Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καλησπέρα κι από εμένα!

 

Έχω μια κόρη 2,5 ετών και εδώ και 6μήνες και παραπάνω της έχω ένα γιογιο που το πρωί και το βράδυ (και κάποιες φορές μέσα στη μέρα) την έβαζα και καθόταν κι έκανε (τσίσα ή κακά). Επειδή το καλοκαίρι φέτος σκεφτόμουν στις διακοπές να βγάλουμε την πάνα της έχω κάνει πολύ προεργασία με λόγια, παραμύθια, επιβράβευση με αυτοκόλλητα κάθε φορά που κάνει κ.λ.π.

 

Η μικρή όμως ούτε κατά διάνοια δε μου λέει πριν τα κάνει. Επίσης πολλές φορές έχει κάνει κακά και αρνείται να την αλλάξεις και δεν το λέει. 2 απογεύματα την άφησα με βρακάκι και επειδή δεν πρόλαβε και τα έκανε στο πάτωμα (δεν τη μάλωσα καθόλου) απογοητεύτηκε και μετά δεν ήθελε βρακάκι. Την άφησα λοιπόν 1-2εβδομάδες όπου μου έλεγαν και στο σταθμό ότι είναι βρεγμένη η πάνα της ... κι έβλεπα κι εγώ ένα πισωγύρισμα. Δηλαδή ακόμα κάποιες φορές αρνιόταν να πάει στο γιογιο και τα έκανε στην πάνα. Ήταν πιο βρεγμένη η πάνα της κι από πριν το καλοκαίρι. Είπα λοιπόν ότι θα το ξαναπροσπαθήσω τον Αύγουστο.

 

Τώρα έγινε το εξής: Μου είπαν από το σταθμό την Τρίτη το μεσημέρι ότι γενικά είναι στεγνή η πάνα της εδώ και 2 μέρες και τα κάνει στην τουαλέτα και να τους πάω βρακάκι. Έβαλα στην τσάντα και σήμερα που πήγα να την πάρω μου την είχαν με βρακάκι! Μια χαρά μου λένε! εγώ όμως δεν το βλέπω έτοιμο το παιδί. Βέβαια το απόγευμα δεν είχαμε κανένα ατύχημα αλλά επειδή εγώ της έλεγα συνέχεια να πηγαίνει στο γιογιο. Μετά πήγαμε 2 ώρες βόλτα όπου της έβαλα πάνα και την έβρεξε τόσο πολύ που αναγκάστηκα να την αλλάξω έξω 2 φορές (την ενοχλούσε κιόλας). Αν την άφηνα με βρακάκι δλδ τι θα γινόταν?

 

Και το ερώτημά μου ειναι: "Μήπως τελικά το παιδί χαλαρώνει στην πάνα να τα κάνει επειδή νιώθει ασφάλεια και με το βρακάκι θα πηγαίνει πιο πολύ και ίσως αρχίσει να το λέει?" και "Τι να κάνω εγώ με το σταθμό? Να την αφήνω εκεί με βρακάκι που μου το είπαν και στο σπίτι αλλά στις βόλτες να της βάζω πάνα? Γιατί στις βόλτες αποκλείεται να κρατιέται. Αυτή ξεχνιέται με το παιχνίδι!" Μήπως μου απογοητευτεί πάλι το παιδί αν κατουρηθεί πάνω του ειδικά έξω ή στο σταθμό?

 

Sorry αν σας κούρασα! Το post μου είναι μπερδεμένο γιατί είμαι κι εγώ πολύ μπερδεμένη!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Και το ερώτημά μου ειναι: "Μήπως τελικά το παιδί χαλαρώνει στην πάνα να τα κάνει επειδή νιώθει ασφάλεια και με το βρακάκι θα πηγαίνει πιο πολύ και ίσως αρχίσει να το λέει?" και "Τι να κάνω εγώ με το σταθμό? Να την αφήνω εκεί με βρακάκι που μου το είπαν και στο σπίτι αλλά στις βόλτες να της βάζω πάνα? Γιατί στις βόλτες αποκλείεται να κρατιέται. Αυτή ξεχνιέται με το παιχνίδι!" Μήπως μου απογοητευτεί πάλι το παιδί αν κατουρηθεί πάνω του ειδικά έξω ή στο σταθμό?

 

Καλη μου να ξεμπερδευτεις για να ξεμπερδευτει και το παιδι...

Ακριβως αυτο θα γινει οπως το λες πιο πανω και θα δεις οτι οχι μονο θα συνεργαστει αλλα μετα απο λιγες μερες περιπου 1 βδομαδα θα στο λεει κιολας.

Δε θα τις ξαναφορεσεις πανα ουτε στη βολτα απλα θα περμενεις να τα κανει σπιτι για να βγειτε και θα τις το υπενθυμισεις μετα απο καποια ωρα.

Μην την πισωγυριζεις ,μιά πανα και μιά βρακι, δεν της κανεις καλο.

Ξερει πολυ καλα τη διαδικασια οπως φαινεται απλα λογικο ειναι οσο φοραει πανα να βολευεται.

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλη μου να ξεμπερδευτεις για να ξεμπερδευτει και το παιδι...

Ακριβως αυτο θα γινει οπως το λες πιο πανω και θα δεις οτι οχι μονο θα συνεργαστει αλλα μετα απο λιγες μερες περιπου 1 βδομαδα θα στο λεει κιολας.

Δε θα τις ξαναφορεσεις πανα ουτε στη βολτα απλα θα περμενεις να τα κανει σπιτι για να βγειτε και θα τις το υπενθυμισεις μετα απο καποια ωρα.

Μην την πισωγυριζεις ,μιά πανα και μιά βρακι, δεν της κανεις καλο.

Ξερει πολυ καλα τη διαδικασια οπως φαινεται απλα λογικο ειναι οσο φοραει πανα να βολευεται.

 

Δηλαδή ακόμα και τώρα την πρώτη εβδομάδα δλδ να τη βγάζω βόλτα με βρακάκι ή να αφήσω την πάνα στον ύπνο και στις βόλτες κάποιο διάστημα?

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Στον υπνο θα σου ελεγα να την αφησεις για αρχη την πανα εκτος και τη βλεπεις στεγνη το πρωι.Εμενα τη νυχτερινη την εκοψε 15 μερες μετα την ημερησια και του την εβγαλα ενω δεν ειχα δει πανα στεγνη το πρωι ποτε.Απλα βολευοταν οσο φορουσε πανα...λογικο!

Στη βολτα να της την βγαλεις απλα να της το υπενθυμιεις και να φροντιζεςι τις πρωτες μερες να ειναι κοντινες οι βολτες και παντα αφου τα εχει κανει σπιτι.

Εγω παντως θα σου ελεγα οταν βγαλεις την ημερησια πανα να το παρεις αποφαση και να μην την ξαναβαλεις για κανενα λογο.

 

Φυσικα ολα αυτα τα λεω σε σενα δεδομενου οτι το παιδι εχει περασει ικανοποιητικο διαστημα στο γιο γιο και ξερει τη διαδικασια οπως φαινεται.

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

Στον υπνο θα σου ελεγα να την αφησεις για αρχη την πανα εκτος και τη βλεπεις στεγνη το πρωι.Εμενα τη νυχτερινη την εκοψε 15 μερες μετα την ημερησια και του την εβγαλα ενω δεν ειχα δει πανα στεγνη το πρωι ποτε.Απλα βολευοταν οσο φορουσε πανα...λογικο!

Στη βολτα να της την βγαλεις απλα να της το υπενθυμιεις και να φροντιζεςι τις πρωτες μερες να ειναι κοντινες οι βολτες και παντα αφου τα εχει κανει σπιτι.

Εγω παντως θα σου ελεγα οταν βγαλεις την ημερησια πανα να το παρεις αποφαση και να μην την ξαναβαλεις για κανενα λογο.

 

Φυσικα ολα αυτα τα λεω σε σενα δεδομενου οτι το παιδι εχει περασει ικανοποιητικο διαστημα στο γιο γιο και ξερει τη διαδικασια οπως φαινεται.

 

Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου απλά το μόνο που φοβάμαι είναι μήπως η μικρή όντως δε μπορεί να κρατηθεί κι απλά επειδή τη βάζω πολύ συχνά στο γιογιό τυχαίνει και τα κάνει. Τη διαδικασία τη γνωρίζει αλλά πριν 2 εβδομάδες που την έβαλα 2 ημέρες με βρακάκι το απόγευμα έκανε τα τσίσα της στο πάτωμα όλες τις φορές!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγαπητη Βερα και σε ολες τις μανουλεςεγω καταλαβα οτι οταν θελεις να κοψεις την πανα την κοβεις μαχαιρι.Κι εγω σημερα την εβαλα πανα για να παμε βολτα κι οταν γυρισαμε σπιτι αντι να παει τουαλετα να κανει κακα τα εκανε στην πανα.Μου γυρισαν τα μυαλα μου.Απο αυριο κομενη και δεν θα τη βαλω ουτε στον μεσημεριανο υπνο(για τον βραδυνο θα δω)Ποσες μερες θα παρει? ΥΠΟΜΟΝΗ.:oops::oops::oops:

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά δεν ξέρω τι να υποθέσω με τη μικρή. Σήμερα ξύπνησε με πολύ βρεγμένη πάνα!!!! Και της έδωσα γάλα χωρίς να της έχω βγάλει την πάνα και έκανε και κακά ΧΩΡΙΣ να μου το πει... Δηλαδή αν της φορούσα βρακάκι θα μου τα έλεγε τα κακά?

 

Επίσης στις βόλτες βρε παιδιά δε μπορώ με τίποτα να έχω εμπιστοσύνη ακόμα! Ξεχνιέται με το παιχνίδι. Και αν γίνει μούσκεμα από τσίσα (ή κακά ακόμα χειρότερα) θα απογοητευθεί και θα προσβληθεί και θα με πάει πίσω ... έτσι πιστεύω. Ή ο πατέρας της που την πάει πολλές βόλτες και την έχει καβάλα μπορεί να τον κατουρήσει!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

μετα απο 3,5 μηνες εγινε το θαυμα, ξεμπερδεψαμε απο την πρωινη πανα , κ το βραδυ συχνα ειναι στεγνη

ναναι καλα κ οι δασκαλες του σταθμου , βοηθανε ολα τα παιδακια

τελικα αδικα αγχωνομαστε, οταν ειναι ετοιμα τα καταφερνουν

καλη επιτυχια σε ολες:)

Link to comment
Share on other sites

μετα απο 3,5 μηνες εγινε το θαυμα, ξεμπερδεψαμε απο την πρωινη πανα , κ το βραδυ συχνα ειναι στεγνη

ναναι καλα κ οι δασκαλες του σταθμου , βοηθανε ολα τα παιδακια

τελικα αδικα αγχωνομαστε, οταν ειναι ετοιμα τα καταφερνουν

καλη επιτυχια σε ολες:)

 

Μετά από 3,5 μήνες???????? Το είχες με βρακάκι 3,5 μήνες και είχατε ατυχήματα επί 3,5 μήνες??? Εχώ ήλπιζα σε 2-3 εβδομάδες να έχω ξεμπερδέψει ... έτσι έχω ακούσει τουλάχιστον!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλη μου να ξεμπερδευτεις για να ξεμπερδευτει και το παιδι...

Ακριβως αυτο θα γινει οπως το λες πιο πανω και θα δεις οτι οχι μονο θα συνεργαστει αλλα μετα απο λιγες μερες περιπου 1 βδομαδα θα στο λεει κιολας.

Δε θα τις ξαναφορεσεις πανα ουτε στη βολτα απλα θα περμενεις να τα κανει σπιτι για να βγειτε και θα τις το υπενθυμισεις μετα απο καποια ωρα.

Μην την πισωγυριζεις ,μιά πανα και μιά βρακι, δεν της κανεις καλο.

Ξερει πολυ καλα τη διαδικασια οπως φαινεται απλα λογικο ειναι οσο φοραει πανα να βολευεται.

 

 

Θα συμφωνήσω ότι το βασικότερο είναι να ξεμπερδευτούμε εμείς και μετά όλα θα γίνουν....

Εμείς την τελευταία εβδομάδα έχουμε κάνει φοβερές προόδους απλά γιατί της έδειξα εμπιστοσύνη και ενώ βγήκαμε βόλτα την άφησα με το βρακάκι. Πήγαινα και την ρωτούσα συνέχεια αν θέλει τσισα και κάποια στιγμή μου λέει ναι. Τώρα πλέον τα λέει μονη της.

Τώρα φοράμε πάνα μόνο στον ύπνο... αλλά φυσικά όταν ξυπνάει δεν είναι στεγνή.

Απλά θέλει τρέξιμο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμενα ειναι πρωτη μερα σημερα που ειναι ΤΩΡΑ αυτη τη στο κρεβατι της για τον μεσημεριανο υπνο της ΧΩΡΙΣ ΠΑΝΑ!!!!!!!.Εχω τρομερη αγωνια τι θα γινει.Εχω στρωσει βεβαια 2 προστατευτικα κατω απο το σεντονι της.:oops::oops::oops::oops::oops::oops:

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά μου λένε! εγώ όμως δεν το βλέπω έτοιμο το παιδί. Βέβαια το απόγευμα δεν είχαμε κανένα ατύχημα αλλά επειδή εγώ της έλεγα συνέχεια να πηγαίνει στο γιογιο. Μετά πήγαμε 2 ώρες βόλτα όπου της έβαλα πάνα και την έβρεξε τόσο πολύ που αναγκάστηκα να την αλλάξω έξω 2 φορές (την ενοχλούσε κιόλας). Αν την άφηνα με βρακάκι δλδ τι θα γινόταν?

 

Και το ερώτημά μου ειναι: "Μήπως τελικά το παιδί χαλαρώνει στην πάνα να τα κάνει επειδή νιώθει ασφάλεια και με το βρακάκι θα πηγαίνει πιο πολύ και ίσως αρχίσει να το λέει?" και "Τι να κάνω εγώ με το σταθμό? Να την αφήνω εκεί με βρακάκι που μου το είπαν και στο σπίτι αλλά στις βόλτες να της βάζω πάνα? Γιατί στις βόλτες αποκλείεται να κρατιέται. Αυτή ξεχνιέται με το παιχνίδι!" Μήπως μου απογοητευτεί πάλι το παιδί αν κατουρηθεί πάνω του ειδικά έξω ή στο σταθμό?

 

Sorry αν σας κούρασα! Το post μου είναι μπερδεμένο γιατί είμαι κι εγώ πολύ μπερδεμένη!

για ποιο λογο θεωρεις οτι δεν ειναι ετοιμο?

πρωτα θα εφαρμοσεις το συστημα τουαλετα η γιογιο στο σπιτι και μετα θα επεκταθεις στις βολτες

ακριβως οπως το λες

ναι

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου απλά το μόνο που φοβάμαι είναι μήπως η μικρή όντως δε μπορεί να κρατηθεί κι απλά επειδή τη βάζω πολύ συχνά στο γιογιό τυχαίνει και τα κάνει. Τη διαδικασία τη γνωρίζει αλλά πριν 2 εβδομάδες που την έβαλα 2 ημέρες με βρακάκι το απόγευμα έκανε τα τσίσα της στο πάτωμα όλες τις φορές!

αυτο ειναι λογικο απο την στιγμη που την μια ειναι με πανα και την αλλη χωρις.

θα περασετε απο αυτο το σταδιο καμια δυο βδομαδες μεχρι να στρωσει.

εχε υποψην σου οτι αρκετες φορες κανουν πισωγυρισμα, αλλα αυτο δεν ειναι λογος για να σταματησετε την προσπαθεια. ετσι κι αλλιως ειναι μεγαλη και μπορει μια χαρα να τα κραταει, αρκει να εκπαιδευτει να σκεφτεται οτι πλεον πρεπει να πηγαινει στο γιογιο.

μην ξεχναμε οτι τα μικρα μας μαθαινουν απο μωρα οτι η φυσικη αναγκη γινεται στην πανα, οτι ωρα τους ερθει και ειναι δυσκολο σε μεγαλη ηλικια να τους το ανεραισεις αυτο.

Link to comment
Share on other sites

μετα απο 3,5 μηνες εγινε το θαυμα, ξεμπερδεψαμε απο την πρωινη πανα , κ το βραδυ συχνα ειναι στεγνη

ναναι καλα κ οι δασκαλες του σταθμου , βοηθανε ολα τα παιδακια

τελικα αδικα αγχωνομαστε, οταν ειναι ετοιμα τα καταφερνουν

καλη επιτυχια σε ολες:)

 

μπραβο σας!

επιτελους τα καταφερατε κι ας ειχατε τοσες δυσκολιες!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω ότι το βασικότερο είναι να ξεμπερδευτούμε εμείς και μετά όλα θα γίνουν....

Εμείς την τελευταία εβδομάδα έχουμε κάνει φοβερές προόδους απλά γιατί της έδειξα εμπιστοσύνη και ενώ βγήκαμε βόλτα την άφησα με το βρακάκι. Πήγαινα και την ρωτούσα συνέχεια αν θέλει τσισα και κάποια στιγμή μου λέει ναι. Τώρα πλέον τα λέει μονη της.

Τώρα φοράμε πάνα μόνο στον ύπνο... αλλά φυσικά όταν ξυπνάει δεν είναι στεγνή.

Απλά θέλει τρέξιμο.

ακριβως οπως τα λες! αυτο ειναι και το μυστικο για το κοψιμο της πανας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμενα ειναι πρωτη μερα σημερα που ειναι ΤΩΡΑ αυτη τη στο κρεβατι της για τον μεσημεριανο υπνο της ΧΩΡΙΣ ΠΑΝΑ!!!!!!!.Εχω τρομερη αγωνια τι θα γινει.Εχω στρωσει βεβαια 2 προστατευτικα κατω απο το σεντονι της.:oops::oops::oops::oops::oops::oops:

ευχομαι να πανε ολα καλα;)

 

αν πηγε πριν κοιμηθει, θα ειστε χωρις ατυχημα στα σιγουρα!

Link to comment
Share on other sites

Εμάς σήμερα όλο ατυχήματα είχε στο σπίτι (την κράτησα σπίτι λόγω απεργίας). Όλες τις φορές στο πάτωμα το έκανε και δεν έδειχνε να τη νοιάζει κιόλας. Βέβαια πριν πάμε βόλτα ετυχε και έκανε και κακά και τσίσα στο γιογιό όταν την έβαλα (μάλιστα τσίσα μου έλεγε ότι δε θέλει αλλά της είπα να πιεστεί και έκανε τελικά!) οπότε την πήγα βόλτα με βρακάκι (1ωρίτσα) και ευτυχώς δεν είχαμε ατυχήματα! Έκανε τσίσα μόλις ήρθε!

 

Πώς τα βλέπετε?

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητη ΒΕΡΑ σιγα-σιγα ειναι αναλογα το παιδι, σε εμενα πηρε σχεδον μηνα και ακομα δεν εστρωσε καλα καλα.Εχθες το μεσημερι τελικα δεν τα εκανε σηκωθηκε πηγε τουαλετα και κατουρησε.Και απο σημερα ειπα να τη βγαζω εξω για βολτα χωρις πανα γιατι τοσο καιρο στο σπιτι τα πηγαινε καλα αλλα εξω ηταν με πανα:roll::roll:.Και ευχαριστω protoula την απαντηση επεσες μεσα.

Επεξεργάστηκαν by ΣΟΦΙΑ ΜΙΜ.
συμπληρωση κειμενου
Link to comment
Share on other sites

Εμείς σήμερα πήγαμε πολύ καλά. Όλες τις φορές στην τουαλέτα. Και βγήκαμε και βόλτα. Το μόνο που στο σταθμό τα κράτησε όλες τις ώρες ... δλδ έκανε ελάχιστα τσίσα απ' ότι μου είπαν και καθόλου κακά 8ώρες!!!!! Στο σπίτι έκανε κακά 3 φορές από λίγο ...

 

Βέβαια είμαστε ακόμα πολύ αρχή (τρίτη μέρα) και ακολούθησα και τη συμβουλή σας και την πήγα βόλτα χωρίς πάνα!

 

Αυτό που φοβάμαι εγώ ... είναι μήπως τα κρατάει τελικά και μου πάθει καμιά ζημιά!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμενα σημερα χαλια.Ειχε να κανει κακα απο προχθες,χθες τιποτα και σημερα τιποτα.Ξαφνικα το πρωι εκανε κατι λιγα σκληρα και τιποτα αλλο.Και το απογευμα της λεω να παει τουαλετα γιατι θα πηγαιναμε βολτα και αρχισε το μαρτυριο ΦΩΝΕΣ ΚΑΙ ΚΛΑΜΑΤΑ και ελεγε οτι ποναει ο ποπος της.Τελικα της εβαλα υποθετο γλυκερινης και εκανε αλλασυνεχιζει και λεει οτι τσουζει ο ποπος.ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ????:oops::oops::oops:

Link to comment
Share on other sites

Αχ και εγώ αυτό το πρόβλημα έχω..Τον παιδικό..Δεν θα μου τον πάρουν αν δεν κόψει την πάνα και δεν θα έχω τι να τον κάνω τώρα που θα γυρίσω στην δουλειά!!!!Αλλά εμένα...Τ Ι Π Ο Τ Α!!!!Ούτε τσίσα ούτε κακά στο γιο γιο..Το έχει βρεί σαν παιχνίδι και ..μόνο!!!Αποθηκεύει διάφορα εκεί αλλά...όχι αυτά που πρέπει..χαχαχαχα!!!Δοκίμασα να τον αφήσω και χωρίς βρακάκι αλλά...τα κρατάει και με το που του βάζω πάνα...τα αφήνει!!!Το πιο σημαντικό είναι πως δεν δείχνει κανένα ενδιαφέρον να την κόψει!!!Δεν θέλει??Δεν είναι έτοιμος??Δεν προσπαθώ αρκετά??Δεν ξέρω..Δεν θέλω και να τον πιέσω γιατί είναι που είναι μπουνταλάς(το μωρό μου)..δεν θα την κόψει Π Ο Τ Ε!!!!!!!

 

Το ότι τα κρατάει δεν είναι όμως κάτι θετικό? Σημαίνει ότι τα συνειδητοποιεί!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 3,5 μήνες???????? Το είχες με βρακάκι 3,5 μήνες και είχατε ατυχήματα επί 3,5 μήνες??? Εχώ ήλπιζα σε 2-3 εβδομάδες να έχω ξεμπερδέψει ... έτσι έχω ακούσει τουλάχιστον!

 

ακριβως βερα

ειναι διδυμα κ τις ξεκινησα μαζι, η μια την εκοψε στην εβδομαδα κ κατι κ η αλλη οπως ακουσες, μαλλον δεν ηταν εντελως ετοιμη, αλλα δεν ηθελα να της βαλω πανα ξανα να μην βλεπει κ η αλλη....στο σταθμο βεβαια φορουσε το πρωι..τις τελευταιες 2 εβδομαδες βοηθησαν κ απο τον σταθμο κ ολα καλα τωρα...αν το παιδακι σου ειναι σπιτι δεν θα δυσκολευτεις γιατι δεν θα μπερδευτει οπως η δικια μου

οποτε μην αγχωνεσαι ολα θα πανε καλα

 

εγω πως γλυτωσα το εγκεφαλικο δεν ξερω.....

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια, εμεις την πάνα τη βγάλαμε εύκολα όσον αφορά τα τσίσα, όμως αρνείται να κάνει κακά στο γιογιο. Όταν θέλει κακά μου ζητάει να του βάλω την πάνα, του τη βάζω, τα κάνει και τον αλλάζω. Πως θα τον πείσω ότι δεν τη χρειάζεται;

Επίσης, θέλω να ρωτήσω πως θα τη βγάλουμε και το βράδυ και σε ποια ηλικία;

oUOXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...