Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Βρε Yovanna καταλαβαίνω τις πρακτικές δυσκολίες με τη δουλειά σου, όμως φυσικά και οι άνω των 65 το έχουν περισσότερο ανάγκη από τα παιδιά! 
Το πρόγραμμα εμβολιασμού, δεν είναι κάτι που βγαίνει τυχαία. 

 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

 

Just now, Sunshine8 said:

Οι άνω των 60 από φέτος.

Δεν βγαίνει τυχαία το πρόγραμμα, αλλά έχει πολλές ελλείψεις κιόλας. Και από όσο γνωρίζω στο να βγουν οι λίστες αυτες δεν συνεισφέρουν μόνο γιατροί, πολλές φορές ασχολούνται άνθρωποι άσχετοι με την ιατρική πχ διοικητικοί του ΕΟΠΥΥ. Δε λέω ότι δεν είναι ευπαθείς οι ομάδες που αναφέρονται αλίμονο, αλλά τους έχουν ξεφύγει κάποιες ομάδες που ίσως να το έχουν το ίδιο ή περισσότερο ανάγκη (πχ όσοι έχουν κάποια αυτοάνοσα κπα). Και ότι δεν είναι τέλειο φαίνεται από το ότι το αναθεωρούν κάθε χρόνο κιόλας πχ Περισυ ήταν 65 φέτος 60 κλπ

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz είπε:

Βρε Yovanna καταλαβαίνω τις πρακτικές δυσκολίες με τη δουλειά σου, όμως φυσικά και οι άνω των 65 το έχουν περισσότερο ανάγκη από τα παιδιά! 
Το πρόγραμμα εμβολιασμού, δεν είναι κάτι που βγαίνει τυχαία. 

 

Ναι.αλλα ξερεις κατι?Το σύστημα σου δίνει τη δυνατότητα να ενταχθεί  σε κάποια από 4ις κατηγορίες και να το δικαιούσαι.Πρεπει να φροντίσει το κρατος να επαρκεί για ολους που το επιθυμούν γιατι η υγεία εοναι κοινωνικο αγαθό κ φετος ολοι κινδυνευουμε.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Το bexsero δεν γίνεται να γίνει νωρίτερα. Μετά από 3 μήνες μου είχε πει η παιδίατρος. Πάντως τόσα χρόνια τα παιδάκια που πήγαιναν παιδικό, έκαναν το εμβόλιο. Τώρα τι έγινε ξαφνικά και δεν φτάνουν τα εμβόλια? Προσωπικά δεν ψάχνω να βρω παραθυράκι, όμως όταν σκάσει η γρίπη και αρχίζουν οι γιατροί να λένε κρατήστε τα παιδιά σπίτι μην κολλήσουν ( η αδερφή μου τον είχε κρατήσει ενάμιση μήνα σπίτι), δεν υπάρχει τέτοια δυνατότητα. Θα πηγαίνουν όλα σχολείο και θα κολλήσουν όλα, και η γρίπη ηλικία δεν κοιτάει. Και άντε βρες ποιο έχει γρίπη και ποιο κορονοιό. Sorry αλλά το εμβόλιο της γρίπης θεωρώ πιο σημαντικό να το κάνει ο 3χρονος γιός μου που πάει σχολείο από το να το κάνει η μάνα μου, η οποία μπορεί μια χαρά να μαζευτεί την περίοδο της γρίπης.

 

Όπως και με τον covid, έτσι και με τη γρίπη, καθώς και τα δύο μπορούν να είναι θανατηφόρα ειδικά υπό συγκεκριμένες προϋποθέσεις, βασικός στόχος είναι να προστατεύσουμε τους ηλικιωμένους και αυτούς που ανήκουν στις ευπαθείς ομάδες.

Το πρόγραμμα που παρέθεσε και η sunshine παραπάνω κρίνει ότι αν έχεις ένα παιδάκι πχ 4 ετών και κανένας στην οικογένεια δεν ανήκει στις υπόλοιπες ομάδες, τότε δεν έχει άμεση ανάγκη εμβολιασμού. Αν μένεις με έστω και έναν στις παραπάνω κατηγορίες, τότε ναι συστήνεται. Στους δασκάλους/καθηγητές έτσι γενικά, όχι δε συστήνεται. Στο ιατρικό προσωπικό ναι.

 

Δεν ξέρω τι παίζει με τα οικονομικά, αν πχ θέλουν να κρατήσουν πόρους για άλλα θέματα. Άλλοι λένε ότι το περιορίζουν τώρα για να το κάνουν αυτοί που πρέπει και όταν φτάσουν σε καλό επίπεδο οι άμεσα ενδιαφερόμενοι, τότε θα το ανοίξουν προς όλους.

 

Εμάς η παιδίατρος το κάνει η ίδια στον εαυτό της αλλά σε εμάς δεν το συστήνει, όπως δεν συνέστησε το προαιρετικό της γαστρεντερίτιδας και το bexsero (με τη λογική ότι το peak είναι έως 3 ετών και εμείς μέχρι τότε την είχαμε σπίτι και όχι σχολείο). 

 

Γενικό σχόλιο, όταν σκεφτόμαστε τα εμβόλια, ειδικά τα προαιρετικά, μη ξεχνάμε ότι έχουν παρενέργειες. Παράδειγμα: οι πιθανότητες ένα ανεμβολίαστο παιδάκι να κολλήσει μηνιγγίτιδα τύπου Β είναι λιγότερες από 1/100.000. Το φυλλάδιο του εμβολίου αναφέρει έως 1/1000 πιθανότητα εμφάνισης νόσου Καβασάκι ως επιπλοκή του εμβολίου. Ρίσκο να μην το κάνεις, ρίσκο και να το κάνεις. Εδώ μπαίνει στη μέση η ΕΕΕ που υπολογίζοντας τα ρίσκα, κατατάσσει το εμβόλιο σε υποχρεωτικό και μη. Γενικά, ας δείξουμε εμπιστοσύνη στην ΕΕE, κάτι παραπάνω από εμάς ξέρουν.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Ναι.αλλα ξερεις κατι?Το σύστημα σου δίνει τη δυνατότητα να ενταχθεί  σε κάποια από 4ις κατηγορίες και να το δικαιούσαι.Πρεπει να φροντίσει το κρατος να επαρκεί για ολους που το επιθυμούν γιατι η υγεία εοναι κοινωνικο αγαθό κ φετος ολοι κινδυνευουμε.

 

Φυσικά και πρέπει να φροντίσει το κράτος, εγώ δεν διαφωνώ σε αυτό, ίσα ίσα! Συμφωνώ και επαυξάνω!!

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Από που προκύτπει ότι ο 60'αρης κινδυνεύει περισσότερο από γρίπη από το 3χρονο? Σε αντίθεση με τον covid, η γρίπη δεν κοιτά παιδιά και ηλικιωμένους. Επίσης πιο πιθανό είναι να κολλήσει ο γιός μου που πηγαίνει σχολείο, από έναν συνταξιούχο. Εγώ για το παιδί την γρίπη την φοβάμαι περισσότερο από τον covid. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Από που προκύτπει ότι ο 60'αρης κινδυνεύει περισσότερο από γρίπη από το 3χρονο? Σε αντίθεση με τον covid, η γρίπη δεν κοιτά παιδιά και ηλικιωμένους. Επίσης πιο πιθανό είναι να κολλήσει ο γιός μου που πηγαίνει σχολείο, από έναν συνταξιούχο. Εγώ για το παιδί την γρίπη την φοβάμαι περισσότερο από τον covid. 

 

Από εκεί που θεωρούνται οι γηραιότεροι ευπαθής ομάδα. Αλλιώς θα την περάσει ένας ηλικιωμένος αλλιώς ένα παιδί. Αυτό δεν έχει να κάνει με τη γνώμη του καθενός, έχει επιστημονικές εξηγησεις.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Ναι.αλλα ξερεις κατι?Το σύστημα σου δίνει τη δυνατότητα να ενταχθεί  σε κάποια από 4ις κατηγορίες και να το δικαιούσαι.Πρεπει να φροντίσει το κρατος να επαρκεί για ολους που το επιθυμούν γιατι η υγεία εοναι κοινωνικο αγαθό κ φετος ολοι κινδυνευουμε.

Η υγεία σαφώς και είναι κοινωνικο αγαθό. Οι παρτίδες του εμβολίου ωστόσο είναι περιορισμένες (πάντα ήταν) και επιπλέον οι κατεύθυνση της ΕΕΕ είναι ότι δεν το χρειάζονται όλοι. Οπότε το λογικό και επόμενο είναι να πρέπει να διασφαλιστεί ότι για αρχή θα το κάνουν αυτοί που το χρειάζονται. Πέρυσι πάντως υπήρξε θέμα με έλλειψη και αρκετοί γιατροί φώναζαν ότι άνθρωποι που το χρειάζονται ουσιαστικά, δεν το βρίσκουν. Πόσο μάλλον φέτος τι θα γινόταν που ο πανικός είναι κακός σύμβουλος.

 

Εγώ πάντως θα επιμείνω σε αυτό. Στις σπάνιες μεν, υπαρκτές δε, παρενέργειες του εμβολίου της γρίπης αναφέρεται 

-Αγγειίτιδα η οποία μπορεί να οδηγήσει σε δερματικό εξάνθημα, πόνο στις αρθρώσεις και νεφρικά προβλήματα.

-Νευρολογικές διαταραχές (εγκεφαλομυελίτιδα, νευρίτιδα, σύνδρομο Guillain-Barré)

 

Πως παίρνεις το ρίσκο (όχι εσύ προσωπικά εννοείται) να κάνεις ένα εμβόλιο που δεν συστήνεται ως απαραίτητο, γνωρίζοντας ότι υπάρχει πιθανότητα επιπλοκών; δεν ξέρω, εγώ φοβάμαι και το ένα και το άλλο. Με τα υποχρεωτικά, (που και εκεί φυσικά υπάρχουν επιπλοκές) με καθησυχάζει το γεγονός ότι μια επιτροπή ειδικών έχει κάνει την αξιολόγηση του ρίσκου, συν ότι τα περισσότερα είναι εκτενώς δοκιμασμένα. 

 

Just now, Yovanna είπε:

Από που προκύτπει ότι ο 60'αρης κινδυνεύει περισσότερο από γρίπη από το 3χρονο? Σε αντίθεση με τον covid, η γρίπη δεν κοιτά παιδιά και ηλικιωμένους. Επίσης πιο πιθανό είναι να κολλήσει ο γιός μου που πηγαίνει σχολείο, από έναν συνταξιούχο. Εγώ για το παιδί την γρίπη την φοβάμαι περισσότερο από τον covid. 

Από τα στοιχεία θανάτων από επιπλοκές σε φορείς της γρίπης. Όπως και με τον covid αλλά και με όλες τις μεταδοτικές ασθένειες, υπάρχει παρατηρητήριο και καταγραφή, από όπου προκύπτουν τα στοιχεία. Στη σελίδα του ΕΟΔΥ θα τα βρεις αναλυτικά. Όλοι μπορούν να νοσήσουν, αλλά είναι περισσότερο πιθανό να αποβεί μοιραίο σε ηλικιωμένους, ανθρώπους με υποκείμενα νοσήματα και άλλες ευπαθείς ομάδες. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz said:

 

Από εκεί που θεωρούνται οι γηραιότεροι ευπαθής ομάδα. Αλλιώς θα την περάσει ένας ηλικιωμένος αλλιώς ένα παιδί. Αυτό δεν έχει να κάνει με τη γνώμη του καθενός, έχει επιστημονικές εξηγήσεις.

Τα νοσοκομεία είναι γεμάτα από παιδιά την περίοδο της γρίπης. Κάποια πεθαίνουν επίσης. Σκέψου το παιδάκι αυτό που θα πεθάνει , να είχε σωθεί κάνοντας το εμβόλιο το οποίο δεν δικαιούταν.  Επίσης ηλικιωμένο θεωρώ τους 75 και άνω. Όχι τον 60άρη. Προφανώς οι ειδικοί "παίζουν " με τις στατιστικές. Την ασφάλεια του παιδιού μου όμως δεν την διαπραγματεύομαι . Πόσο μάλλον φέτος που μπορεί να συμπέσει γρίπη και covid μαζί. Θα μιλήσω με την παιδίατρο, γιατί εδώ απλά κουβέντα κάνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Τα νοσοκομεία είναι γεμάτα από παιδιά την περίοδο της γρίπης. Κάποια πεθαίνουν επίσης. Σκέψου το παιδάκι αυτό που θα πεθάνει , να είχε σωθεί κάνοντας το εμβόλιο το οποίο δεν δικαιούταν.  Επίσης ηλικιωμένο θεωρώ τους 75 και άνω. Όχι τον 60άρη. Προφανώς οι ειδικοί "παίζουν " με τις στατιστικές. Την ασφάλεια του παιδιού μου όμως δεν την διαπραγματεύομαι . Πόσο μάλλον φέτος που μπορεί να συμπέσει γρίπη και covid μαζί. Θα μιλήσω με την παιδίατρο, γιατί εδώ απλά κουβέντα κάνουμε.

Εννοειται σε συνεννόηση με τον παιδίατρο. Εγω που τον πήρα τηλ μου είπε πως θα το συζητήσουμε από κοντα αν και οι οδηγίες είναι σαφείς.  Έχουμε κι εμείς τη δεύτερη δόση bexero στο μωρό τέλος Οκτώβρη. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, vtgian said:

Εγώ πάντως θα επιμείνω σε αυτό. Στις σπάνιες μεν, υπαρκτές δε, παρενέργειες του εμβολίου της γρίπης αναφέρεται 

-Αγγειίτιδα η οποία μπορεί να οδηγήσει σε δερματικό εξάνθημα, πόνο στις αρθρώσεις και νεφρικά προβλήματα.

-Νευρολογικές διαταραχές (εγκεφαλομυελίτιδα, νευρίτιδα, σύνδρομο Guillain-Barré)

 

Πως παίρνεις το ρίσκο (όχι εσύ προσωπικά εννοείται) να κάνεις ένα εμβόλιο που δεν συστήνεται ως απαραίτητο, γνωρίζοντας ότι υπάρχει πιθανότητα επιπλοκών; δεν ξέρω, εγώ φοβάμαι και το ένα και το άλλο. Με τα υποχρεωτικά, (που και εκεί φυσικά υπάρχουν επιπλοκές) με καθησυχάζει το γεγονός ότι μια επιτροπή ειδικών έχει κάνει την αξιολόγηση του ρίσκου, συν ότι τα περισσότερα είναι εκτενώς δοκιμασμένα. 

Το γνωρίζω ότι τα εμβόλια μπορεί να έχουν παρενέργειες, και αν έχει τύχει να πέσεις πάνω σε παλιότερο ποστ μου, θα έχεις δει ότι το γνωρίζω από πρώτο χέρι και βασανίστηκα πολύ μέχρι να αποφασίσω να του κάνω το bexsero. H μηνιγγίτιδα είναι σπάνια ασθένεια αλλά πάρα πολύ σοβαρή. Τη γρίπη επίσης πάντα τη φοβόμουν και την θεωρούσα ύπουλη ασθένεια. Όσο δεν πήγαινε σχολείο δεν το κάναμε και αποφεύγαμε πολυσύχναστους εσωτερικούς χώρους εκείνη την περίοδο. Τώρα όμως που πηγαίνει σχολείο δεν γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Από τον περίγυρο μου όσοι έχουν βρέφη κ νήπια γενικα εμβολιάζονται τα τελευταία χρόνια και εμβολιάζουν κ τα παιδιά τους. εμενα οι γονείς μου το κάνουν όχι γιατί είναι άνω των 60 αλλά γιατί τους είπαμε να το κάνουν λόγω του μικρού μου κ του παιδιού της αδερφής μου. Δεν θα το σκέφτονταν από μόνοι τους γιατί δεν νιώθουν ηλικιωμένοι κ ευπαθείς. η παιδίατρος μας πέρσι είπε να μην εμβολιαστεί το παιδί αφού δεν πάει σχολείο αλλά να εμβολιαστεί η νταντά, το οποίο δεν ζήτησα όμως γιατί ξέρω ότι πολύς κόσμος δεν θέλει να καεί μη υποχρεωτικά εμβόλια. Εγω κ ο άντρας μ το ξεκινήσαμε όταν ήμουν έγκυος κ τότε ο παθολογος μας είπε ότι οι εκπαιδευτικοί κανονικά πρέπει να το κάνουν υποχρεωτικά. όχι απλα δλδ να το δικαιούνται, να «επιβάλλεται» να το κάνουν. Τα νήπια όντως από τη γρίπη δεν κινδυνεύουν αρκετά; και σε σχέση με τον covid αλλά κ σε σχέση με ένα μεγαλύτερο παιδι. 

@Sunshine8 το προσωπικό σχολείων που αναφέρει εννοεί κλειστούς πληθυσμούς αν το καταλαβαινω καλά, δλδ σχολείων με εσωτερικούς μαθητες κ στρατιωτικές σχολές κ τετοια. Γιατί κ ο Παπαβεντσης έγραφε ότι όσοι εργάζονται σε εκπαιδευτικές δομές, βρεφονηπιακούς, παιδικούς, σχολεία, έπρεπε να είναι στις ομάδες που το δικαιούνται, άρα καλά έχω καταλάβει ότι δεν συμπεριλαμβάνονται. 

 

Υπήρχε τόσο καιρό πληροφόρηση ότι πρέπει να γίνει εκτεταμένος εμβολιασμός για τη γρίπη γθα να μη συμπέσει με τον covid, δημιουργήθηκε ενδιαφέρον στον κόσμο, υποτίθεται ότι θα γίνονταν αρκετές παραγγελίες.... και τώρα αναρωτιόμαστε ποιος θα το πρωτοκάνει. Ελπίζω ότι μετά τα μέσα Νοεμβρίου που λογικά θα το έχουν κάνει οι ενδιαφερόμενοι από τους ευπαθείς, θα το ανοίξουν κ για τον υπόλοιπο πληθυσμό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω καταλάβει κάτι, όταν λέμε "θα το ανοίξουν" εννοούμε ότι θα αρχίσει να συνταγογραφείται για τον γενικό πληθυσμό? Χωρίς συνταγογράφηση δεν θα δίνεται φέτος από τα φαρμακεία?

 

Η δική μας παιδίατρος επιμένει να το κάνουν τα παιδιά κάθε χρόνο και για φέτος είναι και αρκετά απόλυτη. Αλλά ποτέ δεν το παίρνουμε με συνταγή, το πληρώνουμε κανονικά. Δεν θα δίνεται χωρίς συνταγή φέτος?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

Δεν έχω καταλάβει κάτι, όταν λέμε "θα το ανοίξουν" εννοούμε ότι θα αρχίσει να συνταγογραφείται για τον γενικό πληθυσμό? Χωρίς συνταγογράφηση δεν θα δίνεται φέτος από τα φαρμακεία?

 

Η δική μας παιδίατρος επιμένει να το κάνουν τα παιδιά κάθε χρόνο και για φέτος είναι και αρκετά απόλυτη. Αλλά ποτέ δεν το παίρνουμε με συνταγή, το πληρώνουμε κανονικά. Δεν θα δίνεται χωρίς συνταγή φέτος?

Όχι φέτος είπαν ότι δεν θα διατίθεται χωρίς συνταγή. Δεν ξέρω αν τα φαρμακεία μπορούν να κάνουν παρασπονδίες, τυπικα όμως θέλει μόνο συνταγή κ μάλιστα ηλεκτρονική, όχι χειρόγραφη πλην εξαιρέσεων. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Τα νοσοκομεία είναι γεμάτα από παιδιά την περίοδο της γρίπης. Κάποια πεθαίνουν επίσης. Σκέψου το παιδάκι αυτό που θα πεθάνει , να είχε σωθεί κάνοντας το εμβόλιο το οποίο δεν δικαιούταν.  Επίσης ηλικιωμένο θεωρώ τους 75 και άνω. Όχι τον 60άρη. Προφανώς οι ειδικοί "παίζουν " με τις στατιστικές. Την ασφάλεια του παιδιού μου όμως δεν την διαπραγματεύομαι . Πόσο μάλλον φέτος που μπορεί να συμπέσει γρίπη και covid μαζί. Θα μιλήσω με την παιδίατρο, γιατί εδώ απλά κουβέντα κάνουμε.

 

Οι ειδικοί είναι τεχνοκράτες και τέτοιοι οφείλουν να είναι. Δε χωρούν συναισθηματισμοί στο πεδίο τους και ούτε πρέπει.

Σκέφτομαι και το παιδάκι που θα μπορούσε να σωθεί  (που και αυτό έτσι και έτσι με αποτελεσματικότητα εμβολίου ούτε 50%) αλλά και το παιδάκι που έμεινε με χρόνιο πρόβλημα υγείας λόγω επιπλοκών ενός εμβολίου που δεν χρειαζόταν. Και επειδή στο δικό μου μυαλό δεν υπάρχει βαρύτητα, αφήνω τους ειδικούς να αποφασίσουν. Ίσως το βλέπω και εγώ εντελώς "μαθηματικά" και να σκεφτόμουν διαφορετικά αν είχα άλλη παιδίατρο. Αλλά έχεις δίκιο, εδώ απλώς κάνουμε κουβέντα.

 

Πληροφοριακά, τα περισσότερα κρούσματα γρίπης τα έχει η ομάδα 60-69 (διάμεση ηλικία τα 62 στα κρούσματα, 68 στους θανάτους). Από τους 154 θανάτους (περίοδος 2018-2019) μόνο τα 26 (19,4%) από τα 154 προαναφερθέντα κρούσματα είχαν εμβολιαστεί έναντι της εποχικής γρίπης, ενώ τα 134 (87,0%) ανήκαν σε ομάδες για τις οποίες συνιστάται κατά προτεραιότητα ο αντιγριπικός εμβολιασμός σύμφωνα με τη σχετική εγκύκλιο του Υπουργείου Υγείας. Κοινώς, δεν το κάνουν αυτοί που επιβάλλεται να το κάνουν.

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος είπε:

Όχι φέτος είπαν ότι δεν θα διατίθεται χωρίς συνταγή. Δεν ξέρω αν τα φαρμακεία μπορούν να κάνουν παρασπονδίες, τυπικα όμως θέλει μόνο συνταγή κ μάλιστα ηλεκτρονική, όχι χειρόγραφη πλην εξαιρέσεων. 

 

Κατάλαβα. Πάντως, αν αναλογιστεί κανείς ότι τις περισσότερες ιώσεις στους ηλικιωμένους τις φέρνουν τα παιδιά, θα είχε λογική να υπάρχει εκτεταμένος εμβολιασμός των παιδιών, τουλάχιστον αυτών της σχολικής ηλικίας, ώστε να υπάρχει έμμεση προστασία των ευπαθών ομάδων.

 

Μια σκέψη που κάνω χωρίς να έχω φυσικά ιατρική ιδιότητα.

 

Μου αρέσει που είχα σκοπό να το κάνω και εγώ φέτος για πρώτη φορά μετά από 10 χρόνια σχεδόν (το είχα κάνει το 2009 μετά από έμφραγμα του πατέρα μου), γιατί πέρυσι πέρασα την γρίπη και δεν θέλω ούτε να θυμάμαι την ταλαιπωρία και πόσο άργησα να συνέλθω....

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

 

Κατάλαβα. Πάντως, αν αναλογιστεί κανείς ότι τις περισσότερες ιώσεις στους ηλικιωμένους τις φέρνουν τα παιδιά, θα είχε λογική να υπάρχει εκτεταμένος εμβολιασμός των παιδιών, τουλάχιστον αυτών της σχολικής ηλικίας, ώστε να υπάρχει έμμεση προστασία των ευπαθών ομάδων.

 

Μια σκέψη που κάνω χωρίς να έχω φυσικά ιατρική ιδιότητα.

 

Μου αρέσει που είχα σκοπό να το κάνω και εγώ φέτος για πρώτη φορά μετά από 10 χρόνια σχεδόν (το είχα κάνει το 2009 μετά από έμφραγμα του πατέρα μου), γιατί πέρυσι πέρασα την γρίπη και δεν θέλω ούτε να θυμάμαι την ταλαιπωρία και πόσο άργησα να συνέλθω....

έχω διαβάσει ότι μια πρακτική εμβολιασμού είναι να το δίνεις αντί για τους ευπαθείς, σε αυτούς που κυκλοφορούν κ μεταδίδουν πχ εργαζόμενους, ειδικά όσους έρχονται σε επαφή με κοινό, κ μ αυτή τη λογική φαντάζομαι ότι κ αυτό που λες στέκει. 
 

Κυνικα μιλώντας, ένας ηλικιωμένος όντως μπορεί να περιοριστεί κ να προσέχει, ενώ ένα παιδάκι σε σχολική ηλικία δεν μπορεί εκ των πραγμάτων, κ ταυτόχρονα το παιδί μπορεί κ να μεταφέρει στο σπίτι ο, τι κολλήσει. αλλά δεν αποφασίζουμε εμείς κοι ηλικιωμένοι ήδη υφίστανται ηλικιακό ρατσισμό (άσχετο που τους κάνουν να πιστέψουν ότι φταίνε οι νέοι για να νιώσουν καλύτερα..,), οπότε δεν έχει νόημα να το συζητάμε...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

 

Κατάλαβα. Πάντως, αν αναλογιστεί κανείς ότι τις περισσότερες ιώσεις στους ηλικιωμένους τις φέρνουν τα παιδιά, θα είχε λογική να υπάρχει εκτεταμένος εμβολιασμός των παιδιών, τουλάχιστον αυτών της σχολικής ηλικίας, ώστε να υπάρχει έμμεση προστασία των ευπαθών ομάδων.

 

Μια σκέψη που κάνω χωρίς να έχω φυσικά ιατρική ιδιότητα.

 

Μου αρέσει που είχα σκοπό να το κάνω και εγώ φέτος για πρώτη φορά μετά από 10 χρόνια σχεδόν (το είχα κάνει το 2009 μετά από έμφραγμα του πατέρα μου), γιατί πέρυσι πέρασα την γρίπη και δεν θέλω ούτε να θυμάμαι την ταλαιπωρία και πόσο άργησα να συνέλθω....

 

Μα γιατί να εμβολιάσεις ένα παιδί που δεν διατρέχει κίνδυνο (και να το εκθέσεις σε πιθανές επιπλοκές) όταν δεν κινδυνεύει ιδιαίτερα και να μην εμβολιαστεί ο άμεσα ενδιαφερόμενος; 

 

Πληροφοριακά, το euromomo.eu είναι το ευρωπαϊκό παρατηρητήριο της εποχικής γρίπης, με γραφήματα και αναλυτικά στοιχεία για τις περισσότερες ευρωπαϊκές χώρες. Στο σύνολο των χωρών, οι θάνατοι από γρίπη σε παιδιά 0-14 ετών ήταν περίπου 300 στο σύνολο, εντός του 2019. Αντίστοιχα των 65+ ήταν >50.000 

Link to comment
Share on other sites

Just now, vtgian είπε:

 

Μα γιατί να εμβολιάσεις ένα παιδί που δεν διατρέχει κίνδυνο (και να το εκθέσεις σε πιθανές επιπλοκές) όταν δεν κινδυνεύει ιδιαίτερα και να μην εμβολιαστεί ο άμεσα ενδιαφερόμενος; 

 

Πληροφοριακά, το euromomo.eu είναι το ευρωπαϊκό παρατηρητήριο της εποχικής γρίπης, με γραφήματα και αναλυτικά στοιχεία για τις περισσότερες ευρωπαϊκές χώρες. Στο σύνολο των χωρών, οι θάνατοι από γρίπη σε παιδιά 0-14 ετών ήταν περίπου 300 στο σύνολο, εντός του 2019. Αντίστοιχα των 65+ ήταν >50.000 

 

Στο δικό μου το μυαλό, όσο περισσότεροι εμβολιαστούν τόσο το καλύτερο, επομένως για μένα το ιδανικό θα ήταν να υπάρχει επαρκές απόθεμα εμβολίων ώστε να μην τίθεται ζήτημα επιλογής. Προφανώς δεν γίνεται, το καταλαβαίνω, δεν υπάρχει περίπτωση να πιέσω να πάρω συνταγή εγώ για τα παιδιά μου και να μείνουν εκτός αυτοί που κινδυνεύουν περισσότερο.

 

Δεν μπορώ όμως να μην σκέφτομαι ότι η παιδίατρος αρχές Σεπτεμβρίου μου είπε πολύ επιτακτικά ότι όλα τα παιδιά σχολικής ηλικίας φέτος πρέπει να εμβολιαστούν, κάτι που προφανώς δεν φαίνεται ότι μπορεί να συμβεί.

 

Τουλάχιστον, ας το κάνουν φέτος όλοι οι υγειονομικοί γιατί διαχρονικά υπάρχουν πάρα πολλοί που δεν το κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

 

Στο δικό μου το μυαλό, όσο περισσότεροι εμβολιαστούν τόσο το καλύτερο, επομένως για μένα το ιδανικό θα ήταν να υπάρχει επαρκές απόθεμα εμβολίων ώστε να μην τίθεται ζήτημα επιλογής. Προφανώς δεν γίνεται, το καταλαβαίνω, δεν υπάρχει περίπτωση να πιέσω να πάρω συνταγή εγώ για τα παιδιά μου και να μείνουν εκτός αυτοί που κινδυνεύουν περισσότερο.

 

Δεν μπορώ όμως να μην σκέφτομαι ότι η παιδίατρος αρχές Σεπτεμβρίου μου είπε πολύ επιτακτικά ότι όλα τα παιδιά σχολικής ηλικίας φέτος πρέπει να εμβολιαστούν, κάτι που προφανώς δεν φαίνεται ότι μπορεί να συμβεί.

 

Τουλάχιστον, ας το κάνουν φέτος όλοι οι υγειονομικοί γιατί διαχρονικά υπάρχουν πάρα πολλοί που δεν το κάνουν.

κι εγω έτσι το καταλαβαίνω. Δεν είναι το θέμα ποιος θα μπει πρωτιά στη λίστα, αλλά αν θα υπάρχει επάρκεια για όποιον ενδιαφέρεται κ φυσικά σωστή ενημέρωση για τους ευπαθείς, γιατί είναι κρίμα που σ αυτές τις ηλικίες έχουν κ κάποια κολλήματα κ τα θεωρούν περιττά ή επικίνδυνα ή αδιάφορα.

 

κι επειδή πέρσι είδα κ μεγάλα παιδιά να ταλαιπωρούνται από τη γρίπη, σκεφτόμουν ότι θα έπρεπε όσο περισσότεροι να το κάνουν. 

 

αλλα για παιδάκια μικρής ηλικίας σε παιδικούς κ νηπιο, δεν το συζητώ. κι όμως ακόμα κ για βρέφη είναι μόνο μέχρι 6 μηνών....

 

Οι υγειονομικοί όντως δεν το κάνουν όλοι κ είναι απαράδεκτο. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, vtgian είπε:

 

Μα γιατί να εμβολιάσεις ένα παιδί που δεν διατρέχει κίνδυνο (και να το εκθέσεις σε πιθανές επιπλοκές) όταν δεν κινδυνεύει ιδιαίτερα και να μην εμβολιαστεί ο άμεσα ενδιαφερόμενος; 

 

Πληροφοριακά, το euromomo.eu είναι το ευρωπαϊκό παρατηρητήριο της εποχικής γρίπης, με γραφήματα και αναλυτικά στοιχεία για τις περισσότερες ευρωπαϊκές χώρες. Στο σύνολο των χωρών, οι θάνατοι από γρίπη σε παιδιά 0-14 ετών ήταν περίπου 300 στο σύνολο, εντός του 2019. Αντίστοιχα των 65+ ήταν >50.000 

Και αν κολλησεο γριπη κ κορονοιο ταυτόχρονα τι γίνεται?Συνέβη το χειμωνα σεψενηληκα που γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena said:

. Προφανώς δεν γίνεται, το καταλαβαίνω, δεν υπάρχει περίπτωση να πιέσω να πάρω συνταγή εγώ για τα παιδιά μου και να μείνουν εκτός αυτοί που κινδυνεύουν περισσότερο.

Κοίταξε, και αυτό είναι σχετικό. Δεν θεωρώ απαραίτητα σωστή επιλογή να μην το κάνει ο μικρός μου που πηγαίνει σχολείο και είναι μόνο 3 , για να το κάνει ο συνταξιούχος για να πάει στο καφενείο για πρέφα. Προς θεού, δεν εννοώ ότι αυτό κάνουν οι συνταξιούχοι, αλλά κάποιοι το κάνουν και αυτοί θα έχουν προτεραιότητα και όχι το παιδί μου. Επίσης το μυαλό μου δεν μπορεί να κατανοήσει, πώς για μια αρρώστια από την οποία κινδυνεύουν και μικρά παιδιά, δεν είναι προτεραιότητα στον εμβολιασμό, πόσο μάλλον που εκείνα δεν μπορούν να προστατευτούν με κάποιο τρόπο.

Και εμάς η παιδίατρος μας θεωρεί δεδομένο τον εμβολιασμό κατά της γρίπης στα μικρά παιδιά. Μέσα μου πιστεύω ότι θα υπάρξουν για όλους. Δεν γίνεται να θέσουν ζωές παιδιών σε κίνδυνο. Θα τους φάνε ζωντανούς (εγώ πρώτη).

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz είπε:

Κι εγώ πιστεύω πως θα δοθούν για όλους εμβόλια εν καιρώ.

Λογικά ναι. Πήρα στο κέντρο υγείας σήμερα να ρωτήσω για τον άντρα μου που το δικαιούται κ με τα χίλια ζόρια βρήκα ραντεβού για τη συνταγογράφηση μέσα στον Οκτώβρη. Ρώτησα τι ισχύει για τον λοιπό πληθυσμό κ μ είπαν ότι λογικά θα φανεί από την τωρινή κίνηση η ζήτηση που θα υπάρξει από τους ευπαθείς κ λογικά μετά τον Νοέμβρη θα είναι διαθέσιμο ευρύτερα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Από που προκύτπει ότι ο 60'αρης κινδυνεύει περισσότερο από γρίπη από το 3χρονο? Σε αντίθεση με τον covid, η γρίπη δεν κοιτά παιδιά και ηλικιωμένους. Επίσης πιο πιθανό είναι να κολλήσει ο γιός μου που πηγαίνει σχολείο, από έναν συνταξιούχο. Εγώ για το παιδί την γρίπη την φοβάμαι περισσότερο από τον covid. 

Απο τις στατιστικές των τελευταίων χρόνων 

Μπορει να κολλάνε πολύ τα παιδια την γρίπη, αλλα δ ειναι επικίνδυνη στο μεγαλύτερο ποσοστό των παιδιων 

 

 

Εννοείται πως εδώ κάνουμε απλά κουβέντα, κ μεταφέρει ο καθένας τι του είπε ο δικος του παιδιατρος για την δική του οικογένεια. Δ ειχα καταλάβει ότι κάνουμε κτ αλλο

Εγω προσωπικά δ σκέφτομαι τόσο τι επιπλοκές μπορεί να έχει, αλλά ότι ακόμη κ αν το κάνεις πάλι μπορεί να κολλήσεις γτ σε καλύπτει για τα περσινά στελέχη. Δλδ είναι κ η αποτελεσματικότητα ένας λογος

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Και αν κολλησεο γριπη κ κορονοιο ταυτόχρονα τι γίνεται?Συνέβη το χειμωνα σεψενηληκα που γνωρίζω.

Με αυτα που ξέρουμε ως τώρα θα το περάσει πιο ελαφρά. Κ την γρίπη κ τον κοβιντ από όσο λενε

 

 

Σε πρωτη φαση ας το κάνουν αυτοί που πρέπει γτ από τα προηγουμενα δεδομένα δείχνει ότι πολλοί ηλικιωμένοι δ το είχαν κάνει, όπως κ πολλοι του ιατρικού χωρου

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...