Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Φέτος πέρα από κάθε άλλη χρονιά χρειάζομαι απαραιτήτως summer camp για τα παιδιά μου, καθώς θα έχω μόλις μία βδομάδα άδεια.

Οι δήμοι της περιοχής δεν δέχονται στα summer camp παιδιά γυμνασίου, οποτε ναι μεν έχω λύση για τα 2 μικρά μου μέχρι και τον Ιούλιο, όχι όμως για την κόρη μου που ειναι 13.

Εχω υπόψη μου ένα summer camp από κολυμβητικό σύλλογο, όπου θα πάει 2 βδομαδες (διαρκεί μέχρι αρχές Ιουλίου και είναι μεν πολύ ωραίο αλλά πανάκριβο) αλλά μετά;

Κατασκήνωση δεν πάει με τίποτα, και δε νιώθω καλά να την αφήνω όλη μέρα μόνη ακόμη.

Καμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Φέτος πέρα από κάθε άλλη χρονιά χρειάζομαι απαραιτήτως summer camp για τα παιδιά μου, καθώς θα έχω μόλις μία βδομάδα άδεια.

Οι δήμοι της περιοχής δεν δέχονται στα summer camp παιδιά γυμνασίου, οποτε ναι μεν έχω λύση για τα 2 μικρά μου μέχρι και τον Ιούλιο, όχι όμως για την κόρη μου που ειναι 13.

Εχω υπόψη μου ένα summer camp από κολυμβητικό σύλλογο, όπου θα πάει 2 βδομαδες (διαρκεί μέχρι αρχές Ιουλίου και είναι μεν πολύ ωραίο αλλά πανάκριβο) αλλά μετά;

Κατασκήνωση δεν πάει με τίποτα, και δε νιώθω καλά να την αφήνω όλη μέρα μόνη ακόμη.

Καμιά ιδέα;

 

Καποια ταμεια εχουν συμβασεις με κατασκηνωσεις μηπως να κοιταξεις για κατι τετοιο αν υπαρχει συμβαση? Επισης γινονται τωρα αιτησεις για κατασκηνωσεις μεσω οαεδ αλλα δεν ξερω λεπτομερειεε. Στο site φανταζομαι θα εχει.

Link to comment
Share on other sites

Καποια ταμεια εχουν συμβασεις με κατασκηνωσεις μηπως να κοιταξεις για κατι τετοιο αν υπαρχει συμβαση? Επισης γινονται τωρα αιτησεις για κατασκηνωσεις μεσω οαεδ αλλα δεν ξερω λεπτομερειεε. Στο site φανταζομαι θα εχει.

 

Προσπαθω να τη στειλω κατασκηνωση που μας βγαινει και δωρεαν απο το ταμειο, και αντιστεκεται σθεναρα! Θελει summer camp να γυριζει το απογευμα σπιτι.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθω να τη στειλω κατασκηνωση που μας βγαινει και δωρεαν απο το ταμειο, και αντιστεκεται σθεναρα! Θελει summer camp να γυριζει το απογευμα σπιτι.

 

Μμμμμ.... Summer camp με κολυμβυτηριο ισως? Τα πανε συνηθως καθημερινα για μπανιο στην θαλασσα. Προς τα που μενετε?

 

Αληθεια, το να μεινει μονη της σπιτι δεν παιζει σαν επιλογη, ε?

Link to comment
Share on other sites

Αληθεια, το να μεινει μονη της σπιτι δεν παιζει σαν επιλογη, ε?

 

Για Ιουνιο-αρχες Ιουλιου, θα την αφηνα και μονη. Μετα, επειδη συνηθως η γειτονια αρχειζει να αδειαζει, δε θα ενιωθα ανετα, να ειναι σε ενα σπιτι και γυρω γυρω ολα αδεια. Ειναι και πολλες οι ωρες, να περασει συνολικα 6-7 βδομαδες απο τις 8 μεχρι τις 4-5 μονη, καπως μου φαινεται :(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι δικιο εχεις... Προσωπικα δεν θα την αφηνα (φοβαμαι πολυ) αλλα ελεγα μηπως εχεις κανεναν ανθρωπο εμπιστοσυνης να της ριχνει καμια ματια...

 

Αν εισαστε Βορεια θα σου ελεγα για καμπ με θαλασσια μπανια που κανει ενα κολυμβητηριο κοντα μας. Επισης αλλο ενα που εχω ακουσει, στην Μεταμορφωση ειναι νομιζω, ειναι καλο. Με αθλοπαιδειες αυτο. Ειχε στειλει τα παιδια της μια συναδελφος. Θα την ρωτησω και θα σου πω. Αλλο για τετοια ηλικια... δεν εχω ακουσει.

Link to comment
Share on other sites

Ααα!! Υπαρχουν καμπ για παιδια αυτης της ηλικιας σε ορισμενα ιδ. σχολεια. Εκει βεβαια δεν ξερω τι γινεται με τις παρεες γιατι τα παιδια που πανε συνηθως γνωριζονται. Το κολλεγιο ξερω οτι κανει σιγουρα αλλα τσιμπανε λιγο οι τιμες του.

Link to comment
Share on other sites

Δεν λες και την περιοχή σου στο περίπου.

 

Κάτι έχω ακούσει για Atlantis και the Wall στην περιοχή Ανθούσα - Παλλήνη. Όπως επίσης και για ιδιωτικά σχολεία που αναφέρθηκαν ήδη. Δεν ξέρω καθόλου λεπτομέρειες για ηλικίες. Η εντύπωσή μου είναι ότι κάθε είδους καμπ δεν τραβάνε παιδάκια γυμνασίου. Να έβρισκες μια φοιτήτρια ή κάτι τέτοιο να πρόσεχε για ένα διάστημα το παιδί με μια φίλη της σπίτι ?? Δεν ξέρω από τέτοιες ηλικίες, μου φαίνεται κάπως και αυτό που προτείνω.

 

Να έστελνες το παιδί διακοπές σε κανένα εξοχικό με κολλητή και γονείς που εμπιστεύεσαι; Θα πέταγαν τη σκούφια τους και οι άλλοι γονείς, που το δικό τους παιδί δεν θα τρώγεται με τα ρούχα του χωρίς παρέα σε αυτή την ηλικία. Το έχω κάνει ως παιδί και ήταν από τα καλύτερα που θυμάμαι ever. Χρειάζεται βέβαια απόλυτη εμπιστοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται είπα βλακεία για τη φοιτήτρια. Καλύτερα να μην ξέρει μια 20χρονη και οι γονείς της και ο γκόμενος για την κατάσταση στο σπίτι σας. Μπορεί όμως δύο κολλητές 13χρονες να μείνουν πρωί μόνες τους, οχι; Υποτίθεται παιδιά εργαζομένων το κάνουν αυτό όλο το χρόνο, για κάποιες ώρες. Μπορεί βέβαια να πήζουν σπίτι. Πόσο να αντέξουν;

 

Εξαρτάται και τη γειτονιά, τι κίνηση βλέπουν οι γείτονες ποιος μπαινοβγαίνει σπίτι. Και ναι, προσέχουμε για να έχουμε, ετσι όπως έχουμε γίνει πια.

 

Μου είναι πολύ δύσκολο να εμπιστευτώ μια οικογένεια μέσα στο σπίτι της, τη στιγμή που υπάρχουν περιστατικά που πέφτει από τα σύννεφα μια σύζυγος, για τον ίδιο το σύζυγο. Πολύ σπάνιο, αλλά υπάρχουν. Πόσο μάλλον μια μαμά που θα είναι αφασία, που μπορεί να μη δίνει βάση σε θείους και περαστικούς που μπαινοβγαίνουν. Τουλάχιστον για τις πιο ευαίσθητες ηλικίες και στην εποχή μας που και να πιαστεί κάποιος δεν τρέχουν και πολλά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δύσκολη κατάσταση!

 

Εδώ υπάρχουν συγκεντρωμένα τα camps του 2016, κάποια από αυτά απευθύνονται και σε λίγο μεγαλύτερα παιδιά 

 

Το κακό είναι και ότι στα διάφορα αθλητικά κέντρα, tennis clubs κλπ, όπου έχουν έχουν οικονομικά προγράμματα, τελειώνουν νωρίς, πριν τα μέσα Ιουλίου.

 

Επίσης, τα ιδιωτικά σχολεία που καλύπτουν όλες τις βαθμίδες εκπαίδευσης έχουν καλοκαιρινά προγράμματα και για ηλικίες γυμνασίου, με το αζημίωτο βέβαια.

 

Κακά τα ψέματα βέβαια για τις ηλικίες αυτές η ιδανική λύση είναι η κατασκήνωση, ίσως να είναι πιο δεκτική αν πάει μαζί με κάποια φίλη της.

 

Αχ...αν ήμουν εγώ έφηβη όλο το καλοκαίρι στην κατασκήνωση θα το περνούσα, υπήρξα φανατική κατασκηνώτρια στα νιάτα μου, έβλεπα την κατασκήνωση στον ύπνο μου από το Πάσχα!!! :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω! σε ποια κατασκηνωση πηγαινες??

 

Ξέγνοιαστο Μελίσσι στο Σούνιο!

 

Με χαρά βλέπω ότι συνεχίζει δυναμικά να λειτουργεί μέχρι και σήμερα και ελπίζω όταν έρθει η ώρα να πάνε τα παιδιά μου. Οι πιο ωραίες παιδικές μου αναμνήσεις είναι από αυτά τα καλοκαίρια!

Link to comment
Share on other sites

Ξέγνοιαστο Μελίσσι στο Σούνιο!

 

Με χαρά βλέπω ότι συνεχίζει δυναμικά να λειτουργεί μέχρι και σήμερα και ελπίζω όταν έρθει η ώρα να πάνε τα παιδιά μου. Οι πιο ωραίες παιδικές μου αναμνήσεις είναι από αυτά τα καλοκαίρια!

 

Ελεγα μηπως ειμασταν συν-κατασκηνωτριες... Εγω πηγαινα στο ΤΥΠΕΤ. Κι εμενα οι πιο ωραιες ειναι, πραγματικα...!! Και σαν ομαδαρχισσα που πηγαινα μετα. Τελεια ηταν!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι δικιο εχεις... Προσωπικα δεν θα την αφηνα (φοβαμαι πολυ) αλλα ελεγα μηπως εχεις κανεναν ανθρωπο εμπιστοσυνης να της ριχνει καμια ματια...

 

Αν εισαστε Βορεια θα σου ελεγα για καμπ με θαλασσια μπανια που κανει ενα κολυμβητηριο κοντα μας. Επισης αλλο ενα που εχω ακουσει, στην Μεταμορφωση ειναι νομιζω, ειναι καλο. Με αθλοπαιδειες αυτο. Ειχε στειλει τα παιδια της μια συναδελφος. Θα την ρωτησω και θα σου πω. Αλλο για τετοια ηλικια... δεν εχω ακουσει.

 

Βορεια ειμαστε :)

Τη στελνω κολυμβητηριο, και οντως παει στο δικο τους summer camp, αλλά κρατά μέχρι περίπου 10 Ιουλιου.

Και μετά αρχίζουν τα δύσκολα :(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν λες και την περιοχή σου στο περίπου.

 

Κάτι έχω ακούσει για Atlantis και the Wall στην περιοχή Ανθούσα - Παλλήνη. Όπως επίσης και για ιδιωτικά σχολεία που αναφέρθηκαν ήδη. Δεν ξέρω καθόλου λεπτομέρειες για ηλικίες. Η εντύπωσή μου είναι ότι κάθε είδους καμπ δεν τραβάνε παιδάκια γυμνασίου. Να έβρισκες μια φοιτήτρια ή κάτι τέτοιο να πρόσεχε για ένα διάστημα το παιδί με μια φίλη της σπίτι ?? Δεν ξέρω από τέτοιες ηλικίες, μου φαίνεται κάπως και αυτό που προτείνω.

 

Να έστελνες το παιδί διακοπές σε κανένα εξοχικό με κολλητή και γονείς που εμπιστεύεσαι; Θα πέταγαν τη σκούφια τους και οι άλλοι γονείς, που το δικό τους παιδί δεν θα τρώγεται με τα ρούχα του χωρίς παρέα σε αυτή την ηλικία. Το έχω κάνει ως παιδί και ήταν από τα καλύτερα που θυμάμαι ever. Χρειάζεται βέβαια απόλυτη εμπιστοσύνη.

 

Αυτό με το Wall θα το ψαξω οπωσδήποτε, χιλια ευχαριστώ, ειναι σχετικα κοντά!

Εχω γενικά babysitter τα μεσημερια και μετα, και μπορώ να τη φέρω και κάποιον καιρό πρωί, αλλά πρέπει να πάει και διακοπές η γυναίκα κάποια στιγμή με τη δική της οικογένεια, δε φταίει αυτή που εγώ άλλαξα δουλειά και εχω ελάχιστη άδεια.

Μακάρι να είχαμε γνωστούς με εξοχικό κλπ, αλλά οι κολλητές της ή πάνε κατασκήνωση (που πήγε μία φορά, και λεει ήταν απαίσια) ή στη γιαγιά στο χωριό (και συγκεκριμένη γιαγιά, μάλλον φροντίδα η ίδια θέλει, όχι να φροντίζει και ξένα παιδια).

Link to comment
Share on other sites

Deena είπε:
Δύσκολη κατάσταση!

 

Εδώ υπάρχουν συγκεντρωμένα τα camps του 2016, κάποια από αυτά απευθύνονται και σε λίγο μεγαλύτερα παιδιά 

 

Το κακό είναι και ότι στα διάφορα αθλητικά κέντρα, tennis clubs κλπ, όπου έχουν έχουν οικονομικά προγράμματα, τελειώνουν νωρίς, πριν τα μέσα Ιουλίου.

 

Επίσης, τα ιδιωτικά σχολεία που καλύπτουν όλες τις βαθμίδες εκπαίδευσης έχουν καλοκαιρινά προγράμματα και για ηλικίες γυμνασίου, με το αζημίωτο βέβαια.

 

Κακά τα ψέματα βέβαια για τις ηλικίες αυτές η ιδανική λύση είναι η κατασκήνωση, ίσως να είναι πιο δεκτική αν πάει μαζί με κάποια φίλη της.

 

Αχ...αν ήμουν εγώ έφηβη όλο το καλοκαίρι στην κατασκήνωση θα το περνούσα, υπήρξα φανατική κατασκηνώτρια στα νιάτα μου, έβλεπα την κατασκήνωση στον ύπνο μου από το Πάσχα!!! :D:D:D

 

Κι εμένα μου άρεσε η κατασκήνωση πολύ, αλλά η κορόυλα μου έχει φάει ένα απίστευτο κολλημα, πήγε μία φορά και μάλιστα με την καλύτερή της φίλη, και δε θέλει να ξαναπάει με τίποτα! Μάλλον πρέπει να εντείνω τις προσπάθειες και τις απειλές!

Link to comment
Share on other sites

Αχ...αν ήμουν εγώ έφηβη όλο το καλοκαίρι στην κατασκήνωση θα το περνούσα, υπήρξα φανατική κατασκηνώτρια στα νιάτα μου, έβλεπα την κατασκήνωση στον ύπνο μου από το Πάσχα!!! :D:D:D

 

Σόρρυ, ΑγγεΚ, για το οφ τόπικ, αλλά κι εγώ φανατική κατασκηνώτρια και έχω περάσει τα πιο όμορφα καλοκαίρια μου εκεί, καθ' ότι και μοναχοπαίδι! Φωλιά του Παιδιού, γλαράκια, χρυσή ακτή, ειδικά η πρώτη ήταν εκπληκτική! Νομίζω όμως ότι γυμνάσιο ίσως είναι αργά για πρώτη φορά, εκτός αν έχει κολλητές μαζί. Οπότε και το summer camp καλό είναι, ειδικά αφού το βλέπει έτσι και το παιδί.

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...