Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεν με αφήνουν να κοιμηθω με το αγόρι μου


Βίκυ99

Recommended Posts

Just now, little lamb είπε:

 

Λογικό αυτό που λες ως προς το "θάρρος" να το πουν, αλλά εδώ που τα λέμε πιο χρήσιμο θα ήταν να ξέρει την αλήθεια ο γονιός όταν είσαι 16 παρά όταν είσαι 20 ή 23. Ακριβώς επειδή είσαι ενήλικος, πιο ώριμος κλπ κι έτσι πρώτον είναι λιγότερο επικίνδυνο και δεύτερον δεν χρειάζεται πια να τους ενημερώνεις για όλα. Ειδικά αν είσαι σε άλλο μέρος κ δεν βλέπουν ποτε φεύγεις κ πότε έρχεσαι.

 

Πάντως παίζει ρόλο και το πότε έκανε κάποιος πρώτη σχέση. Κάποιος που είχε σχέση από το λύκειο ας πούμε, στα 20 και στα 23 όντως έχει ξεπεράσει τη φάση "το έχω μυστικό κ καταστρωνω σχέδιο με την κολλητή" κ πιθανώς σκέφτεται "βλακείες, είμαι μεγάλος/μεγάλη για να κρύβομαι πια". Κάποιος που κάνει πρώτη σχέση στα 23 για λίγους μήνες και πρώτη "σοβαρή" σχέση στα 25, όπως εγώ, ναι πιθανώς θα το έχει κρυφό από τους γονείς για ένα διάστημα κι ας είναι 25. Όχι γιατί φοβάται τους γονείς απαραιτήτως, αλλά γιατί δεν το έχει ξαναζήσει, είναι κάτι πρωτόγνωρο και το νιώθει όντως σαν την "προσωπική ζωή", που για πρώτη φορά έχει και θέλει να το μοιραστεί μόνο με φίλες, αδελφή κλπ.

Μάλλον είναι ανάλογα πόσο ανοιχτοί είναι οι γονείς σου. Πριν τον άντρα μου έκανα άλλες 2 "σχέσεις" 3ων μηνών. Στην μητέρα μου κατευθείαν το έλεγα, δεν έλεγα αν προχώρησα η όχι αλλά το φαντάζονταν η ίδια. Για κάποια φλερτ που δεν προχώρησαν σε κανονική σχέση εννοείται δεν τα είπα, αλλά όταν γνώρισα τον άντρα μου κατευθείαν το έμαθε η μαμά μου. Στον μπαμπά μου δεν έδινα λεπτομέρειες με ποιον θα πάω διακοπές πχ γιατί δεν με ρωτούσε. Αν με ρωτούσε θα έλεγα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 488
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, diane2020 είπε:

Διαβάζω αρραβώνες διαβάζω κάνε στραβά μάτια διαβάζω μη λες τίποτα και κρυψου διαβάζω πες ψέμματα! Τι είναι αυτά! Εν έτει 2021 από μαμάδες που κάνατε τώρα παιδια!!!

Γενικά δε διαπραγματευονται αυτά ουτε συζητιούνται ουτε αναλύονται. Εννοειται εχω σχέση εννοείται κοιμάμαι κι εκει εννοείται ότι επειδή μου δίνεις λεφτά δε θα πρέπει να με καβαλας. Όποιος κι αν εισαι.... Κι εντάξει σχέση 5 χρονών είναι έλεος. Τι να πουν όσες ψάχνονται δηλαδή και κάνουν μικρότερες σχέσεις χρονικά. Ασε ας μη ψάξω τη λέξη πως τις λέμε αυτές εν έτει 2021. Κι άμα τα κάνει αυτά ο γιος είναι ο μάγκας ξέρω γω. 

Ρε ουστ. 

Εγώ αυτά δε τα σηκώνω, είναι πως έχεις μάθει αλλά ποτε δεν είναι αργά να σηκώνεις ανάστημα. Η ζωή σου είναι δική σου και κανείς δεν έχει δικαίωμα να εισβάλλει. 

 

Εγώ θα είχα οργανωθεί και θα είχα φυγει. Βρίσκεις σπίτια με ενοίκια πολυ φτηνά και δουλεθες επίσης. Του ποδαριου βέβαια αλλά δεν έχει σημασία. Αλλωστε σπουδάζεις δε χάνεσαι. Κι όλα αυτά όχι για τη σχέση. Αλλά για σένα. Γιατί αυριο μπορεί ουτε αυτόν να χεις. Να χεις κάποιον άλλο. Η και κανέναν. Για σένα θα το κάνεις. 

 

Επειδή αυτό για τα ψέματα μάλλον αναφέρεται και σε εμένα, κατ'αρχας δεν προέτρεψα τη θεματοθετρια να πει ψέματα ή να κρυφτεί. Για την ακρίβεια, δεν απευθύνθηκα ποτέ στη θεματοθετρια, συμμετείχα μόνο στη γενική συζήτηση για το πώς τα ζήσαμε εμείς με τους γονείς μας. Είπα ότι εγώ είχα πει ψέματα ότι πήγα εκδρομή με φίλη και είπα απλά ότι δεν είναι κανένα τραγικό ψέμα (ειδικά αν είσαι 25 όπως ήμουν εγώ, αν και δεν το διευκρινισα. Αν είσαι ανήλικος προφανώς είναι πιο σοβαρό). Μακάρι να ήταν αυτό το χειρότερο ψέμα που θα πει κάποιος. Επίσης δεν αναφερομουν σε σχέσεις 5 χρόνων. Αν η σχέση είναι ήδη γνωστή στο γονιό, τότε προφανώς είναι χαζό να πεις ότι θα κοιμηθείς στη φίλη ή θα πας εκδρομή με φίλη. Εγώ μίλησα για την περίοδο που δεν ξέρει ακόμα ο γονιός ότι έχεις σχέση (αν υπάρχει αυτή η περίοδος γιατί οκ κάποιοι θέλουν να το λένε κατ'ευθειαν και δικαίωμά τους). 

Απλά επεσήμανα την αντίφαση που προσωπικά μου φαίνεται ότι υπάρχει στο "είναι ενηλικος οπότε κάνει ο,τι θέλει ΑΛΛΑ καλό είναι να το ξέρω για παν ενδεχόμενο". Και εξήγησα ότι προσωπικά μου φαίνεται ότι το "είναι ενήλικος" πάει με το "άρα δεν χρειάζεται να μου πει αν πάει με φίλους ή σχέση". Διευκρινίζω επίσης (αν και μάλλον αυτό δεν πήγαινε σε εμένα-οποτε ελπίζω ούτε και το "ουστ") ότι δεν διαχωρίζω αγόρι ή κορίτσι. Είτε από γιο είτε από κόρη δεν θα θεωρούσα ότι πρέπει να είμαι εγώ αυτός στον οποίο θα πουν για την καινούργια τους σχέση.

Link to comment
Share on other sites

@little lamb δεν νομίζω να εννοεί καμία εδώ ότι κάθε λίγο πας στους γονείς κ λες «βγαίνω με τον Δημήτρη, είμαστε συμφοιτητές κλπ» κ αναλύεις πολύ πήγατε, τι είπατε, ποτέ σου έπιασε το μπούτι κ όλα τα βήματα μέχρι τέλους. Απλώς έχει καταστεί σαφές από πλευράς γονέων ότι αν το παθδι κάνει σχέση, δεν χρευαζεται να το κρύψει σαν κάτι κακό, κ έτσι όταν θέλει, αν θέλει κ οπότε θέλει να το πει, όχι σαν ανακοίνωση απαραίτητα αλλά επειδή θα έρθει μια αφορμή πχ πάω εκεί, θα με φέρει σπίτι ο φίλος μου. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

@little lamb δεν νομίζω να εννοεί καμία εδώ ότι κάθε λίγο πας στους γονείς κ λες «βγαίνω με τον Δημήτρη, είμαστε συμφοιτητές κλπ» κ αναλύεις πολύ πήγατε, τι είπατε, ποτέ σου έπιασε το μπούτι κ όλα τα βήματα μέχρι τέλους. Απλώς έχει καταστεί σαφές από πλευράς γονέων ότι αν το παθδι κάνει σχέση, δεν χρευαζεται να το κρύψει σαν κάτι κακό, κ έτσι όταν θέλει, αν θέλει κ οπότε θέλει να το πει, όχι σαν ανακοίνωση απαραίτητα αλλά επειδή θα έρθει μια αφορμή πχ πάω εκεί, θα με φέρει σπίτι ο φίλος μου. 

 

Από αυτό όμως μέχρι το "θα νιώσω ότι απέτυχα ως γονιός αν δεν θέλει να μου το πει", υπάρχει μια απόσταση!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, little lamb είπε:

 

Από αυτό όμως μέχρι το "θα νιώσω ότι απέτυχα ως γονιός αν δεν θέλει να μου το πει", υπάρχει μια απόσταση!

 

Εντάξει, αν το παιδί σου έχει σχέση ένα χρόνο (είτε είναι 14 είτε 24) και σου λέει ψέματα ότι πάει βόλτα με την γειτόνισσα, δεν είναι κάπως; Μηδέν εμπιστοσύνη.

Άλλο τώρα να πήγε ένα σινεμά με κάποιον και μετά για καφέ και ακόμη δεν ξέρει αν πάει κάπου όλο αυτό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δικαίωμά του να μου το πει, δικαίωμά του και όχι, γι'αυτο λέγεται προσωπική ζωή. Δεν αφορά τον γονιό. Θα επιλέξει σε ποιον θα το πει. Αρκεί να το πει σε κάποιον για την περίπτωση που ο μη γένοιτο συμβεί κάτι.

Διευκρινίζω βέβαια ότι αυτό που λέω είναι διαφορετικό από το να μην το λες λογω φόβου ή λογω της πιθανότητας να σου γκρινιάζουν ή να σε πρηξουν με τις ερωτήσεις. Αυτό προφανώς δεν μου φαίνεται οκ.

Link to comment
Share on other sites

On 19/2/2021 at 3:18 ΜΜ, little lamb είπε:

 

Επειδή αυτό για τα ψέματα μάλλον αναφέρεται και σε εμένα, κατ'αρχας δεν προέτρεψα τη θεματοθετρια να πει ψέματα ή να κρυφτεί. Για την ακρίβεια, δεν απευθύνθηκα ποτέ στη θεματοθετρια, συμμετείχα μόνο στη γενική συζήτηση για το πώς τα ζήσαμε εμείς με τους γονείς μας. Είπα ότι εγώ είχα πει ψέματα ότι πήγα εκδρομή με φίλη και είπα απλά ότι δεν είναι κανένα τραγικό ψέμα (ειδικά αν είσαι 25 όπως ήμουν εγώ, αν και δεν το διευκρινισα. Αν είσαι ανήλικος προφανώς είναι πιο σοβαρό). Μακάρι να ήταν αυτό το χειρότερο ψέμα που θα πει κάποιος. Επίσης δεν αναφερομουν σε σχέσεις 5 χρόνων. Αν η σχέση είναι ήδη γνωστή στο γονιό, τότε προφανώς είναι χαζό να πεις ότι θα κοιμηθείς στη φίλη ή θα πας εκδρομή με φίλη. Εγώ μίλησα για την περίοδο που δεν ξέρει ακόμα ο γονιός ότι έχεις σχέση (αν υπάρχει αυτή η περίοδος γιατί οκ κάποιοι θέλουν να το λένε κατ'ευθειαν και δικαίωμά τους). 

Απλά επεσήμανα την αντίφαση που προσωπικά μου φαίνεται ότι υπάρχει στο "είναι ενηλικος οπότε κάνει ο,τι θέλει ΑΛΛΑ καλό είναι να το ξέρω για παν ενδεχόμενο". Και εξήγησα ότι προσωπικά μου φαίνεται ότι το "είναι ενήλικος" πάει με το "άρα δεν χρειάζεται να μου πει αν πάει με φίλους ή σχέση". Διευκρινίζω επίσης (αν και μάλλον αυτό δεν πήγαινε σε εμένα-οποτε ελπίζω ούτε και το "ουστ") ότι δεν διαχωρίζω αγόρι ή κορίτσι. Είτε από γιο είτε από κόρη δεν θα θεωρούσα ότι πρέπει να είμαι εγώ αυτός στον οποίο θα πουν για την καινούργια τους σχέση.

Οχι δεν αναφερόμουν σε σενα αποκλειστικα, ουτε σε κάποιον συγκεκριμένο καθώς δεν είδα ποιος έγραψε τι, απλώς σκαναρα τις απαντήσεις και βάσει αυτών απάντησα κι εγώ 

:)

Link to comment
Share on other sites

On 19/2/2021 at 7:44 ΜΜ, little lamb είπε:

Δικαίωμά του να μου το πει, δικαίωμά του και όχι, γι'αυτο λέγεται προσωπική ζωή. Δεν αφορά τον γονιό. Θα επιλέξει σε ποιον θα το πει. Αρκεί να το πει σε κάποιον για την περίπτωση που ο μη γένοιτο συμβεί κάτι.

Διευκρινίζω βέβαια ότι αυτό που λέω είναι διαφορετικό από το να μην το λες λογω φόβου ή λογω της πιθανότητας να σου γκρινιάζουν ή να σε πρηξουν με τις ερωτήσεις. Αυτό προφανώς δεν μου φαίνεται οκ.

 

Δεν αντιλέγω στο δικαίωμα. Απλώς αν δεν υπάρχει αρκετή εμπιστοσύνη για να συζητηθεί μία ψιλοσοβαρή σχέση και όχι προφανώς ούτε το one night stand ούτε το διερευνητικό ραντεβού, ανάλογα με το τι σχέση επιδιώκει κανείς με ταπαιδιά του, δεν είναι παράλογο ως γονιός να νιώθεις ότι απέτυχες.

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί όμως να συζητηθεί; Αντιστρέφω το ερώτημα και φιλοσοφω τώρα λίγο ομολογουμενως, αλλά πραγματικά μου έκανε εντύπωση το να θέλει τόσο πολύ ο γονιός να το ξέρει (για ενηλίκους μιλάω πάντα) Εντάξει ούτε εμενα μου αρεσει το να φοβάσαι να το πεις, το έγραψα πολλές φορές και μόνη μου "κατηγόρησα" τις παλαιές αρχές της μητέρας μου, αλλά και το να νιώθει ο γονιός ότι έχει μεριδιο και "δικαίωμα" να ξέρει μου φαίνεται το άλλο άκρο. Άλλο το "θέλω να ξέρει ότι ΑΝ θέλει να μου το πει θα είμαι κοντά του, να μη φοβάται/δισταζει" και άλλο το "θέλω ΝΑ ΘΕΛΕΙ να μου το πει, αλλιώς απέτυχα".

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Και γιατί όμως να συζητηθεί; Αντιστρέφω το ερώτημα και φιλοσοφω τώρα λίγο ομολογουμενως, αλλά πραγματικά μου έκανε εντύπωση το να θέλει τόσο πολύ ο γονιός να το ξέρει (για ενηλίκους μιλάω πάντα) Εντάξει ούτε εμενα μου αρεσει το να φοβάσαι να το πεις, το έγραψα πολλές φορές και μόνη μου "κατηγόρησα" τις παλαιές αρχές της μητέρας μου, αλλά και το να νιώθει ο γονιός ότι έχει μεριδιο και "δικαίωμα" να ξέρει μου φαίνεται το άλλο άκρο. Άλλο το "θέλω να ξέρει ότι ΑΝ θέλει να μου το πει θα είμαι κοντά του, να μη φοβάται/δισταζει" και άλλο το "θέλω ΝΑ ΘΕΛΕΙ να μου το πει, αλλιώς απέτυχα".

 

Στα πλαίσια της συζήτησης; Όπως λέει κανείς "πάω βόλτα με τη φίλη μου", "θα βγω σινεμά με μια καονούρια παρέα από τη δουλειά", "άκου μια παλαβή ιστορία που μας είπε ο καινούριος στην τάξη" δεν είναι λίγο περίεργο να μην αναφέρεις ότι βγαίνεις με κάποιον; Αν δεν υπάρχει γενικά καμία επικοινωνία βέβαια, άλλο θέμα αυτό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, little lamb είπε:

Και γιατί όμως να συζητηθεί; Αντιστρέφω το ερώτημα και φιλοσοφω τώρα λίγο ομολογουμενως, αλλά πραγματικά μου έκανε εντύπωση το να θέλει τόσο πολύ ο γονιός να το ξέρει (για ενηλίκους μιλάω πάντα) Εντάξει ούτε εμενα μου αρεσει το να φοβάσαι να το πεις, το έγραψα πολλές φορές και μόνη μου "κατηγόρησα" τις παλαιές αρχές της μητέρας μου, αλλά και το να νιώθει ο γονιός ότι έχει μεριδιο και "δικαίωμα" να ξέρει μου φαίνεται το άλλο άκρο. Άλλο το "θέλω να ξέρει ότι ΑΝ θέλει να μου το πει θα είμαι κοντά του, να μη φοβάται/δισταζει" και άλλο το "θέλω ΝΑ ΘΕΛΕΙ να μου το πει, αλλιώς απέτυχα".

Όταν έχεις κάποια σχέση προφανώς πολλές φορές όταν θα είσαι σπίτι με τους γονείς θα χτυπάει το τηλ η θα σε βλέπουν να στέλνεις πολλά μνμ. Εγώ σαν άτομο δεν βρίσκω τον λόγο να κρύβω την σχέση μου κ να τους λέω ψέματα. Αν δεν με ρωτήσουν πχ οκ αλλά αν αναφέρουν κάτι γιατί να πω ψέματα? Έτσι το βλέπω.. Όταν κάποιος βρίσκει δικαιολογίες κ δεν λέει την αλήθεια στους γονείς λογικό ο γονιός να μην αισθάνεται καλά γιατί καταλαβαίνει ότι δεν τον εμπιστεύεται το παιδί του.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Στα πλαίσια της συζήτησης; Όπως λέει κανείς "πάω βόλτα με τη φίλη μου", "θα βγω σινεμά με μια καονούρια παρέα από τη δουλειά", "άκου μια παλαβή ιστορία που μας είπε ο καινούριος στην τάξη" δεν είναι λίγο περίεργο να μην αναφέρεις ότι βγαίνεις με κάποιον; Αν δεν υπάρχει γενικά καμία επικοινωνία βέβαια, άλλο θέμα αυτό.

 

Δεν ξέρω, δεν βλέπω το λόγο να το αναφέρεις όσο είναι καινούργια η σχέση. Άλλο αν είναι κάνα χρόνο. Αν δεν ξέρεις αν θα κρατήσει γιατί να το πεις; Άσε που -αν αφήσουμε την περίπτωση που οι γονείς δεν θέλουν να έχεις σχέση κλπ που προφανώς δεν είναι καλή- υπάρχει και η άλλη περίπτωση, πολύ συνηθισμένη επίσης: οι γονείς να χαίρονται τόσο πολύ κ να συμπαθούν τόσο πολύ την κοπέλα/αγόρι πριν καλά καλά να ξέρουν οι ίδιοι πού πάει, και τελικά όταν χωρίσουν να έχεις να διαχειριστείς και τη στενοχώρια του γονιού, χαχα! Έχει συμβεί σε φίλες μου. Οπότε είναι κι αυτό ένας λόγος να μη θες να πεις μια σχέση αν δεν ξέρεις αν θα είναι μακροχρόνια.

 

Τέλος πάντων, αυτό το σκέφτηκα τώρα, η προηγούμενη σκέψη μου ξεκίνησε, αν θυμάμαι καλά, από ένα μήνυμα που τόνιζε (ή μου φάνηκε ότι τόνιζε) πολύ το να θέλει ο γονιός να του μιλάνε τα παιδιά του για τη σχέση τους και τελικά αυτό μου φάνηκε πιο ελεγκτικό από το να πουν ότι πάνε εκδρομή με φίλους. Σαν να θες να μπεις στην προσωπική του ζωή. Ενώ δεν νιώθω ότι είναι κάτι που αφορά τον γονιό. Για ενηλίκους μιλάω πάντα. Το ανήλικο το θεωρώ πιο σοβαρό και πιο επικίνδυνο να πει ψέματα, αν και μάλλον είναι πιο πιθανό να πει...

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Δεν ξέρω, δεν βλέπω το λόγο να το αναφέρεις όσο είναι καινούργια η σχέση. Άλλο αν είναι κάνα χρόνο. Αν δεν ξέρεις αν θα κρατήσει γιατί να το πεις; Άσε που -αν αφήσουμε την περίπτωση που οι γονείς δεν θέλουν να έχεις σχέση κλπ που προφανώς δεν είναι καλή- υπάρχει και η άλλη περίπτωση, πολύ συνηθισμένη επίσης: οι γονείς να χαίρονται τόσο πολύ κ να συμπαθούν τόσο πολύ την κοπέλα/αγόρι πριν καλά καλά να ξέρουν οι ίδιοι πού πάει, και τελικά όταν χωρίσουν να έχεις να διαχειριστείς και τη στενοχώρια του γονιού, χαχα! Έχει συμβεί σε φίλες μου. Οπότε είναι κι αυτό ένας λόγος να μη θες να πεις μια σχέση αν δεν ξέρεις αν θα είναι μακροχρόνια.

 

Τέλος πάντων, αυτό το σκέφτηκα τώρα, η προηγούμενη σκέψη μου ξεκίνησε, αν θυμάμαι καλά, από ένα μήνυμα που τόνιζε (ή μου φάνηκε ότι τόνιζε) πολύ το να θέλει ο γονιός να του μιλάνε τα παιδιά του για τη σχέση τους και τελικά αυτό μου φάνηκε πιο ελεγκτικό από το να πουν ότι πάνε εκδρομή με φίλους. Σαν να θες να μπεις στην προσωπική του ζωή. Ενώ δεν νιώθω ότι είναι κάτι που αφορά τον γονιό. Για ενηλίκους μιλάω πάντα. Το ανήλικο το θεωρώ πιο σοβαρό και πιο επικίνδυνο να πει ψέματα, αν και μάλλον είναι πιο πιθανό να πει...

Για τον πρώτο λόγο που είπες ότι αν δεν θέλουν το παιδί τους να κάνει σχέσεις είναι ο ορισμός του αποτυχημένου γονέα... Δεν γίνεται το παιδί να είναι ενήλικας κ να μην θέλουν να κάνει σχέσεις το παιδί τους. Γιατί αυτό? Απ' την άλλη πάλι δεν πέφτει λόγος στον γονέα αν το παιδί χωρίσει από μια σχέση του. Εκεί φαίνονται αν είναι παρεμβατικοι οι γονείς κ όχι αν απλά θέλουν να ξέρουν τι συμβαίνει στη ζωή του παιδιού τους

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφώνησα ότι ο πρώτος είναι αποτυχημένος. Για αυτούς που το παιδί τους προτιμά να μην τους αναφέρει ότι έχει πρόσφατη σχέση το είπα (πρόσφατη θεωρώ μέχρι το έτος περίπου). Αυτοί δεν έχουν λόγο να νιώθουν αποτυχημένοι. Αν νιώθουν ετσι είναι σαν να θέλουν το παιδί τους να τους λέει το κάθε τι, γι'αυτο μου φαίνεται ελεγκτικό. 

 

Just now, mama16 είπε:

Απ' την άλλη πάλι δεν πέφτει λόγος στον γονέα αν το παιδί χωρίσει από μια σχέση του

Ακριβώς με τον ίδιο τρόπο λοιπόν δεν τους πέφτει και λόγος αν έχει σχέση. Αυτό εννοώ όταν λέω ότι δεν χρειάζεται να το ξέρουν, ούτε είναι αποτυχημένοι αν δεν το ξέρουν. Γιατί απλά δεν είναι κάτι που τους αφορά.

 

Τέλος πάντων, νομίζω επί της ουσίας συμφωνούμε, ότι αν το παιδί-νεος ενήλικας θελησει να το πει ο γονεας πρέπει να είναι εκεί κ να είναι δεκτικός. Τα υπόλοιπα είναι λεπτομέρειες και υποπεριπτώσεις.

 

 

Τώρα σκέφτηκα και το άλλο αξιοπερίεργο: λέμε ότι προφανώς δεν θα αναφέρει κάθε γνωριμία της μιας νύχτας, αλλά τη σχέση. (Και συμφωνώ). Αν το καλοσκεφτούμε όμως, ως προς τους λόγους ασφαλείας που αναφέρθηκαν παραπάνω, στην πραγματικότητα στη γνωριμία της μιας νύχτας είναι που υπάρχει μεγαλύτερη πιθανότητα να συμβεί κάτι κακό... (Όχι απόλυτα αλλά ως ένα βαθμό)

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Δεν διαφώνησα ότι ο πρώτος είναι αποτυχημένος. Για αυτούς που το παιδί τους προτιμά να μην τους αναφέρει ότι έχει πρόσφατη σχέση το είπα (πρόσφατη θεωρώ μέχρι το έτος περίπου). Αυτοί δεν έχουν λόγο να νιώθουν αποτυχημένοι. Αν νιώθουν ετσι είναι σαν να θέλουν το παιδί τους να τους λέει το κάθε τι, γι'αυτο μου φαίνεται ελεγκτικό. 

 

Ακριβώς με τον ίδιο τρόπο λοιπόν δεν τους πέφτει και λόγος αν έχει σχέση. Αυτό εννοώ όταν λέω ότι δεν χρειάζεται να το ξέρουν, ούτε είναι αποτυχημένοι αν δεν το ξέρουν. Γιατί απλά δεν είναι κάτι που τους αφορά.

 

Τέλος πάντων, νομίζω επί της ουσίας συμφωνούμε, ότι αν το παιδί-νεος ενήλικας θελησει να το πει ο γονεας πρέπει να είναι εκεί κ να είναι δεκτικός. Τα υπόλοιπα είναι λεπτομέρειες και υποπεριπτώσεις.

Εννοείται ότι δεν πέφτει λόγος στον γονιό είτε έχει το παιδί σχεση είτε όχι αλλά όπως είπα (έτσι τουλάχιστον έκανα εγώ, ίσως να μην το κάνουν όλοι) όταν είχα σχέση με έβλεπαν ότι ασχολιομουν πολύ με το κινητό. Σε αυτή την περίπτωση ούτε θα ήθελα να πω κάποιο ψέμα ούτε ο γονείς πιστεύω θα ήθελαν να ακούν ψέματα. Αν το παιδί τον κοροϊδεύει στα μούτρα του δεν θα νιώθει ο γονιός λίγο αποτυχία ότι έκανε το παιδί του να μην τον εμπιστεύεται?

 

Τώρα βέβαια ο καθένας απαντάει σύμφωνα με τα δικά του βιώματα κ όλα ειναι δεκτά. Εμένα ένας χρόνος σχέσης κ να μην ξέρουν απολύτως τπτ οι γονείς μου μου φαίνεται πάρα πολύ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, mama16 είπε:

Εννοείται ότι δεν πέφτει λόγος στον γονιό είτε έχει το παιδί σχεση είτε όχι αλλά όπως είπα (έτσι τουλάχιστον έκανα εγώ, ίσως να μην το κάνουν όλοι) όταν είχα σχέση με έβλεπαν ότι ασχολιομουν πολύ με το κινητό. Σε αυτή την περίπτωση ούτε θα ήθελα να πω κάποιο ψέμα ούτε ο γονείς πιστεύω θα ήθελαν να ακούν ψέματα. Αν το παιδί τον κοροϊδεύει στα μούτρα του δεν θα νιώθει ο γονιός λίγο αποτυχία ότι έκανε το παιδί του να μην τον εμπιστεύεται?

 

Μα δεν σημαίνει ότι δεν τον εμπιστεύεται. Σημαίνει ότι μπορεί να είναι πρόσφατο κ να μη θέλει να το πει ΑΚΟΜΑ. Δεν σημαίνει ότι δεν θα το πει ποτέ. 

Επίσης αυτό με τα ψέματα νομίζω ότι το μεγεθυναμε λίγο. Δεν λέγονται και όλη την ώρα. Σε μια εκδρομή ναι μπορεί να ειπωθούν. Αλλά στην καθημερινότητα οχι. Γιατί κανείς δεν ρωτάει το παιδί του "ποιος σου έστειλε μήνυμα;" "Με ποιον μιλούσες;" κλπ, ώστε να ειπωθεί το ψέμα. Απλά βλέπουν ότι ασχολείται με το κινητό και προφανώς πάει το μυαλό τους ότι υπάρχει κάποιο φλερτ/σχέση και οκ. Επίσης εγώ ας πούμε που το έκρυβα στην αρχή, δεν είναι ότι κάθε μέρα έλεγα ψέματα ότι βγήκα με την τάδε φίλη. Απλά έλεγα μια γενικουρα ότι πάω "με παρέα από το τάδε χόμπι" (από το οποίο όντως γνώρισα τον άντρα μου). Οπότε δεν είναι ακριβώς ψέματα. Δεν είναι ότι συνέχεια λες ότι μίλησες στο τηλ με την τάδε φίλη σου ή πηγες για καφέ με την τάδε φίλη σου. Γιατί κανείς δεν σε ρωτάει στο κάτω κάτω ποιος ήταν στο τηλ ή με ποιους πηγες για καφέ μετά τη δουλειά/σχολή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Μα δεν σημαίνει ότι δεν τον εμπιστεύεται. Σημαίνει ότι μπορεί να είναι πρόσφατο κ να μη θέλει να το πει ΑΚΟΜΑ. Δεν σημαίνει ότι δεν θα το πει ποτέ. 

Επίσης αυτό με τα ψέματα νομίζω ότι το μεγεθυναμε λίγο. Δεν λέγονται και όλη την ώρα. Σε μια εκδρομή ναι μπορεί να ειπωθούν. Αλλά στην καθημερινότητα οχι. Γιατί κανείς δεν ρωτάει το παιδί του "ποιος σου έστειλε μήνυμα;" "Με ποιον μιλούσες;" κλπ, ώστε να ειπωθεί το ψέμα. Απλά βλέπουν ότι ασχολείται με το κινητό και προφανώς πάει το μυαλό τους ότι υπάρχει κάποιο φλερτ/σχέση και οκ. Επίσης εγώ ας πούμε που το έκρυβα στην αρχή, δεν είναι ότι κάθε μέρα έλεγα ψέματα ότι βγήκα με την τάδε φίλη. Απλά έλεγα μια γενικουρα ότι πάω "με παρέα από το τάδε χόμπι" (από το οποίο όντως γνώρισα τον άντρα μου). Οπότε δεν είναι ακριβώς ψέματα. Δεν είναι ότι συνέχεια λες ότι μίλησες στο τηλ με την τάδε φίλη σου ή πηγες για καφέ με την τάδε φίλη σου. Γιατί κανείς δεν σε ρωτάει στο κάτω κάτω ποιος ήταν στο τηλ ή με ποιους πηγες για καφέ μετά τη δουλειά/σχολή.

Εντάξει δέχομαι ότι ο καθένας το βλέπει διαφορετικά. Εγώ ίσως να είχα μια πιο "φιλική" σχέση με την μητέρα μου κ να της τα έλεγα. Στον πατέρα μου πχ δεν του είχα πει ότι έχω την τάδε σχέση (με τον άντρα μου γιατί οι προηγούμενες διαρκούσαν πολύ λίγο) αλλά μιλούσα με τα αδέρφια μου μπροστά του πχ όταν με ρωτούσαν αν θα βγω με τον "......" ελεγα ναι, οπότε το ηξερε κ αυτός στην ουσία από αρκετά νωρίς νομίζω

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ που το έκρυβα δεν είναι ακριβώς ότι φοβόμουν. (Αν εξαιρέσουμε τη διαφορά ηλικίας που τελικά την πήραν πολύ ψύχραιμα κι ακόμα απορώ). Απλά δεν ήξερα και πώς να το "ανακοινώσω". Δεν μου κολλαγε να πάω να πω "Ανακοίνωση. Έχω φίλο" :-P Ερωτήσεις δεν έκαναν (όχι ότι ήθελα να κάνουν), οπότε απλά δεν υπήρχε αφορμή. Επίσης στους 3 μήνες σχέσης βρήκα δουλειά σε άλλη πόλη για ένα εξάμηνο οπότε δεν έβλεπαν τι κάνω. Μετά γύρισα και σε 6 μήνες πάλι βρήκα δουλειά εκτός. (Τότε ήταν που είχα και το ιατρικό περιστατικό κ το έμαθαν) Οπότε ήμουν σπαστά στην Αθήνα και περνούσε πιο απαρατήρητο. Έλεγα και τις γενικουρες ότι είμαι με παρέα από το τάδε χόμπι, τους μπέρδεψαν και λίγο και τα πήγαινε-ελα γιατί πάνω που σκέφτονταν ότι έχω σχέση έφευγα από την Αθήνα (μου το έχουν πει οι ίδιοι αυτό!) Αν ήμουν μόνιμα Αθήνα μπορεί να το είχαν μάθει νωρίτερα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Κι εγώ που το έκρυβα δεν είναι ακριβώς ότι φοβόμουν. (Αν εξαιρέσουμε τη διαφορά ηλικίας που τελικά την πήραν πολύ ψύχραιμα κι ακόμα απορώ). Απλά δεν ήξερα και πώς να το "ανακοινώσω". Δεν μου κολλαγε να πάω να πω "Ανακοίνωση. Έχω φίλο" :-P Ερωτήσεις δεν έκαναν (όχι ότι ήθελα να κάνουν), οπότε απλά δεν υπήρχε αφορμή. Επίσης στους 3 μήνες σχέσης βρήκα δουλειά σε άλλη πόλη για ένα εξάμηνο οπότε δεν έβλεπαν τι κάνω. Μετά γύρισα και σε 6 μήνες πάλι βρήκα δουλειά εκτός. (Τότε ήταν που είχα και το ιατρικό περιστατικό κ το έμαθαν) Οπότε ήμουν σπαστά στην Αθήνα και περνούσε πιο απαρατήρητο. Έλεγα και τις γενικουρες ότι είμαι με παρέα από το τάδε χόμπι, τους μπέρδεψαν και λίγο και τα πήγαινε-ελα γιατί πάνω που σκέφτονταν ότι έχω σχέση έφευγα από την Αθήνα (μου το έχουν πει οι ίδιοι αυτό!) Αν ήμουν μόνιμα Αθήνα μπορεί να το είχαν μάθει νωρίτερα.

Καλά η δικιά σου η περίπτωση είναι διαφορετική, έχετε κ πολλά χρόνια διαφορά κ είναι πιο δύσκολο να το πεις. Βέβαια κ εγώ με τον σύζυγό μου δεν έχω λίγα χρόνια διαφορά αλλά είναι πιο συνηθισμένο κ στους γονείς δεν χτυπάει άσχημα

Link to comment
Share on other sites

On 18/2/2021 at 4:10 ΜΜ, Chrysoum είπε:

Δηλαδή εγώ να νιώθω αλιεν που ο πατέρας μου (δεν έχουμε καλές σχέσεις) γνώρισε τον άντρα μου στον γάμο; ο άντρας μου δε ακόμα επιμένει ότι και χάρη του έκανα που τον κάλεσα δεδομένης της συμπεριφοράς που έχει τόσα χρόνια απέναντι στην οικογένεια μου. Η μητέρα γνώρισε τον άντρα μου γιατί έτυχε να έρθει επίσκεψη και της είπα, εκείνη την πρώτη φορά που τον γνώρισε, ότι μάλλον σε κανένα 6 μηνο θα παντρευτουμε. 

Εντάξει καταλαβαίνω ότι δεν είναι νορμάλ περίπτωση αυτή, και για να είμαι ειλικρινής δεν θα μου άρεσε να μου συνέβαινε εμένα αργότερα ως γονιός, αλλά έβλεπα αυτό ακριβώς που περιγράφετε με τον αδερφό μου, που βρίσκονταν τα "συμπεθερια" να φάνε σε καμία γιορτή και κάτι με έπιανε. Όλη αυτή η επισημότητα και όλη την ώρα αυτή η κουβέντα/πίεση για τον γάμο (που τελικά δεν έγινε ποτέ) και δεν το άντεχα. Για να μην μιλήσω για τον αρραβώνα, μου φάνηκε τόσο fake και σοβαροφανες και για να έχουμε να λέμε στον κόσμο ότι δεν "την κοροϊδεύει" και "να ορίστε θα την πάρει" που πραγματικά θυμάμαι να είμαι παρούσα και να κάνω απλά χαβαλέ και όταν σκέφτομουν τον εαυτό μου στην θέση τους και να λέω απλά αποκλείεται. 

 

Εντάξει, εσύ μιλάς για μια διαλυμένη οικογένεια. Κι εγώ δε μιλαώ ουσιαστικά στον πατέρα μου και τονάντρα μου τον είδε μια φορά πριν τον γάμο τυχαία, αλλά αν κατέληγα να έχω αυτή τη σχέση με τα παιδιά μου, πιστεύω κυριολεκτικά θα αυτοκτονούσα. Δεν είναι νορμάλ αυτό.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , little lamb είπε:

Δεν διαφώνησα ότι ο πρώτος είναι αποτυχημένος. Για αυτούς που το παιδί τους προτιμά να μην τους αναφέρει ότι έχει πρόσφατη σχέση το είπα (πρόσφατη θεωρώ μέχρι το έτος περίπου). Αυτοί δεν έχουν λόγο να νιώθουν αποτυχημένοι. Αν νιώθουν ετσι είναι σαν να θέλουν το παιδί τους να τους λέει το κάθε τι, γι'αυτο μου φαίνεται ελεγκτικό. 

 

Ακριβώς με τον ίδιο τρόπο λοιπόν δεν τους πέφτει και λόγος αν έχει σχέση. Αυτό εννοώ όταν λέω ότι δεν χρειάζεται να το ξέρουν, ούτε είναι αποτυχημένοι αν δεν το ξέρουν. Γιατί απλά δεν είναι κάτι που τους αφορά.

 

Τέλος πάντων, νομίζω επί της ουσίας συμφωνούμε, ότι αν το παιδί-νεος ενήλικας θελησει να το πει ο γονεας πρέπει να είναι εκεί κ να είναι δεκτικός. Τα υπόλοιπα είναι λεπτομέρειες και υποπεριπτώσεις.

 

 

Τώρα σκέφτηκα και το άλλο αξιοπερίεργο: λέμε ότι προφανώς δεν θα αναφέρει κάθε γνωριμία της μιας νύχτας, αλλά τη σχέση. (Και συμφωνώ). Αν το καλοσκεφτούμε όμως, ως προς τους λόγους ασφαλείας που αναφέρθηκαν παραπάνω, στην πραγματικότητα στη γνωριμία της μιας νύχτας είναι που υπάρχει μεγαλύτερη πιθανότητα να συμβεί κάτι κακό... (Όχι απόλυτα αλλά ως ένα βαθμό)

καθολου ρεαλιστικο σαν σεναριο ομως να παρεις τηλ την μαμα σου για να πεις οτι θα συνεχισεις με καποιον που γνωρισες στο μπαρ:rolleyes:

κ εγω θελω να νιωθουν ανετα να μου μιλανε.απο την στιγμη που θα ειναι φοιτητες κ ενηλικοι ομως ειναι επιλογη τους

απλα δ θα ηθελα να μου λενε πολλα ψεμματα.η αν πχ εγω δω πολλα μνμτα,τηλ κ κανω μια ερωτηση,να μου πουν εστω,γνωρισα καποιον αν γινει κτ θα σου πω

φυσικα δ περιμενω να μου λενε για το καθε ατομο που βγαινουν για καφε

αλλα κ γενικα κ σε ενηλικο,αν πχ σπουδαζουν εκει που μενουμε,δ ειναι κακο να γνωρισεις τους φιλους-συμφοιτητες.οχι απαραιτητα με σκοπο να ελεγχεις,αλλα γτ θα τυχει

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ said:

 

Εντάξει, εσύ μιλάς για μια διαλυμένη οικογένεια. Κι εγώ δε μιλαώ ουσιαστικά στον πατέρα μου και τονάντρα μου τον είδε μια φορά πριν τον γάμο τυχαία, αλλά αν κατέληγα να έχω αυτή τη σχέση με τα παιδιά μου, πιστεύω κυριολεκτικά θα αυτοκτονούσα. Δεν είναι νορμάλ αυτό.

Ναι δεν είναι νορμάλ, το ξέρω. Και αυτό είπα και πιο κάτω για τα παιδιά μου, ότι και εγώ εάν μου έκρυβαν μια σοβαρή σχέση τους για χρόνια θα θεωρούσα ότι απέτυχα ως γονιός. Παρόλα αυτά ακόμη και να είχαμε νορμάλ σχέση με τους γονείς μου, αυτά με τα τραπεζωματα και τους λόγους δεν θα τα έκανα γιατί δεν μου ταιριαζουν. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

απλα δ θα ηθελα να μου λενε πολλα ψεμματα.η αν πχ εγω δω πολλα μνμτα,τηλ κ κανω μια ερωτηση,να μου πουν εστω,γνωρισα καποιον αν γινει κτ θα σου πω

 

Εγώ δεν θα έκανα ερώτηση. Δεν μου φαίνεται διακριτικό από πλευράς του γονιού να βλέπει ότι το παιδί του έχει τηλέφωνα ή μηνύματα κ να ρωτάει. Μου φαίνεται ότι "χώνεται". Αν θελήσει θα το πει. Θα ένιωθα ότι πιέζω και αγχωνω αν ρωτούσα. Για ενηλίκους μιλάω πάντα. Σε μαθητή θα το ελεγα λίγο στην πλάκα "χμμ πολλά μηνυματακια βλέπω..." για να φέρω την κουβέντα. Αλλά σε ενήλικο γιατί να φέρεις την κουβέντα; Αν θέλει θα τη φέρει αυτός. Εγώ παρόλο που ήταν λίγο πιο "συντηρητικοί" (σε αυτά, γιατί γενικά δεν είναι) έφερνα την κουβέντα αν μου άρεσε κάποιος. Όχι ευθέως, αλλά τον ανέφερα επίτηδες πολύ για να ρωτήσουν κ το παραδεχομουν. Είχε γινει 1-2 φορές αυτό. Απλά τελικά δεν έγινε κάτι με αυτούς. Αλλά κι αν γινόταν, θα άφηνα να περάσει αρκετός καιρός "σε σχέση" πριν το πω ή αφήσω να το καταλάβουν. Για τον άντρα μου δεν είχα πει καν ότι μου αρέσει λόγω της διαφοράς ηλικίας, γιατί εκεί θα με συμβούλευαν να το ξανασκεφτώ κλπ κ με το μπίρι μπίρι τελικα θα κατέληγα σε καυγά. Ενώ έτσι όπως έγινε τελικά και η σχέση προχώρησε μια χαρά και έχουν άριστες σχέσεις μεταξύ τους. Όταν το λες νωρίς και για καποιο λογο ο γονιός έχει αμφιβολίες που θεωρεί θεμιτό να τις πει, θα τις πει πιο εύκολα αν του πεις ότι είναι κάτι πρόσφατο. Αν ήδη τα έχεις ένα χρόνο κ μετά το μάθει, βλέπει ότι η σχέση είναι δοκιμασμένη και πάει καλά οπότε του φεύγουν και οι αμφιβολίες. Τουλάχιστον σε εμάς με την ηλικία έτσι έγινε. Άλλο να σου πει η κόρη σου γνώρισα κάποιον 15 χρόνια μεγαλυτερο κι άλλο να σου πει ότι τα έχει ήδη ενάμισι χρόνο και όλα είναι μια χαρά.

 

Just now, vicky86 είπε:

αλλα κ γενικα κ σε ενηλικο,αν πχ σπουδαζουν εκει που μενουμε,δ ειναι κακο να γνωρισεις τους φιλους-συμφοιτητες.οχι απαραιτητα με σκοπο να ελεγχεις,αλλα γτ θα τυχει

 

Καλά ναι, αυτό είναι άσχετο. Εμένα ήξεραν όλους τους φίλους μου γιατί κάθε χρόνο στα γενέθλιά μου τους καλούσα όλους σπίτι,20 άτομα. Απλά δεν έτυχε να κάνω σχέση με κάποιον τότε ως φοιτήτρια.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 Όταν το λες νωρίς και για καποιο λογο ο γονιός έχει αμφιβολίες που θεωρεί θεμιτό να τις πει, θα τις πει πιο εύκολα αν του πεις ότι είναι κάτι πρόσφατο.

 

Σε μία υγιή σχέση με τους γονείς, δεν είναι κακό αυτό απαραίτητα. Μην έχοντας ένα υγιές πρότυπο από τους γονείς μου και εν μέσω μεγάλων οικογενειακών προβλημάτων, δεν έδωσα βάση στις ανησυχίες που είχε η μητέρα μου και κατέληξα με έναν διαλυμένο γάμο μετά από 15 και χρόνια, και ειλικρινά, απλά έβλεπε κάποια πράγματα που ούτε φανταζόμουν ότι γίνεται τότε. Εννοείται ότι σπάνια ο νέος θα ακούσει το γονιό σε κάτι τέτοιο (ή ο ερωτευμένος γενικότερα), αλλά τελικά θα έσωζε πολύ κόσμο από πολλή ταλαιπωρία στη ζωή του αν μπορούσε να δεχτεί την (καλοπροαίρετη) κριτική και ανησυχία στην αρχή μιας σχέσης.

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι για την ιστορία σου. Μπορεί ομως να συμβεί και το αντίστροφο. Να μην προχωρήσει μια σχέση που θα πήγαινε μια χαρά, επειδή απλά ο γονιός είχε αμφιβολίες. Δεν είναι πάντα σωστές οι αμφιβολίες των γονιών.

 

Πάντως εξακολουθουν να μου φαίνονται ψιλοαντιφατικα αυτα που διάβαζα στην αρχή της συζήτησης περί ενηλικων ατόμων που δεν θα τους πουν οι γονείς τους τι να κάνουν, να τους το ξεκοψουν κλπ με τα "θέλω να ξέρω για να τα προστατέψω" που διαβασα στη συνέχεια. Δεν κατηγορώ το δεύτερο, θεμιτή είναι η ανησυχία του γονιού. Προφανώς δεν θέλει να συμβεί κάτι άσχημο στο παιδί του, ο,τι ηλικία κι αν εχει. Απλά προηγουμένως διάβαζα πολύ έντονες διακηρύξεις για την ενηλικίωση -λες και πατιεται ένα κουμπί στα 18 ή όταν βρεις δουλειά- που θα μου ταίριαζαν περισσότερο με το "εμπιστεύομαι το πλέον ενήλικο παιδί μου ότι -σε γενικές γραμμές- επιλέγει σωστά".

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...