Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συχνότητα εξέτασης θυρεοειδούς


Recommended Posts

Γεια σας!Βρίσκομαι στο δεύτερο τρίμηνο της εγκυμοσύνης μου και μόλις μου μπήκε μια ιδέα και με αναστάτωσε,θα πάρω βέβαια αύριο τον γιατρό μου,αλλά λεω μήπως γνωρίζει κάποια κοπέλα να μου απαντήσει πριν πάρω τον γιατρό,γιατι αν η ιδέα σφηνώσει..εγώ δεν έχω υποθυρεοειδισμό,έκανα όμως εξετάσεις ορμονολογικές πριν από 5 χρόνια και είχα αυξημένα τα αντισώματα,πράγμα που σημαίνει ότι κάποτε θα εκδηλωθέι θυρεοειδής-υπάρχουν και περιπτώσεις που δεν εκδηλώθηκε ποτέ έχω ακούσει-γι αυτό και κάθε εξάμηνο,από τότε, τις επαναλαμβάνω,ώστε να το προλάβω.Στην αρχή έκανα εξετάση του θυρεοειδούς,στον προγεννητικό δηλαδή,μαζί με όλα τα άπειρα που εξετάζονται,και ήταν οκ,στα μέσα του Ιανουαρίου τις έκανα αυτές αν θυμάμαι καλά.Τώρα είμαι στα μισά του πέμπτου,και αναρρωτιέμαι αν η εξέταση για το θυρεοειδή-αν κάποιος έχει απλά τα αντισώματα και το ελέγχει μην τυχόν και εμφανιστεί- πρέπει να επαναλαμβάνεται κάθε εξάμηνο,όπως έκανα εγώ,ή μπορεί λόγω εγκυμοσύνης να εκδηλωθεί ας πούμε ο θυρεοειδής ξαφνικά και πιο γρήγορα,μηλπως δηλαδή μέςα σε ένα τρίμηνο σχεδόν μπορεί να εκδηλώθηκε..μήπως δηλαδή πρέπει να το κοιτάω καλθε μήνα και ο γιατρός μου ξεχάςτηκε..γενικά εςείς εξετάςεις γενικές κάθε πότε κάνετε;αυτά,μάλλον πολλά είπα για να τα γράψω αναλυτικά,συγγνώμη αν σας κούρασα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας!Βρίσκομαι στο δεύτερο τρίμηνο της εγκυμοσύνης μου και μόλις μου μπήκε μια ιδέα και με αναστάτωσε,θα πάρω βέβαια αύριο τον γιατρό μου,αλλά λεω μήπως γνωρίζει κάποια κοπέλα να μου απαντήσει πριν πάρω τον γιατρό,γιατι αν η ιδέα σφηνώσει..εγώ δεν έχω υποθυρεοειδισμό,έκανα όμως εξετάσεις ορμονολογικές πριν από 5 χρόνια και είχα αυξημένα τα αντισώματα,πράγμα που σημαίνει ότι κάποτε θα εκδηλωθέι θυρεοειδής-υπάρχουν και περιπτώσεις που δεν εκδηλώθηκε ποτέ έχω ακούσει-γι αυτό και κάθε εξάμηνο,από τότε, τις επαναλαμβάνω,ώστε να το προλάβω.Στην αρχή έκανα εξετάση του θυρεοειδούς,στον προγεννητικό δηλαδή,μαζί με όλα τα άπειρα που εξετάζονται,και ήταν οκ,στα μέσα του Ιανουαρίου τις έκανα αυτές αν θυμάμαι καλά.Τώρα είμαι στα μισά του πέμπτου,και αναρρωτιέμαι αν η εξέταση για το θυρεοειδή-αν κάποιος έχει απλά τα αντισώματα και το ελέγχει μην τυχόν και εμφανιστεί- πρέπει να επαναλαμβάνεται κάθε εξάμηνο,όπως έκανα εγώ,ή μπορεί λόγω εγκυμοσύνης να εκδηλωθεί ας πούμε ο θυρεοειδής ξαφνικά και πιο γρήγορα,μηλπως δηλαδή μέςα σε ένα τρίμηνο σχεδόν μπορεί να εκδηλώθηκε..μήπως δηλαδή πρέπει να το κοιτάω καλθε μήνα και ο γιατρός μου ξεχάςτηκε..γενικά εςείς εξετάςεις γενικές κάθε πότε κάνετε;αυτά,μάλλον πολλά είπα για να τα γράψω αναλυτικά,συγγνώμη αν σας κούρασα..

 

Εγω κανω εξετασεις καθε δυο μηνες. Κι εγω στα μεσα του πεμπτου ειμαι. Και θυρεοειδη κανω καθε δυο μηνες. Οι τιμες μου ειναι πολυ καλες, απλα λογω της μητερας μου εχει το ελεγχω κι εγω.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!Βρίσκομαι στο δεύτερο τρίμηνο της εγκυμοσύνης μου και μόλις μου μπήκε μια ιδέα και με αναστάτωσε,θα πάρω βέβαια αύριο τον γιατρό μου,αλλά λεω μήπως γνωρίζει κάποια κοπέλα να μου απαντήσει πριν πάρω τον γιατρό,γιατι αν η ιδέα σφηνώσει..εγώ δεν έχω υποθυρεοειδισμό,έκανα όμως εξετάσεις ορμονολογικές πριν από 5 χρόνια και είχα αυξημένα τα αντισώματα,πράγμα που σημαίνει ότι κάποτε θα εκδηλωθέι θυρεοειδής-υπάρχουν και περιπτώσεις που δεν εκδηλώθηκε ποτέ έχω ακούσει-γι αυτό και κάθε εξάμηνο,από τότε, τις επαναλαμβάνω,ώστε να το προλάβω.Στην αρχή έκανα εξετάση του θυρεοειδούς,στον προγεννητικό δηλαδή,μαζί με όλα τα άπειρα που εξετάζονται,και ήταν οκ,στα μέσα του Ιανουαρίου τις έκανα αυτές αν θυμάμαι καλά.Τώρα είμαι στα μισά του πέμπτου,και αναρρωτιέμαι αν η εξέταση για το θυρεοειδή-αν κάποιος έχει απλά τα αντισώματα και το ελέγχει μην τυχόν και εμφανιστεί- πρέπει να επαναλαμβάνεται κάθε εξάμηνο,όπως έκανα εγώ,ή μπορεί λόγω εγκυμοσύνης να εκδηλωθεί ας πούμε ο θυρεοειδής ξαφνικά και πιο γρήγορα,μηλπως δηλαδή μέςα σε ένα τρίμηνο σχεδόν μπορεί να εκδηλώθηκε..μήπως δηλαδή πρέπει να το κοιτάω καλθε μήνα και ο γιατρός μου ξεχάςτηκε..γενικά εςείς εξετάςεις γενικές κάθε πότε κάνετε;αυτά,μάλλον πολλά είπα για να τα γράψω αναλυτικά,συγγνώμη αν σας κούρασα..

 

Κοριτσάκι μου αρχικά ηρέμησε γιατι νομίζω είσαι πολύ αγχωμένη..

Έχω και εγώ αυξημένα αντισώματα. Εγώ έχω μπει στον τέταρτο μήνα.

Πρίν μείνω έγκυος οι αιματολόγικές μου (κάθε 6 μήνες) ήταν καλές και δεν έπαιρνα χάπι.

Όμως...Άλλες είναι οι φυσιολογικές τιμές όταν είσαι έγκυος και άλλες όταν δεν είσαι. Στην εγκυμοσύνη από ότι γνωρίζω η tsh δεν πρέπει να είναι πάνω από 2,5. όταν έμαθα πως είμα έγκυος πήρα τηλ τον ενδοκρινολόγο και μου είπε να παίρνω 25 mg τ4 προληπτικά. Στην 7η εβδομάδα έφτασε 4 και μου έδωσε χάπι 50 mg. Επειδή έχεις προδιάθεση θα πρέπει να το παρακολουθείς και να το τσεκάρεις κάθε μήνα, εμένα τουλάχιστον αυτό με συμβούλεψε ο ενδοκρινολόγος μου ακόμα πρίν φτάσει στα 4 η tsh. Μην περιμένεις από τον γυναικολόγο σου να στο υπενθυμήσει, αυτό το παρακολουθείς εσύ με τον ενδοκρινολόγο σου, απλά ενημερώνεις τον γυναικολόγο αν ξεκινήσεις χάπι και πόσα mg παίρνεις.

Αύριο να πας στον ενδοκρινολόγο σου και βουρ για εξετάσεις.

Μην μου αγχώνεσαι όμως εσένα βγήκανε καλές οι εξετάσεις σου το Γενάρη και αυτό είναι πολύ θετικό, μην το αμελήσεις όμως πήγαινε αύριο.

 

φιλιά!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκι μου αρχικά ηρέμησε γιατι νομίζω είσαι πολύ αγχωμένη..

Έχω και εγώ αυξημένα αντισώματα. Εγώ έχω μπει στον τέταρτο μήνα.

Πρίν μείνω έγκυος οι αιματολόγικές μου (κάθε 6 μήνες) ήταν καλές και δεν έπαιρνα χάπι.

Όμως...Άλλες είναι οι φυσιολογικές τιμές όταν είσαι έγκυος και άλλες όταν δεν είσαι. Στην εγκυμοσύνη από ότι γνωρίζω η tsh δεν πρέπει να είναι πάνω από 2,5. όταν έμαθα πως είμα έγκυος πήρα τηλ τον ενδοκρινολόγο και μου είπε να παίρνω 25 mg τ4 προληπτικά. Στην 7η εβδομάδα έφτασε 4 και μου έδωσε χάπι 50 mg. Επειδή έχεις προδιάθεση θα πρέπει να το παρακολουθείς και να το τσεκάρεις κάθε μήνα, εμένα τουλάχιστον αυτό με συμβούλεψε ο ενδοκρινολόγος μου ακόμα πρίν φτάσει στα 4 η tsh. Μην περιμένεις από τον γυναικολόγο σου να στο υπενθυμήσει, αυτό το παρακολουθείς εσύ με τον ενδοκρινολόγο σου, απλά ενημερώνεις τον γυναικολόγο αν ξεκινήσεις χάπι και πόσα mg παίρνεις.

Αύριο να πας στον ενδοκρινολόγο σου και βουρ για εξετάσεις.

Μην μου αγχώνεσαι όμως εσένα βγήκανε καλές οι εξετάσεις σου το Γενάρη και αυτό είναι πολύ θετικό, μην το αμελήσεις όμως πήγαινε αύριο.

 

φιλιά!

 

Γεια σου!Σ΄ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Απ΄ό,τι βλέπω τώρα η tsh πριν δύο μήνες ήταν 1.02,αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα είναι το ίδιο καλή η τιμή και τώρα..νόμιζα ότι θα έπρεπε να τις επαναλάβω μαζί με τις γενικές,οταν μου πει ο γυναικολόγος..δεν πάω καλά,θα πάω αύριο στον ενδοκρινολόγο,να δω πόσο ηλίθια είμαι..σ΄ευχαριστώ και πάλι..

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!Βρίσκομαι στο δεύτερο τρίμηνο της εγκυμοσύνης μου και μόλις μου μπήκε μια ιδέα και με αναστάτωσε,θα πάρω βέβαια αύριο τον γιατρό μου,αλλά λεω μήπως γνωρίζει κάποια κοπέλα να μου απαντήσει πριν πάρω τον γιατρό,γιατι αν η ιδέα σφηνώσει..εγώ δεν έχω υποθυρεοειδισμό,έκανα όμως εξετάσεις ορμονολογικές πριν από 5 χρόνια και είχα αυξημένα τα αντισώματα,πράγμα που σημαίνει ότι κάποτε θα εκδηλωθέι θυρεοειδής-υπάρχουν και περιπτώσεις που δεν εκδηλώθηκε ποτέ έχω ακούσει-γι αυτό και κάθε εξάμηνο,από τότε, τις επαναλαμβάνω,ώστε να το προλάβω.Στην αρχή έκανα εξετάση του θυρεοειδούς,στον προγεννητικό δηλαδή,μαζί με όλα τα άπειρα που εξετάζονται,και ήταν οκ,στα μέσα του Ιανουαρίου τις έκανα αυτές αν θυμάμαι καλά.Τώρα είμαι στα μισά του πέμπτου,και αναρρωτιέμαι αν η εξέταση για το θυρεοειδή-αν κάποιος έχει απλά τα αντισώματα και το ελέγχει μην τυχόν και εμφανιστεί- πρέπει να επαναλαμβάνεται κάθε εξάμηνο,όπως έκανα εγώ,ή μπορεί λόγω εγκυμοσύνης να εκδηλωθεί ας πούμε ο θυρεοειδής ξαφνικά και πιο γρήγορα,μηλπως δηλαδή μέςα σε ένα τρίμηνο σχεδόν μπορεί να εκδηλώθηκε..μήπως δηλαδή πρέπει να το κοιτάω καλθε μήνα και ο γιατρός μου ξεχάςτηκε..γενικά εςείς εξετάςεις γενικές κάθε πότε κάνετε;αυτά,μάλλον πολλά είπα για να τα γράψω αναλυτικά,συγγνώμη αν σας κούρασα..

 

 

εγω εχω αυτοανοση θηρεοειδιτιδα hashimoto.πριν λιγο καιρο που ημουν εγγυος απο την πρωτη επισκεψη μου ξεκαθαρησε ο γυναικολογος οτι στο θεμα του θυροειδη τον πρωτο λογο τον εχει ο ενδοκρινολογος.καθε μηνα που μου εγραφε αιματολογικες για τον αιματοκριτη κτλ μου εγραφε παντα εξεταση και για τον θυροειδη.και να μην ειχα παλι θα το παρακολουθουσα γιατι εχουν ολες οιγυναικες στο οικογενειακο μου περιβαλλον.απλα να ενημερωνεις και τον γυναικολο σου πως κινηστε με τον ενδοκρινολογο.αφου εχεις κανει σε τοσο συντομο χρονικο διαστημα εξετασεις και ηταν ενταξη δε νομιζω οτι θα χει αλλαξει κατι αλλα σιγουρα να κανεις επισκεψη στον ενδοκρινολογο για να σε κατευθυνει.με το καλο το μωρακι σου:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν δεν παιρνεις χαπι το οποιο θα αναπροσαρμόζεται, οι εξετασεις αρκουν αν γινονται μια σε κάθε τριμηνο.

Αν παιρνεις χαπι καλο είναι να γινονται κάθε μηνα.

Καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν παιρνεις χαπι το οποιο θα αναπροσαρμόζεται, οι εξετασεις αρκουν αν γινονται μια σε κάθε τριμηνο.

Αν παιρνεις χαπι καλο είναι να γινονται κάθε μηνα.

Καλη συνεχεια

 

Ο δικός μου ενδοκρινολόγος μου είχε τονίσει από την αρχή της εγκυμοσύνης είτε παίρνω χάπι είτε όχι θα κάνω έλεγχο κάθε μήνα. Από τη στιγμή που έχει ανεβασμένα αντισώματα δηλαδή θυρεοειδίτιδα είναι απαραίτητο να το ελέγχει σε αυτή τη συχνότητα. Έχεις και εσύ Λαΐδα θυρεοειδίτιδα χασιμότο όπως εμάς? Τελικά είμαστε τόσες πολλές? Όπως έγραψα και παραπάνω το καλύτερο θα ήταν μια επίσκεψη στον ενδοκρινολόγο σου να σε κατατοπίσει κατάλληλα, μη σε μπερδεύουμε..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!Ευχαριστω πάρα πολύ για τις άμεσες απαντήσεις!Ο ενδοκρινολόγος μου είπε ότι εννοείται πως θα κάνω εξέταση μέσα στις μέρες(θα πάω σε λίγο να μου τις γράψει),αλλά εφ΄όσον πριν δύο μήνες ήταν το tsh τόσο χαμηλό(1.02)ναι μεν πρέπει πολύ τακτικά να το ελέγχουμε,αλλα ο φόβος μου ότι μπορεί να εκτοξευτεί η τιμή σε τόσο σύντομο διάστημα και να τα πάθω όόόόλα εγώ δεν στέκει..ευχαριστώ πάρα πολύ και πάλι!!

Link to comment
Share on other sites

REA rea ειχα μεγαλο προβλημα με θυρεοειδη και τον εχω βγαλει....η εγκυμοσυνη ηταν χωρις την παρεα του θυρεοειδη μου και ειχα αγχωθει τρελα! :)

Αλλα και ο γυναικολογος και δυο τρεις ενδοκρινολογοι συστησαν αυτο που ειπε και ο γιατρος της lastdrive. Ο δικος σου ισως ειναι πιο ΄ψειρας ΄ ;) Για πολυ κοσμο δεν ειναι κακο αυτο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λαΐδα, δεν έχω κάποιο λόγο να διαφωνήσω μαζί σου από τη στιγμή που μεταφέρεις τα λόγια των γιατρών σου, αρκεί να έχεις την ίδια πάθηση με εμάς γιατί από ότι κατάλαβα ούτε εσύ είσαι γιατρός. Ο γιατρός της lastdrive δεν της διευκρίνησε ακόμα ποια είναι τα τακτά διαστήματα οπότε δεν γνωρίζουμε τι της συνέστησε. Επίσης δεν νομίζω να έχεις τις κατάλληλες γνώσεις από τη στιγμή που δεν είσαι ενδοκρινολόγος για να χαρακτηρίσεις τον γιατρό μου απλά ψείρα, :) εγώ θα έλεγα πως κάνει απλά σωστά τη δουλειά του σύμφωνα με τα χρόνια εμπειρίας και μόρφωσης που διαθέτει, μετά από αλλεπάλληλες έρευνες και ατελειωτες ώρες σε δημόσια νοσοκομεία, σαν καθηγητής ενδικρινολογίας που είναι, μην τα ισοπεδώνουμε όλα. :wink:

Όμως... δεν είναι αυτό το θέμα μας..

lastdrive καλά αποτελέσματα κοριτσάκι μου :D Όπως κα να χει όμως ρυθμίζεται πολύ εύκολα εμένα έχει πέσει στα 2,35 από τον πρώτο μήνα που ξεκίνησα το χάπι.

 

φιλιά σε όλες!

Link to comment
Share on other sites

Η κοπελα ειναι στο δευτερο τριμηνο της εγκυμοσυνης της...το εμβρυο εχει δικο του θυρεοειδη. οι μεγαλες αλλαγες γινονται το πρωτο τριμηνο που το εμβρυο δεν εχει θυρεοειδη και βασιζεται μονο στις ορμονες της μαμας του.

Στο πρωτο τριμηνο το tsh ηταν 1....Η χοριακη βεβαια μπορει να επηρεασει το tsh και να ειναι πλασματικα χαμηλο...σπανιο βεβαια!

Δεν εθιξα τον γιατρο σου με το ΄ψειρας ΄ Rea Rea....διευκρινησα οτι για πολλες αυτο ειναι θετικο, αν ΙΣΩΣ ειναι οπως εγραψα....

Η κοπελα αν ηθελε γνωμη γιατρου δεν θα ρωταγε εδω ;), εμπειριες ζητησε.

Ειχα λοιπον αυτοανοση θυροειδιτιδα που εξελισσοταν ποτε σε hashimoto και ποτε σε graves. Ειχα και αλλα που δεν θα το αναλυσω απολογουμενη :)

Για οποια ενδιαφερεται και γνωριζει αγγλικα υπαρχουν πολλα αρθρα που υποστηριζουν τη συχνοτητα που εγραψα...και το γραφω για να βοηθηθει καποια και να μην αχγωνεται τσαμπα! Ειναι κριμα!

Ας γραψει λοιπον ο καθε ενας την εμπειρια του και ας γινει τουλαχιστον σεβαστη.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!Τελικά ο ενδικρινολόγος μου είπε ότι,εφ΄όσον δεν παίρνω χάπι (ακόμα),η εξέταση μπορεί να επαναλαμβάνεται ανα 2,5-3 μήνες και πως,ακόμα κι αν μέσα στο τρίμηνο η τιμή "εκτοξευτεί",δεν προλαβαίνει να δημιουργηθεί ζημιά,αμέσως θα πάρω χάπι και ότι το έμβρυο πλέον έχει δικό του θυρεοειδή,οπότε δεν εξαρτάται απο μένα(όπως τα είπε η Λαΐδα).Επίσης είπε οτι οι γυναίκες με αυξημένα αντισώματα,κινδυνεύουν ας το πούμε έτσι,μετά τον τοκετό να εκδηλωθεί ο θυρεοειδής,σε ένα ποςοςτό,κάπως έτσι,δεν έδωσα τόσο σημασία σ΄αυτό(κακώς μάλλον)και δεν θυμάμαι καλά...Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας,τώρα περιμένω τα αποτελέσματα της εξέτασης..να είστε όλες πολύ καλά!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!Τελικά ο ενδικρινολόγος μου είπε ότι,εφ΄όσον δεν παίρνω χάπι (ακόμα),η εξέταση μπορεί να επαναλαμβάνεται ανα 2,5-3 μήνες και πως,ακόμα κι αν μέσα στο τρίμηνο η τιμή "εκτοξευτεί",δεν προλαβαίνει να δημιουργηθεί ζημιά,αμέσως θα πάρω χάπι και ότι το έμβρυο πλέον έχει δικό του θυρεοειδή,οπότε δεν εξαρτάται απο μένα(όπως τα είπε η Λαΐδα).Επίσης είπε οτι οι γυναίκες με αυξημένα αντισώματα,κινδυνεύουν ας το πούμε έτσι,μετά τον τοκετό να εκδηλωθεί ο θυρεοειδής,σε ένα ποςοςτό,κάπως έτσι,δεν έδωσα τόσο σημασία σ΄αυτό(κακώς μάλλον)και δεν θυμάμαι καλά...Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας,τώρα περιμένω τα αποτελέσματα της εξέτασης..να είστε όλες πολύ καλά!

 

Πολύ όμορφα τα νέα σου, καλή συνέχεια στην εγκυμοσύνη σου και με το καλό το μωράκι σου.:-)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Επαναφέρω το θέμα μετά τα σημερινά μου αποτελέσματα. Παρότι είμαι πλέον στο δεύτερο τρίμηνο εγκυμοσύνης και συγκεκριμένα στον 5ο μήνα, παρότι παίρνω t4 των 50mg (εδώ και 2 μήνες) και το εμβρυο πλέον εχει δικο του θυρεοειδη, η tsh μου έφτασε από 2,35 στο 2, 90 μέσα στον τελευταίο μήνα. Ο γιατρός μου αύξησε τη δόση από 50 mg στα 62mg για να πέσει η tsh.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η αλλαγη αυτη στο tsh ειναι ελαχιστη και δεν προκαλει καποια αλλαγη στον οργανισμο σου :) . Εισαι κεσα στα φυσιολογικα ορια!!

Καλα εκανε βεβαια και σου αυξησε την δοση για δυο λογους: 1) αυξανοντας το βαρος μας συνηθως αυξανεται και η αναγκη μας σε θυροξινη. 2) οι περισσοτεροι ενδοκρινολογοι, προσπαθουν να ΄κρατησουν το tsh στο 1 με 2 .

Η διαφορα απο 50 σε 62 τ4 ειναι ελαχιςτη ;)

Ολα πανε καλα λοιπον!! Καλη συνεχεια!!

Link to comment
Share on other sites

Λαϊδα εγώ έγραψα απλά την προσωπικη μου εμπειρία, συγνώμη αλλά δεν ζήτησα ιατρικές διευκρινήσεις, σε ευχαριστώ πολύ αλλά για αυτές έχω τον γιατρό μου. Θεωρώ πως με το να είσαι απόλυτη σε θέματα ιατρικής δεν γράφεις ''την προσωπική σου εμπειρία'' γράφεις σαν γιατρός ενώ δεν είσαι ;)

Ευχαριστώ πάντως για την πρόθεσή σου, καλή συνέχεια και σε εσένα.:)

Link to comment
Share on other sites

Δεν πειραζει, πετα την στα σκουπιδια :) .... Μπορει να βοηθηθουν αλλες κοπελες. Αν αμφισβητει οποιοσδηποτε κατι μπορει να το αναφερει... Ετσι, σκετο, φαινεται ως εμπαθεια.

Παρ ολα αυτα οσο βλεπω θεμετα που μπορω να βοηθησω θα το κανω...καταθετοντας τος δικες μου γνωσεις και εμπειριες σου αρεσει δεν σου αρεσει ;)

Καλη συνεχεια και σε εσενα

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα είχαν διαγνώσει χασιμοτο, αλλά στις επαναληπτικές που έκανα λίγες μέρες μετά στο νοσοκομείο, έδειξαν πως "μαζεύτηκε" το νούμερο στα φυσιολογικά. Μου είπε πως δεν έχω τίποτα και πως ίσως κάποτε να αναπτύξω πρόβλημα μετά από χρόνια ή ίσως να μην εκδηλωθεί ποτέ.

 

Σύσταση για επανεξέταση μετά από εξάμηνο (στο μεταξύ θα είχα ήδη γεννήσει). Αντί γι αυτό, 1-2 μήνες μετά ρώτησα αν χρειάζεται επανεξέταση και μου έγραψε ο γυναικολόγος, έτσι για να χαλαρώσω εγώ.

 

Ακολούθα τις οδηγίες του γιατρού σου. Αν θες πάρε δεύτερη γνώμη.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

και εγώ Χασιμότο. Ενώ επαιρνα χάπι και είμουν ρυθμισμένη στο Α τρίμηνο διδυμης εγκυμοσύνης απορυθμίστηκε. Ο ενδοκρινολόγος με τρόμαξε ότι άργησα να πάω και μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα στην ανάπτυξη εμβρύων κλπ.. (το μόνο που δεν ήθελα στην επεισοδιακή εγκυμοσύνη μου ήταν αυτό). Ο γυναικολόγος μου είπε ότι δεν ξέρει την τύφλα του, ότι είναι συχνό να απορυθμίζεται στην εγκυμοσύνη πόσο μάλλον σε δίδυμη κύηση και ότι δεν είναι τόσο άμεσος ο κίνδυνος, ότι δεν είναι τόσο ευαίσθητα τα έμβρυα στις μεταβολές αυτές. Αλλαξα γιατρό, αύξησε λίγο την δόση, τεστ καθε 2μηνο αν θυμαμαι καλά και τα παιδιά μια χαρά.

Η κόρη μου έχει /είχε ένα υποθυροιδισμό παροδικό μάλλον (θα δούμε) πάντως χασιμότο δεν είναι αλλά λένε οι γιατροί ότι μάλλον προκλήθηκε από τα αντισώματα μου αλλά κατα τα αλλά είναι μια χαρά φτου φτού...

 

Η TSH ειναι ρυθμιστική, είναι η ορμόνη που δίνει το σήμα ότι κάτι πάει λάθος, αν δεν το διορθώσεις συνεχίζει να αλλάζει και αν αυξάνεται. Οι τιμές που λες Ρεα για την TSH είναι ακομα στα φυσιολογικά πλαίσια και όντως οι μεταβολές είναι ελάχιστες. Για να παει κατι λάθος με την κύηση πρέπει η Τ4 να είναι εντελώς εκτός. Οσο για την αύξηση της ορμόνης από το 50 στο 62 και αυτή μικρή, γιατί η δόση που παίρνεις είναι μικρή ούτως ή άλλως, ο αδένας δουλεύει ``αρκετά`` από μόνος του αν είναι αυτή η δόση. (Εγώ στην εγκυμοσύνη έπαιρνα 150)

 

lastdrive μια χαρά σου τα πε ο ενδοκρινολόγος σου.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...