Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

καλημέρα κορίτσια να σας πω κι εγω τον καημό μου. Πέρσι το καλοκαίρι που ο γιοκας μου ήταν 2 χρονών, έλεγε "μαμα κακα" αλλά εγώ ήμουν ακίνητη στο κρεβάτι λόγω πολύ δύσκολης δεύτερης εγκυμοσύνης, και με τη γιαγια του δεν ήθελε να πάει στην τουαλέτα. Κάποια στιγμή τον πίεσε ο αντρας μου, και ο μικρός μουλάρωσε...είπαμε να τον αφήσουμε να ηρεμήσει, να γεννήσω κι εγω με το καλο και μετά πάλι προσπαθούμε..Όταν ήρθε το μωρό στο σπίτι, ο μεγάλος σταματησε ακόμα και να αναφέρει τη λέξη κακα ή τσίσα. Βρέ καλό μου βρε χρυσό μου τίποτα. Έκανε τα κακα του στη πάνα και μετά μου έλεγε δεν είναι κακα αυτά...!!!!!!!! Τον προσπάθησα πολύ..τίποτα. Είπα αντε ας τον αφήσω να προσαρμοστεί με το μωρό και μετά. Έχουν περάσει 7 μηνες, με τον μπέμπη τα χουν βρει, αλλά η πάνα εκει στη θέση της. Τον βάζω το πρωι στο γιογιο μπορεί να καθήσει και μια ωρα, δεν κάνει τίποτα, και μόλις σηκωθεί και του βάλω πάνα σε 5 λεπτά τα χει κάνει όλα!!!! Δεν ξέρω τι να κάνω πια... Και είναι ένα παιδί με τρομερή αντίλληψη, μετράει ώς το 20 και ξέρει απ έξω όλη την ΑΒ επιτρέπεται να μη λέει τα τσίσα του, τριων χρονών παιδί;;;; Αλλη φορά πάλι αφήνει λίγο τα τσισα και μετα κρατιέται και κλαίει..ή τον πιάνει βήχας τρελός σα να αγχώνεται; τι θα κάνω βρε κορίτσια; του χω τάξει τα πάντα, δεν πιάνει τίποτα..

80ffc6ceff.png[/url]59b611aa66.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μαριλένα σε καταλαβαίνω απόλυτα!!!

 

Τα ίδια και εμείς. Αγχώνομαι και λέω "μήπως το παιδί μου έχει πρόβλημα?"

Από την άλλη όμως είναι ένα παιδί που όπως και το δικό σου μετράει ώς τα 50, αποστηθίζει και λέει κείμενα που του διαβάζουμε από τους 4τροχούς, ξέρει όλες τις μάρκες αυτοκινήτων (εντάξει σταματάω γιατί με το δικιό σας θα με λετε κουκουβάγια...συγνώμη) αλλά με τα κακά/τσίσα ΤΙΠΟΤΑ!

 

Τον βάζω στο γιογιό και μερικές φορές τα κάνει εκεί, άλλες πάνω του στο σλιπάκι. Γιατί είναι τόσο δύσκολο να καταλάβει όσα του έχουμε εξηγήσει τόσες φορές με τον πιο ήρεμο τρόπο???!!!

Link to comment
Share on other sites

Ελενα να σου πω την αλήθεια εγώ ρώτησα και την παιδίατρο και μου είπε οτι τα παιδια δεν μπορούν να έχουν την ίδια εξέλλιξη σε όλους τους τομείς. Μου είπε επι λέξει " Το παιδι σου μιλάει, μετράει, ξέρει απ'εξω παραμύθια και την ΑΒ και εσύ αγχώνεσαι επειδη δεν έβγαλε την πάνα;;; Δεν μπορεί να τα κάνει κι όλα μαζί. Ήδη παρουσιάζει τρομερή ανάπτυξη. Κάνε υπομονη θα ρθει η ώρα του" Τωρα αμα στο λεει κι η επιστήμη τι να κάνεις;;;; Υπομονη θα μάθουν. Εγω πάντως τωρα που σήκωσα τα χαλια λογαριαζω να του τη βγάλω τη πάνα και να τον αφήσω, τι θα κάνει θα αναγκαστεί...

80ffc6ceff.png[/url]59b611aa66.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα sofiaT. οταν τα κανει εγω τον πλενω με νερο,αν ειναι κοκκινη η περιοχη θα βαλω κρεμα.οπως βολευεσαι εσυ απο δω και περα και καλη επιτυχια!

 

Σ'ευχαριστώ μαρουλί. Θα δω κι εγω στην πραξη τι θα με βολέψει. Ξεκιναμε το σαββατοκύριακο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια εγω πειραζει που την βαζω απο 11 μηνων?κανει κ κακα κ τσισα κ οταν τελειωσει σηκωνει τα χερακια κ γυριζει να δει τι εκανε!

φυσικα της φοραω πανα αλλα το καλοκαιρι θα την αφηνω γυμνουλα.πιστευω οτι θα την κοψουμε ευκολα!

τωρα για τα αγορακια νομιζω οτι ειναι λιγο πιο δυσκολο να προσαρμοστουν .

 

Xristina 1 πολύ καλά κάνεις που την ξεκίνησες ήδη. Εγώ και τις 2 κόρες μου τις έβαζα από 10 μηνών σαν παιχνίδι χαλαρά και 1 1/2 χρονών είχαν καθάρίσει και οι 2 χωρίς κανένα πρόβλημα.

Καλη επιτυχία σε όλες σας.

Link to comment
Share on other sites

με το γιο μου ξεκινησα αγοραζοντας ενα αστειο γιο-γιο το οποιο του εδινα να παιζει στην αρχη για να το συνηθισει...μετα αρχισαμε να καθομαστε με τις ωρες χωρις να κανει τιποτα ...τελικα σε ηλικια 2 χρονων και 11 μηνων εκοψε την πανα και τα νυχτερινα κατευθειαν(δεν το περιμενα).η κορη μου σε ηλικια 2 χρονων και 6 μηνων αρχισε να δυσανασχετει με την πανα οποτε αρχισαμε τα πειραματα ,στην αρχη ειχαμε ατυχηματα αλλα συνηθισε γρηγορα ,μεσα σε 2 μηνες δεν ηθελε ουτε γιο -γιο ουτε παπακι κανει μονη της κανονικα στη λεκανη...βεβαια τα μεσημερια και τη νυχτα φοραμε πανα ,την αφηνω χαλαρη μεχρι να καλοκαιριασει...ελπιζω να μην εχω προβλημα...

Χ 6/9/2004 Μ 18/7/2006

Link to comment
Share on other sites

Εμεις ειμαστε 20 μηνων τωρα κ σκεφτομαι να κανω μια πρωτη αποπειρα τωρα.. Σκεφτομουν να της παρω ενα γιογιο να το εχουμε σπιτι κ να πηγαινουμε αρχικα τις κουκλες μας εκει να το μαθει ως ιδεα.. Εχει νοημα αυτο?

Βεβαια αγχωνομαι λιγο γιατι η μικρη δε μας λεει συνηθως ουτε οταν κανει κακα στην πανα.. Επισης την περισσοτερη ωρα ειναι με την νταντα. Θα εχει εκεινη τη θεληση κ την υπομονη να βοηθησει? Ειναι κ εξω πολυ ωρα, ιδιως τωρα το καλοκαιρι...

Link to comment
Share on other sites

ΕΜΕΙΣ ΤΟΝ ΙΟΥΛΙΟ ΘΑ ΚΛΕΙΣΟΥΜΕ ΤΑ 3 ΚΑΙ ΑΚΜΑ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑΜΕ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΤΟΝ ΜΑΡΤΙΟ ΝΑ ΤΟΝ ΕΧΩ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΕ ΕΝΑ ΒΡΑΚΑΚΙ ΤΙ ΓΟΥΙΝΙ ΠΗΡΑΜΕ ΤΙ ΜΠΟΜ ΜΑΣΤΟΡΑ ΤΙΠΟΤΑ ΕΑΝ ΟΤΑΝ ΤΟ ΕΒΑΖΑ ΓΩ ΕΚΑΝΕ ΑΠΟ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΔΕΝ ΕΛΕΓΕ ΤΙΠΟΤΑ ΕΥΤΙΧΩΣ ΤΑ ΚΑΚΑΚΙΑ ΤΟΥ ΤΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΜΩΡΦΑΣΜΟΥΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑΜΕ ΑΤΥΧΗΜΑΤΑ ΠΑΡΑΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΑ ΤΣΙΣΑ ΠΟΥ ΣΥΧΝΑ ΜΑΣ ΕΦΕΥΓΑΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΜΑΙΟ ΟΜΩΣ ΠΗΓΕ ΠΑΛΙ ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΑΚΟ ΚΑΙ ΞΑΝΑ ΠΑΝΑ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΦΟΒΑΜΕ ΜΗΝ ΤΟΝ ΜΠΕΡΔΕΨΩ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΚΑΘΑΡΙΣΟΥΜΕ

Link to comment
Share on other sites

Τα δικά μου παιδιά καθάρισαν και τα δύο όταν ήταν τριών χρονών και τριών μηνών. Τους έλεγα καιρό πριν ότι είναι μεγάλα παιδιά και πρέπει να φοράνε βρακάκι και τελικά την έκοψαν την πάνα και οι δύο με τον ίδιο τρόπο, σηκώθηκαν μιά μέρα και μου είπαν όχι πάνα, βρακάκι. Είχαμε λίγα ατυχήματα την πρώτη βδομάδα και μετά συνήθισαν. Βοήθησε και το σύστημα με τα αυτοκόλλητα, κάθε φορά που καθόντουσαν στο γιογιό τους έβαζα από ένα γυαλιστερό αυτοκόλλητο.

Ο μικρός έκοψε την πάνα μέσα στο χειμώνα, ενώ είχα προσπαθήσει και το καλοκαίρι, απλά τότε δεν ήταν έτοιμος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια,

έχω ένα αγορακι 3 ετών και ενώ καταλαβαίνει και τα τσίσα και τα κακά δεν θέλει με τίποτα να βγάλει την πάνα του. Οταν καταλαβαίνει ότι θέλει να κάνει κακά του, πηγαίνει στην τουαλέτα κλείνει και την πόρτα, ανεβαίνει πάνω στην λεκάνη και αφού κάνει κακά του στην πάνα του με φωνάζει να τον αλλάξω. Δεν θέλει με τίποτα να κάνει κακά του στο γιογιό ή στην λεκάνη. Είχα προσπαθήσει ξανά και όταν ήταν 2,5 ετών και μου είπαν από τον παιδικό σταθμό πως δεν ήταν έτοιμος και να προσπαθήσω ξανά αργότερα. Δεν μπορώ να καταλάβω για ποιο λόγο δεν θέλει, μόνο τις τελευταίες ημέρες μου είπε πως δεν κάνει στο γιογιό αλλά όταν τον πάω στη γιαγιά του που έχει αυλή θα τα κάνει στο χώμα.

sos μήπως έχει συμβεί σε καμία σας, και μήπως έχετε καμία ιδέα για το τί πρέπει να κάνω?

popi

Link to comment
Share on other sites

Ποπη καλησπερα εγω εκανα τοεξης....ξεκινησα να του εξηγω πως το εργοστασιο

που βγαζει τα παμπερς καηκε και καλα(χαχαχαχα)και οτι θα παρει πολυ καιρο για να

ξαναφτιαχτει και οτι αυτο ειναι το τελευταιο μας πακετο παμπερς και οτι

μολις τελειωσει αυτο μετα δε θα εχουμε αλλα και θα πρεπει να φοραει βρακακι και να τα κανει στο γιογιο κτλ τκλ....δεν ηταν ευκολο ομως με υπομονη και επιμονη τα καταφερα!

νομιζω 3 ετων ειναι καλη ηλικια!και εμεις τοτε τις κοψαμε!

Κάθε φορά που θες να πας μπροστά.......πήγαινε πίσω και πάρε ΦΟΡΑ!!

 

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

σε ευχαριστώ για την απάντηση, του έχω πει περίπου το ίδιο πως δηλαδή το σούπερ μάρκετ δεν θα μας πουλάει άλλες πάνες και πως θα βάζουμε όσες έχουμε μόνο το βράδυ για όσο καιρό μας φτάσουν, δεν ξέρω τί θα γίνει...

πόσο καιρό σου πήρε??

popi

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

σε ευχαριστώ για την απάντηση, του έχω πει περίπου το ίδιο πως δηλαδή το σούπερ μάρκετ δεν θα μας πουλάει άλλες πάνες και πως θα βάζουμε όσες έχουμε μόνο το βράδυ για όσο καιρό μας φτάσουν, δεν ξέρω τί θα γίνει...

πόσο καιρό σου πήρε??

popi

Link to comment
Share on other sites

πολυ λιγο.....η πρωτη μερα ηταν δυσκολη μεχρι να κανει λιγα τσισα στο γιογιο...

και τι δεν του εταξα..καθομασταν εκεινη τη μερα με τις ωρες στο γιογιο...μεχρι που

χαλαρωσε και αφησε λιγα να φυγουν....ε,μετα....αυτο ητανε!!!!

Κάθε φορά που θες να πας μπροστά.......πήγαινε πίσω και πάρε ΦΟΡΑ!!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

για να δούμε, έχουμε ξεκινήσει αλλά δεν βλέπω φως...... νομίζω πως αν βρω τρόπο να καθίσει έστω και μια φορά μετά δεν έχω πρόβλημα.. αλλά πρέπει να βρω τον τρόπο πρώτα...

ευχαριστώ πάντως..

καληνύχτα

popi

Link to comment
Share on other sites

Αστα και μένα κλαίει και δεν ξέρω τί να κάνω... σήμερα που τον πήγα στον παιδικό σταθμό μου είπαν πως υπάρχει πλαστική μικρή λεκάνη για νήπια, θα το δοκιμάσω και αυτό... έχει γεμίσει ο τόπος από ότι γιογιό μπορείς να φανταστείς .. με μουσική χωρίς μουσική.. σκαμπώ , κλασικά ..και αυτός τίποτα...

popi

Link to comment
Share on other sites

Αστα και μένα κλαίει και δεν ξέρω τί να κάνω... σήμερα που τον πήγα στον παιδικό σταθμό μου είπαν πως υπάρχει πλαστική μικρή λεκάνη για νήπια, θα το δοκιμάσω και αυτό... έχει γεμίσει ο τόπος από ότι γιογιό μπορείς να φανταστείς .. με μουσική χωρίς μουσική.. σκαμπώ , κλασικά ..και αυτός τίποτα...

 

τέτοι λεκάνη του πήρα κι εγω!!! Ειναι σαν μικρογραφια της δικης μας λεκανης!!!! λοιπόν εμεις απ το Σαββατο δεν φοραμε πανα!!!!!!! Τη πρωτη μερα, εζησα μια κολαση.... δεν ηθελε ουτε απ εξω απ τη τουαλετα να περασει! κατουρηθηκε 2-3 φορες, εκλαιγε, φωναζε βοηθεια, εκανε και κακακια, με παρακαλουσε για πανα...το καημενο, το λυπηθηκε η ψυχη μου, αλλα λεω ή τωρα ή ποτε. Απο χθες Κυριακή, είναι πιο συνεργασιμος, τουλαχιστον ερχεται για τσισα. Τον βαζω καθε δυο ωρες και κανει. Μεχρι στιγμης τα παμε καλα, μονο στα κακα μου τα χαλαει αλλα που θα παει!!!!

80ffc6ceff.png[/url]59b611aa66.png
Link to comment
Share on other sites

εμένα ακόμα δεν θέλει, και έχουμε ξεκινήσει από την κυριακή. Με το ζόρι τον έβαλα το πρωί στη μπανιέρα να κάνει τσίσα του αφού δεν ήθελε να τα κάνει στο γιογιό, και πάλι έκλαιγε.. ελπίζω να τα καταφέρουμε. Το βράδυ του φοράς πάνα? εγώ τώρα στην αρχή του φοράω ... αλλά δεν ξέρω αν είναι σωστό. Στον παιδικό σταθμό μου είπαν πως χθες επειδή του είπαν όταν θέλει τσίσα ή κακά να τους το πει δεν έκανε μέχρι που του έβαλαν την πάνα , το απόγευμα δηλαδή που τον πήρε η μαμά μου..

popi

Link to comment
Share on other sites

αΧ ΒΡΕ Ποπη...σε ταλαιπωρει το αγορι σου ετσι.;Ισως εμεις καθαρισαμε πιο ευκολα

επειδη δεν πηγαιναμε τοτε παιδικο ακομα ημασταν ολη την ωρα σπιτι...Θυμαμαι οτι

ηθελε να κατεβουμε να παιξουμε κατω και του ελεγα οτι αν δεν κανει τσισα δε μπορουμε

να κατεβουμε εκλαιγε χτυπιοτανε αυτος εγω ηρεμη του εξηγουσα απλως πως εχουν

τα πραγματα...τελικα εκατσε στο γιογιο εκανε λιγα χαρηκαμε ολοι πολυ,ειπαμε μπραβο του δωσα και μια καραμελιτσα και μετα ...γιναν ολα πολυ γρηγορα..

Κάθε φορά που θες να πας μπροστά.......πήγαινε πίσω και πάρε ΦΟΡΑ!!

 

Link to comment
Share on other sites

εμένα ακόμα δεν θέλει, και έχουμε ξεκινήσει από την κυριακή. Με το ζόρι τον έβαλα το πρωί στη μπανιέρα να κάνει τσίσα του αφού δεν ήθελε να τα κάνει στο γιογιό, και πάλι έκλαιγε.. ελπίζω να τα καταφέρουμε. Το βράδυ του φοράς πάνα? εγώ τώρα στην αρχή του φοράω ... αλλά δεν ξέρω αν είναι σωστό. Στον παιδικό σταθμό μου είπαν πως χθες επειδή του είπαν όταν θέλει τσίσα ή κακά να τους το πει δεν έκανε μέχρι που του έβαλαν την πάνα , το απόγευμα δηλαδή που τον πήρε η μαμά μου..

 

διαβασα οτι τα αγορακια τα βοηθα να κάθονται στην αρχή στο γιογιο όπως τα κορίτσια για να χαλαρωνουν. εγω έτσι τον ξεκίνησα και μετα τον σήκωσα όρθιο. πάνα του φοράω και το βράδυ και το μεσημέρι που πάει για ύπνο. δεν μπορεί να τη κόψει με μιας, βρε συ, σιγα σιγα, πρώτα κατα τη διαρκεια της μερας και μετα τη νυχτα. εξάλλου σκέψου οτι πολλά παιδάκια συνεχίζουν τη βραδυνή πάνα για πολύ καιρό αφου καθαρίσουν τη μέρα. Πατως πραγματικά σε καταλαβαίνω...κι εγω τα ίδια πέρασα και περνάω μη νομίζεις οτι είναι και πολύ συνεργάσιμος απλά εχει βελτιωθεί κάπως. Να τους πεις στον παιδικό να μη του λένε τίποτα,καλύτερα να κάνεις εσύ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΣΥ μια συνεννοηση μαζί του το πρωι και να τον αφήσεις με το σλιπάκι. Αν βραχεί βράχηκε, μπορεί να ντραπεί και να μη το ξανακανει, έχε στη τσαντούλα του και μια αλλαξια ρουχα καλού κακου. Αν θες τη γνώμη μου αν το χεις πάρει απόφαση για τη πάνα, βγάλτην και μην την ξαναφορέσεις παραμονο στον ύπνο, αλλιως και τον μπερδευεις και νιωθει οτι ανα πάσα στιγμη μπορει να την ξαναφορεσει. Καλό κουραγιο

80ffc6ceff.png[/url]59b611aa66.png
Link to comment
Share on other sites

Εμείς ξεκινήσαμε την Πέμπτη ,είχαμε 3 ατυχήματα αλλα έκτοτε φωνάζει τσίσα και τρέχουμε μαζι στο γιογιο.

Τα κακά όμως θέλει να του βάλω πάνα αλλιώς δεν τα κάνει με τίποτα.

Θα τον αφήσω 1-2 εβδομάδες και θα ξαναπροσπαθήσω για τα κακά και για την πάνα στον ύπνο την οπόια του την έβγαλα ακόμα γιατι δεν έχω πάρει κάλυμα για το κρεβάτι του.

Γιαννής 1/7/2006 + Νικόλας 20/10/2009

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...