Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βabysitter και κάμερες


Recommended Posts

Κορίτσια! Παρήγγειλα κάμερες χθες και έρχονται. Έχει ο Θεός (και ο βοηθός). Χα χα. Θα τις πιάσω όλες στα πράσα! :lol:

 

Επειδή ψάχνω και εγώ για babysitter αυτόν τον καιρό και έχω τρομάξει λίγο με αυτά που διαβάζω, ήθελα να ρωτήσω πού βρίσκει κανείς κάμερες παρακολούθησης και πόσο περίπου στοιχίζουν???

 

Σας ευχαριστώ πολύ!!!

m3uIp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 243
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • 3 months later...
Κ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΛΕΠΩ ΜΕΣΩ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ

 

Αυτό πώς γίνεται κορίτσια?

Πόσο στοιχίζει?

 

Thanks!

 

Αν και γινομαι λιγο Indianna Jones ( ξεθαβω παλιά ποστ ) θα σας πω και εγώ με τη σειρά μου πως όταν ειναι να αφήσουμε τον μικρό με γιαγια - γυναικα σίγουρα θα μπει κάμερα στο σπιτι.

 

το κοστος δεν ειναι μεγάλο.. μια καλη ΙΡ κάμερα ( δηλαδή να μπορείς να έχεις προσβαση μέσω Internet ) κοστίζει γυρω στα 100? ( ασύρματη κιόλας ). Όλοι σπιτι μας έχουμε μια γρηγορη σύνδεση, οπότε ειναι οτι καλύτερο να μπει η κάμερα.

 

Επειδή σε προηγούμενα ποστ διάβασα οτι ειναι παράνομο, απλά να αναφέρω οτι απο τη στιγμή που

α) Ειναι στον δικό σου ιδιωτικό χώρο

β) Ενημερώσεις

τότε σε καμια περίπτωση δεν κρίνεται παράνομο:)

 

Δεν ξέρω αν θα βάλω πάνω απο μια ( σκέφτομαι για το δωμάτιο ) αλλά σίγουρα η εγκατάσταση δεν ειναι δύσκολη .. τουλάχιστον για εμενα.

 

Να σας πω οτι απο τώρα σκεφτομαι να το κανω, ισα ισα για να βλέπω τον μικρό μου , έστω και όταν κοιμάται :D

 

Για να μην αναλύσω λεπτομέρειες που ίσως κουράσουν αν θέλετε κάποια πληροφορία Pm me.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Βρε δεν πάμε καλάαα.... :?:?:?

 

Αν κάποιοι έχουν τέτοιες ανασφάλειες ώστε να καταφεύγουν στην ΠΑΡΑΝΟΜΗ κατασκοπεία με κάμερες, τότε καλύτερα είναι να μην κάνουν παιδιά. Οι ανασφάλειες αυτές βέβαια δεν περιορίζονται στην baby sitter, και σίγουρα επιβαρύνουν τα παιδιά σας. Συνέλθετε!!!

 

Βρείτε κάποιο άτομο που να εμπιστεύεστε στα βασικά θέματα. Αν δεν σας αρέσει να δίνουν στο παιδί σας μπισκότα, φροντίστε να είστε εσείς με τα παιδιά σας και όχι να τα αφήνετε να τα μεγαλώνουν ξένοι. Ξέρω, θα μου πείτε πρέπει να εργαστείτε. Δυστυχώς όμως, μωρό και οικογένεια που να μην ασχολείται μαζί του (είτε είναι οι γονείς είτε οι παππούδες) δεν γίνεται.

 

Ή μήπως είναι το σύνδρομο κατωτερότητας και προσπαθείτε να αποδείξετε στον εαυτό σας πως ΚΑΝΕΝΑΣ δεν μπορεί να μεγαλώσει ένα παιδί σωστά εκτός από σας?

 

Συγγνώμη για το ύφος, αλλά πραγματικά βγήκα από τα ρούχα μου με αυτά που διαβάζω! Ήξερα πως οι Έλληνες γονείς είναι αρκετά υστερικοί με τα παιδιά τους, αλλά αυτά που διαβάζω σε αυτό το φόρουμ δεν τα είχα καν φανταστεί!

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη βρε κοπελια αλλα τι ειναι αυτα που λες??????????????

δεν καταλαβα για πιο λογο μας κρινεις,επειδη αφησα το παιδι μου σε μια ξενη γυναικα που δεν ηξερα,κ εβαλα καμερες??????????????

εσυ αν εισαι τοσο ανετη,κ δεν εχεις προβλημα κ εχεις απολυτη εμπιστοσυνη στη γυναικα που θα προσλαβεις,για να προσεχει το παιδι σου,μπραβο σου καλα κανεις,ασε εμας τους υστερικους να κανουμε τις υστεριες μας,αλλα χωρις να κρινεις.Γιατι εγω περα απο τον εαυτο μου κ τον αντρα μου δεν εχω εμπιστοσυνη σε κανεναν.Και για να βαλει καποιος καμερες,δεν φοβαται μηπως καποιος δωσει μπισκοτα στο παιδι του,ελεος

Και το αν αφηνω το παιδι μου σε ξενους, αυτο ειναι κατι σιγουρα που δεν θα το κρινεις εσυ ουτε θα μου πεις τι θα κανω, κ αν ασχολουμαι με το παιδι μου.Γι αυτο σε παρακαλω προσεχε αυτα που γραφεις,γιατι μας θιγεις ανευ λογου κ αιτιας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε δεν πάμε καλάαα.... :?:?:?

 

 

Αυτό λέω κι εγώ.... ότι δεν πας καλά.

Να σε πληροφορήσω λοιπόν ότι δεν είναι ΠΑΡΑΝΟΜΟ να έχεις κάμερες στο σπίτι σου και εφόσον η εκάστοτε baby-sitter έχει ενημερωθεί (γραπτώς για να είσαι και νομικά καλυμένος) και το αποδέχεται τότε δεν τίθεται θέμα.

 

Τώρα για τις υπόλοιπες υποδείξεις σου, ως προς τα να μην δουλεύουμε και ποιούς να εμπιστευόμαστε για τα παιδιά μας είναι τουλάχιστον προκλητικές για μας που προσπαθούμε να τα φέρουμε βόλτα με τους πενιχρούς μισθούς της ελληνικής πραγματικότητας και όλα τα συναφή.

 

Κάτσε λοιπόν στον δικό σου ιδανικό κόσμο που μπορείς να μεγαλώσεις η ίδια (ίδιος) το παιδί σου χωρίς να έχεις ανάγκη τρίτους και σου εύχομαι να μη χρειαστεί να δουλεύεις για 700€ και να σε στέλνουν στο διάολο όλη μέρα (όπως γίνεται στη δουλειά μου), και μη σου κόβουν τις άδειες σου από μισθό σου και αν τις δικαιούσαι νόμιμα κλπ κλπ.

 

Φαίνεται ότι μοιάζεις πολύ με τον εργοδότη μου που απαιτεί να κάθομαι πέραν του ωραρίου μου ΔΩΡΕΑΝ και επειδή του είπα ότι δεν γίνεται γιατί έχω κι ένα παιδί από πίσω μου, μου απάντησε "άμα έχω παιδί να μην δουλεύω"

 

Και επειδή είσαι εκτός ελληνικής πραγματικότητας θα στο πω στην γλώσσα σου BACK OFF

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή φίλη καλημέρα, από ένα φίλο πατέρα και όχι μαμά.

 

Δεν επιθυμώ να θίξω κανέναν, σχολιάζω μόνο μια συμπεριφορά. Αν κάτι από τα λεγόμενά μου σε θίγει, είναι μια ευκαιρία να κάνεις την αυτοκριτική σου.

 

Όπως η ίδια είπες:

 

"Γιατι εγω περα απο τον εαυτο μου κ τον αντρα μου δεν εχω εμπιστοσυνη σε κανεναν."

 

Αν νομίζεις πως αυτό είναι μια υγιής βάση για κοινωνική συμβίωση και πιστεύεις πως πρέπει να το κληρονομήσεις και στα παιδιά σου, τότε εγώ δεν έχω κάτι άλλο να πω, τα λόγια είναι περιττά.

 

Ζούμε σε δύσκολους καιρούς και σίγουρα η επιλογή των ανθρώπων, όχι μόνον αυτών που θα κρατήσουν το παιδί μας, αλλά ακόμα κι εκείνων που θα κάνουμε παρέα, είναι μια σημαντική υπόθεση. Άλλο όμως η προσοχή και άλλο η υστερία.

 

Ανθρωπος που δεν εμπιστεύεται κανέναν δεν είναι και άξιος εμπιστοσύνης. Μήπως θα έπρεπε λοιπόν και ο δικός σου εργοδότης να βάλει κάμερες για να σε ελέγχει στη δουλειά σου? Αλλά ξέχασα, όλοι είναι κακοί εκτός από σένα και τον άντρα σου...

 

Μη βιαστείς να θιγείς ξανά, τα δικά σου λόγια επαναλαμβάνω.

 

Επειδή όμως βλέπω πως σας τάραξα, και επειδή ταράζομαι και ο ίδιος με το που έχουμε φτάσει (ευτυχώς, στους δικούς μου κύκλους όχι), δεν συνεχίζω και σας αφήνω στον κόσμο σας και τις κάμερές σας.

 

Κάτι τελευταίο μόνο: είχα γνωρίσει κάποτε μια υστερική μαμά. Φοβόταν να αφήσει το παιδί της σε ξένους, το κράταγε στο σπίτι για να μην αρρωστήσει, γενικά το υπερπροστάτευε. Φαντάζεστε, λοιπόν, την έκπληξή μου όταν την συνάντησα μια μέρα στο δρόμο με το παιδί της από το χέρι, να περνά την Βασιλίσσης Σοφίας με κόκκινο... Επίσης, έχω δει το παιδί στο μηχανάκι του μπαμπά του, χωρίς κράνος και οι 2. Όταν τα συζήτησα αυτά μαζί της, παραδέχτηκε επίσης πως το παιδί της ποτέ δεν έκατσε στο καρεκλάκι αυτοκινήτου γιατί... έκλαιγε και δεν το ήθελε. Παρόλο λοιπόν που αυτοί οι ίδιοι οι γονείς θέτουν το παιδί τους σε σοβαρούς κινδύνους καθημερινά, δεν εμπιστεύονται κανέναν να το φυλάξει, και βέβαια δεν ακουν και κανέναν γιατί εκείνοι... ξέρουν καλύτερα.

 

Τα συμπεράσματα δικά σας.

 

Να είστε πάντα καλά

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ μου bilingual

 

Η εμπιστοσύνη είναι κάτι που κερδίζετε με τον καιρό και αφού ο άλλος σου αποδείξει ότι αξίζει την εμπιστοσύνη του (παιδικός σταθμός, baby-sitter κλπ).

Και πως θα το καταλάβεις εάν δεν τον ελέγξεις? Ιδίως σε παιδιά που μόλις πρωτοπάνε σε σταθμό.

Λίγες φορές έχουμε δει στις ειδήσεις νταντάδες να κακοποιούν τα παιδάκια από κρυφές κάμερες που έχουν εγκασταστήσει οι γονείς?

Σου έρχεται μια baby-sitter με τις καλύτερες συστάσεις και ξαφνικά της βλέπεις στις ειδήσεις γιατί έχει πετάξει το παιδί από το μπαλκόνι.

 

Αν ο έλεγχος (για αρχή και μέχρι ένα συγκεκριμένο σημείο) θεωρείται υπεπροστατευτισμός και υστερία τότε ομολογώ είμαι και τα 2.

 

Και υπάρχουν και οι άλλες περιπτώσεις περί "μπισκότων" όπως αναφέρεις χαρακτηριστικά.

Προσφάτως είχαμε μια περίπτωση αλλαντίασης βρέφους στην Πάτρα γιατί κάποιος θεώρησε ότι μπορεί να του δώσει μέλι γιατί έχει μάθει από παλιά ότι το μέλι κάνει καλό. Εμένα η πεθερά μου ήθελε σώνει και καλά να δώσει αυγό στη μικρή πριν κλείσει χρόνο παρά την ρητή απαγόρευση του παιδιάτρου. Γιατί? Γιατί έτσι κάνανε παλιά στο χωριό. Τι σημαίνει αυτό ότι δεν αγαπάει το παιδί μου? Το λατρεύει..............αλλά δεν της το αφήνω χωρίς έλεγχο λόγω της νοοτροπίας της.

 

Αν εσύ είσαι 100% σίγουρος για τις επιλογές σου και την εμπιστοσύνη που μπορείς να δείξεις σε σχέση με τους ανθρώπους που περιβάλουν το παιδί σου στα πρώτα του προ-σχολικά χρόνια, τότε είσαι αξιοθαύμαστος.

Γιατί εγώ από τότε που γέννησα κατάλαβα την έννοια του φόβου όσο ποτέ άλλωτε.

Link to comment
Share on other sites

Ήξερα πως οι Έλληνες γονείς είναι αρκετά υστερικοί με τα παιδιά τους, αλλά αυτά που διαβάζω σε αυτό το φόρουμ δεν τα είχα καν φανταστεί!

 

Όπως και οι Αμερικάνοι και άλλες εθνικότητες που βάζουν κρυφές κάμερες στα σπίτια τους. Αυτά που διαβάζεις εδώ δεν τα είχες φανταστεί και το κατανοώ. Ειδήσεις δεν βλέπεις στην t.v. ή στο Internet, τόσα περιστατικά κακοποίησης υπάρχουν που αν δεν υπήρχαν κρυφές κάμερες δεν θα αποκαλυπτότουσαν.

Φαίνεται ότι πάντα φταίνε οι γονείς γιατί δεν επιλέγουν σωστούς ανθρώπους για την φύλαξη των παιδιών τους οπότε καλύτερα ας μην κάνουν παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ μου bilingual

 

 

Γιατί εγώ από τότε που γέννησα κατάλαβα την έννοια του φόβου όσο ποτέ άλλωτε.

 

Αυτή ακριβώς η ομολογία είναι η φράση-κλειδί του προβλήματος με τις νέες γενιές γονέων. Επειδή δεν με γνωρίζετε, αφήνω να την ερμηνεύσει καλύτερα η κ. Στυλιανάκη, που είναι η ψυχολόγος που εμπιστεύεστε. Θα πω μόνο πως από καταβολής κόσμου, το να αποκτήσουν 2 άνθρωποι παιδί είναι το πιο φυσιολογικό πράγμα. Στην εποχή μας όμως το έχουμε αναγάγει σε... θαύμα. Ένα θαύμα που μας επιβεβαιώνει σαν υπάρξεις, γίνεται το όπλο μας ενάντια σε όσους μέχρι τώρα νιώθαμε πως μας περιφρονούσαν, ικανοποιεί τον εγωισμό μας, γεμίζει την άδεια ζωή μας, αποτελεί αυτοσκοπό, την ικανοποίηση τελικά του μικροαστικού μας ονείρου. Μερσεντές ο γείτονας? Παιδί εμείς! Πόρσε ο γείτονας? 2ο παιδί εμείς! Και πάει λέγοντας.

 

Να σου θυμίσω ακόμα πως, τα περιστατικά ένοπλης βίας έχουν αυξηθεί σημαντικά τον τελευταίο καιρό, οπότε, μιας και είσαι των ακραίων λύσεων, ίσως θα ήταν καλύτερα να εγκλίσεις το παιδί σου μέσα στο σπίτι ώσπου να γεράσει. Για να μην μιλήσω για τα τροχαία, όπου βέβαια καλύτερα είναι να μην πλησιάζει σε δρόμο το παιδί και πάλι ως τα βαθειά γεράματα.

 

Επίσης μην το στείλεις ποτέ στο σχολείο γιατί τελευταία πολλά γίνονται. Διδασκαλία κατ οίκον η καλύτερη λύση, πάντα βέβαια με το ακοίμητο μάτι της απαραίτητης κάμερας.

 

Βέβαια είμαι σίγουρος πως δεν θα παραλείψεις να του πάρεις κινητό μόλις κλείσει τα 6, για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο όταν αυτό θα είναι στο μπαλκόνι κι εσύ μέσα. Το ότι βέβαια τα κινητά είναι καρκινογόνα είναι λεπτομέρειες... Ίσως ήδη το παιδί σου παίζει με το κινητό σου, γιατί το ζήτησε και φοβάσαι μην κλαψουρίσει και αναπτύξει κατάθλιψη!

 

Έχετε δει το e-mail που κυκλοφορεί τελευταία, υπενθυμίζοντάς μας πώς μεγαλώσαμε εμείς? Δίχως παιχνίδια εγκεκριμένα από 2-3 οργανισμούς ασφαλείας, δίχως κάγκελα στις εσωτερικές σκάλες, κτλ κτλ.

 

Είμαστε λοιπόν μια γενιά ΕΠΙΖΩΝΤΕΣ!!! Από καθαρή τύχη ζούμε και δεν αφανίστηκε η ανθρωπότητα!

 

Να δούμε, τα σημερινά παιδιά, θα την βγάλουν όμως καθαρή με αυτό το πλέγμα υπερπροστασίας και πανικού-ανασφάλειας-καχυποψίας-αντικοινωνικότητας που μας καταδιώκει?

 

Υ.Γ. Αν αρχίσουμε να παίρνουμε παράδειγμα προς μίμηση τους Αμερικάνους, καλύτερα να πάμε να πνιγούμε ομαδικώς! Mc Dolands. παιδιά πρώτα στην παχυσαρκία και τη σαχλαμάρα, εγκληματικότητα που αρχίζει από τα 10 χρόνια, ναρκωτικά, σεξ, βία και δεν συμμαζεύεται. (εντάξει, το σεξ δεν είναι πάντα κακό, αλλά το έβαλα γιατί είμαι σίγουρος πως είναι ο επόμενος μεγάλος σου φόβος μετά τη baby-sitter)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν ο έλεγχος (για αρχή και μέχρι ένα συγκεκριμένο σημείο) θεωρείται υπεπροστατευτισμός και υστερία τότε ομολογώ είμαι και τα 2.

 

 

Μάλλον ξέχασες να διαβάσεις αυτό.

Και η κα. Στυλιανάκη έχει τοποθετηθεί ως προς τους γονείς που επισκέπτονται τους παιδικούς σταθμούς κλπ.

 

Το έχω δει το e-mail που κυκλοφορεί για το πως μεγαλώσαμε εμείς.

Εσύ θυμάσαι πως μεγαλώσαμε?

Γιατί εγώ θυμάμαι καθαρότατα. Δεν υπήρχε αυτοκίνητο στη γειτονιά εκτός από το ταξί του πατέρα μου και όποτε το παρκάριζε μπροστά στο σπίτι τον 'απειλούσα' να το μαζέψει και να φύγει γιατί με εμπόδιζε στο παιχνίδι μου.

Επίσης μέχρι 15-16 χρονών ήμουνα τα καλοκαίρι όλο το απόγευμα έξω στη γειτονιά και η μάνα μου έβγαινε έξω κατά διαστήματα για να με τσεκάρει και ήταν ήσυχη κατά τα άλλα.

Σου προτείνω λοιπόν να ακολουθήσεις κι εσύ το ίδιο παράδειγμα και να αφήσεις το παιδί σου να παίζει έξω όλο το απόγευμα αγνοοώντας τον κίνδυνο των αυτοκινήτων και των παιδόφιλων μόνο και μόνο για να μην είσαι υπερπροστατευτικός και υστερικός.

 

Σχολείο θα το στείλω, αλλά θα ελέγχω το περιβάλλον μέχρι να εμπιστευτώ τους ανθρώπους που το περιβάλλουν ότι κάνουν καλά και ευσυνείδητα την δουλειά τους. Εσύ που δεν είσαι υπερποστατευτικός και για να μην γίνει το παιδί σου υποχόνδριο μπορείς να εμπιστευτείς εξ΄αρχής τον οποιονδήποτε δάσκαλο με το καλημέρα σας, εγώ δεν θα το κάνω.

 

Όσο για τα υπόλοιπα που γράφεις και συγκρίνεις την απόκτηση παιδιών με τις Πόρσε κλπ, το εκλαμβάνω απλά ως έλλειψη επιχειρημάτων από πλευράς σου γιατί δεν έχουν καμία σχέση με το θέμα που συζητάμε εδώ.

 

Στην εποχή της μητέρας μου κοιμόντουσαν στην παραλία όλο το βράδυ στο χωριό. Και στην εποχή την δική μου είμασταν όλη μέρα στον ήλιο χωρίς να κινδυνεύουμε από καρκίνο.

Γιατί δεν τα ακολουθείς αυτά στο παιδί σου σήμερα, αφού εμείς μεγαλώσαμε κάνοντας αυτά τα πράγματα?

 

'Οπως μας "κατηγορείς" για υπερπροσταρευτισμό και υστερία έτσι κι εδώ θα μπορούσα να σου προσάψω άγνοια κινδίνου και αδιαφορία, όμως είμαι σίγουρη ότι δεν είναι έτσι γιατί πιστεύω ότι αγαπάς το παιδί σου όπως κι εγώ το δικό μου.

 

Κι όπως λέει και η παροιμία "Φύλαγε τα ρούχα σου να'χεις τα μισά.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, ανεξάρτητα απ΄ αυτά, η χρήση κάμερας χωρίς ενημέρωση του εργαζόμενου είναι παράνομη.

 

Αυτό είπα κι εγώ πιο πάνω, ότι δικαιούται ο άλλος να ξέρεις ότι ο χώρος του σπιτιού έχει κάμερες και καλό θα ήταν να υπάρχει και έγγραφη αποδοχή, μη τυχόν και "αλλάξει" γνώμη μετά.

Link to comment
Share on other sites

bilingual μαλλον εχεις μπερδεψει πραγματα κ καταστασεις,εσυ τοποθετηθηκες για τις καμερες κ εχεις φτασει στα κινητα τηλ,κ εχεις βγαλει δικα σου συμπερασματα,απο το πουθενα.

Εγω δεν ειχα ανθρωπο να μου κρατησει το παιδι, κ αναγκαστικα βρηκα γυναικα απο τις αγγελιες,γαιτι δεν ειχε κανενας γνωστος να μου συστησει καποια.Οποτε οταν ξερεις τον αλλο ελαχιστα,σιγουρα δεν του αφηνεις το παιδι σου,γιατι οπως εγραψα κ πιο πανω ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΜΕΝΑ Κ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ,τωρα γιατι σου φαινεται περιεργο δεν μπορω να καταλαβω,το παιδι μου θελω να το μεγαλωσω μονο εγω κ εκεινος,χωρις να εχει αποψη κανενας αλλος για κανενα θεμα.Οποτε οπως εγραψες κ εσυ τα λογια ειναι περιττα πανω σ αυτο.Εαν εσυ κρινεις μ αυτα που γραφω οτι απο την στιγμη που δεν εμπιστευτηκα την γυναικα που προσελαβα απο την αρχη,τοτε δεν ειμαι κ εγω αξια εμπιστοσυνης,τι να σου πω τα συμπερασματα οπως προειπα δικα σου.Οσο για τον δικο μου εργοδοτη,εχω δουλεψει κατω απο τετοιες συνθηκες,στο να εχει βαλει καμερες,κ πιστεψε με δεν με ενδιεφερε καθολου,γιατι θεωρησα οτι κανω σωστα αυτο που πρεπει,κ τις καμερες δεν τις εβαλα για να παρακολουθω εαν καθεται η γυναικα κ ποσα τσιγαρα καπνιζει,αλλα για το πως συμπεριφερεται στο παιδι μου,κ εαν ειναι υπευθυνη για την θεση που της εδωσα.Επισης ακομα δεν καταλαβα για το ατυχες παραδειγμα που ανεφερες με την γνωστη σου,αυτο ισως θα επρεπε να τα γραψεις σε αλλο ποστ κ οχι σ αυτο,γιατι κ παλι κρινεις χωρις να με ξερεις κ χωρις να εχω ζητησει την αποψη σου για τιποτα.

Ursa οι καμερες ηταν το πρωτο πραγμα που της ειπα της γυναικας οταν ηρθε στο σπιτι μου,εξαλλου ηταν σε πολυ εμφανες σημεια,κ ηθελα η σχεσης μας να ειναι ξεκαθαρες απο την αρχη χωρις μυστικες παρακολουθησης.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί εγώ θυμάμαι καθαρότατα. Δεν υπήρχε αυτοκίνητο στη γειτονιά εκτός από το ταξί του πατέρα μου και όποτε το παρκάριζε μπροστά στο σπίτι τον 'απειλούσα' να το μαζέψει και να φύγει γιατί με εμπόδιζε στο παιχνίδι μου.

 

Αγαπητή φίλη ή είσαι πολύ μεγαλύτερή μου ή έμενες εκτός πόλης. ΓΙατί εγώ που είμαι 37 και μεγάλωσα στα Εξάρχεια έχω άλλες εικόνες από τις δικές σου που μάλλον θυμίζουν το 1911 όπως λες και στο νικ σου! :P (Για να κάνουμε και λίγο χιούμορ)

 

 

Σου προτείνω λοιπόν να ακολουθήσεις κι εσύ το ίδιο παράδειγμα και να αφήσεις το παιδί σου να παίζει έξω όλο το απόγευμα αγνοοώντας τον κίνδυνο των αυτοκινήτων και των παιδόφιλων μόνο και μόνο για να μην είσαι υπερπροστατευτικός και υστερικός.

 

ΧΑ!!! Να τος και ο παιδόφιλος τώρα! Στο τσακ ήμουνα να τον αναφέρω πριν, αλλά δεν το έκανα γιατί ήμουν σίγουρος πως θα τον πέταγες εσύ στο τραπέζι! Παλαιότερα δηλαδή δεν υπήρχαν παιδόφιλοι? Έστω και λιγότεροι να υπήρχαν, δεν ήταν το ίδιο επικίνδυνοι?

 

Σχολείο θα το στείλω,

 

Πάλι καλά!!!

 

 

Όσο για τα υπόλοιπα που γράφεις και συγκρίνεις την απόκτηση παιδιών με τις Πόρσε κλπ, το εκλαμβάνω απλά ως έλλειψη επιχειρημάτων από πλευράς σου γιατί δεν έχουν καμία σχέση με το θέμα που συζητάμε εδώ.

 

Δεν περίμενα να αντιληφθείς, εάν αντιλαμβανόσουν δεν θα έγραφες αυτά που γράφεις γενικότερα.

 

'Οπως μας "κατηγορείς" για υπερπροσταρευτισμό και υστερία έτσι κι εδώ θα μπορούσα να σου προσάψω άγνοια κινδίνου και αδιαφορία, όμως είμαι σίγουρη ότι δεν είναι έτσι γιατί πιστεύω ότι αγαπάς το παιδί σου όπως κι εγώ το δικό μου.

 

Φυσικά όλοι εμείς εδώ αγαπούμε τα παιδιά μας- δεν πρέπει όμως να αφήνουμε την αγάπη αυτή να μας τυφλώνει. Πρώτα για το καλό τους και μετά για το καλό μας. Θα προσπαθήσω να το εξηγήσω πιο απλά αφού δεν με καταλάβατε πριν. Προσεκτικός δεν είναι κάποιος μόνο όταν φτάνει στα άκρα. Τότε είναι υστερικός. Εσύ το πας από το ένα άκρο (αυτό για το οποίο σε "κατηγορώ") στο άλλο, ως μοναδική εναλλακτική (να αφήνουμε τα παιδιά να τριγυρνάνε κτλ). Αν αυτό δεν είναι έλλειψη επιχειρημάτων τότε είναι έλλειψη κοινής λογικής και ικανότητας κατανόησης.

 

Όσο για το τι κάνω εγώ, δεν μπορείτε να με κατηγορήσετε ούτε καν να με σχολιάσετε, γιατί απλούστατα δεν το γνωρίζετε. Καμμιά σας δεν με ρώτησε, δεν ενδιαφέρθηκε να μάθει σε αυτό τον διάλογο.

 

Αν είχε εξεληχθεί έτσι ο διάλογος θα ήταν διαφορετικά και θα μαθαίναμε όλοι και από κάτι και θα είχαμε κάτι να συζητήσουμε π.χ. την δική μου τακτική.

 

το μόνο που φροντίσατε να κάνετε, κορίτσια, είναι να υπερασπιστείτε τη δική σας πρακτική ως τη μόνη αλήθεια και μάλιστα υστερικά, διαπράτωντας και λογικά σφάλματα (από το ένα άκρο στο άλλο π.χ. κάτι το οποίο στη Λογική ονομάζεται "Σφάλμα του Αχυράνθρωπου")

 

Αν λοιπόν θέλετε όντως να μεγαλώστε ΜΟΝΕΣ σας τα παιδιά σας σίγουρα είναι το καλύτερο και κάντε το! Από ό,τι κατάλαβα εδώ όμως, ΜΟΝΕΣ ΣΑΣ συμαίνει όχι με τη φυσική σας παρουσία, αλλά επιβάλλοντας καθεστώς "μεγάλου αδερφού" σε μια ξένη γυναίκα. Και έχετε την ψευδαίσθηση πως αυτό θα είναι αποτελεσματικό.

 

 

Με συγχωρείτε, αλλά αν θεωρείτε πως μπορείτε να μεγαλώνετε ΜΟΝΕΣ σας τα παιδιά σας με τηλεκοντρόλ, μάλλον κοροϊδευόμαστε εδώ.

 

Πρέπει να καταλάβετε πως στην ανατροφή του παιδιού, παίζουν, πρέπει να παίζουν και είναι φυσιολογικό να παίζουν, το ρόλο τους και άλλα άτομα. Το καλύτερο που έχετε να κάνετε λοιπόν είναι να έχετε με αυτά τα άτομα, τα οποία βέβαια και θα έχετε επιλέξει προσεκτικά, μία υγιή σχέση αλληλεπίδρασης και μεταξύ σας και στο παιδί, παρά ένα καθεστώς ομοιρίας, που επαναλαμβάνω είναι απλά υστερία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε δεν πάμε καλάαα.... :?:?:?

 

Αν κάποιοι έχουν τέτοιες ανασφάλειες ώστε να καταφεύγουν στην ΠΑΡΑΝΟΜΗ κατασκοπεία με κάμερες, τότε καλύτερα είναι να μην κάνουν παιδιά. Οι ανασφάλειες αυτές βέβαια δεν περιορίζονται στην baby sitter, και σίγουρα επιβαρύνουν τα παιδιά σας. Συνέλθετε!!!

 

Βρείτε κάποιο άτομο που να εμπιστεύεστε στα βασικά θέματα. Αν δεν σας αρέσει να δίνουν στο παιδί σας μπισκότα, φροντίστε να είστε εσείς με τα παιδιά σας και όχι να τα αφήνετε να τα μεγαλώνουν ξένοι. Ξέρω, θα μου πείτε πρέπει να εργαστείτε. Δυστυχώς όμως, μωρό και οικογένεια που να μην ασχολείται μαζί του (είτε είναι οι γονείς είτε οι παππούδες) δεν γίνεται.

 

Ή μήπως είναι το σύνδρομο κατωτερότητας και προσπαθείτε να αποδείξετε στον εαυτό σας πως ΚΑΝΕΝΑΣ δεν μπορεί να μεγαλώσει ένα παιδί σωστά εκτός από σας?

 

Συγγνώμη για το ύφος, αλλά πραγματικά βγήκα από τα ρούχα μου με αυτά που διαβάζω! Ήξερα πως οι Έλληνες γονείς είναι αρκετά υστερικοί με τα παιδιά τους, αλλά αυτά που διαβάζω σε αυτό το φόρουμ δεν τα είχα καν φανταστεί!

 

 

Ο διάλογος εξελίχθηκε έτσι όπως εξελίχθηκε επειδή εσύ το ξεκίνησες αγαπητέ bilingual.

Αν και κανούργιος στο φόρουμ βιάστηκες πολύ να δείξεις τα "δόντια" σου και να μας χαρακτηρίσεις χωρίς να ξέρεις ποιός κρύβεται πίσω από ένα νικ.

Αν και καινούργιος η πρώτη σου συμμετοχή είχε να κάνει με ένα θέμα παιδικού σταθμού ο οποίος κατηγορήθηκε για κάτι δίκαια ή άδικα δεν το ξέρω. Δεν μπήκες όμως γι'αυτό το θέμα όπως μας είπες τότε.

Αλήθεια γιατί μπήκες?

 

Ίσως αν προσπαθούσες να μας εξηγήσεις την δική σου τακτική όπως χαρακτηριστικά είπες ότι δεν ενδιαφερθήκαμε να μάθουμε, τότε θα έπρεπε να ξεκινήσεις κι εσύ διαφορετικά.

 

Το να να συνεχίζεις τις προσβολές σου στο πρόσωπό μου , λέγοντας ότι δεν αντιλαμβάνομαι αυτά που γράφεις, έλλειψη κοινής λογικής και άλλες τέτοιες χαριτωμενιές δεν σημαίνει ότι έχεις επιχειρήματα.

 

Και είναι πέραν του δέοντος σαφές ότι δεν έχεις καταλάβει γρι από την συζήτηση όταν μας λές ότι μεγαλώνουμε μόνες μας τα παιδιά μας όχι με φυσική παρουσία αλλά επιβάλοντας big brother.

Δώσε μου εσύ 2000 χιλιαρικάκια το μήνα και άλλα 2000 στη vann να σου πως εγώ για πότε θα πάρουν πόδι οι ξένες γυναίκες και οι σταθμοί.

 

Αλλά ξέχασα, το κάνουμε επίτηδες και αφήνουμε τα παιδιά μας σε ξένους .......... ή ακόμα καλύτερο δεν θα έπρεπε να κάνουμε παιδιά αφού δεν έχουμε την δυνατότητα να τα μεγαλώσουμε μόνες μας αφού δουλεύουμε από χόμπυ και όχι από ανάγκη.

 

Δεν το πάω από το ένα άκρο στο άλλο, απαντάω στην ερώτηση σου για το πως μεγαλώσαμε εμείς αλλά φαίνεται ότι δεν καταλαβαίνεις τις διαφορές της τότε εποχής με την σημερινή.

Οι παιδόφιλοι υπήρχαν και στην δεκαετία του 70 και του 80 αλλά ήταν τόσο αποθρασυμένοι όσο τώρα?

Αν δεν ήθελες να φτάνουμε στα "άκρα" τότε γιατί ανέφερες το κείμενο που λέει πως μεγαλώσαμε εμείς?

Έχει καμία σχέση με την σημερινή εποχή? Νοσταλγικό είναι το κείμενο και σαφέστατα αυτά τα πράγματα δεν είναι εφαρμόσιμα σήμερα.

Οπότε το παράδειγμά σου ήταν ατυχές.

 

By the way σου ρίχνω και 2 χρονάκια (και προσπερνάω την ειρωνία σου για έτος γέννησής μου) και μεγάλωσα έτσι όπως ακριβώς περιέγραψα, στον Πειραιά και όχι στα Εξάρχεια ή σε χωριό.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ μου bilingual

 

 

Γιατί εγώ από τότε που γέννησα κατάλαβα την έννοια του φόβου όσο ποτέ άλλωτε.

 

 

 

Να δούμε, τα σημερινά παιδιά, θα την βγάλουν όμως καθαρή με αυτό το πλέγμα υπερπροστασίας και πανικού-ανασφάλειας-καχυποψίας-αντικοινωνικότητας που μας καταδιώκει?

 

 

Ο πανικός και η αντικοινωνικότητα είνα αρωστημμένα πράγματα, μην τα συγχέεις με την υπερπροστασία, την ανασφάλεια και την καχυποψία (ναι και αυτό).

 

Και όσο για το φόβο...............μια γυναίκα που γίνεται μάνα, αρχίζει να "φοβάται " για το παιδί της από την ώρα της γέννησής του μέχρι και που θα κλείσει τα μάτια της.

Έχω δει και τις 2 γιαγιάδες μου να χάνουν ένα από τα παιδιά τους και ήμουνα αρκετά μεγάλη, την πρώτη φορά 10 χρονών και την δεύτερη 21 χρονών και μπήκα για λίγο στην θέση τους αμέσως μόλις έγινα εγώ μάνα......... δεν μπορείς να φανταστείς πως ένιωσα που κατάλαβα το 1 χιλιοστό από τον πόνο τους.

Η μια γιαγιά μου που ζει ακόμα και κοντεύει τα 100, είναι σχεδόν κουφή και τυφλή και το μόνο που τη νοιάζει είναι τι κάνει ο πατέρας μου.

 

Και κάτι τελευταίο

Μια άλλη παροιμία λέει "ο φόβος φυλάει τα έρμα".

Το παιδί δεν είναι αυτοκίνητο, το εμπιστεύτηκες σε κάποιον, δεν στο πρόσεξε καλά, δεν πειράζει βρε αδερφέ κάνουμε άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Ο λόγος που μπήκα στο φόρουμ είναι αυτός:

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=17954

 

Αν δεν καταλαβαίνετε πως το να γεμίζεις το σπίτι σου με κάμερες και να παρακολουθείς την baby-sitter μέσω διαδικτύου είναι ακραία συμπεριφορά τότε δεν υπάρχει περιθώριο συνεννόησης μεταξύ μας.

 

 

Επίσης: άλλο καχυποψία και άλλο μανία καταδίωξης. Αλλο προσοχή και άλλο υστερία, όπως και άλλο αγάπη χωρίς όριο και άλλο παθολογική ανασφάλεια. Στους καημένους τους άντρες σας δηλαδή τι κάνετε?? Τους βάζετε κοριούς?? :P

 

I rest my case κορίτσια, ο καθένας με τις απόψεις του. Σε αυτές τις 3 μέρες δεν αποκόμισα και τίποτα ουσιαστικό από το φόρουμ παρά μόνο ένα λουτρό στις νευρώσεις της σύγχρονης ελληνικής κοινωνίας τις οποίες επιδιώκω και καταφέρνω να αποφεύγω στην καθημερινή μου ζωή. Δεν απάντησε και κανείς στο ερώτημά μου για τον παιδικό σταθμό που αναζητώ, οπότε παρακαλώ τους διαχειριστές να διαγράψουν το λογαριασμό μου. Τους προτείνω επίσης να μετονομάσουν το φόρουμ σε χαζογονεις τελεία γρ!!

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι πάρα πολύ για ό,τι γράφτηκε...

Θεωρείται ότι είμαστε φόρουμ αλληλοβοήθειας και συμπαράστασης αλλά τελικά ο καθένας βγάζει όλα του τα εσώψυχα λες και ο καθένας είναι υποχρεωμένος να τα ακούει. Λυπάμαι γιατί ενημερώθηκα για όλα όσα γράφτηκαν μιας κ εγώ είχα βάλει το θέμα για τις κάμερες.

Και σας παρακαλώ βρε κορίτσια, ΠΙΟ ΗΡΕΜΑ... Αν κάτι δεν σας είναι αρεστό που γράφει ο άλλος, οκ, τη γνώμη του λέει, δεν χρειάζεται όλοι να συμφωνούμε. Πόσο μάλλον καλό είναι γιατί βλέπεις κ την άλλη πλευρά.

Αυτά. Φιλιά σε όλες και υπομονή, περνάμε δύσκολες εποχές με τα παιδάκια μας...

Ο Οδυσσέας Μάξιμος, ο Αχιλλέας Ρωμανός και ο Αλέξανδρος Αδριανός μου...

είναι η ζωή μου!

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτές τις 3 μέρες δεν αποκόμισα και τίποτα ουσιαστικό από το φόρουμ παρά μόνο ένα λουτρό στις νευρώσεις της σύγχρονης ελληνικής κοινωνίας τις οποίες επιδιώκω και καταφέρνω να αποφεύγω στην καθημερινή μου ζωή. Δεν απάντησε και κανείς στο ερώτημά μου για τον παιδικό σταθμό που αναζητώ, οπότε παρακαλώ τους διαχειριστές να διαγράψουν το λογαριασμό μου. Τους προτείνω επίσης να μετονομάσουν το φόρουμ σε χαζογονεις τελεία γρ!!

 

:lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Βαλτός εισαι ρε άνθρωπε? Μάλλον δεν έχεις ιδέα τι είπες..... ή έχεις?

 

Τεςπα, εγώ λέω να μην φύγεις γιατί σε 3 μέρες μέσα δεν είναι δυνατόν να προλαβες να σχηματίσεις γνώμη για το παρόν φόρουμ.

Ίσως να μην σου απαντήσανε γιατί να μην ξέρουν να σου συστήσουν αυτό που ζητάς.

Τέλος θα σου θυμίσω κάτι που είπε ο Βολταίρος

"Μπορεί να μην συμφωνώ μ'αυτό που λες αλλά θα υποστηρίζω το δικαίωμά σου να το λες" και συμπληρώνω εγώ

"είτε αυτό είναι υπερβολικό, νευρωτικο, ψυχωτικό"

 

I rest my case also.

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι ένα πράμα που με βγάζει έξω απο τα ρούχα μου ειναι οι δήθενισμοί.

 

Οι δήθεν χύμα, οι δήθεν ψαγμένοι, η δήθεν άνετοι και οι δήθεν ξερόλες που έτυχε να διαβάσουν κάτι κάπου και μετά το μεταφέρουν.

 

Φιλε μου bilκάτι ( δεν έπιασα το νικ σου ) και εγώ θα βάλω κάμερες στο σπιτι, θα ενημερώσω την όποια baby-sitter ( προφορικώς και γραπτώς ) και ετσι θα πορευτεί μέσα στο σπιτι μου με το παιδί μου!

 

Θα με κατηγορήσεις για αντικοινωνικό που θέλω να προστατέψω ότι πολυτιμότερο έχω; ΝΑ!

Θα με κατηγορήσεις για υστερικό;; και πάλι ΝΑ!

 

Ρώτησες αν το 80 δεν υπήρχαν παιδόφιλοι..

Φυσικά και υπήρχαν! Υπήρχε τέτοια έξαρση ομως;;;

 

Εγώ ειμαι 32. Μεγάλωσα στο Χαλάνδρι ( 80 - 90 ) την εποχή που ήταν ακομα αλάνες. Απο Δημοτικό έμενα τα απογεύματα έξω και έπαιζα και η μάνα μου ήταν ήσυχη σπιτι της και έπινε καφεδάκι.

Τώρα φυσικά και δεν θα κανω κατι τέτοιο.

Εσυ μπορεις να αφήσεις το παιδί σου να κάνει ότι θέλει. Δεν ειμαι εγώ αυτός που θα σου πει τι να κάνεις ( η πρόνοια μονο ).

Αν θεωρείς οτι ζουμε σε ένα αγγελικά πλασμένο κόσμο, τοτε μπορεις να συνεχίζεις να το ονειρεύεσαι και δεν θα ειμαι εγώ αυτος που θα σε ξυπνήσει.

 

Απο οτι ειδα έχεις γνώμη για τα πάντα.

Χαιρομαι που για άλλη μια φορα επιβαβαιώνεται ο C. Eastwood για το ρητό του περι γνωμών ( Opinions are like assholes, everybody has one.

Clint Eastwood ).

 

Μεγάλωσε εσυ το δικό σου παιδί όπως νομίζεις και άσε τους άλλους να πράξουν το ίδιο χωρίς να κρίνεις;)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...