Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

καλησπέρα σας,

το δικο μου πρόβλημα είναι το παρακάτω. θα εκτιμούσα αν κάποια μανούλα έχει αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο να μου δώσει προτάσεις..

στο γιο μου έχουμε περίπου 1 μήνα που κόψαμε την πάνα (3 ετών) πολύ εύκολα. μου πήρε μόνο 2 μέρες προσπάθεια και εκπαίδευση. απο τότε ούτε το βράδυ. και ενώ κάναμε τα κακά στη λεκάνη (1-2 φορές στην αρχή της εκπαίδευσης) ξαφνικά απέκτησε θέμα με τα κακά. τα κρατάει δεν τα κάνει ούτε θέλει πάνα, τι γιογιό δοκίμασα, τι όρθιος στη μπανιέρα τι στα χέρια μου λυγισμένος τιποτα.. και ο λόγος. .. δεν θέλει να λερωθεί... το λέει ξεκάθαρα το παιδί. αναγκαστηκά του βάζω υπόθετο την 3η ημέρα γιατί φοβάμαι για το έντερό του. αλλά δεν είναι λυση αυτή. έχω δοκιμάσει τα πάντα...ειλικρινά έχω στερέψει από ιδέες....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Είχαμε δοκιμάσει όλα τα κόλπα, όλα τα τρικ, όλες τις μεθόδους, γνωστές, άγνωστες, δοκιμασμένες, από γνωστούς, από το διαδίκτυο, από παντού. Είχαν προσπαθήσει και από το σταθμό, και το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο. Η πάνα σταθερή. Κατά καιρούς έκανε ακόμη και κακά στην τουαλέτα, άμέσως μετά όμως έκανε τσίσα στην πάνα ή στο βρακάκι - είχα κουραστεί να σφουγγαρίζω όλο το σπίτι συνεχώς.

Τελικά, χρειάστηκε να φτάσει 5 ετών για να βρούμε το κέντρο που της έκανε "αγωγή πάνας". Δεν ήξερα ότι υπάρχει τέτοιο πράγμα! Με εικόνες, της εξήγησαν όλη τη διαδικασία και... μέσα σε ελάχιστες μέρες σταμάτησαν τα ατυχήματα, ακόμη και το βράδυ!

hY5fp3.pngfNqvp3.png
Link to comment
Share on other sites

Είχαμε δοκιμάσει όλα τα κόλπα, όλα τα τρικ, όλες τις μεθόδους, γνωστές, άγνωστες, δοκιμασμένες, από γνωστούς, από το διαδίκτυο, από παντού. Είχαν προσπαθήσει και από το σταθμό, και το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο. Η πάνα σταθερή. Κατά καιρούς έκανε ακόμη και κακά στην τουαλέτα, άμέσως μετά όμως έκανε τσίσα στην πάνα ή στο βρακάκι - είχα κουραστεί να σφουγγαρίζω όλο το σπίτι συνεχώς.

Τελικά, χρειάστηκε να φτάσει 5 ετών για να βρούμε το κέντρο που της έκανε "αγωγή πάνας". Δεν ήξερα ότι υπάρχει τέτοιο πράγμα! Με εικόνες, της εξήγησαν όλη τη διαδικασία και... μέσα σε ελάχιστες μέρες σταμάτησαν τα ατυχήματα, ακόμη και το βράδυ!

 

πού είναι αυτό καλέ???????

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

Πειτε κ σε εμενα τι ειναι αγωγη πανας?

Για πειτε βρε κοριτσια.....εμεις το βραδυ εχουμε ενα θεματακι....κοιμαται τοσο βαρια που δεν γλιτωνουμε τα τσισακια...δεν προλαβαινω να πλενω ρουχα....

HApA.png?N5RO9MIf

 

eNortjKzUjI0MzS3sFSyBlwwFakC3Q,,30.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Από αυτά που μου είπανε στο κέντρο, της κάνανε κάτι παρόμοιο με αυτό που περιγράφεται στην ακόλουθη ιστοσελίδα:

http://www.ergotherapeia.com/activities.html

Θα ήθελα να το είχα διαβάσει από πριν, ώστε να είχα γλυτώσει χρόνια ταλαιπωρίας με τις αποτυχημένες προσπάθειες.

hY5fp3.pngfNqvp3.png
Link to comment
Share on other sites

Από αυτά που μου είπανε στο κέντρο, της κάνανε κάτι παρόμοιο με αυτό που περιγράφεται στην ακόλουθη ιστοσελίδα:

http://www.ergotherapeia.com/activities.html

Θα ήθελα να το είχα διαβάσει από πριν, ώστε να είχα γλυτώσει χρόνια ταλαιπωρίας με τις αποτυχημένες προσπάθειες.

 

πού είναι αυτό το κέντρο καλέ?

 

αυτό ρωτάμε.....

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

Το ότι δεν είχε βγάλει την πάνα μέχρι τα 5, μας είχε στερήσει από τους δημόσιους παιδικούς σταθμούς, καθώς τη θέλανε "καθαρισμένη", και τελικά ακόμη και από το νηπιαγωγείο, καθώς τη θέλανε να αυτοεξυπηρετείται. Τελικά αποδείκτηκε ότι η καθυστέρηση στο να βγάλει την πάνα ήταν μόνο ένα ακόμη (σύνηθες) σύμπτωμα της (ελαφριάς) διαταραχής αυτιστικού φάσματος (μας ταλαιπώρησαν με διάφορες άλλες άσχετες διαγνώσεις πιο πριν), και στο ιδιωτικό κέντρο για αυτιστικά παιδιά μας εξήγησαν ότι ήταν απλά ήταν θέμα λίγων ημερών το να της βγάλουν την πάνα και να της δώσουν την αυτοπεποίθηση που της έλειπε. Σημειώνω εδώ, ότι τα δημόσια αντίστοιχα κέντρα μου λέγανε ότι θα είχαν δυσκολία μαζί της και ίσως έπρεπε να τη βάλω σε σχολείο με άτομα με ειδικές ανάγκες, ενώ δεν είχε κανένα άλλο σοβαρό θέμα!

Το θέμα είναι πως η αγωγή πάνας με αυτό το δομημένο σύστημα θα έπρεπε να έχει διδαχτεί σε όλους τους παιδικούς σταθμούς, ώστε να μπορούν να βοηθήσουν όλα τα παιδιά να κατακτήσουν κι αυτή τη δεξιότητα. Μερικά είναι τυχερά και την αποκτούν με μεγαλύτερη ευκολία, τα υπόλοιπα θέλουν λίγη δουλίτσα παραπάνω. Είδα τρομερές αλλαγές στην κόρη μου μόλις κατέκτησε τη δεξιότητα αυτή, αρκεί να αναφέρω ότι σε τρεις μόλις μήνες εντάχθηκε κανονικά στο νηπιαγωγείο - ναι, αυτό που το Σεπτέμβριο δεν την ήθελε γιατί δεν μπορούσε να αυτοεξυπηρετηθεί!

hY5fp3.pngfNqvp3.png
Link to comment
Share on other sites

κι εμεις ακομα τη φοραμε την πάνα τη νύχτα, και η δικιά μου είναι κοντά 8 χρονών! Κοιμαται πολύ βαριά και νταουλια να παίζουν διπλα της δεν ξυπνάει με τιποτε. Έχει και κληρονομικότητα απο το μπαμπά της, δε μας βλεπω να την κοβουμε πριν τα 10... Ο παιδιατρας (αφού ξεψαχνίσαμε τα πάντα) μας είπε να το παρουμε αποφαση... Κι εμενα με ενδιαφερει αυτο το κέντρο...

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

κι εμεις ακομα τη φοραμε την πάνα τη νύχτα, και η δικιά μου είναι κοντά 8 χρονών! Κοιμαται πολύ βαριά και νταουλια να παίζουν διπλα της δεν ξυπνάει με τιποτε. Έχει και κληρονομικότητα απο το μπαμπά της, δε μας βλεπω να την κοβουμε πριν τα 10... Ο παιδιατρας (αφού ξεψαχνίσαμε τα πάντα) μας είπε να το παρουμε αποφαση... Κι εμενα με ενδιαφερει αυτο το κέντρο...

 

Δεν το κόβω όμως να μας λέει ποιο κέντρο είναι και πού είναι!!!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα ,εμενα ο γιος μου ειναι 2 χρ και5 μηνων.Το καλοκαιρι ειχαμε ξεκινησει μια χαρα ελεγε και τα τσισα και τα κακα.Η βλακεια μου ηταν που δεν εβγαλα εντελως την πανα ,αλλα τη φορουσαμε γιανα αποφυγουμε ατυχηματα που πολλες φορες συνεβαιναν.Καποια στιγμη δεν ηθελε με τιποτα το γιογιο του.Τι τουαλετες πηραμε ,τι καπακια ...τιποτα.Ακομα και τωρα κλαιει και οδυρεται.Τι να κανω???

Link to comment
Share on other sites

Δεν το κόβω όμως να μας λέει ποιο κέντρο είναι και πού είναι!!!

Καθώς όπως ανέφερα, το κέντρο που αναφέρομαι είναι ένα ιδιωτικό κέντρο για αυτιστικά παιδια, φοβάμαι ότι δεν είναι σκόπιμο να αναφέρω το όνομά του δημοσίως. Ωστόσο, αν κάποιος ενδιαφέρεται να το ψάξει λίγο περισσότερο, ευχαρίστως να του στείλω τα στοιχεία με ΠΜ.

hY5fp3.pngfNqvp3.png
Link to comment
Share on other sites

Είδα τρομερές αλλαγές στην κόρη μου μόλις κατέκτησε τη δεξιότητα αυτή

 

Και εγω αυτο πιστευω και λεω και ξαναλεω.Ειναι μια δεξιοτητα που δινει στα παιδια τρομερη αυτοπεποιθηση.

Μπραβο σας,τελος καλο ολα καλα λοιπον!

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ,εμενα ο γιος μου ειναι 2 χρ και5 μηνων.Το καλοκαιρι ειχαμε ξεκινησει μια χαρα ελεγε και τα τσισα και τα κακα.Η βλακεια μου ηταν που δεν εβγαλα εντελως την πανα ,αλλα τη φορουσαμε γιανα αποφυγουμε ατυχηματα που πολλες φορες συνεβαιναν.Καποια στιγμη δεν ηθελε με τιποτα το γιογιο του.Τι τουαλετες πηραμε ,τι καπακια ...τιποτα.Ακομα και τωρα κλαιει και οδυρεται.Τι να κανω???

 

Αυτο με ενδιαφερει και εμενα αν γνωριζει κανεις. Εχουμε βγαλει την πανα τελειως ξυπνιες. Παντου. Και στο σπιτι και εξω. Κανει απο γιογιο μεχρι τουαλετα και ακομα και στα χερια αμα την κραταω εξω στην φυση. Κραταει στεγνο το βρακακι της και εχουμε ελαχιστα εως και καθολου ατυχηματα. ΑΛΛΑ της εχω την πανα το βραδυ. Γιατι εκανα 2 -3 δοκιμες να της την βγαλω και δεν τα κρατησε στον υπνο της, τα καναμε λουτσα. Επιπλεον ΔΕΝ σηκωνεται να ουρησει σε γιογιο. Κοιματε βαρια και σηκωτη να την παρεις ειναι σαν λυποθημη. Δεν στεκεται να κατσει στο γιογιο μεσα στον υπνο της.

 

Με την παιδιατρο που ειχα κουβεντα μου ειπε ειναι πολυ νωρις για την βραδυνη πανα. Υπαρχει πιθανοτητα να μου πισωγυρισει και να εχουμε θεμα? Επαναλαμβανω μεσα στην μερα ΠΟΤΕ δεν φοραει πανα πουθενα. Και στον υπνο της την φοραω ΑΦΟΥ την παρει ο υπνος να μην την αισθανεται οταν παει να κοιμηθει. Ειμαστε 28 μηνων και την εχουμε κοψει απο 26.5.......αν καποιος γνωριζει ευχαριστω........

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με ενδιαφερει και εμενα αν γνωριζει κανεις. Εχουμε βγαλει την πανα τελειως ξυπνιες. Παντου. Και στο σπιτι και εξω. Κανει απο γιογιο μεχρι τουαλετα και ακομα και στα χερια αμα την κραταω εξω στην φυση. Κραταει στεγνο το βρακακι της και εχουμε ελαχιστα εως και καθολου ατυχηματα. ΑΛΛΑ της εχω την πανα το βραδυ. Γιατι εκανα 2 -3 δοκιμες να της την βγαλω και δεν τα κρατησε στον υπνο της, τα καναμε λουτσα. Επιπλεον ΔΕΝ σηκωνεται να ουρησει σε γιογιο. Κοιματε βαρια και σηκωτη να την παρεις ειναι σαν λυποθημη. Δεν στεκεται να κατσει στο γιογιο μεσα στον υπνο της.

 

Με την παιδιατρο που ειχα κουβεντα μου ειπε ειναι πολυ νωρις για την βραδυνη πανα. Υπαρχει πιθανοτητα να μου πισωγυρισει και να εχουμε θεμα? Επαναλαμβανω μεσα στην μερα ΠΟΤΕ δεν φοραει πανα πουθενα. Και στον υπνο της την φοραω ΑΦΟΥ την παρει ο υπνος να μην την αισθανεται οταν παει να κοιμηθει. Ειμαστε 28 μηνων και την εχουμε κοψει απο 26.5.......αν καποιος γνωριζει ευχαριστω........

Kοψαμε την ημερισια πανα ακριβως 2 ετων με σχεδον κανενα ατυχημα(ειχαμε ξεκινησει απο 18 μηνων σταδιακα ωσπου να μην βρεχει και λερωνει καθολου την πανα).

Ενα μηνα μετα και παρολο που η βραδινη πανα δεν ηταν ποτε στεγνη το πρωι, αποφασισα να του τη βγαλω.Ηταν βεβαια καλοκαιρι...

Αρχικα ειχα σκεφτει να περιμενω να παραμενει στεγνος οπως μου ελεγαν πολλοι και η παιδιατρος και μετα να τη βγαλω ομως διαπιστωσα οτι το βραδυ την περιμενε και εγω ηθελα να του τονισω οτι πανες τελος για εμας.Αφου δεν φορουσαμε τη μερα δεν ειχαμε καθολου πανες, παει και τελειωσε αυτο για εμας.Ετσι αποφασισα να κανω μια δοκιμη.Σε αυτη τη φαση λοιπον σε αντιθεση με την ημερισια ναι ,ειχαμε ατυχηματα αλλα δεν κρατησαν παραπανω απο 1 μηνα.

Εστρωνα ενα υποσεντονο κατω απο το σεντονι και ενα απο πανω ωστε σε περιπτωση που του εφευγαν να μην ειχα να αλλαξω και σεντονια.

Φροντιζα το γαλα να το δινω 1 ωρα πριν τον υπνο και να πηγαινει τουαλετα πριν κοιμηθει και αν ημουν ξυπνια 2 ωριτσες μετα τον σηκωνα για τσισα του.

Αυτο δεν κρατησε παραπανω απο ενα 2μηνο.Πλεον σχεδον ενα χρονο μετα δεν κανω τιποτα απο τα παραπανω και το παιδι εχει να εχει ατυχημα απο το καλοκαιρι.

Αν καποια μερα θεωρησω οτι εχει πιει πολλα υγρα τοτε και μονο τοτε τον σηκωνω να παμε τουαλετα.Διαφορετικα ή κρατιεται μεχρι το πρωι ή με φωναζει ή σηκωνεται και παει μονος του.

Φυσικα, πλεον απο τον Σεπτεμβρη ειμαστε στη φαση που αυτοεξυπηρετειται δλδ πηγαινει οποτε θελει μονος του,δεν μου το λεει καν και απλα τον βοηθαω μονο στο σκουπισμα αν προκετια για κακα.

Θα ελεγα μολις ανοιξει ο καιρος να δοκιμασεις διοτι εχω την αισθηση οτι με τη βραδινη πανα επαναπαυονται.Και σου ξαναλεω, εγω στεγνη πανα (περα απο το πολυ 2 φορες και αν) οταν αποφασισα να του τη βγαλω δεν ειχα δει.

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα,εχω 2 αγορια ο ενας ειναι 3μισι και ο αλλος 2.Ο μεγαλος εβγαλε τη πανα το καλοκαιρι αλλα απο τοτε εξακολουθει και φοραει πανα το μεσημερι και το βραδυ(ισως επειδη πινει υπερβολικα πολυ γαλα).Το θεμα ειναι οτι κατα τη διαρκεια της ημερας αλλαζουμε πανω απο τρια παντελονια διοτι οταν μου πει οτι θελει τσισα, το βρακακι του ειναι ηδη βρεγμενο.Ειναι λογικο μετα απο τοσο καιρο να εχουμε ακομα προβληματα;

Link to comment
Share on other sites

Αρα στην ουσια δεν εχετε ακομα αποκοπει απο την πανα...εφοσον το παδι ακομα δεν εχει αποκτησει το συντονισμο του να το πει με το να παει στην τουαλετα ή το γιο γιο σημαινει οτι ακομα δεν εχει τον ελεγχο.

Οταν λες οτι βγαλατε την πανα σε ποσο καιρο εκπαιδευσης την βγαλατε?Παρεμενε η πανα στεγνη πριν την βγαλετε?Στο ελεγε τοτε?Προλαβαινε τοτε δλδ και δεν προλαβαινει τωρα?

Το ρωταω αυτο διοτι αν αποφασισες μια μερα να του βγαλεις την πανα και να τον αφησεις με βρακακι για να εκπαιδευτει εγω θεωρω αυτη την πρακτικη βεβιασμενη και ακομα το παιδι δεν εχει ολοκληρωσει την εκπαιδευση του.Αν παλι το ειχε τοτε και απλα συμβαινουν καποια τυχηματα τωρα μπορει να ειναι ενα μικρο πισωγυρισμα που θα περασει γρηγορα.

Αλλα αν δεν το ειχε εξ αρχης τοτε ισως πρεπει νσ το παρεις το θεμα απο την αρχη δλδ να του υπενθυμιζεις σε τακτα διαστηματα οτι αν θελει τσισα πρεπει να πηγαινει στην τουαλετα και αν δε λεει ναι οταν τον ρωτας(κανενα σχεδον δε λεει)να τον πηγαινεις εσυ κοντα στο δυωρο ωστε να αρχισει σιγα σιγα να αποκτα τον ελεγχο.

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

Kοψαμε την ημερισια πανα ακριβως 2 ετων με σχεδον κανενα ατυχημα(ειχαμε ξεκινησει απο 18 μηνων σταδιακα ωσπου να μην βρεχει και λερωνει καθολου την πανα).

Ενα μηνα μετα και παρολο που η βραδινη πανα δεν ηταν ποτε στεγνη το πρωι, αποφασισα να του τη βγαλω.Ηταν βεβαια καλοκαιρι...

Αρχικα ειχα σκεφτει να περιμενω να παραμενει στεγνος οπως μου ελεγαν πολλοι και η παιδιατρος και μετα να τη βγαλω ομως διαπιστωσα οτι το βραδυ την περιμενε και εγω ηθελα να του τονισω οτι πανες τελος για εμας.Αφου δεν φορουσαμε τη μερα δεν ειχαμε καθολου πανες, παει και τελειωσε αυτο για εμας.Ετσι αποφασισα να κανω μια δοκιμη.Σε αυτη τη φαση λοιπον σε αντιθεση με την ημερισια ναι ,ειχαμε ατυχηματα αλλα δεν κρατησαν παραπανω απο 1 μηνα.

Εστρωνα ενα υποσεντονο κατω απο το σεντονι και ενα απο πανω ωστε σε περιπτωση που του εφευγαν να μην ειχα να αλλαξω και σεντονια.

Φροντιζα το γαλα να το δινω 1 ωρα πριν τον υπνο και να πηγαινει τουαλετα πριν κοιμηθει και αν ημουν ξυπνια 2 ωριτσες μετα τον σηκωνα για τσισα του.

Αυτο δεν κρατησε παραπανω απο ενα 2μηνο.Πλεον σχεδον ενα χρονο μετα δεν κανω τιποτα απο τα παραπανω και το παιδι εχει να εχει ατυχημα απο το καλοκαιρι.

Αν καποια μερα θεωρησω οτι εχει πιει πολλα υγρα τοτε και μονο τοτε τον σηκωνω να παμε τουαλετα.Διαφορετικα ή κρατιεται μεχρι το πρωι ή με φωναζει ή σηκωνεται και παει μονος του.

Φυσικα, πλεον απο τον Σεπτεμβρη ειμαστε στη φαση που αυτοεξυπηρετειται δλδ πηγαινει οποτε θελει μονος του,δεν μου το λεει καν και απλα τον βοηθαω μονο στο σκουπισμα αν προκετια για κακα.

Θα ελεγα μολις ανοιξει ο καιρος να δοκιμασεις διοτι εχω την αισθηση οτι με τη βραδινη πανα επαναπαυονται.Και σου ξαναλεω, εγω στεγνη πανα (περα απο το πολυ 2 φορες και αν) οταν αποφασισα να του τη βγαλω δεν ειχα δει.

 

Ριτα ειπα να ακολουθησω την συμβουλη σου τουλαχιστον αρχικα για τον μεσημεριανο υπνο. Υποσεντονο και να δω αν θα τα κρατησει. Αμ, δε.....τα κατουραει ολα. Δεν ξερω γιατι. Παει πιπι πριν τον υπνο στανταρ και κανει. Και μαλιστα το βραδυ την εχει στεγνη την πανα κανα 4ωρο και μετα κανει. Το μεσημερι γιατι πανω στο 2ωρο? Λογικα θα επρεπε να τα κραταει. Σκεφτηκα μηπως τα κανει μολις ξυπναει νομιζοντας πως της εχω πανα. Αλλα δεν θα το αισθανοταν? Αυριο λεω να της το πω κιολας. Δεν εχουμε πανα, κανουμε νανι και μολις σηκωθουμε πιπι, μπας αρχισει να το εμπεδωνει. Πως να παρω θαρρος για το βραδυ οταν μεσημερι τα κανει λουτσα στο 2ωρο?.....παντως ξυπνια ειναι αστερι. Σημερα μου ειπε κιολας μαμα πιπι κανα 2 φορες. Της εφυγε πολυ λιγο και ηρθε για να κανει στην τουαλετα.....Εχεις καμια συμβουλη?

 

ΥΓ: οταν σηκωνες τον μικρο να τα κανει το βραδυ δεν ξυπναγε? Εγω φοβαμαι οτι θα ξυπνησει και μετα ΔΕΝ θα ξανακοιματε........

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια.

Ο γιος μου είναι 25 μηνών και φοράει ακόμα την πάνα όλη την ημέρα. Οταν τον βάζω στο γιογιο του δεν θέλει με τίποτα και αρχίζει τα κλάματα. Του έχω πάρει το καθισματάκι της λεκάνης ..... εκεί καθεται (μόνο άν είναι να κάτσει κάποιος μαζί του) αλλά δεν κάνει τίποτα. Απλά τον βάζω για να συνιθήσει την ιδέα και να καταλάβει τι πρέπει να κάνει. Μου λεει "μαμά κακά" αλλά αφου τα έχει κάνει.:-( Τι πρέπει να κάνω για να καταλάβει ότι πρεπει να μου το λέει πριν :?:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια.

Ο γιος μου είναι 25 μηνών και φοράει ακόμα την πάνα όλη την ημέρα. Οταν τον βάζω στο γιογιο του δεν θέλει με τίποτα και αρχίζει τα κλάματα. Του έχω πάρει το καθισματάκι της λεκάνης ..... εκεί καθεται (μόνο άν είναι να κάτσει κάποιος μαζί του) αλλά δεν κάνει τίποτα. Απλά τον βάζω για να συνιθήσει την ιδέα και να καταλάβει τι πρέπει να κάνει. Μου λεει "μαμά κακά" αλλά αφου τα έχει κάνει.:-(Τι πρέπει να κάνω για να καταλάβει ότι πρεπει να μου το λέει πριν :?:

 

Ειμαστε ΑΚΡΙΒΩΣ στην ιδια φαση, μονο που ο δικος μου ειναι 27 μηνων. Θελω να ελπιζω, πως σιγα - σιγα και τωρα που θα αρχισει να ζεσταινει ο καιρος, θα βγαλουμε την πανα και θα επιχειρησουμε να ειμαστε μονο με κανονικο βρακακι και ισως ετσι ενδεχομενως να του αρεσει και να τα καταφερουμε κι εμεις. Ειναι μεγαλο μου ¨αγχος", να καθαρισει ευκολα ;).

Link to comment
Share on other sites

Ριτα ειπα να ακολουθησω την συμβουλη σου τουλαχιστον αρχικα για τον μεσημεριανο υπνο. Υποσεντονο και να δω αν θα τα κρατησει. Αμ, δε.....τα κατουραει ολα. Δεν ξερω γιατι. Παει πιπι πριν τον υπνο στανταρ και κανει. Και μαλιστα το βραδυ την εχει στεγνη την πανα κανα 4ωρο και μετα κανει. Το μεσημερι γιατι πανω στο 2ωρο? Λογικα θα επρεπε να τα κραταει. Σκεφτηκα μηπως τα κανει μολις ξυπναει νομιζοντας πως της εχω πανα. Αλλα δεν θα το αισθανοταν? Αυριο λεω να της το πω κιολας. Δεν εχουμε πανα, κανουμε νανι και μολις σηκωθουμε πιπι, μπας αρχισει να το εμπεδωνει. Πως να παρω θαρρος για το βραδυ οταν μεσημερι τα κανει λουτσα στο 2ωρο?.....παντως ξυπνια ειναι αστερι. Σημερα μου ειπε κιολας μαμα πιπι κανα 2 φορες. Της εφυγε πολυ λιγο και ηρθε για να κανει στην τουαλετα.....Εχεις καμια συμβουλη?

 

ΥΓ: οταν σηκωνες τον μικρο να τα κανει το βραδυ δεν ξυπναγε? Εγω φοβαμαι οτι θα ξυπνησει και μετα ΔΕΝ θα ξανακοιματε........

Κοιταξε νομιζω οτι ακομα δεν εχει την εγνοια οτι στον υπνο πρεπει να κρατιεται...ισως γιατι δεν το εκανες εξ αρχης.Εγω τη μεσημεριανη την εβγαλα ταυτοχρονα με την ημερισια.Πιστευω πως καλο θα ηταν πια να της το πεις μιας και ξερει καλα τι της λες αφου εχει καλο ελεγχο μεσα στη μερα και απο εκει και περα να περιμενεις καποια ατυχηματα.Μια ,δυο τρεις θα αρχισει να κρατιεται να εισαι σιγουρη.

Εγω παντως απο τοσα που ειχα ακουσει κρατησα τη γνωμη μιας φιλης μου που ελεγε ας τη βγαλει οποτε να ναι φτανει να μην τον καθυστερησω στην βραδινη γιατι μετα επαναπαυονται...

Καλη επιτυχια και υπομονη !Δεν εχεις να χασεις τιποτα να το δοκιμαζες τα μεσημερια θα αλλαζεις το πολυ πολυ ενα βρακακι και το υποσεντονο.

 

Οσο για το βραδυ για οσο τον σηκωνα αλλες φορες καταλαβαινε αλλα μετα κανονικα ξανακοιμοταν, αλλες φορες του ελεγα χαμηλοφωνα να κανει τσισα.

Πλεον αν χρειαστει(πολυ σπανια)να τον σηκωσω επειδη θεωρω οτι εχει πιει πολλααα υγρα τον σηκωνω κανονικα και παει περπατωντας στην τουαλετα.

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

ΑΖΙΑ και anastasia...να επιμεινετε...σε κανενα παιδι δεν αρεσει αρχικα να καθεται.Εννοειται πως δε θα θελουν και εννοειται οτι δεν εχουν συγχρονισμο αλλωστε δεν καταλαβιανουν τι τους λετε και τι περιμενετε να κανουν εκει που καθονται...θελει επιμονη και υπομονη μεχρι να γινει η αρχη.Και διαβαστε το θεμα αυτο για να μην επαναλαμβανομαστε.Εχει πολλες ενδιαφερουσες συμβουλες στις προηγουμενενες σελιδες και οτι νομιζετε οτι σας κανει εφαρμοστε το.Ολα αυτα που ρωτατε τα εχουμε πει.

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

σε μας συμβαίνει το εξής παράδοξο....

 

λέμε τα κακά μας, μου έστειλε μάλιστα η δασκάλα στον παιδικό σημείωμα ότι την φωνάζει για να τα κάνει, αλλά όχι τα τσίσα!

 

γιατί???????

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

Ε λογικο...τα κακα της τα κραταει και τα αντιλαμβανεται πιο ευκολα.Εγω οπως εχω ξαναπει οταν τον ξεκινησα προτιμησα να μαθουμε να κραταμε τα κακα πρωτα και σιγα σιγα ηρθε και ο συντονισμος για τα τσισα.

Πατε καλα!!

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ε λογικο...τα κακα της τα κραταει και τα αντιλαμβανεται πιο ευκολα.Εγω οπως εχω ξαναπει οταν τον ξεκινησα προτιμησα να μαθουμε να κραταμε τα κακα πρωτα και σιγα σιγα ηρθε και ο συντονισμος για τα τσισα.

Πατε καλα!!

 

Εμενα ειναι το αναποδο.....δεν θελει να κανει κακα και κανει τσισα...και κανει κακα το πρωι που εχει ακομα την βραδυνη πανα.....μπαχαλο?.....σκεφτομουν με βαση αυτο που ειπες μηπως την σηκωνα το βραδυ για πιπι και την κραταγα εγω στα χερια να κανει και δεν την εβαζα να καθετε.....μπας και γλιτωσω ετσι να ξυπναει..αυτο με καιει. Μην ξυπνησει και ΔΕΝ ξανακοιματε μετα.....

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...