Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Απορίες για ξεκίνημα Α δημοτικού


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 272
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 15 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Που βρίσκεις αυτό το τετράδιο πρώτης γραφής,

στα περισσοτερα βιβλιοπωλεια.κ υπαρχουν απο διαφορους εκδοτικους

για μενα δ αξιζει να το παρει καποιος σαν κτ εξτρα.μακαρι να μην χρειαζοταν κ για το σχολειο αν τα βιβλια του σχολειου αρκουσαν

ειναι σαν να γραφεις εσυ λεξεις σε ενα προχειρο τετραδιο κ απο κατω να τις αντιγραφει το παιδι

για νηπιο ειδικα υπαρχουν καλυτερα

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, μαγιοπουλας είπε:

Που βρίσκεις αυτό το τετράδιο πρώτης γραφής,

 

Υπάρχει σε βιβλιοπωλεία και μεγάλα καταστήματα, δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος να αγοραστεί αν δεν το υποδείξει ο δάσκαλος.

Έχει διάφορες εκδόσεις (που διαφέρουν μεταξύ τους), ο δάσκαλος λέει ποια θέλει. Δεν είναι εξωσχολικό βοήθημα, πρακτικά θα έπρεπε να εκδίδεται από το Υπουργείο και να μοιράζεται ως σχολικό τετράδιο εργασιών. Αφορά την εξάσκηση στην γραφή μέσω αντιγραφής λέξεων που έχουν διδαχθεί τα παιδιά στο μάθημα (συνάδει δηλαδή με τη σχολική ύλη). Παλαιότερα (και τώρα το κάνουν κάποιοι δάσκαλοι) τα παιδιά είχαν τετράδιο αντιγραφής στο οποίο ο δάσκαλος έγραφε καθημερινά τις λέξεις/ φράσεις που θα έπρεπε να αντιγράψουν. Πλέον, για να μη χάνουν χρόνο φτιάχνοντας 20+ τετράδια κάθε μέρα, προτιμούν το συγκεκριμένο βιβλίο (και καλά κάνουν). Ευτυχώς έχουν διατηρήσει την τιμή του χαμηλή.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα είχαμε κι εμείς ενημέρωση. Η δασκάλα είπε να προσέχουμε την φορά και το σωστό τρόπο γραφής. Τα παιδιά στα νήπια γράφουν χωρίς κανόνες και θέλει λίγη προσπάθεια παραπάνω τώρα στην πρώτη. 

 

Τα παιδιά παπαγαλιζουν την ανάγνωση διαπιστώσαμε πολύ γονείς οπότε δουλεύουμε τις λέξεις και χειρόγραφα αλλά και μέσα σε παραμύθια να τις βρίσκουν κτλ. 

 

Είπαμε πολλά άλλα δεν έχω χρόνο τώρα να αναπτύξω.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Σήμερα είχαμε κι εμείς ενημέρωση. Η δασκάλα είπε να προσέχουμε την φορά και το σωστό τρόπο γραφής. Τα παιδιά στα νήπια γράφουν χωρίς κανόνες και θέλει λίγη προσπάθεια παραπάνω τώρα στην πρώτη. 

 

Τα παιδιά παπαγαλιζουν την ανάγνωση διαπιστώσαμε πολύ γονείς οπότε δουλεύουμε τις λέξεις και χειρόγραφα αλλά και μέσα σε παραμύθια να τις βρίσκουν κτλ. 

 

Είπαμε πολλά άλλα δεν έχω χρόνο τώρα να αναπτύξω.

 

Ναι σωστά, τώρα που το έγραψες το θυμήθηκα και εγώ ότι μας το είχαν πει πέρυσι, να δουλεύουμε τυχαία τις λέξεις μέσα στην πρόταση για να δούμε αν όντως διαβάζουν ή παπαγαλίζουν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα! Πως τα πάνε τα πρωτακια του φόρουμ? 

 

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω όταν δίνεται ένα κείμενο για ανάγνωση 10 φορές τις κάνετε όλες? Με μαμάδες που συζήτησα μου είπαν πως όχι αλλά εγώ επιμένω αν και  το παιδί βαριέται να διαβάσει με διάφορα παιχνίδια που σκαρφίζομαι. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mama_Anesti_ είπε:

Καλησπέρα! Πως τα πάνε τα πρωτακια του φόρουμ? 

 

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω όταν δίνεται ένα κείμενο για ανάγνωση 10 φορές τις κάνετε όλες? Με μαμάδες που συζήτησα μου είπαν πως όχι αλλά εγώ επιμένω αν και  το παιδί βαριέται να διαβάσει με διάφορα παιχνίδια που σκαρφίζομαι. 

μια χαρα,τελειωσανε τις πρωτες ενοτητες απο μαθηματικα κ γλωσσα

γενικα δ αγχωνομαι με το επιπεδο του

10φορες η αναγνωση;γτ;:confused:

ειναι παρα πολυ κουραστικο κ βαρετο.δ ξερω ποση ωρα παιρνει σε ενα παιδακι που πραγματικα τωρα μαθαινει,κ αν χρειαζεται επαναληψη.

εμεις ειχαμε για επαναληψη το σ/κ αυτα που εχουν κανει.πρωτη φορα μου ετυχε,η κορη μου δ ειχε ποτε.στην ουσια να ξερει τα ζευγαρακια των αριθμων ως το 5,που τα ηξερε,κ να ξερει ολες τις συλλαβουλες που εχουν κανει,οποτε του εβαλα να γραψει ορθογραφια αρκετες λεξεις

για την αναγνωση του προτεινα να διαβασει καποιο απο τα βιβλια μας,τουλ μια σελιδα κ τα αλλα εγω.διαλεξε ενα αρκετα μικρο,με 5σελιδες,κ το τελειωσε αυτες τις μερες.βοηθουσα σε μεγαλες λεξεις κ διφθογγα.ειναι ομως προχωρημενος κ μπορει.θα αρκουσε να διαβασει κ αυτα που εχουν κανει ως τωρα

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

,τελειωσανε τις πρωτες ενοτητες απο μαθηματικα κ γλωσσα

Πρώτες ενότητες ποιες είναι? Στα μαθηματικά ειμαστε στους αριθμούς 5-10 και στο βιβλίο μετά τις συλλαβές στα κειμενακια. Αυτά εννοείς? 

 

5 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

να ξερει τα ζευγαρακια των αριθμων ως το 5,

Αυτό με τα ζευγαρακια δεν μπορώ να το καταλάβω. Η δασκάλα γράφει στις φωτοτυπίες να τα μάθουν απ' έξω. Ο μικρός παπαγαλια δεν μπορεί να τα μάθει αλλά ξέρει τις πράξεις απ' έξω κι ανακατωτα. 

 

5 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

την αναγνωση του προτεινα να διαβασει καποιο απο τα βιβλια μας,τουλ μια σελιδα κ τα αλλα εγω

Ωραία ιδέα! Θα το εφαρμόσω κι εγώ. Να διαβάζει πχ  μια πρόταση από το βραδυνό παραμύθι.

 

5 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

10φορες η αναγνωση;γτ

Δεκα φορές ανάγνωση βάζει λέξεις ή φράσεις με συλλαβές που ξέρουν. Δεν παίρνει πολύ ώρα περισσότερη παίρνει να το πείσεις να καθίσει να διαβασει.:D 

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Πρώτες ενότητες ποιες είναι? Στα μαθηματικά ειμαστε στους αριθμούς 5-10 και στο βιβλίο μετά τις συλλαβές στα κειμενακια. Αυτά εννοείς? 

 

Αυτό με τα ζευγαρακια δεν μπορώ να το καταλάβω. Η δασκάλα γράφει στις φωτοτυπίες να τα μάθουν απ' έξω. Ο μικρός παπαγαλια δεν μπορεί να τα μάθει αλλά ξέρει τις πράξεις απ' έξω κι ανακατωτα. 

 

Ωραία ιδέα! Θα το εφαρμόσω κι εγώ. Να διαβάζει πχ  μια πρόταση από το βραδυνό παραμύθι.

 

Δεκα φορές ανάγνωση βάζει λέξεις ή φράσεις με συλλαβές που ξέρουν. Δεν παίρνει πολύ ώρα περισσότερη παίρνει να το πείσεις να καθίσει να διαβασει.:D 

 

στα μαθηματικα εχουν κανει τους αριθμους ως το 5.το μαθημα 8ειναι το επαναληπτικο.κ γλωσσα θα μπον στον αχινο την επομενη φορα

κ εγω πρωτη φορα το ειδα να λεει στην φωτοτυπια να ξερει απο εξω τα ζευγαρακια.δ θυμαμαι αν ηταν για το 2 κ 3

πως κανει το φυλλαδιο,του λεω τα ξερεις;κ μου τα ειπε.κ τωρα στην επαναληψη δλδ τα ειπε απο την πρωτη φορα

δ ξερω αν δ τα ελεγε ποσο θα επεμενα

στην κορη μου θυμαμαι ειχε πει η κυρια να ξερουν να τα γραφουν,οταν τελειωσαν ως κ το 10

εμενα καμια φορα ξεχναει ποια εχει πει,κ του λεω να τα παιρνει με την σειρα

πχ 0+5=5

1+4=5

2+3=5 κλπ

εμας η αναγνωση μερα παρα μερα ηταν αυτα απο το βιβλιο με τα εντονα γραμματα.αν απο την πρωτη φορα τα λεει καλα κ δ "κομπιαζει"-δυσκολευεται ιδιαιτερα γτ να επιμεινεις;(το να συλλαβιζει ειναι απολυτα αναμενομενο)λογικο ειναι ετσι να τα μαθαινουν απο εξω.πανω απο 1-2φορες δ θυμαμαι να διαβασε ποτε κειμενο κ η μεγαλη μου 3χρ τωρα

Link to comment
Share on other sites

Τα ζευγαράκια στην αρχή τα μαθαίνουν απέξω αλλά παράλληλα τα δουλεύουν και ουσιαστικά. Η άποψη η δική μου είναι ότι εξυπηρετεί κάθε παιδί. Άλλα έχουν οπτική μνήμη, άλλα πρέπει να καταλάβουν το μηχανισμό για να το μάθουν. Ότι εξυπηρετεί το κάθε ένα. Το ίδιο και με την ανάγνωση και με την ορθογραφία.

Προσωπικά ποτέ δε στάθηκα στο πόσες φορές θα το πει το παιδί, ή πόσες φορές θα το αντιγράψει, ειδικά αφού έβλεπα ότι το δικό μου παιδί δε χρειαζόταν επαναλήψεις.

Η δασκάλα μας έλεγε "ανάγνωση", όχι πόσες φορές. Ορθογραφία ότι είχαν για αντιγραφή, που η δασκάλα το είχε το πολύ τρεις φορές. Έκανε μία ανάγνωση και τόσες αντιγραφές. Αν έκανε λάθος κάτι, το ξαναέγραφε την επόμενη. Ξέρω ότι άλλοι γονείς έβαζαν επιπλέον αντιγραφή ή έβαζαν τα παιδιά τους να κάνουν επαναλήψεις στην ανάγνωση. Αν το χρειαζόταν το παιδί, καλώς. Αν όμως δε βρεις τον τρόπο που χρειάζεται το παιδί σου, το ξερό "ανάγνωση χ φορές" πέρα από την κούραση, είναι αναποτελεσματικό. Στην ορθογραφία ακόμα περισσότερο. Εμάς η δική μας δασκάλα μας μίλησε για πολλούς διαφορετικούς τρόπους εκμάθησης. Με χρώματα (π.χ. το γιώτα πάντα πράσινο ώστε να συνδέσει η μνήμη το χρώμα με το σχήμα) ή με ιστορίες (π.χ. η συλλαβή λο είναι μια τσουλήθρα από όπου κατρακύλησε μια μπάλα, το πι ένα σπιτάκι από πετρούλες με ένα αγκρίστρι, στο βυθό της θάλασσας).

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, vtgian είπε:

Τα ζευγαράκια στην αρχή τα μαθαίνουν απέξω αλλά παράλληλα τα δουλεύουν και ουσιαστικά. Η άποψη η δική μου είναι ότι εξυπηρετεί κάθε παιδί. Άλλα έχουν οπτική μνήμη, άλλα πρέπει να καταλάβουν το μηχανισμό για να το μάθουν. Ότι εξυπηρετεί το κάθε ένα. Το ίδιο και με την ανάγνωση και με την ορθογραφία.

Προσωπικά ποτέ δε στάθηκα στο πόσες φορές θα το πει το παιδί, ή πόσες φορές θα το αντιγράψει, ειδικά αφού έβλεπα ότι το δικό μου παιδί δε χρειαζόταν επαναλήψεις.

Η δασκάλα μας έλεγε "ανάγνωση", όχι πόσες φορές. Ορθογραφία ότι είχαν για αντιγραφή, που η δασκάλα το είχε το πολύ τρεις φορές. Έκανε μία ανάγνωση και τόσες αντιγραφές. Αν έκανε λάθος κάτι, το ξαναέγραφε την επόμενη. Ξέρω ότι άλλοι γονείς έβαζαν επιπλέον αντιγραφή ή έβαζαν τα παιδιά τους να κάνουν επαναλήψεις στην ανάγνωση. Αν το χρειαζόταν το παιδί, καλώς. Αν όμως δε βρεις τον τρόπο που χρειάζεται το παιδί σου, το ξερό "ανάγνωση χ φορές" πέρα από την κούραση, είναι αναποτελεσματικό. Στην ορθογραφία ακόμα περισσότερο. Εμάς η δική μας δασκάλα μας μίλησε για πολλούς διαφορετικούς τρόπους εκμάθησης. Με χρώματα (π.χ. το γιώτα πάντα πράσινο ώστε να συνδέσει η μνήμη το χρώμα με το σχήμα) ή με ιστορίες (π.χ. η συλλαβή λο είναι μια τσουλήθρα από όπου κατρακύλησε μια μπάλα, το πι ένα σπιτάκι από πετρούλες με ένα αγκρίστρι, στο βυθό της θάλασσας).

 

Τι είναι τα ζευγαράκια?μήπως εννοείς σύμφωνα με φωνήεντα?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Τι είναι τα ζευγαράκια?μήπως εννοείς σύμφωνα με φωνήεντα?

 

Ζευγαράκια αριθμών που δίνουν το ίδιο άθροισμα. π.χ. το 4 έχει τρία ζευγαράκια το 2+2 το 1+3 και το 3+1

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , vtgian είπε:

 

Ζευγαράκια αριθμών που δίνουν το ίδιο άθροισμα. π.χ. το 4 έχει τρία ζευγαράκια το 2+2 το 1+3 και το 3+1

Σου ξέφυγαν και τα 0+4, 4+0! :lol: 

 

1 ώρα πρίν, vtgian είπε:

Άλλα έχουν οπτική μνήμη, άλλα πρέπει να καταλάβουν το μηχανισμό για να το μάθουν. Ότι εξυπηρετεί το κάθε ένα

Κοίταξε άμα η δασκάλα ζητήσει να τα πουν απέξω ο δικός μου θα φαίνεται αδιάβαστος γιατί δεν το έχει με την παπαγαλια, δεν τα συγκρατεί. Άμα τα ζητήσει γραπτά ή ρωτήσει πράξεις σίγουρα θα απαντήσει. 

 

Για την ανάγνωση 10 φορές μου φαίνονται πολλές και κουραστικές αλλά τελικά βλέπω αποτέλεσμα. Λύνεται η γλώσσα, αυξάνεται η αυτοπεποίθηση του παιδιού στο διάβασμα και πρακτικά όλη την επανάληψη την έβγαλε σε ένα δεκάλεπτο κομπιαζοντας σε δύο λέξεις. 

 

Σίγουρα η κάθε μαμά βλέπει και ξέρει που να δώσει περισσότερη βάση, αλλά ως γονείς πρώτης φοράς στο δημοτικό έχουμε κι εμείς αμφιβολίες ή  απορίες σαν τα πρωτακια μας! 

 

 

 

 

 

12 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

εμας η αναγνωση μερα παρα μερα ηταν αυτα απο το βιβλιο με τα εντονα γραμματα

Εννοεις τις φράσεις στο μπλε πλαίσιο? Εμείς να το διαβάζουμε όλο το κειμενο, όσο μπορεί το κάθε παιδί, και να δίνουμε ιδιαίτερη βαρύτητα στο πλαίσιο είπε η δασκάλα. 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mama_Anesti_ είπε:

Σου ξέφυγαν και τα 0+4, 4+0! :lol: 

 

Κοίταξε άμα η δασκάλα ζητήσει να τα πουν απέξω ο δικός μου θα φαίνεται αδιάβαστος γιατί δεν το έχει με την παπαγαλια, δεν τα συγκρατεί. Άμα τα ζητήσει γραπτά ή ρωτήσει πράξεις σίγουρα θα απαντήσει. 

 

Για την ανάγνωση 10 φορές μου φαίνονται πολλές και κουραστικές αλλά τελικά βλέπω αποτέλεσμα. Λύνεται η γλώσσα, αυξάνεται η αυτοπεποίθηση του παιδιού στο διάβασμα και πρακτικά όλη την επανάληψη την έβγαλε σε ένα δεκάλεπτο κομπιαζοντας σε δύο λέξεις. 

 

Σίγουρα η κάθε μαμά βλέπει και ξέρει που να δώσει περισσότερη βάση, αλλά ως γονείς πρώτης φοράς στο δημοτικό έχουμε κι εμείς αμφιβολίες ή  απορίες σαν τα πρωτακια μας! 

 

 

 

 

 

Εννοεις τις φράσεις στο μπλε πλαίσιο? Εμείς να το διαβάζουμε όλο το κειμενο, όσο μπορεί το κάθε παιδί, και να δίνουμε ιδιαίτερη βαρύτητα στο πλαίσιο είπε η δασκάλα. 

 

 

:lol: :lol: :lol: Σωστά! 

Πέρα από την πλάκα, για να μην μπερδέψουμε κανέναν, όχι, το μηδέν δεν το είχαν στα ζευγαράκια.

 

Έχεις δίκιο, είναι και το τι θέλει η κάθε δασκάλα. Εμάς ας πούμε, δε θα τα ρώταγε ποτέ κάτι σε στυλ παπαγαλία (στο οποίο ούτε η δική μου είναι καλή, εγώ δε ήμουν τραγική). Για την ανάγνωση η λύση είναι βιβλία, βιβλία, βιβλία. Και το καλοκαίρι που τελείωσαν την πρώτη και οι γονείς την ρωτούσαν τι βιβλία δραστηριοτήτων να πάρουν, η άποψή της ήταν μόνο αν ζητάει το παιδί να αγοράσουν. Κατά τα άλλα, μας σύστησε ανάγνωση εξωσχολικών για διασκέδαση που βοηθά και στην ανάγνωση.

 

Σε κάθε περίπτωση, η ανάγνωση ως δεξιότητα κατανόησης του κειμένου ολοκληρώνεται στη β δημοτικού. Στην πρώτη θέλουμε να "τρέχει" η γλώσσα, στη δευτέρα να μη μένει στο μηχανισμό αλλά παράλληλα να κατανοεί αυτόματα αυτό που διαβάζει. Γιατί στην τρίτη έρχεται η ιστορία και τα θρησκευτικά που θέλουν ανάγνωση και κατανόηση (άλλο άγχος το τριτάκι, περισσότερα μαθήματα, άλλος/η εκπαιδευτικός συνήθως).

 

Η πρώτη δημοτικού είναι χρονιά προσαρμογής για μικρούς και μεγάλους, το μόνο σίγουρο!

Link to comment
Share on other sites

εμεις κ στην κορη μου τα 0 το ειχαμε στα ζευγαρακια

καμια απο τις δυο δασκαλες δ μας ειπε ποτε ποσες φορες αναγνωση

συνηθως η αντιγραφη ηταν 2-3φορες.ο μικρος ως τωρα ειχε στο πρωτης γραφης

σημερα ειχε πρωτη φορα αντιγραφη μικρη προταση.κ αναγνωση το μισο κειμενο απο τον αχινο

κ μας νομιζω δ ζητανε παπαγαλια.δλδ ουτε τα ζευγαρακια στην κορη,ουτε προπαιδεια κ θρησκευτικα η ιστορια εχει πει παπαγαλια ως τωρα στην τριτη

συμφωνω απολυτα για τα εξωσχολικα.βοηθανε κ στην αναπτυξη λογου μετα,να μαθαινουν νεες λεξεις πιο ιδιαιτερες

καλα,η κορη μου καθε χρονο κ νεα δασκαλα.δ ξερω τι θα γινει με τον μικρο.αλλα αν του χρονου εκεινη εχει την ιδια,αυτο θα ναι σοκ για κεινη:mrgreen:

ευτυχως επειδη εχω κ την μεγαλη τριτη,δ μπορω να πω οτι εχει τοσα πολλα,γτ τις σκεφτομουν σαν δυσκολες ταξεις,αλλα ως τωρα ειναι οκ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

10 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Κοίταξε άμα η δασκάλα ζητήσει να τα πουν απέξω ο δικός μου θα φαίνεται αδιάβαστος γιατί δεν το έχει με την παπαγαλια, δεν τα συγκρατεί. Άμα τα ζητήσει γραπτά ή ρωτήσει πράξεις σίγουρα θα απαντήσει

Να ζητήσει να πουν απ έξω στην πρώτη δημοτικού; Σαν τι δηλαδή, στη γλώσσα εννοείς; 

10 φορές ανάγνωση δεν έχει βάλει, τους δίνει μια λίστα με 20 λέξεις που περιέχουν το γράμμα που έμαθαν για να τις διαβάσουν μια-μια συν την αντιγραφή, από 3 φορές. Κ φωτοτυπίες εννοείται ή από το τετράδιο εργασιών. Τους βάζει σε κάθε αντιγραφή να γράφουν ημερομηνία ολογράφως (τον μήνα) κ ονοματεπώνυμο. Τα ζευγαρακια στα μαθηματικά που λέτε κ εσείς ( κ εμάς το 0 περιέχεται κανονικά). Σε κάθε ενότητα μας δίνει οδηγίες πώς να εκπαιδεύουμε το παιδί στην καθημερινότητα πχ να παίζουμε μαγαζί με ρέστα, όταν περπατάμε στο δρόμο να λέμε μικρότερα-μεγαλυτερα, ψηλα-κοντα ώστε να κατανοήσουν χωροταξικές έννοιες, προτείνει παιχνίδια με αριθμούς, πχ έχουμε τα χέρια πίσω από την πλάτη κ δειχνουμε ένα νούμερο με το ένα κ ένα με το άλλο χέρι, το παιδί λέει κάθε φορά ποιο νούμερο είδε κ πρέπει να κάνει την πρόσθεση στο μυαλό του κ να πει το αποτέλεσμα. Και άλλα που δε θυμάμαι. Κάθε Παρασκευή δεν κάνουν γλώσσα, διαβάζουν παραμύθι κ συζητάνε ή ετοιμάζουν στο σπίτι τα παιδιά κ παρουσιάζουν το αγαπημένο τους βιβλίο ή το ζωάκι τους ή μια φανταστική ιστορία. Εμείς είμαστε στο Ε κ στα σύμβολα μικρότερο/μεγαλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, vicky86 said:

σημερα ειχε πρωτη φορα αντιγραφη μικρη προταση.κ αναγνωση το μισο κειμενο απο τον αχινο

 

αχ και να μουν αχινός βουτηχτής αληθινός !!!! χαχαχαχα !

 

Η δασκάλα του γιου μου και πέρυσι και φέτος τους βάζει αντιγραφή προτάσεις τρεις φορές στο τετράδιο, και είναι η ορθογραφία για την επόμενη ημέρα.

Στη μελέτη κάνουν την αντιγραφή οπότε σπίτι κάνει μία φορά την ορθογραφία, αν κάνει λάθη γράφει τρεις φορές μόνο την λέξη που έχει κάνει λάθος, αν δεν κάνει δεν την ξαναγράφει. Ανάγνωση κάνει πολύ καλή (διαβάζει φουλ βιβλία εξωσχολικά) οπότε δεν κάνει ποτέ σπίτι.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 24/10/2022 at 10:56 ΜΜ, Lenia16 είπε:

Να ζητήσει να πουν απ έξω στην πρώτη δημοτικού; Σαν τι δηλαδή, στη γλώσσα εννοείς

Όχι στην γλώσσα, στα μαθηματικά τα ζευγαρακια των αριθμών εννοούσα. Τελικά δεν ζήτησε τίποτα σχετικό, άρα είναι για να διευκολυνθούν τα παιδιά, για να τα μάθουν.

 

On 24/10/2022 at 10:56 ΜΜ, Lenia16 είπε:

ενότητα μας δίνει οδηγίες πώς να εκπαιδεύουμε το παιδί στην καθημερινότητα πχ να παίζουμε μαγαζί με ρέστα, όταν περπατάμε στο δρόμο να λέμε μικρότερα-μεγαλυτερα, ψηλα-κοντα ώστε να κατανοήσουν χωροταξικές έννοιες, προτείνει παιχνίδια με αριθμούς, πχ έχουμε τα χέρια πίσω από την πλάτη κ δειχνουμε ένα νούμερο με το ένα κ ένα με το άλλο χέρι, το παιδί λέει κάθε φορά ποιο νούμερο είδε κ πρέπει να κάνει την πρόσθεση στο μυαλό του κ να πει το αποτέλεσμα. Και άλλα που δε θυμάμα

Ωραίες ιδέες! 

 

On 24/10/2022 at 10:56 ΜΜ, Lenia16 είπε:

Κάθε Παρασκευή δεν κάνουν γλώσσα, διαβάζουν παραμύθι κ συζητάνε ή ετοιμάζουν στο σπίτι τα παιδιά κ παρουσιάζουν το αγαπημένο τους βιβλίο ή το ζωάκι τους ή μια φανταστική ιστορία. Εμείς είμαστε στο Ε

Πολύ όμορφα αυτά που κάνει η δασκάλα σας! Φαίνεται πως έχει μεράκι και όρεξη.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Έχει πάρει κανείς τα αριθμοκυβακια?βοηθάνε στα μαθηματικα.

 

Δεν τα ξέρω. Λίγο που τα είδα τώρα μου φάνηκαν για μικρότερα παιδιά;

Εμάς η δασκάλα μας, όπως της Λένιας, σε κάθε νέα ενότητα μας έδινε ένα ενημερωτικό φυλλάδιο το οποίο είχε και ιδέες για παιχνίδια στο σπίτι που καλλιεργούν τις αντίστοιχες δεξιότητες. Η κόρη μου ας πούμε συνήθιζε να παίζει με τον παππού της με καρύδια, να τα κάνουν δεκάδες, να τα μοιράσουν στα ισα κλπ. Επίσης τη βοήθησε πολύ που έπαιζαν το επιτραπέζιο Χάλι-Γκάλι καθώς γρήγορα έπρεπε να κάνει υπολογισμούς για να τσεκάρει αν βγαίνει το επιθυμητό άθροισμα και να χτυπήσει πρώτη το κουδούνι.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Έχει πάρει κανείς τα αριθμοκυβακια?βοηθάνε στα μαθηματικα.

Τα κυβακια που τα ενώνεις και φτιάχνεις τις φιγουρες? Αν εννοείς αυτό όχι δεν το έχουμε αλλά ο μικρός μου  έμαθε πολλές μαθηματικές έννοιες και πραξεις βλέποντας την σειρά. Σκέφτεσαι να το πάρεις? 

 

 

1 ώρα πρίν, μαγιοπουλας είπε:

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 48 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Ναι αυτο τως σειράς δεν το έχει δει η μικρή θα της το βάλω μας το έχει πάρει φιλη.δεν μας το δώσε ακομη

Η σειρά προβάλλεται και στην ΕΡΤ και υπάρχει και στο ερτφλιξ και στο ytube. Έχει τρεις κύκλους μεταφρασμένους στα ελληνικά και περιμένω τον επόμενο αν ποτέ προβληθεί. 

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάρει δύο μολύβια που βοηθάνε στο γραφείο ιμο.το ένα με κάτι σαν λαγουδάκι λ το άλλο με κάτι α τιομισθητιξες κουκίδες βα το πω έτσι.

Όλα αυτά βέβαια μεγάλα σε ύψος.ση ερα βρήκα στο τζάμπο κάτι μικρούλικα με γονα από πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...