Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υποθυρεοειδισμος / θυρεοειδής στην εγκυμοσυνη


Recommended Posts

  • 1 χρόνο μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 207
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σας! Θα ήθελα την πολύτιμη βοήθειά σας γιατί νομίζω ότι χάνω το μυαλό μου από την στεναχώρια και το άγχος. Πριν μια βδομάδα έκανα εξέταση tsh για να δω που βρίσκομαι μιας και στην εγκυμοσύνη μου πριν ενάμιση χρόνο είχα θυρεοειδή και από τότε που γέννησα δε το είχα ξανακοιταξει. Βγήκε λοιπόν η tsh  11,4!! Να υπενθυμίσω ότι το ανώτερο είναι 4.4. Πήγα λοιπόν τρέχοντας στην ενδοκρινολόγο μου και μου λέει αυτό είναι σχεδόν αυτοκτονία και δεν έπρεπε να το αφήσω χωρίς να το τσεκαρω συχνά και ότι έχω χασιμότο. Με ρώτησε αν είμαι έγκυος γιατί σε αυτή τη περίπτωση θα πρέπει να γίνει διακοπή κύησης και της απάντησα με μεγάλη σιγουριά τρομάρα μου πως όχι δεν είμαι έγκυος (αυτό ήταν ημέρα Τρίτη 16/12). Τελικά ξεκινάω χάπι Τ4 88. Παρασκευή σηκώνομαι με πρησμένο στήθος όπως στην πρώτη εγκυμοσύνη πίστεψα ότι θα οφείλετε στο ότι περιμένω περίοδο την επόμενη.  Καθώς λοιπόν ήρθε η επόμενη μέρα  (Σάββατο 19/12) μέχρι το απόγευμα δε μου έχει έρθει η περίοδος και ο πόνος στο στήθος μεγαλώνει κάνω τέστ και βγαίνει θετικό! Παίρνω κατευθείαν τον γυναικολόγο μου και μου λέει πως πρέπει να πάω στον ενδοκρινολόγο μου αλλά να μην ανησυχώ θα κάνω θεραπεία με Τ4 και όλα καλά εφόσον το πήρα χαμπάρι στην αρχή της κύησης. Η ενδοκρινολόγος μου εξαφανισμένη μέρες αλλάζω πάω σε άλλον και μου φάνηκε πολύ καλός μου αυξάνει και το χάπι στο 112 λόγω της εγκυμοσύνης, αλλά τα νέα δεν ήταν και τόσο ενθαρρυντικά.. υπάρχει μου είπε περίπτωση επιπλοκής μικρή αλλά υπάρχει το καλό ήταν ότι το πρόλαβα στην αρχή αρχή  και έχουμε χρόνο να φτιάξουμε τα πράγματα. Από την άλλη δεν έχω κανένα σύμπτωμα πέραν του πρησμένου στήθους ούτε πόνους περιόδου όπως είχα στην πρώτη μου εγκυμοσύνη συχνοουρίες πονοκέφαλοι κλπ.. τίποτα!  και αυτό με γεμίζει περισσότερο φόβο! Έχει κάποια μανούλα χασιμότο της έχει τύχει να μην έχει συμπτώματα καθόλου; Έχω τρελαθεί δε θέλω να πάθει κάτι το σπορακι μου! Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη για το κατεβατο...

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να ακούσεις το γιατρό σου, δεν μπορεί κανείς να σου δώσει οδηγίες από το ιντερνετ. Γενικά ο αρρύθμιστος θυρεοειδής είναι καταρχήν επικίνδυνος για εσένα και χάπια θα παίρνεις για όλη σου τη ζωή και θα επισκέπτεσαι τακτικά ενδοκρινολόγο. Για την εγκυμοσύνη, υπάρχει το ενδεχόμενο να μην προχωρήσει, είναι αρκετά συχνό με υψηλή TSH, οπότε μάλλον γι αυτό ήθελε να σε προετοιμάσει ο γιατρός. Αν ο θυρεοειδης είναι  εντελώς αρρύθμιστος στο πρώτο τρίμηνο, εκεί από όσο ξέρω χωρίς να είμαι γιατρός υπάρχει ενδεχόμενο για επιπλοκές μεταξύ των οποίων και νοητική στέρηση αλλά το τι σημαίνει "αρρύθμιστος", ποιο είναι το ρίσκο αφού πια παίρνεις θεραπεία από τις πρώτες μέρες, ποιες οι τιμές που είναι επικίνδυνες κλπ, δεν μπορεί να σου το πει παρά  μόνο ο γιατρός που σε παρακολουθεί και να συστήσει ανάλογα πώς να προχωρήσεις. Μίλησε με το γιατρό σου, αν δεν σου εμπνέει εμπιστοσύνη ψάξε για δεύτερη γνώμη άμεσα, και ακολούθησε ό,τι σου πουν, δεν πρόκειται να βγάλεις άκρη μόνη σου. Αν είσαι Αττική, υπάρχει πολύ καλό ενδοκρινολογικό τμήμα στο Έλενα, και ίσως θα μπορούσες να πας εκεί άμεσα, μιας και βλέπουν πολλές εγκύους και έχουν εμπειρία, αν δεν βρίσκεις το δικό σου γιατρό.

Link to comment
Share on other sites

On 22/12/2020 at 11:06 ΜΜ, Paraskevi21 είπε:

Γεια σας! Θα ήθελα την πολύτιμη βοήθειά σας γιατί νομίζω ότι χάνω το μυαλό μου από την στεναχώρια και το άγχος. Πριν μια βδομάδα έκανα εξέταση tsh για να δω που βρίσκομαι μιας και στην εγκυμοσύνη μου πριν ενάμιση χρόνο είχα θυρεοειδή και από τότε που γέννησα δε το είχα ξανακοιταξει. Βγήκε λοιπόν η tsh  11,4!! Να υπενθυμίσω ότι το ανώτερο είναι 4.4. Πήγα λοιπόν τρέχοντας στην ενδοκρινολόγο μου και μου λέει αυτό είναι σχεδόν αυτοκτονία και δεν έπρεπε να το αφήσω χωρίς να το τσεκαρω συχνά και ότι έχω χασιμότο. Με ρώτησε αν είμαι έγκυος γιατί σε αυτή τη περίπτωση θα πρέπει να γίνει διακοπή κύησης και της απάντησα με μεγάλη σιγουριά τρομάρα μου πως όχι δεν είμαι έγκυος (αυτό ήταν ημέρα Τρίτη 16/12). Τελικά ξεκινάω χάπι Τ4 88. Παρασκευή σηκώνομαι με πρησμένο στήθος όπως στην πρώτη εγκυμοσύνη πίστεψα ότι θα οφείλετε στο ότι περιμένω περίοδο την επόμενη.  Καθώς λοιπόν ήρθε η επόμενη μέρα  (Σάββατο 19/12) μέχρι το απόγευμα δε μου έχει έρθει η περίοδος και ο πόνος στο στήθος μεγαλώνει κάνω τέστ και βγαίνει θετικό! Παίρνω κατευθείαν τον γυναικολόγο μου και μου λέει πως πρέπει να πάω στον ενδοκρινολόγο μου αλλά να μην ανησυχώ θα κάνω θεραπεία με Τ4 και όλα καλά εφόσον το πήρα χαμπάρι στην αρχή της κύησης. Η ενδοκρινολόγος μου εξαφανισμένη μέρες αλλάζω πάω σε άλλον και μου φάνηκε πολύ καλός μου αυξάνει και το χάπι στο 112 λόγω της εγκυμοσύνης, αλλά τα νέα δεν ήταν και τόσο ενθαρρυντικά.. υπάρχει μου είπε περίπτωση επιπλοκής μικρή αλλά υπάρχει το καλό ήταν ότι το πρόλαβα στην αρχή αρχή  και έχουμε χρόνο να φτιάξουμε τα πράγματα. Από την άλλη δεν έχω κανένα σύμπτωμα πέραν του πρησμένου στήθους ούτε πόνους περιόδου όπως είχα στην πρώτη μου εγκυμοσύνη συχνοουρίες πονοκέφαλοι κλπ.. τίποτα!  και αυτό με γεμίζει περισσότερο φόβο! Έχει κάποια μανούλα χασιμότο της έχει τύχει να μην έχει συμπτώματα καθόλου; Έχω τρελαθεί δε θέλω να πάθει κάτι το σπορακι μου! Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη για το κατεβατο...

Δεν έχω εμπειρία από αυτό αλλά κάνω παράθεση μήπως το δει καμία άλλη κοπέλα που ξέρει.. όλα να σου πάνε καλά εύχομαι!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εγώ έχω χάσιμο το κ είμαι έγκυος αλλά το ήξερα από πριν. Είσαι τυχερή που συνέλαβε με 11,4 , εμένα μου είπαν ότι πρέπει να πάει τουλάχιστον 2,5 για να γίνει σύλληψη ,όπως και εγινε. Νoμιζω με θεραπεία δεν θα έχει πρόβλημα αλλά να είσαι επιμελης στην εξέταση Τsh,όπως κ εγώ γιατί επιρρρεαζεται από την εγκυμοσύνη κ θέλει ρύθμιση. Εύχομαι να πάνε όλα καλά !!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα μανούλες και μέλλουσες μανούλες!

ειμαι στη δεύτερη βδομάδα εγκυμοσύνης και οι  αιματολογικές μου έδειξαν TSH 0.1 και T3 και Τ4 στο θεό ! Πολύ υψηλές ! Τη Δευτέρα πάω στο ενδοκρινολόγο ! Έχει τύχει σε κανέναν ;

Πιστεύετε έχω χρόνο να σώσω το παιδάκι μου ;;;

 

σας Ευχαριστώ πολύ !

Link to comment
Share on other sites

On 9/3/2022 at 7:15 ΜΜ, Lili490 είπε:

Καλησπέρα μανούλες και μέλλουσες μανούλες!

ειμαι στη δεύτερη βδομάδα εγκυμοσύνης και οι  αιματολογικές μου έδειξαν TSH 0.1 και T3 και Τ4 στο θεό ! Πολύ υψηλές ! Τη Δευτέρα πάω στο ενδοκρινολόγο ! Έχει τύχει σε κανέναν ;

Πιστεύετε έχω χρόνο να σώσω το παιδάκι μου ;;;

 

σας Ευχαριστώ πολύ !

Μην αγχώνεσαι αδικα. Όλα καλά θα πάνε. Θα πάρεις χάπι κ θα ρυθμιστεί. Είναι σύνηθες φαινόμενο να επηρεάζεται ο θυρεοειδής στην εγκυμοσύνη . Με το καλό σου εύχομαι !

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπέρα σε όλες ,θα ήθελα να ρωτήσω όσες έχετε χασιμοτο πως ήταν η εγκυμοσύνη σας και αν πήγαν όλα καλά γιατί έχω αγχωθει πολύ .

Από την αρχή της εγκυμοσύνης μου αύξησα την δόση αλλά η Tsh πέφτει λίγο και μετά αυξάνεται κοντά στα 2,50 και ξανά τα ίδια ,αυξάνω δόση πέφτει λίγο και μετά πάλι αυξάνει. Όλο αυτό μου προκαλεί και ταχυκαρδίες αλλά δεν μπορώ να κάνω κάτι ,μόνο υπομονή ..

Υπάρχει κάποια κοπέλα που να έπαιρνε υψηλή δόση T4 στην εγκυμοσύνη και να χρειαζόταν να αυξάνει συνεχώς;Ισχύει ότι μεχρι τον 3 μήνα αυξάνεται και μετά ηρεμεί γιατί το μωρό δεν χρειάζεται πλέον αντισώματα;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...