Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βραδινός θηλασμός - αποθηλασμός


Recommended Posts

 

Καλησπερα σας.. 

Για αρχή δεν ήξερα σε ποια κατηγορία ακριβώς να κατατάξω την συζήτηση για το χαμομήλι.  

Λοιποοον... Έχω ένα κοριτσάκι 9 μηνών και με τον βραδινό ύπνο έχουμε ένα θεματάκι.. θελουμε με είμαστε όλη την ώρα στο στήθος αλλιώς δεν κοιμόμαστε.. 

Βασικα κοιμόμαστε αλλά μόνο αν νιώθει το στήθος... Με αποτέλεσμα να κάνουμε συγκοιμηση κάθε μερα... Προσωπικά δεν νομίζω πως πρέπει να συνεχιστεί αυτό, αλλά δεν ξέρω τι να κάνω.. 

Αν έδινα χαμομήλι 

Για αρχή αν δώσω χαμομήλι υπάρχει περίπτωση να κοιμάται πιο ηρεμα; Κι αν ναι πως το φτιάχνω; 
Κάτι άλλο που μπορώ να κάνω; Πως μπορώ να κόψω τον βραδινό θηλασμό; 

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 80
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 28/10/2020 at 1:52 ΜΜ, MamaFot είπε:

 

Καλησπερα σας.. 

Για αρχή δεν ήξερα σε ποια κατηγορία ακριβώς να κατατάξω την συζήτηση για το χαμομήλι.  

Λοιποοον... Έχω ένα κοριτσάκι 9 μηνών και με τον βραδινό ύπνο έχουμε ένα θεματάκι.. θελουμε με είμαστε όλη την ώρα στο στήθος αλλιώς δεν κοιμόμαστε.. 

Βασικα κοιμόμαστε αλλά μόνο αν νιώθει το στήθος... Με αποτέλεσμα να κάνουμε συγκοιμηση κάθε μερα... Προσωπικά δεν νομίζω πως πρέπει να συνεχιστεί αυτό, αλλά δεν ξέρω τι να κάνω.. 

Αν έδινα χαμομήλι 

Για αρχή αν δώσω χαμομήλι υπάρχει περίπτωση να κοιμάται πιο ηρεμα; Κι αν ναι πως το φτιάχνω; 
Κάτι άλλο που μπορώ να κάνω; Πως μπορώ να κόψω τον βραδινό θηλασμό; 

 

Ευχαριστώ πολύ!

στους 9μ ισως ειναι απο τις δυσκολοτερες χρονικες στιγμες.με ενοχληση απο τα δοντια,αγχος αποχωρισμου,sleep regression στους 8 που ισως σας επηρεαζει ακομη

δ νομιζω οτι μπορω να σε βοηθησω,γτ δ εχω κανει εστω νυχτερινο αποθηλασμο σε τοσο μικρο μωρο.πιστευω οτι εχουν αναγκη κ αναπτυξιακα το γαλα το βραδυ.το πιπιλισμα βοηθαει στην παραγωγη σου.κ πιστευω οτι το εχει αναγκη το μικρο σου ψυχολογικα

φυσικα δ εννοω να καταπιεστεις εφοσον δ το αντεχεις

ελπιζω να σου δωσουν συμβουλες μαμαδες που το καταφεραν

το χαμομηλι ειδικα δ καταλαβαινω γτ να το δωσεις.ειδικα οταν ξυπναει απο πεινα.καποια βρεφικα αφεψηματα περιεχουν ζαχαρη οποτε δ θα το επελεγα.κ θα πρεπει να ρωτησεις γιατρο για να το εισαγετε(πχ δ δινουμε σε μικρο μωρο κ απο αποψη αλλεργιων)

αν παρουμε το πιθανοτερο οτι ξυπναει γτ θελει να σε νιωθει δ νομιζω οτι θα βοηθησει το χαμομηλι

οπως κ οτι ξυπναει γτ ετσι εχει μαθει να κοιμαται.οποτε θελει καθε φορα την ιδια συνθηκη

το μονο που θα δοκιμαζα προσωπικα ειναι η ηπια απομακρυνση του στηθους.μπορεις να διαβασεις το no cry sleep solution η το τα μωρα ειναι ανθρωποι της νυχτας

Link to comment
Share on other sites

On 28/10/2020 at 1:52 ΜΜ, MamaFot είπε:

 

Καλησπερα σας.. 

Για αρχή δεν ήξερα σε ποια κατηγορία ακριβώς να κατατάξω την συζήτηση για το χαμομήλι.  

Λοιποοον... Έχω ένα κοριτσάκι 9 μηνών και με τον βραδινό ύπνο έχουμε ένα θεματάκι.. θελουμε με είμαστε όλη την ώρα στο στήθος αλλιώς δεν κοιμόμαστε.. 

Βασικα κοιμόμαστε αλλά μόνο αν νιώθει το στήθος... Με αποτέλεσμα να κάνουμε συγκοιμηση κάθε μερα... Προσωπικά δεν νομίζω πως πρέπει να συνεχιστεί αυτό, αλλά δεν ξέρω τι να κάνω.. 

Αν έδινα χαμομήλι 

Για αρχή αν δώσω χαμομήλι υπάρχει περίπτωση να κοιμάται πιο ηρεμα; Κι αν ναι πως το φτιάχνω; 
Κάτι άλλο που μπορώ να κάνω; Πως μπορώ να κόψω τον βραδινό θηλασμό; 

 

Ευχαριστώ πολύ!

Καλησπέρα. Η μικρή μου ειναι 10.5 μηνών κ Θηλάζουμε. Εγώ προσωπικά δν θα σου πω όπως συνήθως λένε ότι η ηλικία που είστε είναι πολύ δύσκολη κλπ. Γιατί σε όποια ηλικία κ να έλεγες ότι το μωράκι σου ξυπνάει την ίδια απάντηση θα έπαιρνες. Από προσωπική εμπειρία θα σου πω ότι όλα είναι στο παιδί. Ούτε πεινάνε προφανώς ούτε τίποτα. Απλά μάθανε να ξυπνάνε. Εμένα όσο μεγαλώνει ξυπνάει κ πιο πολύ. Φυσικά τη βάζω στο στήθος για να κοιμηθεί κ δν κοιμάμαι κ πάντα εύκολα. Με έχει κούραση απίστευτα αυτή η κατάσταση αλλά λύση δεν έχω βρει. Έχω δώσει πολλές φορές ξένο γάλα, έχω δώσει χαμομήλι, έχω δώσει ντεπον, έχω βάλει τζελ στα ούλα.. Δεν έπιασε ποτέ τίποτα. Ξυπνάνε γιατί έτσι είναι ο ύπνος τους. Πολλά μωρά κοιμούνται σερί από νεογέννητα κ άλλα ξυπνάνε ως τα τρία έτη. Προσωπικά, παρότι πολύ κουρασμένη κ εξεντλημενη, το χω πλέον αποδεχτεί ότι έτσι θα είναι μέχρι να μεγαλώσει. Καλή δύναμη!! 

Link to comment
Share on other sites

On 28/10/2020 at 1:52 ΜΜ, MamaFot είπε:

 

Καλησπερα σας.. 

Για αρχή δεν ήξερα σε ποια κατηγορία ακριβώς να κατατάξω την συζήτηση για το χαμομήλι.  

Λοιποοον... Έχω ένα κοριτσάκι 9 μηνών και με τον βραδινό ύπνο έχουμε ένα θεματάκι.. θελουμε με είμαστε όλη την ώρα στο στήθος αλλιώς δεν κοιμόμαστε.. 

Βασικα κοιμόμαστε αλλά μόνο αν νιώθει το στήθος... Με αποτέλεσμα να κάνουμε συγκοιμηση κάθε μερα... Προσωπικά δεν νομίζω πως πρέπει να συνεχιστεί αυτό, αλλά δεν ξέρω τι να κάνω.. 

Αν έδινα χαμομήλι 

Για αρχή αν δώσω χαμομήλι υπάρχει περίπτωση να κοιμάται πιο ηρεμα; Κι αν ναι πως το φτιάχνω; 
Κάτι άλλο που μπορώ να κάνω; Πως μπορώ να κόψω τον βραδινό θηλασμό; 

 

Ευχαριστώ πολύ!

Καλησπέρα και να χαίρεσαι το κοριτσάκι σου! Και εγώ θα συμφωνήσω σε όλα με @vicky86 και θα σου πω ότι σταμάτησα τον θηλασμό στους 9 μήνες ,γιατί ήμουν έγκυος σε δεύτερο μωράκι. Αν δεν ήταν η εγκυμοσύνη δεν θα το σκεφτόμουν καν φυσικά. Πρώτον ήταν δύσκολο και δεύτερον δεν άλλαξε απόλυτος τίποτα στον τρόπο που κοιμόταν την νύχτα. Συνέχισε να θέλει αγκαλιά και να κοιμάται μαζί μου και να ξυπναει όπως ξύπναγε. Ήταν και τα δόντια τότε θυμάμαι πολύ που πονάγανε. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 28/10/2020 at 1:52 ΜΜ, MamaFot είπε:

 

Καλησπερα σας.. 

Για αρχή δεν ήξερα σε ποια κατηγορία ακριβώς να κατατάξω την συζήτηση για το χαμομήλι.  

Λοιποοον... Έχω ένα κοριτσάκι 9 μηνών και με τον βραδινό ύπνο έχουμε ένα θεματάκι.. θελουμε με είμαστε όλη την ώρα στο στήθος αλλιώς δεν κοιμόμαστε.. 

Βασικα κοιμόμαστε αλλά μόνο αν νιώθει το στήθος... Με αποτέλεσμα να κάνουμε συγκοιμηση κάθε μερα... Προσωπικά δεν νομίζω πως πρέπει να συνεχιστεί αυτό, αλλά δεν ξέρω τι να κάνω.. 

Αν έδινα χαμομήλι 

Για αρχή αν δώσω χαμομήλι υπάρχει περίπτωση να κοιμάται πιο ηρεμα; Κι αν ναι πως το φτιάχνω; 
Κάτι άλλο που μπορώ να κάνω; Πως μπορώ να κόψω τον βραδινό θηλασμό; 

 

Ευχαριστώ πολύ!

Εγώ άποθηλασα 9 μηνών , δεν είχε κανένα ιδιαίτερο θέμα η μικρή με αυτό τελικά , το φανταζόμουν πολύ δύσκολο . Δεν ήθελα να κόψω το βραδινό θηλασμό όμως συγκεκριμένα  αλλά να απόθηλασω συνολικά . Ειδικά για το βράδυ που θεωρητικά είναι και το πιο δύσκολο , την παίρναμε αγκαλίτσα και κουνήματα μέχρι να κοιμηθεί . Έπινε πρώτα ξένο δηλαδή και μετά κούνημα . Δεν ήταν τόσο δύσκολο όσο το φαντάστηκα αρχικά . Δεν ξέρω όμως αν θα βγει να κόψεις μόνο το βραδινό ;;; Μηοως σε οδηγήσει σταδιακά σε απόθηλσμο ;; Τώρα για χαμομήλι δεν ξέρω δεν μου φαίνεται βοηθητικό . Δεν θα της δώσεις ξένο το βράδυ ; Ρωτά και το παιδίατρο σου φυσικά . Εγώ συνέχισα συγκοιμιση και μετά τους 9 μήνες πάντως . Μας άρεσε παρά πολύ σε όλους . 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...