Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

επαφές μετά τον τοκετό


anemoni1989

Recommended Posts

Καλησπέρα!!! Είμαι μανούλα to be (περιμένουμε απο μερα σε μερα ποτε θα αποφασίσει η μπέμπα μας να βγει) και τις τελευταίες μέρες με απασχολεί ένα θεματάκι.... Πότε επιτρέπεται να έρθουμε σε επαφή με το σύντροφό μας μετά τον τοκετό?? Υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο χρονικό διαστημα που πρέπει να περιμένουμε ή αυτό εξαρτάται απο το πώς γενναμε (καισαρική ή φυσιολογικά)??Και οι επαφές είναι όπως είμασταν πριν ή θέλει να περάσει καιρός μέχρι να υπάρχει η αντίστοιχη ευχαρίστηση ή ακόμα και σωματική ικανότητα για να επανέλθουμε πλήρως???

Κάποιες μπορεί να πείτε "ακόμα δε γέννησες, το επαφές έχεις στο μυαλό σου"??? Αλλά τί να κάνουμε??? Τόσοι μήνες αποχής και προσοχής, δεν είναι και εύκολο!!! Ανθρωποι είμαστε!!! :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Με το καλο το μικρουλι!!

Γεννησα φυσιολογικα... Με την γυναικολογο τα "ειχα παρει" γιατι ήταν επεμβατικος ο τοκετος και δεν την πηρα τηλεφωνο ούτε πηγα να με εξετασει... Εκανα ερωτα στις 30 ημερες περιπου γιατι ηθελα (ισως να μπορουσα και νωριτερα αλλα φοβομουν).... Λοιπον σε εμενα συναιβει το εξης, που δεν περιμενα, ημουν πιο "στενη" από πριν και δυσκολευτηκαμε τις 2-3 πρωτες φορες... μετα ολα οκ :)

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, anemoni1989 είπε:

Καλησπέρα!!! Είμαι μανούλα to be (περιμένουμε απο μερα σε μερα ποτε θα αποφασίσει η μπέμπα μας να βγει) και τις τελευταίες μέρες με απασχολεί ένα θεματάκι.... Πότε επιτρέπεται να έρθουμε σε επαφή με το σύντροφό μας μετά τον τοκετό?? Υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο χρονικό διαστημα που πρέπει να περιμένουμε ή αυτό εξαρτάται απο το πώς γενναμε (καισαρική ή φυσιολογικά)??Και οι επαφές είναι όπως είμασταν πριν ή θέλει να περάσει καιρός μέχρι να υπάρχει η αντίστοιχη ευχαρίστηση ή ακόμα και σωματική ικανότητα για να επανέλθουμε πλήρως???

Κάποιες μπορεί να πείτε "ακόμα δε γέννησες, το επαφές έχεις στο μυαλό σου"??? Αλλά τί να κάνουμε??? Τόσοι μήνες αποχής και προσοχής, δεν είναι και εύκολο!!! Ανθρωποι είμαστε!!! :P

Απεχετε για κάποιο λόγο; Τώρα τελευταίες μερες είναι πολύ καλή ευκαιρία πάντως γιατί μετά ποτέ δεν ξέρεις! Βοηθάει κ να μαλακώσει ο τράχηλος. Με το καλό η μπεμπα.

Link to comment
Share on other sites

καλο ειναι να εχετε επαφες τωρα,θα βοηθησει στον τοκετο

λογικα 40μερες μετα τον τοκετο θα σε δει ο γιατρος σου κ εφοσον ειναι ολα καλα θα εχετε το ελευθερο

η αληθεια ειναι οτι λογω θηλασμου κ φυσικα κουρασης η διαθεση δ ειναι στα υψη.επισης ισως ειναι λιγο πιο επιπονο λογω ξηροτητας,το οποιο λυνεται

κολπικα μετα απο φυσιολογικο δ εχω εμπειρια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, anemoni1989 είπε:

Καλησπέρα!!! Είμαι μανούλα to be (περιμένουμε απο μερα σε μερα ποτε θα αποφασίσει η μπέμπα μας να βγει) και τις τελευταίες μέρες με απασχολεί ένα θεματάκι.... Πότε επιτρέπεται να έρθουμε σε επαφή με το σύντροφό μας μετά τον τοκετό?? Υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο χρονικό διαστημα που πρέπει να περιμένουμε ή αυτό εξαρτάται απο το πώς γενναμε (καισαρική ή φυσιολογικά)??Και οι επαφές είναι όπως είμασταν πριν ή θέλει να περάσει καιρός μέχρι να υπάρχει η αντίστοιχη ευχαρίστηση ή ακόμα και σωματική ικανότητα για να επανέλθουμε πλήρως???

Κάποιες μπορεί να πείτε "ακόμα δε γέννησες, το επαφές έχεις στο μυαλό σου"??? Αλλά τί να κάνουμε??? Τόσοι μήνες αποχής και προσοχής, δεν είναι και εύκολο!!! Ανθρωποι είμαστε!!! :P

 

Θα πρέπει να σε εξετάσει ο γυναικολόγος και να δώσει το OK. Το ελάχιστο είναι 40 μέρες, μπορεί να είναι και αρκετά περισσότερο, ας πούμε αν έχεις πολλά ράμματα, ή καισαρική. 

Επίσης να ξέρεις ότι με τις ορμόνες μετά τη γέννα αλλάζει το πώς αισθάνεσαι και μπορεί για πολύ καιρό να μην έχεις καμία διάθεση για επαφές, οπότε μην πιέσεις τον εαυτό σου και μην κάνεις πλάνα που μπορεί να δημιουργήσουν προσδοκίες που δε θα μπορούν να εκπληρωθούν. Άλλες γυναίκες μπορεί όντως να επανέλθουν σε εβδομάδες, άλλες για αρκετούς μήνες να μην έχουν επιθυμία ως και να νιώθουν αποστροφή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 58 λεπτά , Lenia16 είπε:

Απεχετε για κάποιο λόγο; Τώρα τελευταίες μερες είναι πολύ καλή ευκαιρία πάντως γιατί μετά ποτέ δεν ξέρεις! Βοηθάει κ να μαλακώσει ο τράχηλος. Με το καλό η μπεμπα.

Απεχουμε τις τελευταίες 7βδομαδες γιατί ειχα συσπασεις και τωρα που ειναι απαραίτητο δεν μπορεί ο σύζυγος γτ φοβαται! Ακουσε και τ γιατρο που ειπε οτι στην κολπικη εξεταση επιασε το κεφάλι του μωρού και εδεσε το γλυκό!!! 

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπαν και τα κορίτσια μετά από 40μερες θα μπορείτε κ αφότου σε εξετάσει ο γιατρός.. αλλά αν θηλάζεις όπως είπαν ίσως έχεις αρκετή ξηρότητα κ να μην το ευχαριστιεσαι.. εγώ την πρώτη φορά μετά τον τοκετό με πόνεσε τοσο σαν την πρώτη φορά, μετά πήραμε λιπαντικό κ ήταν κάπως καλύτερα, μετά το εξάμηνο κ πάνω άρχισα να το ξανά ευχαριστιεμαι! Με το καλό πάντως να υποδεχτείς το νέο μέλος!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , λουκουμαδάκι είπε:

Κάνε τώρα που μπορείς γιατί όταν γεννήσεις ξέχνα το.. όπως λένε και για τον ύπνο! :P 

Το πρώτο 4μηνο 5μηνο μου γύριζε το κεφάλι σαν το κοριτσάκι του εξορκιστή όταν πλησίαζε ο σύζυγος. Από κούραση και ορμόνες! Δεν δοκίμασα ούτε τόσο δα! Μπαίνοντας το καλοκαίρι σαααα να ήρθε λίγο η όρεξη αλλά οι πρώτες φορές ήταν λίγο απογοητευτικές,ξηρότητα και ατσουμπαλιαση σα να το είχα ξεχάσει το άθλημα! Πλέον σχεδόν γυρίσαμε στα φυσιολογικά! Αν έχεις όρεξη πάντως μετά τις 40 50 μέρες βουρ! Θα είναι και καλή εκτόνωση! 

Αμ ελα που δε μπορώ!!! Και πως να μπορω δηλαδή, 38 εβδομαδων? Αχαχαχχαχαχαχα

Προς το παρόν πάντως ανυπομονώ γτ εχει γυρισει το ματι απο την στερηση και τις ορμονες!!! Για να δουμε τι θα γίνει στη λοχεια!!!! Με προβληματισατε!!! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όπως αναφέρθηκε στις 40 μερες σε βλέπει ο γυναικολόγος σου και συνήθως δίνει το πράσινο φως. Με καισαρική εγώ Τις πρωτες φορές εγώ είχα πόνο, όχι πολύ αλλά αρκετό για να μου χαλάσει την διάθεση και εννοείται για κορύφωση ΟΥΤΕ ΚΑΝ. Τώρα στους 3 μήνες νιώθω πολύ καλύτερα σχεδόν όπως πριν. Επισης χρησιμοποιούμε λιπαντικό. Επισης κάποιο προσωπικό βοήθημα κάνει δουλειά όταν βιάζοσαστε για να μην ξυπνήσει το μωρό! 

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!με το καλο το μωρο σου!!θα συμφωνησω με τισ κοπελεσ,στις 40 μερεσ συνηθως αν δεν υπαρχει καποιο προβλημα ο γιατροσ σ δινει το οκ!!εγω εκανα πρωτη φορα μετα την γεννα θυμαμαι κιολας την 50η μερα!!!χαχαχ!!νομιζω οτι οπως και να γεννησεις θελεις χρονο να επανελθεις σωματικα .ημουν σιγουρη κιολασ εγω οτι εφοσον γεννησα με καισαρικη θα το ευχαριστηθω και οτι δεν θα ποναω!!!οι πρωτεσ 5 φορεσ ηταν χαλιααα...επεσα απο τα συννεφα πονουσε και η τομη την ωρα της πραξης καθως πονουσα και απο κατω(δεν καταλαβα γιατι απο κατω αφου δεν ειχα γεννησει φυσιολογικα αλλα προφανως ειναι λογω ξηροτητας οπως αναφερθηκε, επισης ενας γιατροσ που με ειδε αργοτερα μου ειπε οτι εφοσον ειχα ξεκινησει διαδιακασια για φυσιολογικα μονο και μονο η εξεταση που γινοταν καθε 5 λεπτα για να δουν την διαστολη αρκει για να σε τραυματισει και απο κατω,δεν το εψαξα παραπανω),τωρα μετα απο 9 μηνεσ τυχαινει να πονεσει η τομη καμια φορα αλλα οχι κατι σημαντικο!!οσο περναει ο καιροσ τοσο καλυτερα!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , sweety** είπε:

καλησπερα!με το καλο το μωρο σου!!θα συμφωνησω με τισ κοπελεσ,στις 40 μερεσ συνηθως αν δεν υπαρχει καποιο προβλημα ο γιατροσ σ δινει το οκ!!εγω εκανα πρωτη φορα μετα την γεννα θυμαμαι κιολας την 50η μερα!!!χαχαχ!!νομιζω οτι οπως και να γεννησεις θελεις χρονο να επανελθεις σωματικα .ημουν σιγουρη κιολασ εγω οτι εφοσον γεννησα με καισαρικη θα το ευχαριστηθω και οτι δεν θα ποναω!!!οι πρωτεσ 5 φορεσ ηταν χαλιααα...επεσα απο τα συννεφα πονουσε και η τομη την ωρα της πραξης καθως πονουσα και απο κατω(δεν καταλαβα γιατι απο κατω αφου δεν ειχα γεννησει φυσιολογικα αλλα προφανως ειναι λογω ξηροτητας οπως αναφερθηκε, επισης ενας γιατροσ που με ειδε αργοτερα μου ειπε οτι εφοσον ειχα ξεκινησει διαδιακασια για φυσιολογικα μονο και μονο η εξεταση που γινοταν καθε 5 λεπτα για να δουν την διαστολη αρκει για να σε τραυματισει και απο κατω,δεν το εψαξα παραπανω),τωρα μετα απο 9 μηνεσ τυχαινει να πονεσει η τομη καμια φορα αλλα οχι κατι σημαντικο!!οσο περναει ο καιροσ τοσο καλυτερα!!

Πωπωωωωω ταλαιπωρία η εγκυμοσυνη, ταλαιπωρία και το μετα!!! Μ αρεσει που λενε ν κανω γρήγορα και το 2ο!!!αχχαχαχαχαχαχα 

Αμ δε!!! Θα τ ξεχάσουμε το άθλημα μετά!!!! Αχχαχαχαχαχαχα 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 56 λεπτά , sweety** είπε:

περιμενουμε να μας πεισ και εσυ οταν με το καλο γινειι την εμπειρια σου!!

Αχαχχαχαχαχα το υπόσχομαι!! Προς το παρόν παντως ενα εχω να δηλώσω :το επαφές στον 9ο ειναι αθλος!!! Αποφασισε ο σύζυγος να το παλεψει (χιχιχιχιχι ειναι γελοιο) και ευελπιστώ να πιάσει τόπο ο κοπος του 

Αχαχχαχαχαχα 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, anemoni1989 είπε:

Αχαχχαχαχαχα το υπόσχομαι!! Προς το παρόν παντως ενα εχω να δηλώσω :το επαφές στον 9ο ειναι αθλος!!! Αποφασισε ο σύζυγος να το παλεψει (χιχιχιχιχι ειναι γελοιο) και ευελπιστώ να πιάσει τόπο ο κοπος του 

Αχαχχαχαχαχα 

Να ξερεις μονο οτι χρειαζεται ενας καποιος αριθμος επαφων για να βοηθηθει ο τραχηλος, με μια φορα πολυ δυσκολα να πετυχετε κατι. Πεσ'του οτι ειναι καθηκον του να κλεισει την εγκυμοσυνη οπως την ξεκινησε :-D 

 

Παντως, οσον αφορα το θεμα, κι εμενα μετα τις 40 μερες μου εδωσε πρασινο φως. Βεβαια, τους πρωτους μηνες δεν ημουν σε καθολου ερωτικη φαση, ξηροτητα κολπου, κουραση, τα ραμματα (της περινεοτομης ) με ενοχλουσαν αρκετα. Μπορω να πω οτι γυρω στους 6 μηνες επανηλθα πληρως!

 
Link to comment
Share on other sites

Στην πλειοψηφία ,θα συμφωνήσω ότι δίνουν το πράσινο φως στις 40 μέρες και έπειτα από εξέταση του γιατρού. Νομίζω ότι παίζουν ρόλο τα ράμματα για το οκ... Αν είναι πολλά δίνουν παράταση. Θέλει λίγο "τρόπο" στην αρχή αλλά επανέρχεσαι ,μην αγχώνεσαι... 

Εξαρτάται απο το πόσα ράμματα και που έχεις. Εγώ που είμαι ένα "κακό"παράδειγμα πήρα πράσινο φως στους 2,5 μήνες!!! Βέβαια ,καθόλου δεν με ενοχλησε γιατί δεν είχα και διάθεση για ερωτοτροπίες...Όταν τις δοκίμασα...ξαναεζησα την αθώα εποχή της παρθενίας...

Μην αγχώνεσαι πάντως,δεν είναι τίποτα... Θα το δεις εκ των έσω όταν με το καλό γεννήσεις!!

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια, ακούω αυτά με τις 40 μερες και τρελαινομαι! Τι αντοχες ειχατε; Τοσο πολυ αντέχετε την αΰπνια; Εγω με μωρο που ξυπνουσε μεν τη νυχτα αλλα με προγραμμα, αρα σχετικα καλη παριπτωση, δεν ειχα διαθεση να χαραμισω ουτε πεντάλεπτο από τον ύπνο μου! για πεντε μηνες μεχρι δλδ που κοιμηθηκε σερι. μετά άρχισε το σπορ, βοήθησε κ το καλοκαίρι. τώρα που ξυπνάω πάλι για αντλήσεις μπήκε ξανά εμπάργκο μέχρι να δω τα νεύρα να χτυπάνε κόκκινο όποτε γίνεται έκτακτη άρση του αποκλεισμού! 

Link to comment
Share on other sites

Kαι εμένα μετά τις 40 ημέρες μου είχε δώσει το οκ ο γιατρός όμως η αληθεια είναι πως δεν είχα καθόλου αντοχές για κάτι τέτοιο, κάτι το ξενύχτι κάτι οι ορμόνες...ούτε καν μου περνούσε απο το μυαλό!

Link to comment
Share on other sites

On 5/10/2018 at 7:18 ΜΜ, Lenia16 είπε:

Απεχετε για κάποιο λόγο; Τώρα τελευταίες μερες είναι πολύ καλή ευκαιρία πάντως γιατί μετά ποτέ δεν ξέρεις! Βοηθάει κ να μαλακώσει ο τράχηλος. Με το καλό η μπεμπα.

Πλεον οχι γιατί  φοβαται ο σύζυγος!! Ααχχαχαχαχαχαχα 

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Καλησπερα σας κοριτσια!! Με απασχολει κατι εδω και μερες και νιωθω λιγο αβολα να το συζητησω με τν γυναικολογο μου και θα ηθελα να ακουσω και εσας μηπως εχει συμβει και σε καμια αλλη! Εχω ακριβως 2 μηνες απο την μερα που γεννησα και πριν λιγες μερες που πηγα για την εξεταση μετα τις 40 στον γυναικολογο μου ειπε πως ειπε ολα καλα και οτι μπορω ελευθερα να εχω ξανα σεξουαλικη επαφη με τν αντρα μου ομως συμβαινει κατι περιεργο οταν συγνωμη κιολας ερχομαι σε οργασμο ειτε κατα την διαρκεια της σεξοθαλικης επαφης ειτε μονη μονη μου γιατι το δοκιμασα για να δω δεν βγαζω υγρα απο τν κολπο μου ενω γενικοτερα εχω! εχει συμβει σε καμια αλλη πρεπει να ανυσηχισω η θα επανελθει και ειναι λογο τοκετου? 

Link to comment
Share on other sites

On 25/8/2019 at 4:46 ΜΜ, Vagiav είπε:

Καλησπερα σας κοριτσια!! Με απασχολει κατι εδω και μερες και νιωθω λιγο αβολα να το συζητησω με τν γυναικολογο μου και θα ηθελα να ακουσω και εσας μηπως εχει συμβει και σε καμια αλλη! Εχω ακριβως 2 μηνες απο την μερα που γεννησα και πριν λιγες μερες που πηγα για την εξεταση μετα τις 40 στον γυναικολογο μου ειπε πως ειπε ολα καλα και οτι μπορω ελευθερα να εχω ξανα σεξουαλικη επαφη με τν αντρα μου ομως συμβαινει κατι περιεργο οταν συγνωμη κιολας ερχομαι σε οργασμο ειτε κατα την διαρκεια της σεξοθαλικης επαφης ειτε μονη μονη μου γιατι το δοκιμασα για να δω δεν βγαζω υγρα απο τν κολπο μου ενω γενικοτερα εχω! εχει συμβει σε καμια αλλη πρεπει να ανυσηχισω η θα επανελθει και ειναι λογο τοκετου? 

Γενικοτερα υπαρχει μια ξηροτητα μετα τον τοκετο, ειδικα με τον θηλασμο. Με χρηση λιπαντικου θα ειναι πιο ευκολο

Δ ξερω ομως επειδη αναφερεις οτι γενικα εχεις υγρα

Link to comment
Share on other sites

On 8/25/2019 at 4:46 PM, Vagiav said:

Καλησπερα σας κοριτσια!! Με απασχολει κατι εδω και μερες και νιωθω λιγο αβολα να το συζητησω με τν γυναικολογο μου και θα ηθελα να ακουσω και εσας μηπως εχει συμβει και σε καμια αλλη! Εχω ακριβως 2 μηνες απο την μερα που γεννησα και πριν λιγες μερες που πηγα για την εξεταση μετα τις 40 στον γυναικολογο μου ειπε πως ειπε ολα καλα και οτι μπορω ελευθερα να εχω ξανα σεξουαλικη επαφη με τν αντρα μου ομως συμβαινει κατι περιεργο οταν συγνωμη κιολας ερχομαι σε οργασμο ειτε κατα την διαρκεια της σεξοθαλικης επαφης ειτε μονη μονη μου γιατι το δοκιμασα για να δω δεν βγαζω υγρα απο τν κολπο μου ενω γενικοτερα εχω! εχει συμβει σε καμια αλλη πρεπει να ανυσηχισω η θα επανελθει και ειναι λογο τοκετου? 

Θηλαζεις? Αν ναι οι ορμόνες είναι ο,τι να ναι τώρα, πολλά περίεργα μπορούν να συμβαίνουν. Πάντως μπράβο που επανήλθες τόσο γρήγορα εγώ στους 2μιση μήνες το πρώτο δοκίμασα και πέθανα στον πόνο για οργασμό ούτε λόγος. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...