Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΠΑΣΜΟΙ Πυρετικοί ή μη πυρετικοί σπασμοί (15 μηνών)


Recommended Posts

Σου εύχομαι ολόψυχα να μην χρειαστείς ποτέ τις οδηγίες μου. Πάντως να ξέρεις οτι το πιό σύνηθες διάστημα για την εμφάνιση τους είναι μεταξύ 12-15 μηνών, τότε τους εμφάνισε και ο Αγγελος μου αλλά και η αδελφή μου η μικρή είχε κάνει περίπου σε αυτή την ηλικία χωρίς ευτυχώς να ξανακάνει ποτέ ξανά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σου εύχομαι ολόψυχα να μην χρειαστείς ποτέ τις οδηγίες μου. Πάντως να ξέρεις οτι το πιό σύνηθες διάστημα για την εμφάνιση τους είναι μεταξύ 12-15 μηνών, τότε τους εμφάνισε και ο Αγγελος μου αλλά και η αδελφή μου η μικρή είχε κάνει περίπου σε αυτή την ηλικία χωρίς ευτυχώς να ξανακάνει ποτέ ξανά.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
σ'ευχαριστω παρα πολυ.με βοηθησες οσο δεν φανταζεσαι.θα το εκτυπωσω και θα το εχω για παν ενδεχομενο.μου ειπαν οτι ειναι κληρονομικο και αυτο με ανησυχησε.εγω ειχα ολα τα συπτωματα απο οτι μου ειπαν οι γονεις μου.ελπιζω να μην μας συμβει ποτε και να μην ξανα συμβει ποτε σε κανενα παιδακι.πρεπει να ειναι σοκαριστικο.

ευχαριστω και παλι.

γιατί έχασα το μύνημα μου? και έγραφα τόση ώρα ααααα. αύριο τώρα τι να κάνω τα έχω ξεχάσει

καθαρός ουρανός αστραπές δεν φοβάται!!!

Link to comment
Share on other sites

εγω ομως θα το δω την τριτη,εγινε κατι?να ανησυχησω?

 

Αχ δεν θυμάμαι ούτε τι έχω γράψει πια ούτε που έχω μείνει. Ηθελα να σου πω μόνο ότι εμένα μου έκανε και ο μικρός μου σπασμούς πριν 2 μήνες περίπου. Ηταν στην ίδια ακριβώς ηλικία που έκανε και ο μεγάλος δηλ περίπου 19 μηνών. Παντως το αντιμετώπισα πιο ψύχρεμα (τώρα το λέω) του έκανα στεσολίντ που έχω πάντα απ τον μεγάλο και πήγα αμέσως στο νοσοκομείο. Ηθελα να πω απλά να μην κάθεσαι (αχρείαστη να ειναι η συμβουλή) μέχρι να περάσει να ξεκινήσεις αμέσως για το πληρέστερο κέντρο υγείας ή ότι είναι πιο κοντά. Σίγουρα δεν είναι τόοοοσο επικίνδυνο αλλά δυστυχώς εκ πείρας σου λέω πως ποτέ δεν ξέρεις αν πέρασε ή αν έρχεται και άλλο. Η όλη κατάσταση είναι τρομακτική σίγουρα αλλά απ ότι μου έχουν πει δεν υπάρχει κίνδινος. Επίσης να σας πω πως τα τελευταία ιατρικά νέα λένε πως δεν προλαμβάνεται ακόμα και αν κρατάμε λέει χαμηλά τον πυρετό αν είναι να κάνει το παιδί θα κάνει. Γιαυτό και εχω γεμίσει τον κόσμο με στεσολίντ υπάρχει παντου στην ζωή μου γενικά όχι μόνο στο σπίτι μου αλλά όπου πάει ο μεγάλος μου ειδικά. εύχομαι να μην μου ξαναχρειαστούν ποτέ. και σε κανέναν σας επίσεις. φιλιά πολλά

καθαρός ουρανός αστραπές δεν φοβάται!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σε όλες σας και πάλυ μετα απο πολύ καιρό που είχα να μπώ.... χαιρετίζω όλα τα καινούρια κορίτσια και αφού έχω ανατριχιάσει με όλες σας τις ιστορίες μιας και τα έχω περάσει και εγώ να σας πω τα τελευταία μου νέα... έχουμε περάσει έναν απαίσιο χειμώνα γεμάτο ασθένειες πυρετούς και αντιβιώσεις και εγώ και τα μικρά μου... ο γιος μου κάθε 20 μέρες παίρνει αντιβίωση γιατί καμία ίωση φέτος δεν μας πέρασε καλά όλες το γυρνούσαν σε κάτι (βρογχοπνευμονία - ωτίτιδα - στρπτόκοκο ) και απο πίσω και εγώ.... το καλό σε όλη την ιστορία είναι ότι το αγοράκι μου δεν έχει κάν ει σπασμούς όλο το χειμώνα παρόλο που απο πυρετούς χορτάσαμε.... δεν είμαι σίγουρη οτι έχει περάσει οριστικά αλλά νομίζω ότι είμαστε στο τέλος αυτής της ιστορίας.... βέβαια τώρα τους άρχιζω και ομιοπαθητική για να τα δυναμόσω λιγάκι και βλέπουμε.... πάντως η ομοιοπαθητική μπορεί να βοηθήσει και στους σπασμούς με αγωγή και όχι με χημικά φάρμακα αλλά με οργανικά.... Μαργαρίτα μου θα σου τηλεφωνήσω να μάθω νέα σου..... Φιλάκια σε όλες και όλους και θα τα ξαναπούμε!!!!!!

.png
Link to comment
Share on other sites

Γειά σε όλες σας και πάλυ μετα απο πολύ καιρό που είχα να μπώ.... χαιρετίζω όλα τα καινούρια κορίτσια και αφού έχω ανατριχιάσει με όλες σας τις ιστορίες μιας και τα έχω περάσει και εγώ να σας πω τα τελευταία μου νέα... έχουμε περάσει έναν απαίσιο χειμώνα γεμάτο ασθένειες πυρετούς και αντιβιώσεις και εγώ και τα μικρά μου... ο γιος μου κάθε 20 μέρες παίρνει αντιβίωση γιατί καμία ίωση φέτος δεν μας πέρασε καλά όλες το γυρνούσαν σε κάτι (βρογχοπνευμονία - ωτίτιδα - στρπτόκοκο ) και απο πίσω και εγώ.... το καλό σε όλη την ιστορία είναι ότι το αγοράκι μου δεν έχει κάν ει σπασμούς όλο το χειμώνα παρόλο που απο πυρετούς χορτάσαμε.... δεν είμαι σίγουρη οτι έχει περάσει οριστικά αλλά νομίζω ότι είμαστε στο τέλος αυτής της ιστορίας.... βέβαια τώρα τους άρχιζω και ομιοπαθητική για να τα δυναμόσω λιγάκι και βλέπουμε.... πάντως η ομοιοπαθητική μπορεί να βοηθήσει και στους σπασμούς με αγωγή και όχι με χημικά φάρμακα αλλά με οργανικά.... Μαργαρίτα μου θα σου τηλεφωνήσω να μάθω νέα σου..... Φιλάκια σε όλες και όλους και θα τα ξαναπούμε!!!!!!

 

Που είσαι ρε Νατάσσα τόσο καιρό ?????

 

Χάρηκα πολύ που διάβασα τα νέα σου.......... Παρ' όλη την ταλαιπωρία του χειμώνα εγώ αυτό που συγκράτησα είναι ότι περάσατε ένα ολόκληρο γεμάτο ιώσεις αλλά χωρίς σπασμούς...........

Εύχομαι ολόψυχα να είναι η αρχή του τέλους

Η ζωή μου όλη .....

 

 

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου χαρά μου,

όπως ακριβώς τα λές.... να είσαι καλά κοπέλα μου φιλάκια και απο εμένα!!!!

 

όσο για το ότι χάθηκα.... που να προλάβω να σερφάρω η καημένη.... έγινα κολιτή με το θερμόμτετρο όλο το χειμώνα!!!!!!

.png
Link to comment
Share on other sites

ωωωωω πολύ χάρηκα και εγώ με την σειρά μου που είδα τα νέα σας ελπίζω να μην ξαναχαθούμε έτσι. Ειδικά η Νατάσα άφαντη βρε κοπελιά εντελώς, την χαρά την πετύχενα στο τσατ άλλο που μετά έμπεξα και ξέκοψα με το ιντερνετ. Τώρα όμως επανήλθα δριμήτερη και δυνατότερη άρα θα τα λέμε. Οσο για το καλοκαίρι ελπίζω να τα καταφέρουμε να βρεθούμε έστω και στα κλεφτά βρε παιδιά ένα δυήμερο κάτι κάπου για σκεφτείτετο και πείτε μου καμιά καλή πρόταση. φιλιά πολλά

καθαρός ουρανός αστραπές δεν φοβάται!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

κανένα νέο ακόμα που είσαστε? θα έρθετε? άντε σας περιμένουμε και επίσης είμαστε καλά και χωρίς σπασμούς και το ίδιο ευχόμαστε και σε εσάς. φιλιά

καθαρός ουρανός αστραπές δεν φοβάται!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλά θα ήτανε κοπελιά να τα καταφέρναμε αλλά εμείς τελικά δεν θα μπορέσουμε φέτος το καλοκαίρι να πάμε διακοπές λόγο οικονομικών κολημάτων περισότερο...... άσε που και με αυτή τη γρίπη δεν είναι και να πολύ κυκλοφορείς δεν βλέπεις τι γίνετε;;;;;

.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σημερα ξημερωσε η πιο εφιαλτικη μερα της ζωης μας!Για την αδελφη μου,την μανα μου και για μενα.Τρεις γυναικες να εχουν παραλύσει μπροστα στο αποκοσμο θεαμα ενος βρεφους τεσσαρων μηνων να κανει σπασμους και μετα να...βλεπεις το μετεωρο βλεμμα και την ακαμψια του σωματος!Να το κρατας στα χερια σου κι αυτο απλα να μην ειναι εκει...Δεν ειχε πυρετο.Περιμενουμε να γινει το εγκεφαλογραφημα και η μαγνητικη...Φοβαμαι...Μακαρι να μην ειναι τιποτα Παναγια μου!

363122t20zgo6mme.gif you see, a dog growls when it's angry, and wags its tail when it's pleased. Now I growl when I'm pleased, and wag my tail when I'm angry. Therefore I'm mad.'" 444387eg9c8e9djb.gif
Link to comment
Share on other sites

σας εύχομαι γρήγορα περαστικά και ότι καλύτερο μέσα απ τα βάθυ της ψυχής μου. ξέρω τι περάσατε όπως και οι άλλες κοπέλες εδώ. θα ήταν καλύτερα τα πράγματα αν είχε πυρετό ή αν ανέβασε ξαφνικά και δεν το καταλάβατε αλλά όπως και να έχει σίγουρα είναι κάτι αντιμετωπήσιμο. βγάλτε όλα τα αποθέματα της υπομονής σας και οπλιστείτε με θάρος και κουράγιο για να μπορείτε να είσαστε δίπλα του συνέχεια με βάρδιες και υπομονή και ψυχραιμία. πάντα οι γιατροί μου έλεγαν ότι θα κάνουν καλύτερη διάγνωση αν τους περιγράψουμε τα πράγματα όπως ακριβώς έγιναν και όχι με πανικό και σύγχιση. γράψε όταν μπορείς τα νέα σας και μακάρι να μην ήταν τίποτα, φιλιά και κουράγιο

καθαρός ουρανός αστραπές δεν φοβάται!!!

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι και εγώ με την σειρά μου να είναι κάτι περαστικό.... όπως είπε και η sk.margaret θέλει πολύ υπομονή και κουράγιο και πάνω απο όλα επαγρύπνηση... όλα θα περάσουν και θα είναι ΄μόνο μια ανάμνηση... απλά τώρα φαίνεται (και είναι) μαρτύριο... γράψε μας τα νέα σας όποτε μπορέσεις και υπομονή και πίστη και όλα θα πάνε καλά!!!!

.png
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ κι εγώ με τα κορίτσια ……..

Υπομονή, κουράγιο και δύναμη……. Το μωράκι σου σε χρειάζεται εκεί ψύχραιμη

Η πρώτη φορά είναι η πιο δύσκολη (όχι ότι οι υπόλοιπες είναι ευκολότερες) γιατί έχεις πλήρη άγνοια και δεν ξέρεις τι να κάνεις για να βοηθήσεις το μωρό σου. Εύχομαι για σένα η πρώτη να είναι και η τελευταία φορά μέσα από την καρδιά μου

 

Οτιδήποτε χρειαστείς θα χαρώ πολύ να βοηθήσω

Όποτε μπορέσεις γράψε μας τα νέα σου

 

Φιλικά

Χαρά

Η ζωή μου όλη .....

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μεσα στη συγχυση μου κι ετσι οπως εγραψα το μηνυμα δεν διευκρινισα οτι η μπεμπουλα ειναι ανηψουλα μου!Συγγνωμη για την παραπλανηση!Σας ευχαριστω ολες για την συμπαρασταση απο τα βαθη της καρδιας μου!Τωρα γυρισα απο το νοσοκομειο και σε λιγο θα παω παλι!Δεν μας αφηνουν βεβαια να την δουμε αλλα θελω να ειμαι οσο πιο κοντα γινεται!Το εγκεφαλογραφημα εγινε κι αυριο θα γινει η μαγνητικη.Δεν μας ενημερωνουν ακομα για τα ευρηματα μεχρι να ολοκληρωθει ο κυκλος των εξετασεων,κατι που με βρισκει προσωπικα απολυτα συμφωνη!Θελω οταν θα μας ενημερωσουν για το τι εχει η μπεμπουλα να ειναι σιγουροι!Θα κανω ομως ενα παραπονο...για τη συμπεριφορα των γιατρων...δεν δειχνουν καμία εγνοια για την ψυχολογία μας,κυρίως των γονιών και πολλες φορες ειναι αγενεις.Ας κανουν βεβαια σωστα τη δουλεια τους και τ αλλα ολα δεν μ απασχολουν τοσο!Κατι ακομη που ισως ειναι σημαντικο.Εχουν εισαχθει κι αλλα παιδακια,ηλικιας 3-4 ετων,με τα ιδια συμπτωματα με την ανηψουλα μου.Δηλαδη...δυσκοιλιοτητα και κολικοι εντονοι τις δυο τελευταιες βδομαδες και επειτα παρουσιασαν επισης επεισοδιο με σπασμους.Λετε να ειναι σε εξαρση καποιο φαινομενο?Γιατι επιληψια σε βρεφος 4 μηνων ειναι σπανιο φαινομενο.Συνηθως η επιληψια εμφανιζεται στην προσχολικη ηλικια.Τελος,δεν κανω αλλες εικασιες.Ευχομαι να βρουν τι εχει και να ειναι αντιμετωπισιμο!Σας ευχαριστω ολες και να χαιρεστε τα παιδακια σας!

363122t20zgo6mme.gif you see, a dog growls when it's angry, and wags its tail when it's pleased. Now I growl when I'm pleased, and wag my tail when I'm angry. Therefore I'm mad.'" 444387eg9c8e9djb.gif
Link to comment
Share on other sites

πάντα οι γιατροί μου έλεγαν ότι θα κάνουν καλύτερη διάγνωση αν τους περιγράψουμε τα πράγματα όπως ακριβώς έγιναν και όχι με πανικό και σύγχιση. γράψε όταν μπορείς τα νέα σας και μακάρι να μην ήταν τίποτα, φιλιά και κουράγιο

Μαργαριτουλα,δεν χρειαστηκε να τους περιγραψουμε κατι γιατι την ωρα που την εξεταζαν στα επειγοντα ειχε δευτερη κριση με σπασμους ,πολυ πιο εντονους απο την πρωτη φορα.Κατα μια εννοια ημασταν τυχεροι....:(:(

363122t20zgo6mme.gif you see, a dog growls when it's angry, and wags its tail when it's pleased. Now I growl when I'm pleased, and wag my tail when I'm angry. Therefore I'm mad.'" 444387eg9c8e9djb.gif
Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε Γκρέτα τι τραβάτε και εσείς. Τα ίδια είχα περάσει με τον Σπύρο μου πέριση στα επείγοντα τον εξέταζαν και την ώρα που μας έδιωχναν ξεκίνησε ένα ολοκληρωμένο επεισόδιο σχεδόν στα χέρια τους και απ την μία και εγώ έτσι είπα γιατί πριν μου έλεγαν συνέχεια μήπως είχε απλά ρήγος το παιδάκι? και μου έσπαγαν τα νεύρα. Μου θυμήζεις την αδερφή μου που έκλεγε με μαύρο δάκρυ την πρώτη φορά που την φώναξα στο νοσοκομείο και είδε τον Σπύρο έτσι γιατί ενώ είχε συνέλθει ήταν σαν φυτό απ την ταλαιπωρεία και τα φάρμακα και και και. Αστα να πάνε ας είναι περαστικά και δεν πειράζει. Οτι και να είναι υπάρχει θεραπεία το συμαντικό τώρα είναι η σωστή διάγνωση. Αθήνα είστε? Οτι χρειαστείς πέστο οι κοπέλες που γράφουμε εδώ έχουμε κάνει διατρηβή στο θέμα πράγμα που απεύχομαι για εσάς αλλά αν χρειαστείς κάτι θα το βρούμε. φιλιά σε όλους καλό χειμώνα και χωρίς επεισόδια σε κανένα παιδάκι.

καθαρός ουρανός αστραπές δεν φοβάται!!!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κ απο μενα.εχω γραψει για το θεμα κ σε αλλη ενοτητα,αλλα πρεπει να γραψω κι εγω για να μαζευομαστε,κ να μπορουμε να επικοινωνουμε.αφορα το μεγαλυτερο μου γιο,το δημητρη,ο οποιος ειχε ενα μονο επεισοδιο απυρετων σπασμων,περισυ το δεκεμβριο.στα καλα καθουμενα,ενω καθοταν κ ζωγραφιζε,γυριζαν τα ματια του,επεσε πισω το σωμα του εγινε σαν τοξο κ τελικα γυρισε κ η γλωσσα του,ενω σπαρταρουσε.εγω τοτε ημουν 5 μηνων εγκυως στον εφραιμ γιωργακη,κ ειχα κ τη βενετια σχεδον 12 μηνων.ακομα κ τωρα που το περιγραφω ανατριχιαζω.νοσηλευτηκαμε στο παιδων οπου εγιναν καποιες εξετασεις,κ μας ειπαν οτι δεν ηταν επιληπτικη κριση,αλλα απο το πυον που ειχε μαζευτει στους παραρινικους κολπους (παραρινοκολπιτιδα) απο ιωση που ειχε περασει κ δεν αντιμετωπιστηκε σωστα,το οποιο πιεζε τον εγκεφαλο κ δημιουργησε τους σπασμους.παρολα αυτα,μπηκαμα σε αγωγη ντεπακιν,χωρις να μας εξηγησουν οτι θα επρεπε να κανουμε καθε μηνα τις απαραιτητες εξετασεις,ουτε τιποτα αλλο.ψαχνοντας,βρηκα τα περι ντεπακιν (ακομα βλεπω εφιαλτες να με κηνυγαει ενα ντεπακιν με κερατα,τριαινα κ ουρα...)κ φυσικα αλλαξαμε νευρολογο.στις 08.09 θα εχουμε τα αποτελεσματα του νεου εγκεφαλογραφηματος,για να εκτιμηθει η κατασταση,κι αν ειμαστε τυχεροι,να διακοψουμε το φαρμακο.

μαργαριτα,καλημερα!!!

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites

Γκρέτα μου εύχομαι τα αποτελέσματα να μην δείξουν τίποτα άσχημο και όλα να πάνε καλά... όσον αφορά τους γιατρούς αυτοί έχουν συνηθίσει να βλέπουν τέτοιου είδους καταστάσεις και γιαυτό δεν συγκινούνται πια... υπομονή και όλα θα πάνε καλά.!!! το πιθανότερο πιστεύω είναι να μην ξανακάνει ποτέ κανένα επεισόδιο... το είχε πάθει και η μικρή του αδερφού μου στα καλά καθούμενα, ήταν δεν ήταν τριών μηνών, και έκτοτε δεν ξαναπαρουσίασε κανένα πρόβλημα, όσον αφορά την επιλιπτική κρίση δεν νομίζω οτι είναι απόλυτο αυτό που λες για την προσχολική ή σχολική ηλικία... θυμάμε όταν ο Γιάννης μου έκανε το πρώτο επεισόδιο ΄σε ηλικία 24 μηνών (2 χρονών) μας είχαν πει οτι μέχρι τα δυο είναι πολύ ποιο πιθανό να εμφανίσει επιλιψία. Αλλά επειδή ήταν 24 μηνών και το επεισόδιο συνοδευόταν απο πυρετό μας καθησίχασαν οτι επρόκειτο για απλούς τονικοκλονικούς πυρετικούς σπασμούς. Επίσης η διαρκεια του επεισοδίου που ήταν περίπου ένα λεπτό τους καθησίχασε... ότι και να είναι είναι αντιμετοπίσιμο αρκεί να είσαστε εσείς καλά και ήρεμοι να προσφέρετε στο παιδί αυτό που πρέπει εκείνη την ώρα.... ότι και ναχρειαστείς να μας το πεις... περιμένουμε τα νεα σας και εύχομαι να είναι καλά!!!!!!!!!!!

.png
Link to comment
Share on other sites

Θελω να σας πω τι εγινε,οχι για να σας αναστατωσω,αλλα για να το εχουν υποψιν τους και αλλοι γονεις.Τελικα η ανηψια μου πασχει απο μια σπανια ασθενεια!Χτυπαει 1 ατομο στα 6000.15 ατομα το χρονο στην Ελλαδε.Μπορει να το εχει και ενηλικας σε ηπια μορφη και να μην το γνωριζει.Πρωιμο συμπτωμα ειναι τα λευκα σημαδακια στο κορμι.Την ειχαμε παει βεβαια στο αφροδισιο γι αυτα αλλα δεν εδωσαν σημασια.Θεραπεια δεν υπαρχει,μονο αγωγη κατα περισταση.ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ...Ενημερωθειτε.Εμας μας περιμενει μακρυς δρομος και δυσκολος αγωνας.Ευχαριστω για το ενδιαφερον!Θα ξερω οτι μας σκεφτεστε!

363122t20zgo6mme.gif you see, a dog growls when it's angry, and wags its tail when it's pleased. Now I growl when I'm pleased, and wag my tail when I'm angry. Therefore I'm mad.'" 444387eg9c8e9djb.gif
Link to comment
Share on other sites

Γκρετούλα μου, δεν είχα ιδέα τι συμβαίνει, τυχαία έπεσα πάνω στο θέμα και έχω σοκαριστεί κι έχω στενοχωρηθεί πάρα πολύ.

Οι προσευχές μου και η σκέψη μου είναι μαζί σας. Εύχομαι ό,τι καλύτερο για την μπεμπούλα σας και να αναρρώσει γρήγορα, ώστε να βγείτε από αυτόν τον εφιάλτη.

5f27b8bd0c.png

Link to comment
Share on other sites

Γκρέτα μου έψαξα και διάβασα κάποια πράγματα γι αυτή τη σπάνια ασθένεια.΄Οντως σας περιμένει αγώνας... Στενοχωρήθηκα πολύ για τη μπεμπούλα, και σας εύχομαι καλή δύναμη, και με τη βοήθεια του Θεού, να είναι όσο πιο ανώδυνο γίνεται.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

μόνο ευχές μπορούμε να σου στείλουμε και προσευχές πολλές για την μπεμπούλα σας. Σας εύχομαι απ τα βάθυ της καρδιάς μου αν δεν γίνεται να είναι περαστικό τότε να έχει καλή αντίδραση στην θεραπεία - αγωγή και να μην ταλαιπωρείται και να μπορέσει να ζήσει μια φυσιολογική ζωή.

καθαρός ουρανός αστραπές δεν φοβάται!!!

Link to comment
Share on other sites

Μαργαρίτα καταρχήν να σου δώσω τις πιο εγκάρδιες ευχές μου για να σταματήσουν οι δυσκολίες που αντιμετωπίζεις με το αγγελούδι σου! Εύχομαι να τελειώσουν όλα και να είναι ..αγύριστα! Αυτό που θα ήθελα εγώ να πώ (χωρίς σε καμμία περίπτωση να θέλω να το παίξω ειδικός, ή να πανικοβάλλω άσκοπα) είναι πως και στο δικό μου το περιβάλλον υπήρχε ακριβώς το ίδιο πρόβλημα! Συγκεκριμένα, η αδερφή μου από βρέφος έκανε σπασμούς (και πυρετικούς αλλά και μη). Αυτό που θυμάμαι έντονα γιατί ήμουν κι εγώ παιδί ήταν πως εκεί που παίζαμε, ξαφνικά "χανόταν" και έκανε σαν ψάρι ενώ πολλές φορές μελάνιαζε και έβγαζε αφρόυς από το στόμα.. :o .. Για το παιδικό μου -τότε- μυαλό ήταν το τρομακτικότερο πράγμα που είχα ζήσει (κι έχω την εντύπωση πως ακόμα και τώρα αν μου συμβεί (που είμαι και μανούλα) θα εξακολουθεί να είναι το τρομακτικότερο πράγμα που έχω ζήσει). Για να μην σας κουράζω άλλο (και ιδίως τη Μαργαρίτα που το ζεί έντονα) τελικά η αδερφή μου υποβλήθηκε σε μια σειρά από εξετάσεις (μεταξύ των οποίων εγκεφαλογράφημα που δεν έδειξε ευρήματα, αξονική εγκεφάλου που και αυτή έδειξε μεν κάτι, αλλά όχι σε όλη του την έκταση, και μαγνητική εγκεφάλου που έδειξε το πρόβλημα σε όλη του την έκταση!) κι έτσι διαπιστώθηκε πως πρόκειται για επιληψία και όχι για σπασμούς! Περιττό να σας πώ πως μέχρι τότε το παιδί είχε λάβει μεγάλη δόση (κάθε φορά που έκανε κρίση) ypnostendon..κοντέψαμε να την κάνουμε πρεζόνι.. :P ! Απ' όταν διαγνώστηκε το πρόβλημα, η αδερφή μου έκανε αρκετές επισκέψεις σε παιδονευρολόγο, και άρχισε αντιεπιληπτική αγωγή με ένα σιροπάκι που το παίρνει πρωί και βράδυ καθημερινά, Πέρα από αυτό πρέπει να κάνει κάποιες εξετάσεις αίματος και μια μαγνητική μια φορά το χρόνο για να βλέπουνε αν το πρόβλημα παραμένει στάσιμο με το φάρμακο και τις αίματος τις κάνει για να διαπιστωθεί πως πάει το συκώτι της και τα υπόλοιπα όργανα που μεταβολίζουν τα φάρμακα! Κατά τα άλλα, είναι μια χαρά! Οπότε Μαργαρίτα μου μην πελαγώνεις.. ξέρω πως είναι δύσκολο αλλά πρέπει να φανείς δυνατή για το παιδάκι σου που σε έχει ανάγκη! Εύχομαι ό,τι καλύτερο από εδώ και πέρα!

Συγγνώμη για το μεγάλο post! Να χαιρόμαστε όλες τα αγγελούδια μας!

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...