Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, maripoz είπε:

Το έχω παρατηρήσει κι εγώ είναι εξοργιστικο

Το είδα να εμάς κ θεώρησα ότι ήταν λόγω επαρχίας. Βέβαια σε άλλο νησί έχω δει σε μικρό Α-Β να φορούν κ οι ταμίες μάσκα πριν γίνει υποχρεωτικό, άρα δεν σκέφτονται όλοι ότι στην επαρχία δεν υπάρχουν πρόστιμα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, Έσπερος είπε:

Το είδα να εμάς κ θεώρησα ότι ήταν λόγω επαρχίας. Βέβαια σε άλλο νησί έχω δει σε μικρό Α-Β να φορούν κ οι ταμίες μάσκα πριν γίνει υποχρεωτικό, άρα δεν σκέφτονται όλοι ότι στην επαρχία δεν υπάρχουν πρόστιμα. 

Η κάθε αλυσίδα έχει την πολιτική της. ΑΒ φοράνε μάσκα, σε κανένα Απολλώνιο δε φοράνε, ακόμη και όσοι φτιάχνουν σάντουιτς είναι με κομμένη προσωπίδα. Ρώτησα ευθέως και μου είπαν "αυτά μας μοιράζει η διεύθυνση". 

Link to comment
Share on other sites

Μια φιλη που δουλεύει στην Πειραιώς μου ειπε οτι η τράπεζα τους διαθέτει ένα μπουκάλι μονο αντισηπτικο σε κεντρικό σημείο για πελάτες κ υπαλλήλους.

Σήμερα το απόγευμα πηγαμε σε μια παραλιουλα λογο πριν την Ανάβυσσο .Η παραλία είχε αρκετό κόσμο κ στο διπλανό ταβερνάκι που κάτσαμε ενώ δεν είχε τα τραπέζια αφενός δεν ήταν σε απόσταση κ οι σερβιτόροι ηταν με κατεβασμενη μασκα.Εχω αγχωθει τωρα.Χεν πτοούνταιΚι αν έρθει κάποιος θα την ανεβάσουν αμέσως.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Μια φιλη που δουλεύει στην Πειραιώς μου ειπε οτι η τράπεζα τους διαθέτει ένα μπουκάλι μονο αντισηπτικο σε κεντρικό σημείο για πελάτες κ υπαλλήλους.

Σήμερα το απόγευμα πηγαμε σε μια παραλιουλα λογο πριν την Ανάβυσσο .Η παραλία είχε αρκετό κόσμο κ στο διπλανό ταβερνάκι που κάτσαμε ενώ δεν είχε τα τραπέζια αφενός δεν ήταν σε απόσταση κ οι σερβιτόροι ηταν με κατεβασμενη μασκα.Εχω αγχωθει τωρα.Χεν πτοούνταιΚι αν έρθει κάποιος θα την ανεβάσουν αμέσως.

Αυτό παλι με το ένα μπουκάλι αντισηπτικο για όλους  έχει λογική;Αν όλοι πατάνε το ίδιο μπουκάλι τι καταλάβαμε;Κανονικά πρέπει να υπάρχει κάποιος που να πιέζει το αντισηπτικό με γάντια σε κάθε πελάτη.

Πατώντας όλοι την αντλία αφήνουμε ένα εκατομμύριο μικρόβια εκεί επάνω.Σκεφτειτε τι μπορεί να έχει πιάσει ο καθένας...

Για μένα αυτό είναι τελείως ανορθόδοξο.

Ίσα ίσα να κοροιδευομαστε ότι καθαρίζουμε τα χέρια μας.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα στο Χαλάνδρι σε Ο_ μάρκετ (αλυσίδα που μένουν ανοιχτά μέχρι αργά και ΣΚ ο ταμιας απλά δεν φορούσε καθόλου μάσκα. Κ χθες σε μεγάλο εστιατόριο οι σερβιτόροι όλοι με την κομμένη προσωπιδα και ουσιαστικά φτυνουν πάνω στο φαΐ που σερβίρουν. Επίσης σε πασίγνωστη πιτσαρία στο Χαλάνδρι ο σεφ δεν φορούσε καθόλου μάσκα Κ έφτιαχνε σαλάτα στην κουζίνα. Όλα αυτά τα είδα με τα μάτια μου σε λιγότερο από ένα 24ωρο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, maripoz είπε:

Σήμερα στο Χαλάνδρι σε Ο_ μάρκετ (αλυσίδα που μένουν ανοιχτά μέχρι αργά και ΣΚ ο ταμιας απλά δεν φορούσε καθόλου μάσκα. Κ χθες σε μεγάλο εστιατόριο οι σερβιτόροι όλοι με την κομμένη προσωπιδα και ουσιαστικά φτυνουν πάνω στο φαΐ που σερβίρουν. Επίσης σε πασίγνωστη πιτσαρία στο Χαλάνδρι ο σεφ δεν φορούσε καθόλου μάσκα Κ έφτιαχνε σαλάτα στην κουζίνα. Όλα αυτά τα είδα με τα μάτια μου σε λιγότερο από ένα 24ωρο

Εδώ στη βόρεια Ελλάδα αυτά είναι ο κανόνας.Ελαχιστοι φοράνε μάσκα κανονικά.Μαλλον έχει κυκλοφορήσει η φήμη ότι ο ιός κολλάει από το σαγόνι γιατί όλοι εκεί την φοράνε.Μονο εγώ και ο άντρας μου γινόμαστε γραφικοί που κάνουμε παρατηρήσεις σε όλους.Και μόλις μας βλέπουν επειδή όλοι λίγο πολλοί γνωριζόμαστε,σηκωνουν τη μάσκα που έχουν καταφτυσει,κάτι καταλάβαμε.

Και μιλάμε για μια περιοχή που κατά καιρούς είχαμε πλήθος κρουσμάτων...

Σε λίγο καιρό θα κλαίμε αλλά δυστυχώς θα είναι αργά.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε τι?χρειάζονται πολυ κυνήγι για να συμμαζευτουν.Η αστυνομία κ οι δημοτικοί υπάλληλοι θα πει κάποιος δεν φτάνουν.

Δεν ξερω αν σας φανεί παράλογη η σκέψη μου αλλα γιατί δεν βγάζουν το στρατό να βοηιησει?Στο βελγιο με πρωτοβουλία δημάρχων το χειμώνα,κλήθηκε ο στρατός στα γηροκομεία για να εφαρμοστούν σωστά τα μετρα γιατί οι υπάλληλοι δεν τα τηρουσαν.

Δυστυχως ελάχιστοι πειθαρχουν.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Ξέρετε τι?χρειάζονται πολυ κυνήγι για να συμμαζευτουν.Η αστυνομία κ οι δημοτικοί υπάλληλοι θα πει κάποιος δεν φτάνουν.

Δεν ξερω αν σας φανεί παράλογη η σκέψη μου αλλα γιατί δεν βγάζουν το στρατό να βοηιησει?Στο βελγιο με πρωτοβουλία δημάρχων το χειμώνα,κλήθηκε ο στρατός στα γηροκομεία για να εφαρμοστούν σωστά τα μετρα γιατί οι υπάλληλοι δεν τα τηρουσαν.

Δυστυχως ελάχιστοι πειθαρχουν.

Εμείς αυτόν τον καιρό έχουμε περιπολίες από αστυνομία κ λιμενικό που κόβουν κλήσεις σε αυτοκίνητα που είναι παρκαρισμένα σε σημεία που δεν πρέπει, παρόλο που δεν εμποδίζουν επί της ουσίας, με κριτήριο αν έχουν νησιωτικές πινακίδες ή όχι, και παραδίπλα βεβαια οι νησιώτες αφήνουν αυτοκίνητα στη μέση του δρόμου για να ψωνίζουν. Αφού θέλουν να μαζέψουν πρόστιμα, θα μπορούσαν να κάνουν ελέγχους για τα μέτρα τουλάχιστον...

Link to comment
Share on other sites

H αστυνομία είναι χειρότεροι από όλους, δεν εννοώ απαραίτητα σαν άνθρωποι (αν και μάλλον δεν έχουν καταλάβει τίποτα από ιούς και μετάδοση) αλλά και σαν νοοτροπία των διαταγών που έχουν. Ο στόχος είναι η είσπραξη, όχι η καταπολέμηση της πανδημίας. Και το ότι έχουν περάσει ένα κάρο άσχετα μέτρα μέσα σε όλη την κρίση, τύπου περιορισμοί διαδηλώσεων, δε βοηθάνε. Τουλάχιστον στην Αθήνα, σε πολλά πράγματα είναι σαφές ότιη αστυνομία έχει εντολές να δείξει τσαμπουκά, αλλά καμία σχέση με τον κορονοϊό και καθόλου δε βοηθά ο τρόπος που λειτουργεί, απλά σου προκαλεί μία αντίδραση και εκ φύσεως ο πιο νομοταγής πολίτης να είσαι. Στην καραντίνα κυνηγούσαν να κόψουν πρόστιμα για σαχλαμάρες, τύπου κάποιος έκατσε στο παγκάκι μόνος του να ξεκουραστεί, τώρα επειδή οι εντολές είναι να πάει καλά ο τουρισμός περνάνε μπροστά από προφανείς παραβάσεις σε καφετέριες και δεν κάνουν ούτε σύσταση.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Thean είπε:

Αυτό παλι με το ένα μπουκάλι αντισηπτικο για όλους  έχει λογική;Αν όλοι πατάνε το ίδιο μπουκάλι τι καταλάβαμε;Κανονικά πρέπει να υπάρχει κάποιος που να πιέζει το αντισηπτικό με γάντια σε κάθε πελάτη.

Πατώντας όλοι την αντλία αφήνουμε ένα εκατομμύριο μικρόβια εκεί επάνω.Σκεφτειτε τι μπορεί να έχει πιάσει ο καθένας...

Για μένα αυτό είναι τελείως ανορθόδοξο.

Ίσα ίσα να κοροιδευομαστε ότι καθαρίζουμε τα χέρια μας.

 

Μα αφού το πατήσουμε τρίβουμε τα χέρια μας με το υγρό οπότε υποτίθεται σκοτώνονται τα μικρόβια. Να μου πεις για τη βρύση του μπάνιου που την ξαναπιανεις για να την κλείσεις μετά το πλύσιμο των χεριών να το καταλάβω, αλλά το αντισηπτικό το αλείφεις μετά το πιάσιμο του μπουκαλιού.

 

Να ρωτήσω και κάτι άσχετο: γιατί την λέτε "κομμένη" προσωπίδα; Έτσι λέγεται; Αυτό το πλαστικό διαφανές είναι;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, little lamb είπε:

Να ρωτήσω και κάτι άσχετο: γιατί την λέτε "κομμένη" προσωπίδα; Έτσι λέγεται; Αυτό το πλαστικό διαφανές είναι;

Υπάρχει η προσωπίδα ή ασπίδα που καλύπτει όλο το πρόσωπο κ φτάνει κάτω από τον λαιμό κ τη χρησιμοποιούν οι γιατροί πάνω από τη μάσκα σαν πρόσθετο μέτρο, που χωρίς μάσκα δεν προσφέρει πολλά. όμως είδα μια οδηγία για τη χρήση της ότι είναι αποδεκτή εν γνωσει της μειωμένης αποτελεσματικότητας σε καταστήματα υγειονομικού ενδιαφέροντος, ειδικά αν κάποιος δουλεύει σε πολύ υψηλές θερμοκρασίες πχ ψηστης (όχι δλδ υπάλληλος στα τυριά που είναι κ πιο δροσερά από το υπόλοιπο κατάστημα!!!). όμως αυτή η κυα ήταν πριν από τις τελευταίες αποφάσεις για τη μάσκα κ ίσως δεν ισχύει πια. 

 

Κομμενη προσωπίδα είναι αυτή η ανοησια που στερεώνεται στο πιγούνι σαν μάσκα υποτίθεται αλλά είναι ανοιχτή από παντού κ δεν προσφέρει τίποτα. την είχε χρησιμοποιήσει βέβαια κ ο Χαρδαλιάς σε αεροδρόμιο μάλιστα. Όποτε δεν υπάρχει σωτηρία.... 

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Τουλάχιστον στην Αθήνα, σε πολλά πράγματα είναι σαφές ότιη αστυνομία έχει εντολές να δείξει τσαμπουκά, αλλά καμία σχέση με τον κορονοϊό και καθόλου δε βοηθά ο τρόπος που λειτουργεί, απλά σου προκαλεί μία αντίδραση και εκ φύσεως ο πιο νομοταγής πολίτης να είσαι.

καλά μην το λες αυτό, ενα από τα βασικά συνθήματα για να βγουν ήταν το νόμος κ τάξη κ σίγουρα ακόμα το θέλουν πολλοί, που για κάποιον περίεργο λόγο θεωρούν ότι δεν είναι αρμοδιότητα της αστυνομίας οι διαρρήξεις κ οι ληστείες αλλά να το ξύλο απλώς σε όποιον μένει σε λάθος γείτονια, φοράει λάθος ρούχα ή απλώς διαμαρτύρεται για κάτι.  

 

Εντωμεταξύ είναι κορυφαίο που μέσα στην πανδημία δεν απαγορεύονται οι διαδηλώσεις για λόγους συνωστισμού αλλά για άσχετους λόγους. Σκέψου πόσος κόσμος δεν θέλει πια να ακούει για μέτρα που δεν χρησιμοποιούν αυτό σαν επιχείρημα. 

Link to comment
Share on other sites

Άτυπο γκάλοπ, μαζεύω γνώμες:

 

Έκλεισα κάποια στιγμή διακοπές για τα μέσα Αυγούστου, σε μέρος σχετικά κοντά στην πόλη μας, που όμως θέλει καράβι, γύρω στη 1 ώρα χονδρικώς με φέρρυ. Κλείσαμε αυτόνομο διαμέρισμα, εντελώς ανεξάρτητο και τα χρήματα, λόγω της κατάστασης επιστρέφονται αν δεν πάμε. Δεν επιστρέφονται τα εισητήρια, αλλά δεν είναι μεγάλο ποσό. Έτσι όπως πάνε τα πράγματα, είμαι αναποφάσιστη αν είναι ρίσκο να πάμε. Από τη μία σκέφτομαι ότι και εδώ πάμε για μπάνιο και βόλτες και γενικά καλά περνάμε, από την άλλη σκέφτομαι ότι όσο καλά κολλάμε κάτι στο ταξίδι, το κολλάμε και στην γειτονιά, από φίλους και γνωστούς. Είμαι υστερική που σκέφτομαι ότι είναι πιο ασφαλές να ακυρώσω;

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Άτυπο γκάλοπ, μαζεύω γνώμες:

 

Έκλεισα κάποια στιγμή διακοπές για τα μέσα Αυγούστου, σε μέρος σχετικά κοντά στην πόλη μας, που όμως θέλει καράβι, γύρω στη 1 ώρα χονδρικώς με φέρρυ. Κλείσαμε αυτόνομο διαμέρισμα, εντελώς ανεξάρτητο και τα χρήματα, λόγω της κατάστασης επιστρέφονται αν δεν πάμε. Δεν επιστρέφονται τα εισητήρια, αλλά δεν είναι μεγάλο ποσό. Έτσι όπως πάνε τα πράγματα, είμαι αναποφάσιστη αν είναι ρίσκο να πάμε. Από τη μία σκέφτομαι ότι και εδώ πάμε για μπάνιο και βόλτες και γενικά καλά περνάμε, από την άλλη σκέφτομαι ότι όσο καλά κολλάμε κάτι στο ταξίδι, το κολλάμε και στην γειτονιά, από φίλους και γνωστούς. Είμαι υστερική που σκέφτομαι ότι είναι πιο ασφαλές να ακυρώσω;

 

Κι εγώ σε κοντινό νησί έχω κλείσει σε σπίτι αυτόνομο που ειναι κοντα στη θάλασσα αλλά πιο ήρεμα, δεν είναι τόσο τουριστικά.  Θα κάνουμε ότι κάνουμε κι εδώ,  θα προσέχουμε το ίδιο, απλά θα κάνουμε και τα μπάνια μας και θα αλλάξουμε λίγο παραστάσεις.  Μετά από τόσο κλείσιμο στο σπίτι δεν χαλαλίζω τις διακοπές μου και κυρίως για τον μεγάλο μου.  Ποιος ξέρει τι έρχεται και πόσα θα στερηθούμε και για πόσο.  Να ζήσουμε και λίγο στο τώρα. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα το ακυρωνα. Βασικά δεν θα το είχα κλείσει καν. Αλλά εγώ είμαι από τους πιο υπερβολικούς. Να σκεφτείς προ κορωνοϊού έλεγα για φέτος ότι είναι μεγάλη ευκαιρία για να πάμε κάποιο ταξίδι μιας που έχουμε μόνο ένα παιδί και είναι σε ωραία ηλικία (15 μηνων) και από τις αρχές του κορωνοϊού το διέγραψα από το μυαλό μου. Νιώθω ότι έχουμε τόσα καλοκαίρια μπροστά μας, δεν χάθηκε ο κόσμος να περιοριστουμε μια χρονιά (λίγο εκ του ασφαλούς επειδή έχουμε εξοχικό σε χωριό και μένουμε και σε εξοχική περιοχή της Αθήνας) και ότι αν περιοριστουμε τώρα κέρδος θα είναι για το μέλλον παρά να κολλήσουμε κάτι και να τρέχουμε. Το ότι όσο εύκολα κόλλας σε ταξίδι τόσο εύκολα κόλλας στη γειτονιά μπορεί και να ισχύει, όμως αν ακυρωναμε όλοι τα ταξίδια και κυκλοφορούσαμε μόνο για τα απαραίτητα όπως στην αρχή, θα ήταν αλλιώς. Και το ότι έρχονται δυσκολότερα πράγματα ισχύει, αλλά κι αυτό είναι επειδή δεν προσέχουμε. Αν κυκλοφορούσαμε μόνο για τα απαραίτητα μπορεί να είχαμε ξεμπερδεψει ή τέλος πάντων να ήταν πολύ καλύτερα τα πράγματα. Δεν τα λέω για να κουνήσω το δάχτυλο, κι εγώ κάνω πολλά μη απαραίτητα πλέον...

Επεξεργάστηκαν by little lamb
Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Άτυπο γκάλοπ, μαζεύω γνώμες:

 

Έκλεισα κάποια στιγμή διακοπές για τα μέσα Αυγούστου, σε μέρος σχετικά κοντά στην πόλη μας, που όμως θέλει καράβι, γύρω στη 1 ώρα χονδρικώς με φέρρυ. Κλείσαμε αυτόνομο διαμέρισμα, εντελώς ανεξάρτητο και τα χρήματα, λόγω της κατάστασης επιστρέφονται αν δεν πάμε. Δεν επιστρέφονται τα εισητήρια, αλλά δεν είναι μεγάλο ποσό. Έτσι όπως πάνε τα πράγματα, είμαι αναποφάσιστη αν είναι ρίσκο να πάμε. Από τη μία σκέφτομαι ότι και εδώ πάμε για μπάνιο και βόλτες και γενικά καλά περνάμε, από την άλλη σκέφτομαι ότι όσο καλά κολλάμε κάτι στο ταξίδι, το κολλάμε και στην γειτονιά, από φίλους και γνωστούς. Είμαι υστερική που σκέφτομαι ότι είναι πιο ασφαλές να ακυρώσω;

Έτσι όπως είναι τα πράγματα, πιο εύκολα κολλάς στην Αθήνα. Αν μου έλεγες για αεροπλάνο ή ταχύπλοο θα έλεγα να μην πας. Αλλά έτσι, κοιτάξτε να μην κάτσετε καθολου μέσα, τα παιδιά σου είναι μεγάλα κ φοράνε τη μάσκα κ δεν θα φάνε το κομμάτι του τοστ που τους έπεσε στο παγκάκι, γιατί να σε τρομάζει το ταξίδι; Στο μέρος που θα πάτε, αναλόγως την κατάσταση τότε, επιλέγεις να κινηθείτε πιο απόμερα αν είναι ανάγκη. 

 

και το λέω εγω που είμαι υπερβολικά σχολαστική. κ εμείς πήγαμε σε άλλο νησί, αρχές Ιουλίου βέβαια, δυόμιση ώρες καράβι κ με πολύ πιο μικρό παιδί. Στην Αθήνα βέβαια δεν πάμε κ τους γονείς κ δεν ξέρω αν τους θέλω να έρθουν, γιατί δεν έχω εμπιστοσύνη ότι θα κάτσουν έξω αν φυσάει ή κουνάει, αλλά κ έξω να κάτσουν μπορεί να πάνε στο λιμάνι με ταξί ή να έχουν κάνει κάτι άλλο άκυρο. 

 

κι εγω σκέφτομαι τον ζόρικο χειμώνα κ για μας κ για το παιδί. σχεδον συμφωνεί κ ο άντρας μ παρόλο που οι γνωστοί μας δεν προσέχουν με τη. έννοια που προσέχουμε εμείς (άλλοι πάνε σε εκκλησίες κ κοινωνάνε κιόλας, άλλοι πάνε σε εκδηλώσεις, φιλοξενούν συγγενείς που ήρθαν με καράβι κλπ). αλλά δεν γίνεται να μην συναντάμε κανέναν ούτε να μην αφήνουμε το παιδί να παίζει στην παραλία με παιδάκια. θα τρελαθούμε τον χειμώνα, ας περάσουμε τώρα λίγο πιο φυσιολογικά. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, ΑΡΓΚ said:

Άτυπο γκάλοπ, μαζεύω γνώμες:

 

Έκλεισα κάποια στιγμή διακοπές για τα μέσα Αυγούστου, σε μέρος σχετικά κοντά στην πόλη μας, που όμως θέλει καράβι, γύρω στη 1 ώρα χονδρικώς με φέρρυ. Κλείσαμε αυτόνομο διαμέρισμα, εντελώς ανεξάρτητο και τα χρήματα, λόγω της κατάστασης επιστρέφονται αν δεν πάμε. Δεν επιστρέφονται τα εισητήρια, αλλά δεν είναι μεγάλο ποσό. Έτσι όπως πάνε τα πράγματα, είμαι αναποφάσιστη αν είναι ρίσκο να πάμε. Από τη μία σκέφτομαι ότι και εδώ πάμε για μπάνιο και βόλτες και γενικά καλά περνάμε, από την άλλη σκέφτομαι ότι όσο καλά κολλάμε κάτι στο ταξίδι, το κολλάμε και στην γειτονιά, από φίλους και γνωστούς. Είμαι υστερική που σκέφτομαι ότι είναι πιο ασφαλές να ακυρώσω;

Εγώ θα πήγαινα, δεν κατάλαβαινω γιατί είναι πιο ασφαλές να μείνετε Αθήνα. Βασικά δεν είναι 

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Εγώ θα το ακυρωνα. Βασικά δεν θα το είχα κλείσει καν. Αλλά εγώ είμαι από τους πιο υπερβολικούς. Να σκεφτείς προ κορωνοϊού έλεγα για φέτος ότι είναι μεγάλη ευκαιρία για να πάμε κάποιο ταξίδι μιας που έχουμε μόνο ένα παιδί και είναι σε ωραία ηλικία (15 μηνων) και από τις αρχές του κορωνοϊού το διέγραψα από το μυαλό μου. Νιώθω ότι έχουμε τόσα καλοκαίρια μπροστά μας, δεν χάθηκε ο κόσμος να περιοριστουμε μια χρονιά (λίγο εκ του ασφαλούς επειδή έχουμε εξοχικό σε χωριό και μένουμε και σε εξοχική περιοχή της Αθήνας) και ότι αν περιοριστουμε τώρα κέρδος θα είναι για το μέλλον παρά να κολλήσουμε κάτι και να τρέχουμε. Το ότι όσο εύκολα κόλλας σε ταξίδι τόσο εύκολα κόλλας στη γειτονιά μπορεί και να ισχύει, όμως αν ακυρωναμε όλοι τα ταξίδια και κυκλοφορούσαμε μόνο για τα απαραίτητα όπως στην αρχή, θα ήταν αλλιώς. Και το ότι έρχονται δυσκολότερα ισχύει, αλλά κι αυτό είναι επειδή δεν προσέχουμε. Αν κυκλοφορούσαμε μόνο για τα απαραίτητα μπορεί να είχαμε ξεμπερδεψει ή τέλος πάντων να ήταν πολύ καλύτερα τα πράγματα. Δεν τα λέω για να κουνήσω το δάχτυλο, κι εγώ κάνω πολλά μη απαραίτητα πλέον...

γενικά δεν διαφωνώ, εξαρτάται ομωσ πώς εννοεί κανεις το απαραίτητο. για κάποιο μπορεί να είναι απαραίτητο να πάει σε μια τελετή πχ, ευχάριστη ή δυσάρεστη, που είναι από τις πιο ποθανες υποπτεσ, αλλά ο ίδιος να μην θεωρεί απαραίτητη μια έξοδο για φαγητό ή καφέ, που μπορεί να είναι ακινδυνη. επισης το απαραίτητο δεν είναι κατ ανάγκην πιο ασφαλές. εν προκειμενω, στο κατάστρωμα ενός καραβιού υπό προϋποθεσεις κολλάς λιγότερο εύκολα  απ ο,τι στο λεωφορείο πχ ή σε ένα κατάστημα. Το λεωφορείο μπορεί να το θες για τη δουλειά σου κ το κατάστημα για την επιβίωση σου αλλά αυτό δεν το καθιστά λιγότερο επικίνδυνο. άρα γιατί να στερηθείς κάτι πιο ασφαλές, όταν είσαι ήδη εκτεθειμένος; αυτό έχει νόημα μόνο αν είσαι τελείως προστατευμένος. 

 

εγω δεν πάω το παιδί μου στην πλατεία ή την παιδική  κ δεν το παίρνω ούτε σε καταστήματα πχ πράγματα που μάλλον θεωρούνται υπερβολή πλέον, αλλά σε ταξίδι πήγα, κ σε μαγαζιά έχουμε κάτσει, όμως με προϋποθέσεις που έχουμε κρίνει εμείς ότι είναι ασφάλεις. δεν το παίζω άνετη δλδ. αεροπορικό ταξίδι σίγουρα δεν θα έκανα όπως κ κάτι πολύωρο που δεν τη βγάζεις στο κατάστρωμα πχ για Κρήτη, σε ξαπλώστρα δεν θα πήγαινα ούτε σε συναυλίες κλπ. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Εγώ θα το ακυρωνα. Βασικά δεν θα το είχα κλείσει καν. Αλλά εγώ είμαι από τους πιο υπερβολικούς. Να σκεφτείς προ κορωνοϊού έλεγα για φέτος ότι είναι μεγάλη ευκαιρία για να πάμε κάποιο ταξίδι μιας που έχουμε μόνο ένα παιδί και είναι σε ωραία ηλικία (15 μηνων) και από τις αρχές του κορωνοϊού το διέγραψα από το μυαλό μου. Νιώθω ότι έχουμε τόσα καλοκαίρια μπροστά μας, δεν χάθηκε ο κόσμος να περιοριστουμε μια χρονιά (λίγο εκ του ασφαλούς επειδή έχουμε εξοχικό σε χωριό και μένουμε και σε εξοχική περιοχή της Αθήνας) και ότι αν περιοριστουμε τώρα κέρδος θα είναι για το μέλλον παρά να κολλήσουμε κάτι και να τρέχουμε. Το ότι όσο εύκολα κόλλας σε ταξίδι τόσο εύκολα κόλλας στη γειτονιά μπορεί και να ισχύει, όμως αν ακυρωναμε όλοι τα ταξίδια και κυκλοφορούσαμε μόνο για τα απαραίτητα όπως στην αρχή, θα ήταν αλλιώς. Και το ότι έρχονται δυσκολότερα πράγματα ισχύει, αλλά κι αυτό είναι επειδή δεν προσέχουμε. Αν κυκλοφορούσαμε μόνο για τα απαραίτητα μπορεί να είχαμε ξεμπερδεψει ή τέλος πάντων να ήταν πολύ καλύτερα τα πράγματα. Δεν τα λέω για να κουνήσω το δάχτυλο, κι εγώ κάνω πολλά μη απαραίτητα πλέον...

 

Ποια ειναι η διαφορά του να πας διακοπές στο εξοχικό σου κι όχι το να ενοικιάσεις κάποιο σπίτι για διακοπές? Το ταξίδι με το καράβι?

 

 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb said:

Εγώ θα το ακυρωνα. Βασικά δεν θα το είχα κλείσει καν. Αλλά εγώ είμαι από τους πιο υπερβολικούς. Να σκεφτείς προ κορωνοϊού έλεγα για φέτος ότι είναι μεγάλη ευκαιρία για να πάμε κάποιο ταξίδι μιας που έχουμε μόνο ένα παιδί και είναι σε ωραία ηλικία (15 μηνων) και από τις αρχές του κορωνοϊού το διέγραψα από το μυαλό μου. Νιώθω ότι έχουμε τόσα καλοκαίρια μπροστά μας, δεν χάθηκε ο κόσμος να περιοριστουμε μια χρονιά (λίγο εκ του ασφαλούς επειδή έχουμε εξοχικό σε χωριό και μένουμε και σε εξοχική περιοχή της Αθήνας) και ότι αν περιοριστουμε τώρα κέρδος θα είναι για το μέλλον παρά να κολλήσουμε κάτι και να τρέχουμε. Το ότι όσο εύκολα κόλλας σε ταξίδι τόσο εύκολα κόλλας στη γειτονιά μπορεί και να ισχύει, όμως αν ακυρωναμε όλοι τα ταξίδια και κυκλοφορούσαμε μόνο για τα απαραίτητα όπως στην αρχή, θα ήταν αλλιώς. Και το ότι έρχονται δυσκολότερα ισχύει, αλλά κι αυτό είναι επειδή δεν προσέχουμε. Αν κυκλοφορούσαμε μόνο για τα απαραίτητα μπορεί να είχαμε ξεμπερδεψει ή τέλος πάντων να ήταν πολύ καλύτερα τα πράγματα. Δεν τα λέω για να κουνήσω το δάχτυλο, κι εγώ κάνω πολλά μη απαραίτητα πλέον...

Δεν καταλαβαίνω γιατί θεωρείς ότι είναι πιο πιθανό ότι θα κολλήσετε αν πάτε κάπου που δεν χρειάζεται να μπείτε σε πλοίο ή αν μπείτε να μείνετε στο κατάστρωμα. Επίσης, εφόσον άνοιξε ο τουρισμός και οι πτήσεις δεν γινόταν να κυκλοφορούμε μόνο για τα απαραίτητα ούτε μας ζητήθηκε ποτέ αυτό. Ούτε αν ακυρώναμε όλοι τα ταξίδια θα ήταν πολύ καλύτερα τα πράγματα γιατί πολύ απλά ήρθαν τουρίστες απέξω. Και κατά την γνώμη μου αυτός είναι ο λόγος που έχουν εκτοξευθει τα κρούσματα, το γεγονός ότι ανοιξανε τα σύνορα. Μετά την καραντίνα ο ιός στην Ελλάδα ήταν σε μηδενικά επίπεδα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν το λέω με την έννοια του πού είναι επικίνδυνο να κολλήσεις ή ασφαλές να μην κολλήσεις. Το λέω με την έννοια του να μην πολυκυκλοφορουμε άσκοπα για να μην το διασπειρουμε μπας και ξεμπερδεψουμε ποτέ. Όπως καναμε στην αρχή. Το λεωφορείο δηλαδη να το παίρνεις αφού είναι απαραίτητο, αλλά αφού είσαι υποχρεωμένος να εκτιθεσαι σε αυτό, να μην εκτιθεσαι ΚΑΙ αλλού οικειοθελώς. Όσο λιγότερη κυκλοφορία τόσο το καλύτερο. Αλλά αν αυτό δεν γίνει συντονισμένα από όλους, δεν έχει νόημα. Αν ο καθένας δηλαδη προσπαθεί να μην κολλήσει ο ίδιος αλλα κυκλοφορεί παντου (ταξίδια, γάμοι, καφέ κλπ σαν να μην αλλαξε τίποτα). Γιατί από τα ποστ διακοπών όλων των γνωστών μου έχω την αίσθηση ότι όντως δεν άλλαξε τίποτα φέτος, κάνουν ο,τι και τις άλλες χρονιές με μόνη διαφορά τη μάσκα! Και ξαναλέω ότι κι εγώ δεν τηρώ απαρέγκλιτα αυτό που λέω, πχ στο χωριό πήγα και σε μαγαζιά εστίασης που στην Αθήνα είχα πάει μόνο 2 φορές από όταν άνοιξαν. Και σε μαγαζιά λιανικής πηγαίνω που δεν τα λες και ζωτικής σημασίας. Αλλά αν ακολουθούσαμε μια άτυπη οικειοθελή "καραντίνα" (όλοι όμως) τότε μπορεί ο χειμώνας να μην ήταν τόσο άσχημος όσο τον φανταζόμαστε. Και δεν θα ίσχυε το "επειδή έρχεται δύσκολος χειμώνας, ας χαρούμε τώρα". Θα ήταν "για να μην έρθει δύσκολος χειμώνας, ας προσέξουμε τώρα". 

 

Just now, marakiz είπε:

 

Ποια ειναι η διαφορά του να πας διακοπές στο εξοχικό σου κι όχι το να ενοικιάσεις κάποιο σπίτι για διακοπές? Το ταξίδι με το καράβι?

 

 

 

Το ότι αν πας σε αλλο μέρος θα φας και σε ταβερνάκι, να πιεις καφέ έξω κλπ και φυσικά το καράβι. Συν ότι μένεις σε ένα σπίτι που έμεναν άγνωστοι πριν από εσένα.

Just now, maripoz είπε:

Δεν καταλαβαίνω γιατί θεωρείς ότι είναι πιο πιθανό ότι θα κολλήσετε αν πάτε κάπου που δεν χρειάζεται να μπείτε σε πλοίο ή αν μπείτε να μείνετε στο κατάστρωμα. 

 

Δεν το λέω με την έννοια του πού είναι πιο πιθανό να κολλήσουμε εμείς. Εγώ, εσύ, ο άλλος. Αλλά για να μη διασπείρεται ο ιός γενικά. Όπως έγινε στην αρχή και όντως έπεσαν τα νούμερα κρουσμάτων.

Επεξεργάστηκαν by little lamb
Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Εγώ δεν το λέω με την έννοια του πού είναι επικίνδυνο να κολλήσεις ή ασφαλές να μην κολλήσεις. Το λέω με την έννοια του να μην πολυκυκλοφορουμε άσκοπα για να μην το διασπειρουμε μπας και ξεμπερδεψουμε ποτέ. Όπως καναμε στην αρχή. Το λεωφορείο δηλαδη να το παίρνεις αφού είναι απαραίτητο, αλλά αφού είσαι υποχρεωμένος να εκτιθεσαι σε αυτό, να μην εκτιθεσαι ΚΑΙ αλλού οικειοθελώς. Όσο λιγότερη κυκλοφορία τόσο το καλύτερο. Αλλά αν αυτό δεν γίνει συντονισμένα από όλους, δεν έχει νόημα. Αν ο καθένας δηλαδη προσπαθεί να μην κολλήσει ο ίδιος αλλα κυκλοφορεί παντου (ταξίδια, γάμοι, καφέ κλπ σαν να μην αλλαξε τίποτα). Γιατί από τα ποστ διακοπών όλων των γνωστών μου έχω την αίσθηση ότι όντως δεν άλλαξε τίποτα φέτος, κάνουν ο,τι και τις άλλες χρονιές με μόνη διαφορά τη μάσκα! Και ξαναλέω ότι κι εγώ δεν τηρώ απαρέγκλιτα αυτό που λέω, πχ στο χωριό πήγα και σε μαγαζιά εστίασης που στην Αθήνα είχα πάει μόνο 2 φορές από όταν άνοιξαν. Και σε μαγαζιά λιανικής πηγαίνω που δεν τα λες και ζωτικής σημασίας. Αλλά αν ακολουθούσαμε μια άτυπη οικειοθελή "καραντίνα" (όλοι όμως) τότε μπορεί ο χειμώνας να μην ήταν τόσο άσχημος όσο τον φανταζόμαστε.

Συμφωνώ όχι στο να μην κυκλοφορούμε άσκοπα, που είναι υποκειμενικό, αλλά στο να αποφεύγουμε την πολυκοσμία. Στο εξοχικό αν πας σε καφέ είναι εξίσου «άσκοπο» με το να πας στις διακοπές ή στη γειτονιά σου. το θέμα τώρα δεν είναι να κλειστούμε μέσα αλλά να μην πηγαίνουμε σε μερη που είναι πολύ πιθανο να κολλήσεις. μπορεί κάποιος να πάει οδικώς ή κ ακτοπλοϊκώς κάπου, να μην μείνει σε ξενοδοχείο αλλά σε αυτόνομο διαμέρισμα, να μην στριμωχτεί κ να μην κολλήσει ούτε να μεταδώσει. κ μπορεί κάποιος να θεωρεί ότι κάνει μόνο τα απαραίτητα αλλά να γίνει βόμβα, όχι επιτηδες, αλλά επειδή θεωρεί ότι δεν κάνει κάτι υπερβολικό, πχ μπορεί να στριμωχτεί βλακωδώς σε καμία υπαίθρια μάζωξη εκεί που παίζει το παιδί του, κ μετά να πάει να δει κ τον ηλικιωμένο πατέρα  του κ να γίνει το μοιραίο. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb said:

Εγώ δεν το λέω με την έννοια του πού είναι επικίνδυνο να κολλήσεις ή ασφαλές να μην κολλήσεις. Το λέω με την έννοια του να μην πολυκυκλοφορουμε άσκοπα για να μην το διασπειρουμε μπας και ξεμπερδεψουμε ποτέ. Όπως καναμε στην αρχή. Το λεωφορείο δηλαδη να το παίρνεις αφού είναι απαραίτητο, αλλά αφού είσαι υποχρεωμένος να εκτιθεσαι σε αυτό, να μην εκτιθεσαι ΚΑΙ αλλού οικειοθελώς. Όσο λιγότερη κυκλοφορία τόσο το καλύτερο. Αλλά αν αυτό δεν γίνει συντονισμένα από όλους, δεν έχει νόημα. Αν ο καθένας δηλαδη προσπαθεί να μην κολλήσει ο ίδιος αλλα κυκλοφορεί παντου (ταξίδια, γάμοι, καφέ κλπ σαν να μην αλλαξε τίποτα). Γιατί από τα ποστ διακοπών όλων των γνωστών μου έχω την αίσθηση ότι όντως δεν άλλαξε τίποτα φέτος, κάνουν ο,τι και τις άλλες χρονιές με μόνη διαφορά τη μάσκα! Και ξαναλέω ότι κι εγώ δεν τηρώ απαρέγκλιτα αυτό που λέω, πχ στο χωριό πήγα και σε μαγαζιά εστίασης που στην Αθήνα είχα πάει μόνο 2 φορές από όταν άνοιξαν. Και σε μαγαζιά λιανικής πηγαίνω που δεν τα λες και ζωτικής σημασίας. Αλλά αν ακολουθούσαμε μια άτυπη οικειοθελή "καραντίνα" (όλοι όμως) τότε μπορεί ο χειμώνας να μην ήταν τόσο άσχημος όσο τον φανταζόμαστε.

 

Το ότι αν πας σε αλλο μέρος θα φας και σε ταβερνάκι, να πιεις καφέ έξω κλπ και φυσικά το καράβι. Συν ότι μένεις σε ένα σπίτι που έμεναν άγνωστοι πριν από εσένα.

Γιατί στην Αθήνα ή Τελοσπαντων στο μέρος που μένεις δεν θα φας έξω?  Η ίδια η @ΑΡΓΚ λέει ότι ήδη βγαίνουν, υποθέτω και για φαγητό, αν κάνω λάθος ας με διορθώσει. Επίσης εφόσον υπάρχουν τουρίστες και γενικά ταξιδιώτες από άλλες χώρες που είναι σε πολύ χειροτερη επιδημιολογικη κατάσταση από την Ελλάδα, δεν κατάλαβαινω πώς γίνεται αυτό που προτείνεις. Δηλαδή να κυκλοφορούν οι τουρίστες κανονικά αλλά οι υπόλοιποι να είμαστε κλεισμενοι? Δεν το καταλαβαίνω αυτό σαν στρατηγική. Δηλαδή αν ο τουρισμός άνοιξε για να μαντρωθουμε, καλύτερα να μην άνοιγε και κατά την γνώμη μου καλύτερα να μην άνοιγε έτσι κι αλλιώς 

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται να κλειστεί οικειοθελώς μια οικογένεια σε καραντίνα, ειδικά όταν δεν ανήκει σε ευπαθή ομάδα και ειδικότερα  για να το κάνει για το καλό του κόσμου.

Δεν είναι υγιές το να μην ζεις καθόλου για να προλάβεις τα όσα φέρει το μέλλον.

Εμείς αποφεύγουμε την πολυκοσμία, το συνωστισμό και τους κλειστούς χώρους, βάζουμε μάσκα όπου χρειάζεται,  χρησιμοποιούμε αντισηπτικό μετά από κάποια πχ χρηματική συναλλαγή αλλά ως εκεί. Και τους φίλους μας θα δούμε και το παιδί μας θα αφήσουμε να παίξει με άλλα παιδάκια. Και τον καφέ μας θα πιούμε απέξω και φαγάκι θα φάμε να μην μαγειρεύουμε κάθε μέρα. Λίγη κανονικότητα σε όλο αυτό το παράδοξο που ζούμε, έστω κι αν είναι προσαρμοσμένη. Δεν είμαι φαν του όλα ή τίποτα, το προσαρμόζουμε όταν χρειάζεται.

 

 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz είπε:

Γιατί στην Αθήνα ή Τελοσπαντων στο μέρος που μένεις δεν θα φας έξω? 

 

Εμείς όχι, έχουμε πάρει σουβλάκι στο χέρι 3-4 φορές κ κάτσαμε για καφέ μόνο 2 με κάποιους που έπρεπε να δούμε και ήθελαν εκεί. Αλλά το είπα εξ αρχής ότι είμαι από τους πιο υπερβολικούς. Και δεν πολυκαθομασταν για καφέ και φαγητό έξω ούτως ή άλλως και προ του ιού. Μόνο αν βλέπαμε κάποιον, μόνοι μας μετρημένες στα δάχτυλα φορές μέσα σε έναν χρόνο. Οπότε μάλλον δεν αποτελούμε δείγμα μέσου όρου. Το είχα δεδομένο ότι στις διακοπές σε άλλο μέρος ο κόσμος τρώει περισσότερο έξω απ'ο,τι στον τόπο του!

Link to comment
Share on other sites

Αντικειμενικά μιλώντας ίσως αν κάποια πράγματα είχαν μείνει κλειστά, να μην είχαμε ήδη έξαρση κ να περνούσαμε καλύτερο χειμώνα ή έστω πιο υποφερτό για την οικονομία. Έτσι όπως είμαστε, που καταπώς πάμε η μάσκα θα είναι υποχρεωτική κ σε χώρους εργασίας σε λίγο κ ίσως κ στα σχολεία, σημαίνει ότι το χειμώνα πολλές επιχειρήσεις δεν θα λειτουργούν πχ γυμναστήρια, χώροι διασκέδασης κ πολιτισμού, κ θα έχει θέμα κ η εστίαση. Γι αυτό πραγματικά δεν ξέρω τι όφελος ήρθε στην οικονομία τώρα από το σχεδον ανεξέλεγκτο άνοιγμα των μπαρ κ τις γαμήλιες δεξιώσεις πχ, απο κάτι δλδ πιο εφήμερο, που θα φέρει την έξαρση του ιού νωρίτερα από τα τέλη του φθινοπώρου που θα ήταν αναμενόμενη λόγω των κλειστών χωρων. 

 

Αυτα όμως δεν σημαίνουν ότι πρέπει να μείνουμε σε καραντίνα. εξάλλου όπως προείπα είναι υποκειμενικό το τι θεωρεί κάποιος άσκοπο. εσυ πχ @little lambλες  άσκοπο τον καφέ, που όμως δεν το είχες συνήθεια. μπορεί να κανεις όμως κάτι άλλο που δεν θεωρείς άσκοπο αλλά μπορεί να είναι πιο επικίνδυνο πχ να πας σε ένα εμπορικό κέντρο ή δυο προαύλιο μιας εκκλησίας με πολύ κόσμο ή απλώς να πηγαίνεις στο σπίτι της μητέρας σου που εργάζεται κ κυκλοφορεί σε συγκοινωνίες, αλλά να μην τα θεωρείς άσκοπα κ μη αναγκαία. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...