Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

το σιγα σιγα συμφωνω με την σοφια!

εμας μας πηρε 3 μερες, αλλα συχνα πυκνα μετα απο αυτο ειχαμε ατυχηματα.

συνολικα μπορω να πω οτι στον ενα μηνα τα ατυχηματα μειωνονται στο 5-10%.

μην ξεχναμε οτι η συνολικη διαδικασια θα τελειωσει οταν το παιδι πηγαινει πλεον εντελως μονο του στην τουαλετα, αρα μπορει και να διαρκεσει απο 6 μηνες εως 2 χρονια (αναλογα την ηλικια κλπ)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

thanomanoula ποσο μηνων ειναι το παιδακι σου?

βερα δε νομιζω να εχει προβλημα εφοσον τα κακα τα κανει οταν επιστρεφει στο σπιτι. μπορει απλα να σου κανει πιο μεγαλη δοση αντι για πολλες και απο λιγα.

σοφια εφοσον την πονεσε η δυσκοιλιοτητα ειναι λογικο να φοβηθηκε. προσπαθησε να της λες συχνα οτι δεν θα πονεσει ξανα και να της δωσει αρκετα υγρα και λαχανικα.

τωρα για το πως ακριβως θα την πεισεις να κατσει παλι στο γιογιο δεν εχω κατι να σου προτεινω καθως δεν εχω σχετικη εμπειρια.

τελικα απο οτι καταλαβα, οσο πιο μεγαλο ειναι το παιδακι τοσο πιο δυσκολα το πειθεις να κανει την μεταβαση.

κουραγιο μανουλες! θετικη ενεργεια σας στελνω.

Link to comment
Share on other sites

protoula ευχαριστω για τη θετικη ενεργεια που μας στελνεις αλλα δεν βλεπω φως γιατι και χθες εβαλα στη μικρη υποθετο γλυκερινης για να κανει κακα και ολοι επιμενουν να τις βαζω μεσημερι και βραδυ πανα για να δουμε μηπως δεν θελει τη λεκανη.Δεν ξερω τι να κανω γιατι τα πηγαιναμε τοσο καλα και εκανε στην αρχη κακα στη λεκανη.Μακαρι να μην παει πολυ καιρο αυτο.:oops::oops::oops:

Link to comment
Share on other sites

ακριβως βερα

ειναι διδυμα κ τις ξεκινησα μαζι, η μια την εκοψε στην εβδομαδα κ κατι κ η αλλη οπως ακουσες, μαλλον δεν ηταν εντελως ετοιμη, αλλα δεν ηθελα να της βαλω πανα ξανα να μην βλεπει κ η αλλη....στο σταθμο βεβαια φορουσε το πρωι..τις τελευταιες 2 εβδομαδες βοηθησαν κ απο τον σταθμο κ ολα καλα τωρα...αν το παιδακι σου ειναι σπιτι δεν θα δυσκολευτεις γιατι δεν θα μπερδευτει οπως η δικια μου

οποτε μην αγχωνεσαι ολα θα πανε καλα

 

εγω πως γλυτωσα το εγκεφαλικο δεν ξερω.....

 

Δεν είναι στο σπίτι ... πάει σταθμό. Αλλά εκεί μου το ξεκίνησαν. Είναι η πιο μικρή και η μόνη που φοράει πάνα ακόμα και μου είπαν ότι επειδή βλέπουν ότι κάνει στη λεκάνη καλό είναι να τους πάω ένα βρακάκι. Τους πήγα και τώρα είμαστε 5μέρες μετά με τις 3 τελευταίες χωρίς ατύχημα. Μάλιστα πολλές φορές τα λέει μόνη της.

 

Δε θέλω να το ματιάσω γιατί η δικιά μου κάνει συχνά πισωγυρίσματα σε διάφορα πράγματα. Ας ελπίσουμε ότι θα συνεχίσουμε καλά. Στον ύπνο της φοράω και χτες ξύπνησε στις 6 για να κάνει τσίσα και ξανακοιμήθηκε!!!

 

Αυτό που με προβληματίζει πραγματικά είναι ότι στα κακά αν δεν της πω να κάνει δεν κάνει (ούτε και πάνω της βέβαια) .... τα κρατάει. Και η ποσότητα έχει μειωθεί πολύ (είχαμε πολύ καλό έντερο!). Θα δείξει ....

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

βερα δε νομιζω να εχει προβλημα εφοσον τα κακα τα κανει οταν επιστρεφει στο σπιτι. μπορει απλα να σου κανει πιο μεγαλη δοση αντι για πολλες και απο λιγα.

 

Το αντίθετο κάνει πολύ λίγο και πιο πολλές φορές. Η ποσότητα έχει μειωθεί ΠΑΡΑ πολύ. Είναι όμως νωρίς ακόμα για να κρίνω ...

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

thanomanoula ποσο μηνων ειναι το παιδακι σου?

 

 

Δεν είναι μηνών πια, είναι τριάμιση χρόνων το ζουζούνι μου. Και εντάξει για το βράδυ βρήκα κάποιες απαντήσεις αλλά αυτό με τα κακά του δεν μπορώ να το καταλάβω. Αν ξέρει κανείς θα ήταν μεγάλη βοήθεια. Φυσικά δεν τον πιέζω, όποτε μου ζητάει την πάνα του τη φοράω. Του είπα βέβαια κάποιες φορές να κάτσει να κάνει κακά στο γιο-γιο ή στη λεκάνη αλλά αφού αρνήθηκε, βάλαμε πάνα.

oUOXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τελικά είμαι τρελλά απογοητευμένη .Η μικρή μου απο τον Μάρτιο δεν φοράει πάνα την ημέρα και είναι περίπου 2μήνες που δεν φοράει πάνα και την νύχτα ,δυστυχώς όμως είναι τώρα μια περίοδος πάνω κάτω 10ημερών που έχουμε τρελλά ατυχήματα την νύχτα , την μια είπα είναι μικρή δεν πειράζει την άλλη είπα είναι άρρωστη δεν πειράζει βέβαια έχω παρατηρήσει ότι το κάνει μόνο στο σπίτι και κυρίως αν δεν έχει γίνει σωστά η ρουτίνα του ύπνου δηλ.μπανάκι ,γάλα ,τσισάκια και μετά ύπνος.Εχτές το βράδυ είχε κατουρήσει εκτός απο το κρεββάτι της και το πάτωμα με αποτέλεσμα να γλυστρήσει και εκείνη και εγώ και να πέσουμε κάτω να την μπανιαρίζω να σφουγγαρίζω και να αλλάζω σεντόνια στις 03:00 τα ξημερώματα.:mad::x:xΟταν όμως έχει τύχει να πάμε εκδρομούλα δεν έχει κανένα πρόβλημα και κανένα ατυχηματακι.Τι στο καλό είναι τόσο σίγουρη ότι θα την αλλάξω και δεν την νοίαζει!!!!@

Α ξέχασα να πω ότι επειδη ο μπαμπάς της την απείλησε ότι δεν ειναι αστείο ούτε παιχνίδι και αν ξανακατουρηθείς θα σε αφήσω έτσι η Κα κατουριέται και συνεχίζει και κοιμάται έτσι.:shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock:Είναι δυνατόν να μην το καταλαβαίνει :?:

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι στο σπίτι ... πάει σταθμό. Αλλά εκεί μου το ξεκίνησαν. Είναι η πιο μικρή και η μόνη που φοράει πάνα ακόμα και μου είπαν ότι επειδή βλέπουν ότι κάνει στη λεκάνη καλό είναι να τους πάω ένα βρακάκι. Τους πήγα και τώρα είμαστε 5μέρες μετά με τις 3 τελευταίες χωρίς ατύχημα. Μάλιστα πολλές φορές τα λέει μόνη της.

 

Δε θέλω να το ματιάσω γιατί η δικιά μου κάνει συχνά πισωγυρίσματα σε διάφορα πράγματα. Ας ελπίσουμε ότι θα συνεχίσουμε καλά. Στον ύπνο της φοράω και χτες ξύπνησε στις 6 για να κάνει τσίσα και ξανακοιμήθηκε!!!

 

Αυτό που με προβληματίζει πραγματικά είναι ότι στα κακά αν δεν της πω να κάνει δεν κάνει (ούτε και πάνω της βέβαια) .... τα κρατάει. Και η ποσότητα έχει μειωθεί πολύ (είχαμε πολύ καλό έντερο!). Θα δείξει ....

μην αγχωνεσαι, κ εγω ειχα τρελλαθει εντελος σκετος εφιαλτης ειχε γινει,

τα πισογυρισματα υπαρχουν αλλα εμεις σταθερες, εμενα η αλλη που τα εχει κοψει τωρα κ 3 μηνες κ παλι καποιες φορες της φευγουν...

στον υπνο αν βλεπεις οτι ξυπναει στεγνη για καμια βδομαδα βγαλε την πανα, βαλε υποστρωμα η αδιαβροχο σεντονι απο κατω. μην την αφηνεις το βραδυ με πανα οταν βρει τον ρυθμο της, κ οχι γαλα αργα , οσο μπορεις βεβαια γιατι οι δικες μου κοιμουνται αγκαλια με το μπουκαλι κ πρεπει να το κοψω...με τα κακακια μηπως ειχε πονεσει καποια στιγμη , δυσκοιλιοτητα? η διατροφη της ειναι καλη? χυμους πολλους να πινει ,μαλλον το φοβαται λιγο, μην σε ανησυχει θεμα χρονου ειναι κ αυτο, αν την καταλαβαινεις εκεινη την ωρα οτι μπορει να θελει κακα να την πηγαινεις εσυ τουαλετα, η να την βαζεις ανα διαστηματα να καθεται κ να λετε μαζι παραμυθια να ξεχνιεται, φτιαξε εσυ ενα παραμυθι με καποιο κοριτσακι που να εχει να κανει με την τουαλετα, τα παραμυθια για την εκπαιδευση της τουαλετας? εμενα μετα που της πηρα το παραμυθι αρχισα να βλεπω αλλαγη .

 

ολα καλα θα πανε θα δεις:lol:

Link to comment
Share on other sites

thanomanoula ποσο μηνων ειναι το παιδακι σου?

βερα δε νομιζω να εχει προβλημα εφοσον τα κακα τα κανει οταν επιστρεφει στο σπιτι. μπορει απλα να σου κανει πιο μεγαλη δοση αντι για πολλες και απο λιγα.

σοφια εφοσον την πονεσε η δυσκοιλιοτητα ειναι λογικο να φοβηθηκε. προσπαθησε να της λες συχνα οτι δεν θα πονεσει ξανα και να της δωσει αρκετα υγρα και λαχανικα.

τωρα για το πως ακριβως θα την πεισεις να κατσει παλι στο γιογιο δεν εχω κατι να σου προτεινω καθως δεν εχω σχετικη εμπειρια.

τελικα απο οτι καταλαβα, οσο πιο μεγαλο ειναι το παιδακι τοσο πιο δυσκολα το πειθεις να κανει την μεταβαση.

κουραγιο μανουλες! θετικη ενεργεια σας στελνω.

 

 

PROTOULA

νασαι καλα για τις συμβουλες σου σε ολες μας

πραγματι δινεις πολυ θετικη ενεργεια:-P:razz::-P:razz::-P

Link to comment
Share on other sites

μην αγχωνεσαι, κ εγω ειχα τρελλαθει εντελος σκετος εφιαλτης ειχε γινει,

τα πισογυρισματα υπαρχουν αλλα εμεις σταθερες, εμενα η αλλη που τα εχει κοψει τωρα κ 3 μηνες κ παλι καποιες φορες της φευγουν...

στον υπνο αν βλεπεις οτι ξυπναει στεγνη για καμια βδομαδα βγαλε την πανα, βαλε υποστρωμα η αδιαβροχο σεντονι απο κατω. μην την αφηνεις το βραδυ με πανα οταν βρει τον ρυθμο της, κ οχι γαλα αργα , οσο μπορεις βεβαια γιατι οι δικες μου κοιμουνται αγκαλια με το μπουκαλι κ πρεπει να το κοψω...με τα κακακια μηπως ειχε πονεσει καποια στιγμη , δυσκοιλιοτητα? η διατροφη της ειναι καλη? χυμους πολλους να πινει ,μαλλον το φοβαται λιγο, μην σε ανησυχει θεμα χρονου ειναι κ αυτο, αν την καταλαβαινεις εκεινη την ωρα οτι μπορει να θελει κακα να την πηγαινεις εσυ τουαλετα, η να την βαζεις ανα διαστηματα να καθεται κ να λετε μαζι παραμυθια να ξεχνιεται, φτιαξε εσυ ενα παραμυθι με καποιο κοριτσακι που να εχει να κανει με την τουαλετα, τα παραμυθια για την εκπαιδευση της τουαλετας? εμενα μετα που της πηρα το παραμυθι αρχισα να βλεπω αλλαγη .

 

ολα καλα θα πανε θα δεις:lol:

 

Το βράδυ νομίζω θα το αργήσουμε να τη βγάλουμε την πάνα! Δεν ξυπνάει στεγνή ... σπάνια. Απλά τα κάνει το πρωί και ξυπνάει από αυτό ... και μετά δεν ξανακοιμάται! Σήμερα ήταν βρεγμένη η πάνα της το πρωί αλλά έκανε και στο γιογιό. Πειράζει να αργήσω να κόψω τη βραδινή? δε νομίζω ότι είναι έτοιμη ακόμα!

 

Για το γάλα που λες νωρίς ειναι λίγο δύσκολο ειδικά τώρα το καλοκαίρι ... γιατί έχουμε διαδικασία ύπνου ... κάνουμε μπάνιο και μετά γάλα, παραμύθια και ύπνο! Αν δεν πάμε βόλτα μπορώ να τα κάνω αυτά ένα μισάωρο πιο νωρίς αλλά τώρα το καλοκαίρι την πηγαίνω βόλτες οπότε τα κάνουμε όταν γυρίσουμε και γρήγορα γ΄ρήγορα γιατί ειναι αργά και πρέπει να κοιμηθούμε (7 ξυπνάει για σταθμό).

 

Τώρα για τα κακά .... γενικά έχει συγκαεί και πονέσει αλλά αυτό απ' όταν είχε την πάνα και αυτό δεν την εμπίδιζε να τα κάνει στην πάνα. Η διατροφή της δεν είναι και τέλεια (δλδ φρούτα και λαχανικά δύσκολα τρώει) αλλά δεν είχαμε ποτέ πρόβλημα με το έντερο ... το αντίθετο θα έλεγα. Εγώ απλά φοβάμαι ότι φοβάται τόσο πολύ μη λερώσει το βρακάκι της που τα κρατάει ... παρόλο που ποτέ δεν την έχουμε μαλώσει ... αλλά δεν έχει κάνει και ποτέ κακά πάνω της με βρακί!!!!

 

Πάντως από αυτά που διαβάζω και ακούω νομίζω πάμε πολύ καλά (μην το ματιασω) ... 5 μέρες έχουμε κόψει την πάνα την ημέρα και δεν έχουμε ατυχήματα. Και στο ταξίδι το Σκ της έβαλα πάνα αλλά μου είπε κάποια στιγμή ότι θέλει τσίσα και σταματήσαμε με το αμάξι και έκανε!!!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το βράδυ νομίζω θα το αργήσουμε να τη βγάλουμε την πάνα! Δεν ξυπνάει στεγνή ... σπάνια. Απλά τα κάνει το πρωί και ξυπνάει από αυτό ... και μετά δεν ξανακοιμάται! Σήμερα ήταν βρεγμένη η πάνα της το πρωί αλλά έκανε και στο γιογιό. Πειράζει να αργήσω να κόψω τη βραδινή? δε νομίζω ότι είναι έτοιμη ακόμα!

 

Για το γάλα που λες νωρίς ειναι λίγο δύσκολο ειδικά τώρα το καλοκαίρι ... γιατί έχουμε διαδικασία ύπνου ... κάνουμε μπάνιο και μετά γάλα, παραμύθια και ύπνο! Αν δεν πάμε βόλτα μπορώ να τα κάνω αυτά ένα μισάωρο πιο νωρίς αλλά τώρα το καλοκαίρι την πηγαίνω βόλτες οπότε τα κάνουμε όταν γυρίσουμε και γρήγορα γ΄ρήγορα γιατί ειναι αργά και πρέπει να κοιμηθούμε (7 ξυπνάει για σταθμό).

 

Τώρα για τα κακά .... γενικά έχει συγκαεί και πονέσει αλλά αυτό απ' όταν είχε την πάνα και αυτό δεν την εμπίδιζε να τα κάνει στην πάνα. Η διατροφή της δεν είναι και τέλεια (δλδ φρούτα και λαχανικά δύσκολα τρώει) αλλά δεν είχαμε ποτέ πρόβλημα με το έντερο ... το αντίθετο θα έλεγα. Εγώ απλά φοβάμαι ότι φοβάται τόσο πολύ μη λερώσει το βρακάκι της που τα κρατάει ... παρόλο που ποτέ δεν την έχουμε μαλώσει ... αλλά δεν έχει κάνει και ποτέ κακά πάνω της με βρακί!!!!

 

Πάντως από αυτά που διαβάζω και ακούω νομίζω πάμε πολύ καλά (μην το ματιασω) ... 5 μέρες έχουμε κόψει την πάνα την ημέρα και δεν έχουμε ατυχήματα. Και στο ταξίδι το Σκ της έβαλα πάνα αλλά μου είπε κάποια στιγμή ότι θέλει τσίσα και σταματήσαμε με το αμάξι και έκανε!!!

 

η βραδυνη πανα κ εμενα δεν με αγχωνει τοσο, αν το πρωι ειναι ενταξει ολα,απλα εχε στο νου σου οταν την δεις κ ειναι ετοιμη , (το χειμωνα που θα ειστε κ πιο πολυ σπιτι) να την βγαζεις κ αυτν σιγα σιγα...η βραδυνη για εμενα ειναιτο τελευταιο,

μαλλον φοβηθηκε το μικρουλι, μην σε ανησυχει θελει υπομονη απο εσενα κ να την ρωτας αν θελει , σιγα σιγα θα πηγαινει θελει τον χρονο της...εμενα η μια που την εκοψε αμεσως, μολις ειχαμε βρει τον ρυθμο μας , κρυωσε

κ ειχε διαρεια,δεν πηγαινε για κακακια, ειχε φοβηθει, περασαν περιπου 10μερες μεχρι να καταλαβει οτι τωρα δεν ποναει οταν πηγαινουμε τουαλετα,

τα παιδια φοβουνται κ θυμουνται κατι που ηταν δυσαρεστο για αυτα,

 

θα δεις θα αρχισει μονη της οταν θα ειναι ετοιμη

μια χαρα τα παει.θα σου εγεγα να μην της βαζεις πανα στις εξοδους, αν μπορεις να το αντεξεις, απλα να εχεις μαζι γιογιο, κ να την ρωτας συνεχεια, τα παει πολυ καλα , δωσε της ανεξαρτησια στο θεμα, κ να εισαι σιγουρη οτι οταν δεν φορανε πανα κ τα ιδια τα παιδια το εχουν στο μυαλουδακι τους,

Link to comment
Share on other sites

η βραδυνη πανα κ εμενα δεν με αγχωνει τοσο, αν το πρωι ειναι ενταξει ολα,απλα εχε στο νου σου οταν την δεις κ ειναι ετοιμη , (το χειμωνα που θα ειστε κ πιο πολυ σπιτι) να την βγαζεις κ αυτν σιγα σιγα...η βραδυνη για εμενα ειναιτο τελευταιο,

μαλλον φοβηθηκε το μικρουλι, μην σε ανησυχει θελει υπομονη απο εσενα κ να την ρωτας αν θελει , σιγα σιγα θα πηγαινει θελει τον χρονο της...εμενα η μια που την εκοψε αμεσως, μολις ειχαμε βρει τον ρυθμο μας , κρυωσε

κ ειχε διαρεια,δεν πηγαινε για κακακια, ειχε φοβηθει, περασαν περιπου 10μερες μεχρι να καταλαβει οτι τωρα δεν ποναει οταν πηγαινουμε τουαλετα,

τα παιδια φοβουνται κ θυμουνται κατι που ηταν δυσαρεστο για αυτα,

 

θα δεις θα αρχισει μονη της οταν θα ειναι ετοιμη

μια χαρα τα παει.θα σου εγεγα να μην της βαζεις πανα στις εξοδους, αν μπορεις να το αντεξεις, απλα να εχεις μαζι γιογιο, κ να την ρωτας συνεχεια, τα παει πολυ καλα , δωσε της ανεξαρτησια στο θεμα, κ να εισαι σιγουρη οτι οταν δεν φορανε πανα κ τα ιδια τα παιδια το εχουν στο μυαλουδακι τους,

 

 

Στις εξόδους δεν της βάζω! Ούτε στις κούνιες, ούτε χτες στον παιδότοπο της έβαλα. Μόνο στο ταξίδι που πήγαμε για μπάνιο στο εξοχικό της έβαλα ...

 

Το θέμα είναι ότι όταν πχ την πάω κούνιες δε μπορώ να κουβαλάω και το γιογιο μαζί!!!! Αν θελήσει τσίσα πού θα την πάω???? Μέσα στις κούνιες?

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Στις εξόδους δεν της βάζω! Ούτε στις κούνιες, ούτε χτες στον παιδότοπο της έβαλα. Μόνο στο ταξίδι που πήγαμε για μπάνιο στο εξοχικό της έβαλα ...

 

Το θέμα είναι ότι όταν πχ την πάω κούνιες δε μπορώ να κουβαλάω και το γιογιο μαζί!!!! Αν θελήσει τσίσα πού θα την πάω???? Μέσα στις κούνιες?

με εκανες κ γελασα....

η φαση της πανας ειναι δυσκολη κ θελουν τα καημενα την βοηθεια μας, εγω προσωπικα το κραταω μαζι, υπαρχουν κ γιογιο που διπλωνουν κ τα παιρνεις μαζι σου στο mothercare γυρω στα 12 ε ,

δεν ντρεπομαι να το βγαλω σε καποια γωνιτσα αν χρειαστει, πριν μια εβδομαδα ειχαμε γαμο κ ειχα βαλει το γιογιο στην τουαλετα του κεντρου κ πηγαιναμε καθε τεταρτακι με εικοσαλεπτο μηπως κ θελαμε κατι...ειναι κουραστικο το ξερω κ πρεπει να εχεις εκει συνεχεια το μυαλο σου, αλλα δεν γινεται διαφορετικα, κ φαντασου οτι εγω τραβαω κ 2 παιδια μαζι,,,,

μην ντρεπεσαι να το κρατας , ειναι παιδακια κ οι περισσοτεροι το εχουν περασει αυτο...σκεψου το αποτελεσμα, μην την πισογυριζεις με την πανα..κρατα κ μια αλλαξια ρουχα μαζι,,,,

να ξερεις οτι ακομα κ να την κοψει εντελος, παλι ατυχηματα υπαρχουν κ μηνες μετα, να εισαι εφοδιασμενη παντα στις εξοδους για καλο κ για κακο, κ δες τα ολα πιο απλα..

 

μην αγχονεσαι κ θα δεις ποσο απλα ειναι ολα

Link to comment
Share on other sites

:wink:Κοριτσια το μυστηριο λυθηκε.Ουτε η δυσκιλιοτητα φταιει ουτε η τουαλετα ουτε το γιο-γιο φταιει μαλλον η ουρολοιμωξη.Πηγαμε σημερα στο γιατρο καναμε εξετασεις ουρων η γενικη ουρων βγηκε κανονικη και περιμενουμε την καλλιεργεια ουρων.Και το πιο σπουδαιο ειναι οτι σημερα εκανε παλι κακα στη λεκανη(αφου πηρε αντιβιωση););).

Link to comment
Share on other sites

Στις εξόδους δεν της βάζω! Ούτε στις κούνιες, ούτε χτες στον παιδότοπο της έβαλα. Μόνο στο ταξίδι που πήγαμε για μπάνιο στο εξοχικό της έβαλα ...

 

Το θέμα είναι ότι όταν πχ την πάω κούνιες δε μπορώ να κουβαλάω και το γιογιο μαζί!!!! Αν θελήσει τσίσα πού θα την πάω???? Μέσα στις κούνιες?

Θα συμφωνήσω με τη ποιο πάνω κοπέλα

μην ντρέπεσαι να κουβαλάς γιογιό μαζί σου

εμείς κόψαμε την πάνα μέρα νύχτα εδώ και δυο μήνες σχεδόν

 

και πριν 2-3 μέρες πήγα για καφέ σε μια φίλη μου

που έχει και εκείνη ένα αγοράκι σχεδόν 3 χρόνων

κουβαλούσα μαζί το γιογιό μιας κ τσισα δεν κάνει όρθιος δύστυχος :(

 

και δεν θελω να κατούρα σε οποία να είναι τουαλέτα καθιστός από θέμα μικρόβιων

 

τον κάθισα στο γιογιό :D:D:D:D

 

 

και μου λέει με υφακη κοροϊδευτικό

ο άντρας της κουβαλάτε γιογιό μαζί σας ?

τι άλλο θα δούμε,,,,,,

καλέ καθιστός κάνεις τσισα ιιιιιιιιιιιιι τι άντρας είσαι εσύ …..?

 

 

δεν έχασα λεπτό του απάντησα άμεσος:evil::evil:

ποιο άντρας από τον δικό σου που φωραει

ακόμη πάνα και χεζεται Πάνο του :twisted::twisted::twisted::twisted:

και είναι σχεδόν ένα χρόνο μεγαλύτερος από το δικό μου...;););)

γούρλωσε τα μάτια του

ξεροκαταπιεί κ μου Ζήτησε συγγνώμη

 

οχι δεν θα φορτώσω το παιδί μου ενοχές

επειδή κάποιος είναι ανεγκέφαλος και μπορεί να με κοροϊδέψει που καβαλάω μαζί μου γιογιό

:D:D:D:D

.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε κορίτσια εγώ έχω το εξής πρόβλημα. Με τα τσίσα δεν είχαμε κανένα πρόβλημα, από την πρώτη φορά που κατάφερε να τα κάνει στην λεκάνη, ενθουσιάστηκε και μου τα λέει κάθε φορά χωρίς κανένα ατύχημα. Από εκείνη την στιγμή θέλει να φοράει μόνο βρακάκι και ακόμα και σε ταξίδι τον αφήνω με το βρακάκι και απλά του το υπενθυμίζω συνέχεια (αν και δεν χρειάζεται γιατί μου τα λέει μόνος του).

Με τα κακά όμως έχουμε πρόβλημα. Δεν τα έχει κάνει ούτε μια φορά στην λεκάνη και περιμένει να βάλουμε την πάνα το βράδυ ή το πρωϊ πριν του βγάλω την πάνα για να τα κάνει. Ακόμα και κάποιες φορές που τον βλέπω ότι θέλει να κάνει κακά και του λέω πάμε τουαλέτα, αντιδρά και μόλις τον βάζω κόβεται και δεν κάνει τίποτα.

Τι του το συζήτησα, τι τον μάλωσα, τι του είπα ότι θα του πάρω τα βρακάκια του και θα του βάλω τις πάνες του μωρού αφού είναι και αυτός μωρό τίποτα.

Δεν ξέρω τι να κάνω. Έχετε καμιά ιδέα?

Αγχώνομαι και εγώ γιατί ξεκινάμε παιδικό τον Σεπτέμβριο και πρέπει να την κόψουμε τελείως

Link to comment
Share on other sites

Τελικά είμαι τρελλά απογοητευμένη .Η μικρή μου απο τον Μάρτιο δεν φοράει πάνα την ημέρα και είναι περίπου 2μήνες που δεν φοράει πάνα και την νύχτα ,δυστυχώς όμως είναι τώρα μια περίοδος πάνω κάτω 10ημερών που έχουμε τρελλά ατυχήματα την νύχτα , την μια είπα είναι μικρή δεν πειράζει την άλλη είπα είναι άρρωστη δεν πειράζει βέβαια έχω παρατηρήσει ότι το κάνει μόνο στο σπίτι και κυρίως αν δεν έχει γίνει σωστά η ρουτίνα του ύπνου δηλ.μπανάκι ,γάλα ,τσισάκια και μετά ύπνος.Εχτές το βράδυ είχε κατουρήσει εκτός απο το κρεββάτι της και το πάτωμα με αποτέλεσμα να γλυστρήσει και εκείνη και εγώ και να πέσουμε κάτω να την μπανιαρίζω να σφουγγαρίζω και να αλλάζω σεντόνια στις 03:00 τα ξημερώματα.:mad::x:xΟταν όμως έχει τύχει να πάμε εκδρομούλα δεν έχει κανένα πρόβλημα και κανένα ατυχηματακι.Τι στο καλό είναι τόσο σίγουρη ότι θα την αλλάξω και δεν την νοίαζει!!!!@

Α ξέχασα να πω ότι επειδη ο μπαμπάς της την απείλησε ότι δεν ειναι αστείο ούτε παιχνίδι και αν ξανακατουρηθείς θα σε αφήσω έτσι η Κα κατουριέται και συνεχίζει και κοιμάται έτσι.:shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock:Είναι δυνατόν να μην το καταλαβαίνει :?:

μπορει για καποιο λογο να το κανει επιτηδες για να τραβαει την προσοχη.

μπορει τωρα που ειναι καλοκαιρι να εχει αυξησει τα νερα που πινει κ να σου κανει ατυχηματα για λιγο καιρο μεχρι να ξαναφτιαξει την καινουργια της ρουτινα.

μπορει οντως και ειναι λογω μη τηρησης της ρουτινας της.

δεν ξερω, παρατηρησε την για καμια δυο μερες και μιας και ειναι μεγαλη ρωτα την μπας και σου πει γιατι το κανει αυτο

επισης μηπως θα ηθελε να εχει ενα νυχτερινο γιογιο στο δωματιο της για να πηγαινει μονη της?

τι να πω...κουραγιο μανουλα:?

Link to comment
Share on other sites

Το αντίθετο κάνει πολύ λίγο και πιο πολλές φορές. Η ποσότητα έχει μειωθεί ΠΑΡΑ πολύ. Είναι όμως νωρίς ακόμα για να κρίνω ...

εχεις δικιο ειναι νωρις

σου εχει μηπως μειωσει το φαγητο τωρα το καλοκαιρι? μηπως οφειλετε σε αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Το βράδυ νομίζω θα το αργήσουμε να τη βγάλουμε την πάνα! Δεν ξυπνάει στεγνή ... σπάνια. Απλά τα κάνει το πρωί και ξυπνάει από αυτό ... και μετά δεν ξανακοιμάται! Σήμερα ήταν βρεγμένη η πάνα της το πρωί αλλά έκανε και στο γιογιό. Πειράζει να αργήσω να κόψω τη βραδινή? δε νομίζω ότι είναι έτοιμη ακόμα!

Για το γάλα που λες νωρίς ειναι λίγο δύσκολο ειδικά τώρα το καλοκαίρι ... γιατί έχουμε διαδικασία ύπνου ... κάνουμε μπάνιο και μετά γάλα, παραμύθια και ύπνο! Αν δεν πάμε βόλτα μπορώ να τα κάνω αυτά ένα μισάωρο πιο νωρίς αλλά τώρα το καλοκαίρι την πηγαίνω βόλτες οπότε τα κάνουμε όταν γυρίσουμε και γρήγορα γ΄ρήγορα γιατί ειναι αργά και πρέπει να κοιμηθούμε (7 ξυπνάει για σταθμό).

 

Τώρα για τα κακά .... γενικά έχει συγκαεί και πονέσει αλλά αυτό απ' όταν είχε την πάνα και αυτό δεν την εμπίδιζε να τα κάνει στην πάνα. Η διατροφή της δεν είναι και τέλεια (δλδ φρούτα και λαχανικά δύσκολα τρώει) αλλά δεν είχαμε ποτέ πρόβλημα με το έντερο ... το αντίθετο θα έλεγα. Εγώ απλά φοβάμαι ότι φοβάται τόσο πολύ μη λερώσει το βρακάκι της που τα κρατάει ... παρόλο που ποτέ δεν την έχουμε μαλώσει ... αλλά δεν έχει κάνει και ποτέ κακά πάνω της με βρακί!!!!

 

Πάντως από αυτά που διαβάζω και ακούω νομίζω πάμε πολύ καλά (μην το ματιασω) ... 5 μέρες έχουμε κόψει την πάνα την ημέρα και δεν έχουμε ατυχήματα. Και στο ταξίδι το Σκ της έβαλα πάνα αλλά μου είπε κάποια στιγμή ότι θέλει τσίσα και σταματήσαμε με το αμάξι και έκανε!!!

δεν πειραζει καθολου!

αναμεσα στο γαλα και τα παραμυθια βαλτε μια επισκεψη στο γιογιο

φτου φτου κι εγω, οντως ειστε πολυ καλα!

μπραβο!

αγγελακια ευχαριστω για τα καλα σου λογια!:-D

Link to comment
Share on other sites

πωπω σοφια ευτυχως που βρηκατε τι εφταιγε!

τωρα πρεπει να πηγαινει συχνα για τσισα για να αδειαζει την κυστη της, σωστα?

μαμαλευτερακι συμφωνω μαζι σου!

dee & thanomanoula δυστυχως δεν εχω σχετικη εμπειρια με κακα σε μεγαλυτερα παιδακια κ δεν μπορω να βοηθησω:cry:

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο ειναι νωρις

σου εχει μηπως μειωσει το φαγητο τωρα το καλοκαιρι? μηπως οφειλετε σε αυτο?

 

Όχι!!! Κάθε άλλο .... έχει αυξηθεί τρελλά η όρεξή της... αφού φοβάμαι ότι θα μου μπουλουκέψει!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

δεν πειραζει καθολου!

αναμεσα στο γαλα και τα παραμυθια βαλτε μια επισκεψη στο γιογιο

φτου φτου κι εγω, οντως ειστε πολυ καλα!

μπραβο!

αγγελακια ευχαριστω για τα καλα σου λογια!:-D

 

Το γάλα πάει πακέτο με τα παραμύθια ... δλδ της διαβάζω παραμύθια καθώς πίνει το γάλα της!!!

 

Σήμερα είχαμε ατύχημα στο σταθμό. Έκανε τα κακά της πάνω της μου είπαν. Για τα τσίσα μου είπαν μια χαρά απλά μου φαίνεται πρέπει να έκανε και μία τσίσα πάνω της γιατί της είχαν αλλάξει 2 φορές βρακάκι!! Στεναχωρέθηκα λίγο να σας πω την αλήθεια μου .... γιατί ξεκινήσαμε πολύ καλά! Μας μάτιασα τελικά! Είναι να μην πω κάτι καλό για το παιδί μου ... αμέσως κάτι γίνεται!

 

Στο σπίτι δεν είχαμε ατυχήματα αλλά όλο τη ρωτάω αν θέλει τσίσα ή κακά και όλο όχι μου λέει και όταν πάμε τελικά κάνει! Είναι φυσιολογικό αυτό? Επίσης όταν θέλει δεν το λέει αλλά το καταλαβαίνω επειδή αρχίζει και βάζει το χέρι της εκεί .... αυτό πάλι τι είναι?

 

Επίσης όλο κλαίγεται ότι την ενοχλεί ο κωλαράκος της ... μπαίνει το βρακί μέσα και τέτοια!!!! Τι να πω ...

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

protoula τι να σου πω πρωτη φορα μας συμβαινει, μου ειπε η γιατρος πολλα υγρα.Ευτηχως περναει και αρχησε ξανα και παει τουαλετα και για κακα και τσισα.ΣΗΜΕΡΑ περιμενω την καλλιεργια ουρων και θα ξερουμε στα σηγουρα τι ειναι.

Link to comment
Share on other sites

χαχα βερα την ενοχλει το βρακακι ε? εμ τα παιδια θελουν να ειναι γυμνα ως επι το πλειστον!

ειναι φυσιολογικο αυτο που περιγραφεις. ε και τα ατυχηματα ειναι μεσα στο προγραμμα. συνηθως ξεχνιουνται κ στο παιχνιδι.

μην ξεχναμε οτι πρεπει να περασει καιρος μεχρι να συνηθισουν να εχουν στο νου τους την τουαλετα.

 

σοφια ολα καλα θα πανε. συντομα θα αναρρωσει το κοριτσακι σου.

 

εμεις χτες κατουρησαμε το μαξιλαρι μας! ξεχασα να την παω γιογιο πριν ανεβουμε στο κρεββατι κ η μικρη ηταν κομματια ολη μερα που ξεσαλωσε με τις ξαδερφες της και την ωρα που διαβαζαμε παραμυθια δεν τα προλαβε. το σκαθαρακι μου...πηγε στην τουαλετα κ εφερε το γιογιο να κατσει ετεροχρονισμενα, ειχε πολυ πλακα

Link to comment
Share on other sites

δεν πειραζει καθολου!

αναμεσα στο γαλα και τα παραμυθια βαλτε μια επισκεψη στο γιογιο

φτου φτου κι εγω, οντως ειστε πολυ καλα!

μπραβο!

αγγελακια ευχαριστω για τα καλα σου λογια!:-D

τιποτα κοπελα μου

νασαι καλα:-P:-P:-P

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...