Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

2 ώρες πρίν, Lenia16 είπε:

Όντως. Όμως μια μανικιουριστα ή μια κομμώτρια θα βγάλει 50 ευρώ την ημέρα -τουλαχιστον- κ μαύρα. Έτσι θα το πάμε τώρα;

Αρα συμφέρει μία νέα κοπέλα να γίνει μανικιορίστα, αν πιστεύει ότι θα βρει δουλειά. Από την άλλη μπορεί να δει ότι το 50% από τις μανικιουρίστες δεν έχει δουλειά και να μην το κάνει. Η να σκεφτεί ότι η μανικιουρίστα και στα 60 τόσα θα παίρνει τη μέρα, και να επενδύσει στο δικηγόρος με το στόχο όταν προχωρήσει την καριέρα της να βγάζει 500 τη μέρα.

Ειναι λογικές παράμετροι να λάβει κανείς υπόψη. Στην αγορά εργασίας ο μισθός είναι θέμα προσφοράς και ζήτησης. Αν στο επάγγελμα που προσπαθείς να κάνεις δε βρίσκεις τίποτα ή βρίσκεις δουλειά με 100 ευρώ το μήνα, αλλάζεις επάγγελμα αν μπορεις, δε ζητάς αύξηση. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 105
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αλήθεια τώρα θα αναπτύξουμε τι δουλειά πρέπει να ψάξει να κάνει ένα νέο κορίτσι? Ρώτησε η κοπέλα αν τα χρήματα είναι λίγα. Νομίζω η Λένια έκανε τύπου χιούμορ,  εγώ γέλασα πάντως όταν διάβασα για το μανικιούρ. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως λετε πολλες πως τα 150 ειναι λιγα και τα 200 πχ ειναι καλά.  Αυτο ποιος το κρίνει κ ποιός το ορίζει? Οποιος εχει δουλεψει στον ιδιωτικό τομεα σε θέσεις οχι στελέχους φυσικα γνωριζει πως και τα 150 ειναι νορμαλ για τριήμερο για την εποχη, το Νορμάλ μεσα σε πολλα εισαγωγικά. Και μην ξεχνάτε οτι μιλαμε για χρηματα αφορολόγητα. Συμφωνώ με την ΑΡΓΚ πως η αγορα υπακούει στο νομό προσφοράς ζήτησης. 

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για 1,7 ευρώ ωρομίσθιο ή 12,5 ευρώ ημερομίσθιο. Προφανώς και είναι εξαιρετικά λίγα τα χρήματα, ανεξάρτητα από την περιοχή στην οποία αναφέρεται η κοπέλα.

Ο τρόπος που σε αντιμετωπίζει η ζωή είναι ένας ανελέητος καθρέφτης του τρόπου που εσύ αντιμετωπίζεις τη ζωή.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, marakiz είπε:

Αλήθεια τώρα θα αναπτύξουμε τι δουλειά πρέπει να ψάξει να κάνει ένα νέο κορίτσι? Ρώτησε η κοπέλα αν τα χρήματα είναι λίγα. Νομίζω η Λένια έκανε τύπου χιούμορ,  εγώ γέλασα πάντως όταν διάβασα για το μανικιούρ. 

Μα έτσι δε γίνεται πάντα; Ξεκινάμε για Θεσσαλονίκη από Αθήνα κ φτάνουμε μέσω Αλεξανδρούπολης! Κ το καλύτερο είναι ότι η κοπέλα ουτε έχει απαντήσει!:-D

Προφανώς, τόσες διαφορετικές γυναίκες θα έχουμε κ διαφορετικές απόψεις. Απλά εγώ αναρωτιέμαι, όλες αυτές που ισχυρίζονται ότι είναι μια χαρά τα 150 ευρώ, θα πήγαιναν να δουλέψουν ή θα έστελναν το παιδί τους να δουλέψει για 1,5 ευρώ την ώρα; Κ μην ακούσω για μικρη, άπειρη κλπ γιατί κ ο ανειδίκευτος που μοιράζει φυλλάδια περισσότερα παίρνει, όχι ο άνθρωπος που θα κρατάει το παιδί σου, μέσα στο σπίτι σου. Σε αυτή τη νοοτροπία βασίζονται οι εργοδότες κ δίνουν όσο πάει κ λιγότερα. Αν δεν καταδεχόταν να πάει κανείς θα αναγκάζονταν να πληρώσουν καλύτερα. Στο τέλος, λόγω ανάγκης θα δουλεύουμε τσάμπα, για την εμπειρία, οπως προτεινε κ η @ΑΡΓΚ. Μη σου πω να τους πληρώνουμε κιόλας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στα 15 μου και για μερικά χρόνια, έπαιρνα 3-4 ευρώ την ώρα, για καθημερινή ολιγόωρη φροντίδα παιδιών 3-5 χρονων. Συγκεκριμένα, το έπαιρνα μεσημέρι από το παιδικό, έτρωγε, παίζαμε και το κοίμιζα, οπότε είτε είχε ξυπνήσει μέχρι να έρθει η μαμά το απόγευμα, είτε το έβρισκε να κοιμάται. Χωρίς δουλειές φυσικά και το φαγητό το είχε έτοιμο η μαμά. 

 

Πολλά χρόνια πριν, προ κρίσης και τα σχετικα.

Σήμερα, θα θεωρούσα λογικό να κάνω τα αντίστοιχα για 2 ευρώ την ώρα, κάτι που ανταποκρίνεται στον κατώτατο χονδρικά, θεωρώντας δεδομένο, ότι είναι ανασφάλιστη εργασία και πληρώνει με την ώρα. 

Κάτω από αυτό όμως, το θεωρώ όχι μόνο λίγα, (και τα 2 ευρώ την ώρα, λίγα είναι), αλλά και αντισυναδελφικό, αντιεργατικό, όπως θέλετε πείτε το. Θεωρώ απαράδεκτο να πηγαίνει κανείς να κάνει μια δουλειά, με χρήματα πολύ λιγότερα, απ' όσα συνηθίζει να πληρώνει αυτή η δουλειά. Εϊναι αυτό που λέμε "χαλάει την πιάτσα" και τελικά λειτουργεί εις βάρος και του ιδιου, αλλά και του κάθε εργαζόμενου. 

 

Οπότε, αν δεν έχεις πραγματικά ανάγκη αυτά τα 150ευρώ, μην εργάζεσαι αν δεν ορίσεις μία καλύτερη αμοιβή. Οποιαδήποτε ευκαιριακή εργασία, ημιαπασχόληση, θα σου δώσει τουλάχιστον 200ευρώ και ένσημα.

Επεξεργάστηκαν by kine
Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, Lenia16 είπε:

Στο τέλος, λόγω ανάγκης θα δουλεύουμε τσάμπα, για την εμπειρία, οπως προτεινε κ η @ΑΡΓΚ. Μη σου πω να τους πληρώνουμε κιόλας.

 

Δεν έχω ιδέα σε τη ηλικία και τι κλάδο είσαι, αλλά η δωρεάν εργασία ή εργασία αμοιβόμενη με πενταροδεκάρες για την εμπειρία και μόνο δεν είναι κάτι που προτείνω, είναι η πραγματικότητα. Και ήταν και προ κρίσης σε αρκετά επαγγέλματα, δεν έγινε τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Μια πρόχειρη αναζήτηση σε γνωστο αγγελιοsite σήμερα για να έχουμε μέτρο σύγκισης σήμερα, δείχνει να προσφέρουν:

 - 120 ευρώ το μήνα για έμπειρη babysitter με μεταφορικό μέσο για 3ωρη απασχόληση καθημερινά με φροντίδα παιδιού με ειδικές ανάγκες

 - 650 ευρώ για εσωτερική κυρία, με φύλαξη παιδιού και τις οικιακές εργασίες

- 200 ευρω για έμπειρη παιδαγωγό με συστάσεις, για 3ωρη απασχόληση 2 παιδιών προσχολικής ηλικίας καθημερινά

- 550 ευρώ για  έμεπιρη με συστάσεις εσωτερική κυρία ανω των 45, για όλες τις οικιακες εργασίες και φροντίδα νεογέννητου

 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Μια πρόχειρη αναζήτηση σε γνωστο αγγελιοsite σήμερα για να έχουμε μέτρο σύγκισης σήμερα, δείχνει να προσφέρουν:

 - 120 ευρώ το μήνα για έμπειρη babysitter με μεταφορικό μέσο για 3ωρη απασχόληση καθημερινά με φροντίδα παιδιού με ειδικές ανάγκες

 - 650 ευρώ για εσωτερική κυρία, με φύλαξη παιδιού και τις οικιακές εργασίες

- 200 ευρω για έμπειρη παιδαγωγό με συστάσεις, για 3ωρη απασχόληση 2 παιδιών προσχολικής ηλικίας καθημερινά

- 550 ευρώ για  έμεπιρη με συστάσεις εσωτερική κυρία ανω των 45, για όλες τις οικιακες εργασίες και φροντίδα νεογέννητου

 

Μα σοβαρά τώρα; Να αρχίσω κ εγώ να παραθέτω αγγελίες με πολύ παραπάνω χρήματα είναι πανευκολο, υπάρχουν απειρες. Αυτό είναι το νοημα;

Εγώ, όπως είπα κ πρωτύτερα, θα ντρεπόμουν κ να προτείνω τέτοιο ποσό σε άνθρωπο για να μου κρατήσει το παιδί κ να μου κάνει κ "ελαφριές δουλειές". Αν εσεις θεωρειτε ότι στο όνομα της κρίσης είναι πρέπον να εξευτελιζουμε τους εργαζομενους, ακόμα κ μη πτυχιούχους ή άπειρους, λέγοντας ή τα ψίχουλα ή κατσε σπίτι σου, τότε πάω πάσο. Συνήθως, αυτά είναι πεποιθήσεις κ πρακτικές ανθρώπων που τα βρήκαν όλα έτοιμα κ νομίζουν ότι οι υπόλοιποι τους χρωστάνε κ δεν με χαρακτηρίζουν, οπότε είναι άτοπη η οποιαδήποτε περαιτερω συζήτηση. Αν η κοπέλα πιστεύει ότι η απασχόληση αξίζει για 150€ το μηνα, ας παει. Αν όχι, ας βρει κάτι άλλο. Το πιο πιθανό είναι να ξεκινήσει κ μόλις αποκτήσει εμπειρία να βρει κάτι καλύτερο κ να τους παρατήσει. 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Lenia16 είπε:

Μα σοβαρά τώρα; Να αρχίσω κ εγώ να παραθέτω αγγελίες με πολύ παραπάνω χρήματα είναι πανευκολο, υπάρχουν απειρες. Αυτό είναι το νοημα;

Εγώ, όπως είπα κ πρωτύτερα, θα ντρεπόμουν κ να προτείνω τέτοιο ποσό σε άνθρωπο για να μου κρατήσει το παιδί κ να μου κάνει κ "ελαφριές δουλειές". Αν εσεις θεωρειτε ότι στο όνομα της κρίσης είναι πρέπον να εξευτελιζουμε τους εργαζομενους, ακόμα κ μη πτυχιούχους ή άπειρους, λέγοντας ή τα ψίχουλα ή κατσε σπίτι σου, τότε πάω πάσο. Συνήθως, αυτά είναι πεποιθήσεις κ πρακτικές ανθρώπων που τα βρήκαν όλα έτοιμα κ νομίζουν ότι οι υπόλοιποι τους χρωστάνε κ δεν με χαρακτηρίζουν, οπότε είναι άτοπη η οποιαδήποτε περαιτερω συζήτηση. Αν η κοπέλα πιστεύει ότι η απασχόληση αξίζει για 150€ το μηνα, ας παει. Αν όχι, ας βρει κάτι άλλο. Το πιο πιθανό είναι να ξεκινήσει κ μόλις αποκτήσει εμπειρία να βρει κάτι καλύτερο κ να τους παρατήσει. 

 

Αντιθέτως η λογική του ανθρώπου που χρειάζεται τα χρήματα, ειναι:

Ας κάνω ό,τι καλύτερο υπάρχει τώρα, ελπίζοντας να βρω κάτι καλύτερο αργότερα.

Το "τα χρήματα αυτά είναι υποτιμητικά και αρνουμαι να δουλέψω" είναι λογική ανθρώπου που δεν έχει οικονομική ανάγκη. 

Εννοείται οτι αν η κοπέλα έχει βρει ευκαρίες με 150, 300 και 700 ευρώ, ε δε θα πάει φαντάζομαι στα 150!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οι τιμές που λέει η ΑΡΓΚ παίζουν κανονικότατα και δεν είναι μόνο αγγελίες δυστυχώς. Τις έχω ακούσει και για περιοχές πολύ υψηλού εισοδήματος (Εκάλη) με εσωτερική των 600 ευρώ, Φιλοθέη με 8ωρη απασχόληση χωρίς ένσημα από παιδαγωγό απόφοιτη ΑΕΙ έμπειρη με 400 ευρώ μισθό χωρίς οικιακές εργασίες, έχω ακούσει και 450ε με οικιακές εργασίες από περιοχή μέσου εισοδήματος (Χαλάνδρι) για κυρία έμπειρη αλλά όχι απόφοιτη παιδαγωγικών. Έχω καταλήξει ότι στις περιοχές πολύ υψηλού ετήσιου εισοδήματος γίνονται και τα σκληρότερα παζάρια και δεν εκτιμούν καθόλου μα καθόλου τι σημαίνει φροντίδα και απασχόληση παιδιού και μάλιστα προσπαθούν να χωρέσουν στα καθήκοντα και πολλές οικιακές εργασίες, ακόμα κι όταν μιλάμε για φροντίδα βρεφών και νηπίων, τα οποία κυριολεκτικά χρειάζονται να είσαι συνεχώς κατά πόδας σε θέματα ασφαλείας. 

 

Παράλληλα, οι κυρίες που καθαρίζουν το σπίτι και κάνουν ορισμένες οικιακές εργασίες 1 φορά την εβδομάδα παίρνουν πολύ πολύ περισσότερα (συγκεκριμένα κάτω από 6-7ε/ώρα δεν έχω πετύχει ποτέ και φυσικά υπάρχει και 8ε και παραπάνω). Δεν υποτιμώ αυτό το επάγγελμα, καθώς είναι σκληρό και σε βγάζει νοκ άουτ στο τέλος της μέρας, αλλά τι να πούμε και για τη φροντίδα ζωηρότατων νηπίων που ενέχουν και κινδύνους σε θέματα ασφάλειας! 

 

Συνεπώς, πολύ κακοπληρωμένο το επάγγελμα της babysitter, αλλά απ' την άλλη πολύ κακοπληρωμένη κάθε υπηρεσία σε επίπεδο μισθωτής εργασίας στις μέρες μας, είτε σε ιδιωτικό είτε σε δημόσιο τομέα. 

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Οι τιμές που υπάρχουν στα Βόρεια προάστια, με βάση την προσωπική μου εμπειρία και αυτή από τον κύκλο μου είναι για κύρια που κάνει οικιακές εργασίες 9-12 ευρώ την ώρα αν εργάζεται 1-2 ημέρες εβδομαδιαίως και αν εργάζεται καθημερινά συμφωνείται μισθός που κυμαίνεται στα 6-8 ευρώ την ώρα.

Για baby sitter 8-10 ευρώ την ώρα και αν πρόκειται για πλήρη απασχόληση συμφωνείται συνήθως μισθός που αναγωγικά αποδίδει 6-8 ευρώ ωρομισθιο.

Ο τρόπος που σε αντιμετωπίζει η ζωή είναι ένας ανελέητος καθρέφτης του τρόπου που εσύ αντιμετωπίζεις τη ζωή.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Αννα 35 είπε:

Οι τιμές που υπάρχουν στα Βόρεια προάστια, με βάση την προσωπική μου εμπειρία και αυτή από τον κύκλο μου είναι για κύρια που κάνει οικιακές εργασίες 9-12 ευρώ την ώρα αν εργάζεται 1-2 ημέρες εβδομαδιαίως και αν εργάζεται καθημερινά συμφωνείται μισθός που κυμαίνεται στα 6-8 ευρώ την ώρα.

Για baby sitter 8-10 ευρώ την ώρα και αν πρόκειται για πλήρη απασχόληση συμφωνείται συνήθως μισθός που αναγωγικά αποδίδει 6-8 ευρώ ωρομισθιο.

Φαντάζομαι π.χ. για Εκάλη ή κάτι αντίστοιχο και για οικογένειες όπου μιλάμε για ιδιωτικά σχολεία όταν έρθει η ωρα; Για να υπάρξει μία πιο σαφής εικόνα ρωτάω, μην παρεξηγηθώ.

Link to comment
Share on other sites

Σε εμάς, Γλυφάδα (αλλά όχι κέντρο, προς Αργυρούπολη) οι τιμές για τις baby-sitter είναι γύρω στα 600-700 ευρώ για 8-9 ώρες, όχι παιδαγωγός και χωρίς δουλειές σπιτιού. Και μιλάω για πολλές περιπτώσεις, είχαν γνωρίσει ουκ ολίγες με την μικρή στην παιδική χαρά το διάστημα που δε δούλευα με την άδεια αλλά και φέτος το καλοκαίρι που δε δούλευα κάποιες καθημερινές. Παρόμοιες τιμές μου λένε και συνάδελφοι με μικρά μωρά που έχουν γυναίκα στο σπίτι, το πιο χαμηλό που έχω ακούσει είναι 600 ευρώ για 6ώρο σε δίδυμα (πάντα χωρίς δουλειές και όχι παιδαγωγοί).

Σαφώς και όλα είναι θέμα ζήτησης και προσφοράς. Μιλώντας όμως από την πλευρά του "εργοδότη" το θεωρώ υποτιμητικό να δίνω 5 ευρώ/ώρα στη γυναίκα που μου καθαρίζει και στη γυναίκα που μου κρατάει το παιδί να δίνω 1,5ευρώ. Αντίστοιχα, μια κοπέλα που κάνει αυτή τη δουλειά μπορεί να εκτιμήσει την εργασία που προσφέρει και να ψάξει για εργασία ανάλογα, έχοντας υπόψη τι παίζει στην αγορά και με πόσο μπορεί να μειώσει τις απαιτήσεις της. Ωστόσο αρκετές φορές έχω ακούσει για κοπέλες, ειδικά άπειρες, που θεώρησαν ότι με λίγα χρήματα μπορούν να ανταπεξέλθουν (και αντίστοιχα μαμάδες να λένε πόσο φθηνά τους βγαίνει). Γρήγορα όμως διαπίστωσαν ότι τελικά η αμοιβή τους είναι πολύ μικρή (συγκριτικά με την κούραση και τις απαιτήσεις) και έτσι βρήκαν κάτι καλύτερο, αφήνοντας τις οικογένειες στα κρύα του λουτρού. Προσωπικά προτιμώ να ανταμοίβω καλά αυτόν που δουλεύει για εμένα (και να δίνω αντίστοιχα δώρα) και ας πιεζομαι, ώστε να νιώθει και ο ίδιος ότι εκτιμώ την δουλειά του και να έχει ένα κίνητρο να συνεχίσει.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πω πάντως ως παιδί δυτικών προαστίων για τις τιμές που παίζουν στα πέριξ, ότι ακόμα και εδώ, τα 400 ευρώ το μήνα για 7ωρη-8ωρη εργασία είναι από τα χαμηλότερα ποσά που μπορούν να δοθούν. Τώρα το ότι υπάρχουν αναλογικά μικρότεροι μισθοί, φυσικά υπάρχουν και υπήρχαν και θα υπάρχουν, όμως ότι και να λέτε θεωρώ πως είναι η εξαίρεση ακόμα και σήμερα και πως όποιος το δέχεται δεν θα είναι μόνιμος, θα είναι μια ξεπέτα που θα κάνει απλά και μόνο επειδή έχει πολύ μεγάλη ανάγκη. Και με το που παρουσιαστεί κάτι, θα την κάνει ελαφρά και πολύ καλά θα κάνει. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 11/11/2017 at 6:30 PM, kine said:

Στα 15 μου και για μερικά χρόνια, έπαιρνα 3-4 ευρώ την ώρα, για καθημερινή ολιγόωρη φροντίδα παιδιών 3-5 χρονων. Συγκεκριμένα, το έπαιρνα μεσημέρι από το παιδικό, έτρωγε, παίζαμε και το κοίμιζα, οπότε είτε είχε ξυπνήσει μέχρι να έρθει η μαμά το απόγευμα, είτε το έβρισκε να κοιμάται. Χωρίς δουλειές φυσικά και το φαγητό το είχε έτοιμο η μαμά. 

 

Πολλά χρόνια πριν, προ κρίσης και τα σχετικα.

Σήμερα, θα θεωρούσα λογικό να κάνω τα αντίστοιχα για 2 ευρώ την ώρα, κάτι που ανταποκρίνεται στον κατώτατο χονδρικά, θεωρώντας δεδομένο, ότι είναι ανασφάλιστη εργασία και πληρώνει με την ώρα. 

Κάτω από αυτό όμως, το θεωρώ όχι μόνο λίγα, (και τα 2 ευρώ την ώρα, λίγα είναι), αλλά και αντισυναδελφικό, αντιεργατικό, όπως θέλετε πείτε το. Θεωρώ απαράδεκτο να πηγαίνει κανείς να κάνει μια δουλειά, με χρήματα πολύ λιγότερα, απ' όσα συνηθίζει να πληρώνει αυτή η δουλειά. Εϊναι αυτό που λέμε "χαλάει την πιάτσα" και τελικά λειτουργεί εις βάρος και του ιδιου, αλλά και του κάθε εργαζόμενου. 

 

Οπότε, αν δεν έχεις πραγματικά ανάγκη αυτά τα 150ευρώ, μην εργάζεσαι αν δεν ορίσεις μία καλύτερη αμοιβή. Οποιαδήποτε ευκαιριακή εργασία, ημιαπασχόληση, θα σου δώσει τουλάχιστον 200ευρώ και ένσημα.

 

Sorry για το off topic, αλλά αυτό που περιγράφεις είναι παιδική εργασία και διώκεται από το Νόμο! απορώ πως ενήλικες πλήρωναν ένα ανήλικο για να προσέχει ανήλικα!!!

"Λευτεριά στο zaxaroulini!!!"

Link to comment
Share on other sites

Η παιδική εργασία δεν είναι παράνομη. Υπάρχουν μόνο πολύ συγκεκριμένοι περιορισμοί. 

 

Aνήλικοι κάτω των 15 ετών απαγορεύεται να απασχολούνται σε οποιαδήποτε εργασία, εκτός αν πρόκειται για καλλιτεχνικές ή παρεμφερείς δραστηριότητες (π.χ. διαφήμιση), από τις οποίες δεν απειλείται η σωματική και η ψυχική τους υγεία ή η ηθική τους και δεν ξεπερνούν τις δύο μέχρι πέντε ώρες ημερησίως ανάλογα με την ηλικία.

 

Σε κάθε περίπτωση είναι παράνομο να απασχολούνται ανήλικοι σε εργασίες «επικίνδυνες, βαριές ή ανθυγιεινές, καθώς και σε εργασίες που βλάπτουν την ψυχική τους υγεία και γενικά εμποδίζουν την ελεύθερη ανάπτυξη της προσωπικότητάς τους», καθώς και να εργάζονται τη νύχτα (ειδικά από τις δέκα το βράδυ μέχρι τις έξι το πρωί).

 

Παιδιά κάτω των 16 ετών, καθώς και παιδιά που φοιτούν σε κάθε τύπου σχολείο, δεν επιτρέπεται να απασχολούνται πάνω από έξι ώρες την ημέρα και τριάντα ώρες τη βδομάδα. Όλοι οι ανήλικοι εργαζόμενοι δικαιούνται δώδεκα ώρες ξεκούρασης τη μέρα. Κατά τα λοιπά, οι ανήλικοι εργαζόμενοι δικαιούνται και αυτοί, όπως και οι ενήλικοι εργαζόμενοι, βιβλιάριο εργασίας, αποδοχές και άδειες (με ειδική πρόβλεψη για άδειες λόγω σπουδών στο σχολείο).

 

Πηγή: από τη σελίδα του "Ολοκληρωμένη Προσέγγιση για τη Διερεύνηση, Διάγνωση και Διαχείριση Περιστατικών Κακοποίησης & Παραμέλησης Παιδιών [Κωδικός, MIS 372071]"

 

Οπότε, κάλλιστα ένα παιδί 15 ετών μπορεί καθόλα νόμιμα και μάλιστα με ένσημα, να κάνει την babysitter.

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάμε κάτι σημαντικο,  εγω εψαχνα για καιρο babysitter χωρις αποτέλεσμα εν τέλει , κι όλες οι κοπέλες - κυριες το ίδιο πράγμα μου έλεγαν "δε με ενδιαφέρουν ένσημα γιατι παίρνω και ταμείο " . Αναλογειστειτε λοιπον πως το εισόδημα τους καθε μηνα σε πολλές περιπτώσεις ξεπερνά κατά πολυ το μισθο πχ ενος μηχανικού με σπουδές σε ιδιωτική εταιρεία σήμερα  κ οπως ειπα κ πριν χρηματα αφορολόγητα.. Κι ο γιατρός που κάνει ειδικότητα σε δημόσιο νοσοκομείο παιρνει ψίχουλα κυριολεκτικά κι ομως κρατάει ζωές στα χερια του. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν σημαίνει ότι επειδή αυτές οι κοπέλες που βρήκες εσύ έπαιρναν κ επίδομα ανεργίας ότι είναι η πλειονότητα έτσι. Αλλά κ πάλι λογικό κάποιες να μην θέλουν ενσημα γιατί αν τα λεφτά είναι λίγα θα χάσουν την κάρτα ανεργίας για 100 κ 200 ευρώ. Ενώ αν την έχουν αν βρεθεί κάποιο πρόγραμμα που τους συμφέρει εννοείται ότι θα την αφήσουν την δουλειά αυτή για να πάνε να δουλέψουν με περισσότερα λεφτά

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 53 λεπτά , Sunshine8 είπε:

Μην ξεχνάμε κάτι σημαντικο,  εγω εψαχνα για καιρο babysitter χωρις αποτέλεσμα εν τέλει , κι όλες οι κοπέλες - κυριες το ίδιο πράγμα μου έλεγαν "δε με ενδιαφέρουν ένσημα γιατι παίρνω και ταμείο " . Αναλογειστειτε λοιπον πως το εισόδημα τους καθε μηνα σε πολλές περιπτώσεις ξεπερνά κατά πολυ το μισθο πχ ενος μηχανικού με σπουδές σε ιδιωτική εταιρεία σήμερα  κ οπως ειπα κ πριν χρηματα αφορολόγητα.. Κι ο γιατρός που κάνει ειδικότητα σε δημόσιο νοσοκομείο παιρνει ψίχουλα κυριολεκτικά κι ομως κρατάει ζωές στα χερια του. 

Το θέμα εκεί δεν είναι αν η babysitter βγάζει παραπάνω ή παρακάτω από τον χ ή τον ψ. Το θέμα είναι ότι κάποιες εργαζόμενες ουσιαστικά δουλεύουν για να πληρώνουν την babysitter. Η λύση σε αυτό όμως δεν είναι να τα βάλουμε με την babysitter, ούτε να συγκρίνουμε σε ποιον αξίζει περισσότερη μιζέρια...

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι καταλαβαίνω, ανεξαρτήτως περιοχής, οι απολαβές που προσφέρονται στη θεματοθετρια θεωρούνται χαμηλές, με την ψαλίδα να ανοιγοκλείνει βέβαια.

Και συμφωνώ απόλυτα με την τελευταία τοποθέτηση της Έσπερος. Αρκετές κοπέλες εργάζονται για να πληρώνουν την baby sitter και συχνά παραπονιούνται για τις αμοιβές που καλούνται να καταβάλλουν ξεχνώντας πως και η baby sitter για βιοποριστικούς λόγους εργάζεται, όχι για να εξυπηρετήσει εμας.

Ο τρόπος που σε αντιμετωπίζει η ζωή είναι ένας ανελέητος καθρέφτης του τρόπου που εσύ αντιμετωπίζεις τη ζωή.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με όλα,  αυτο που θελω να πω με λιγα λογια ειναι πως το χρήμα εχει χασει πια τελείως την αξια του και οι μισθοί εινα τελείως ξεφτιλισμένοι σε ολους τους τομείς. Και ναι,  οπως εύστοχα είπε καποιος συγκρίνουμε τις μιζεριες μας γιατί απλα έτσι ειναι πλεον. Δηλαδή τα 1,5 ευρω την ωρα ειναι λιγα και με τα 3 ευρω θα κάνει 'ζωαρα'? ! Εννοείται ότι θα συγκρίνω το μισθό της baby sitter με των υπολοίπων,  κι αυτη στην ιδια κοινωνία ανηκει με την ίδια οικονομική κριση

 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, zaxaroulini είπε:

 

Sorry για το off topic, αλλά αυτό που περιγράφεις είναι παιδική εργασία και διώκεται από το Νόμο! απορώ πως ενήλικες πλήρωναν ένα ανήλικο για να προσέχει ανήλικα!!!

xaxaxaxaxa...περιμένω τη δίωξη, ακόμη. 

Μαύρα με πλήρωναν. Αν ρωτάς αυτό δηλαδή. Στο χέρι.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς, δεν εννοώ ότι κάποιος που ζορίζεται δεν θα κοιτάξει να βρει μια οικονομική babysitter ούτε ότι η babysitter θα απαιτεί να λαμβανει απο του μη εχοντος. Απλως θεωρω αδικο ο ενας χαμηλομισθος να τα βαζει με τον αλλο χαμηλομισθο. Δεν θα ανεβουν οι μισθοι αν παιρνει λιγοτερα η babysitter ή η μανικιουρίστα. Και δεν τα λέω εκ του ασφαλούς γιατί κι ο δικός μου μισθός δεν επαρκεί όχι για babysitter, ούτε για οικονομικό παιδικό.

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Προφανώς, δεν εννοώ ότι κάποιος που ζορίζεται δεν θα κοιτάξει να βρει μια οικονομική babysitter ούτε ότι η babysitter θα απαιτεί να λαμβανει απο του μη εχοντος. Απλως θεωρω αδικο ο ενας χαμηλομισθος να τα βαζει με τον αλλο χαμηλομισθο. Δεν θα ανεβουν οι μισθοι αν παιρνει λιγοτερα η babysitter ή η μανικιουρίστα. Και δεν τα λέω εκ του ασφαλούς γιατί κι ο δικός μου μισθός δεν επαρκεί όχι για babysitter, ούτε για οικονομικό παιδικό.

 

Tι κάνεις λοιπόν σε αυτη την περίπτωση; Για να πάρει π.χ. 700 ευρώ η babysitter, πρέπει σε μία οικογένεια να περισσεύουν 700 ευρώ. Η μαμά που θα επιστρέψει στη δουλειά πρέπει να βγάζει τουλάχιστον 1000 ευρώ καθαρά για να έχει νόημα και πάλι πολύ παίζεται, λογικά αρκετά παραπάνω. Καλώς ή κακώς όσοι προσφέρουν εργασία στο σπίτι, θα πάρουν λιγότερα από τον εργοδότη, αλλιώς δεν έχει νόημα η δουλειά. Ασφαλώς μπορεί μία babysitter να επιμείνει ότι αξίζει και τα 700 και τα 1000. Να , απευθυνθεί σε οικογένειες με αντίστοιχο προϋπολογισμό και να συναγωνιστεί βάσει προσόντων: πτυχία παιδαγωγικών σχολών, πιστοποιήσεις πρώτων βοηθειών, ξένες γλώσσες, εμπειρία, δίπλωμα αυτοκινητου, ευχέρεια για ταξίδια και όντως να βρει εργασία και με 1500, γιατί όχι; Αλλά πόσες θέσεις θα είναι αυτές σε ολη την Ελλάδα; Και δεν είναι αγορά εργασίας ούτε για φοιτήτριες, ουτε για πρώην νοικοκυρές που μεγάλωσαν τα παιδιά, ούτε για συνταξιούχους που πια δεν φτάνει η σύνταξη. 

Για τους υπόλοιπους; Θα αλλάξουν επάγγελμα;

Εστω μία οικογένεια με δύο μισθούς των 1500 μικτά έκαστος, άρα γύρω στα 2200 καθαρά το μήνα, με ένα παιδί σχολικής ηλικίας και ένα μωρό. Είναι ένα σενάριο μάλλον άνω του μετρίου πια. Μπορεί η οικογένεια αυτή να δίνει το 1/3 του μισθού σε babysitter; Και μετά να πληρώσει ρεύμα, τηλέφωνο, τρόφιμα, σχολικά είδη, ρούχα, καθαριστικα, νοίκι ή ΕΝΦΙΑ, έξοδα μετακίνησης, Αγγλικά; Μάλλον όχι. Οπότε όπως θα κόψει από τα ρούχα και θα πάει π.χ. στα H&M για παλτό της μαμάςκαι όχι στα Benetton, θα αναζητήσει από φίλους μεταχειρισμένο μπουφάν για το παιδί αντι να αγοράσει ένα καινούριο,έτσι θα πάει και το παιδί στο συνοικιακό φροντιστήριο Αγγλικών όπου θα κάνει και σκληρό παζάρι αντι να προσλάβει απόφοιτο Αγγλικης φιλολογίας του Cambridge για ιδιαίτερα και έτσι θα αναζητήσει και φοιτήτρια ή συνταξιούχο που να δέχεται να προσέξει το μωρό και να βάλει και σίδερο με 400 αντί για την έμπειρη παιδαγωγό με τα 1000 ευρώ και μία καθαρίστρια έξτρα.

Οσο οι μισθοί κατεβαίνουν αντικειμενικά πλήττεται όλη η αλυσίδα, δεν υπάρχει κάτι άλλο να γίνει. Η δουλεύουμε με λιγότερα, ή μεταναστεύουμε ή έχουμε συγγενείς να μας συντηρήσουν, τι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...