Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, little lamb είπε:

 

Εμείς όχι, έχουμε πάρει σουβλάκι στο χέρι 3-4 φορές κ κάτσαμε για καφέ μόνο 2 με κάποιους που έπρεπε να δούμε και ήθελαν εκεί. Αλλά το είπα εξ αρχής ότι είμαι από τους πιο υπερβολικούς. Και δεν πολυκαθομασταν για καφέ και φαγητό έξω ούτως ή άλλως και προ του ιού. Μόνο αν βλέπαμε κάποιον, μόνοι μας μετρημένες στα δάχτυλα φορές μέσα σε έναν χρόνο. Οπότε μάλλον δεν αποτελούμε δείγμα μέσου όρου. Το είχα δεδομένο ότι στις διακοπές σε άλλο μέρος ο κόσμος τρώει περισσότερο έξω απ'ο,τι στον τόπο του!

 

Βρε συ.. Ακόμα κι εσύ που ανήκεις στους υπερβολικούς όπως λες, έχεις φάει απέξω κι έχεις πιει και καφέ. Εμείς πχ, έχουμε φάει λιγότερες φορές σουβλάκια! :P 

Επίσης, αν είναι να πιεις καφέ με κάποιον, είναι πιο ασφαλές να το κάνεις έξω, παρά σε σπίτι! Εγώ πχ σε φίλη έγκυο που λέμε να βρεθούμε, της πρότεινα να πάμε για καφέ έξω! Γιατί ναι μεν προσέχουμε ως οικογένεια, δεν ζούμε όμως καραντινάτα. και είναι πιο ασφαλές στον καθαρό αέρα. Το ίδιο και σε φίλη που μόλις σαράντισε. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, maripoz είπε:

Γιατί στην Αθήνα ή Τελοσπαντων στο μέρος που μένεις δεν θα φας έξω?  Η ίδια η @ΑΡΓΚ λέει ότι ήδη βγαίνουν, υποθέτω και για φαγητό, αν κάνω λάθος ας με διορθώσει. Επίσης εφόσον υπάρχουν τουρίστες και γενικά ταξιδιώτες από άλλες χώρες που είναι σε πολύ χειροτερη επιδημιολογικη κατάσταση από την Ελλάδα, δεν κατάλαβαινω πώς γίνεται αυτό που προτείνεις. Δηλαδή να κυκλοφορούν οι τουρίστες κανονικά αλλά οι υπόλοιποι να είμαστε κλεισμενοι? Δεν το καταλαβαίνω αυτό σαν στρατηγική. Δηλαδή αν ο τουρισμός άνοιξε για να μαντρωθουμε, καλύτερα να μην άνοιγε και κατά την γνώμη μου καλύτερα να μην άνοιγε έτσι κι αλλιώς 

 

Just now, marakiz είπε:

Δεν γίνεται να κλειστεί οικειοθελώς μια οικογένεια σε καραντίνα, ειδικά όταν δεν ανήκει σε ευπαθή ομάδα και ειδικότερα  για να το κάνει για το καλό του κόσμου.

Δεν είναι υγιές το να μην ζεις καθόλου για να προλάβεις τα όσα φέρει το μέλλον.

 

Δεν διαφωνώ σε όλα αυτά, θα περίμενα να δω απλως μια διαφορά φέτος σε σχέση με τα άλλα καλοκαίρια. Να είμαστε κάπως πιο "μαζεμένοι". Αντιθέτως βλέπω ακριβώς ο,τι γινόταν τα προηγούμενα καλοκαίρια, μην πω και σε μεγαλύτερο βαθμό λόγω της στέρησης που περάσαμε. Η εικόνα στις πλατείες (που και εμείς πηγαίνουμε για το μωρό) είναι λες και δεν θα ξαναϋπαρξει καλοκαίρι, ο ένας πάνω στον άλλον και καφετέριες τίγκα. Δεν φαίνεται ότι υπήρξε κάτι τόσο σοβαρό μόλις λίγους μήνες πριν. Νομίζω ότι θα έπρεπε να είχαμε λίγο περισσότερη αυτοσυγκράτηση. Το "καραντίνα" το έβαλα σε εισαγωγικά γιατί δεν εννοώ καραντίνα όπως μείναμε επισήμως (που και τότε βέβαια μια χαρά βγαίναμε με τo SMS 6). Εννοώ έναν κάποιο περιορισμό στις κινήσεις μας σε σχέση με άλλες χρονιές, να φαίνεται ότι κάτι είναι διαφορετικό φέτος.

 

Just now, marakiz είπε:

Και τους φίλους μας θα δούμε και το παιδί μας θα αφήσουμε να παίξει με άλλα παιδάκια. Και τον καφέ μας θα πιούμε απέξω και φαγάκι θα φάμε να μην μαγειρεύουμε κάθε μέρα. Λίγη κανονικότητα σε όλο αυτό το παράδοξο που ζούμε, έστω κι αν είναι προσαρμοσμένη. Δεν είμαι φαν του όλα ή τίποτα, το προσαρμόζουμε όταν χρειάζεται.

 

Εμείς καφέ απ'έξω και φαγητό έξω όπως είπα δεν τα κάναμε ποτέ, οπότε γι'αυτό δεν τα είχα στο νου μου ως κανονικοτητα. Δηλαδή μου φάνηκε κανονικότητα το ότι αρχίσαμε να πηγαίνουμε σε μαγαζιά ας πούμε.

Just now, Έσπερος είπε:

Το λεωφορείο μπορεί να το θες για τη δουλειά σου κ το κατάστημα για την επιβίωση σου αλλά αυτό δεν το καθιστά λιγότερο επικίνδυνο. άρα γιατί να στερηθείς κάτι πιο ασφαλές, όταν είσαι ήδη εκτεθειμένος; αυτό έχει νόημα μόνο αν είσαι τελείως προστατευμένος. 

 

Σε αυτό δεν πολυσυμφωνω. Είναι σαν να λέμε "αφού το παιδί έφαγε πατατάκια στο πάρτυ, ας πάρουμε και στο σπίτι, έτσι κι αλλιώς έφαγε". Το ότι πηγες σε κάτι δυνητικά μη ασφαλές δεν σημαίνει ότι κόλλησες κιόλας, μπορεί να τύχει να κολλήσεις στο πιο ασφαλές. Αν εκτιθομουν σε κάτι υποχρεωτικά, θα προσπαθούσα όσο γίνεται να μειώσω την επιπλέον εκθεση αλλού, δεν θα σκεφτόμουν "έτσι κι αλλιώς εκτεθηκα". Εκεί μπορεί να μην κόλλησα!

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

 

Δεν διαφωνώ σε όλα αυτά, θα περίμενα να δω απλως μια διαφορά φέτος σε σχέση με τα άλλα καλοκαίρια. Να είμαστε κάπως πιο "μαζεμένοι". Αντιθέτως βλέπω ακριβώς ο,τι γινόταν τα προηγούμενα καλοκαίρια, μην πω και σε μεγαλύτερο βαθμό λόγω της στέρησης που περάσαμε. Η εικόνα στις πλατείες (που και εμείς πηγαίνουμε για το μωρό) είναι λες και δεν θα ξαναϋπαρξει καλοκαίρι, ο ένας πάνω στον άλλον και καφετέριες τίγκα. Δεν φαίνεται ότι υπήρξε κάτι τόσο σοβαρό μόλις λίγους μήνες πριν. Νομίζω ότι θα έπρεπε να είχαμε λίγο περισσότερη αυτοσυγκράτηση. Το "καραντίνα" το έβαλα σε εισαγωγικά γιατί δεν εννοώ καραντίνα όπως μείναμε επισήμως (που και τότε βέβαια μια χαρά βγαίναμε με τo SMS 6). Εννοώ έναν κάποιο περιορισμό στις κινήσεις μας σε σχέση με άλλες χρονιές, να φαίνεται ότι κάτι είναι διαφορετικό φέτος.

 

 

Εμείς καφέ απ'έξω και φαγητό έξω όπως είπα δεν τα κάναμε ποτέ, οπότε γι'αυτό δεν τα είχα στο νου μου ως κανονικοτητα. Δηλαδή μου φάνηκε κανονικότητα το ότι αρχίσαμε να πηγαίνουμε σε μαγαζιά ας πούμε.

 

Στις πλατείες που πάνε τα παιδιά, δεν μπορείς να τα περιορίσεις να μην παίξουν και να μην έρχονται κοντά το ένα στο άλλο. Καλύτερα να μην τα πας καθόλου. Εσένα δηλαδή πλησιάζουν το παιδάκι σου τα άλλα παιδάκια και τι κάνεις? Το απομακρύνεις? Το δικό σου το παιδάκι δεν πάει κοντά σε άλλα παιδιά? Δεν είναι πολύ μωρό αν θυμάμαι καλά, περπατάει, διόρθωσε με αν κάνω λάθος.

 

 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Η εικόνα στις πλατείες (που και εμείς πηγαίνουμε για το μωρό) είναι λες και δεν θα ξαναϋπαρξει καλοκαίρι, ο ένας πάνω στον άλλον και καφετέριες τίγκα.

Βλέπεις όμως που κ εσυ κανεις κάτι που μπορεί να είναι επικίνδυνο; είναι άσκοπο άραγε; αν τριγυριζες μόνη με τον άντρα σου στην πολυκοσμία ναι θα ήταν, αλλά μπορείς να μην πας το παιδί σου κάπου να βγει να πάρει αέρα; η πλατεία που κες με τον κόσμο κ με πιτσιρίκια ανεξέλεγκτα να κατσιαζουν το μωρό σου, μπορεί να είναι πιο επικίνδυνη από το να κάτσεις για καφέ σε υπαίθριο χώρο κ όχι σε ώρα αιχμής με μια παρέα. απλώς το δεύτερο το θεωρείς πιο περιττό γιατί δεν το έκανες. 

Just now, little lamb είπε:

Αν εκτιθομουν σε κάτι υποχρεωτικά, θα προσπαθούσα όσο γίνεται να μειώσω την επιπλέον εκθεση αλλού, δεν θα σκεφτόμουν "έτσι κι αλλιώς εκτεθηκα". Εκεί μπορεί να μην κόλλησα!

Δεν διαφωνώ σ αυτό. απλώς δέν ειναι όλα τα μέρη το ίδιο επικίνδυνα. είναι βλακεία να μην πας κάπου που είναι ασφαλές, επειδή άλλες φορές αναγκάζεσαι να πάρεις το λεωφορείο. δλδ για μπάνιο δεν θα πας στο εξοχικό που λες; κ αυτό άσκοπη μετακίνηση είναι! :-p

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Αυτα όμως δεν σημαίνουν ότι πρέπει να μείνουμε σε καραντίνα. εξάλλου όπως προείπα είναι υποκειμενικό το τι θεωρεί κάποιος άσκοπο. εσυ πχ @little lambλες  άσκοπο τον καφέ, που όμως δεν το είχες συνήθεια. μπορεί να κανεις όμως κάτι άλλο που δεν θεωρείς άσκοπο αλλά μπορεί να είναι πιο επικίνδυνο πχ να πας σε ένα εμπορικό κέντρο ή δυο προαύλιο μιας εκκλησίας με πολύ κόσμο ή απλώς να πηγαίνεις στο σπίτι της μητέρας σου που εργάζεται κ κυκλοφορεί σε συγκοινωνίες, αλλά να μην τα θεωρείς άσκοπα κ μη αναγκαία. 

 

Άσκοπα εννοώ τα παντα που δεν είναι υποχρεωτικά, κι ας τα είχαμε συνήθειες. Εκτός από τις βολτες ανά οικογένεια χωρίς να συναντάμε άλλους. Όπως ήταν τις πρώτες βδομάδες που είχε βγει το σποτ με τον Παπαδόπουλο. Πριν την απαγόρευση, που όμως από μόνοι μας πηγαίναμε μόνο δουλειά, σουπερμάρκετ και περπάτημα. Κάπως έτσι. Όχι σαν απαγόρευση δηλαδη, αλλά από μόνοι μας να μην πολυκυκλοφορουμε. Αλλά τότε φοβόμασταν ενώ τώρα όχι τόσο. Αλλά ξαναλέω ότι αυτό είναι ένα υποθετικό σενάριο που θα απέδιδε μόνο αν εφαρμοζόταν από όλους και φυσικά χωρίς τουρισμό (και δεν το κάνω ούτε εγώ που το λέω, το λέω σαν σκέψη για το αν θα ξεμπερδευαμε από τον ιό -θα το εφάρμοζα ως προς το να μην πάω ταξίδι που ρώτησε η αργκ, για να επανέλθω στο ερώτημα). Αν το έκαναν αυτό μόνο οι μισοί και οι άλλοι μισοί κυκλοφορούσαν κανονικά δεν θα είχε νόημα.

Just now, marakiz είπε:

 

Βρε συ.. Ακόμα κι εσύ που ανήκεις στους υπερβολικούς όπως λες, έχεις φάει απέξω κι έχεις πιει και καφέ. Εμείς πχ, έχουμε φάει λιγότερες φορές σουβλάκια! :P 

Επίσης, αν είναι να πιεις καφέ με κάποιον, είναι πιο ασφαλές να το κάνεις έξω, παρά σε σπίτι! Εγώ πχ σε φίλη έγκυο που λέμε να βρεθούμε, της πρότεινα να πάμε για καφέ έξω! Γιατί ναι μεν προσέχουμε ως οικογένεια, δεν ζούμε όμως καραντινάτα. και είναι πιο ασφαλές στον καθαρό αέρα. Το ίδιο και σε φίλη που μόλις σαράντισε. 

 

Just now, marakiz είπε:

 

Στις πλατείες που πάνε τα παιδιά, δεν μπορείς να τα περιορίσεις να μην παίξουν και να μην έρχονται κοντά το ένα στο άλλο. Καλύτερα να μην τα πας καθόλου. Εσένα δηλαδή πλησιάζουν το παιδάκι σου τα άλλα παιδάκια και τι κάνεις? Το απομακρύνεις? Το δικό σου το παιδάκι δεν πάει κοντά σε άλλα παιδιά? Δεν είναι πολύ μωρό αν θυμάμαι καλά, περπατάει, διόρθωσε με αν κάνω λάθος.

 

 

 

Just now, Έσπερος είπε:

Βλέπεις όμως που κ εσυ κανεις κάτι που μπορεί να είναι επικίνδυνο; είναι άσκοπο άραγε; αν τριγυριζες μόνη με τον άντρα σου στην πολυκοσμία ναι θα ήταν, αλλά μπορείς να μην πας το παιδί σου κάπου να βγει να πάρει αέρα; η πλατεία που κες με τον κόσμο κ με πιτσιρίκια ανεξέλεγκτα να κατσιαζουν το μωρό σου, μπορεί να είναι πιο επικίνδυνη από το να κάτσεις για καφέ σε υπαίθριο χώρο κ όχι σε ώρα αιχμής με μια παρέα. απλώς το δεύτερο το θεωρείς πιο περιττό γιατί δεν το έκανες. 

Δεν διαφωνώ σ αυτό. απλώς δέν ειναι όλα τα μέρη το ίδιο επικίνδυνα. είναι βλακεία να μην πας κάπου που είναι ασφαλές, επειδή άλλες φορές αναγκάζεσαι να πάρεις το λεωφορείο. δλδ για μπάνιο δεν θα πας στο εξοχικό που λες; κ αυτό άσκοπη μετακίνηση είναι! :-p

 

Κορίτσια όλα αυτά που λέτε ναι τα κάνω. Δεν είπα πουθενά ότι εγώ το τηρώ αυτό που λέω. Το τηρώ ως προς το να μην πάω ταξίδι ας πούμε ή το να μην κάτσω σε μαγαζί (που όσο να πεις ένα καράβι ή μια καφετέρια είναι πιο πολυσύχναστο μέρος από μια απλή βόλτα). Απλά στο πλαίσιο που ρώτησε η αργκ αν θα πηγαίναμε το ταξίδι και είπα όχι, εξήγησα ότι δεν θα πήγαινα όχι για να μην κολλήσω αλλά για να μην υπάρχει κυκλοφορία και διασπορά. Και απλά συνεχίζω να το εξηγώ (δεν προλαβαίνω τις απαντήσεις γι'αυτό γράφω ανακατεμένα). Είναι ένα υποθετικό ιδανικό σενάριο που αν γινόταν για κάποιο διάστημα (χωρίς έξωθεν εισαγωγές φυσικά) μπορεί να μας γλίτωνε μια κι έξω. Αλλά αν εφαρμοζόταν από όλους, όπως έγινε στην αρχή. Τώρα αφού όλοι είναι έξω σαν να μην υπήρξε ποτέ ο ιός, εννοειται κάνουμε κι εμείς κάποια πράγματα, κορόιδα είμαστε να καραντινιαζομαστε μόνοι μας; Απλά τα κάνουμε με ρέγουλα, όλα πιο λίγο από άλλες χρονιές, και αυτή η ρέγουλα είναι που λεω ότι δεν βλέπω σε φίλους και γνωστούς. Εκτός κι αν τις άλλες χρονιές παρταρανε όλοι ασυστολα στη Μύκονο και αυτή είναι η ήπια εκδοχή διακοπών τους :-P

Just now, Έσπερος είπε:

απλώς το δεύτερο το θεωρείς πιο περιττό γιατί δεν το έκανες. 

 

Το ότι θεωρούμε περιττό (μη απαραίτητο είπα εγώ) ο,τι δεν είχαμε ως συνήθεια δεν ισχύει. Το μη απαραίτητο είναι το μη απαραίτητο, απλά. Στη θέση του καφέ βάλε πχ τις συναυλίες που εμεις τις είχαμε συνήθεια. Ε τώρα δεν πηγαίνουμε. Είναι μη απαραίτητο. Δεν το λέω δηλαδη μόνο για κάτι που δεν συνήθιζα.

(Εντάξει και το σουβλάκι που πήρα μη απαραίτητο ήταν, το είπα ότι κάνω κι εγώ διάφορα, εγραψα απλά για να πω ότι δεν σχετίζεται το τι είναι μη απαραίτητο με τις συνήθειές μας)

Επεξεργάστηκαν by little lamb
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Το τηρώ ως προς το να μην πάω ταξίδι ας πούμε ή το να μην κάτσω σε μαγαζί (που όσο να πεις ένα καράβι ή μια καφετέρια είναι πιο πολυσύχναστο μέρος από μια απλή βόλτα). Απλά στο πλαίσιο που ρώτησε η αργκ αν θα πηγαίναμε το ταξίδι και είπα όχι, εξήγησα ότι δεν θα πήγαινα όχι για να μην κολλήσω αλλά για να μην υπάρχει κυκλοφορία και διασπορά.

Μα η διασπορά μπορεί να υπάρξει και χωρίς το ταξίδι, αυτό σου εξηγούμε. Η διασπορά στην Αττική αυτή τη στιγμή είναι πολύ μεγάλη και είναι κ πολύ εύκολη. Το να πεις γενικώς κ αοριστωσ ότι δεν πας ταξίδι για να αποφύγεις την κυκλοφορία, δεν έχει νόημα αν κυκλοφορείς μέσα στην Αθήνα έστω κ μόνο για τα αναγκαία. Έχει νόημα να πεις ότι θες να αποφύγεις το αεροπλάνο ή ένα πολύωρο ταξίδι με πλοίο ή την πισίνα ενός ξενοδοχείου, ή το να στεικεισ το παιδί σου κατασκήνωση, για να αναφέρω κάποια πράγματα που εγω προσωπικά εκπλήσσομαι όταν βλέπω άλλους να τα κάνουν.  Και σε καφέ μπορείς να πας σε ώρα που δεν εχει κοσμο και να είναι πιο ασφαλές από την πλατεία που παίζει το παιδί σου. Μη νομίζεις ότι κ εγω είμαι της καφετέριας, πιο πολύ του φαγητού έξω κ όντως η πρώτη μας έξοδος ήταν για φαγητό, αλλά τώρα όταν αποφεύγω ένα σωρό καταστάσεις με κόσμο, ακόμα κ  το απογευματινό μπάνιο λόγω συνωστισμού, ή τη βόλτα στο λιμάνι π-σ-κ, ή την πλατεία, κ είμαι προσεκτική σε ποιον συναντώ, ε μετά δεν μένουν κ πολλές διασκεδάσεις, καταλήγω να λιγουρεύομαι τον καφέ έξω ή να καλέσω κάποιον στο μπαλκόνι. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Μα η διασπορά μπορεί να υπάρξει και χωρίς το ταξίδι, αυτό σου εξηγούμε. Η διασπορά στην Αττική αυτή τη στιγμή είναι πολύ μεγάλη και είναι κ πολύ εύκολη. Το να πεις γενικώς κ αοριστωσ ότι δεν πας ταξίδι για να αποφύγεις την κυκλοφορία, δεν έχει νόημα αν κυκλοφορείς μέσα στην Αθήνα έστω κ μόνο για τα αναγκαία. Έχει νόημα να πεις ότι θες να αποφύγεις το αεροπλάνο ή ένα πολύωρο ταξίδι με πλοίο ή την πισίνα ενός ξενοδοχείου, ή το να στεικεισ το παιδί σου κατασκήνωση, για να αναφέρω κάποια πράγματα που εγω προσωπικά εκπλήσσομαι όταν βλέπω άλλους να τα κάνουν.  Και σε καφέ μπορείς να πας σε ώρα που δεν εχει κοσμο και να είναι πιο ασφαλές από την πλατεία που παίζει το παιδί σου. Μη νομίζεις ότι κ εγω είμαι της καφετέριας, πιο πολύ του φαγητού έξω κ όντως η πρώτη μας έξοδος ήταν για φαγητό, αλλά τώρα όταν αποφεύγω ένα σωρό καταστάσεις με κόσμο, ακόμα κ  το απογευματινό μπάνιο λόγω συνωστισμού, ή τη βόλτα στο λιμάνι π-σ-κ, ή την πλατεία, κ είμαι προσεκτική σε ποιον συναντώ, ε μετά δεν μένουν κ πολλές διασκεδάσεις, καταλήγω να λιγουρεύομαι τον καφέ έξω ή να καλέσω κάποιον στο μπαλκόνι. 

 

Ακριβώς επειδή η διασπορά είναι πολύ μεγάλη το λέω ότι θα βοηθούσε να περιοριστουμε. Μου φαίνεται περίεργο που περιοριστηκαμε όταν δεν υπήρχαν κρούσματα και τώρα που υπάρχουν να κυκλοφορούμε αβερτα. Τέλος πάντων, αυτό που λέω δεν έχει νόημα αν δεν εφαρμοζόταν καθολικά, οπότε τζάμπα το συζητάμε (Προς το παρόν ο καθένας κόβει ο,τι νομίζει -που για κάποιους μπορεί να είναι και τίποτα) Ρώτησε αν θα πήγαινα το ταξίδι, είπα όχι γι'αυτους κι αυτούς τους λόγους, δεν ξέρω γιατί κολλήσαμε και πρέπει να πειστω ότι μπορώ να ταξιδέψω αν θέλω! Προσωπικά δεν θέλω, δεν θεωρώ ότι υπάρχει λόγος εφ'οσον έχω τρόπο να κάνω διακοπές και χωρίς ταξίδι. Δηλαδή επειδή κολλαει και στα χωριά θα έπρεπε να πάω και ταξίδι; Πάω άλλη χρονιά! Αν δεν είχα εξοχικό αλλάζει το πράγμα, γι'αυτό είπα εξ αρχής ότι είμαι λίγο υπερβολική εκ του ασφαλούς που υπάρχει μέρος για διακοπές.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω περιορίσει ότι δεν είναι υποχρεωτικό να κάνω, διακοπές φέτος δεν πάμε εξ αιτίας του ιού, ενοικιάσαμε ένα παραθαλάσσιο σπίτι εντός αττικής και περνάμε εκεί τα σκ του Καλοκαιριού και εκεί θα περάσουμε και τις διακοπές μας. Εγώ βλέπω κόσμο χαλαρό και τρελαίνομαι, βλέπω άτομα σε σ/μ χωρίς μάσκα, βλέπω να μην γίνεται τήρηση μέτρων, προχθές ήμουν στο φανάρι και περίμενα, χάζευα το λεωφορείο δίπλα μου, φουλ κόσμο(γραμμή που περνάει από παραθαλάσσιες περιοχές με πλαζ) και είδα έναν μόνο να φοράει μάσκα, τραγικό! Έχουμε πιάσει νούμερα Απριλίου και οι περισσότεροι είναι εντελώς κουλ με όλο αυτό. Φοβάμαι πως ότι κάναμε θα πάει χαμένο.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, maripoz said:

Εγώ θα πήγαινα, δεν κατάλαβαινω γιατί είναι πιο ασφαλές να μείνετε Αθήνα. Βασικά δεν είναι 

Όμως δεν ειναι και ασφαλές για τους ανθρώπους της επαρχίας αν το σκεφτείς ότι παμε εμείς.Κι εγώ το ίδιο θα κάνω βέβαια, δεν το κατηγορώ, με όλες τις προφυλάξεις, αλλά θα πάω στο πατρικό μου που είναι κοντά σε θάλασσα και θα βγαίνουμε μόνο για μπάνιο σε μια απόμερη παραλία. Και 

δεν εχω ηλικιωμένους γονείς κοντά.Εχω κλείσει και ένα τριήμερο μετά από αυτό εκεί κοντά αλλά μάλλον θα το ακυρώσω. Αν δεν υπήρχε ωστόσο η πρώτη επιλογή ώστε να χαλαρώσουμε λίγο κ να κάνουμε μπάνια δεν νομίζω να το ακυρωνα. 

Link to comment
Share on other sites

H αλήθεια είναι ότι δεν είμαστε σε καραντίνα, και δε θα μπορούσαμε να μείνουμε σε καραντίνα μόνοι μας για 2 χρόνια. Τα παιδιά βλέπουν φίλους τους σε εξωτερικούς χώρους, απλώς έχω απαγορεύσει επισκέψεις σε λούνα παρκ, παιδότοπους, εμπορικά κέντρα κλπ. Σε κολυμβητήριο, όπου γενικά τηρούνται περιορισμοί και απολύμανση αλλά προφανώς είναι δημόσιος χώρος, πηγαίνουμε οικογενειακώς για προπονήσεις και φυσικά τα παιδιά θα πάνε σχολείο όταν ανοίξει, που είμαι σίγουρη ότι θα είναι το με διαφορά πιο επικίνδυνο από όλα. Σε ΜΜΜ δεν έχει χρειαστεί να μπω, το αποφέυγω και λογικά θα συνεχίσω να το αποφεύγω για καιρό. Ο κύκλος των κοινωνικών συναναστροφών τώρα που δουλέυω από το σπίτι είναι μεν περιορισμένος, αλλά θα βρθώ 2-3 φορές τη βδομάδα με γειτόνισσες να μιλήσουμε, να πιούμε τη μπύρα μας κλπ σε ανοιχτό χώρο, πάμε με τα παιδιά 2-3 απογεύματα για μπάνιο και παίρνουμε μετά και το σουβλάκι μας ή καθόμαστε σε κανένα ταβερνάκι με αυλή. Σίγουρα προσέχουμε περισσότερο από πολλούς στο ότι αποφεύγουμε μέρη με συνωστιμό και κλειστούς χώρους, φοράμε μάσκα σε καταστήματα και πριν γίνει υποχρεωτικό κλπ, αλλά σε καμία περίπτωση δεν ζούμε σε καραντίνα γιατί είναι εντελώς αδύνατο να απομονώσω παιδιά στην εφηβεία όταν όλοι γύρω κυκλοφορούν πολύ πιο ελεύθερα. Οι μισές φίλες της κόρης μου αλλάζουν 2 λεωφορεία και μετρό τουλάχιστον κάθε Σάββατο για να κατέβουν σε καφέ του κέντρου ή σε μεγάλα εμπορικά, μέχρι και τατουάζ έκανε μία αυτές τις μέρες, οπότε συγκριτικά, εγώ που την υποχρεώνω να πάει μέχρι για βόλτα στα καφέ της  γειτονιάς, είμαι εντελώς παρανοϊκή συγκριτικά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Sunshine8 είπε:

Όμως δεν ειναι και ασφαλές για τους ανθρώπους της επαρχίας αν το σκεφτείς ότι παμε εμείς.Κι εγώ το ίδιο θα κάνω βέβαια, δεν το κατηγορώ, με όλες τις προφυλάξεις, αλλά θα πάω στο πατρικό μου που είναι κοντά σε θάλασσα και θα βγαίνουμε μόνο για μπάνιο σε μια απόμερη παραλία. Και 

δεν εχω ηλικιωμένους γονείς κοντά.Εχω κλείσει και ένα τριήμερο μετά από αυτό εκεί κοντά αλλά μάλλον θα το ακυρώσω. Αν δεν υπήρχε ωστόσο η πρώτη επιλογή ώστε να χαλαρώσουμε λίγο κ να κάνουμε μπάνια δεν νομίζω να το ακυρωνα. 

Κι όμως οι πιο επικίνδυνοι για τη ν επαρχία είναι οι συγγενείς που πάνε στα εξοχικά τους γιατί έρχονται σε στενή επαφή με ντόπιους. κ συχνά πάνε κ σε εκδηλώσεις. ο ταξιδιώτης δεν το κάνει αυτό. 

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

H αλήθεια είναι ότι δεν είμαστε σε καραντίνα, και δε θα μπορούσαμε να μείνουμε σε καραντίνα μόνοι μας για 2 χρόνια. Τα παιδιά βλέπουν φίλους τους σε εξωτερικούς χώρους, απλώς έχω απαγορεύσει επισκέψεις σε λούνα παρκ, παιδότοπους, εμπορικά κέντρα κλπ. Σε κολυμβητήριο, όπου γενικά τηρούνται περιορισμοί και απολύμανση αλλά προφανώς είναι δημόσιος χώρος, πηγαίνουμε οικογενειακώς για προπονήσεις και φυσικά τα παιδιά θα πάνε σχολείο όταν ανοίξει, που είμαι σίγουρη ότι θα είναι το με διαφορά πιο επικίνδυνο από όλα. Σε ΜΜΜ δεν έχει χρειαστεί να μπω, το αποφέυγω και λογικά θα συνεχίσω να το αποφεύγω για καιρό. Ο κύκλος των κοινωνικών συναναστροφών τώρα που δουλέυω από το σπίτι είναι μεν περιορισμένος, αλλά θα βρθώ 2-3 φορές τη βδομάδα με γειτόνισσες να μιλήσουμε, να πιούμε τη μπύρα μας κλπ σε ανοιχτό χώρο, πάμε με τα παιδιά 2-3 απογεύματα για μπάνιο και παίρνουμε μετά και το σουβλάκι μας ή καθόμαστε σε κανένα ταβερνάκι με αυλή. Σίγουρα προσέχουμε περισσότερο από πολλούς στο ότι αποφεύγουμε μέρη με συνωστιμό και κλειστούς χώρους, φοράμε μάσκα σε καταστήματα και πριν γίνει υποχρεωτικό κλπ, αλλά σε καμία περίπτωση δεν ζούμε σε καραντίνα γιατί είναι εντελώς αδύνατο να απομονώσω παιδιά στην εφηβεία όταν όλοι γύρω κυκλοφορούν πολύ πιο ελεύθερα. Οι μισές φίλες της κόρης μου αλλάζουν 2 λεωφορεία και μετρό τουλάχιστον κάθε Σάββατο για να κατέβουν σε καφέ του κέντρου ή σε μεγάλα εμπορικά, μέχρι και τατουάζ έκανε μία αυτές τις μέρες, οπότε συγκριτικά, εγώ που την υποχρεώνω να πάει μέχρι για βόλτα στα καφέ της  γειτονιάς, είμαι εντελώς παρανοϊκή συγκριτικά.

γι αυτό σου λέω, πήγαινε τία διακοπές σου, πιο ασφαλής θα είσαι!!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

όμως οι πιο επικίνδυνοι για τη ν επαρχία είναι οι συγγενείς που πάνε στα εξοχικά τους γιατί έρχονται σε στενή επαφή με ντόπιους. κ συχνά πάνε κ σε εκδηλώσεις. ο ταξιδιώτης δεν το κάνει αυτό

Προσωπικά δεν έχω σκοπό να πάω σε καμία εκδήλωση, όχι μόνο για τους ντοπιους αλλά και για εμάς, δεν καταλαβαίνω κιόλας γιατί είναι πιο επικίνδυνοι οι συγγενείς (επίσης πλέον δεν έχω κανέναν συγγενή εκεί , μόνο τον πατέρα μου που μένει άλλου και θα λείπει κιόλας τότε) παρά οι ταξιδιώτες. Ίσα ίσα θα έλεγα οι ταξιδιώτες πάνε σε εκδηλώσεις για να γνωρίσουν τα ντόπια έθιμα .Η διασπορά μπορεί να γίνει από οποιονδήποτε. Δεν είμαι από αυτούς που πάνε να συναναστραφουν με όλο το σόι δηλ αν αυτό εννοείς, ποτέ δεν το έκανα, σε σημείο που με έλεγαν ακοινωνητη, πόσο μάλλον τώρα .

 

Πάντως όλοι προσπαθούμε να δικαιολογηθουμε κατά κάποιον τρόπο, ναι μεν θα πάω διακοπες ΑΛΛΑ κλπ κλπ, νομίζω υπάρχει διάχυτος ένας φόβος ότι θα βρεθεί κάποιος να μας κατακρίνει για την όποια επιλογή μας ..

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine8 είπε:

Προσωπικά δεν έχω σκοπό να πάω σε καμία εκδήλωση, όχι μόνο για τους ντοπιους αλλά και για εμάς, δεν καταλαβαίνω κιόλας γιατί είναι πιο επικίνδυνοι οι συγγενείς (επίσης πλέον δεν έχω κανέναν συγγενή εκεί , μόνο τον πατέρα μου που μένει άλλου και θα λείπει κιόλας τότε) παρά οι ταξιδιώτες. Ίσα ίσα θα έλεγα οι ταξιδιώτες πάνε σε εκδηλώσεις για να γνωρίσουν τα ντόπια έθιμα .Η διασπορά μπορεί να γίνει από οποιονδήποτε. Δεν είμαι από αυτούς που πάνε να συναναστραφουν με όλο το σόι δηλ αν αυτό εννοείς, ποτέ δεν το έκανα, σε σημείο που με έλεγαν ακοινωνητη, πόσο μάλλον τώρα .

 

Πάντως όλοι προσπαθούμε να δικαιολογηθουμε κατά κάποιον τρόπο, ναι μεν θα πάω διακοπες ΑΛΛΑ κλπ κλπ, νομίζω υπάρχει διάχυτος ένας φόβος ότι θα βρεθεί κάποιος να μας κατακρίνει για την όποια επιλογή μας ..

Δεν το λέω προσωπικά, απλώς υπάρχει μια εντύπωση ότι το να πας στο εξοχικό/χωριό σου είναι ασφαλής πρακτική ενώ το να πας διακοπές είναι επιπόλαιο. ένας ασυμπτωματικός ή κάποιος που κολλάει στο ταξίδι που θα πάει διακοπές σε άγνωστο τόπο, κ έρθει σε επαφή μόνο με επαγγελματίες που τηρούν μέτρα, πιθανότατα δεν θα κολλήσει κανέναν. ένας ασυμπτωματικός ή προσυμπτωματικος που θα πάει στο χωριό των γονιών του, θα κολλήσει τους γονείς του που μπορεί μετά να κολλήσουν την ξαδέρφη τους ή το εκκλησίασμα ή τους καλεσμένους ενός γάμου κλπ, ακόμα κ αν ο ίδιος ο φορέας δεν κάνει κάτι υπερβολικό. εκδηλώσεις εννοώ γάμους βαφτίσεις γιορτές κλπ, οι ταξιδιώτες δεν πηγαίνουν σε αυτά. απ αυτήν την άποψη θεωρώ ότι οι επαρχία κινδυνεύει από τους ντόπιους παραθεριστές κ γι αυτό πχ είμαι επιφυλακτική εωσ κ αρνητική στο να έρθουν εδώ οι γονείς μου, με τους οποίους θα έχω στενή επαφή εκ των πραγμάτων, ενώ δεν είμαι επιφυλακτική να πάω σε έμπιστη ταβέρνα ή στην παραλία σε ώρα με μειωμένη ή κ μηδενική κίνηση. 

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ δεν το καταλαβαίνω αυτό, όταν πας στο εξοχικό σου μπορείς να συνεχίσεις να φέρεσαι όπως στο κανονικό σου σπίτι, να μην τρως έξω, να μην συναντιέται με πολύ κόσμο, να μην πας σε εκδηλώσεις (που δεν γίνονται εξάλλου) κλπ. Με την ίδια λογική και ο ταξιδιώτης είναι πιο επικίνδυνος γιατί τρώει έξω, πάει να δει αξιοθέατα, μένει σε ενοικιαζόμενο κλπ. Όλα εξαρτώνται από το τι κάνεις ή δεν κάνεις είτε ως ταξιδιώτης είτε ως επισκέπτης στο χωριό σου. Εξάλλου είναι παράλογο να θεωρούμε πως όποιος έχει εξοχικό δεν είναι καλό να πάει και θα ήταν καλύτερα να ταξιδεύει και να έμενε σε ξενοδοχείο/ενοικιαζόμενο.

Γενικά συμφωνώ με τις προσεγγίσεις των ΑΡΓΚ, kotsifikos και sunshine. Να αλλάξουμε/κόψουμε δηλαδη κάποια πράγματα σε σχέση με άλλες χρονιές, γιατί αλλιως πάνε χαμένα και όσα κάναμε την άνοιξη.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Κι εγώ δεν το καταλαβαίνω αυτό, όταν πας στο εξοχικό σου μπορείς να συνεχίσεις να φέρεσαι όπως στο κανονικό σου σπίτι, να μην τρως έξω, να μην συναντιέται με πολύ κόσμο, να μην πας σε εκδηλώσεις (που δεν γίνονται εξάλλου) κλπ. Με την ίδια λογική και ο ταξιδιώτης είναι πιο επικίνδυνος γιατί τρώει έξω, πάει να δει αξιοθέατα, μένει σε ενοικιαζόμενο κλπ. Όλα εξαρτώνται από το τι κάνεις ή δεν κάνεις είτε ως ταξιδιώτης είτε ως επισκέπτης στο χωριό σου. Εξάλλου είναι παράλογο να θεωρούμε πως όποιος έχει εξοχικό δεν είναι καλό να πάει και θα ήταν καλύτερα να ταξιδεύει και να έμενε σε ξενοδοχείο/ενοικιαζόμενο.

Γενικά συμφωνώ με τις προσεγγίσεις των ΑΡΓΚ, kotsifikos και sunshine. Να αλλάξουμε/κόψουμε δηλαδη κάποια πράγματα σε σχέση με άλλες χρονιές, γιατί αλλιως πάνε χαμένα και όσα κάναμε την άνοιξη.

Φυσικά κ μπορείς να το κανεις αυτό, όμως οι περισσότεροι που πάνε στα εξοχικά, ειδικά αν εκεί μένουν κ συγγενείς τους, εκ των πραγμάτων έρχονται σε επαφή με τοπικό πληθυσμό πολύ περισσότερο από τους ταξιδιώτες, αυτό προσπαθώ να εξηγήσω. αν πας στο χωριό κ δεις τους γονείς σου, κ πας στον μπακάλη για τα ψώνια, κ το παιδί σου παίζει στην πλατεία ή την παιδική χαρά με ντόπια παιδιά, αν είσαι άρρωστος εσυ, μόνο κ μόνο με τα αναγκαία, προκαλείς διασπορά ή κολλάς από κάποιον που ήρθε σε επαφή μ μια ανάλογη περίπτωση. κ αυτά όλα κάνοντας μόνο τα αναγκαία κ συμπεριφερόμενος συνετά κ με τη βεβαιότητα ότι είσαι πολύ προσεκτικός, βεβαιότητα που είναι από μόνη της επικίνδυνη. 

 

αντιθετα αν πας διακοπές οδικώς πχ σε αυτόνομο σπίτι, κανεις κάποια ψώνια τηρώντας μέτρα κ βγεις κ κάποιες φορές πάλι τηρώντας μέτρα κ πας κ κάπου ήσυχα για μπάνιο, είσαι πολύ πιο ασφαλής κ εσυ, κ ο τοπικός πληθυσμός. κ με καράβι ακόμα αν πας κ κάτσεις έξω κ προσέξεις την επιβίβαση αποβίβαση κλπ.  όχι βέβαια να κάτσεις έξι ώρες σε κλειστό καράβι πχ για κρήτη κ μετά να αράζεις όλη μέρα σε ξαπλώστρες κ το βράδυ στα μπαράκια!!! από ταξιδιώτη σε ταξιδιώτη υπάρχει διαφορα, εδώ βέβαια είμαστε όλοι γονείς όποτε δεν είμαστε για μπαράκια κ τετοια! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είναι λίγο σχετικά αυτά που λέτε.  Εγώ πιστεύω είτε ντοπιος είτε ξένος θα πρέπει να προσέχεις για να μην κινδυνεύεις /βάλεις άλλους σε κίνδυνο. Προσωπικά πάω διακοπές φέτος γιατί ειναι τέτοια η φάση μας (μικρό παιδι με μωρο) που θα είμαστε όντως σε παρόμοια κατάσταση με την Αθήνα. Ταξιδιωτης θα πει να κανεις διαφορα πραγματα και να επισκεφτεις τα πάντα,  μνημεια, happenings κλπ. Εμεις ουτε καν, οχι μονο απο φαση ασφαλειας, αλλα δεν υπαρχει τετοιο θελω με το πλαισιο μας. Αυτό δεν το λέω για να δικαιολογηθω όπως λέει η sunshine  κι έχει βάση σε αυτό που λέει και το καταλαβαινω απόλυτα όπως το λεει,  αλλά γιατί πιστεύω ότι δεν θα κινδυνεύσω περισσοτερο από ότι αν μείνω στην Αθήνα.  Δεν νιώθω ότι παιρνω επιπλεον ρίσκο δηλαδή,  εφόσον δεν είχα σκοπό να ταμπουρωθω σπίτι. Αν τώρα κάποιος πάει διακοπές κι έχει σκοπό να γυρίσει σε μπαρ,  συναυλίες,  παιδοτόπους κλπ τότε ναι υπάρχει ρίσκο. Αλλά και πάλι πιστεύω πως αυτά είναι πράγματα που θα τα έκανε κι εκτός διακοπών. 

Τι να πω βρε κορίτσια,  καλή τύχη και καλά ξεμπερδεματα με αυτήν την ιστορία! 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Όλα εξαρτώνται από το τι κάνεις ή δεν κάνεις είτε ως ταξιδιώτης είτε ως επισκέπτης στο χωριό σου.

αυτό εννοείται κ αυτό προσπαθώ να εξηγήσω. δεν είναι a priori κακές οι διακοπές ή το χωριό. απλώς στατιστικά μιλώντας, αυτή τη στιγμή το πιο επικίνδυνο είναι η Αθήνα. αυτά που λέει η αργκ ότι κάνει, που τίποτα από μόνο του δέν είναι επιπόλαιο, μόνο κ μόνο επειδή εκεί έχει τόσο κόσμο, μπορεί να γίνει επικίνδυνο, ενώ στις διακοπές δεν είναι το ίδιο.  αρχές ιουλίου στο νησί της πεθεράς μου, όταν καλά καλά δεν είχαν ανοίξει οι πτήσεις από τις περισσότερες χώρες, αισθανόμουν πολύ ασφαλής. κ τωρα ακόμα να ήμουν εκεί, ασφαλής θα ένιωθα απλωσ μπορεί να βγαίναμε πολύ λιγότερο σε μέρη με κόσμο. αντίθετα όμως τώρα στο σπίτι μου, το σκέφτομαι ακόμη κ να καλέσω στη βέραντα τη φίλη που είναι πολύ της εκκλησίας κ πηγαίνει κάθε Κυριακή, ή την άλλη φίλη που ήταν προχθές στο θέατρο, ή τη γειτόνισσα που ήρθε προχθές από Αθήνα ο αδερφός της. 

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω γενικά με όσα λέτε. Η ασφάλεια εξαρτάται από το πώς συμπεριφερόμαστε στην καθημερινότητα όχι από τις διακοπές. Απλά όταν από τα μεγάλα αστικά κέντρα υπάρχει ροή προς την επαρχία, μοιραία αυξάνονται οι πιθανότητες διασποράς, όσο προσοχή και να υπάρχει.  

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine8 είπε:

Συμφωνω γενικά με όσα λέτε. Η ασφάλεια εξαρτάται από το πώς συμπεριφερόμαστε στην καθημερινότητα όχι από τις διακοπές. Απλά όταν από τα μεγάλα αστικά κέντρα υπάρχει ροή προς την επαρχία, μοιραία αυξάνονται οι πιθανότητες διασποράς, όσο προσοχή και να υπάρχει.  

αυτό είναι δεδομένο, αλλά όπως συνέβη κ με το άνοιγμα των συνόρων, η επιμόλυνση κ η μεγάλη διασπορά είναι πιθανότερο να γίνει από αυτόν που πάει σε δικό του μέρος κ έρχεται σε στενή επαφή με συγγενείς. δεν σημαίνει αυτό ότι δεν πρέπει να πάει κανεις, αλλά η ψευδαίσθηση ότι δεν κάνει κάτι επικίνδυνο μπορεί να αποβεί χειρότερη. 

στην επαρχία οι μεγάλες καταστροφές έγιναν από πολύ μικρούς χώρους βλ μνημόσυνο στη Δαμασκηνιά. οι συνθήκες όμως συνολικά είναι λιγότερο ευνοϊκες για τη μετάδοση επειδή υπάρχει απλα, δεν δουλευει πολύς κόσμος σε γραφεία χωρίς αερισμό, δεν υπάρχουν εμπορικά κέντρα γενικά υπάρχουν ελεύθεροι δημόσιοι χώροι κλπ. δλδ αν γίνει ζημιά θα γίνει από γιορτή, μυστήριο με κόσμο ή καμία τοπική εκδήλωση. απλώς ειδικά στα νησιά ένα τέτοιο γεγονός μπορεί να είναι καταστροφικό λόγω έλλειψης νοσοκομείου. 

Link to comment
Share on other sites

Και ως εκδρομέας να πας σε κάποιο μέρος πάντως, πάλι θα πας στον μπακάλη αν μαγειρεύεις ή στην ταβέρνα αν δεν μαγειρεύεις και στις κούνιες θα παίξει το παιδί με τα ντόπια οπότε δεν βλέπω διαφορά. Δεν ξέρω γιατί λες πιο επικίνδυνο το ένα ή το άλλο. Το να φιλιεσαι, αγκαλιαζεσαι κ κάνεις χειραψίες με συγγενείς δεν το κάνεις ούτε στον τόπο που μένεις (υποτίθεται) οπότε γιατί να το κάνεις στο χωριό; Εξάλλου εξοχικό δεν σημαίνει απαραιτήτως χωριό με συγγενείς. Για τα ταξίδια σε ξένα μέρη εγώ το λέω με την έννοια του να αποφύγεις να μπεις σε μέσο μεταφοράς. Και το σκέφτομαι με τον πολύ απλό τρόπο ότι αυτά τα αποφευγαμε στην αρχή που δεν υπήρχαν πολλά κρούσματα, πώς είναι δυνατόν να μην τα αποφεύγουμε τώρα που είναι αυξανόμενα; Με αυτή την έννοια.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Και ως εκδρομέας να πας σε κάποιο μέρος πάντως, πάλι θα πας στον μπακάλη αν μαγειρεύεις ή στην ταβέρνα αν δεν μαγειρεύεις και στις κούνιες θα παίξει το παιδί με τα ντόπια οπότε δεν βλέπω διαφορά. Δεν ξέρω γιατί λες πιο επικίνδυνο το ένα ή το άλλο. Το να φιλιεσαι, αγκαλιαζεσαι κ κάνεις χειραψίες με συγγενείς δεν το κάνεις ούτε στον τόπο που μένεις (υποτίθεται) οπότε γιατί να το κάνεις στο χωριό; Εξάλλου εξοχικό δεν σημαίνει απαραιτήτως χωριό με συγγενείς. Για τα ταξίδια σε ξένα μέρη εγώ το λέω με την έννοια του να αποφύγεις να μπεις σε μέσο μεταφοράς. Και το σκέφτομαι με τον πολύ απλό τρόπο ότι αυτά τα αποφευγαμε στην αρχή που δεν υπήρχαν πολλά κρούσματα, πώς είναι δυνατόν να μην τα αποφεύγουμε τώρα που είναι αυξανόμενα; Με αυτή την έννοια.

Αυτά τα αποφεύγαμε τότε σαν προσωρινό μέτρο μέχρι να οργανωθούμε να ενημερωθούμε κλπ, γιατί ήταν ξαφνικό κ δεν υπήρχε προετοιμασια. δεν είναι δυνατόν να τα κάνουμε αυτά μέχρι να βγει εμβόλιο, ούτε να έχουμε κλειστά σύνορα δια παντός εκτός αν υποθετικά το κάνουν ταυτόχρονα όλες οι χώρες, μηδενίσουν κ πάμε ξανά από την αρχή, πράγμα ουτοπικό. επομένως ο καθένας αποφεύγει ο,τι περισσότερο μπορεί, που φυσικά είναι υποκειμενικό κ δεν είναι κ ωραίο να κρίνει κιόλας. εγω σχολιάζω αυτούς που στοιβάζονται στην πλατεία του νησιού κ δεν πάνε τα παιδιά τους κάπου χωρίς κόσμο, γιατί έχουν εναλλακτικές κ βαριούνται ή δεν τους νοιάζει. τις ίδιες συνθήκες  όμως δεν μπορώ να τις σχολιάσω για τον γονιό που κάνει το ίδιο στην αθήνα γιατί δεν έχει επιλογή. 

 

για το μεταφορικό μέσο συμφωνώ. γι αυτό μιλώ για προϋποθεσεθς κ έχω πει κιόλας ότι κ για τους γονεις μου το σκέφτομαι. εμείς μπήκαμε σε καράβι σε δρομολόγιο χωρίς κόσμο, που ήταν σχεδον πριβέ, ούτε πενήντα άτομα απλωμένα σε κατάστρωμα μεγάλου καραβιού. τέτοια εποχή θα το σκεφτόμουν να μπω. χωρίς παιδί ενδεχομένως, με παιδί όχι.υοετχουν όμως κ διακοπές που πας οδικώς. 

 

αν πας σε εξοχικό που δεν εχεις εκεί συγγενείς κλπ είναι πάλι πιθανό να μην μεταδώσεις τίποτα, με την προϋπόθεση ότι πας προσεκτικά στον μπακάλη ή σε μια έξοδο, δεν πας σε πολυσύχναστες παραλίες ή παιδικές χαρές κλπ κ τρώνε έξω πάλι με προσοχή. 

 

στο χωριό με συγγενείς, αν μένεις πχ στο πατρικό με τους γονείς σου, μόνο κ μόνο που μένεις μαζί, τίποτα άλλο δεν χρειάζεται να κανεις. κ χειραψίες να αποφύγεις κ φιλια, αν είσαι στο ίδιο σπίτι κολλάς. αλλά κ στο ίδιο σπίτι να μην είσαι, πες ας πούμε ότι δίπλα μένει ο ξάδερφος κ τα παιδιά σας παίζουν κάθε μέρα. αν εσυ φέρεις τον ιό από την αθηνα, πιο πιθανό είναι να μεταδοθεί από το ένα παιδί στο άλλο παρά από εσένα στον μπακάλη ή τον σερβιτόρο της καφετέριας. κ έτσι να υπάρξει διασπορά, χωρίς να εχεις κάνει κάτι επικίνδυνο. τα πάντα εξαρτώνται από το πού πας, τι κανεις, από ποιο μέρος έρχεσαι, με ποιον συναναστεφεσαι. είναι περίπλοκο κ δεν υπάρχει συνταγή, ότι το χ ασχέτως συνθηκών είναι ασφαλές, το ψ είναι επικίνδυνο κλπ. 

Link to comment
Share on other sites

Ένας περιορισμός του τι κάνουμε όμως σε σχέση με άλλα καλοκαίρια είναι μια ξεκάθαρη και αντικειμενική συνταγή. Μόνο εγώ έχω φίλους που κάθε βράδυ ανεβάζουν insta story και από άλλο beach bar; Πριν λίγες σελίδες εδώ αυτό συζητούσαμε, το ότι ο κόσμος δεν φοβάται/βαρέθηκε και κάνει ο,τι έκανε πάντα σαν να μην υπήρξε ιός. Δεν καταλαβαίνω τι άλλαξε με την απάντησή μου στο γκάλοπ της αργκ ότι δεν θα πήγαινα για να περιορίσω τις κινήσεις μου. Και με δεδομένο ότι είπε ότι κι εδώ περνάνε καλά και το σκέφτεται και η ίδια να ακυρώσει. Αν έλεγε ότι είναι σε ένα διαμέρισμα σε στενό στην Κυψέλη προφανώς θα άλλαζε και η απάντηση στο γκάλοπ!

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Ένας περιορισμός του τι κάνουμε όμως σε σχέση με άλλα καλοκαίρια είναι μια ξεκάθαρη και αντικειμενική συνταγή. Μόνο εγώ έχω φίλους που κάθε βράδυ ανεβάζουν insta story και από άλλο beach bar; Πριν λίγες σελίδες εδώ αυτό συζητούσαμε, το ότι ο κόσμος δεν φοβάται/βαρέθηκε και κάνει ο,τι έκανε πάντα σαν να μην υπήρξε ιός. Δεν καταλαβαίνω τι άλλαξε με την απάντησή μου στο γκάλοπ της αργκ ότι δεν θα πήγαινα για να περιορίσω τις κινήσεις μου. Και με δεδομένο ότι είπε ότι κι εδώ περνάνε καλά και το σκέφτεται και η ίδια να ακυρώσει. Αν έλεγε ότι είναι σε ένα διαμέρισμα σε στενό στην Κυψέλη προφανώς θα άλλαζε και η απάντηση στο γκάλοπ!

ο περιορισμός έχει νόημα αν περιορίσεις κάτι δυνητικά έπικινδυνο. αυτή τη στιγμή το να περνάς καλά στην αθήνα είναι δυνητικά επικίνδυνο για σένα κ τους άλλους. δεν έχει νόημα να μην πας διακοπές (με τις προϋποθεσεις που περιέγραψε, όχι γενικώς κ αοριστως), αν πχ όπως λέει, οι φίλοι του παιδιού σου κυκλοφορούν σε ΜΜΜ κ εμπορικα κ τους συναναστρέφεςαι έστω κ με περιορισμούς.  αν ελεγε ότι έχει το πατρικό της στο ακρωτήρι των χανίων ή τη χαλκιδική κ τη περιμένει εκεί όλο το σόι, δεν θα της απαντούσα το ιδιο, αλλά από το «γκάλοπ» καταλαβαίνω ότι. κάποιοι θα έλεγαν ότι είναι πιο ασφαλές το πατρικό. 

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι πως εχεις φάει λίγο σκαλωμα εσπερος με ντόπιους και μη :-P. Όπως και να έχει, ακόμα και να έχεις εξοχικό δεν είσαι ντοπιος. Αλλα και το ότι βρίσκεσαι με γονεις στο ίδιο σπίτι,  ειναι κατι που συμβαινει και στην μόνιμη κατοικία, μην κοιτάς που εσείς μενετε σε άλλο μέρος από τους δικούς σας. Το θετικό με το να έχεις δικό σου σπίτι εκεί που θα πας είναι πως δεν θα μένει κάποιος άλλος πέρα από εσένα. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Κακα τα ψέματα , κανείς δεν μπορεί να κλειστεί μέσα καλοκαιριατικα με παιδιά, θα 'λαλησουμε' όλοι, ειδικά γνωρίζοντας ότι μάλλον έρχεται δύσκολος χειμώνας . Και διακοπές θα πάμε και τα μπάνια μας θα κάνουμε. Μπορουμε όμως να συμπεριφερθούμε στο μετρό του δυνατού τηρώντας κάποια μέτρα ασφαλείας, απόλυτα προφυλαγμένος δεν μπορείς να είσαι πουθενά μόνο σε μια γυάλα ίσως! Όσο για τα πάρτυ και τους γάμους με 150 άτομα θα τα χαρακτήριζα απαράδεκτα τωρα αλλά πάντα έλεγα ότι του αρέσει του καθένα και ο καθένας παίρνει τα ρίσκα του. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...