Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Εγώ είμαι καστανοξανθη οπότε είτε δεν έχω είτε δεν φαίνονται οι άσπρες τρίχες.  Πιπινι δεν με λες! :P. Έχω αφήσει πλέον το φυσικό μου όποτε και δεν τα βαφω πια  (τα εβαφα ξανθα). Είναι μακριά σγουρά και ανθεκτικά,  μια φορά τον χρόνο πάω κομμωτήριο για να κουρευτω,  συνήθως όταν έχω και κάτι άλλο όπως πχ φέτος τη βάφτιση.  Αν δεν βαφτισω μπορεί να αναβαλλω και το κούρεμα.

 

Μανικιούρ παλιά πριν τα παιδια είχα πάντα τζελ, μετά ήταν πολυτέλεια για το μπατζετ μας και τώρα με το μωρό χάλια νύχια κοντά κι αβαφα.  Των ποδιών κάνω πάντα πεντικιούρ το καλοκαίρι, αλλιώς τα βαφω,  δεν μου αρέσουν απεριποίητα. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Εγώ ούτε πρόβα χτενίσματος δεν έκανα, τόσο πολύ το βαριόμουν. Τα είπαμε θεωρητικά. Και στο μακιγιάζ ξεκίνησε να με πασαλείβει στην πρόβα, μετά από μία ώρα δεν έβλεπε να προχωράει στα μάτια, ένιωθα να καίγομαι από το σοβάντισμα και ένιωθα σαν χαλίκια στα μάτια τους φακούς, της είπα ευχαριστώ πολύ, τα ξαναλέμε μεθαύριο στο γάμο γιατί δεν αντέχω διπλό μαρτύριο!

Πόδια μ αρέσει να μου κάνουν αλλά τώρα το θεωρώ πιο επικίνδυνο από το κομμωτήριο. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Μασάζ κ περιποίηση προσώπου δεν έχω κάνει ποτέ, νιώθω λίγο εξωγήινη στη συζήτηση!!

 

Χάνεις! :mrgreen: Αλλά δεν είναι κι η κατάλληλη περίοδος για να ξεκινήσεις χαχα

 

Πάντως κορίτσια, ακόμα και για μένα, που τα χέρια μου με τα μαλλιά μου δεν πιάνουν καθόλου, το πεντικιούρ είναι εύκολη υπόθεση. Δε μπορώ να φανταστώ τον εαυτό μου με απεριποίητα πόδια κι άβαφα νύχια το καλοκαίρι. Κρατάνε ένα 15ήμερο χαλαρά. 

Σε αντίθεση με τα νύχια των χεριών που δεν κρατάνε και γι' αυτό δεν ασχολούμαι. Δεν έχουν κι ωραίο σχήμα τα δικά μου, σπάνε εύκολα, για να ασχοληθείς σοβαρά θέλει τζελ, λάκες κι άλλα πράγματα που προσωπικά βρίσκω τρομερά χρονοβόρα και βαρετά.

Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά (μασάζ, περιποιήσεις προσώπου κλπ) τα κάνατε από μικρές ή ας πούμε μετά τα 40 που αρχίζει η "φθορά" για να νιώσετε ανανέωση; Για να ξέρω πόσο εξωγήινη θα νιώθω που είμαι 30 κ δεν τα κάνω. Μανικιούρ κ πεντικιούρ πάντως νομίζω είναι μόδα τώρα τελευταία, οι κοπέλες των 90ς και του millenium δεν πρέπει να πολυέκαναν.

 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν σταματάω αυτήν την τόσο ενδιαφέρουσα και χαλαρωτική συζήτηση για να επιστρέψουμε στα πεζά.

Θυμάστε που λέγαμε χθες για τα τετραγωνικά σε σχολεία και φροντιστήρια; 

Σε νέο πινακάκι του ΕΟΔΥ, δεν υπάρχει οδηγία. Θα τη δώσει το  υπουργέιο παιδείας λέει!!!!!! Ισχύει μόνο η απόσταση 1.5 μέτρου. Τόση συνεννόηση εχουν μεταξύ τους οι αρμόδιοι. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Lisbet said:

 

Χάνεις! :mrgreen: Αλλά δεν είναι κι η κατάλληλη περίοδος για να ξεκινήσεις χαχα

 

Πάντως κορίτσια, ακόμα και για μένα, που τα χέρια μου με τα μαλλιά μου δεν πιάνουν καθόλου, το πεντικιούρ είναι εύκολη υπόθεση. Δε μπορώ να φανταστώ τον εαυτό μου με απεριποίητα πόδια κι άβαφα νύχια το καλοκαίρι. Κρατάνε ένα 15ήμερο χαλαρά. 

Σε αντίθεση με τα νύχια των χεριών που δεν κρατάνε και γι' αυτό δεν ασχολούμαι. Δεν έχουν κι ωραίο σχήμα τα δικά μου, σπάνε εύκολα, για να ασχοληθείς σοβαρά θέλει τζελ, λάκες κι άλλα πράγματα που προσωπικά βρίσκω τρομερά χρονοβόρα και βαρετά.

Α καλά, τζελ και τέτοια δεν έχω κάνει ποτέ. Γενικά έχω κόλλημα να μην έχω τίποτα ψεύτικο πάω μου, γι αυτό και δεν έχω βάλει ποτέ ψεύτικα νύχια, τρέσες, lash extensions και τέτοια. Ούτε μπότοξ και πλαστικές, παρότι σε λίγους μήνες θα γίνω 43..:(

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb said:

Όλα αυτά (μασάζ, περιποιήσεις προσώπου κλπ) τα κάνατε από μικρές ή ας πούμε μετά τα 40 που αρχίζει η "φθορά" για να νιώσετε ανανέωση; Για να ξέρω πόσο εξωγήινη θα νιώθω που είμαι 30 κ δεν τα κάνω. Μανικιούρ κ πεντικιούρ πάντως νομίζω είναι μόδα τώρα τελευταία, οι κοπέλες των 90ς και του millenium δεν πρέπει να πολυέκαναν.

 

Εγώ από μικρή!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ εκτός από το πεντικιούρ έχω ανάγκη να μπω σε παιχνίδια δικό κ βιβλιοπωλειο αν κ έχω σιχαθεί να είναι συνέχεια πεταμένα στο πάτωμα τα παιχνίδια. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Εγώ εκτός από το πεντικιούρ έχω ανάγκη να μπω σε παιχνίδια δικό κ βιβλιοπωλειο αν κ έχω σιχαθεί να είναι συνέχεια πεταμένα στο πάτωμα τα παιχνίδια. 

κι εγώ το ίδιο επειγόντως! τώρα που οι μάσκες είναι προαιρετικές, θα πάω οπωσδήποτε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Yovanna είπε:

Α καλά, τζελ και τέτοια δεν έχω κάνει ποτέ. Γενικά έχω κόλλημα να μην έχω τίποτα ψεύτικο πάω μου, γι αυτό και δεν έχω βάλει ποτέ ψεύτικα νύχια, τρέσες, lash extensions και τέτοια. Ούτε μπότοξ και πλαστικές, παρότι σε λίγους μήνες θα γίνω 43..:(

 

Ταυτιζόμαστε απόλυτα...και σε περνάω 1 χρόνο :)

Just now, little lamb είπε:

Κι εγώ πόδια μονη μου κάνω. Αλλά δεν κάνω και τίποτα φοβερό, απλώς ελαφρόπετρα, κρέμα, λίμα κ βάφω κ δεν μου φαίνονται απεριποιητα.

 

Δοκίμασε να κάνεις κι ενα πήλιγκ πριν την ελαφρόπετρα. Όχι τπτ εξειδικευμένο, κι από σούπερ μάρκετ κάνει ή κανένα παλιό προσώπου. Μεγάλη διαφορά! 

 

Just now, little lamb είπε:

Όλα αυτά (μασάζ, περιποιήσεις προσώπου κλπ) τα κάνατε από μικρές ή ας πούμε μετά τα 40 που αρχίζει η "φθορά" για να νιώσετε ανανέωση; Για να ξέρω πόσο εξωγήινη θα νιώθω που είμαι 30 κ δεν τα κάνω. Μανικιούρ κ πεντικιούρ πάντως νομίζω είναι μόδα τώρα τελευταία, οι κοπέλες των 90ς και του millenium δεν πρέπει να πολυέκαναν.

 

 

Εγώ ξεκίνησα στα 25 περίπου κι όσο είχα χρήματα έκανα τακτικά. Τα περιόρισα πολύ από το 2011 περίπου.

Το έκανα για την ευχαρίστηση της διαδικασίας κι όχι για την ανανέωση.

Επεξεργάστηκαν by Lisbet
Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

κι εγώ το ίδιο επειγόντως! τώρα που οι μάσκες είναι προαιρετικές, θα πάω οπωσδήποτε!

Επειδή δεν μπορώ να περιμένω την Πρωτοπορια θα στείλω με κατάλογο τον άντρα μου. Αν δεν έχει κόσμο θα μπει. Δεν υπάρχει τρόπος να φτάσω στο κέντρο της Αθήνας. Τα μέσα τα αποκλείω κ το πάρκινγκ επίσης. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ για το παιδί πήρα πολλά βιβλία μέσω Ίντερνετ. Για μας, επειδή ο άντρας μου δούλευε πολλά χρόνια σε βιβλιοπωλεία, έχουμε τόσα, που δεν φτάνουν 2 ζωές για να τα διαβάσουμε..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος είπε:

Εντάξει εγώ θα βολευτω με ένα κουλτουρε επαρχιακό βιβλιοπωλείο. Ειναι απεναντι απο το σχολείο οποτε θα το επισκεφτώ συντομα! 

Αυτό είναι το καλύτερο. Κοντά μου εντωμεταξύ υπάρχει ένα ψαγμένο βιβλιοπωλειοπαιχνιδαδικο με ψαχμρνα πράγματα κ σερφαρω να κάνω παραγγελεια για να περάσω να την πάρω. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Εντάξει εγώ θα βολευτω με ένα κουλτουρε επαρχιακό βιβλιοπωλείο. Ειναι απεναντι απο το σχολείο οποτε θα το επισκεφτώ συντομα! 

 

Ωραίο πλάνο! Όταν συνειδητοποίησα ότι δε θα γινόταν η Διεθνής Έκθεση Βιβλίου στη Θεσσαλονίκη φέτος, ήθελα να βάλω τα κλάματα. Πρώτη φορά που δεν πηγαίνω. Ίσως όμως γίνει τον Ιούνιο στην παραλιακή, κάτι θα είναι κι αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Πωπω κορίτσια και εγώ θέλω να χωθώ σε ένα βιβλιοπωλείο και σε ένα παιχνιδάδικο! Κομμωτήριο αν έκανα βαφή θα πήγαινα πιο εύκολα αλλά κάνω ανταύγειες και ζορίζομαι λίγο να είναι η άλλη πάνω από το κεφάλι μου τόση ώρα. Νομίζω όμως πως δε θα το γλιτώσω, θα παω σε κανά μήνα... αν είναι ανοιχτά. Ευτυχώς δεν έχω λευκά παρόλο που δε είμαι και πιτσιρίκι. Αργούμε να ασπρίσουμε στο σόι. Μανικιούρ δε θα κάνω, από τότε που σταμάτησα την κοπέλα που μας καθάριζε έχω χάλια χέρια από τις δουλειές και δεν έχει νόημα. Πεντικιούρ θα κάνω μόνη μου. Δεν κάνω επαγγελματική δουλειά αλλά κάτι γίνεται. Για να θυμάμαι και λίγο τον καλωπισμό έχω εφοδιαστεί από το φαρμακείο μάσκες, σέρουμ κτλ και κάνω πειράματα. Εκεί μου τη βάρεσε στην καραντίνα, παλιά βαριόμουν τα πολλά πολλά.  Ήρθε η ώρα να περιποιηθώ τον εαυτό μου μόνη μου :).

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ βιβλιοπωλείο!! Είναι ενός έτους η μικρή κι έχει μόνο 2 χαρτονένια, ένα πανινο κι ένα νερού. Θέλω σιγά σιγά να πάρω κι άλλα χαρτονένια, μάλλον αυτά που είναι ο Καρυοθραύστης, ο Μπαχ κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lisbet είπε:

 

Ωραίο πλάνο! Όταν συνειδητοποίησα ότι δε θα γινόταν η Διεθνής Έκθεση Βιβλίου στη Θεσσαλονίκη φέτος, ήθελα να βάλω τα κλάματα. Πρώτη φορά που δεν πηγαίνω. Ίσως όμως γίνει τον Ιούνιο στην παραλιακή, κάτι θα είναι κι αυτό.

Κ γω σκεφτόμουν ότι δυστυχώς δεν θα γίνει ούτε στην Αθήνα φέτος τον Σεπτέμβρη. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Κ γω σκεφτόμουν ότι δυστυχώς δεν θα γίνει ούτε στην Αθήνα φέτος τον Σεπτέμβρη. 

 

Κάτι υπαίθριο δε γίνεται σε σας;

Just now, little lamb είπε:

Κι εγώ βιβλιοπωλείο!! Είναι ενός έτους η μικρή κι έχει μόνο 2 χαρτονένια, ένα πανινο κι ένα νερού. Θέλω σιγά σιγά να πάρω κι άλλα χαρτονένια, μάλλον αυτά που είναι ο Καρυοθραύστης, ο Μπαχ κλπ.

 

Πάρα πολύ ωραία είναι και τα παραμύθια με ήχους.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Κι εγώ βιβλιοπωλείο!! Είναι ενός έτους η μικρή κι έχει μόνο 2 χαρτονένια, ένα πανινο κι ένα νερού. Θέλω σιγά σιγά να πάρω κι άλλα χαρτονένια, μάλλον αυτά που είναι ο Καρυοθραύστης, ο Μπαχ κλπ.

Υπάρχει μεγάλη ποικιλία. Να της πάρεις κ τη σειρά Αρκουδακος, μπεμπαμπλομ κ άλλα με ήχους ζώων. Υπάρχουν πάρα πολλά. Γίνε μέλος στην ομάδα 'βιβλία κ δραστηριότητες για παιδια"θα βοηθηθείς πάρα πολύ! 

 

Just now, Lisbet είπε:

 

Κάτι υπαίθριο δε γίνεται σε σας;

 

Πάρα πολύ ωραία είναι και τα παραμύθια με ήχους.

Υπαίθρια είναι η έκθεση στο Σύνταγμα. Έχει όμως πολύ κόσμο. 

Link to comment
Share on other sites

ΕΕχω ηδη κλεισει μανικιουρ την Τεταρτη και κομμωτηριο την επομενη εβδομαδα! Κανω ανταυγειες που τελευταια φορα εκανα το Νοεμβριο, οποτε καταλαβαινετε χαλι! Μανικιουρ κανω τζελ πολλα χρονια γιατι εχω πολυ κακη ποιοτητα νυχιων και σπανε πολυ βαθια. Ειναι ο μονος τροπος να μην ειναι διαλυμενα τα χερια μου. Η κοπελα που μου κανει ειναι πολυ προσεκτικη γενικως αλλα ειδικα τωρα μου ζητησε να φοραω μασκα (πριν ανακοινωθει) γιατι εχει την αδερφη της με χημειοθεραπειες και φοβαται πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...