεις (?) και αναρωτιέμαι αν θα πούνε τίποτα για το οικονομικό . Προς το παρόν έχουμε πληρώσει για όλο το μήνα. Απλά σκέφτομαι αν δεχτεί η νταντά που είχαμε πρώτα να έρχεται, γιατί μπορεί κάποιες μέρες, πόσο βαρύ θα μου πέσει, αν πληρώνω κανονικά και το σχολείο. 

Link to comment
Share on other sites

@marakizπερυσι κανανε προεραιτικα.το νηπιο της κορης μου εκανε εξαιρετικη δουλεια κυριως στην ασυγχρονη

φετος δωσαανε σε ολα τα παιδακια οδηγιες για να συνδεθουν.ισως καποια μερα που λειπατε

ετσι κ αλλιως θα ξεκινησουν την τεταρτη,οποτε υπαρχει χρονος

η συγχρονη που καναμε ηταν με συχνοτητα μια φορα την εβδομαδα κ για λιγο καιρο,οποτε ας πουμε 6φορες

η μια ωρα περνουσε παρα πολυ γρηγορα μεχρι να συνδεθουν ολοι,να χαιρετιστουν,κολλουσε,να ελεγξουμε αν δουλευουν γραφιδες κ μικροφωνα

κ καναμε καποια λιγα πραγματακια.λεγανε ημερομηνια,για τον καιρο,κανανε κτ αντιστοιχισεις,ζωγραφιες

η ασυγχρονη πηγε εξαιρετικα.η δασκαλα της εκανε ομαδα στο μεσσεντζερ κ μας εστελνε εργασιες.τυπου προγραφη,μοτιβα,χειροτεχνιες για πασχα κ γιορτη μητερας,πρωτομαγια

παραλληλα στο μπλογκ του σχολειου μας ειχαν ανεβασει παρα πολλες δραστηριοτητες με το που εκλεισαν τα σχολεια.κ καθολη τη διαρκεια του λοκ νταουν πηραμε μερος σε καμια 15αρια προγραμματα e twinning,οπως να κανουν ζωγραφιες για τους γιατρους,για την 25η,για το πασχα κλπ

δυστυχως φετος ειμαστε σε αλλο νηπιο,κ δ ξερω πως θ παει

ουτε η δικια μου ειχε επαφη με συσκευες,5.5χρ,καθομουν παντα διπλα της με το κιν συνηθως

το σοου θα ειναι φετος που ιδια ωρα θα κανει εκεινη για την α δημοτικου κ ο μικρος 4χρ προνηπιο:shock:

Link to comment
Share on other sites

Πότε σας τους έδωσαν τους κωδικούς?  Όταν τα γράψατε ή τις πρώτες μέρες του σχολείου, ? Εμένα υπαγόταν σε άλλο σχολείο βάση διευθυνσης αλλά πήγαμε σε άλλο τελικά  (λόγω υπεράριθμων τμηματων?  Καλύτερα πάντως). Λεω μήπως είναι αυτό. Μα μου κάνει φοβερή εντύπωση που δεν μας έχουν δώσει εμάς! 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...