Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

έχω και άλλες απορίες ριτάκι τα φώτα σου παρακαλώ!!!

 

πότε θα μπορεί να κρατιέται???πρέπει να κάνω κάτι???την βάζω στο γιογιο σχεδόν όλο το πρωί και όλο το απόγευμα εκεί την βγάζει δεν σηκώνεται!φοβάμαι μην το περάσει για καρεκλάκι και δεν το ζητάει όταν πρέπει! πότε θα το ζητάει όταν ΄θέλει να κάνει κάτι???πότε θα έχει αυτή την αίσθηση???

Ναι ρε συ! Θα μάθει να το ζητάει... απ'ότι βλέπω είναι μόνο 2. Εμένα τώρα τον τελευταίο καιρό πριν κλείσει τα 3 άρχισε να το ζητάει. Εκτός από τις ώρες που παίζει:lol:, τότε δεν τον πειράζει να κατουρηθεί επάνω του.

ldnHp3.png?vud3HaCz

Mother of 4

:)

Χρήστος - 22/3/2008

Μιχάλης - 30/11/2009

Δημήτρης - 3/4/2012

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εμεις ειμαστε ακομα πολυ μικροι για να κοψουμε την πανα, ομως σκεφτομαι οτι η καταλληλη ηλικια για να κοπει ειναι μετα τα 2,5 ετη. και αυτο το στηριζω στο γεγονος ότι θα πρεπει το παιδι να μιλαει για να σου λεει "μαμα, πιπι", να ειναι καλοκαιρακι που θα τον εχεις με βρακακια για μεγαλυτερη ευκολια και επισης το πιο σημαντικο ειναι να δεις αν λερωνετε το βραδυ με τσισακια... αν ειναι στεγνος το πρωι,τοτε νομιζω πως μπορεις να κανεις μια προσπαθεια...εποισης απ[ο την μερια σου θα πρεπει να εχεις χρονο και υπομονη,διαφορετικα θα πρεπει να το κανει καποιος αλλος. δεν ξερω αν σε βοηθησα, αυτη ειναι η γνωμη μου αν και δεν εχουμε ακομα την αναγκη για κατι τετοιο. σιγουρα καποιες κοπελες που το εχουν κανει να σε βοηθησουν περισσοτερο απο μενα;)

Link to comment
Share on other sites

κοριτσάκια την βοήθειά σας παρακαλώ!!

 

η κόρη μου 26 μηνών τώρα μου ζητάει εδώ και καιρό να κάνει τσίσα ή στο γιογιό ή στην τουαλέτα! μέχρι τώρα δεν την έβαζα στο σπίτι αλλά την έβαζαν οι δασκάλες στο σχολείο γιατί έβλεπε τα μεγαλύτερα παιδάκια και ήθελε και αυτή! τις περισσότερες φορές κάτι έκανε! (να σημειώσω ότι έχει να πάει παιδικό από τον ιανουάριο)

 

σήμερα λοιπόν την έβαλα στο γιογιό με μεγάλη επιτυχία!!!την έβαλα 2 φορές και τις δυο έκανε τσισάκια!!! το πρόβλημά μου είναι ότι δεν θέλει να σηκώνεται με τίποτα!!!δεν μπορώ λόγω του ότι έχω και μωρό να την έχω συνέχεια στο γιογιό και να είμαι δίπλα της! τι να κάνω??? είπα να το πάω χαλαρά και η μικρή με πιέζει!

 

έχω και άλλες απορίες ριτάκι τα φώτα σου παρακαλώ!!!

 

πότε θα μπορεί να κρατιέται???πρέπει να κάνω κάτι???την βάζω στο γιογιο σχεδόν όλο το πρωί και όλο το απόγευμα εκεί την βγάζει δεν σηκώνεται!φοβάμαι μην το περάσει για καρεκλάκι και δεν το ζητάει όταν πρέπει! πότε θα το ζητάει όταν ΄θέλει να κάνει κάτι???πότε θα έχει αυτή την αίσθηση???

 

Τωρα με μπερδεψες...το ζηταει ή δεν το ζηταει?

δεν ειναι απαραιτητο να το ζηταει ακομα.Και να το ζηταει μπορει απλα να μην συντονιζεται.Δηλαδη να νομιζει οτι θελει κακα ή να θελει τσισα και να μην θελει ή να μην προλαβαινει.

ξερεις ποσα παιδακια ξερω που ενω εχουν βγαλει την πανα ξεχνιουνται και δεν το λενε εγκαιρα ή τα κανουν πανω τους και συνεχιζουν το παιχνιδι κανονικα?

Για αυτο λεω σκοπος δεν ειναι να βγαλουν την πανα (αυτο γινεται ευκολα) αλλα να μαθουν να διαχειριζοντε σωστα την αναγκη τους.

Μη σε ανησυχει και ο δικος μου δεν το ελεγε παντα αλλα βγαλαμε την πανα στα 2 οταν δεν μιλουσε καλα-καλα .Ομως περασαμε 5 μηνες την καθημερινη αυτη επισκεψη στο γιο γιο.

Το σημαντικο ειναι να εχουν αρκετες επιτυχημενες προσπαθειες στο γιο γιο τους ωστε να καταλαβουν σιγα σιγα το ζητουμενο,την αισθηση που τους δημιουργειται και την ικανοποιηση και μετα θα το ζητησουν.Να εισαι σιγουρη για αυτο.Ως τοτε για μενα το παιδι πρεπει να φοραει πανα για να μην επαναπαυτει μετα με τη λογικη ''το κατουρησα-θα με αλλαξει η μαμα''.

 

Επισης αφου τη βγαλαμε την πανα για ενα διαστημα μπερδευε και τα τσισα με τα κακα και τα ελεγε ολα κακα.Εγω του ελεγα ''αααα τωρα θες τσισα δλδ''?

Σε κανα μηνα ολα ηταν υπο ελεγχο και οπως εχω ξαναπει χωρις ατυχηματα.

 

Για το οτι καθεται πολυ...αστην λιγο να το χαρει και θα το βαρεθει οπως σου ξαναειπα αλλα που και που να της υπνεθυμιζεις γιατι καθεται εκει.Δηλαδη ''Τελειωσεις αγαπη μου?Σηκω να δουμε εκανες κακα?Εκανες τσισα?''

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τωρα με μπερδεψες...το ζηταει ή δεν το ζηταει?

δεν ειναι απαραιτητο να το ζηταει ακομα.Και να το ζηταει μπορει απλα να μην συντονιζεται.Δηλαδη να νομιζει οτι θελει κακα ή να θελει τσισα και να μην θελει ή να μην προλαβαινει.

ξερεις ποσα παιδακια ξερω που ενω εχουν βγαλει την πανα ξεχνιουνται και δεν το λενε εγκαιρα ή τα κανουν πανω τους και συνεχιζουν το παιχνιδι κανονικα?

Για αυτο λεω σκοπος δεν ειναι να βγαλουν την πανα (αυτο γινεται ευκολα) αλλα να μαθουν να διαχειριζοντε σωστα την αναγκη τους.

Μη σε ανησυχει και ο δικος μου δεν το ελεγε παντα αλλα βγαλαμε την πανα στα 2 οταν δεν μιλουσε καλα-καλα .Ομως περασαμε 5 μηνες την καθημερινη αυτη επισκεψη στο γιο γιο.

Το σημαντικο ειναι να εχουν αρκετες επιτυχημενες προσπαθειες στο γιο γιο τους ωστε να καταλαβουν σιγα σιγα το ζητουμενο,την αισθηση που τους δημιουργειται και την ικανοποιηση και μετα θα το ζητησουν.Να εισαι σιγουρη για αυτο.Ως τοτε για μενα το παιδι πρεπει να φοραει πανα για να μην επαναπαυτει μετα με τη λογικη ''το κατουρησα-θα με αλλαξει η μαμα''.

 

Επισης αφου τη βγαλαμε την πανα για ενα διαστημα μπερδευε και τα τσισα με τα κακα και τα ελεγε ολα κακα.Εγω του ελεγα ''αααα τωρα θες τσισα δλδ''?

Σε κανα μηνα ολα ηταν υπο ελεγχο και οπως εχω ξαναπει χωρις ατυχηματα.

 

Για το οτι καθεται πολυ...αστην λιγο να το χαρει και θα το βαρεθει οπως σου ξαναειπα αλλα που και που να της υπνεθυμιζεις γιατι καθεται εκει.Δηλαδη ''Τελειωσεις αγαπη μου?Σηκω να δουμε εκανες κακα?Εκανες τσισα?''

 

αχχχ ριτάκι σε ευχαριστώ!

 

όσο για το μπέρδεμα ναι μεν ζητάει να κάτσει αλλά δεν ξέρω αν το ζητάει γιατί θέλει νά κάτσει να κάνει κάτι ή απλά για να κάτσει!!!δηλαδή αν το ζητάει συνειδητά!!!

 

κοίτα όποτε την βάλω να κάτσει πάντα κάτι κάνει και δεν σηκώνετε αν δεν πει κοίτα μαμά έκανα πολλά τσισάκια ή έκανα κακά!!!και όντως να έχει κάνει όπως τα λέει!!!

 

άρα μάλλον είμαστε σε καλό δρόμο συνεχίζουμε την εκπαίδευση και που θα πάει θα τα καταφέρουμε κάποια στιγμη!!!

omjTp3.png?tH8o0iKJ

 

sYOtp3.png?irNZPRKv

Link to comment
Share on other sites

Ριτάκι επανήλθα για να σου πω τα ευχάριστα και να σε ρωτήσω μία ακόμα τελευταία ελπίζω απορία που έχω...

 

Είμαστε με βρακάκι από το Σάββατο με μηδέν ατυχήματα σε τσίσα και με βόλτες κοντινές αλλά και μακρινές. Η μικρή μου τα λέει και σήμερα επιτέλους είπε και τα κακά! Ακόμα και στο σταθμό είναι 2 μέρες με βρακάκι με μεγάλη επιτυχία!!!

 

Το πρόβλημα είναι ο ύπνος...2 μέρες τώρα δε θέλει πάνα στον μεσημεριανό ύπνο και φυσικά τα κάνει πάνω της και ας έχουμε επισκεφτεί τη τουαλέτα πριν κοιμηθεί. Τι να κάνω για να τη βοηθήσω; Το βράδυ δεν έχει πρόβλημα να φοράει (ακόμα τουλάχιστον...) αλλά σήμερα με το τόνισε:δε θέλω πάνα μαμά, μόνο με το βρακάκι μου...και από ό,τι είδα τα κάναμε μούσκεμα πάλι στο κρεβάτι μας!!!

 

Πόσο καιρό σας πήρε να κόψεται τη πάνα στον ύπνο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπραβο πολυ χαιρομαι!!!!!!!!!!Μπραβο και στις δυο σας!ΕΙδες που σιγα σιγα ερχεται η ωρα που το ζηταει και μονη της??!!!

Για τη μεσημεριανη και τη βραδινη πανα τα λεγαμε τις προαλλες με αλλη φιλη μας εδω .Αφου δεν την θελει το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να ξεκινησεις απο το μεσημερι(εγω αυτο το εκανα ταυτοχρονα με την ημερισια) και να μην της την βαζεις .Σου βαζω παραθεση τι ειχα ξαναγραψει για να μην επαναλαμβανομαι και διαβασε 2 σελιδες πισω την εμπειρια της Ellemphriem και την εξελιξη της.(Μηνυματα1214-1241 περιπου)

Kοψαμε την ημερισια πανα ακριβως 2 ετων με σχεδον κανενα ατυχημα(ειχαμε ξεκινησει απο 18 μηνων σταδιακα ωσπου να μην βρεχει και λερωνει καθολου την πανα).

Ενα μηνα μετα και παρολο που η βραδινη πανα δεν ηταν ποτε στεγνη το πρωι, αποφασισα να του τη βγαλω.Ηταν βεβαια καλοκαιρι...

Αρχικα ειχα σκεφτει να περιμενω να παραμενει στεγνος οπως μου ελεγαν πολλοι και η παιδιατρος και μετα να τη βγαλω ομως διαπιστωσα οτι το βραδυ την περιμενε και εγω ηθελα να του τονισω οτι πανες τελος για εμας.Αφου δεν φορουσαμε τη μερα δεν ειχαμε καθολου πανες, παει και τελειωσε αυτο για εμας.Ετσι αποφασισα να κανω μια δοκιμη.Σε αυτη τη φαση λοιπον σε αντιθεση με την ημερισια ναι ,ειχαμε ατυχηματα αλλα δεν κρατησαν παραπανω απο 1 μηνα.

Εστρωνα ενα υποσεντονο κατω απο το σεντονι και ενα απο πανω ωστε σε περιπτωση που του εφευγαν να μην ειχα να αλλαξω και σεντονια.

Φροντιζα το γαλα να το δινω 1 ωρα πριν τον υπνο και να πηγαινει τουαλετα πριν κοιμηθει και αν ημουν ξυπνια 2 ωριτσες μετα τον σηκωνα για τσισα του.

Αυτο δεν κρατησε παραπανω απο ενα 2μηνο.Πλεον σχεδον ενα χρονο μετα δεν κανω τιποτα απο τα παραπανω και το παιδι εχει να εχει ατυχημα απο το καλοκαιρι.

Αν καποια μερα θεωρησω οτι εχει πιει πολλα υγρα τοτε και μονο τοτε τον σηκωνω να παμε τουαλετα.Διαφορετικα ή κρατιεται μεχρι το πρωι ή με φωναζει ή σηκωνεται και παει μονος του.

Φυσικα, πλεον απο τον Σεπτεμβρη ειμαστε στη φαση που αυτοεξυπηρετειται δλδ πηγαινει οποτε θελει μονος του,δεν μου το λεει καν και απλα τον βοηθαω μονο στο σκουπισμα αν προκετια για κακα.

Θα ελεγα μολις ανοιξει ο καιρος να δοκιμασεις διοτι εχω την αισθηση οτι με τη βραδινη πανα επαναπαυονται.Και σου ξαναλεω, εγω στεγνη πανα (περα απο το πολυ 2 φορες και αν) οταν αποφασισα να του τη βγαλω δεν ειχα δει.

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ρίτα ξαναδιάβασα τις προηγούμενες σελίδες...δε τις θυμόμουν γιατί τότε είμασταν ένα στάδιο πίσω βλέπεις...νομίζω ότι είμαι στο στάδιο που ήταν η Ellemphriem πριν ένα μήνα...

 

Οπότε μου προτείνεις να μη της βάζω πάνα το μεσημέρι για να μάθει να κρατιέται και ας τα κάνει πάνω της στην αρχή; Να το κάνω και με τη βραδινή;Να τις κόψω δηλαδή ταυτόχρονα λες; Ή να περιμένω λίγο ακόμα να εδραιώσουμε την ημερησία;

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα λενε οτι τα κοριτσια ειναι πιο ωριμα και κοβουν και τη βραδινη σχετικα πιο ευκολα...

Τι να σου πω τωρα?

Ναι τη μεσημεριανη εγω δε θα την εβαζα.Θα εχει καποια ατυχηματα αλλα θα ειναι μετρημενα.

Για τη βραδινη θα περιμενα κανα μηνα οπως εκανα στον δικο μου για να μην διαταραζεται ο υπνος και μεσημερι και βραδυ συνεχεια και μετα θα την εβγαζα και αυτη.

Τωρα αν το παιδι επιμενει και δεν τη θελει καθολου δειξτης εμπιστοσυνη και μην της την βαλεις.Ξερεις ειναι και σε ηλικια που θεωρει οτι μπορει να τα καταφερει οποτε βλεπωντας και κανωντας.

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς είμαστε στην φάση που προσπαθούμε να κόψουμε τη μεσημεριανή πάνα.Για το βράδυ θα τον δοκιμάσω το καλοκαίρι. Την πάνα κατά τη διάρκεια της μέρας την έκοψε ουσιαστικά μόνος του, δλδ άρχισε να μου λέει από μόνος του ότι θέλει τσίσα ή κακά και έτσι του την έβγαλα. Τώρα προσπαθούμε μια βδομάδα για τη μεσημεριανή πάνα χωρίς αποτέλεσμα... Με σελτεδάκια και διπλό σεντόνι για να μη λερώνει το στρώμα. Τον βάζω οπωσδήποτε για τσίσα πριν κοιμηθεί αλλά δεν τον βλέπω να συνεργάζεται εύκολα...Δλδ ακόμα και που έχει κατουρήσει στα σεντονια συνεχίζει τον ύπνο του... Πού να καταλάβει να σηκωθεί πριν τα κάνει... Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να τον βοηθήσω? Ως τώρα δεν του φωνάζω που έκανε τσίσα στο κρεβάτι, του λέω αύριο να προσπαθήσεις και αυτό ήταν. Μήπως πρέπει να είμαι λίγο πιο αυστηρή για να καταλάβει ότι είναι σημαντικό?

rcTTp2.png?FOa8LWun

eoSGp2.png?NA1YYvQ4

Link to comment
Share on other sites

Τι λεγατε για μενα.......? Αρρωστησαμε και κανα 4ημερο τωρα εχουμε πισωγυρισμα στο βραδυνο......Ριτα τα φωτα σου?........επισης δεν μου πολυσυνεργαζεται μερικες φορες πριν κοιμηθει να κανει.......δεν θελω να της φωναξω. Να συνδιασει πιπι/κακα και φωνες μονο κακο θα ειναι. Αλλα κανει την ημερα κανονικα και το μεσημερι οκ, και πλεον το λεει και για πιπι και για κακα.....ουφ......ειμαι σκασμενη

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εμείς είμαστε στην φάση που προσπαθούμε να κόψουμε τη μεσημεριανή πάνα.Για το βράδυ θα τον δοκιμάσω το καλοκαίρι. Την πάνα κατά τη διάρκεια της μέρας την έκοψε ουσιαστικά μόνος του, δλδ άρχισε να μου λέει από μόνος του ότι θέλει τσίσα ή κακά και έτσι του την έβγαλα. Τώρα προσπαθούμε μια βδομάδα για τη μεσημεριανή πάνα χωρίς αποτέλεσμα... Με σελτεδάκια και διπλό σεντόνι για να μη λερώνει το στρώμα. Τον βάζω οπωσδήποτε για τσίσα πριν κοιμηθεί αλλά δεν τον βλέπω να συνεργάζεται εύκολα...Δλδ ακόμα και που έχει κατουρήσει στα σεντονια συνεχίζει τον ύπνο του... Πού να καταλάβει να σηκωθεί πριν τα κάνει... Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να τον βοηθήσω? Ως τώρα δεν του φωνάζω που έκανε τσίσα στο κρεβάτι, του λέω αύριο να προσπαθήσεις και αυτό ήταν. Μήπως πρέπει να είμαι λίγο πιο αυστηρή για να καταλάβει ότι είναι σημαντικό?

 

Μπορεις χωρις να εισαι αυστηρη να του πεις ξεκαθαρα οτι ''δεν βρεχουμε το κρεβατι μας''.Θα μου πεις δεν το καταλαβαινει..ναι...χμμ...κι ομως αν το βαλει στο μυαλο του θα το κοψει.Ειναι αρκετα μεγαλο παιδακι οποτε σιγουρα μπορει να κρατηθει.Ειναι θεμα συνηθειας.Κανε λιγη υπομονη και θα το σταματησει πιστευω .

Εντωμεταξυ παιζει ρολο ποσο καιρο εχει που εβγαλε την πανα?

Λογικα επειδη ειναι τετοια η ηλικια του που λογικα παει σχολειο (;;)ειδε αλλα στο σχολειο κτλ για αυτο και στο ζητησε αλλα αν βγει σε συντομο χρονικο διαστημα θεωρω οτι υπαρχουν αυτα τα ατυχηματα μεχρι να ωριμασει το θεμα.

 

Επειδη οπως προειπα με το μεσημεριανο και το βραδινο δεν ασχοληθηκα ιδιατερα αλλα τον αφησα να βρει το ρυθμο του ας μας πει και καμμια αλλη μανουλα την εμπειρια της.

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τι λεγατε για μενα.......? Αρρωστησαμε και κανα 4ημερο τωρα εχουμε πισωγυρισμα στο βραδυνο......Ριτα τα φωτα σου?........επισης δεν μου πολυσυνεργαζεται μερικες φορες πριν κοιμηθει να κανει.......δεν θελω να της φωναξω. Να συνδιασει πιπι/κακα και φωνες μονο κακο θα ειναι. Αλλα κανει την ημερα κανονικα και το μεσημερι οκ, και πλεον το λεει και για πιπι και για κακα.....ουφ......ειμαι σκασμενη

Καλε γιατι σκας; δεν ειπαμε οτι μπορει να εχει καποια ατυχηματα μεχρι να σταθεροποιηθει το βραδυ αφου ξερεις οτι μπορει να κρατηθει τι σκας;θα το ξαναβρει!Ειδικα τωρα που ηταν αρρωστουλα ειναι απολυτως λογικο.

Οσο για τα τσισα πριν τον υπνο οταν μου το εκανε αυτο (γιατι τωρα πια ξερει,τσισα και μετα υπνος σαν εμας)χωρις να του λεω και πολλα πολλα τον εβαζα στη μπανιερα για μπανιο πριν τον υπνο και τα εκανε εκει :wink:

Σιγα σιγα καταλαβε οτι πρωτα τα κανουμε και μετα ξαπλωνουμε.

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πάντως βρε κορίτσια κι εμείς οι μανούλες τζάμπα αγχωνόμαστε μερικές φορές!!!

 

Τι εννοώ.

Η κόρη έκοψε την ημερήσια πάνα πέρσι το καλοκαίρι (2,5 χρονών).

Ποτέ δεν έκανα καμμία προσπάθεια να της κόψω και τη βραδυνή πάνα.

Είχα αποφασίσει να αφήσω και το Χειμώνα να περάσει και να δοκιμάσω φέτοσ το Καλοκαίρι.

Έλα όμως που με πρόλαβε το παιδί!!!!

Εδώ και 1 μήνα, ακόμα και την πάνα που της φορούσα το βράδυ, ξυπνούσε και δεν ήθελε με τίποτα να κάνει τα τσίσα πάνω της. Με φώναζε για να πάει στην τουαλέτα. Έτσι κατάλαβα ότι το παιδί ήταν έτοιμο, βγάλαμε τη νυχτερινή πάνα εδώ και μία εβδομάδα και από τότε όλα καλά. Ούτε ένα ατύχημα!!!!

Άρα καλά κάνουμε και προσπαθούμε βέβαια, αλλά μερικές φορές η φύση έχει το δικό της πρόγραμμα!!! Δεν χρειάζεται να αγχωνόμαστε υπερβολικά!!!

kTB4p3.png

N9Mep2.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι συμφωνω με τη βραδινμη δεν μπορεις να κανεις και πολλα .Εγω προσωπικα θελησα να το δοκιμασω γιατι καμμια φορα επαναπαυονται τα παιδια (εγω ας πουμε φορουσα βραδινη εως τα 5 και ηταν καθαρα απο βαρεμαρα μου)οποτε ειπα να ξεμπερδευουμε αμεσα.Απλα τελικα μας βγηκε και ξενοιασαμε .

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι συμφωνω με τη βραδινμη δεν μπορεις να κανεις και πολλα .Εγω προσωπικα θελησα να το δοκιμασω γιατι καμμια φορα επαναπαυονται τα παιδια (εγω ας πουμε φορουσα βραδινη εως τα 5 και ηταν καθαρα απο βαρεμαρα μου)οποτε ειπα να ξεμπερδευουμε αμεσα.Απλα τελικα μας βγηκε και ξενοιασαμε .

 

Αχ μα βρε κοριτσια ΟΥΤΕ εγω ηθελα να της βγαλω την βραδυνη. Δεν ειμαι μαζοχα. Απλα ενα βραδυ ΔΕΝ εκανε με τπτ στην πανα, ηθελε γιογιο. Απο εκει και περα χτυπιοταν αλλα πανα δεν εκανε. Τι να κανω της την εβγαλα. Τωρα με πισωγυρισε. Οπως λετε δεν θα το παρω βαρεως. Οτι γινει. Δυο βραδυα παλι παει μια χαρα. Ηταν και η αρρωστια. Δεν θα σκασουμε ντε καλα μου τα λετε, Γεια σου βρε Ριτα!.....:lol::lol: Εξαλλου στα υπολοιπα ειμαστε σουπερ οποτε.......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια χρειαζομαι κ εγω τα φωτα σας!η μικρη μου ειναι 20 μηνων και σκεφτομαι να δοκιμασω να της κοψω την ημερησια πανα.χρησιμοποιει το γιογιο απο 14 μηνων με σχετικη επιτυχια(κυριως στα κακα τα τσισα δε τα πετυχαινουμε παντα).το τελευταιο μηνα κανει στη λεκανη.φοραει κανονικα πανα μετα εχω ομως παρατηρησει οτι σπανια μενει στεγνη.ο παιδιατρος ισχυριζεται οτι ειναι αντανακλαστικο ολο αυτο και οτι ειναι ανωριμη οργανικα για να κοψει τη πανα λεει να το δοκιμασω στα 2,5 που ωριμαζει ο φλοιος του εγκεφαλου.ποια η γνωμη σας?να δοκιμασω τωρα το πασχα που θα χω και αδεια η να το αφησω γι αργοτερα?κ αν το ξεκινησω μεχρι ποσα ατυχηματα την ημερα η τη βδομαδα ειναι φυσιολογικα?ποσο κραταει η εκπαιδευση και πως θα καταλαβω αν δεν ειναι ετοιμη να σταματησω?συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις κ ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας.

AfgIp2.png

 

our daugher 5/8/2009

our son 2/9/2012

our little girl 11/10/2014 we love you all♥

Link to comment
Share on other sites

Το οτι εχετε μαθει τα κακα ειναι εξαιρετικα καλο.Και μεις πρωτα μαθαμε να μην κανουμε κακα στην πανα και τα τσισα που και που στο γιο γιο.Θα φροντιζεις να παραμενει η πανα οσο γινεται πιο στεγνη.Δηλαδη θα την πηγαινεις τακτικα στο γιο γιο και θα της το υπενθυμιζεις ενδιαμεσα ,ΕΚΕΙΝΗ ΘΑ ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΟΧΙ ΑΛΛΑ ΕΣΥ ΘΑ ΤΗΣ ΛΕΣ ''ΔΕ ΒΡΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΑΝΑ ΒΡΑΚΑΚΙ ΜΑς''.Κοινως θα της συμπεριφερεσαι σα να φοραει βρακακι.

Οταν θα καταφερεις να παραμενει η πανα οσο πιο στεγνη γιενται στη διαρκεια της μερας τοτε μπορεις να δοκιμασεις με βρακακι και βλεπωντας και κανωντας.Στην αρχη στο σπιτι, μετα για κοντινες βολτουλες και σιγα σιγα ολο και περισσοτερο .Λογικα αν εχει μαθει να παραμενει στεγνη φορωντας πανα και να εχει ατυχηματα μετα θα ειναι μονο λογω συγχρονισμου και θα το βρει πολυ συντομα.Δοκιμαζεις σιγα σιγα και βλεπεις.Απο καποια φαση και μετα θα σε οδηγησει εκεινη για το ποτε θα της την βγαλεις τελειωτικα.Δεν υπαρχουν στανταρτς θεωρω.

Καλη επιτυχια.

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

ριτα σ ευχαριστω πολυ για την απαντηση.το κακο ειναι οτι δε τα λεει ουτε τα κακα ουτε τα τσισα.τα κακα ηταν ευκολα γιατι εχει στανταρ ωρες που τα κανει πχ μετα τα φρουτα η το φαγητο οποτε ξερω ποτε να τη βαλω.θα δοκιμασω να την βαζω πιο συχνα κ θα περιμενω μεχρι να μενει στεγνη η πανα της εστω και για καμια ωρα για αρχη και βλεπουμε.σ ευχαριστω και παλι για τις συμβουλες.

AfgIp2.png

 

our daugher 5/8/2009

our son 2/9/2012

our little girl 11/10/2014 we love you all♥

Link to comment
Share on other sites

Αχ μα βρε κοριτσια ΟΥΤΕ εγω ηθελα να της βγαλω την βραδυνη. Δεν ειμαι μαζοχα. Απλα ενα βραδυ ΔΕΝ εκανε με τπτ στην πανα, ηθελε γιογιο. Απο εκει και περα χτυπιοταν αλλα πανα δεν εκανε. Τι να κανω της την εβγαλα. Τωρα με πισωγυρισε. Οπως λετε δεν θα το παρω βαρεως. Οτι γινει. Δυο βραδυα παλι παει μια χαρα. Ηταν και η αρρωστια. Δεν θα σκασουμε ντε καλα μου τα λετε, Γεια σου βρε Ριτα!.....:lol::lol: Εξαλλου στα υπολοιπα ειμαστε σουπερ οποτε.......

 

Καλημέρα Ellemphriem! Πώς τα πάτε με τη βραδυνή πάνα; Έφτιαξε το βράδυ σας ή τελικά ξαναβάλατε πάνα;

 

Εγώ έχω να της βάλω πάνα από τη Πέμπτη το βράδυ...2 βράδια είμαστε στεγνές και 2 βράδια βραχήκαμε 1 φορά...μένουμε στεγνές όμως επειδή τη ξυπνάω μέχρι να κοιμηθώ εγώ για να κάνει τσίσα και μες τη νύχτα έχει ξυπνήσει μία φορά και ξανακάναμε...δε ξέρω αν ξυπνάει όμως για να κάνει τσίσα ή απλά έτυχε...2 βράδια δε προλάβαμε...

 

Προχτές το μεσημερι κοιμήθηκε 3 1/2 ώρες και δε βράχηκε...ενώ χτες το μεσημέρι βράχηκε...θα επιμείνω για 1 βδομάδα και βλέπουμε...την ημέρα είμαστε μια χαρά! Το λέει μόνη της όταν θέλει και δεν έχουμε ατυχήματα...το βράδυ με αγχώνει λίγο όμως...θα μας κάτσει άραγε;;;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Ellemphriem! Πώς τα πάτε με τη βραδυνή πάνα; Έφτιαξε το βράδυ σας ή τελικά ξαναβάλατε πάνα;

 

Εγώ έχω να της βάλω πάνα από τη Πέμπτη το βράδυ...2 βράδια είμαστε στεγνές και 2 βράδια βραχήκαμε 1 φορά...μένουμε στεγνές όμως επειδή τη ξυπνάω μέχρι να κοιμηθώ εγώ για να κάνει τσίσα και μες τη νύχτα έχει ξυπνήσει μία φορά και ξανακάναμε...δε ξέρω αν ξυπνάει όμως για να κάνει τσίσα ή απλά έτυχε...2 βράδια δε προλάβαμε...

 

Προχτές το μεσημερι κοιμήθηκε 3 1/2 ώρες και δε βράχηκε...ενώ χτες το μεσημέρι βράχηκε...θα επιμείνω για 1 βδομάδα και βλέπουμε...την ημέρα είμαστε μια χαρά! Το λέει μόνη της όταν θέλει και δεν έχουμε ατυχήματα...το βράδυ με αγχώνει λίγο όμως...θα μας κάτσει άραγε;;;

Ηδη εχετε διαφορα απο την περασμενη βδομαδα που βρεχοταν και το μεσημερι σωστα ; ;)

μια χαρα θα παει δωστης λιγο χρονο!Οταν ξυπναει τη νυχτα λογικα την ενοχλει .Σιγα σιγα θα το βρει αυτο .Εμας η βραδινη ενουρηση εστρωσε πανω στο μηνα περιπου.Και μετα για εναν ακομη μηνα ειχαμε ελαχιστα ατυχηματα.

Μετα τιποτα.Μια χαρα τα πατε!

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

Είμαστε στο στάδιο του φοράμε πάνε με βρακάκι στο παιδικό...ενω στο παιδικό κανει στο γιογιο στο σπιτι ...μονο όταν το θυμάται και θέλει...ουφ!!!

 

Του το υπενθυμιζεις εσυ;Στον παιδικο τα πηγαινουν αυτοι τακτικα για αυτο δεν εχουν ιδιατερα ατυχηματα.Μη στηριζεσαι και ιδιαιτερα εκει.Θα πρεπει να ακολουθησεις μια σειρα στο σπιτι με το να το υπενθυμιζεις και να πηγαινεις και εσυ το παιδι να κανει και ας μην το ζηταει... μεχρι τουλαχιστον να βρει ενα ρυθμο και να ολοκληρωθει η εκπαιδευση.

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ηδη εχετε διαφορα απο την περασμενη βδομαδα που βρεχοταν και το μεσημερι σωστα ; ;)

μια χαρα θα παει δωστης λιγο χρονο!Οταν ξυπναει τη νυχτα λογικα την ενοχλει .Σιγα σιγα θα το βρει αυτο .Εμας η βραδινη ενουρηση εστρωσε πανω στο μηνα περιπου.Και μετα για εναν ακομη μηνα ειχαμε ελαχιστα ατυχηματα.

Μετα τιποτα.Μια χαρα τα πατε!

 

Ρίτα μου σε ευχαριστώ τόσο πολύ που με ενθαρρύνεις!Ναι νομίζω πως πάμε καλύτερα...στην ημέρα πλέον μου λέει μόνη της και δεν έχουμε κανένα ατύχημα ούτε καν στο σταθμό! Το θέμα είναι δε ξέρω...πρέπει να τη ξυπνάω το βράδυ ή να την αφήσω να δω πως θα το εξελίξει μόνη της;

Πίνουμε πάντα λίγο γάλα στο κρεβάτι για αυτό και έχω άγχος και τη ξυπνάω μετά από κανά δίωρο....χθες έβαλα και ξυπνητήρι στις 4 αλλά με πρόλαβε γιατί ξύπνησε μόνη της αλλά δε ξέρω για ποιο λόγο...ήρθε στο δωμάτιο μας και τη πήγα για τσίσα....να την αφήσω λες να δω τι θα κάνει από μόνη της;

Ένα μήνα λες θέλει ε;;;ή τουλάχιστον τόσο σας πήρε εσας...για ένα μήνα είχατε ατυχήματα κάθε βράδυ;

Link to comment
Share on other sites

Ρίτα μου σε ευχαριστώ τόσο πολύ που με ενθαρρύνεις!Ναι νομίζω πως πάμε καλύτερα...στην ημέρα πλέον μου λέει μόνη της και δεν έχουμε κανένα ατύχημα ούτε καν στο σταθμό! Το θέμα είναι δε ξέρω...πρέπει να τη ξυπνάω το βράδυ ή να την αφήσω να δω πως θα το εξελίξει μόνη της;

Πίνουμε πάντα λίγο γάλα στο κρεβάτι για αυτό και έχω άγχος και τη ξυπνάω μετά από κανά δίωρο....χθες έβαλα και ξυπνητήρι στις 4 αλλά με πρόλαβε γιατί ξύπνησε μόνη της αλλά δε ξέρω για ποιο λόγο...ήρθε στο δωμάτιο μας και τη πήγα για τσίσα....να την αφήσω λες να δω τι θα κάνει από μόνη της;

Ένα μήνα λες θέλει ε;;;ή τουλάχιστον τόσο σας πήρε εσας...για ένα μήνα είχατε ατυχήματα κάθε βράδυ;

Οχι δε ξερω ποσο θελει...εχω φιλες που τα κοριτσακια τους δεν ειχαν καθολου ατυχηματα το βραδυ.Τα κοριτσια γενικως νομιζω το εχουν καλυτερα στο να κρατιουνται για περισσοτερη ωρα.

Εμεις οχι, μεσα σε εκεινο το μηνα δεν ειχαμε ατυχηματα καθε βραδυ...απλα υπηρχαν καποια ατυχηματακια.

Εγω θα ελεγα να κανεις μια δοκιμη να δεις τι θα κανει..θα σηκωθει;Θα σε φωναξει; Θα κρατηθει;Παιζει και αυτο...

Και βλεπωντας και κανωντας αν τωρα εισαι ξυπνια μπορεις να τη βαζεις για αρχη εσυ για να μην εχεις και αγχος αλλα μην τρελενεσαι κιολας και να βραχει λιγες φορες θα ειναι και μετα θα το βρει.

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...