Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υποθυρεοειδισμος / θυρεοειδής στην εγκυμοσυνη


Recommended Posts

4 ώρες πρίν, Elfer είπε:

Όχι βεβαια!!!! Η αγωγή δε θα σου κάνει κανένα κακό!!!! Αντιθέτως αν δεν κάνεις την αγωγή να φοβάσαι!

Ο θυροειδης είναι απο τα πιο βασικά "όργανα" μας. Ρυθμίζει πολλά!!!

Ορμόνες,υποφυση εγκεφάλου,μεταβολισμό,ωρίμανση κ ανάπτυξη κυττάρων,εμπλέκεται στην κυκλο του αίματος,στην κίνηση του εντέρου,στην ωρίμανση του εγκεφάλου και στον σκελετό,στη ρύθμιση του ασβεστίου και πολλά άλλα!!!

Μπορεί η εμφάνιση του υπερθυροειδισμου που εχεις να σχετίζεται αμεσα με την εγκυμοσύνη και να μην ειναι κάτι που το ειχες απο πριν. Επίσης μπορεί κ το μωράκι σου να εμφανίσει παροδικό υπερθυροειδισμο. Είναι κάτι σύνηθες στην εγκυμοσύνη,αλλά συν όλων των άλλων θα πρέπει να ρυθμιστεί γτ υπάρχει κίνδυνος αποβολής. Εντάξει τα ποσοστά είναι χαμηλά αλλα φύλαγε τα ρουχα σου!!

Δεν Είναι τπτ το χαπάκι. Ο περισσότερος κοσμος το παίρνει μόνιμα κ για ολη του τη ζωή..

Σε ευχαριστώ πολύ κάθε φορά που μου γράφεις ήρεμη η ψυχή μου γιατί είχα μια αποβολή και φοβάμαι αρκετά. 

Τη Δευτέρα κιόλας θα κλείσω ραντεβού. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 207
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 3 λεπτά , Γεωργία Π. είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ κάθε φορά που μου γράφεις ήρεμη η ψυχή μου γιατί είχα μια αποβολή και φοβάμαι αρκετά. 

Τη Δευτέρα κιόλας θα κλείσω ραντεβού. 

Να είσαι καλά!! Να μην το αμελείς και να το κοιτάς συνέχεια!!! Και εγώ Δευτέρα μετα τη γυναικολόγο θα μιλήσω με ενδοκρινολογο για να αυξήσουμε το χάπι γτ με την εγκυμοσύνη αλλάζουν οι τιμές..

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Γεωργία Π. είπε:

Γειά σας κορίτσια!

Εγώ είχα υπερθυρεοειδισμο και δεν το ήξερα δεν είχα κάνει εξετάσεις γιαυτό  τώρα ο γιατρός  μου μου το βρήκε.... μου είπε να πάω να ξεκινήσω άμεσα αγωγή είμαι στην 15+3 εβδομάδα και να σας πω την αλήθεια φοβάμαι πολύ πολύ, η αγωγή θα κάνει κακό στο μωρό μουκατά τηνα διάρκεια του μέσα μου και μετά? ? 

Μην ανησυχείς για το χάπι, κάνε συχνά έλεγχο και μετά τον τοκετό το ίδιο. Ενημέρωσε το γιατρό και ίσως ελέγξει και το μωρό όταν γεννήσεις η κάποιες μέρες μετά. Εγώ εμφάνισα υπερθυρεοειδισμό μόνο στην εγκυμοσύνη. Τον ρύθμισα με  χάπι  και 40 μέρες μετά τον τοκετό είχε εξαφανιστεί, δεν ξαναπήρα αγωγή. Το μωρό επίσης δεν είχε θέμα με το θυρεοειδή του!

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Γεωργία Π. είπε:

Γειά σας κορίτσια!

Εγώ είχα υπερθυρεοειδισμο και δεν το ήξερα δεν είχα κάνει εξετάσεις γιαυτό  τώρα ο γιατρός  μου μου το βρήκε.... μου είπε να πάω να ξεκινήσω άμεσα αγωγή είμαι στην 15+3 εβδομάδα και να σας πω την αλήθεια φοβάμαι πολύ πολύ, η αγωγή θα κάνει κακό στο μωρό μουκατά τηνα διάρκεια του μέσα μου και μετά? ? 

 

Μίλησε με ενδοκρινολόγο οπωσδήποτε και ζήτησέ του/της να μιλήσει απευθείας με τον γυναικολόγο σου. Αναλόγως πού βρίσκεσαι πολλά νοσοκομεία έχουν μέσα και τμήμα που ειδικεύεται σε ενδοκρινολογικά προβλήματα εγκυων. Μέχρι πριν λίγα χρόνια τουλάχιστον στο Ελενα ως έγκυος μπορούσες να δεις εξειδικευμένο ενδοκρινολόγο άμεσα, χωρίς ραντεβού, απλά με συνήθως 2-3 αναμονή (λόγω του ότι δεν περίμενες για ραντεβού).

Αν σου πουν να ξεκινήσεις φάρμακα, εννοείται ότι δεν θα το αμελήσεις και ότι είναι για το καλό και το δικό σου και του μωρού.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Elfer είπε:

Να είσαι καλά!! Να μην το αμελείς και να το κοιτάς συνέχεια!!! Και εγώ Δευτέρα μετα τη γυναικολόγο θα μιλήσω με ενδοκρινολογο για να αυξήσουμε το χάπι γτ με την εγκυμοσύνη αλλάζουν οι τιμές..

Σοβαρά  ε? Τόσο πολύ? ? 

Πωω  πωω το ακούω τα τρέμω! ! 

4 ώρες πρίν, anath είπε:

Μην ανησυχείς για το χάπι, κάνε συχνά έλεγχο και μετά τον τοκετό το ίδιο. Ενημέρωσε το γιατρό και ίσως ελέγξει και το μωρό όταν γεννήσεις η κάποιες μέρες μετά. Εγώ εμφάνισα υπερθυρεοειδισμό μόνο στην εγκυμοσύνη. Τον ρύθμισα με  χάπι  και 40 μέρες μετά τον τοκετό είχε εξαφανιστεί, δεν ξαναπήρα αγωγή. Το μωρό επίσης δεν είχε θέμα με το θυρεοειδή του!

Σε ευχαριστώ πολύ να'σαι καλά. 

Εγώ είχα σε μικρό βαθμό και χαζομάρα μου το αμελεισα και τώρα να. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 45 λεπτά , Γεωργία Π. είπε:

Σοβαρά  ε? Τόσο πολύ? ? 

Πωω  πωω το ακούω τα τρέμω! ! 

Σε ευχαριστώ πολύ να'σαι καλά. 

Εγώ είχα σε μικρό βαθμό και χαζομάρα μου το αμελεισα και τώρα να. 

Ναι ναι έλεγχο κάναμε κ εμεις στο μωρό όταν ηταν 40 ημερών!! 

Ναι Γεωργία μην το αμελεις καθόλου!! Εγω νομιζω απο Τ4 150 ειχα φτάσει στα 225 (;) περιμένω να δω τωρα πως θα εξελιχθεί..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Εχω κανει αφαίρεση θυρεοειδους και τωρα που ειμαι στον 5ο μηνα εγκυμοσυνης περνω ακομα το τα ίδια ml Τ4 που ξεκίνησα. Η Tsh περιπου στο 1. Απλα μου κανει εντύπωση πως ο ενδοκρινολογος με έχει αφησει στα ίδια ml αφου εχω παρει 4 κιλα. Δεν έχει σχέση με τα κιλά τα ml; έχει να κάνει μόνο με την TSH ανεξάρτητα από κιλά; 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Γεωργία Β είπε:

Καλησπέρα! Εχω κανει αφαίρεση θυρεοειδους και τωρα που ειμαι στον 5ο μηνα εγκυμοσυνης περνω ακομα το τα ίδια ml Τ4 που ξεκίνησα. Η Tsh περιπου στο 1. Απλα μου κανει εντύπωση πως ο ενδοκρινολογος με έχει αφησει στα ίδια ml αφου εχω παρει 4 κιλα. Δεν έχει σχέση με τα κιλά τα ml; έχει να κάνει μόνο με την TSH ανεξάρτητα από κιλά; 

Κι εγω ξερω οτι την εγκυμοσυνη την στηρίζουν ανεβάζοντας τις μονάδες του τ4. Απο την άλλη το καλοκαίρι μειώνονται οι ανάγκες του οργανισμού για θυροξινη. Μηπως να πάρεις μια δεύτερη γνώμη;

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Γεωργία Β είπε:

Καλησπέρα! Εχω κανει αφαίρεση θυρεοειδους και τωρα που ειμαι στον 5ο μηνα εγκυμοσυνης περνω ακομα το τα ίδια ml Τ4 που ξεκίνησα. Η Tsh περιπου στο 1. Απλα μου κανει εντύπωση πως ο ενδοκρινολογος με έχει αφησει στα ίδια ml αφου εχω παρει 4 κιλα. Δεν έχει σχέση με τα κιλά τα ml; έχει να κάνει μόνο με την TSH ανεξάρτητα από κιλά; 

Καμία σχέση, μην το σκέφτεσαι. Απλά θέλουν να μείνει η TSH κάτω από 2.5. 

Link to comment
Share on other sites

 

18 ώρες πρίν, Γεωργία Β είπε:

Καλησπέρα! Εχω κανει αφαίρεση θυρεοειδους και τωρα που ειμαι στον 5ο μηνα εγκυμοσυνης περνω ακομα το τα ίδια ml Τ4 που ξεκίνησα. Η Tsh περιπου στο 1. Απλα μου κανει εντύπωση πως ο ενδοκρινολογος με έχει αφησει στα ίδια ml αφου εχω παρει 4 κιλα. Δεν έχει σχέση με τα κιλά τα ml; έχει να κάνει μόνο με την TSH ανεξάρτητα από κιλά; 

Η τιμή σου είναι καλή οπότε φαντάζομαι δεν έχει λόγο να σου αυξήσει τη δόση. Στη δική μου περίπτωση που έχω υποθυρεοειδισμό πολλά χρόνια και παίρνω χάπι καθημερινά, ο ενδοκρινολόγος μου ζητούσε εξετάσεις κάθε 2μηνο και σύμφωνα με αυτές αποφάσιζε αν θα τροποποιήσει τη δόση ή όχι. Δε λαμβανε υπόψη τα κιλά. Αν θυμάμαι καλά μια τιμή tsh μέχρι 1,5 περίπου είναι μια χαρά. Σε εμένα κάποια στιγμή στη διάρκεια της εγκυμοσύνης που η τιμή "τσίμπησε" λιγάκι (πάνω από 2 αν θυμάμαι καλά), αυξήσαμε τη δόση και επανήλθα. Με συχνές εξετάσεις θεωρώ ότι θα είσαι οκ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 59 λεπτά , Anna3011 είπε:

 

Η τιμή σου είναι καλή οπότε φαντάζομαι δεν έχει λόγο να σου αυξήσει τη δόση. Στη δική μου περίπτωση που έχω υποθυρεοειδισμό πολλά χρόνια και παίρνω χάπι καθημερινά, ο ενδοκρινολόγος μου ζητούσε εξετάσεις κάθε 2μηνο και σύμφωνα με αυτές αποφάσιζε αν θα τροποποιήσει τη δόση ή όχι. Δε λαμβανε υπόψη τα κιλά. Αν θυμάμαι καλά μια τιμή tsh μέχρι 1,5 περίπου είναι μια χαρά. Σε εμένα κάποια στιγμή στη διάρκεια της εγκυμοσύνης που η τιμή "τσίμπησε" λιγάκι (πάνω από 2 αν θυμάμαι καλά), αυξήσαμε τη δόση και επανήλθα. Με συχνές εξετάσεις θεωρώ ότι θα είσαι οκ.

 @Γεωργία Β Κοιτα το χάπι που δινει ο γιατρός εχει σχεση με το βάρος. Ειναι δλδ καποιος τυπος που καθορίζει την "ποσότητα" του χαπιού που θα πάρεις σε συνάρτηση με το βάρος. Μπορεί όμως τα 4 κιλα να μη μεταβάλλουν τη δοση. Αυτο όμως θα φανει στην πορεια του χρόνου. Προς το παρόν η tsh σου ειναι καλή μπορεί αν τσιμπήσει λίγο να σου πει για καποιες μέρες να παίρνεις λίγο παραπάνω.. @Anna3011 αμ στην εγκυμοσύνη είχες φτάσει μονο στο 2 εισαι πολύ καλά!!! Εγώ ειχα φτάσει ξαφνικά στο 18. Με βάρεσε εγκεφαλικό...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Elfer είπε:

 @Γεωργία Β Κοιτα το χάπι που δινει ο γιατρός εχει σχεση με το βάρος. Ειναι δλδ καποιος τυπος που καθορίζει την "ποσότητα" του χαπιού που θα πάρεις σε συνάρτηση με το βάρος. Μπορεί όμως τα 4 κιλα να μη μεταβάλλουν τη δοση. Αυτο όμως θα φανει στην πορεια του χρόνου. Προς το παρόν η tsh σου ειναι καλή μπορεί αν τσιμπήσει λίγο να σου πει για καποιες μέρες να παίρνεις λίγο παραπάνω.. @Anna3011 αμ στην εγκυμοσύνη είχες φτάσει μονο στο 2 εισαι πολύ καλά!!! Εγώ ειχα φτάσει ξαφνικά στο 18. Με βάρεσε εγκεφαλικό...

 

Οχι, εχει να κάνει καθαρά με τις εξετάσεις σου και τίποτε άλλο, είναι ορμόνη και δεν ισχύει η σχέση με το βάρος.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 

Οχι, εχει να κάνει καθαρά με τις εξετάσεις σου και τίποτε άλλο, είναι ορμόνη και δεν ισχύει η σχέση με το βάρος.

@ΑΡΓΚ  τυχαία το 1ο link που άνοιξα

http://e-endo.com/?p=585

Λέει πάντως ξεκάθαρα ότι ο καθορισμός της δόσης εξαρτάται απο το βάρος. Και ένας ενήλικας αν παίρνει μια Α δοσολογία και χάσει πχ 10-15 κιλά η δοσολογία του θα αλλάξει.

Στα μωρά απ'όσο ξέρω δεν πάει ετσι ακριβώς. 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Elfer είπε:

 @Γεωργία Β Κοιτα το χάπι που δινει ο γιατρός εχει σχεση με το βάρος. Ειναι δλδ καποιος τυπος που καθορίζει την "ποσότητα" του χαπιού που θα πάρεις σε συνάρτηση με το βάρος. Μπορεί όμως τα 4 κιλα να μη μεταβάλλουν τη δοση. Αυτο όμως θα φανει στην πορεια του χρόνου. Προς το παρόν η tsh σου ειναι καλή μπορεί αν τσιμπήσει λίγο να σου πει για καποιες μέρες να παίρνεις λίγο παραπάνω.. @Anna3011 αμ στην εγκυμοσύνη είχες φτάσει μονο στο 2 εισαι πολύ καλά!!! Εγώ ειχα φτάσει ξαφνικά στο 18. Με βάρεσε εγκεφαλικό...

@Elfer όντως ασύλληπτο νούμερο! Να υποθέσω ότι ήσουν κομμάτια εκείνη την περίοδο... Εγώ έχω φτάσει μόνο στο 7 (τότε ανακαλύψαμε και το πρόβλημα στο θυρεοειδή) και δε μπορούσα να πάρω τα πόδια μου. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Anna3011 είπε:

@Elfer όντως ασύλληπτο νούμερο! Να υποθέσω ότι ήσουν κομμάτια εκείνη την περίοδο... Εγώ έχω φτάσει μόνο στο 7 (τότε ανακαλύψαμε και το πρόβλημα στο θυρεοειδή) και δε μπορούσα να πάρω τα πόδια μου. 

Ναι αλλά νόμιζα οτι ηταν μόνο λόγω εγκυμοσύνης δεν ειχε παει καν το μυαλό μου στο θυρεοειδή.. Και το αστειο είναι οτι δεν ηταν η ώρα για τις προγραμματισμένες εξετάσεις αλλα τις ειχα κανει νωρίτερα.. Έχω υπάρξει βέβαια και χειρότερα.. Θέλει προσοχή ο θυροειδης στην εγκυμοσύνη (ειδικά) και τακτικό έλεγχο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 9/9/2018 at 6:55 ΜΜ, Elfer είπε:

@ΑΡΓΚ  τυχαία το 1ο link που άνοιξα

http://e-endo.com/?p=585

Λέει πάντως ξεκάθαρα ότι ο καθορισμός της δόσης εξαρτάται απο το βάρος. Και ένας ενήλικας αν παίρνει μια Α δοσολογία και χάσει πχ 10-15 κιλά η δοσολογία του θα αλλάξει.

Στα μωρά απ'όσο ξέρω δεν πάει ετσι ακριβώς. 

 

Δεν ξέρω πόσο αξιόπιστο είναι το site αλλά ως άνθρωπος που ζει πάνω από 20 χρόνια με υποθυρεοειδισμό, σίγουρα δεν ισχύει γενικά κάτι τέτοιο. Δηλαδή παίζει ότι ένας άνθρωπος 100 κιλά να πάρει λιγότερο από έναν 50, ή χωρίς μεταβολή του βάρους σου η δόση να αλλάξει και μάλιστα πολύ.

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 

Δεν ξέρω πόσο αξιόπιστο είναι το site αλλά ως άνθρωπος που ζει πάνω από 20 χρόνια με υποθυρεοειδισμό, σίγουρα δεν ισχύει γενικά κάτι τέτοιο. Δηλαδή παίζει ότι ένας άνθρωπος 100 κιλά να πάρει λιγότερο από έναν 50, ή χωρίς μεταβολή του βάρους σου η δόση να αλλάξει και μάλιστα πολύ.

@ΑΡΓΚ και εγω με υποθυροειδισμο ειμαι λόγω αφαίρεσης γτ ειχα θεμα.. Σου έχει τύχει ποτέ να χασεις βάρος μέσα σε αυτό το διάστημα;;; Παίρνοντας την ίδια ποσότητα t4 η tsh πώς συμπεριφέρθηκε;;;;

Ενδεικτικά να σου πω λοιπόν ότι μετά τα όσα προβλήματα είχα απο το 2015 και μετά έχασα βάρος κ επανήλθα στα κανονικά μου.. Το αποτέλεσμα (χθεσινό κιόλας..) η tsh μου κάτω από τα κανονικά επίπεδα και αυξήσαμε τη δόση και ολο αυτό μέσα στο 4μηνο που πέρασε απο τον προηγούμενο έλεγχο.. Το μόνο που είχε αλλάξει ήταν το βάρος...

Πχ 2) Ο μπαμπάς μου ήταν ενας άνθρωπος που πάντα ήταν γύρω στα 110κιλα με 192 ύψος. Τα τελευταία 2 χρόνια έχει χάσει πολλα κιλα λόγω αλλαγης εργασίας και είναι στα 89. Αποτέλεσμα.... Κολπική Μαρμαρυγή!!!! Οι γιατροί του ειπαν να ρυθμίσει το θυροειδη του.. Πόρισμα (;) η αλλαγή του βάρους τον απορύθμισε...

Επομένως πίστεψε κάτι γνωρίζω κ εγώ παραπάνω σε αυτό το θέμα... Όταν εξαρτάται η ζωή σου απο αυτό το ψάχνεις μέχρι αηδίας. 

Link to comment
Share on other sites

Τελικά παιδιά πήγα σήμερα και έχω ανεβασμένο θυρεοειδή 8,91 μου έδωσε ένα χάπι και σε 20 μέρες θα κάνω κάποιες εξετάσεις και θα ξανά πάω να δούμε πως λειτουργεί το χάπι στον οργανισμό μου (στον θυρεοειδή) .

Απλά δεν βγάζω τα γράμμα της για να σας πω τι εξετάσεις είναι να μου πείτε πως και τι .... 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Γεωργία Π. είπε:

Τελικά παιδιά πήγα σήμερα και έχω ανεβασμένο θυρεοειδή 8,91 μου έδωσε ένα χάπι και σε 20 μέρες θα κάνω κάποιες εξετάσεις και θα ξανά πάω να δούμε πως λειτουργεί το χάπι στον οργανισμό μου (στον θυρεοειδή) .

Απλά δεν βγάζω τα γράμμα της για να σας πω τι εξετάσεις είναι να μου πείτε πως και τι .... 

*** κάπου πιο πάνω λεω αυξήσαμε τη δοση λογω κεκτημένη ταχυτητας,μειωσαμε ηθελα να πω...

Γεωργία μου λογικά θα σου έχει γραψει να κανείς FT4,tsh,FT3,T4,T3, συνήθως της κάνουν όλες αν και οι 2 τελευταίες είναι περιττες αφου κάνουν τα ελεύθερα. Αντιtg,TG (αν είχες αφαιρέσει θυρεοειδή δε θα χρειαζόταν) και πολλοί γιατροί κάνουν αλβουμινη,ασβέστιο και κάποιες για το συκώτι (SGOT,SGPT,ALP,γ-GT). Ίσως σου έχει γράψει και γενική και πάνε πακέτο με τα κλασσικά,κάλιο,νάτριο,ουρια,φερριτινη,χολερυθρινη,κρεατινινη. Ίσως ξεχνάω και κάποια αλλα γιατρός δεν ειμαι... :-P

Ποιό χάπι σου έδωσε;;; Τ4 ή σε δοκίμασε τα tyrosint; και πόσο; 

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, Elfer είπε:

*** κάπου πιο πάνω λεω αυξήσαμε τη δοση λογω κεκτημένη ταχυτητας,μειωσαμε ηθελα να πω...

Γεωργία μου λογικά θα σου έχει γραψει να κανείς FT4,tsh,FT3,T4,T3, συνήθως της κάνουν όλες αν και οι 2 τελευταίες είναι περιττες αφου κάνουν τα ελεύθερα. Αντιtg,TG (αν είχες αφαιρέσει θυρεοειδή δε θα χρειαζόταν) και πολλοί γιατροί κάνουν αλβουμινη,ασβέστιο και κάποιες για το συκώτι (SGOT,SGPT,ALP,γ-GT). Ίσως σου έχει γράψει και γενική και πάνε πακέτο με τα κλασσικά,κάλιο,νάτριο,ουρια,φερριτινη,χολερυθρινη,κρεατινινη. Ίσως ξεχνάω και κάποια αλλα γιατρός δεν ειμαι... :-P

Ποιό χάπι σου έδωσε;;; Τ4 ή σε δοκίμασε τα tyrosint; και πόσο; 

Πωπω δεν κατάλαβα τιποταααα!! Χαχα  μου έδωσε το euthyrox μισό χθες και σήμερα και από αύριο ολόκληρο.

Ναι μου είπε να κάνω ft4 και άλλες 3 εξετάσεις σε 20 μέρες και μετά θα δούμε πως πάω και μπορεί είπε επειδή θα μπω στο 5 μήνα και αργήσαμε να το δούμε να μου αύξηση το χάπι δλδ 2 την ημέρα. 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Κορίτσια εμένα σε όλη την εγκυμοσύνη η tsh είναι γύρω στο 4-5.καθε φορά αυξαναμε το χάπι αλλά δεν έπεφτε. Είμαι 27 εβδομάδων και ακόμα δεν το έχουμε ρυθμίσει. Λέτε να έχει δημιουργηθεί πρόβλημα στο μωρό; έχω διαβάσει για νοητική στέρηση η κώφωση. Ο γιατρός μου είπε ότι εφόσον η ft4 είναι καλή δεν υπάρχει πρόβλημα και ότι η ft4 μας ενδιαφέρει ουσιαστικά απλά η tsh δείχνει πόσο πρέπει να ρυθμιστεί. Κάτι τέτοιο. Αλλά επειδή δεν ησύχασα θέλω να ακούσω και τις δικές σας εμπειρίες από τους γιατρούς σας

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπερα κοριτσιααα.. Την προηγουμενη κυριακη εμαθα οτι ειμαι εγκυος.. Εκανα μια εξεταση για το θυροειδη TSH τυπικα για ελεγχο γιατι ειχα καιρο να κανω ( δεν εχω καποιο θεμα γενικα με θυροειδη μεχρι τωρα) μια μερα πριν αθω για την εγκυμοσυνη μου και βγηκε 4,72.. Μετα απο 6 μερες μαζι με την χοριακη μου ειπς η γιατρος να κανω αλλη μια φορα για ΤSH  για να δουμε μην ειχε γινει καποιο λαθος.. Και βγηκε 2,55... Στο εργαστηριο μου ειπαν οτι μπορει να συμβει γιατι η χοριακη  ανταγωνιζεται την TSH.. Θελω την γνωη σας οποια μπορει α γνωριζει.. Υπαρχει περιπτωση α εχει γινει λαθος? Και αν οχι οι τιμες αυτες τι σημαίνουν? Πρεπει να κανω θεραπειααα???

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, ΚατεριναΣκ είπε:

Καλησπερα κοριτσιααα.. Την προηγουμενη κυριακη εμαθα οτι ειμαι εγκυος.. Εκανα μια εξεταση για το θυροειδη TSH τυπικα για ελεγχο γιατι ειχα καιρο να κανω ( δεν εχω καποιο θεμα γενικα με θυροειδη μεχρι τωρα) μια μερα πριν αθω για την εγκυμοσυνη μου και βγηκε 4,72.. Μετα απο 6 μερες μαζι με την χοριακη μου ειπς η γιατρος να κανω αλλη μια φορα για ΤSH  για να δουμε μην ειχε γινει καποιο λαθος.. Και βγηκε 2,55... Στο εργαστηριο μου ειπαν οτι μπορει να συμβει γιατι η χοριακη  ανταγωνιζεται την TSH.. Θελω την γνωη σας οποια μπορει α γνωριζει.. Υπαρχει περιπτωση α εχει γινει λαθος? Και αν οχι οι τιμες αυτες τι σημαίνουν? Πρεπει να κανω θεραπειααα???

Δε σημαίνει τίποτα, απλά το εργαστήριο είναι κακό, δυστυχώς με το θυρεοειδή πολλά μικρά εργαστήρια ειδικά μετράνε ό,τι να ναι. Αν είσαι σε μεγάλη πόλη, είναι από τις  λίγες εξετάσεις που όντως αξίζει να τις κάνεις στις μεγάλες αλυσίδες.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 50 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

Δε σημαίνει τίποτα, απλά το εργαστήριο είναι κακό, δυστυχώς με το θυρεοειδή πολλά μικρά εργαστήρια ειδικά μετράνε ό,τι να ναι. Αν είσαι σε μεγάλη πόλη, είναι από τις  λίγες εξετάσεις που όντως αξίζει να τις κάνεις στις μεγάλες αλυσίδες.

Σε μαγαλη αλυσιδα την εκανα... Πολυ γνωστη...

Link to comment
Share on other sites

Θα απαντήσω αρχικά γενικά, αλλά αφορά και στο συγκεκριμένο topic. Οποιαδήποτε εξέταση έχει αποτέλεσμα που παρεκκλίνει ανησυχητικά από τις φυσιολογικές τιμές, θα πρέπει να επαναλαμβάνεται πριν συζητηθεί και αποφασιστεί θεραπευτική παρέμβαση. Να μην διστάζετε να ζητάτε από τον ιατρό σας να σας την ξαναγράψει.

Και πιο συγκεκριμένα, προσωπικά, κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης μου, είχα μέτρηση της TSH πάνω από το κανονικό. Την επανέλαβα και ήταν εντός ορίων. Και οι δύο μετρήσεις στο ίδιο εργαστήριο, σε μεγάλη αλυσίδα. Γνωρίζω παρόμοιες περιπτώσεις. Συμβαίνει. Κάτι τέτοιο μπορεί να υποδεικνύει πχ λανθασμένο αποτέλεσμα ή διακύμανση της ορμόνης στον οργανισμό. Εαν εξακολουθούμε να έχουμε αμφιβολία, να την κάνουμε και 3η φορά. Όπως και να έχει, αλλιώς συζητάς με τον ιατρό για την πορεία, εάν έχεις ένα αποτελεσμα που παρεκκλίνει, κι αλλιώς αν έχεις τρία διαδοχικά.

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...