Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

υπομονη μανουλες και ολα θα γινουν με την σειρα τους......ρε τι μας κανουν αυτοι οι παιδικοι.....αφηστε τα ελευθερα και μην φοβαστε μηπως λερωθουν δεν παθαινουν τιποτα!!!

καθε μερα ολο και περισσοτερες εκπληξεις....

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστουμε για τις πολυτιμες συμβουλες σας.Η μικρη Μαρινελλα τα καταφερε κ τωρα δε θελει καθολου την πανα!προς εκπληξη δικη μου κ του πατερα της 2 εβδομαδες υπομονης κ επιμονης χρειαστικε! Ακομα κ στον υπνο της μενει πια χωρις πανα!Καμαρωνουμε πολυ για το αγγελουδι μας!Βεβαια το προβλημα της δυσκοιλιοτητας παραμενει... ελπιζουμε να λυθει κ αυτο συντομα!ετοιμη για τον παιδικο λοιπον!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Ηρθε η ώρα να σας πώ και τα δικά μας ευχάριστα.

Εδω και δέκα μέρες δεν φοράμε πάνα ούτε στο σχολείο΄ούτε τη νύχτα.

Τα λέει κανονικά εκτός απο μερικά ατυχήματα που μας έχουν τύχει αλλά σε δικαιολογημένες φάσεις. Δηλαδή όταν μας το έλεγε δυο τρεις φορές συνεχόμενα και πηγαίναμε τουαλέτα και μας κορόιδευε, οπότε την τρίτη φορά που το έλεγε δεν το πιστεύαμε. Και φυσικά όταν γυρίσαμε κανα δυο φορές απο παιχνίδι και δεν πρόλαβε να πάει οπότε τα έκανε πάνω του.

Υπήρξε ένα διάστημα δυο ημερών που ήταν τελείως αρνητικός αλλά δεν τον πίεσα τον άφησα με την πάνα κανονικά όπως πρίν και την τρίτη ημέρα πήγαμε και αγοράσαμε καινούρια εσώρουχα με το μακ κουιν και τα ξανάβαλε.

Α!!!!!!!το πιο σημαντικό είναι οτι πήραμε τρια γιογιο και δεν χρησιμοποίησε ποτέ κανένα...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια και εμείς είμαστε σε πολύ καλό δρόμο. Τόσο ώστε να πιστεύω ότι παίζει τελικά ρόλο η ηλικία. Είμαστε στη δεύτερη εβδομάδα προσπαθειών και πλέον μας τα λέει.Το βράδυ και το μεσημέρι του βάζω πανα και αναρωτιέμαι μέχρι πότε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

H ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 2.5 ΧΡΟΝΩΝ ΜΟΛΙΣ ΠΡΙΝ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΕΚΟΨΕ ΤΗΝ ΠΑΝΑ. ΕΙΧΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙ ΚΙ ΕΓΩ ΝΩΡΙΤΕΡΑ ΝΑ ΤΗΣ ΤΗΝ ΚΟΨΩ ΓΙΑΤΙ ΕΛΕΓΕ ΚΑΙ ΤΑ ΤΣΙΣΑ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΚΑ ΑΛΛΑ ΤΟ ΜΩΡΟ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΟ ΠΙΕΣΩ.

ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΙΕΣΕΙΣ ΤΟ ΠΑΙΔΙ. ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΙΩΣ ΜΙΚΡΟΥΛΙ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ. ΣΥΝΕΧΙΣΕ ΧΑΛΑΡΑ ΤΙΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΓΙΟΓΙΟ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙΝΟ ΕΤΟΙΜΟ ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ. ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ.

Εχω το πιο γλυκό κουνελάκι

It7lp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εμείς έχουμε πρόβλημα με τον μεγάλο. Βγάλαμε την πάνα πριν απο μερικές ημέρες & ενώ έχουμε ελάχιστα ατυχήματα με τα πιπί του, με τα κακά τα πάμε χάλια! Τις 3 πρώτες ημέρες τα έκανε στο βρακάκι του, την τέταρτη δεν έκανε καθόλου & σήμερα γκρινιάζει & δεν θέλει να τα κάνει. Καταλαβαίνει εδώ και καιρό πότε του έρχονται, αλλά λέει οτι τα φοβάται τα κακά & ζητάει την πάνα του. Μήπως να μην τον πιέζω άλλο & να του φοράω την πάνα ώστε να κάνει μόνο τα κακά του εκεί ή έτσι τον μπερδεύω?

Link to comment
Share on other sites

Eυτυχως που ειστε εσεις κοριτσια και μαθαινω πολλα για τον μικρο μου γιατι με διαφορες γνωμες που ακουω γυρω μου δεν βγαζω ακρη..Οπως στο θεμα της πανας,μεχρι που ακουσα οτι πρεπει απο μηνων να μαθαινει το παιδι το γιογιο..Μια γνωστη μου το κοριτσακι της ειναι κοντα 10 μηνων και απο 7 το βαζουνε στο γιογιο..Εμενα μου φαινονται υπερβολες αυτα..Αφου δεν καταλαβαινουνε σε τοσο μικρη ηλικια δεν ειναι αδικος κοπος?Η μανα μου ειπε οτι εγω 1 χρονου τα εκανα στο γιογιο..Ναι...Γι αυτο μολις γεννηθηκε ο αδερφος μου,τα εκανα πανω μου μεχρι το δημοτικο..ΧαΧα!

Link to comment
Share on other sites

γραφω κι εγω επιτελους.επι μια εβδομαδα κατουρουσε οπου εβρισκε σαν σκυλακι.εδω και δυο μερεσ τα τσισα τα προλαβαινυομε.τα κακα ουτε κουβεντα,οχι μονο τα κανει πανω της αλλα δεν τα λεει κιολας να την αλλαξω.θα δουμε.υπομονη και θα τα καταφερει.την βραδινη δεν τη βγαζω ακομα απο σεπτρμβρη.για εξω δεν ξερω.οταν ειναι για κανα μισαωρο,την βγαζω χωρις πανα.για παραπανω δεν εχω δοκιμασει.θα δουμε.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς έχουμε βγάλει την πάνα την ημέρα περίπου 2 μήνες.

Με τα τσίσα όλα τέλεια ,πάει μόνος του στο γιογιο και μέτα το αδειάζει και στην λεκάνη!!!

Αλλά τα κακά....μόνο στο pampers :(

Τον πήρα με το καλό με το κακό με αυτοκόλητα δώρο με..με..με αλλά τίποτα η στην πάνα η καθόλου.

Δεν τον πιέζω άλλο γιατι νομίζω πως τα κάνω χειρότερα και προκειμένου να μου γίνει δυσκοίλιο ας αγοράσουμε λίγες πάνες ακόμα.

Οσο για την βραδινή την φοράμε ακόμα γιατι εκτός οτι το πρωί η πάνα είναι τίγκα δεν έχω και αντοχές να ξυπνάω το βράδυ και να τον σηκώνω ούτε να αλλάζω σεντόνια με την κοιλιά ...τούρλα...

Γιαννής 1/7/2006 + Νικόλας 20/10/2009

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς έχουμε βγάλει την πάνα την ημέρα περίπου 2 μήνες.

Με τα τσίσα όλα τέλεια ,πάει μόνος του στο γιογιο και μέτα το αδειάζει και στην λεκάνη!!!

Αλλά τα κακά....μόνο στο pampers :(

Τον πήρα με το καλό με το κακό με αυτοκόλητα δώρο με..με..με αλλά τίποτα η στην πάνα η καθόλου.

Δεν τον πιέζω άλλο γιατι νομίζω πως τα κάνω χειρότερα και προκειμένου να μου γίνει δυσκοίλιο ας αγοράσουμε λίγες πάνες ακόμα.

Οσο για την βραδινή την φοράμε ακόμα γιατι εκτός οτι το πρωί η πάνα είναι τίγκα δεν έχω και αντοχές να ξυπνάω το βράδυ και να τον σηκώνω ούτε να αλλάζω σεντόνια με την κοιλιά ...τούρλα...

 

Τα ίδια & εμείς. Ααααχ τι θα κάνουμε? Το παιδί έκανε τελευταία φορά κακά προχθές το μεσημέρι. Θέλει να κάνει, το λέει & γκρινιάζει όλη μέρα, αλλά τα κρατάει. Φοβάται λέει τα κακά, το γιογιό, τη λεκάνη... Μέχρι δαμάσκηνα του έδωσα αλλά τίποτα!

Μήπως δεν είναι έτοιμο το παιδί & το ταλαιπωρώ άδικα?

Ελένη, του φοράς την πάνα όλη μέρα?

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια & εμείς. Ααααχ τι θα κάνουμε? Το παιδί έκανε τελευταία φορά κακά προχθές το μεσημέρι. Θέλει να κάνει, το λέει & γκρινιάζει όλη μέρα, αλλά τα κρατάει. Φοβάται λέει τα κακά, το γιογιό, τη λεκάνη... Μέχρι δαμάσκηνα του έδωσα αλλά τίποτα!

Μήπως δεν είναι έτοιμο το παιδί & το ταλαιπωρώ άδικα?

Ελένη, του φοράς την πάνα όλη μέρα?

 

Το πρωί που ξυπνάει βάζουμε βρακάκι και όλη μέρα είναι με το βρακάκι.Οταν θέλει κακά μου το λέει

...(μαμά βαλε μου παμπερς να κάνω κακά)...

και του βάζω την πάνα μετα την βγάζουμε αμέσως και φοράμε πάλι το βρακάκι.

Βοήθησε το να ενεργείθεί.

Στην ανάγκη πες του οταν θέλει κακά να του βάζεις και εσύ πάνα μόνο για τα κακά όμως.

Δεν ξέρω ίσως δεν είναι έτοιμα ακόμα αλλά μην το αφήσεις να γίνει δυσκοίλιο είναι κρίμα μετά θα πονάει και θα είναι χειρότερα....

Γιαννής 1/7/2006 + Νικόλας 20/10/2009

Link to comment
Share on other sites

αααχ, κι εμείς τα ίδια έχουμε...

για τα τσίσα είναι σχεδόν οκ με το βρακάκι, σπανίως θα έχει ατύχημα αν έχω κι εγώ το νου μου, αν και ψιλοαντιδρά ακόμα. Τα κακά όμως τα κρατάει:?:-( Και όταν τα κρατήσει (ή προσπαθήσει στο γιο-γιο ή τη λεκάνη χωρίς επιτυχία -έχουμε δοκιμασει και τα δύο-) μετά φοβάται και ζητάει πάνα και για τα τσίσα.

Προσπαθώ τώρα να τον πείσω ότι μπορεί να φοράει την πάνα μόνο για τα κακά αλλά δεν το δέχεται εύκολα...ουφ....Δεν τη ζητάει και προκαταβολικά την πανα, οπ'οτε μέχρι να τη φορέσουμε του έχουν φύγει και μετά του παίρνει ώρες:?

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πάντως κανένα δεν θα μείνει με την πάνα για πάντα ας μην τρελενόμαστε και ας μην ζηλέυουμε τις άλλες μαμάδες που τα παιδάκια τους τα κατάφεραν πιο γρήγορα θα έρθει και η δική μας ώρα.

Εγώ δεν του ξαναλέω τίποτα παρα μόνο

''όταν θέλεις να μου πείς και εγώ θα σε βάλω αμέσως όπου θέλεις''.

Α και αφήνω την πόρτα λίγο ανοιχτή για να βλέπει που κάθομαι στην λέκάνη....

Γιαννής 1/7/2006 + Νικόλας 20/10/2009

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμεις μαλλον ξεκινησαμε αναποδα!

Οταν θελει κακα τρεχει στο γιο-γιο.

Στα τσισα απλα ανοιγει τα ποδια και τα κανει πανω του!:?

Το ευχαριστιεται κιολας:mrgreen:

 

Να πω την αληθεια δεν εχω ασχοληθει ιδιαιτερα μαζι του,οπως

με το πρωτο μου παιδι!:oops:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως κανένα δεν θα μείνει με την πάνα για πάντα ας μην τρελενόμαστε και ας μην ζηλέυουμε τις άλλες μαμάδες που τα παιδάκια τους τα κατάφεραν πιο γρήγορα θα έρθει και η δική μας ώρα.

Εγώ δεν του ξαναλέω τίποτα παρα μόνο

''όταν θέλεις να μου πείς και εγώ θα σε βάλω αμέσως όπου θέλεις''.

Α και αφήνω την πόρτα λίγο ανοιχτή για να βλέπει που κάθομαι στην λέκάνη....

 

Δίκιο έχεις. Φοβόταν ο άντρας μου πως αν του βάζαμε πάνα για τα κακά θα είχαμε πισωγυρίσματα & του σπάσαμε τα νεύρα του παιδιού. Θα το κάνω αυτό με την πάνα & αν είναι να ξαναγυρίσουμε, ας ξαναγυρίσουμε. Θα ξαναδοκιμάσουμε αργότερα...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η μικρή μου στην αρχή δυσκολευόταν να κάνει κακά στο γιογιό.

Της έπλασα λοιπόν μία ιστορία με τα "ντροπαλά κακούλια" που έχουν χάσει το δρόμο τους, θέλουν να βγουν και δεν μπορούν. Κι εμείς πρέπει να τους μιλήσουμε, να τα σπρώξουμε και να τα ρίξουμε στην "πισίνα-λεκάνη".

Έτσι λοιπόν καθότανε, σφιγγότανε (μαζί της κι εγώ στην αρχή) και φωνάζαμε "βγείτε κακούλιαααα" και μετά χειροκροτούσαμε, χορεύαμε και τα αποχαιρετούσαμε τραβώντας καζανάκι.

Η αλήθεια είναι ότι η όλη ιστορία έπαιρνε 20 ως 30 λεπτά αλλά ευτυχώς δεν κράτησε πάνω από 15 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια θέλω και εγώ βοήθεια. Η κόρη μου είναι 3 χρονών και 3 μηνών. Δεν θελει με τίποτα να βγάλει την πάνα. Της εχω πει τα παντα. Ξερει ότι πρεπει να βγαλουμε την πανα αλλά δεν λεει να παει στην τουαλετα. Ουτε μαζι, ούτε στον παιδικο σταθμο. Επισης, δεν το λεει παντα οτι κανει κακα της και μερικες φορες δεν θελει να αλλαξει πανα. Εχω ξεμεινει από ιδεες...

Ναταλία: 12/ 04/ 2006

Δανάη: 03/ 01/ 2009

Ιλιάνα: 01/ 11/2010

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η μικρή είναι 2 χρονών και 7 μηνών και προσπαθούμε να κόψουμε την πάνα καθώς περιμένουμε και αδερφάκι σε λίγο..Αλλά ενώ μου λέει "τσίσα μαμά" και πάμε στο γιο-γιο δεν κάνουμε τίποτα..Μόλις φύγουμε από το γιο-γιο μπορεί να μας φύγουν και τα τσίσα όπου είμαστε! Για τα κακάκια μας ούτε λόγος ακόμη να πάμε γιο-γιο..Και η προσπάθεια συνεχίζεται..

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια θέλω και εγώ βοήθεια. Η κόρη μου είναι 3 χρονών και 3 μηνών. Δεν θελει με τίποτα να βγάλει την πάνα. Της εχω πει τα παντα. Ξερει ότι πρεπει να βγαλουμε την πανα αλλά δεν λεει να παει στην τουαλετα. Ουτε μαζι, ούτε στον παιδικο σταθμο. Επισης, δεν το λεει παντα οτι κανει κακα της και μερικες φορες δεν θελει να αλλαξει πανα. Εχω ξεμεινει από ιδεες...

Κάθε παιδί έχει το δικό του ρυθμό. Μην απογοητεύεσαι και μην το αντιλαμβάνεσαι σαν πρόβλημα. Όταν το ίδιο το παιδί νιώσει έτοιμο, θα σου ζητήσει από μόνο του να την βγάλει. Μην επιμένεις γιατί έτσι μεγαλοποιείται ένα θέμα που πρέπει να έρχεται φυσικά και όχι να το παλεύουμε. Η δική μου πρόταση είναι να μην ασχοληθείς καθόλου από δω και πέρα, για να νιώσει ήρεμα με το ζήτημα τσίσα-κακά, και μετά όλα θα γίνουν από μόνα τους...

Link to comment
Share on other sites

Αχχχ το αγαπημένο μου θέμα...:lol:

 

αντιμετωπίσαμε και εμείς το ίδιο πρόβλημα με τα κακά που αντιμετωπίζετε και εσείς, κορίτσια. Και εγώ είχα αναρωτηθεί να της βάζω την πανα κλπ. Τελικά αφού είχαμε διάφορα ευτράπελα και ατυχήματα τώρα τα κάνει στο γιογιό και χαίρεται και πάρα πολύ.... το λέει και το ανακοινωνει και σε όποιον βλέπει.. είναι περίπου 15 μέρες που ξενοιάσαμε...

Τί κάναμε; Πολύ νερό και φρούτα για να μην γίνει δυσκοίλια γιατί είναι επικίνδυνη εποχή γιατί ιδρώνουν πολύ...εκανε και αυτή 2 μέρες να ενεργηθεί...

Επιμείναμε, δεν πισωγυρίσαμε, της εξηγούσα κάθε φορά που τα έκανε στο βρακί ή κάτω :roll: ότι μπορεί να τα κάνει και στο γιογιό για να μην λερώνεται και ο πωπουδάκος της, της έδειξα και τα δικά μου:oops: που πάνε ταξίδι :mrgreen: και τα χαιρετήσαμε (αυτό το κάναμε και με τα πιπί). Μας πήρε λίγο αλλά τελείωσε...

Βέβαια επιμείναμε και γιατί η δικιά μου δεν ήθελε καθόλου την πάνα, και το βράδυ ακόμα την ενοχλεί, δεν την θέλει, και την χρησιμοποιεί σαν βρακάκι...

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Τα έχουμε κάνει μαντάρα! Το μπερδέψαμε το παιδί μια με το γιογιό, μια με την πάνα! Αφήστε...

Πάντως βρήκαμε καινούρια χρήση του στεφανιού για τη λεκάνη. Μου ήρθε στο σαλόνι & το είχε βάλει καπέλο! Κρατούσε & τα χερουλάκια.

Τέλος πάντων... να δω τι θα κάνω τώρα που δεν κάνει με τίποτα κακά...

Link to comment
Share on other sites

μια απο τα ιδια και εμεις novpal αρνειται να παει τουαλλετα αρνειται να παει στο γιογιο και η μανουλα δεν εχει και τρελλες υπομονες θα δουμε τον αφηνω και εγω και οταν θα ρθει η ωρα του θα παει τι αλλο πια βαρεθηκα να πηγαινω τουαλλετα να καθομαστε με τις ωρες και να μου λεει κριμα το πουλακι δεν κατουρησε το βρισκει και παιχνιδι μια ομορφια !!!!

Link to comment
Share on other sites

επανερχομαι χαρουμενη.μετα απο 10 μερες.εκανε κακα στο γιογιο.γιουπιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι!δεν το ειπε την προλαβα και τρεχαμε στο γιογιο.οποτε λεω κοριτσια να μην πλεξετε μια βρακι μια πανα.παραλληλα βλαλαμε και την μεσημεριανη στον υπνο.με επιτυχια.γιουπιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι!για τη βραδινη next year.υπομονη

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...