Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

3 ώρες πρίν, Lenia16 είπε:

http://www.mitrikosthilasmos.com/2011/11/blog-post_9583.html?m=1

Θέλει υπομονη! Κ που είσαι ακόμα!

Φανταστικα!!! Τωρα ειμαστε στη 12η. Μετα ερχεται μια πολυυυυ μεγαλη!!! Θα περασουμε σουπερ!!!:shock:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 169
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

15 ώρες πρίν, Lenia16 είπε:

Γιατί κ εσύ αν ηξερες οτι μπορείς να πιεις νερό απτό μπουκάλι την ώρα που διψας θα το προτιμουσες απτό να ρουφας με τρύπιο καλαμάκι. Και είναι φυσιολογικό! Τα αποκλειστικά θηλάζοντα δεν έχουν άλλη επιλογή γιατί δεν ξέρουν κάτι άλλο. Όταν όμως λέμε ότι θηλασμός και μπιμπερο σπάνια συνδιάζονται για καιρό τα ακούμε κ από πάνω. Η @Mama_Anesti_ έχει δίκιο για το άλμα ανάπτυξης. Το παιδί αν περνάει άλμα θα ζητάει συνέχεια γάλα, κάτι που προφανώς δεν τον βολεύει να παίρνει απτό στήθος εφοσον το βρίσκει πανευκολα αλλού. 

Αν νιώθεις ότι έχεις το κουράγιο πρέπει να πιστέψεις στον εαυτό σου και να παρατήσεις το μπουκαλι, να τον βάζεις συνέχεια στο στήθος κ να κάνεις περισσότερες αντλησεις. Γάλα δεν υπάρχει περίπτωση να μην έχεις απλά οσα γεύματα χάνεις με το μπουκάλι τόσο θα μειώνεται. Αν πάλι δε μπορείς και δεν προλαβαίνεις (απόλυτα κατανοητό και φυσιολογικό, εγώ ήδη απορώ πως προλαβαίνετε με δύο παιδιά να κάνετε τα βασικά) ξεπέρασε τις τύψεις και το άγχος σου και δώσε στο παιδί να πιει απτό μπιμπερο.

Έτσι είναι. Η μνήμη όμως των παιδιών σε αυτή την ηλικία είναι ´σύντομη ´  

Οτι έμαθε μπορεί και να το ξεμαθει και vice versa. 

Θέλω να πω αν σήμερα έφευγες ταξίδι κ εκεί που πήγαινες είχες ξεχάσει σκόνη κ μπιμπερό, 

κ είχε μόνο στήθος, θα μάθαινε σε δυο μέρες να θηλάζει αποκλειστικά, ν είσαι σίγουρη. Θα έκλαιγε, αλλά θα προσαρμοζόταν κ θα ακολουθούσε αυτό που υπάρχει.

μη περιμένεις ρυθμούς ανόδου βάρους ίδιας συχνότητας με τα μπουκάλια ξένου, την στιγμή που τα ελαττωνεις εμένα δε με εκπλήσσει.

α να θυμηθώ ότι είχα διαβάσει για τις καμπύλες, ότι είναι φυσιολογικό μια εβδομάδα 10 μέρες να ανεβαίνει μετά στάσιμη μετά ανεβαίνει, δηλαδή η καμπύλη δεν είναι ποτέ μια ευθεία όπως στο βιβλιάριο. Είναι σαν μια παραβολικη καμπύλη.

 

αυτο που βλέπεις στο βιβλιάριο είναι μια τομή όλων, όχι μια φυσιολογική καμπύλη ενός παιδιού. κάπου το εχω ξαναδιαβάσει αυτό δε θυμάμαι που. Ξέρει καμία;

 

και όντως επειδή συνέχισα τις μετρήσεις τις εβδομαδιαίες, το βάρος ήταν από μόνο του έτσι (δεν έδωσα ποτέ ξένο όποτε τα άλματα ήταν τα σημεία όπου μετά ανέβαινε η καμπύλη κ μετά στα στιγμή κ μετά πάλι ανέβαινε , με μέσο όρο αν τράβαγες δηλαδή μια γραμμή από τη πρώτη ως την τελευταία τελεία ήταν ανοδική.)

 

Ερώτημα ... φροντίζεις τον εαυτό σου....;μέσα σε όλα αυτά;.. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 40 λεπτά , belleblue είπε:

Έτσι είναι. Η μνήμη όμως των παιδιών σε αυτή την ηλικία είναι ´σύντομη ´  

Οτι έμαθε μπορεί και να το ξεμαθει και vice versa. 

Θέλω να πω αν σήμερα έφευγες ταξίδι κ εκεί που πήγαινες είχες ξεχάσει σκόνη κ μπιμπερό, 

κ είχε μόνο στήθος, θα μάθαινε σε δυο μέρες να θηλάζει αποκλειστικά, ν είσαι σίγουρη. Θα έκλαιγε, αλλά θα προσαρμοζόταν κ θα ακολουθούσε αυτό που υπάρχει.

μη περιμένεις ρυθμούς ανόδου βάρους ίδιας συχνότητας με τα μπουκάλια ξένου, την στιγμή που τα ελαττωνεις εμένα δε με εκπλήσσει.

α να θυμηθώ ότι είχα διαβάσει για τις καμπύλες, ότι είναι φυσιολογικό μια εβδομάδα 10 μέρες να ανεβαίνει μετά στάσιμη μετά ανεβαίνει, δηλαδή η καμπύλη δεν είναι ποτέ μια ευθεία όπως στο βιβλιάριο. Είναι σαν μια παραβολικη καμπύλη.

 

αυτο που βλέπεις στο βιβλιάριο είναι μια τομή όλων, όχι μια φυσιολογική καμπύλη ενός παιδιού. κάπου το εχω ξαναδιαβάσει αυτό δε θυμάμαι που. Ξέρει καμία;

 

και όντως επειδή συνέχισα τις μετρήσεις τις εβδομαδιαίες, το βάρος ήταν από μόνο του έτσι (δεν έδωσα ποτέ ξένο όποτε τα άλματα ήταν τα σημεία όπου μετά ανέβαινε η καμπύλη κ μετά στα στιγμή κ μετά πάλι ανέβαινε , με μέσο όρο αν τράβαγες δηλαδή μια γραμμή από τη πρώτη ως την τελευταία τελεία ήταν ανοδική.)

 

Ερώτημα ... φροντίζεις τον εαυτό σου....;μέσα σε όλα αυτά;.. 

 

 

Φανταζομαι απευθυνεσαι σε μενα; τι εννοεις αν φροντιζω τον εαυτο μου; απο φαγητο;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, CMES είπε:

Φανταστικα!!! Τωρα ειμαστε στη 12η. Μετα ερχεται μια πολυυυυ μεγαλη!!! Θα περασουμε σουπερ!!!:shock:

Γενικά στις μεγάλες δεν είναι όλο αυτό το διάστημα έντονο το άλμα, είναι κάποιες μερες, καμιά βδομάδα περίπου που θα το καταλαβεις πολύ καλά! Ελα κουράγιο, σκέψου ότι το παιδάκι σου μεγαλώνει κ κατακτά νέες δεξιότητες κ αυτό το αναστατώνει. Είναι που είναι θηρίο το δικό σου, δε θέλω να φανταστώ τι ανάγκες σιτισης θα έχει τότε!:P

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, belleblue είπε:

Έτσι είναι. Η μνήμη όμως των παιδιών σε αυτή την ηλικία είναι ´σύντομη ´  

Οτι έμαθε μπορεί και να το ξεμαθει και vice versa. 

Θέλω να πω αν σήμερα έφευγες ταξίδι κ εκεί που πήγαινες είχες ξεχάσει σκόνη κ μπιμπερό, 

κ είχε μόνο στήθος, θα μάθαινε σε δυο μέρες να θηλάζει αποκλειστικά, ν είσαι σίγουρη. Θα έκλαιγε, αλλά θα προσαρμοζόταν κ θα ακολουθούσε αυτό που υπάρχει.

 

 

Δεν ισχύει δυστυχώς αυτό. Αν μεν κάνει το παιδι ακόμη μικτή διατροφή σε αυτό το υποθετικό σενάριο του ταξιδιού, όντως τελικά θα κλάψει αλλά θα θηλάσει, με πολύ κόπο από το ίδιο και τη μαμά. Αν όμως έχει ήδη πάψει να τρώει από το στήθος, είναι πολύ δύσκολο να θηλάσει ξανά, και σίγουρα θα μπορούσε να οδηγηθεί και σε επικίνδυνες καταστάσεις σε ένα τέτοιο σενάριο απότομης αλλαγής.

 

Για να επανέλθω στο αρχικό θέμα, όταν μιλάμε για "bottle preference" σε μικτή διατροφή, που είναι κάτι που και η ίδια έχω ζήσει, όντως κάπως όπως το περιγράφει η CMES συμβαίνει, δεν είναι δηλαδή μία πολύ σταδιακή και ομαλή αλλαγή που σου ανάβει πολλά λαμπάκια και παίζεις εύκολα με αναλογία μπουκαλιών και θηλασμών για να το προσαρμόσεις ήπια. Kαι σε καμία περίπτωση δεν ισχύει το αν πεινασει θα φάει, αν το μωρό αρχίσει και αρνείται το στήθος, έχει κυριολεκτικά αρχίσει να χάνει την ικανότητα του θηλασμού και θέλει δυστυχώς και κόπο και τρόπο για να την ανακτήσει. Υπάρχουν λεπτομερείς οδηγίες εδώ: https://kellymom.com/ages/newborn/nb-challenges/back-to-breast/ συμπεριλαμβανομένου και του πώς να ξαναθελήσει το μωρό το στήθος όταν έχει προτίμηση για μπουκάλι, και σίγουρα δεν γίνεται απότομα σε αυτή τη φάση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι @CMES! Ρωτάω γιατί σε έχουμε ζαλίσει κ από ότι περιγράφεις είσαι σε πολύ μεγάλη πίεση χρονική. 

Εμείς συνεχίζουμε με τις θεωρίες ... εσυ άμα κουραστείς,  πες το ε; :-)

 

Αργκ, γνωρίζεις κ συ για αυτό που αναφέρω με την καμπύλη; 

Ότι ποτέ δεν είναι μια ευθεία, συνεχόμενη αλλά με σκαλοπάτια όποτε υπάρχει το άλμα; 

Νομιζω σύμφωνα με αυτό δεν υπολογίζουν αυτά τα άλματα ανάπτυξης; 

Το ρωτάω γιατί είναι ένας λόγος που αρκετές τρομάζουμε αν δε βλέπουμε ανά εβδομάδα ίση αύξηση βάρους συνεχόμενα. 

Υπαρχει άραγε βιβλιογραφία;

Επεξεργάστηκαν by belleblue
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, belleblue είπε:

Ναι @CMES! Ρωτάω γιατί σε έχουμε ζαλίσει κ από ότι περιγράφεις είσαι σε πολύ μεγάλη πίεση χρονική. 

Εμείς συνεχίζουμε με τις θεωρίες ... εσυ άμα κουραστείς,  πες το ε; :-)

 

Αργκ, γνωρίζεις κ συ για αυτό που αναφέρω με την καμπύλη; 

Ότι ποτέ δεν είναι μια ευθεία, συνεχόμενη αλλά με σκαλοπάτια όποτε υπάρχει το άλμα; 

Νομιζω σύμφωνα με αυτό δεν υπολογίζουν αυτά τα άλματα ανάπτυξης; 

Το ρωτάω γιατί είναι ένας λόγος που αρκετές τρομάζουμε αν δε βλέπουμε ανά εβδομάδα ίση αύξηση βάρους συνεχόμενα. 

Υπαρχει άραγε βιβλιογραφία;

Με το φαγητο δεν ξερω τι γινεται. Τρωω πολυ προσεκτικα, πολλες φορες δεν προλαβαινω καθολου να φαω και παρολα αυτα εχω βαλει 4 κιλα. Μου ειχαν μεινει και αρκετα απο την προηγουμενη εγκυμοσυνη και νιωθω πολυ χαλια. Το δε στηθος μου κοντευει να ακουμπησει στο πατωμα. Ειναι ενας απο τους βασικους λογους της χαλια ψυχολογιας.

Η στασιμοτητα βαρους παντως ηταν αυξηση 200 γραμματια σε 3 εβδομαδες. Ηταν 6580 στις 8 εβδομαδες και 6780 στις 11. Ομως οταν το ειπα στην παιδιατρο μου ειπε να το παρακολουθησουμε. Η αποφαση να ξαναρχισω τα μπουκαλια στηριχθηκε πιο πολυ στο οτι μειωσε τα τσισα και τα κακα, αλλα και στη συμπεριφορα. Συμφωνω οτι το καλυτερο ειναι ο θηλασμος γιαυτο και το παλευω τοσο αλλα ποσο να το αφησω να κλαιει; αν τον πιασει να μη θελει το στηθος μου εχει τυχει να το παλευω για πανω απο 40 λεπτα και να σπαραζει! Ταραζεται και η κορη μου που ειναι κι αυτη μικρουλα και αρχιζει να κλαιει κι αυτη!!

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, belleblue είπε:

Ναι @CMES! Ρωτάω γιατί σε έχουμε ζαλίσει κ από ότι περιγράφεις είσαι σε πολύ μεγάλη πίεση χρονική. 

Εμείς συνεχίζουμε με τις θεωρίες ... εσυ άμα κουραστείς,  πες το ε; :-)

 

Αργκ, γνωρίζεις κ συ για αυτό που αναφέρω με την καμπύλη; 

Ότι ποτέ δεν είναι μια ευθεία, συνεχόμενη αλλά με σκαλοπάτια όποτε υπάρχει το άλμα; 

Νομιζω σύμφωνα με αυτό δεν υπολογίζουν αυτά τα άλματα ανάπτυξης; 

Το ρωτάω γιατί είναι ένας λόγος που αρκετές τρομάζουμε αν δε βλέπουμε ανά εβδομάδα ίση αύξηση βάρους συνεχόμενα. 

Υπαρχει άραγε βιβλιογραφία;

 

Θυμάμαι ότι γενικά η παιδίατρός μας δεν ανησυχούσε από την πρόσληψη βάρους ανά μέρα, θυμάμαι ότι έπαιρνε το μέσο όρο ανά βδομάδα και μήνα. Δεδομένου ότι οι καμπύλες είναι μέσος όρος, δε νομίζω κανένα μωρό να βάζει κάθε μέρα ούτε κάθε βδομάδα τα ίδια γραμμάρια ώστε να ακολουθεί ακριβώς την όποια καμπύλη. Εξάλλου υπάρχει ένας μέσος όρος πρόσληψης βάρους ανά ηλικία και ένα εύρος, δεν είναι όλα τα παιδιά ίδια. Bλέπω π.χ. εδώ https://kellymom.com/bf/normal/weight-gain-metric/ ότι για 0-4 μήνες, η φυσιολογικη εβδομαδιαία πρόσληψη βάρους είναι από 155 ως 241 γραμμάρια, που είναι αρκετά μεγάλο εύρος. Λογικά κάποια μωράκια θα είναι προς τα κάτω, κάποια προς τα πάνω, και το πιο πιθανό είναι μία βδομάδα να είναι κάτω και μια πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Just now, CMES είπε:

Με το φαγητο δεν ξερω τι γινεται. Τρωω πολυ προσεκτικα, πολλες φορες δεν προλαβαινω καθολου να φαω και παρολα αυτα εχω βαλει 4 κιλα. Μου ειχαν μεινει και αρκετα απο την προηγουμενη εγκυμοσυνη και νιωθω πολυ χαλια. Το δε στηθος μου κοντευει να ακουμπησει στο πατωμα. Ειναι ενας απο τους βασικους λογους της χαλια ψυχολογιας.

Η στασιμοτητα βαρους παντως ηταν αυξηση 200 γραμματια σε 3 εβδομαδες. Ηταν 6580 στις 8 εβδομαδες και 6780 στις 11. Ομως οταν το ειπα στην παιδιατρο μου ειπε να το παρακολουθησουμε. Η αποφαση να ξαναρχισω τα μπουκαλια στηριχθηκε πιο πολυ στο οτι μειωσε τα τσισα και τα κακα, αλλα και στη συμπεριφορα. Συμφωνω οτι το καλυτερο ειναι ο θηλασμος γιαυτο και το παλευω τοσο αλλα ποσο να το αφησω να κλαιει; αν τον πιασει να μη θελει το στηθος μου εχει τυχει να το παλευω για πανω απο 40 λεπτα και να σπαραζει! Ταραζεται και η κορη μου που ειναι κι αυτη μικρουλα και αρχιζει να κλαιει κι αυτη!!

 

Δεν του δίνεις μπουκάλι με λίγο γάλα και μετά πάλι στήθος; Δε νομίζω ότι κανείς συστήνει σε αυτές τις περιπτώσεις να προσπαθείς με τις ώρες να το πείσεις να θηλάσει. Σε τέτοιες φάσεις, θες συχνά γεύματα, όσο είναι δυνατόν και κυριολεκτικά με το στήθος έξω όλη μέρα για ένα διάστημα, για να μη φτάνει να πεινάσει ποτέ τόσο ώστε να είναι ανυπόμονο, και αν δεν το προλάβεις, δίνεις λίγες γουλιές από το μπουκάλι να ηρεμήσει και το ξαναβάζεις στο στήθος. Οσο αγχώνεται, τόσο πιο δύσκολο του είναι να θηλάσει.

Link to comment
Share on other sites

Διαβασε το αρθρο που παραθεσε η αργκ . Αν διαβασα καλα δε πρεπει να ζοριζεις καθολου το παιδι σε αυτη σου τη προσπαθεια..; Κ θελει σταδιακη σιγανη προσπαθεια;   Καποια απο αυτα που γραφει στο αρθρο δε μπορεις να τα κανεις εκ προιμιου εξαιτιας του αλλου σου παιδιού.

 

Ελπιζω να μην σε προσβάλλω τώρα, αλλά, μήπως εξαιτίας κακής ψυχολογίας οι αντοχές σου είναι επηρεασμένες κ λειτουργείς πιο σπασμωδικά...; 

Αν ναι, πρεπει πρωτα να ανακτησεις δυναμεις, γιατι ειναι δωρο αδωρο/φαυλος κύκλος.

εχεις ΔΥΟ παιδιά «μωρα»!  Δεν ειναι κ λιγο!! 

Προσωπικα νομιζω δεν θα πρεπε να διαβαζεις καν εδω, με την έννοια, ξεκουράσου, περπάτα, βγείτε έξω κ ξέχνα τα όλα! 

Εισαι σε ένα απο τα πιο δύσκολα στάδια... ολοι προσαρμοζονται, κ εσυ..! 

Αισθάνομαι ότι κάνεις ήδη οτι μπορεις κ οτι ανεβαινεις βουνο απο αυτα που λες. 

Αξίζει ο θηλασμος, αξιζε κ για τον μαραθωνοδρομο ο μαραθωνιος, αλλά μετά ο ασθενης... χάθηκε! Νιέτ.

πρώτα κάνε κάτι για τον εαυτό σου, και μετά τα υπόλοιπα. Ψηφίζω διάλλειμα κ ξεκούραση για σενα, πρωτα, με οτι αυτο συνεπαγεται.

Κ αν θες μετα ξαναπροσπαθεις κ πάλι με πιο γεματες μπαταριες..! 

Τι λες; 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 2 λεπτά , belleblue είπε:

Διαβασε το αρθρο που παραθεσε η αργκ . Αν διαβασα καλα δε πρεπει να ζοριζεις καθολου το παιδι σε αυτη σου τη προσπαθεια..; Κ θελει σταδιακη σιγανη προσπαθεια;   Καποια απο αυτα που γραφει στο αρθρο δε μπορεις να τα κανεις εκ προιμιου εξαιτιας του αλλου σου παιδιού.

 

Ελπιζω να μην σε προσβάλλω τώρα, αλλά, μήπως εξαιτίας κακής ψυχολογίας οι αντοχές σου είναι επηρεασμένες κ λειτουργείς πιο σπασμωδικά...; 

Αν ναι, πρεπει πρωτα να ανακτησεις δυναμεις, γιατι ειναι δωρο αδωρο/φαυλος κύκλος.

εχεις ΔΥΟ παιδιά «μωρα»!  Δεν ειναι κ λιγο!! 

Προσωπικα νομιζω δεν θα πρεπε να διαβαζεις καν εδω, με την έννοια, ξεκουράσου, περπάτα, βγείτε έξω κ ξέχνα τα όλα! 

Εισαι σε ένα απο τα πιο δύσκολα στάδια... ολοι προσαρμοζονται, κ εσυ..! 

Αισθάνομαι ότι κάνεις ήδη οτι μπορεις κ οτι ανεβαινεις βουνο απο αυτα που λες. 

Αξίζει ο θηλασμος, αξιζε κ για τον μαραθωνοδρομο ο μαραθωνιος, αλλά μετά ο ασθενης... χάθηκε! Νιέτ.

πρώτα κάνε κάτι για τον εαυτό σου, και μετά τα υπόλοιπα. Ψηφίζω διάλλειμα κ ξεκούραση για σενα, πρωτα, με οτι αυτο συνεπαγεται.

Κ αν θες μετα ξαναπροσπαθεις κ πάλι με πιο γεματες μπαταριες..! 

Τι λες; 

 

Εχεις δικιο και το αναγνωριζω οτι δεν λειτουργω σωστα. Το προβλημα ειναι πως ειμαι μονη μου παρα πολλες ωρες την ημερα και αν δεν υπαρχει δευτερος ανθρωπος δεν μπορω να βγαλω και τα δυο παιδια εξω. Ο αντρας μου γυριζει απο τη δουλεια μετα τις 8 καθε βραδυ, μπορει και να γυρισει την αλλη μερα. Η μανα μπυ ειναι στην κοσμαρα της και η πεθερα μου που γενικα μου κραταει τα παιδια και ειναι προθυμη να βοηθησει εσπασε το χερι της!! Ολη συτη η κλεισουρα με τα μωρα στο σπιτι με εχει τρελανει!

Link to comment
Share on other sites

Οφείλεις να σκεφτείς ρεαλιστικά κ πραγματιστικά, και να λύσεις νομίζω πρώτα το θέμα αυτής της δυσκολίας! Κ μετά όταν επανέλθει η πεθερά, ξανάπροσαρμόζεις.

τι άλλες λύσεις έχεις σε άτομα, ξαδέρφια, μαμάδες της περιοχής, θείες... αυτές είναι οι στιγμές που πρέπει να πιάσεις το τηλέφωνο κ να επικοινωνήσεις ...! Κ να πεις  «για ελάτε από εδώ μια, γιατί παίζουν δύσκολες καταστάσεις-εκπέμπω σος!» 

Ζήτα έστω μια συνοδεία να πάτε παιδική χαρά. Δεν είναι ντροπή! Πως διάολο να τα καταφέρεις ασχετωσ Θηλασμού χωρίς ένα χέρι βοήθειας;  Πρέπει δα να καταρρεύσεις κιόλας;

Άλλος τρόπος σε θέμα οικονομικών, δηλ πληρωμένης χείρας βοήθειας παίζει; Έστω για τώρα μέχρι να έρθει πάλι πεθερά;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , belleblue είπε:

Οφείλεις να σκεφτείς ρεαλιστικά κ πραγματιστικά, και να λύσεις νομίζω πρώτα το θέμα αυτής της δυσκολίας! Κ μετά όταν επανέλθει η πεθερά, ξανάπροσαρμόζεις.

τι άλλες λύσεις έχεις σε άτομα, ξαδέρφια, μαμάδες της περιοχής, θείες... αυτές είναι οι στιγμές που πρέπει να πιάσεις το τηλέφωνο κ να επικοινωνήσεις ...! Κ να πεις  «για ελάτε από εδώ μια, γιατί παίζουν δύσκολες καταστάσεις-εκπέμπω σος!» 

Ζήτα έστω μια συνοδεία να πάτε παιδική χαρά. Δεν είναι ντροπή! Πως διάολο να τα καταφέρεις ασχετωσ Θηλασμού χωρίς ένα χέρι βοήθειας;  Πρέπει δα να καταρρεύσεις κιόλας;

Άλλος τρόπος σε θέμα οικονομικών, δηλ πληρωμένης χείρας βοήθειας παίζει; Έστω για τώρα μέχρι να έρθει πάλι πεθερά;

Ειμαστε σε φαση σημαντικης οικονομιας γιατι ετοιμαζομαστε να μετακομισουμε σε λιγους μηνες και προσπαθουμε να τελειωσουμε το σπιτι. Καποιες φορες ερχεται η αδερφη μου και τα παμε βολτα ομως κι αυτη δουλευει και μπορει μονο στα ρεπο της και για λιγη ωρα γιατι εχει μια κορη που παει δημοτικο και τα απογευματα εχει προπονηση. Αλλοι συγγενεις δεν παιζουν κοντα και οι φιλες ολες δουλευουν και εχουν παιδια! Και η πεθερα ακομα, οταν θα επανελθει δεν μπορει ολες τις ωρες γιατι κραταει και τα παιδια του αλλου της γιου! 

16 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 

Δεν του δίνεις μπουκάλι με λίγο γάλα και μετά πάλι στήθος; Δε νομίζω ότι κανείς συστήνει σε αυτές τις περιπτώσεις να προσπαθείς με τις ώρες να το πείσεις να θηλάσει. Σε τέτοιες φάσεις, θες συχνά γεύματα, όσο είναι δυνατόν και κυριολεκτικά με το στήθος έξω όλη μέρα για ένα διάστημα, για να μη φτάνει να πεινάσει ποτέ τόσο ώστε να είναι ανυπόμονο, και αν δεν το προλάβεις, δίνεις λίγες γουλιές από το μπουκάλι να ηρεμήσει και το ξαναβάζεις στο στήθος. Οσο αγχώνεται, τόσο πιο δύσκολο του είναι να θηλάσει.

Ναι αυτο κανω τωρα. Ομως μετα θηλαζει πολυ λιγοτερο απο οτι αν θηλασει πριν το μπουκαλι. Ομως αυτο το κανει αψυχολογητα, μπορει να εχει να φαει 6 ωρες οπως το πρωι και να θηλασει ολο χαρα ή μπορει να τον ξυπνησω να φαει στις 2 ωρες και να μην θελει να θηλασει! Παντως παμε λιγο καλυτερα, χθες δεν μου το εκανε καμια φορα και σημερα μονο μια. 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, CMES είπε:

Ναι αυτο κανω τωρα. Ομως μετα θηλαζει πολυ λιγοτερο απο οτι αν θηλασει πριν το μπουκαλι. Ομως αυτο το κανει αψυχολογητα, μπορει να εχει να φαει 6 ωρες οπως το πρωι και να θηλασει ολο χαρα ή μπορει να τον ξυπνησω να φαει στις 2 ωρες και να μην θελει να θηλασει! Παντως παμε λιγο καλυτερα, χθες δεν μου το εκανε καμια φορα και σημερα μονο μια. 

Δε χρειαζεται να του δώσεις πολύ από το μπουκάλι. Δώσε καμιά δεκαριά ml, ίσα ίσα για να δεις αν θα ηρεμήσει και θα δεχτεί το στήθος, ώστε να μην έχει χορτάσει και αρνείται μετά να πιει.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Δε χρειαζεται να του δώσεις πολύ από το μπουκάλι. Δώσε καμιά δεκαριά ml, ίσα ίσα για να δεις αν θα ηρεμήσει και θα δεχτεί το στήθος, ώστε να μην έχει χορτάσει και αρνείται μετά να πιει.

Το δοκιμασα, δεν ηρεμει αν του δωσω λιγο, πρεπει να πιει πανω απο το μισο για να ηρεμησει. Παντως οταν γινεται αυτο τον αφηνω να θηλασει οσο θελει και μετα βαζω και θηλαστρο. Οτι μπορω να περισωσω!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 11/4/2018 at 9:43 ΠΜ, ΑΡΓΚ είπε:

 

Μα αυτο ακριβώς λέω, ότι μάλλον δε χρειάζεται σε τόσο μεγάλη ποσότητα. Δεν ξέρω αν έχει και κάτι άλλο η μπύρα πέραν της μαγιάς που είναι γαλακταγωγό, αλλά σίγουρα 2 ποτήρια έκαναν εμφανή διαφορά και το ίδιο έχω ακούσει από άλλες γυναίκες που θήλασαν. Ομολογώ ότι κι εγώ όταν το δοκίμασα περίμενα ότι ήταν απλά μύθος, αλλά τελικά ήταν εξαιρετικά αποτελεσματικό.

 

Όχι δεν λέμε το ίδιο, εγώ λέω πως μια μπίρα δεν φτάνει για να κατεβάσει περισσότερο γάλα.

 

On 12/4/2018 at 5:17 ΜΜ, CMES είπε:

Εχω αντεξει 3 μηνες χωρις καμια πρακτικη βοηθεια και χωρις καμια ψυχολογικη στηριξη αφου ολοι ειναι εναντιον μου και προσπαθουν να με πεισουν να σταματησω το θηλασμο (εκτος απο την παιδιατρο). Οποτε παλι καλα....

 

Πραγματικά, σου αξίζουν συγχαρητήρια που τα έχεις καταφέρεις ως τώρα με τόσο εχθρικό περιβάλλον ως προς το θηλασμό.

 

On 13/4/2018 at 12:22 ΠΜ, Lenia16 είπε:

. Όταν όμως λέμε ότι θηλασμός και μπιμπερο σπάνια συνδιάζονται για καιρό τα ακούμε κ από πάνω.

 

Έτσι ακριβώς..

Πολλές φορές πετυχαίνει, υπάρχουν και φορές όμως που δεν πετυχαίνει. Η μαμά πρέπει να είναι ενήμερη (κι όχι να τρομοκρατείται) για αυτό το ενδεχόμενο κι από εκεί και πέρα να κάνει τις επιλογές της.

On 13/4/2018 at 11:27 ΜΜ, belleblue είπε:

 

Προσωπικα νομιζω δεν θα πρεπε να διαβαζεις καν εδω, με την έννοια, ξεκουράσου, περπάτα, βγείτε έξω κ ξέχνα τα όλα! 

 

 

 

Συμφωνώ και θα το πρότεινα και σε άλλες μωρομαμάδες. Καλό το φόρουμ αλλά το πολύ ίντερνετ καμιά φορά δεν βοηθάει, θέλει το διάλειμμα του.

 

On 13/4/2018 at 11:33 ΜΜ, CMES είπε:

Εχεις δικιο και το αναγνωριζω οτι δεν λειτουργω σωστα. Το προβλημα ειναι πως ειμαι μονη μου παρα πολλες ωρες την ημερα και αν δεν υπαρχει δευτερος ανθρωπος δεν μπορω να βγαλω και τα δυο παιδια εξω. Ο αντρας μου γυριζει απο τη δουλεια μετα τις 8 καθε βραδυ, μπορει και να γυρισει την αλλη μερα. Η μανα μπυ ειναι στην κοσμαρα της και η πεθερα μου που γενικα μου κραταει τα παιδια και ειναι προθυμη να βοηθησει εσπασε το χερι της!! Ολη συτη η κλεισουρα με τα μωρα στο σπιτι με εχει τρελανει!

 

Με το μάρσιπο δεν σε εξυπηρετεί για έξω? Νομίζω πως οι πρώτες φορές θα είναι δύσκολες μέχρι να βρεις τις νόρμες σου, μέχρι να γίνει μια καθημερινή συνήθεια.

Πως τα πάτε με το θηλασμό τώρα? Όταν δεν θηλάζει εύκολα βοηθάει καμιά φορά να το πιάνεις στον ύπνο να θηλάσει.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, marakiz είπε:

 

Όχι δεν λέμε το ίδιο, εγώ λέω πως μια μπίρα δεν φτάνει για να κατεβάσει περισσότερο γάλα.

 

Τι να σου πω, δεδομένου ότι η εμπειρία μου προσωπικά και αρκετών άλλων γυναικών με τις οποίες μίλησα ήταν η αντίθετη, ας συμφωνήσουμε να διαφωνούμε :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Κάνω κατάχρηση του θέματος με ψιλοάσχετες ερωτήσεις, αλλά μια που τα συζητούσαμε: 

Πήρα κάψουλες μαγιάς μπίρας. Νομίζω ότι είδα μια μικρή διαφορά. Όμως μπορεί να είναι κ επειδή μετά από μια κάμψη λόγω κούρασης προσέχω ξανά τη συχνότητα και τη διάρκεια των αντλήσεων. Σας έχει τύχει όμως η μαγιά να κάνει παρενέργειες στο μωρό; Και την προηγούμενη φορά που τις είχα δοκιμάσει για λίγες μέρες και τώρα, ο μικρός είχε πολύ φούσκωμα, αέρια, δυσκολία στο ρέψιμο και επειδή ήταν το μόνο διαφορετικό στη διατροφή μου και το φούσκωμα αναφέρεται ως παρενέργεια στους ενήλικες, η γιατρός είπε να τις αφήσω μήπως έφταιγε αυτό. 

 

Γενκά όταν παίρνετε τέτοια συμπληρώματα, τα παίρνετε για λίγο καιρό μέχρι να δράσουν ή συνεχώς; Εγώ την τριγωνέλλα την παίρνω εδώ και τρεις μήνες αλλά κάποιες φορές που καθυστερούσε η παραγγελία από τα φαρμακεία μεσολαβούσαν κάποιες μέρες χωρίς και δεν έβλεπα διαφορά.

 

Τέλος, αυτό είναι τελείως άσχετο αλλά επειδή είστε όλες έμπειρες: τα σουτιέν θηλασμού τα φορούσατε όλο τον καιρό που θηλάζατε; Δηλαδή μετά από μήνες που το μωρό μπορεί να έτρωγε μόνο πρωί βράδυ κ εσείς πχ να είχατε γυρίσει στη δουλειά, φορούσατε ακόμα σουτιέν θηλασμού; Ή τα κανονικά σας; Ή απλά χωρίς μπανέλες; 

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεις κανε ενα κοπο κ δες τις δημοσιευσεις μου , γραφω πολλα για τα συμπληρωματα εχω δοκιμασει τα παντα κ διαβασει ερευνες. Δεν συνιστουν την μαγια οι συμβουλοι. Η μπυρα βοηθα οχι μονο εξαιτιας μαγιας αλλα εξαιτιας του κριθαριου που ειναι γαλακταγωγο.

αρα μη συγκρινουμε χαπια μαγιας

 με το να πινουμε μπυρα.

φυσικα τα χαπια μαγιας θα προκαλεσουν φουσκωμα, για αυτο δεν μου τα συνεστησε καμια συμβουλος απο τις 3 που μιλησα.

επιστημονικη μελετη υπαρχει επαρκης υπαρχει μονο για το γαιδουραγκαθο milk thistle sillymarin .(ολα η ιδια ουσια) .

υπαρχει στα φαρμακεια .

εμενα η τριγωνελλ δε μου κανε τιποτα κ μου προκαλεσε αγγειακο θέμα. 

Αν εχεις υποταση απεφυγε την καθως λεγεται οτι χαμηλωνει τη πιεση.

 

Επεξεργάστηκαν by belleblue
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 

Τι να σου πω, δεδομένου ότι η εμπειρία μου προσωπικά και αρκετών άλλων γυναικών με τις οποίες μίλησα ήταν η αντίθετη, ας συμφωνήσουμε να διαφωνούμε :)

 

Φυσικά, να συμφωνήσουμε. Η επιμονή μου αφορά το να μην πίνει μια θηλάζουσα μπίρες και μπίρες για να κατεβάσει γάλα. Αν είναι να πίνει μια μπιρίτσα που και που, ας πίνει κι ας κατεβάζει ή/και να νομίζει πως κατεβάζει. :) 

 

1 hour ago, Έσπερος είπε:

Γενκά όταν παίρνετε τέτοια συμπληρώματα, τα παίρνετε για λίγο καιρό μέχρι να δράσουν ή συνεχώς; Εγώ την τριγωνέλλα την παίρνω εδώ και τρεις μήνες αλλά κάποιες φορές που καθυστερούσε η παραγγελία από τα φαρμακεία μεσολαβούσαν κάποιες μέρες χωρίς και δεν έβλεπα διαφορά.

 

Γενικά τέτοια συμπληρώματα καλό είναι να τα παίρνουμε με οδηγίες, είτε γνώστη γιατρού, είτε συμβούλου θηλασμού.

 

1 hour ago, Έσπερος είπε:

 

Τέλος, αυτό είναι τελείως άσχετο αλλά επειδή είστε όλες έμπειρες: τα σουτιέν θηλασμού τα φορούσατε όλο τον καιρό που θηλάζατε; Δηλαδή μετά από μήνες που το μωρό μπορεί να έτρωγε μόνο πρωί βράδυ κ εσείς πχ να είχατε γυρίσει στη δουλειά, φορούσατε ακόμα σουτιέν θηλασμού; Ή τα κανονικά σας; Ή απλά χωρίς μπανέλες; 

 

Εγώ φοράω ακόμα σουτιέν θηλασμού και απλά χωρίς μπανέλες. Το θέμα είναι πως δεν πρέπει να παραπιέζεται το στήθος αλλά βασικά ξεσυνήθισα και δεν την μπορώ τη μπανέλα. Φοράω καμιά φορά όταν είναι να βγω έξω (δηλαδή απειροελάχιστες φορές :mrgreen:).

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

σουτιέν θηλασμού τα φορούσατε όλο τον καιρό που θηλάζατε; Δηλαδή μετά από μήνες που το μωρό μπορεί να έτρωγε μόνο πρωί βράδυ κ εσείς πχ να είχατε γυρίσει στη δουλειά, φορούσατε ακόμα σουτιέν θηλασμού; Ή τα κανονικά σας;

Εγώ φορουσα για λίγες μέρες στην αρχή σουτιεν θηλασμού, δεν με βόλευε καθόλου κ επέστρεψα στα δικά μου. Όπως είπε ή marakiz το θέμα είναι να μην πιέζεται το στήθος. Εγώ έτσι την πάτησα κ έφραξε πόρος. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κι εγω: η μαγια φερνει και δυσκοιλιοτητα; γιατι εχω να παρω τα χαπια 3 μερες τωρα γιατι τα ξεχασα και ξαφνικα λυθηκε ως δια μαγειας το προβλημα δυσκοιλιοτητας που με ταλαιπωρει!

Link to comment
Share on other sites

Ναι η μαγια μπορει να κανει αερια στο μωρο

Προσωπικα οταν παιρνω συμπληρωματα κανω ενα διαλλειμμα,αλλα για θηλασμο δ εχω παρει

Καμια μπυριτσα που κ που δ κανει κακο

Μετα τον χρονο με βολευουν ολα τα σουτιεν,εχω κ θηλασμου με μπανελα,σημαντικο ειναι να μην σε πιεζουν,πιο πολυ προσωπικα με βολεψαν τα μπουστακια

Για δυσκοιλιοτητα κ μαγια δ ξερω

Επεξεργάστηκαν by vicky86
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

 

 

 

 

 

Γειά σας κορίτσια ήθελα να ρωτήσω βάζω το θήλαστρο να βγάλω γάλα αλλά με πονάει μπροστά η θήλη μου φαίνετε ότι τραβιεται και δεν μπορώ να βγάλω Γάλα τι λέτε να φτεει; 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...