Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πότε φαίνεται σάκος; Θα σκάσω από την αγωνία..!!!


Recommended Posts

Έχω ανάγκη να το μοιραστώ μαζί σας γιατί κ άλλες φορές στο παρελθόν αυτο το φόρουμ με βοήθησε πραγματικά.είμαι στην 32η μέρα του κύκλου με σταθερό κύκλο στις 27-28 μέρες.στις 29 μέρες δεύτερη μέρα καθυστέρησης ουσιαστικά έκανα τεστ εγκυμοσύνης το οποίο βγήκε αρνητικό.την επομένη πήγα στο γιατρο για εξέταση για το ενδεχόμενο κάποιας κύστης κλπ.ο υπέρηχος λοιπόν δεν έδειξε τίποτα.ωοθήκες καθαρές.μου είπε ο γιατρός ωστόοσο ότι το ενδομητριο είναι πολυ παχυ κ θα έπρεπε να είχε έρθει περίοδος.αυτά στις 4εβδομάδες κ 1ημέρα.παρόλα αυτά να κάνω μια χοριακη μήπως έχουμε πρόβλημα με

εξωμήτριο.η χοριακη η πρώτη που έκανα σήμερα έδειξε 65,8.μου ζήτησε ο γιατρός να την επαναλάβω σε 2 μέρες άρα αναγκαστικά τη Δευτέρα.όμως μου είπε ότι δεν ξέρει αν πρόκειται για φυσιολογική εγκυμοσύνη γιατί η χοριακη είναι χαμηλή κ δεν είδαμε κ σάκο προχθές.αποκλείεται δηλαδή να μην φαινόταν ο σάκος στις 4+1μερα;πότε είδατε κάτι;ή η χοριακη πόσο θα έπρεπε να είναι ;κάτι διάβασα για 500 κ έχω φρικάρει!!!υπάρχουν Λέτε ελπίδες;ξέρετε κάτι;είχατε κάτι ανάλογο;σας Ευχαριστώ κ περιμένω με αγωνία απόψεις

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 87
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Για χοριακή δεν ξέρω να σου πω. Στη μία μου εγκυμοσύνη όμως, πήγα χαρωπή μετά το θετικό τεστ εγκυμοσύνης στον γυναικολόγο (με πολύ σύγχρονα μηχανήματα), έχοντας κλεισμένη την 5η εβδομάδα και δε φαινόταν ούτε σάκος ούτε τίποτα! Ο γιατρός με καθησύχασε και μου είπε ότι πιθανότατα έγινε καθυστερημένα η σύλληψη - και είχε απόλυτο δίκιο. 2 εβδομάδες μετά, φαινόταν καθαρότατα και ακούσαμε και καρδούλα!

 

Καθ' όλη τη διάρκεια της κύησης, το μωρό φαινόταν μικρότερο κατα 2 εβδομάδες και τελικά γεννήθηκε υγιέστατο στις 39+, 3.450 γρ. και 51 πόντους.

 

Στην επόμενη εγκυμοσύνη είχα βάλει μυαλό και πήγα κατευθείαν για υπέρηχο 7 εβδομάδων. ;)

 

Μήπως το κάθε εργαστήριο έχει διαφορετικές τιμές για τη χοριακή? :confused:

Link to comment
Share on other sites

Αγγελίνα δεν ξέρω για τις τιμες πιθανόν όμως να ισχύει αυτο,μακάρι δηλαδή.στην πρώτη εγκυμοσύνη κ εμείς είχαμε δει σάκο στις 6εβδομάδες αλλα τον ακούω περίεργο τώρα το γιατρο κ δεν λέει κ τίποτα να με καθησυχάσει.το αντίθετο.αυτο για την καθυστερημένη σύλληψη λες να ισχύει κ σε μένα;κ Γι αυτο να μην είχε δείξει το τεστ στις 2μέερες;αχχχχχ δεν ξέρω μακάρι να πάνε όλα καλα

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι γιατρός αλλά δε μου φαίνονται και τόσο ανησυχητικά τα δεδομένα που μας δίνεις. Στις 28μέρες μετά την τελευταία περίοδο (4εβδομάδες) οι φυσιολογικές τιμές β-χοριακής είναι 50-100. Δεν είναι και τόσο άσχημη η χοριακή σου δηλαδή! Εγώ έκανα τον πρώτο υπέρηχο στις 4 εβδομάδες και κάτι μέρες νομίζω. Ο γιατρός μου είχε πει να πιω πρώτα πολύ νερό γιατί αλλιώς δε θα φαινόταν. Είχες πιει νεράκι εσύ;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι, αυτό με το αρνητικό τεστ, ενώ ήσουν έγκυος, είναι οπωσδήποτε μια ένδειξη, νομίζω. Φαντάσου ότι εμένα το τεστ είχε βγει θετικό στη 2η ημέρα καθυστέρησης και στις 5+ εβδομάδες, ούτε σάκο δεν είδαμε.

 

Αν ο γιατρός σου σε παρακολουθεί χρόνια και ξέρει ότι έχεις σταθερό κύκλο, ενδεχομένως γι' αυτό να προβληματίζεται. Καλά κάνει και ανησυχεί και σε στέλνει για εξετάσεις.

 

Εύχομαι όλα να σου πάνε καλά!

Link to comment
Share on other sites

Όχι τίποτα! Γι αυτο έψαξα εδώ στο σάιτ να δω τι γράφουν κ η αλήθεια είναι ότι στις περισσότερες περιπτώσεις κ τα τεστ βγήκαν θετικά απο την πρώτη μέρα καθυστέρησης κ η χοριακη πολυ πολυ πολυ ανεβασμένη καμία σχέση με τη δική μου..αλλα πάλι δεν ξέρω αν τυχόν υπάρχει κ άλλη κλίμακα μέτρησης

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μην αγχωνεσε κοπελια εγω 5 εβδομαδων ακριβως ειδαμε ενα πολυ μικρο σακουλακι ο γιατρος ειπε οτι ηταν οριακο

αυριο θα ειμαι 6 εβδομαδων ακριβως κ εχω παλι υπερηχο κ ειμαι μεσα στην αγωνια!

fSOwp2.png

 

ηρθες ψυχη μου κ γεμησες την ζωη μου!!!ΜΑΡΙΑ- ΕΙΡΗΝΗ

ersTp3.png

16/9/12 ηρθε κ το χρυσανθεμακι μου

Link to comment
Share on other sites

Εγω πηγα και εκανα χοριακη 2 ημερες πριν την αναμενομενη περιοδο και ειχα 303 μοναδες και μετα απο 2 ημερες πηγε στις 546 μοναδες απο οτι θυμαμαι.Σακο ειδαμε οταν ημουν 4 εβδομαδων και 6 ημερων και καρδουλα ακουσαμε μια εβδομαδα αργοτερα. Σου ευχομαι τα καλυτερα!!!!

Link to comment
Share on other sites

υπερυχο κανεις μετα την 6 εβδομαδα για ν αφανει κατι και ν ακουστει κ η καρδια!πιο νωρις σιγουρα καρδια δεν ακους!νομιζω ουτε σακο βλεπεις!ειναι πολυ νωρις!η χοριακη πανω απο 40 ειναι θετικη και απλα πρεπει να διπαλσιαστει την μεθεπομενη μερα!δεν εχει σημασια που ειναι χαμηλη!αλλα να ειναι φυσιολογικη!αν ηταν εξωμητριο παλι θα το εβλεπε γιατι εγω εχω ενα ινωμυωμα εξω απο τη μητρα και το βλεπει αμεσως!μην αγχωνεσαι!ευχομαι ν απανε ολα καλα!

Link to comment
Share on other sites

Στην δικη μου περιπτωση δεν εγινε κατι τετοιο 4+6 ειδαμε σακο και 5+6 ακουσαμε καρδουλα!!!!Ουτε ο γιατρος δεν το περιμενε να ακουσουμε την καρδουλα τοσο νωρις!!!Και εννοειται οτι εγινε κολπικος υπερηχος!!!Δεν συμβαινει ομως σε ολες!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας, μου δίνουν κουράγιο. Μακάρι να πρόκειται πράγματι για καθυστερημένη σύλληψη και γι αυτό να μην έδειξε κάτι ο υπέρηχος. Perlina μακάρι να είναι όπως το λες και να αυξηθεί κατα πολύ με το καλό. adnihor σου ευχομαι καλή επιτυχία για τον υπέρηχο και για όλη την εγκυμοσύνη, να σου πάνε όλα καλά και να έρθει με το καλό υγιές μωράκι.. απο ότι βλέπω οι κόρες μας έχουν το ίδιο όνομα! και εμένα ΕιρήνηΜαρία!! σας ευχαριστώ και πάλι.... περιμένω πως και πως!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πριν τις 5 εβδομαδες δεν φαινεται κατι στον υπερηχο , εδω καλα καλα δεν φαινεται και στις 5 αμα ειναι αργοπωρημενη συληψη .

Αυτο με το νερο πρωτη φορα το ακουω .

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Τελικά βρε παπί, τι έγινε;

 

τίποτα ακόμη.. χθες έκανα ξανά χοριακή, τρίτη φορά, ανέβηκε μεν, στο 631 όμως δεν είναι όσο θα έπρεπε..ακόμη αγωνία αγωνία. Την Τρίτη θα πάω ξανά για χοριακή, οιστραδιόλη και προγεστερόνη και θα έχουμε λέει ο γιατρός μια σαφή εικόνα..τι να πώ, μακάρι να μεγαλώνει το σποράκι μου και να είναι απλώς μια καθυστερημένη σύλληψη, δεν ξέρω, εχω πέσει πάρα πολύ

Link to comment
Share on other sites

τίποτα ακόμη.. χθες έκανα ξανά χοριακή, τρίτη φορά, ανέβηκε μεν, στο 631 όμως δεν είναι όσο θα έπρεπε..ακόμη αγωνία αγωνία. Την Τρίτη θα πάω ξανά για χοριακή, οιστραδιόλη και προγεστερόνη και θα έχουμε λέει ο γιατρός μια σαφή εικόνα..τι να πώ, μακάρι να μεγαλώνει το σποράκι μου και να είναι απλώς μια καθυστερημένη σύλληψη, δεν ξέρω, εχω πέσει πάρα πολύ

papi σου ευχομαι να πανε ολα καλα...κ να κρατησεις ενα μπεμπακι στηυν αγκαλια σου γρηγορα!!

pX0wp2.png

 

97l0p3.png

Link to comment
Share on other sites

papi σου ευχομαι να πανε ολα καλα...κ να κρατησεις ενα μπεμπακι στηυν αγκαλια σου γρηγορα!!

 

σ ευχαριστώ πολύ! απο ότι βλέπω είσαι έγκυος.. με το καλό γερό μωράκι εύχομαι!

Link to comment
Share on other sites

παπι ολα θα πανε καλα .μην ανησυχεις για τιποτα .Εχει συμβει σε πολλες κοπελες και τα μπεμπακια ηταν μια χαρα!!!

 

λες;; μακάρι να είναι έτσι.. ευχαριστώ πολύ για τη συμπαράσταση ειλικρινά!! με το καλό το μωράκι σας!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

λες;; μακάρι να είναι έτσι.. ευχαριστώ πολύ για τη συμπαράσταση ειλικρινά!! με το καλό το μωράκι σας!!!!!!!!!

 

 

διαβασα και το αλλο μηνυμα σου σε άλλο θεμα για το παιδακι σου και την ταλαιπωρια που περασατε με τα χειρουργια κλπ και μονο απο αυτο που περασες καταλαβαίνω οτι θελει πολυ δυναμη και κουραγιο . Ειπες οτι εισαι 26 χρονων νομιζω! Σε θαυμαζω για τη δυναμη σου.

Ξαναλεω ολα καλα θα πανε! Α και αφου ακουσατε και καρδουλα αυτο ειναι πολυ καλο απο οσο ξερω...

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

παπί συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου... Οι τιμές που αναφέρεις είναι απόσο γνωρίζω φυσιολογικότατες για την εξέλιξη της εγκυμοσύνης. Απ'όσο γνωρίζω στην αρχή της εγκυμοσύνης η χοριακή πρέπει να διπλασιάζεται κάθε δύο μέρες. Αν στις 16/2 ήταν στο 65 στις 22/2 θα έπρεπε να ήταν κάπου στο 500... Εσένα ήταν στο 630 στις 23/2, γιατί δεν είναι όσο θα έπρεπε; Πόσο θα έπρεπε να είναι;

 

Όσον αφορά το πότε φαίνεται ο σάκος, μήπως είναι πολύ νωρίς ακόμα; Νομίζω πως πρέπει να κλείσεις τις 6 εβδομάδες αν θέλεις να είσαι σίγουρη ότι θα δεις κάτι (άρα στα τέλη της επόμενης εβδομάδας...)

 

Από άλλα συμπτώματα πώς τα πάς; Αναγούλες έχεις; Υπνηλία;

 

Πιστεύω πραγματικά ότι τζάμπα ανυσηχείς.. Όλα θα πάνε καλά...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...