Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΠΑΣΜΟΙ Πυρετικοί ή μη πυρετικοί σπασμοί (15 μηνών)


Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΗΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΠΡΙΝ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ Ο ΣΠΥΡΑΚΟΣ ΜΟΥ ΕΠΑΘΕ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ ΤΟΥ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΥΡΕΤΟ

ΕΧΑΣΕ ΤΗΣ ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ ΤΟΥ ΤΟΥ ΓΥΡΙΣΑΝ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΚΑΙ Η ΓΛΩΣΣΑ .ΜΕΙΝΑΜΕ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΜΑΝΟΥΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ?

ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗΝ ΤΟ ΞΑΝΑΠΑΘΕΙ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σε αυτή την περίπτωση όμως δεν λέγονται πυρετικοί, υποθέτω βέβαια οτι στο νοσοκομείο σας έκαναν τις απαραίτητες εξετάσεις και σας έχουν δώσει και τα αντίστοιχα φάρμακα για να το αντιμετωπίσετε αν συμβεί ξανά. Εγκεφαλογράφημα έχει γίνει; ήταν καλό; Δεν μας δίνεις πολλές λεπτομέρειες για να έχουμε μια καλύτερη εικόνα της κατάστασης. Πάντως σε αυτές τις περιπτώσεις αμα στις εξετάσεις δεν φαίνεται κάτι παθολογικό, τότε αυτό που περιμένουν οι γιατροί είναι η εξέλιξη ασε που και σε κάποιες περιπτώσεις οι σπασμοί είναι και τυχαίο γεγονός που δεν πρόκειται να ξανασυμβεί. Σας εύχομαι οτι καλύτερο για το παιδάκι σας και να μην χρειαστεί να το ξαναζήσετε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

εχει δίκιο η θεοδόσι....δεν είναι αυτό που έπαθε πυρετικοί σπασμοί...δεν έιμαι γιατρός βέβαια αλλά το ένα αγοράκι μου έπαθε σπασμούς και δεν ήταν έτσι που το περιγράφεις:(.Οπως και να έχει ελπίζω να έιναι καλά το παιδι.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια οχι ηταν πυρετικοι σπασμοι.

του εκαναν τα παντα μειναμε μια εβδομαδα στο πιαδων δεν του βρηκαν κατι παθολογικο .

αυτα ειναι τα συμπτωματα ξαφνικα χανουν της αισθησεις τους τους γυρνανε τα ματια και η γλωσσα και μελανιαζουν,

εσυ δεν ξερεις τι ακριβως ειναι και οταν βλεπεις το παιδι σου σχεδον νεκρο τα χανεις .εγω ημουν στην δουλεια και καλυτερα που δεν το ειδα δηλαδη του τραβηξαν την γλωσιτσα αλλα αυτο ειναι λαθος μας ειπαν θα επανελθει μονο του.πρεπει να εισαστε ψυχρεμοι για την επομενη φορα μας εδωσαν και ενα φαρμακο αν και ελπιζω οτι δεν θα το ξαναπαθει το αγορακι μου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα κοριτσια οχι ηταν πυρετικοι σπασμοι.

του εκαναν τα παντα μειναμε μια εβδομαδα στο πιαδων δεν του βρηκαν κατι παθολογικο .

αυτα ειναι τα συμπτωματα ξαφνικα χανουν της αισθησεις τους τους γυρνανε τα ματια και η γλωσσα και μελανιαζουν,

εσυ δεν ξερεις τι ακριβως ειναι και οταν βλεπεις το παιδι σου σχεδον νεκρο τα χανεις .εγω ημουν στην δουλεια και καλυτερα που δεν το ειδα δηλαδη του τραβηξαν την γλωσιτσα αλλα αυτο ειναι λαθος μας ειπαν θα επανελθει μονο του.πρεπει να εισαστε ψυχρεμοι για την επομενη φορα μας εδωσαν και ενα φαρμακο αν και ελπιζω οτι δεν θα το ξαναπαθει το αγορακι μου

 

Αν το παθει πανω απο μια φορα ισως πρεπει να ψαξετε κ το ενδεχομενο της επιληψιας:-( τα συμπτωματα αυτα ειναι της συγκεκριμενης παθησης κ τα χα παθει εγω την πρωτη φορα π μου συνεβει.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παρα πολυ κοριτσια απο οτι διαβασα ειναι πολυ συχνο φαινομανο στα παιδια .το κορμακι του ηταν ακουνιτο ηταν τελειως αναισθητος.

επιληψεια δεν ειναι το απεκλισαν αυτο το σεναριο .ο σπυρακος μετα και απο την γαστρεντεριτιδα που κολησαμε μεσα εκει εχει βρει τον ευατο του και ειναι ζωηρος και χαρουμενος οπως ηταν

Link to comment
Share on other sites

ξεχασα να σας πω το σημαντικο.ο σπυρος πριν το παθει αυτο εκανε δυο εμβολια και απο οτι μου ειπαν μαλλον το ενα απο τα δυο του πειραξε το νευρικο του συστημα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Περαστικά σας γερός και δυνατός!!! Τι ηλικία έχει το παιδάκι. Συμβούλεψε μας τι σας είπαν στο νοσοκομείο τι πρέπει να κάνεις σε τέτοιες περιπτώσεις; Εγώ πήγα να τραβήξω τι γλώσσα σε πυρετό 40 και βάλε και σχεδόν μου μάτωσε το χέρι με τα δόντια!

Link to comment
Share on other sites

ξεχασα να σας πω το σημαντικο.ο σπυρος πριν το παθει αυτο εκανε δυο εμβολια και απο οτι μου ειπαν μαλλον το ενα απο τα δυο του πειραξε το νευρικο του συστημα

 

Σε παρακαλώ πες μας ποια εμβόλια έκανε ακριβώς και πότε. Ελπιζω να ενημέρωσες τον παιδιατρο σας, αν ναι τι σου ειπε για το ενδεχόμενο να ευθυνονται τα εμβόλια??

 

Σε ευχαριστω και σου εύχομαι να στε παντα καλα και να μην το ξαναπάθετε ποτέ!

Link to comment
Share on other sites

ξεχασα να σας πω το σημαντικο.ο σπυρος πριν το παθει αυτο εκανε δυο εμβολια και απο οτι μου ειπαν μαλλον το ενα απο τα δυο του πειραξε το νευρικο του συστημα

 

καλημερα κ απο μενα. ελπιζω να πανε ολα πολυ καλα κ στην πορια.

σε ποιο εμβολιο αναφερεσε?

 

κ να ρωτησω κατι κ εγω κορτσια.

η επιληψια η' η ιερα νοσος οπως μου το ειπε το ζωον η πεθερα μου ( η αφηρημαδα ας πουμε στο σχολειο, εκτος επαφης δηλ. σαν να μην καταλαβαινει τι του λενε του παιδιου) ειναι κληρονομικη?

γιατι τωρα σε μια τυχαια κουβεντα τηλεφωνικη, που εκανα με τον αντρα μου, για να γραψω την μεγαλη κολυμβητηριο, μου ειπε πως οι δικοι του τον ειχαν σταματησει για αυτο το λογο. κ οτι εκανε κατι εγκεφαλογραφηματα κ ειχε παρει κ κατι χαπια. κ ρωταω την ακατανομαστη: τι ειναι αυτο που μου ειπε? τι ειχε? τι φαρμακα επερνε?μεχρι ποτε? εκτος του οτι μου απαντησε η ηλιθια: κ αυτο στο ειπε?!

....ειμαι ακομα στο θα..... σου πω κ θα σου φερω το φακελο με τις εξετασεις απο τοτε που τις εκανε.

να ανησυχησω κι αλλο? γατι θα την παρει ο δι@ολος κ θα την σηκωσει!

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

ο δε συζυγος, μου ειπε πως για λιγο καιρο επερνε κατι χαπια.

ηταν μικρος κ δεν πολυθυματε κ καλα.

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς τα ιδια συμπτώματα παρουσίασε και το κοριτσάκι μιας γειτονισσας μου περίπου 2 ετών.Νοσηλεύτηκε στο Ρίο όπου πέρασε απο εγκεφαλογράφο για να αποκλειστεί η επιληψία. Από εκεί της είπαν ότι ειναι μια "ιδιομορφία" του οργανισμού και θα το ξεπεράσει κατά τα 6 του χρόνια. επίσης να το θερμομετρούν κάθε μέρα και να του δίνουν αντιπυρετικο ακόμα και με 37. Πριν λίγε μέρες το παιδάκι ξανάπαθε το ίδιο και τωρα βρίσκεται στο καραμανδάνειο, όπου θα του ξανακάνουν εγκεφαλογράφημα. Αν μάθω περαιτέρω πληροφορίες θα ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ξεχασα να σας πω το σημαντικο.ο σπυρος πριν το παθει αυτο εκανε δυο εμβολια και απο οτι μου ειπαν μαλλον το ενα απο τα δυο του πειραξε το νευρικο του συστημα

 

Αυτό ποιος σας το είπε? Από ότι ξέρω υπάρχουν κάποιες θεωρίες για κάποια εμβόλια (πχ τριπλο πενταπλό) οι οποίες αποδείκτηκαν μπαρούφες...

Θέλω να πω μην ανησυχείς ότι έπαθε κάποια ζημειά το νευρικο του συστημα, οι περισσότεροι γιατροί λένε ότι είναι θέμα ανωριμότητας του νευρικού συστήματος

 

Επαθε και μένα η κόρη μου λίγο πριν τα 3 χρόνια της. Εχασε της αισθήσεις, μελάνιασε (ευτυχώς η γλώσσα δεν γύρισε)! Της έριξα νερό στο πρόσωπο για την συνεφέρω. Στο νοσοκομείο όταν την πήρα δεν της κάναν τίποτα!

Μου είπαν "Φυσιολογοί πυρετικοί σπασμοί", πηγαίνετε σπίτι και αν το ξαναπάθει θα κάνουμε εξετάσεις... Ζήτησα και μου δώσαν ένα φάρμακο (αν δεν το ζητούσα δεν θα μου δίναν), ενα υπόθετο -ηρεμιστικό αν το πάθει και δεν μπορώ να την συνεφέρω

Τώρα έχει περάσει 1.5 χρόνος και ακόμα τρέμω... Οποτε έχει πυρετό δεν κοιμάμαι...Εγώ της δίνω φάρμακο αμα περάσει το 37.5.

Η παιδίατρος μου είπε ότι είναι θέμα "ανωριμότητας του νευρικού συστήματος" που δεν μπορεί ο οργανισμός να ελέγξει την απότομη αύξηση της θερμοκρασίας και αντιδρά (Πρόσεξε δεν είναι θέμα ψηλού πυρετού αλλά απότομης αύξησης εμένα έτρεμε από 38.5) και ότι αυτό περνα ως τα 7 χρόνια συνήθως. (Και ότι είναι αρκετά συνιθισμένο)

Κουράγιο, φαντάζομαι ανησυχείς κάθε φορά που ανεβάζει πυρετό....

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κ απο μενα. ελπιζω να πανε ολα πολυ καλα κ στην πορια.

σε ποιο εμβολιο αναφερεσε?

 

κ να ρωτησω κατι κ εγω κορτσια.

η επιληψια η' η ιερα νοσος οπως μου το ειπε το ζωον η πεθερα μου ( η αφηρημαδα ας πουμε στο σχολειο, εκτος επαφης δηλ. σαν να μην καταλαβαινει τι του λενε του παιδιου) ειναι κληρονομικη?

γιατι τωρα σε μια τυχαια κουβεντα τηλεφωνικη, που εκανα με τον αντρα μου, για να γραψω την μεγαλη κολυμβητηριο, μου ειπε πως οι δικοι του τον ειχαν σταματησει για αυτο το λογο. κ οτι εκανε κατι εγκεφαλογραφηματα κ ειχε παρει κ κατι χαπια. κ ρωταω την ακατανομαστη: τι ειναι αυτο που μου ειπε? τι ειχε? τι φαρμακα επερνε?μεχρι ποτε? εκτος του οτι μου απαντησε η ηλιθια: κ αυτο στο ειπε?!

....ειμαι ακομα στο θα..... σου πω κ θα σου φερω το φακελο με τις εξετασεις απο τοτε που τις εκανε.

να ανησυχησω κι αλλο? γατι θα την παρει ο δι@ολος κ θα την σηκωσει!

 

για πεστε μου καποιος αν ξερει κατι.

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια και εμενα ετσι μου ειπαν απο 37,5 θα του δινω αντιπυρετικο.δεν πρεπει να αφηνω τον πυρετο να ανεβενει.θα σας πω για τα εμβολια γιατι μου διαφευγουν αυτη την στιγμη απο οτι πιστευουν οι γιατροι το μωρο ειχε τον λαιμο του η παιδιατρος στο μανα και παιδι δεν τον προσεξε οτι ειχε ιωση και οπως καλα το ειπατε του βρηκε αδυναμο το νευρικο του συστημα και επαθε στους σπασμους.ο σπυρακος ειναι 14 μηνων ομορφος και ζωηρος αλλα το καμαρι μου μεσα στο νοσοκομειο εχασε το γελιο του.

επισης το ππρωτο πραγμα που με ρωτησαν ηταν για επιληψια γιατι αυτο ειναι κληρονομικο και αν καποιος απο εμας εχουμε παθει στο παρελθον τετοιο επεισοδιο γιατι ολα αυτα ειναι δυστηχως κληρονομικα

Link to comment
Share on other sites

οπως τα λες jannis εμενα το επαθε με 36,6 και μετα απο δυο μερες στο νοσοκομειο ανεβασε 39,5 και ετρεμε το παιδι απο την μερα που γυρισαμε απο το νοσοκομειο κοιμαται μαζι μου και μαλλον θα κοιμαται μεχρι να παει φανταρος απο τον φοβο μου μην το παθει καμοια μερα βραδυ και δεν το καταλαβω

Link to comment
Share on other sites

ενα ενα τα θυμαμαι του τραβηξαμε την γλωσσα και μας ειπαν οι γιατροι οτι ηταν λαθος που το καναμε γιατι μπορει να τραυματιστει και να κοπει γιατι εκεινη την ωρα εχουν πολλη δυναμη .

Link to comment
Share on other sites

Η κόρη μου πάθαινε πυρετικούς σπασμούς απο 1 μέχρι 2 ετών (μετά σταμάτησε...)

Όπως και ο μικρος σου, οι σπασμοί εμφανίζονταν ΠΡΙΝ ανεβεί ο πυρετός, ξαφνικά, και μετά μέχρι να πάμε στο νοσοκομείο ανέβαινε και ο πυρετός. Επίσης και η δικιά μου φαινόταν σαν αναίσθητη, γύριζαν τα μάτια της, έβγαζε ένα ρόγχο... (την πρώτη φορά νόμιζα ότι πνίγεται!) αλλά δεν σπαρταρούσε.

 

Εμείς αφού αποκλείστηκε η επιληψια και βεβαιωθήκαμε ότι ήταν πυρετικοί οι σπασμοί. μιλήσαμε με πολλούς γιατρούς που μας διαβεβαίωσαν ότι στο 99.9% των περιπτώσεων οι πυρετικοί είναι ακύνδυνοι (λόγω διάρκειας... Είναι χρόνια πριν τώρα και ξεχνάω, αλλά οι πυρετικοί νομίζω συνήθςσ κρατάνε πολύ λίγο, 3-5 λεπτά, ενώ άλλου είδους σπασμοί κρατάνε περισσότερο και τότε μπορεί να πάθει βλάβη ο εγκέφαλος.) Επίσης μας έδωσαν ένα φάρμακο, νομίζω diazepam, που αν ποτέ οι σπασμοί κρατούσαν πάνω από (5; 10; Συγγνώμη δεν θυμάμαι...) θα της το βάζαμε στο στόμα και θα σταματούσαν. Αλλά δεν χρειάστηκε ποτέ. Σε εκείνο τον ένα χρόνο η Ματίλντα έπαθε 6-7 φορές σπασμούς! Σιγά σιγά μάθαμε να "διαχειριζόμαστε" τον πυρετό της, όποτε έκανε έστω και δέκατα της δίναμε ανά 3ωρο αντιπυρετικό (εναλάσσοντας τα 2 είδη paracetamol και ibuprofen,) ώστε ο πυρετός και αν ανέβαινε τουλάχιστον δεν ανέβαινε τόσο απότομα (βγάλαμε το συμπέρασμα ότι η ΞΑΦΝΙΚΗ αλλαγή της κεντρικής της θερμοκρασίας προκαλούσε τους σπασμούς.) Ε, μετά άρχισε και το ανοσοποιητικό της να δυναμώνει, δόξα τω Θεώ δεν συνεχίστηκε μετά τα 2.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλημερα τελικα ο μικρουλης επαθε αυτο το επεισοδιο γιατι στο μανα και απιδι του εκαναν δυο εμβολια μαζεμενα που δεν επρεπε το πνευμονιοκοκου και μινιγγιτιδας μαζι και μου το εστειλαν το παιδακι μου.

η παιδιατροσ μου μου ειπε χτες που τον ξαναειδε οτι τουλαχιστον μετα απο 4 μηνες θα κανει το επομενο εμβολιο

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλημερα τελικα ο μικρουλης επαθε αυτο το επεισοδιο γιατι στο μανα και απιδι του εκαναν δυο εμβολια μαζεμενα που δεν επρεπε το πνευμονιοκοκου και μινιγγιτιδας μαζι και μου το εστειλαν το παιδακι μου.

η παιδιατροσ μου μου ειπε χτες που τον ξαναειδε οτι τουλαχιστον μετα απο 4 μηνες θα κανει το επομενο εμβολιο

 

Απαραδεκτοι! Μα ποσο ανευθυνοι μπορει να ειναι???

Περσατικα σας και ευχομαι να μην σας ξανασυμβει ποτε!:P

Link to comment
Share on other sites

παρα πολυ και τωρα θελω να μου γραψουν το φαρμακο που κοστιζει 100 ευρω και πρεπει να περιμενω να κλεισω ραντεβου στο ικα.

θα εχανα το μωρο μου για την μαλακια τους και τωρα θα φοβαμαι μεχρι τα 6 του χρονια και με αφηνουν να περιμενω και ραντεβου.επειδη ειναι ακριβο πρεπει να κλεισω ραντεβου λεει

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...