Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Σε ευχαριστω. Εχεις δικιο σε ολα οσα ειπες.

 

Το προβλημα ειναι ομως οτι δεν θελει να παει με τιποτα στην τουαλετα ( τι επιβραβευσεις, τι αυτοκολλητακια, τι βιβλια αγαπημενα εχουμε στην τουαλετα...τιποτα). Δεν θελει καν να αλλαξει την πανα του. Αμα καταφερουμε και παμε στην τουαλετα να αλλαξει την πανα, τοτε μονο ισως καθησει και εκει δειχνει οτι εχει ελεγχο δηλαδη ξερει ποτε θα κανει τι.

 

Αλλιως δεν θελει να παει στην τουαλετα και το σημαντικοτερο, δεν μας λεει πια οτι εχει κανει κατι στην πανα του. Οταν τον ρωταω εαν εκανε κακα στην πανα το αρνειται.

 

Αρα εκει τι κανεις?

 

Δεν του ζητας κατι μη φυσιολογικο αρα συνεχιζεις να του λες σταθερα οτι ''τσισα και κακα κανουμε στη τουαλετα''.

Βρες εναν τροπο να τον ενθαρρυνεις να καθησει παλι.Κατσε απο διπλα και απασχολησε τον.Ζητα βοηθεια απο τον μπαμπα να του δειξει πως να κανει ορθιος υπο μορφη παιχνιδιου για να ξαναχαλαρωσει σε σχεση με την τουαλετα.

Παρτε ενα καινουργιο γιο-γιο που θα διαλεξει εκεινος και κολληστε πανω αυτοκολλητα.

Δοκιμασε διαφορα σα να ξεκινας τωρα πρωτη φορα.Κανενα παιδι αρχικα δεν θελει να καθεται στην τουαλετα και ειδικα αν εχει στραβωσει κιολας λογω της προηγουμενης εμπειριας που ειχε.Ομως σιγα σιγα με την επαναληψη και αφου αντιληφθει οτι αυτο ετσι ειναι και ετσι πρεπει να γινεται θα το παρει αποφαση και θα συνεργαστει.

Πρεπει τωρα να το πας πολυ χαλαρα το θεμα.

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πρεπει τωρα να το πας πολυ χαλαρα το θεμα.

 

Ετσι ειναι. Νομιζω οτι ολο το κακο ξεκινησε γατι ειχαμε μια κοπελα που τον φροντιζε το πρωι, που πρεπει να τον τραβολογουσε πολυ ασχημα για να τον αλλαξει στην τουαλετα. Η κοπελα αυτη εννοειται οτι εφυγε αλλα το κακο το εκανε.

Link to comment
Share on other sites

Αστον με πανα(αυτο ειναι το λιγοτερο)γιατι θελει να νιωθει ακομα ασφαλεια και καλα κανει,αστον λοιπον μεχρι τη φαση που θα παραμενει η πανα στεγνη παντα.

Απο εκει και περα πες οτι πλεον δεν χρειαζομαστε τις πανες με πολυ επιβραβευση και μπραβο κτλ και πηγαινετε μαζι να παρετε βρακακια που θα του αρεσουν.Και φυσικα αστον να σου πει ποτε θελει να τα βαλει!

Θελει λιγο ακομα για να ωριμασει η ιδεα..ας φοραει και μαγιω που λεει ο λογος :lol: σκοπος ειναι να μην τα κανει πανω του!Μια χαρα ειστε!

 

Καλημέρα & καλή εβδομάδα! Sorry που άργησα να απαντήσω, αλλά τα ΣΚ δεν πολύ έχω πρόσβαση σε internet. Πήγα την Παρασκευή και πήρα πάνες βρακάκια. Σάββατο πάω να του βάλω μια και ξαναγίνεται χαμός!!! (με την ανάποδη έννοια)... όσι πάνες... μόνο βακάκια σου είπα...:shock: τι να πώ και εγώ... πήγαμε πήραμε μαζί βρακάκια (με πούλμαν:lol:) και στο σπίτι ήθελε πάλι πάνα... δεν βγάζω άκρη. Του έβαλα και εγώ πάνα και κάθε 1-1,5 ώρα τον πήγαινα και έκανε τσίσα... σήμερα βλέπουμε τι θα γίνει...

 

 

Την μέρα που σε πρωτοαντίκρισα, αντίκρισα το φως μου!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα & καλή εβδομάδα! Sorry που άργησα να απαντήσω, αλλά τα ΣΚ δεν πολύ έχω πρόσβαση σε internet. Πήγα την Παρασκευή και πήρα πάνες βρακάκια. Σάββατο πάω να του βάλω μια και ξαναγίνεται χαμός!!! (με την ανάποδη έννοια)... όσι πάνες... μόνο βακάκια σου είπα...:shock: τι να πώ και εγώ... πήγαμε πήραμε μαζί βρακάκια (με πούλμαν:lol:) και στο σπίτι ήθελε πάλι πάνα... δεν βγάζω άκρη. Του έβαλα και εγώ πάνα και κάθε 1-1,5 ώρα τον πήγαινα και έκανε τσίσα... σήμερα βλέπουμε τι θα γίνει...

 

Για μενα η καλυτερη λυση ειναι αυτη, να φοραει πανα και να τον πηγαινεις εσυ μεχρι το σημειο που θα μαθει να το προλαβαινει (ασχετα αν το ζηταει εστω να το δειχνει με καποιο τροπο)και μεχρι το σημειο που θα μενει η πανα οσο το δυνατον πιο στεγνη.

Κακα τα ψεμματα βεβαια η πανα η κλασσικη δεν βολευει για αυτη τη δουλεια.

Παρε πανες βρακακι,αν θυμαμαι καλα οι παμπερς εχουν πανω και ηρωες,spiderman ,γουινι κτλ(τωρα δε ξερω τι κυκλοφορει γιατι εχω χασει επαφη με το θεμα ;))που απο οσο ξερω τους αρεσουν.

Πες του τα σ/μ εχουν μονο αυτες και ειναι για μεγαλα παιδια σαν εσενα.

Παντως μην αγχωνεσαι, το οτι σου συνεργαζεται και κανει οταν τον πηγαινεις σημαινει αφενος οτι ξερει πολυ καλα τι πρεπει να κανει απλα ακομα δεν εχει στο νου του να το ζητησει(θα γινει και αυτο ΣΙΓΟΥΡΑ) γιατι ειναι θεμα συγχρονισμου και επαναληψης-συνηθειας και αφαιτερου μαθαινει να παραμενει στεγνο το παιδ που ειναι και το σημαντικοτερο ολων.

Το βρακακι και η πανα μη σε απασχολει ,ολα θα γινουν!Θα δεις!

Τα πατε μια χαρα!!!

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ετσι ειναι. Νομιζω οτι ολο το κακο ξεκινησε γατι ειχαμε μια κοπελα που τον φροντιζε το πρωι, που πρεπει να τον τραβολογουσε πολυ ασχημα για να τον αλλαξει στην τουαλετα. Η κοπελα αυτη εννοειται οτι εφυγε αλλα το κακο το εκανε.

 

Χμμ...αυτο ειναι πολυ ασχημο.Χιλια δικια εχει το παιδι.Και σου λεει με το μυαλουδακι του αντε επιτελους να απαλλαγουμε απο το μαρτυριο και δεχεται να φορεσει το βρακακι και γινεται μουσκεμα καθε τρις και λιγο ...λογικο δεν ειναι να στραβωσε;

Δειξε του πως θα βαζει και θα βγαζει την πανα μονος του.(αν προκειται για πανα βρακακι πως θα το κατεβαζει αν προκειται για την κλασσικη πανα πως θα την ξεκουμπωνει)

Ενθουσιασμενη φυσικα και γελωντας !Πες του για να δω πως το κανεις;ξερεις;Ουαου!Μπραβο!Ποιος θα ξεκουμπωσει-κατεβασει πρωτος την πανα;Με κερδισες!Εγω θα παω πρωτη στην τουαλετα!!!!(συνηθως η απαντηση ειναι οχι εγω πρωτοοοςςςς)κτλ κτλ και αλλα τετοια.Αν δεν ανταποκριθει θα σε εχει ακουσει σιγουρα οποτε ασε την πανα καπου που να μπορει να την πιασει μονος του και φυγε απο το δωματιο πες του αν θελεις μπορεις να δοκιμασεις μονος σου τη νεα πανα που ειναι στεγνη και καθαρη.

Το ιδιο μπορεις να κανεις και με το γιο γιο αστο σε θεση που να το βλεπει (και εκτος μπανιου)και θα το προσεγγισει αργα ή γρηγορα .

Τονωσε του την αυτοπεποιθηση οτι μπορει να τα καταφερει χωρις να κανετε εσεις τιποτα.Θελουν να εχουν τον ελεγχο σε αυτη την ηλικια και η κοπελα προφανως του εριξε την αυτοπεποιθηση του με τη συμπεριφορα της.

Ενταξει θα στο κανει λιγο συστημα και θα ανεβοκατεβαζει πανες ολη μερα :lol:αλλα δε πειραζει φτανει να χαλαρωσει λιγο το παιδι απο την εμπειρια αυτη.

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

η δικιά μου εχτές έκανε τσισα στο κρεβατάκι της το βράδυ...ενώ το έχει κοψει εδώ και καιρο!

 

γιατί???????????

 

Ετυχε(για πολλους λογους) και μπορει να ξανατυχει!Μη δινεις σημασια και μην της το μεγαλοποιεις!

Κανε την αδιαφορη!:cool:

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

Για μενα η καλυτερη λυση ειναι αυτη, να φοραει πανα και να τον πηγαινεις εσυ μεχρι το σημειο που θα μαθει να το προλαβαινει (ασχετα αν το ζηταει εστω να το δειχνει με καποιο τροπο)και μεχρι το σημειο που θα μενει η πανα οσο το δυνατον πιο στεγνη.

Κακα τα ψεμματα βεβαια η πανα η κλασσικη δεν βολευει για αυτη τη δουλεια.

Παρε πανες βρακακι,αν θυμαμαι καλα οι παμπερς εχουν πανω και ηρωες,spiderman ,γουινι κτλ(τωρα δε ξερω τι κυκλοφορει γιατι εχω χασει επαφη με το θεμα ;))που απο οσο ξερω τους αρεσουν.

Πες του τα σ/μ εχουν μονο αυτες και ειναι για μεγαλα παιδια σαν εσενα.

Παντως μην αγχωνεσαι, το οτι σου συνεργαζεται και κανει οταν τον πηγαινεις σημαινει αφενος οτι ξερει πολυ καλα τι πρεπει να κανει απλα ακομα δεν εχει στο νου του να το ζητησει(θα γινει και αυτο ΣΙΓΟΥΡΑ) γιατι ειναι θεμα συγχρονισμου και επαναληψης-συνηθειας και αφαιτερου μαθαινει να παραμενει στεγνο το παιδ που ειναι και το σημαντικοτερο ολων.

Το βρακακι και η πανα μη σε απασχολει ,ολα θα γινουν!Θα δεις!

Τα πατε μια χαρα!!!

 

Και εγώ αυτό ελπίζω... Βλέποντας και κάνοντας!!

Μόλις βγάλουμε τα χαλιά θα κάνω μια καλή προσπάθεια πάντως! Και ότι γίνει :lol:

 

 

Την μέρα που σε πρωτοαντίκρισα, αντίκρισα το φως μου!

Link to comment
Share on other sites

citron μήπως δεν είναι έτοιμος ακόμα; αν αρνείται πεισματικά προσωπική μου άποψη είναι να προσπαθήσεις λίγο αργότερα. Καλά για την αντίδραση την ώρα της αλλαγής δεν το συζητάμε...και ο δικός μου τα ίδια και χειρότερα έκανε. Τώρα που φοράει βρακάκι είναι κάπως καλύτερα τα πράγματα αλλά όταν γυρίζει από το σταθμό δίνω μάχη για να τον αλλάξω εσωρουχάκι και να τον πλύνω...χαμός σου λέω.

 

Και εμένα πάντως έτσι αντέδρασε πέρυσι που έκανα προσπάθεια και μετά από μια εβδομάδα εγκατέλειψα γιατί κατάλαβα οτι δεν ήταν έτοιμος. Φέτος είναι καλύτερα. Το δε πλύσιμο δεν το γλυτώνουμε :lol: και εγώ κάθε μέρα πλένω...τις πρώτες μέρες κάθε 20 λεπτα τα έκανε πάνω του :lol: οπότε καταλαβαίνεις ότι δεν προλάβαινα να πλένω.Τώρα περιορίστηκαν αρκετά τα ατυχήματα έως πολύ θα έλεγα.

 

Ρίτα79 τα κακά ο δικός μου τα κάνει στο γιογιό πλέον εδώ και 4-5 μέρες. Και αφού άρχισε να κάνει τα κακά έχουμε ψιλοατυχήματα στα τσίσα γμτ. Ενώ πρίν γινόταν το αντίθετο. Πάντως ευτυχώς μου τα λέει τις περισσότερες φορές και κάποιες άλλες του φεύγουν λίγα στην αρχή και συνεχίζει τσο γιογιό.Που θα πάει...Εντωμεταξύ σήμερα πήγα να τον πάρω από το σταθμό και του φορούσαν πάνα βρακάκι ενω έχουμε συννενοηθεί να φοράει μόνο βρακάκι γιατί μπερδεύεται. Νευρίασα!Τον είχαν αλλάξει 1 φορά και ήταν μούσκεμα η φόρμα του. Τώρα τι έγινε δεν ξέρω γιατί δεν βρήκα την δασκάλα του. Αυριο θα δω.

 

Απόπειρα για να βγούμε έξω χωρίς πάνα δεν έχω κάνει ακόμα λόγω του καιρού αλλά έχω αποφασίσει να φοράει πάνα μόνο στον ύπνο.Αχ τι θα αντιμετωπίσω έξω...σίγουρα θα κατουριέται...αγχώνομαι...

 

Κορίτσια γολγοθάς η πάνα δεν θα πείτε τίποτα. Συνεχίζουμε όμως ακάθεκτες έτσι;;;:lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα κοριτσια κ απο εμενα!Το προβλημα μου ειναι φυσικα οι πανες που ωρες ωρες νομιζω πως δε θα απαλλαγουμε ποτε.Ο γιος μου ειναι 2,9 μηνων και ενω πλεον δεν αντιστεκεται καθολου να κατσει στην τουαλετα η στο γιο γιο,δεν κανει τιποτα.Περναμε σχεδον ολο το πρωινω με αυτα τα κατσε σηκω.Τελικα μολις γυρισω το κεφαλι μου παει πισω απο τον καναπε και σε μηδενικο χρονο τα κανει πανω του.Εχω κουραστει πολυ και αυτο το επιβαρυνει και το γεγονος οτι ειμαι εγκυος στον 8ο μηνα οποτε απο την μια πρεπει να ξεμπερδευω με τον πρωτο απο την αλλη ομως ειμαι αρκετα ταλαιπωρημενη και ολο αυτο μου φαινεται ΒΟΥΝΟ.Nα πω επισης οτι απο ομιλια τα παμε φινα.Λεει τα παντα με απιστευτη ανεση και εκφραση,επισης σου λεει στη θεωρια οτι θελεις να ακουσεις αλλα απο πραξη....Βοηθηστε παρακαλω...τι να κανω απο εδω κ περα

.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω νομιζω οτι το δικο μου το παιδι δεν θα σταματησει ποτε να τα κανει πανω του. Μ εχει πιασει απελπισια.Τι δοκιμασα να το αφησω γυμνο (ετσι μου ειπε μια φιλη), τι να του κανω δωρακια για ανταμειβη, αγορασαμε και το δοχειο μαζι ωστε να του αρεσει, τιποτα...εντωμεταξυ η υπομονη μου εχει χτυπησει κοκκινο ειδικα τωρα που ειμαι εγκυος στο 2ο και απλα παρακαλαω να με βοηθησει ο θεος και να κοψουμε την πανα. Ειναι 2 χρονων ο μικρος μου και θελω σιγα σιγα να κοπει για να τον στειλω στον παιδικο. Πραγματικα δεκτη η κάθε συμβουλη!

μια αγχωμενη μαμα...

 

Δικια μου εισαι εσυ

.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολες!καπως ετσι ηταν κ ο γιος μου αλλα μεσα σε μια εβδομαδα κοψαμε την πανα. πως??με το παιχνιδι!!!καποια στιγμη τον αφησα γυμνουλη και του ειπα πως το γιογιο του νιωθει μονο και χρειαζεται παρεα, ετσι οταν ερθουν τα τσισα του μπορει να παει μονος του και να τα κανει. μετα απο λιγη ωρα ερχεται ο μικρος και μου λεει ''ελια μαμα ελια...'' και παω και βλεπω τσισακια στο γιογιο!!!τοτε λοιπον αρχιζω να χορευω και να τραγουδαω ''τσισα τσισα στο γιογιο!!! ''ο μικρος τρελαθηκε απο τη χαρα του και αρχισε να χορευει μαζι μου! κατι παρομοιο εγινε και με τα κακα. ...επισης υπαρχουν και παραμυθακια που μπορει να βοηθησουν. ο φοιβος και το πρασινο γιογιο νομιζω ειναι ενα απο αυτα αλλα δεν θυμαμαι συγγραφεα.ειναι σειρα βιβλιων. να σημειωσω πως ο μικρος μου ηταν τοτε 2,5 χρονων. καλη επιτυχια!!:-P

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω και εγώ την πονεμένη ιστορία μας με τις πάνες…. Ήταν 2 ½ ο μεγάλος μου και ξεκινήσαμε την διαδικασία να κόψουμε την πάνα…. Του εξηγώ…. Του βάζω βρακάκι…. Και ξεκινάμε με ατυχήματα (τσίσα και κακά πάνω του)...

 

Του έλεγα δεν πειράζει μην στενοχωριέσαι…. δεν είπαμε ότι θα μου λες και θα πηγαίνουμε στην τουαλέτα κτλ κτλ ….. Αποτέλεσμα??? Για να μην μας στενοχωρήσει (και αφού του φαινόταν μάλλον δύσκολο να πάει στην τουαλέτα ή στο γιογιό) κράτησε τα τσίσα του όλη μέρα…. Και όταν δεν μπορούσε να κρατηθεί άλλο χοροπήδαγε και έκλεγε…. Με τα χίλια ζόρια (και εγώ με κλάματα στα μάτια) του έβαλα την πάνα και τα έκανε!!!!

 

Εκεί είπα ΤΕΛΟΣ δεν το ξανακάνω εγώ αυτό!!!!

 

Έκοψε την πάνα όταν πήγε παιδικό (με την δασκάλα του)!!!!! Τώρα που ήρθε η σειρά του μικρού να δούμε τι θα κάνουμε!!!!

Θέλω να βαρεθώ και δεν προλαβαίνω…

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια γεια σας σορυ που γραφω εδω αλλα δεν βρηκα θεμα παρομοιο και ειπα να με βοηθησετε που ειστε και πιο εμπειρες....αν και το ειχα ξαναβαλει σαν θεμα αλλα δεν μπορω να το βρω....ο μικρος μου ειναι 13,5 μηνων...10 μηνων αρχισαμε με το γιογιο σιγα σιγα, οταν τον αλλαζα εβλεπα οτι παει να κανει τα κακα του και πολυ γρηγορα εφερνα το γιογιο και τα εκανε εκει κανονικα και μαλιστα του αρεσε,σιγα σιγα μεχρι τα 12 το ειχαμε συνηθησει και τα εκανε εκει μονο τα κακα του εκτος αν ειχαμε παει καπου εκει τα εκανε στο παμπερς,ε μια μερα που καθοταν οπως τις αλλες μερες εκει που εκανε την αναγκη του πηγε λιγο πιο πισω και ειδε τα κακα του γυρισε με τρομο μα κοιταξε και μου ειπε μαμααααααααααααα και κλαιγοντας σηκωθηκε απο το γιογιο,απο εκεινη την ημερα δεν μπορω με τιποτα να τον ξαναβαλωωωω,ειχα πει κιολας πως τωρα το καλοκαιρι θα ξεκινησουμε πιο σοβαρα με το γιογιο αλλα μπαααα,ολοι μου λενε ακομα δεν ξεκινησες;λεω ελεος και τοσο που ξεκιμησε ηταν νωρις ποσο πια νωριτερα;;;τι να κανω για να ξανακατσει σο γιογιο;;;εσεις που ειστε και εμπειρες στο θεμα;;;

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια γεια σας σορυ που γραφω εδω αλλα δεν βρηκα θεμα παρομοιο και ειπα να με βοηθησετε που ειστε και πιο εμπειρες....αν και το ειχα ξαναβαλει σαν θεμα αλλα δεν μπορω να το βρω....ο μικρος μου ειναι 13,5 μηνων...10 μηνων αρχισαμε με το γιογιο σιγα σιγα, οταν τον αλλαζα εβλεπα οτι παει να κανει τα κακα του και πολυ γρηγορα εφερνα το γιογιο και τα εκανε εκει κανονικα και μαλιστα του αρεσε,σιγα σιγα μεχρι τα 12 το ειχαμε συνηθησει και τα εκανε εκει μονο τα κακα του εκτος αν ειχαμε παει καπου εκει τα εκανε στο παμπερς,ε μια μερα που καθοταν οπως τις αλλες μερες εκει που εκανε την αναγκη του πηγε λιγο πιο πισω και ειδε τα κακα του γυρισε με τρομο μα κοιταξε και μου ειπε μαμααααααααααααα και κλαιγοντας σηκωθηκε απο το γιογιο,απο εκεινη την ημερα δεν μπορω με τιποτα να τον ξαναβαλωωωω,ειχα πει κιολας πως τωρα το καλοκαιρι θα ξεκινησουμε πιο σοβαρα με το γιογιο αλλα μπαααα,ολοι μου λενε ακομα δεν ξεκινησες;λεω ελεος και τοσο που ξεκιμησε ηταν νωρις ποσο πια νωριτερα;;;τι να κανω για να ξανακατσει σο γιογιο;;;εσεις που ειστε και εμπειρες στο θεμα;;;

 

 

Για δες και εδώ

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=87299

:)

Θέλω να βαρεθώ και δεν προλαβαίνω…

Link to comment
Share on other sites

Μαρια2010 το εχω αναφερει και νωριτερα ειναι πολυ φυσικο να τα τρομαξουν διαφορα ακομα και η οψη αυτων που εκαν στο γιο γιο αφου δεν τα εχουν ξαναδει...;)

Μην πτοεισαι.Πηγαινετε να παρετε μαζι ενα νεο γιο γιο,δοκιμασε την τουαλετα με ενα καθισμα της επιλογης του,παρε ενα βιβλιο με παιδακια που τα κανουν το γιο γιο,κολληστε επανω στο γιο γιο αυτοκολλητα,γενικα παιξτε λιγο με το θεμα.Εξηγησε του οτι αυτα ειναι τα κακα μας και πρεπει να μην μενουν πανω μας αλλα να καταληγουν στην τουαλετα.

Πειτε οτι και εσεις και ολοι οι μεγαλοι ανθρωποι αυτο κανουν για να μην λερωνονται.

Γενικως παλεψε το με κολπακια και επιβραβευσεις και θα τη βρεις την ακρη.

 

Για τις υπολοιπες κοπελες και για να μην επαναλαμβανομαι,εχω ξαναπει τη γνωμη μου -η τακτικη μια μερα του εξηγω (κατι που δεν αρκει και δεν μπορει να καταλαβει το παιδι εκτος και εχει δει αλλα παιδια και εχει δοκιμασει στο σχολειο ή καπου αλλου)και την αλλη στιγμη βγαζω την πανα και το αφηνω να τα κανει πανω του μεχρι να μαθει νομιζω οτι ειναι βεβιασμενη και δεν εχει τα επιθυμητα αποτελεσματα.

Θεωρω οτι μπορει να οδηγησει σε προβληματα οπως δυσκοιλιοτητες ή ουρολοιμωξεις κτλ.

Αν διαβασετε το θεμα αυτο θα δειτε πως σταδιακα πολλες απο εμας ενταξαμε την τουαλετα στην καθημερινοτητα των παιδιων.

Ειναι μια διαδικασια που απαιτει χρονο ,επιμονη και υπομονη χωρις να δημιουργουμε στο παιδι αρνητικες εμπειριες με στοχο να καταλαβει οτι ειναι μια φυσικη αναγκη και να ενταξει τη διαδικασια αυτη στην καθημερινοτητα του.

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μαρια2010 το εχω αναφερει και νωριτερα ειναι πολυ φυσικο να τα τρομαξουν διαφορα ακομα και η οψη αυτων που εκαν στο γιο γιο αφου δεν τα εχουν ξαναδει...;)

Μην πτοεισαι.Πηγαινετε να παρετε μαζι ενα νεο γιο γιο,δοκιμασε την τουαλετα με ενα καθισμα της επιλογης του,παρε ενα βιβλιο με παιδακια που τα κανουν το γιο γιο,κολληστε επανω στο γιο γιο αυτοκολλητα,γενικα παιξτε λιγο με το θεμα.Εξηγησε του οτι αυτα ειναι τα κακα μας και πρεπει να μην μενουν πανω μας αλλα να καταληγουν στην τουαλετα.

Πειτε οτι και εσεις και ολοι οι μεγαλοι ανθρωποι αυτο κανουν για να μην λερωνονται.

Γενικως παλεψε το με κολπακια και επιβραβευσεις και θα τη βρεις την ακρη.

 

.

σευχαριστω πολυ,θα το παλεψω και μαλιστα σκεφτομουν να παρω κατι αυτοκολητακια που ειδαμε...νασαι καλα και σορυ που εγραψα εδω....:)
Link to comment
Share on other sites

Επανερχομαι με νεο προβληματισμο.Ο μικρος μαλλον με δουλευει κανονικα.Λεει αυτο που θελω να ακουσω και μετα,μολις χαλαρωσουμε λιγο τα κανει πανω του.Το θεμα ειναι μηπως πρεπει να το αφησω για λιγο καιρο μιας και παραεγινε θεμα ή να συνεχισω ακαθεκτη.Μολις αγορασα απο το σουπερ και τα pampers no1 newborn αναμενοντας τον δευτερο.Φτου κι απο την αρχη.Τουλαχιστον να ξεμπερδευα με τον πρωτο.

.png
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, κοριτσια εμεις ειμαστε σε πολυ καλο δρομο. Ο μικρος μου εχει παρει μπρος και χρησιμοποιουμε το γιογιο πολυ καλα μεχρι τωρα. Να σαι καλα βρε ριτα μου. Μεγάλη υποθεση να χεις συμπαρασταση απο αλλες μανουλες. Προχωραει και η εγκυμοσυνη μου μια χαρα οποτε δοξα το θεο. Σας ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, κοριτσια εμεις ειμαστε σε πολυ καλο δρομο. Ο μικρος μου εχει παρει μπρος και χρησιμοποιουμε το γιογιο πολυ καλα μεχρι τωρα. Να σαι καλα βρε ριτα μου. Μεγάλη υποθεση να χεις συμπαρασταση απο αλλες μανουλες. Προχωραει και η εγκυμοσυνη μου μια χαρα οποτε δοξα το θεο. Σας ευχαριστω πολυ!

 

Χαιρομαι παρα πολυ που βοηθησα!Μπραβο!Υπομονη και επιμονη και συντομα θα ξεμπερδεψετε!;)

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αχχχχ ξεκινησαμε κι εμεις ολα καλα εκτος οτι δεν θελει με τιποτα να κανει κακα στο γιογιο τα τσισα ολα μια χαρα μαμα θελω τσισα παει στο γιογιο κατεβαζει μποξερακι:lol: κτλ επισης οταν ειμαστε εξω ενω μου λεει μαμα θελω τσισα τρεχουμε και μολις γδυθουμε μου λεει δε θελω και μετα απο λιγο που θα ξεχαστει μπορει να ου φυγουν:rolleyes:

 

Ο παιδιατρος μου ειπε το βραδυ να του βαζω πανα και οταν ειναι στεγνος για μια εβδομαδα να την βγαλουμε εχουμε ξεκινησει ολη την διαδικασια για το κοψιμο της πανας 5 μερες και καμμια δεν εχει λερωθει ουτε το βραδυ ουτε το μεσημερι....αλλα δεν ξερω τι αλλο να κανω με τα κακα συνεχεια μανουλα με ποναει το κολακι μου λεει κρατιετε δεν παει με τιποτα ουτε στο γιογιο ουτε στη λεκανη με αποτελεσμα να κρατιετε στο τελος να τρεμει μην του φυγουν και να καταληγει να τα κανει στη πανα εχετε να μου προτεινετε κατι μηπως ειναι νωρις ακομα ......εχω ακουσει και αλλους να εχουν δυσκολευτει με τα κακα τι να πω ......

Αχχχχ τι θα κανω δε ξερω!!!!

9newp3.png8dIOp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ειναι νωρις ακομα.Σε 5 μερες δεν μαθαινει το παιδι να εχει σωστο ελεγχο.

Για αυτο σε παει και σε φερνει στην τουαλετα.Μπερδευει τα σημαδια του ακομα.

Σιγα σιγα θα συνηθισει.

Δουλεψε τα κακα ομως.Κατσε απο διπλα του και απασχολησε τον να ξεχαστει με παιχνιδια,τραγουδια,παραμυθια,βιβλια ωστε να τα κανει.

Ειναι πολυ σημαντικο να μη στα κραταει.

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...