Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Νέο εμβόλιο κατά της μηνιγγίτιδας Β


Lisbet

Recommended Posts

 Καλησπέρα σε όλους! Λοιπόν πριν λίγες μέρες συναντήθηκα με τον παιδίατρο μας. Είχαμε κάνει την 1η δόση του Besxero στο γιο μου 20 μηνων και τη δεύτερη κανένα δίμηνο μετά. Τότε μου είχε πει πως τελειώσαμε, χρειάζονται μόνο δύο δόσεις. Τώρα λοιπόν μου είπε πως μέσα στον προηγούμενο μήνα παρακολούθησε ένα συνέδριο και τα νεότερα δεδομένα λένε πως πρέπει να γίνεται και 3η δόση όταν ξεκινά ως 2 χρονων η πρώτη δόση , και να γίνεται ένα χρόνο μετά τη δεύτερη δόση. Από όσα διάβασα εδώ μέσα αλλά και από το φυλλάδιο του φαρμάκου είναι ξεκάθαρο πως αυτό ισχύει εδώ και χρόνια από τότε που βγήκε το φαρμακο και δεν αποτελεί κάποιο τελευταίο εύρημα . Γενικά και από κάποιες άλλες λεπτομερείς υποψιάζομαι πως κατά καιρούς  μου λέει ' μουφες ' για να καλύψει τα λαθάκια του και έχω ξενερώσει. Εσάς ποια η γνώμη σας; Έχετε ακούσει κάτι σχετικό για το εμβόλιο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 599
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Sunshine8 είπε:

 Καλησπέρα σε όλους! Λοιπόν πριν λίγες μέρες συναντήθηκα με τον παιδίατρο μας. Είχαμε κάνει την 1η δόση του Besxero στο γιο μου 20 μηνων και τη δεύτερη κανένα δίμηνο μετά. Τότε μου είχε πει πως τελειώσαμε, χρειάζονται μόνο δύο δόσεις. Τώρα λοιπόν μου είπε πως μέσα στον προηγούμενο μήνα παρακολούθησε ένα συνέδριο και τα νεότερα δεδομένα λένε πως πρέπει να γίνεται και 3η δόση όταν ξεκινά ως 2 χρονων η πρώτη δόση , και να γίνεται ένα χρόνο μετά τη δεύτερη δόση. Από όσα διάβασα εδώ μέσα αλλά και από το φυλλάδιο του φαρμάκου είναι ξεκάθαρο πως αυτό ισχύει εδώ και χρόνια από τότε που βγήκε το φαρμακο και δεν αποτελεί κάποιο τελευταίο εύρημα . Γενικά και από κάποιες άλλες λεπτομερείς υποψιάζομαι πως κατά καιρούς  μου λέει ' μουφες ' για να καλύψει τα λαθάκια του και έχω ξενερώσει. Εσάς ποια η γνώμη σας; Έχετε ακούσει κάτι σχετικό για το εμβόλιο;

Εμάς μας είχε πει εξαρχης για τρεις δοσεις, δυο κοντινές κ την τελευταια μετα απο ενα χρονο. το εχει κ σημειωμένο στο βιβλιάριο κ ετσι ειμαι σιγουρη οτι μας το ειπε αυτο. πριν απο ενα χρονο περιπου μας το ειχε πει.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου έχει πει να περιμένω διότι δεν έχει την κάλυψη που θα θέλαμε . Καλύπτει κατά 60% που θεωρεί ο ίδιος ότι είναι χαμηλό.

Δεν διαφωνώ μαζί του, δεδομένου ότι τα περιστατικά στη χώρα μας είναι πολύ λίγα , αλλά είμαι σε επιφυλακή γενικά μήπως βγει νεωτερο με καλύτερη κάλυψη . 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω, είναι προφανές ότι χρειάζονταν εξαρχής τρεις δόσεις αλλά μάλλον έχω πέσει σε μυθομανη. Αυτό με εκνευρίζει, θα μπορούσε να παραδεχτεί ότι έκανε ένα λάθος και δε μας ανεφερε την τρίτη δόση παρά να εφεύρει ολόκληρη ιστορία,πιο πολύ θα το εκτιμούσα. Για να μην το καταδικάζω βέβαια θα ζητήσω εξηγήσεις περί του θέματος, απλά τώρα που το σκέφτομαι έχει δώσει κι αλλες δύο τρεις φορές παρόμοια σημάδια.

Link to comment
Share on other sites

Εμάς μας ενημέρωσε η παιδίατρος πέρσι το Σεπτέμβρη ότι σε παιδιά κάτω των δύο ετών γίνονται 3 δόσεις, ενώ άνω των δύο γίνονται μόνο δύο δόσεις. Δεδομένου ότι το μωρό μας δε θα πήγαινε παιδικό και δεν είχε αδερφάκι μας συνέστησε να το κάνουμε μετά τα 2 για να μην επιβαρυνθεί το παιδί με μία επιπλέον δόση χωρίς ιδιαίτερο λόγο. Περιμένουμε μέχρι τέλος  χρόνου που κλείνει τα 2 για να το κάνουμε. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν το ήξερα εξαρχής θα περίμενα κι εγώ να κλείσει τα δύο. 20 μηνών το έκανε. Αλλα τότε μου είχε πει για δύο δόσεις οπότε λέω οκ....νομίζω μου είχε πει κάτι για 18 μηνών ότι ως τότε απαιτούνται τρεις δόσεις. Εκτός από την επιβάρυνση του παιδιού που είναι φυσικά το σημαντικότερο είναι κ η επιβάρυνση της τσέπης μας με άλλα 100 ευρω

Link to comment
Share on other sites

ιΓοα το εμβόλιο δεν προβληματιστήκαμε ούτε το ψάξαμε. το κάναμε κ από μια συζήτηση εδώ είδα ότι  είναι αμφισβητούμενη η αναγκαιοτητα του. εγω δεν μετανιώνω που το καναμε γενικα κ που το καναμε νωρις, γιαυι ειμαστε τη μιση μερα με 300 παιδια κ μενουμε σε νησι κ ειχαμε κ πρόσφατο κρούσμα ευτυχως με αίσια εκβαση. αλλα δεν μου αρεσει να πετάνε το μπαλάκι στον γονιο.

Link to comment
Share on other sites

Έσπερος συμφωνώ, ούτε εγώ προβληματιστηκα καθόλου, είμαι υπέρ του εμβολιασμού . Αυτό που με προβληματίζει είναι γιατί να μου πει πριν ένα χρόνο ότι κλείσαμε με.τις δύο δόσεις και τώρα μου τα αλλάζει. Αν με καταλαβαίνεις με προβληματίζει, μην πω με τρομάζει, η ασυνεπεια ή η ασχετοσυνη ή όπως θες πες το ενός επιστήμονα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine8 είπε:

Έσπερος συμφωνώ, ούτε εγώ προβληματιστηκα καθόλου, είμαι υπέρ του εμβολιασμού . Αυτό που με προβληματίζει είναι γιατί να μου πει πριν ένα χρόνο ότι κλείσαμε με.τις δύο δόσεις και τώρα μου τα αλλάζει. Αν με καταλαβαίνεις με προβληματίζει, μην πω με τρομάζει, η ασυνεπεια ή η ασχετοσυνη ή όπως θες πες το ενός επιστήμονα. 

Κι εμένα θα με τρόμαζε.

Μπορεις πάντα να αλλάξεις παιδίατρο. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Και εμάς μας είπε πριν κλείσει τα δυο γίνονται 3 δώσεις μετά τα δυο , δύο δώσεις .. sunshine πιστεύω ότι στην αρχή ο γιατρός σας δεν είχε ενημερωθεί σωστά η κάτι δεν είχε καταλάβει σωστά γι'αυτό σας τα μασάει τώρα ..!!! 

Στον μεγάλο μου γιο το κάναμε μετά που έκλεισε τα δυο κ κάναμε δύο δώσεις δεν ήταν σίγουρος ο άντρας μου ένιωθε ανασφάλεια .. 

Όταν ρωτήσαμε τη παιδίατρο κ για το δεύτερο παιδί παρότι είναι υπέρ του εμβολίου δε θέλει όμως να υποχρεώνει κ τον γονιό να δώσει αυτά τα λεφτά αν δε μπορεί μου είχε πει είναι πολύ δύσκολη η θέση μου εγώ μπορώ να σου πω κάντο μετά τα δυο αν όμως συμβεί κάτι ποια είναι η θέση η δική μου μετά . Αν λοιπόν αποφασίσετε να το κάνετε μετά τα δυο κ ακουστεί κάποιο κρούσμα θα μεταφέρουμε ένα άλλο εμβόλιο για να κάνουμε αυτό ..! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απλά μου φαίνεται πολύ χοντρό τέτοιο λάθος. Ακόμα και οι οδηγίες το λένε, θυμωνω κάπου και με τον εαυτό μου πιστευα θα έπρεπε να το ειχα προσέξει ακόμα κι εγώ  που είμαι ασχετη.Δηλαδη αν αύριο κάνει άλλο λάθος και ξεχάσει τελείως κάποιο εμβόλιο; Επίσης το θεωρώ και κάπως.προσβλητικο για τη νοημοσύνη μου , δηλ. Όταν μου είπε πως αποτελεί νεοτατο επιστημονικό δεδομένο δεν σκέφτεται ότι εγώ μιλάω με άλλους γονείς ή μπαίνω καλή ώρα σε forum ή πολύ απλά μπορώ να διαβάσω το χαρτάκι..??!!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine8 είπε:

Απλά μου φαίνεται πολύ χοντρό τέτοιο λάθος. Ακόμα και οι οδηγίες το λένε, θυμωνω κάπου και με τον εαυτό μου πιστευα θα έπρεπε να το ειχα προσέξει ακόμα κι εγώ  που είμαι ασχετη.Δηλαδη αν αύριο κάνει άλλο λάθος και ξεχάσει τελείως κάποιο εμβόλιο; Επίσης το θεωρώ και κάπως.προσβλητικο για τη νοημοσύνη μου , δηλ. Όταν μου είπε πως αποτελεί νεοτατο επιστημονικό δεδομένο δεν σκέφτεται ότι εγώ μιλάω με άλλους γονείς ή μπαίνω καλή ώρα σε forum ή πολύ απλά μπορώ να διαβάσω το χαρτάκι..??!!!

Συζήτησε το μαζί του. Και οι γιατροί άνθρωποι είναι βέβαια, χωρίς να σημαίνει ότι έχουν ελαφρυντικά σε θέματα που θα έπρεπε να γνωρίζουν . Στην τελική μπορείς να αλλάξεις παιδίατρο αν έχει κλονιστεί η εμπιστοσύνη σου . 

Πολυ χοντρό λάθος δεν το θεωρώ. Το θεωρώ αστοχία επικοινωνίας , προσωπικα .

Link to comment
Share on other sites

Just now, Macgyver είπε:

Πολυ χοντρό λάθος δεν το θεωρώ. Το θεωρώ αστοχία επικοινωνίας , προσωπικα .

θα μπορούσε να είναι απλώς αφηρημάδα, πχ να θεωρούσε στην αρχή ότι το παιδί έιναι μεγαλύτερο και μετά για να μπαλώσει το λάθος να είπε την κλασική ιστορία ότι ήταν πρόσφατα σε ένα συνέδριο κλπ κλπ. Αλλά λογικό είναι να προβληματιστεί η κοπέλα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine8 said:

Απλά μου φαίνεται πολύ χοντρό τέτοιο λάθος. Ακόμα και οι οδηγίες το λένε, θυμωνω κάπου και με τον εαυτό μου πιστευα θα έπρεπε να το ειχα προσέξει ακόμα κι εγώ  που είμαι ασχετη.Δηλαδη αν αύριο κάνει άλλο λάθος και ξεχάσει τελείως κάποιο εμβόλιο; Επίσης το θεωρώ και κάπως.προσβλητικο για τη νοημοσύνη μου , δηλ. Όταν μου είπε πως αποτελεί νεοτατο επιστημονικό δεδομένο δεν σκέφτεται ότι εγώ μιλάω με άλλους γονείς ή μπαίνω καλή ώρα σε forum ή πολύ απλά μπορώ να διαβάσω το χαρτάκι..??!!!

Εγώ καταλαβαίνω απόλυτα πώς νιώθεις εγώ προσωπικά θα είχα ξενερώσει τη ζωή μου για να το πω με απλά λόγια. Νομίζω θα άλλαζα παιδίατρο όχι μόνο για το λάθος (που ναι, είναι χοντρό κατά τη γνώμη μου) αλλά και για τη γελοιοτητα που σκαρφιστηκε για να το καμουφλαρει. Δεν θα τον εμπιστευομουν νομίζω. 

Link to comment
Share on other sites

Ε δεν τη λες απλή αφηρημάδα ή μικρό λαθάκι τη μη σωστή χορήγηση ενός εμβολίου! 

Ειπάμε να ψαχνόμαστε οι γονείς με το θηλασμό,  τη διατροφή,  τη διαπαιδαγωγηση δεν ξερω κι εγω με τι αλλο..

Όχι όμως να μην είμαστε και σίγουροι αν γίνονται σωστά τα εμβόλια ρε παιδιά. .. Ακόμα κι αυτό να πρέπει να ελέγχουμε? ? Τεράστιο φάουλ.  Σίγουρα δεν θα τον εμπιστευόμουν ξανά και σίγουρα θα τα άκουγε.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπόν έχετε δίκιο,λέω να δώσω μια ευκαιρία αν κι έχει πια κλονιστεί η εμπιστοσύνη μου. Μάλιστα μου είπε ότι παίρνει όλους τους γονείς επειδή και καλά άλλαξε αυτό το δεδομένο. Οπότε να έγινε μόνο με το δικό μου παιδί εκ παραδρομής μπερδεύτηκε πχ με την ηλικία του δεν το νομίζω, εάν βέβαια λέει γενικά ψέματα όπως φαίνεται όλα πιθανά είναι. Πιστεύω ήταν απλή αμέλεια και ελλιπής γνώση γύρω από το εμβόλιο. Συμφωνώ με τη marakiz, υπάρχουν πολλά θέματα που ψαχνομαστε οι γονείς έτσι κι αλλιώς όπως πχ διατροφή (που κι εκεί αποδείχτηκε ότι υπήρχε ασχετοσυνη) αλλά με το.εμβολιο...και ξαναλέω πιο πολύ με το ψέμα ξενερωνω, ακόμα και την αμέλεια για μια φορά εάν υπήρχε ειλικρίνεια θα σκεφτόμουν να την συγχωρήσω. Θα μου πείτε γιατι δεν αλλάζεις παιδίατρο, υπάρχουν κάποια θέματα που με.εχει βοηθήσει, βρίσκω πάντα στο τηλ κλπ αλλά έχω ξενερώσει παρά πολύ. Θα πω στα ίσια ότι μίλησα με άλλους γονείς και ότι διάβασα το χαρτάκι να δω αντιδράσεις και βλέπω....

Link to comment
Share on other sites

Την αμέλεια μην τη συγχωρείς σε έναν γιατρό. Το μόνο που μπορείς να συγχωρείς είναι τη μη δυνατότητα πρόβλεψης. Δηλαδή αν όντως άλλες οδηγίες του είχαν δοθεί στην αρχή και άλλες μετά, τότε δεν θα μπορούσε να το προβλέψει. Εάν θεωρείς ότι σου λέει ψέματα, με δυσκολία θα τον εμπιστευτείς ξανά στο μέλλον. Το βασικό για μένα είναι να συζητήσεις μαζί του και ενδεχομένως και με τη φαρμακευτική ( γιατί μπορεί ο πωλητής τους να λέει άλλα αντ'άλλων στους γιατρούς της περιοχής). Αλλά αν και στη διατροφή του, θεωρείς ότι υπήρξε "ασχετοσύνη", ψάξου και για δεύτερο γιατρό. 

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις, χαίρομαι που συμφωνούμε γιατί κάποιες φορές αναρωτιέμαι αν είμαι υπερβολική. Θα κάνω κατά μέτωπο επίθεση και θα δω αντιδράσεις. Είμαι πολύ περίεργη να δω πως θα τα μπαλωσει. Και εγώ πάντως τείνω να πιστέψω πως δεν δικαιολογείται με τίποτα. Μάλλον θα προσανατολιστω προς αναζήτηση νέου παιδιάτρου. Θα γράψω σε άλλο topic για τις περιοχές που με ενδιαφέρουν κ τι περίπου ψάχνω για να ακούσω προτάσεις...

Link to comment
Share on other sites

Δ μπορω να πιστέψω ότι δ ειχε πάρει σωστές οδηγίες ο γιατρος. Εδώ τις ξερω εγω, που δ ειμαι γιατρος κ δ έκαναν το εμβολιο τα παιδια μου

3δοσεις αν ξεκινησεις πριν τα δυο, δυο μετα

Κ αν "μπερδεύτηκε", κτ που εσάς θα σας κοστίσει 100+€ με την επίσκεψη, γτ αρχισε τα φούμαρα με συνέδρια, νέες οδηγίες κλπ; 

Link to comment
Share on other sites

Για να καλυφθεί προφανώς, γιατί μάλλον θεωρεί ότι θα ήταν ντροπιαστικό να πει ότι απλά μπερδεύτηκε. Από όσα έχω καταλάβει μέχρι τώρα ο συγκεκριμένος άνθρωπος έχει την ικανότητα να 'ξεγλιστραει' σε τέτοιες περιπτώσεις και να παρουσιάζει με τέτοιο τρόπο τα.πραγματα ώστε να φτάσεις σε σημείο να του πεις κι ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

Κ φυσικα προσβάλλει την νοημοσύνη σου με αυτο

Αν έκανε λάθος κ ηταν μεμωνομενο σε εσάς να μην πληρώσεις την νέα δοση(κ το οικονομικο είναι το λιγότερο απλα για το γα**το) 

Πρέπει να τους έχουμε τυφλή εμπιστοσύνη, να μην συζητάμε με άλλες μαμαδες, να μην διαβάζουμε οδηγίες, κ φυσικα να μην συμμετέχουμε σε μαμαδογκρουπ, το μόνο που κανουν είναι να διαβάζουν πανες:D

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine8 είπε:

Για να καλυφθεί προφανώς, γιατί μάλλον θεωρεί ότι θα ήταν ντροπιαστικό να πει ότι απλά μπερδεύτηκε. Από όσα έχω καταλάβει μέχρι τώρα ο συγκεκριμένος άνθρωπος έχει την ικανότητα να 'ξεγλιστραει' σε τέτοιες περιπτώσεις και να παρουσιάζει με τέτοιο τρόπο τα.πραγματα ώστε να φτάσεις σε σημείο να του πεις κι ευχαριστώ. 

Όλοι οι ιατροί έχουν αυτή τη δυνατότητα. Μην ξεχνάς ότι ένας ιατρός de facto & a priori έχει μεγαλύτερο Μ.Ο. νοημοσύνης από το μέσο άνθρωπο. Πρόσθεσε σε αυτό τις γνώσεις ιατρικής και φαρμακευτικής που έχει. Αποτέλεσμα; όση επίθεση και να κάνεις, κατά μέτωπο ή πλαγίως, μπορεί κάλλιστα να δικαιολογήσει τις πράξεις του, διότι απλά εσένα σου λείπουν οι αντίστοιχες γνώσεις :) Δεν μπορείς να διασταυρώσεις βάσει γνώσεων τα στοιχεία που σου παραθέτει, μπορείς όμως να τα διασταυρώσεις βάσει εμπειρίας ( συζητήσεις με άλλους γονείς, διάβασμα φυλλαδίου οδηγιών) και βάσει ΚΟΙΝΗΣ ΛΟΓΙΚΗΣ ;) 

Link to comment
Share on other sites

...μα είμαι τόσο περίεργη να ακούσω τις δικαιολογίες..! Ο,τι όμως και να πει δε θα του αρέσει να χάσει μια πελάτισσα , μπορεί και παραπάνω, αν σκεφτείς ότι άσχετα το τι θα κάνω εγώ, δεν πρόκειται να τον ξανασυστησω σε κανέναν.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine8 said:

...μα είμαι τόσο περίεργη να ακούσω τις δικαιολογίες..! Ο,τι όμως και να πει δε θα του αρέσει να χάσει μια πελάτισσα , μπορεί και παραπάνω, αν σκεφτείς ότι άσχετα το τι θα κάνω εγώ, δεν πρόκειται να τον ξανασυστησω σε κανέναν.

 

Υπάρχουν μερικοί γιατροί που έχουν αυτήν την ικανότητα ... Έχουν κάνει την αστοχία και σε κάνουν να αισθάνεσαι εσύ άσχημα που πρέπει να τους ξεμπροστιάσεις.

Η εμπιστοσύνη είναι κεφαλαιώδης στην σχέση με τον γιατρό.

Ίσως πρέπει να σκεφτείς να αλλάξεις παιδίατρο (όπως λες) έχοντας συστάσεις από ανθρώπους που εμπιστεύεσαι το κριτήριο τους.

8HQvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Το bexsero μεχρι 2 ετων κανουμε 3 δοσεις.η παιδιατρος δε σου σημειωνει σε ποια ηλικια γινεται το καθε εμβολιο;εγω στη δικη μου παιδιατρο της ζηταω πλανο εμβολιασμού.Και γνωριζω σε καθε μηνα ποιο εμβόλιο πρεπει να κανουμε και κλεινω μονο το ραντεβου!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...