Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

μπορει για καποιο λογο να το κανει επιτηδες για να τραβαει την προσοχη.

μπορει τωρα που ειναι καλοκαιρι να εχει αυξησει τα νερα που πινει κ να σου κανει ατυχηματα για λιγο καιρο μεχρι να ξαναφτιαξει την καινουργια της ρουτινα.

μπορει οντως και ειναι λογω μη τηρησης της ρουτινας της.

δεν ξερω, παρατηρησε την για καμια δυο μερες και μιας και ειναι μεγαλη ρωτα την μπας και σου πει γιατι το κανει αυτο

επισης μηπως θα ηθελε να εχει ενα νυχτερινο γιογιο στο δωματιο της για να πηγαινει μονη της?

τι να πω...κουραγιο μανουλα:?

 

Δεν αντέχω άλλο είμαι στα όρια να της ξαναβάλω πάνα για το βραδυνό ύπνο.Προχττές της έβαλα την Χιονάτη να κοιμηθεί μαζί της και είπαμε ότι θέλει να είναι στεγνό το κρεββάτι για να κοιμηθεί άνετα όλα ωραία και μια χαρά.Εχτές αποφάσισε ότι θέλει την Νταίζεη κατά τις 04:00 ήρθε μου έιπε ότι κατουρήθηκε και η Νταίζη θέλει να αλλάξουμε σεντόνια ξέρω ότι έχει μωράκια στο σχολείο καινούρια και απο ότι μου είπε η δασκάλα της τα αντιγράφει.:?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

αν δεις οτι το συνεχιζει μαλλον θα ηταν καλη ιδεα να της ξαναβαλεις για λιγο καιρο για καμια βδομαδα ισως μεχρι να της φυγει η "αντιγραφη"

οι δασκαλες σου ειπαν οτι θα περασει συντομα η οχι?

Link to comment
Share on other sites

Εμείς και σήμερα είχαμε ατύχημα στο σταθμό! Τσίσα αυτή τη φορά!!! Μου την έχει δώσει και η παιδίατρος η οποία μου λέει ότι αν δω ότι έχει πολλά ατυχήματα να της ξαναβάλω για να μη νιώθει άσχημα! Στο σταθμό πάντως μου λένε να το συνεχίσω!!!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

ααα και καλα στα λενε στο σταθμο! μην ακουω τετοια απτον παιδιατρο! αυτο ισχυει μονο σε περιπτωση που τα ατυχηματα ειναι το 80% και στην περιπτωση σας δεν νομιζω οτι ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα.Τα αποτελεσματα δεν εδειξαν τιποτα.Ολα καλα, μαλλον ηταν καποιος ερεθισμος στο πιπακι της.Κοψαμε και την αντιβιωση.ΟΛΑ ΚΑΛΑ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα, δεν ξέρω τι να κάνω είμαι σε τρομερό δίλλημα.Η μικρή πάλι κατουρήθηκε και το χειρότερο είναι ότι μου δίνει την εντύπωση ότι δεν το καταλαβαίνει αφού κοιμάται ανενόχλητη και την ξυπνάω εγώ να την κάνω μπανίο και να αλλάξω σεντόνια.Πως γίνεται όμως για 2περίπου μήνες να είχαμε ενα ατύχημα αραιά και που και τώρα κάθε βράδυ σχεδόν ???Δεν έχει αλλάξει τίποτα και στα του σπιτιού για να πω ότι την τάραξε.Το χειρότερο είναι ότι αγχώνομαι τώρα με τις διακοπές φεύγουμε την αλλά βδομάδα και δεν μπορώ να σκετομαι συνέχεια μήμπως κατουρήσει το κρεββάτι.:roll:Πάλι καλά θα παίζει πλυντήριο αλλά έλεος πια και στις διακοπές πλύσιμο και σίδερο συνέχεια.:-(:|

Link to comment
Share on other sites

Η μικρή πάλι χτες κατουρήθηκε στο σταθμό. Ρώτησα μια παιδίατρο για το αν είναι λογικό να έχει ατυχήματα και μου είπε: Αν έχει συχνά πρέπει να της ξαναβάλεις πάνα για να μη νιώθει άσχημα στο σταθμό!

 

Εγώ διαφωνώ 100% με αυτό ... η μικρή είναι τρισευτυχισμένη που φοράει βρακάκι ... είμαστε μόλις μία εβδομάδα που την κόψαμε και δε βλέπω το λόγο πραγματικά να την κάνω να αισθανθεί άσχημα φορώντας της ξανά πάνα σα να είναι πάλι μωρό !!!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Η μικρή πάλι χτες κατουρήθηκε στο σταθμό. Ρώτησα μια παιδίατρο για το αν είναι λογικό να έχει ατυχήματα και μου είπε: Αν έχει συχνά πρέπει να της ξαναβάλεις πάνα για να μη νιώθει άσχημα στο σταθμό!

 

Εγώ διαφωνώ 100% με αυτό ... η μικρή είναι τρισευτυχισμένη που φοράει βρακάκι ... είμαστε μόλις μία εβδομάδα που την κόψαμε και δε βλέπω το λόγο πραγματικά να την κάνω να αισθανθεί άσχημα φορώντας της ξανά πάνα σα να είναι πάλι μωρό !!!

 

οχι καλε !!!!

μην το κανεις αυτο, τοτε θα μπερδευτει εντελος το παιδι , ετσι το εκανα κ εγω, σταθμο με πανα, σπιτι χωρις , κ μου πηρε 3,5 μηνες

μονο αν στο πουν απο τον σταθμο, κ δεν την αναλαμβανουν, μονο τοτε, που αν διαβασα καλα εκει δεν εχουν προβλημα

οποτε μην αγχωνεσαι, ολα οκ

μια χαρα τα παει η μικρη μιας κ δεν θελει την πανα

λιγη υπομονη χρειαζεται:cool::cool::cool::cool::cool:

Link to comment
Share on other sites

εγω παρολο που 2 περιπου εβδομαδες δεν εχει κατουρηθει ποτε ( ουτε βραδυ) της φοραω σχεδον καθε φορα που βγαινουμε πανα βρακακι. δε την εμπιστευομαι ακομα αμα παμε πχ σε παιδοτοπο οτι θα μου τα πει. της φοραω ομως καμια φορα και πανα βρακακι στο σπιτι, μαλλον δε το θεωρει κατι διαφορετικο απο το βρακι ( πχ στο ενα ειμαι ασφαλης να κατουρησω στο αλλο οχι) και δε μου εχει κατουρηθει ποτε ουτε σπιτι ουτε εξω! να της το βγαλω τελειως τη μερα????κι αμα μου κατουρηθει σε κανα παιδοτοπο τι να κανω?( εκτος απο το να την αλλαξω εννοειται, ειναι ντροπη για ολους τους αλλους γονεις που εχουν εκει τα παιδακια τους κ παιζουν!!!!!)

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια πιστευω οτι ενα ατυχημα που κ που δεν ειναι λογος διακοπης.

συμφωνω με οσα εγραψε η αγγελακια

 

τωρα για τον παιδοτοπο που λες ειναι πιστευω το τελευταιο μερος που μπορεις να κοψεις την πανα-βρακακι γιατι εκει σχεδον παντα ξεχνιουνται με το παιχνιδι. αν δεις ομως οτι παρολο που το φοραει παραμενει στεγνη η σου ζηταει να παει τουαλετα, μπορεις να το βγαλεις αφοβα!

Link to comment
Share on other sites

εγω παρολο που 2 περιπου εβδομαδες δεν εχει κατουρηθει ποτε ( ουτε βραδυ) της φοραω σχεδον καθε φορα που βγαινουμε πανα βρακακι. δε την εμπιστευομαι ακομα αμα παμε πχ σε παιδοτοπο οτι θα μου τα πει. της φοραω ομως καμια φορα και πανα βρακακι στο σπιτι, μαλλον δε το θεωρει κατι διαφορετικο απο το βρακι ( πχ στο ενα ειμαι ασφαλης να κατουρησω στο αλλο οχι) και δε μου εχει κατουρηθει ποτε ουτε σπιτι ουτε εξω! να της το βγαλω τελειως τη μερα????κι αμα μου κατουρηθει σε κανα παιδοτοπο τι να κανω?( εκτος απο το να την αλλαξω εννοειται, ειναι ντροπη για ολους τους αλλους γονεις που εχουν εκει τα παιδακια τους κ παιζουν!!!!!)

 

το θέμα του παιδότοπου με απασχολεί κι εμένα. Αύριο θα πάμε σε παιδότοπο ... να της βάλω πάνα???

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Βερα μου, εγώ πιστεύω να μην της βάλεις πάνα

Εγώ τις προάλλες που πήγαμε στον παιδότοπο, της είπα να μου πει αν θέλει, διαφορετικά θα μας διώξουν και δεν θα μας αφήσουν να ξαναπάμε. Πραγματικά μπήκε στην διαδικασία και μου το είπε.

Πιστεύω ότι πρέπει να την εμπιστευτείς για να μπει και αυτή στην διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια συμφωνω με τη nirma να ξεανχωθητε εσεις και μετα τα παιδια σας.Και σιγα την ντροπη αν κατουρισει επανω του στον παιδοτοπο.Και αν κατουρισει επανω του σκουπισμα και αλαγμα με αλλα ρουχα που θα εχεις μαζι σου. Αν βγαζεται και βαζεται την πανα δεν θα μαθει καμια φορα να ελενχει της αναγκες του.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!

το δικο μας προβλημα ειναι το εξης. το μεσαιο μου κοριτσακι ειναι δυομιση χρονων. παει παιδικο σταθμο, κ εκει μας ειπαν να αρχισουμε τη διαδικασια για το κοψιμο της πανας. βαλαμε βρακακι, τη βραδινη πανα τη κραταμε. δεν εχει πει ουτε μιση φορα οτι θελει τσισα-κακα. ουτε μιση. πανε 2-3 βδομαδες, κ τπτ. καμμια προοδος. φετος παει στο βρεφικο τμημα, κ μας ειπαν οτι αν δεν αυτοεξυπηρετειται δεν θα παει στο νηπιακο φυσικα! δλδ θα μεινει με τα τραγουδακια κουπεπε κτλ. δεν θελω να παει πισω, να μεινει με τα μωρα, λογω αυτου του πραγματος.

πλεον οταν τη βαζουμε στη τουαλετα, σαν να στεναχωριεται παρα πολυ! μεχρι που κοκκινιζουν τα ματακια της, στραβωνει το στοματακι της, δειχνει εντονα οτι "ακομα κ αν θελω δεν λειτουργω"!! αυτο καταλαβαινω εγω.

να πω οτι στην αρχη δεν τη μαλωνα καθολου, πλεον ομως γινομαι εξαλλη, μιας κ ειμαι ολη την ωρα με τη σφουγγαριστρα στο χερι. κανει πολλα στη λεκανη, κ υστερα απο κανα 10λεπτο, κανει ακομα λιγα οπου βρισκεται...

αν μπορειτε πειτε καμμια ιδεα κ για τη περιπτωση μας!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αχ κοριτσι μου τι να πω, δυσκολη η περιπτωση σας!

κατα αρχας υπομονη και προσπαθησε να μην της φωναζεις η την μαλωνεις γιατι θα εχεις τα αντιθετα αποτελεσματα.

δοκιμασε να την εχεις χωρις βρακακι εντελως μηπως μετα απο καμια δυο μερες καλυτερευσουν τα πραγματα. επισης ισως αν ειχε ενα γιογιο παντα διπλα της να προλαβαινε να παει κ να κατσει πριν της φυγουν.

βοηθαει κ να της μιλησεις ισως με καποιο παραμυθακι.

ακομα και τα υπολοιπα παιδακια σου θα μπορουσαν να "μπουν" στην διαδικασια κ να την βοηθησουν.

κουραγιο κουραγιο κουραγιο μανουλα!

ειναι μια φαση που πρεπει να την περασετε για να φτασετε στον στοχο σας. ετσι κι αλλιως εχετε εναμιση μηνα μπροστα σας!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!

το δικο μας προβλημα ειναι το εξης. το μεσαιο μου κοριτσακι ειναι δυομιση χρονων. παει παιδικο σταθμο, κ εκει μας ειπαν να αρχισουμε τη διαδικασια για το κοψιμο της πανας. βαλαμε βρακακι, τη βραδινη πανα τη κραταμε. δεν εχει πει ουτε μιση φορα οτι θελει τσισα-κακα. ουτε μιση. πανε 2-3 βδομαδες, κ τπτ. καμμια προοδος. φετος παει στο βρεφικο τμημα, κ μας ειπαν οτι αν δεν αυτοεξυπηρετειται δεν θα παει στο νηπιακο φυσικα! δλδ θα μεινει με τα τραγουδακια κουπεπε κτλ. δεν θελω να παει πισω, να μεινει με τα μωρα, λογω αυτου του πραγματος.

πλεον οταν τη βαζουμε στη τουαλετα, σαν να στεναχωριεται παρα πολυ! μεχρι που κοκκινιζουν τα ματακια της, στραβωνει το στοματακι της, δειχνει εντονα οτι "ακομα κ αν θελω δεν λειτουργω"!! αυτο καταλαβαινω εγω.

να πω οτι στην αρχη δεν τη μαλωνα καθολου, πλεον ομως γινομαι εξαλλη, μιας κ ειμαι ολη την ωρα με τη σφουγγαριστρα στο χερι. κανει πολλα στη λεκανη, κ υστερα απο κανα 10λεπτο, κανει ακομα λιγα οπου βρισκεται...

αν μπορειτε πειτε καμμια ιδεα κ για τη περιπτωση μας!!!

 

Μην τη μαλώνεις!! Γλυκά εξήγησέ της ότι πρέπει να μη βρέχει το βρακάκι της για να πάει σχολείο με τα μεγάλα παιδάκια. Επίσης βρες κάτι να την επιβραβεύεις όταν κάνει τσίσα στην τουαλέτα. Εγώ πχ της δίνω αυτοκόλλητα και δούλεψε πολύ καλά (ένα για τα τσίσα και 2 για τα κακά).

 

Μην αγχώνεσαι ... είναι νωρίς ακόμα ... έχεις όλο το καλοκαίρι μπροστά σου ... τι να κάνεις? Τώρα αν δεν τα καταφέρετε και το παιδί δεν είναι έτοιμο μέχρι Σεπτέμβρη μη σκας ... δε μπορεί να ξεκινήσει πάλι στη βρεφική και να αλλάξει μετά? Ή πήγαινέ την αλλού που δε χρειαζεται να αυτοεξυπηρετείται για να κάνουν κάτι πιο σύνθετο από κούπεπε! Γιατί το να αυτοεξυπηρετείται τελείως πώς το εννοούν? Γιατί αν εννοούν να σκουπίζεται κιόλας μόνο του το βρίσκω πολύ δύσκολο από τώρα!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Βερα μου, εγώ πιστεύω να μην της βάλεις πάνα

Εγώ τις προάλλες που πήγαμε στον παιδότοπο, της είπα να μου πει αν θέλει, διαφορετικά θα μας διώξουν και δεν θα μας αφήσουν να ξαναπάμε. Πραγματικά μπήκε στην διαδικασία και μου το είπε.

Πιστεύω ότι πρέπει να την εμπιστευτείς για να μπει και αυτή στην διαδικασία.

 

Λοιπόν περάσαμε από τις 2:30 μέχρι τις 9:30 έξω και ήμασταν άψογες. 3 φορές τσίσα και τη μία μάλιστα μου τα είπε μόνη της. Και μάλιστα πήγαμε και πολλές ώρες σε παιδότοπο!!!!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

αχ μπραβο βερα! αυτα ειναι τελεια νεα!

 

η πιτσιρδελα μου σημερα κυκλοφορουσε ολη μερα γυμνουλα και κατα συνεπεια επαιρνε μονη της το γιογιο της και καθοτανε και εκανε και τσισα και κακα της χωρις να με φωναξει καθολου!

το σκαθαρι μου!

αυτα...παω για νανι φιλια κοριτσια

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια

κ εμενα ενω τα πηγαινε καλα αυτην την εβδομαδα τα εχει χαλασει παλι

δεν με αγχωνει ομως, ξερω οτι εχει παρει τον δρομο της, οπως κ να το κανεις τωρα το καλοκαιρι πινουν κ πολλα νερα χυμους,

κ ενω στο σπιτι μπορει να ξεφυγουν οταν ειναι εξω δεν φευγει τιποτα

κ χθες στον παιδοτοπο απο τις 7.30 μεχρι 10.30 (το ξενυχτησαμε παλι) ολα μια χαρα

 

 

αντε να ησυχασουμε ολες:wink:;-):wink:;-)

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ειμαι κι εγω πολυ χαρουμενη γιατι μερα με τη μερα γινεται σαν μεγαλο παιδι.Προχθες ειμασταν κατω στην αυλη για παιχνιδι εκανε τσισα και μετα ΚΑΚΑ.Εκανε κακα εξω στα χορτα!!!!Και χθες ειμασταν παλι εξω και οποτε ηθελε τσισα το ελεγε.Βλεπω ο χειμωνας να ειναι πολυ καλος.:P:p:p:p

Link to comment
Share on other sites

Μην τη μαλώνεις!! Γλυκά εξήγησέ της ότι πρέπει να μη βρέχει το βρακάκι της για να πάει σχολείο με τα μεγάλα παιδάκια. Επίσης βρες κάτι να την επιβραβεύεις όταν κάνει τσίσα στην τουαλέτα. Εγώ πχ της δίνω αυτοκόλλητα και δούλεψε πολύ καλά (ένα για τα τσίσα και 2 για τα κακά).

 

Μην αγχώνεσαι ... είναι νωρίς ακόμα ... έχεις όλο το καλοκαίρι μπροστά σου ... τι να κάνεις? Τώρα αν δεν τα καταφέρετε και το παιδί δεν είναι έτοιμο μέχρι Σεπτέμβρη μη σκας ... δε μπορεί να ξεκινήσει πάλι στη βρεφική και να αλλάξει μετά? Ή πήγαινέ την αλλού που δε χρειαζεται να αυτοεξυπηρετείται για να κάνουν κάτι πιο σύνθετο από κούπεπε! Γιατί το να αυτοεξυπηρετείται τελείως πώς το εννοούν? Γιατί αν εννοούν να σκουπίζεται κιόλας μόνο του το βρίσκω πολύ δύσκολο από τώρα!

 

τωρα που το ειπες κατι αναλογο κανει για τις αταξιες κ η τζο φροστ. καλη ιδεα!!

σημερα το αλλαξα το σκηνικο. εκανε δυο φορες κακα πανω της. τη μια την επιασα στις αρχες κ τρεξαμε στο μαγαζι να βρουμε τουαλετα, κ εκανε κανονικα, οκ. ψιλολερωθηκε. την αλλη τα εκανε κρυφα (κακα), κ οταν την εβαλα στο καθισματακι στο αυτ/το μου ειπε οτι θελει τσισα. ξανα επανω, τελικα τα ειχε κανει στο βρακακι. την επλυνα.

ολα αυτα χωρις να πω τπτ! κιχ! κ αφου την επλενα μπραβο κ μπραβο ημουν! (θα με περασει κ για χαζη..). το απογευμα ειπε μια φορα σε μενα οτι θελει τσισα (πρωτοφανες!), κ αλλη μια στη γιαγια της, αφου της ειπα το πρωι οτι απο σημερα δεν θα λεμε τπτ. κ να τα κανει, θα παμε θα τα σφουγγαριζουμε κ μιλια. ασχολιαστο θα περναει.

της εχω πει για τα μεγαλα παιδακια. εχουμε παει, κ η δασκαλα τη ξεναγησε στις τουαλετες. δεν συγκινειται.. ο μεγαλος μου παει σ'αυτη τη ταξη, κ εννοωντας αυτοεξυπηρετηση λενε να πηγαινει μονη της τουαλετα. απ'οτι μου εχει πει ο μεγαλος το συστημα ειναι τρωμε πρωινο κ παμε ολα με τη σειρα τουαλετα.

ευχαριστω που απαντησατε κοριτσια! ειμαι πολυ αγχωμενη, κ θελω πολυ να τα καταφερει! θελει να μεγαλωσει, το βλεπω γιατι προσπαθει να κανει δουλειες (κ καλα..).

Link to comment
Share on other sites

αχ μπραβο βερα! αυτα ειναι τελεια νεα!

 

η πιτσιρδελα μου σημερα κυκλοφορουσε ολη μερα γυμνουλα και κατα συνεπεια επαιρνε μονη της το γιογιο της και καθοτανε και εκανε και τσισα και κακα της χωρις να με φωναξει καθολου!

το σκαθαρι μου!

αυτα...παω για νανι φιλια κοριτσια

 

σαν ψεμματα μου φαινεται να φτασουμε κ εμεις σ'αυτο το σταδιο! μπραβο της πιτσιρδελας!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν σταματήσεις να τη μαλώνεις, της θυμίζεις συχνά να πάει για τσίσα και κακά και όταν τα κάνει την επιβραβεύεις ... σε λίγο καιρό θα είστε οκ. Ξεπέρασε ή κρύψε το άγχος σου γιατί το καταλαβαίνει και το εκμεταλλεύεται.

 

Εγώ με τη μικρή παρατήρησα ότι στην πάνα δε μου έχει αντιδράσει καθόλου ... ακριβώς απειδή δε με ένοιαζε και πολύ και δεν την πίεσα. Σε άλλα θέματα που είμαι αγχωμένη μου βγάζει αντίδραση.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Αν σταματήσεις να τη μαλώνεις, της θυμίζεις συχνά να πάει για τσίσα και κακά και όταν τα κάνει την επιβραβεύεις ... σε λίγο καιρό θα είστε οκ. Ξεπέρασε ή κρύψε το άγχος σου γιατί το καταλαβαίνει και το εκμεταλλεύεται.

 

Εγώ με τη μικρή παρατήρησα ότι στην πάνα δε μου έχει αντιδράσει καθόλου ... ακριβώς απειδή δε με ένοιαζε και πολύ και δεν την πίεσα. Σε άλλα θέματα που είμαι αγχωμένη μου βγάζει αντίδραση.

 

σωστα! κ ειμαι κ "εμπειρη" τρομαρα μου! θα το προσπαθησω κ ετσι.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...