Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

γεια σας! εμενα ειναι 33 μηνών και πριν 2 μερες με ενημερωσαν απο τον παιδικο οτι ειναι καιρος να αρχισουμε την εκπαιδευση! και ετσι και εγινε και η αληθεια με βοηθουν αρκετα! δεν ξερω αν ειναι φυσιολογικο αλλα νομιζω φοβαται να κατσει και να κανει. του αγορασα και καθισματακι τουαλετας και γιογιο αλλα καθετε μερικα δευτερολεπτα και μετα μου λεει οτι τελειωσε χωρις να κανει κατι, με αποτελεσμα ουτε σε 5 λεπτα αργοτερα να τα κανει πανω του στο βρακακι! μηπως του δημιουργησα καμια φοβια αθελα μου? εχτες ηρθε η ωρα που ξερω οτι κανει κακα του και τον πηρα στην τουαλετα και τα κρατουσε και δεν καθοταν ουτε στο γιογιο ουτε στο καθισματακι με αποτελεσμα να τα κανει σαν στεκοταν! (οπως τα εκανε στο πανακι) εγω επειδη εκεινη την ωρα αγχωθηκα παρα πολυ τον πιεσα (μεγαλο λαθος μου) για να κατσει αλλα σταθηκε αδυνατον! ειναι φυσιολογικο αυτο? δεν εχω καμια αλλη βοηθεια στο σπιτι και φοβαμαι οτι δεν θα τα καταφερω! και για αυτο και αγχωνομαι.. μηπως ομως το μεταφερνω και αυτο στο παιδι μου? βασικα μονο εχτες εγινε αυτο που αγχωθηκα και τον πιεσα (ηταν και πολυ ασχημη μερα) την προηγουμενη μερα ειμουν πολυ χαλαρη και οταν τα κανει πανω του του λεω οτι δεν πειραζει και οτι την επομενη φορα θα τα καταφερουμε και οτι μαζι θα προσπαθησουμε και θα τα καταφερουμε... γενικα εχω υπομονη αλλα εχτες δεν ξερω τι επαθα!

φυσιολογικο στρες, μην εχεις τυψεις.

οχι καλε, απλα ειναι αγχωμενο κ το παιδακι σου

εχει μαθει να τα κανει ορθιος. το ιδιο εκανε κι η δικια μου και στην 4η μερα νομιζω τα εκανε καθιστη. ειχε ηδη συνηθισει τα τσισα και για τα κακα μια μερτα που παιζαμε στο γιογιο κουκλοθεατρο χαλαρωσε κ τα εκανε. απο τοτε μονο στο γιογιο παει.

οπλισου με νεα δυναμη και υπομονη και σιγα σιγα ολα θα γινουν. ετσι κι αλλιως δεν σημαινει οτι θα το μαθει σε μια βδομαδα μονο, μπορει να παρει κ παραπανω.

κουραγιο μανουλα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

babystar 1ον μην ξαναπεις οτι ειναι μικρο, μια χαρα ειναι ηλικιακα.

2ον το μωρακι σου παραειναι ετοιμο, δεν χρειαζεται να σου δειξει περισσοτερα στοιχεια, αυτα φτανουν κ περισσευουν!

3ον θεωρω οτι ειναι αρκετα μικρο για να πηγαινει γρηγορα στην τουαλετα για αυτο και προτεινω το γιογιο για αρχη.

ειναι πιο βολικο στο να καθεται και μπορεις να το μεταφερεις στα υπολοιπα δωματια του σπιτιου. αυτο πρεπει να το κανεις γιατι αν δεν ειναι σε σημειο που να το βλεπει στην αρχη θα το ξεχναει.

ατυχηματα θα εχεις, στο προγραμμα ειναι κι αυτα.

προσωπικα πιστευω οτι πρεπει να ξεκινησεις αμεσα γιογιο και να κυκλοφορειτε με βρακακι πλεον.

(δες και αυτο το ποστ http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=20508&page=13)

Καλη αρχη!

 

Protoula,

 

ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές, τις προτάσεις και το κουράγιο που μου έδωσες!!!Η αλήθεια είναι ότι δε διάβασα ακόμα ΟΛΟ το Link που μου έστειλες, αλλά θα το μελετήσω!!

 

Σήμερα έκανα μια φοβερή ανακάλυψη και αν μπορείς, πες μου τη γνώμη σου σε παρακαλώ...

 

Πήγαμε θάλασσα και την είχα γυμνή αρκετή ώρα και είδα ότι όταν ήθελε να κατουρήσει, έκανε το εξής: είπε "κακά", έπιασε το πιπάκι της και...κατούρησε!!!Με αυτή τη σειρά!!!Αυτό είναι καλό ή κακό??Θέλω να πω ότι εγώ νόμιζα ότι όταν λέει κακά, εννοεί μόνο το...σωστό, αλλά προφανώς εννοεί ΚΑΙ τα τσίσα, παρόλο που ΑΝ τη ΡΩΤΗΣΕΙΣ πού είναι τα τσίσα, δείχνει σωστά, όπως και όταν τη ρωτάς πού είναι τα κακά...

 

Ειλικρινά, δεν ξέρω...Εσύ τι λες???Εγώ μόλις κατούρησε της είπα, "έκανες τσίσα???"-έπρεπε να πω αυτό που είπε κι εκείνη, κακά???

 

Επίσης, για τα ατυχήματα, ειλικρινά, δεν αγχώνομαι καθόλου, έχω καθαρίσει κι έχω καθαρίσει (στο παρελθόν) ακαθαρσίες από τα κατοικίδια μου, το μωρό μου θα με ενοχλήσει????

 

Και πάλι ευχαριστώ!!

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Protoula, σ΄ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Τα έχω λίγο χαμένα είναι η αλήθεια με αυτό το θέμα. Το κοριτσάκι μου είναι 34 μηνών. Μια γνωστή μου βρεφονηπιοκόμος, με την οποία μίλησα πρόσφατα,μου είπε ότι έχω καθυστερήσει πολύ να την καθαρίσω και ότι θα έπρεπε να το είχα κάνει από πέρσι το καλοκαίρι, που ήταν δυο χρονών. Η παιδίατρός μας, όμως μας είχε τονίσει ότι θα έπρεπε να το επιχειρήσουμε μετά τα δυόμισι, οπότε περίμενα να ζεστάνει κι ο καιρός, για να βγάλουμε και τα χαλιά. Για να βγάλουμε την πάνα από τη βόλτα, κορίτσια, δε θα πρέπει πρώτα το παιδί να είναι σε θέση να πάει σε τουαλέτα; Εμείς προς το παρόν μόνο γιο-γιο χρησιμοποιούμε. Πάντως μετά πηγαίνουμε μαζί τα ούρα της στην τουαλέτα και τραβώντας το καζανάκι τα χαιρετάμε. Φοβάμαι ότι δε θα της αρέσει πολύ να πηγαίνει στην τουαλέτα,γιατί το γιο-γιο το έχουμε στο σαλόνι, οπότε ψιλοχαζεύει ή παίζει και δεν της φαίνεται η ώρα που ξοδεύει σ΄αυτό. Εσείς τι εμπειρίες έχετε; είναι εύκολη η μετάβαση από το γιο-γιο στην τουαλέτα;

Link to comment
Share on other sites

Η παιδίατρός μας, όμως μας είχε τονίσει ότι θα έπρεπε να το επιχειρήσουμε μετά τα δυόμισι, οπότε περίμενα να ζεστάνει κι ο καιρός, για να βγάλουμε και τα χαλιά.

 

Αυτό που ρωτάς, δεν ξέρω να στο απαντήσω...

 

Όμως, μου κάνει εντύπωση, γιατί η δικιά μας παιδίατρος μου είπε ότι περίπου από το χρόνο να κοιτάω για σημάδια και να την καθαρίσω όσο πιο νωρίς μπορώ...Αυτή λέει, τα καθάρισε και τα δυο της παιδιά, στο χρόνο...Αλήθεια?, ψέματα?, δεν ξέρω, αλλά όταν της είχα αναφέρει ότι λέει τα κακά, κάπου πριν 2-3 μήνες, μου είχε πει, "το καλοκαίρι να την καθαρίσεις..."

 

Ακόμα και σε αυτό τελικά, κάθε παιδίατρος, λέει τα δικά του...Δεν μπορούν τουλάχιστον να συννενοηθούν σε ΚΑΠΟΙΑ θέματα??χαχα!!

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Protoula,

 

ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές, τις προτάσεις και το κουράγιο που μου έδωσες!!!Η αλήθεια είναι ότι δε διάβασα ακόμα ΟΛΟ το Link που μου έστειλες, αλλά θα το μελετήσω!!

 

Σήμερα έκανα μια φοβερή ανακάλυψη και αν μπορείς, πες μου τη γνώμη σου σε παρακαλώ...

 

Πήγαμε θάλασσα και την είχα γυμνή αρκετή ώρα και είδα ότι όταν ήθελε να κατουρήσει, έκανε το εξής: είπε "κακά", έπιασε το πιπάκι της και...κατούρησε!!!Με αυτή τη σειρά!!!Αυτό είναι καλό ή κακό??Θέλω να πω ότι εγώ νόμιζα ότι όταν λέει κακά, εννοεί μόνο το...σωστό, αλλά προφανώς εννοεί ΚΑΙ τα τσίσα, παρόλο που ΑΝ τη ΡΩΤΗΣΕΙΣ πού είναι τα τσίσα, δείχνει σωστά, όπως και όταν τη ρωτάς πού είναι τα κακά...

 

Ειλικρινά, δεν ξέρω...Εσύ τι λες???Εγώ μόλις κατούρησε της είπα, "έκανες τσίσα???"-έπρεπε να πω αυτό που είπε κι εκείνη, κακά???

 

Επίσης, για τα ατυχήματα, ειλικρινά, δεν αγχώνομαι καθόλου, έχω καθαρίσει κι έχω καθαρίσει (στο παρελθόν) ακαθαρσίες από τα κατοικίδια μου, το μωρό μου θα με ενοχλήσει????

 

Και πάλι ευχαριστώ!!

μια χαρα της απαντησες! ναι εννοει και τα δυο. το "τσισα" ειναι μια πιο δυσκολη λεξη και το κακα το λενε πιο ευκολα. ειτε σου λεει κακα, ειτε γιογιο, ειτε απλα την βλεπεις να πιανει το πιπι της ειναι ενδειξη για γιογιο.

και ναι ειναι πολυ καλο σημαδι αυτο που περιγραφεις! αν την παρατηρησεις το κανει και στο σπιτι, απλα πρεπει να εχεις το νου σου 1-2 μερες για να καταλαβεις τα σημαδια της.

μια χαρα σας βρισκω, θα καθαρισετε πολυ ευκολα!:cool:

Link to comment
Share on other sites

Protoula, σ΄ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Τα έχω λίγο χαμένα είναι η αλήθεια με αυτό το θέμα. Το κοριτσάκι μου είναι 34 μηνών. Μια γνωστή μου βρεφονηπιοκόμος, με την οποία μίλησα πρόσφατα,μου είπε ότι έχω καθυστερήσει πολύ να την καθαρίσω και ότι θα έπρεπε να το είχα κάνει από πέρσι το καλοκαίρι, που ήταν δυο χρονών. Η παιδίατρός μας, όμως μας είχε τονίσει ότι θα έπρεπε να το επιχειρήσουμε μετά τα δυόμισι, οπότε περίμενα να ζεστάνει κι ο καιρός, για να βγάλουμε και τα χαλιά. Για να βγάλουμε την πάνα από τη βόλτα, κορίτσια, δε θα πρέπει πρώτα το παιδί να είναι σε θέση να πάει σε τουαλέτα; Εμείς προς το παρόν μόνο γιο-γιο χρησιμοποιούμε. Πάντως μετά πηγαίνουμε μαζί τα ούρα της στην τουαλέτα και τραβώντας το καζανάκι τα χαιρετάμε. Φοβάμαι ότι δε θα της αρέσει πολύ να πηγαίνει στην τουαλέτα,γιατί το γιο-γιο το έχουμε στο σαλόνι, οπότε ψιλοχαζεύει ή παίζει και δεν της φαίνεται η ώρα που ξοδεύει σ΄αυτό. Εσείς τι εμπειρίες έχετε; είναι εύκολη η μετάβαση από το γιο-γιο στην τουαλέτα;

συμφωνω απολυτα.

δεν ειναι απαραιτητο. αν πας καπου κοντα, κρατιεται απο μονο του το παιδι. μπορεις να παρεις μαζι σου το γιογιο αν πας πχ επισκεψη σε καποιο σπιτι. αν πας εξω υπαρχουν γιογιο φορητα με σακουλιτσες (δεν εχω αγορασει προσωπικα αλλα εχω διαβασει μανουλες που εχουν μεινει ευχαριστημενες)

καποιες μανουλες απλα τα κρατανε κ τα κανουν στην φυση.

μπραβο σας! αυτο πρεπει να κανεις! μολις δεις οτι εχει συνηθισει απολυτα το γιογιο θα αρχισεις να της λες για την τουαλετα. οτι τα τσισα κ τα κακα πανε εκει κανονικα κλπ. σιγα σιγα θα εκπαιδευτει κ στην τουαλετα. βοηθαει αν αγορασεις ενα καθισμα με σκαλακια να ανεβαινει μονη της.

αυτο δυστυχως δεν το γνωριζω (ακομα :P). θα σε βοηθησουν οι υπολοιπες μανουλες

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ρωτάς, δεν ξέρω να στο απαντήσω...

 

Όμως, μου κάνει εντύπωση, γιατί η δικιά μας παιδίατρος μου είπε ότι περίπου από το χρόνο να κοιτάω για σημάδια και να την καθαρίσω όσο πιο νωρίς μπορώ...Αυτή λέει, τα καθάρισε και τα δυο της παιδιά, στο χρόνο...Αλήθεια?, ψέματα?, δεν ξέρω, αλλά όταν της είχα αναφέρει ότι λέει τα κακά, κάπου πριν 2-3 μήνες, μου είχε πει, "το καλοκαίρι να την καθαρίσεις..."

 

Ακόμα και σε αυτό τελικά, κάθε παιδίατρος, λέει τα δικά του...Δεν μπορούν τουλάχιστον να συννενοηθούν σε ΚΑΠΟΙΑ θέματα??χαχα!!

σας παραθετω απο το εξαιρετικο blog http://freediaperbabies.blogspot.com/

η κοπελα εχει κανει απιστευτο ψαξιμο σχετικα με την εκπαιδευση στο γιογιο.

... Σε μια ήρεμη κοιλάδα κοντά στο Τάος, η συγγραφέας & ψυχολόγος Linda Sonna προκαλεί τον μεγάλο γκουρού των μωρών, τον παθολόγο Barry Brazelton & τους εταιρικούς χορηγούς του σχετικά με το θέμα της εκπαίδευσης τουαλέτας. Η διαφωνία δεν έγγυται στο "εάν" αλλά στο "πότε". Στο νέο της βιβλίο "Early-Start Potty Training," (η πρόωρη έναρξη εκπαίδευσης τουαλέτας) η Sonna, που έχει γράψει αρκετά βιβλία για γονείς με παιδιά κάθε ηλικίας, υποστηρίζει πως οτιδήποτε καθιερωμένο μας έχουν έχουν πει για το πότε πρέπει ν αρχίζει η εκπαίδευση της τουαλέτας είναι ...(βάλτε εδώ όποιο κοσμιτικό επίθετο σας ταιριάζει!), που αποσκοπεί στο να μας κάνει να αγοράζουμε πάνες μιας χρήσης για ένα ακόμα μεγαλύτερο χρονικό διάστημα.

"Η έννοια ότι όσο αργότερα γίνεται η εκπαίδευση τόσο το καλύτερο, έχει επιβληθεί από παιδιάτρους που εκπροσωπούν τη βιομηχανία από το 1960", γράφει η Sonna. «Η καθυστέρηση αποτελεί όφελος για την εταιρική κατώτατη γραμμή των πωλήσεων. Η αλήθεια για τη δυνατότητα των νηπίων και των μωρών ώστε να μάθουν να χρησιμοποιούν το γιο-γιο είναι ίσως ένα από τα καλά-κρατημένα μυστικά στην Αμερική.»

Η Sonna μελέτησε την εργασία του Δρ Benjamin Spock που έγραψε τις Βρεφικές Βίβλους της δεκαετίας του '40 και της δεκαετίας του '50 καθώς & εκείνους (παραγωγής pampers) του Brazelton, «ενός καθηγητή του Χάρβαρντ που εξελίχθηκε σε αστέρι της ενημέρωσης.»

« Ο Spock επαναλάμβανε πως όσο νεώτερα τα παιδιά, τόσο το καλύτερο, θεωρούσε τους 14 μήνες ήδη αργά για την εκπαίδευση» λέει η Sonna. «Το 1961 όλα άλλαξαν και Ο Spock άρχισε να παραθέτει τα ρητά του Brazelton. Αυτή ήταν η χρονιά που ο Brazelton υπέγραψε με την Procter

& Gamble. Βγήκε & είπε ότι ήταν σκληρό να εκπαιδεύονται τα μωρά πολύ νωρίς.». Η Sonna λέει επίσης ότι με την παραγωγή και το μάρκετινγκ των ακόμα μεγαλύτερων μεγεθών πάνας, οι εμπειρογνώμονες αξίωναν ότι ακόμη και 3 , 4 - και 5 χρονών παιδια μπορούν να παραμείνουν ανεκπαίδευτα εάν δεν έχουν καταδείξει εκείνη την «μυστήρια κατάσταση ετοιμότητας.» «Η γνώση ότι είναι δυνατό να εκπαιδευτούν νωρίς έχει ξαφνικά ξεχαστεί εντελώς» λέει η Sonna. «Τα μωρά γεννιούνται σηματοδοτόντας τις ανάγκες τους, όπως ακριβώς κάνουν όταν είναι πεινασμένα. Για σκεφτείτε το. Το να δώσει σήμα ότι είναι η στιγμή να κάνει την ανάγκη του είναι εργαλείο επιβίωσης για ένα μωρό. Τα βρέφη χρειάζονται να είναι σ ένα ζεστό & στεγνό μέρος με τους άλλους. Εάν ήταν να είναι πάντα βρεμένα, αυτό δε θα συνέβαινε. Εξαρτάται από μας να μάθουμε να διαβάζουμε τα σήματα τους.»

Link to comment
Share on other sites

Θα σας παραθέσω μια σελίδα με ένα βίντεο από τη συνέντευξη ενός κορυφαίου ψυχιάτρου εδώ στην Ελλάδα οπού εκτός των άλλων πολύ σημαντικών θεμάτων που ανέπτυξε, μιλάει και για το θέμα της εκπαίδευσης των παιδιών στη τουαλέτα. Είναι φανταστικό το βίντεο και αξίζει να το δείτε όλο. Μας το πρότεινε η yogamama σε ένα άλλο θέμα του φόρουμ και εγώ προσωπικά, την ευχαριστώ πάρα πολύ. Μακάρι να το είχα δει πολύ καιρό πριν.

 

Μετά από αυτό, άλλαξα αρκετά τη συμπεριφορά μου προς το παιδί μου και σταμάτησα να είμαι επιτακτική μαζί του. Όσο για την τουαλέτα, την πηγαίνω λέγοντας της ότι πάμε να ταΐσουμε τα ψαράκια. Δε ξέρω κατά πόσο θα κρατήσει αυτή η χαρά της με τα ψαράκια αλλά για την ώρα, έχει επιτυχία.

 

Ο ψυχίατρος Ματθαίος Γιωσαφάτ σε αυτό το βίντεο λέει πως δε πρέπει να πιέζουμε καθόλου τα παιδιά για να καθαρίσουν και ούτε να τους περνάμε την ιδέα ότι η αφόδευση και η ούρηση είναι κάτι αηδιαστικό που βρωμάει και λερώνει, γιατί τα τσισα και τα κακά είναι το μοναδικό πράγμα που μπορούν να παράγουν τα παιδιά μας και είναι πολύ σημαντική η ύπαρξη τους για αυτά.

 

Από αυτό μου ήρθε και η ιδέα με τα ψαράκια. Σκέφτηκα πως ίσως να είναι κίνητρο για αυτήν αν πιστέψει ότι τα κακακια και τα τσισακια ταΐζουν τα ψαράκια και ίσως έτσι να νιώθει και περιφανή γιʼ αυτό. (Και εδώ που τα λέμε, δεν της είπα και ψέματα ε??? ε??? στη Θεσσαλονίκη όλα τα απόβλητα καταλήγουν στο Θερμαϊκό, ακόμα και μετά την επεξεργασία τους. Ελπίζω μόνο να μη θέλει να κάνει τα κακά της και μέσα στη Θάλασσα:shock::shock::shock:.)

 

http://www.antifono.gr/portal/index.php/%CE%9A%CE%B1%CF%84%CE%B7%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B5%CF%82/%CE%92%CE%B9%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AF%CE%B1-%CE%A8%CF%85%CF%87%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AF%CE%B1-%CE%95%CE%B3%CE%BA%CE%AD%CF%86%CE%B1%CE%BB%CE%BF%CF%82/%CE%A3%CF%85%CE%BD%CE%B5%CE%BD%CF%84%CE%B5%CF%8D%CE%BE%CE%B5%CE%B9%CF%82/1296-%CE%9C%CE%B1%CF%84%CE%B8%CE%B1%CE%AF%CE%BF%CF%82-%CE%93%CE%B9%CF%89%CF%83%CE%B1%CF%86%CE%AC%CF%84-%CE%86%CE%BA%CF%81%CE%B1-%CE%99%CE%BF%CF%8D%CE%BD%CE%B9%CE%BF%CF%82-2009

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή, protoula, πόσο μικρά είναι αυτά τα φορητά γιο-γιο; Είναι εύκολο να μεταφερθούν; Σε ποιο μαγαζί να πάω να ρωτήσω γι'αυτά; Με ενδιαφέρει το θέμα αυτό, γιατί το να της βάζω πάνα στη βόλτα, που τώρα το καλοκαίρι είναι και καθημερινή, μας πάει πίσω στην εκπαίδευση.

 

Πάντως, στο θέμα της ηλικίας για την εκπαίδευση στην τουαλέτα ακούς τόσο διαφορετικές απόψεις, που δεν ξέρεις τι να κάνεις. Το τι είναι καλύτερο σου το υποδεικνύει μάλλον το ίδιο το παιδί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ειναι που μπερδευεται το παιδι επειδη αλλες φορες φοραει πανα και αλλες οχι. ενα καλο κολπο ειναι να της θυμιζεις εσυ να πηγαινει στην τουαλετα αν την βλεπεις οτι παιζει πχ και ξεχνιεται.

ετοιμη ειναι μην αμφιβαλεις για αυτο. τον αυγουστο αστην χωρις πανα και το πρωι και απο σεπτεμβρη θα σαι κι εσυ χωρις πανα στο παιδικο.

καλημερα protoula

συγνωμη αν σε ζαλιζω, αλλα εισαι πολυ ενημερωμενη σε αυτο το θεμα

ενω την προηγουμενη εβδομαδα τα πηγε πολυ καλα, κ ελεγα κοντευουμε , συτην την εβδομαδα, παλι τα ιδια. οπου βρεθουμε, κ αν απομεινει κατι στην τουαλετα

ειλικρινα εχω απογοητευθει

κ για ολα φταιει δηλ. οτι την φοραμε στο σταθμο?

σιγουρα θα προλαβουμε τον αυγουστο?κ αν το κανει συνηθεια? αυτο φοβαμαι.

εχω δοκιμασει τα παντα

μαλλον να την αφησω εντελως ελευθερη κ που θα παει

Link to comment
Share on other sites

καλημερα protoula

συγνωμη αν σε ζαλιζω, αλλα εισαι πολυ ενημερωμενη σε αυτο το θεμα

ενω την προηγουμενη εβδομαδα τα πηγε πολυ καλα, κ ελεγα κοντευουμε , συτην την εβδομαδα, παλι τα ιδια. οπου βρεθουμε, κ αν απομεινει κατι στην τουαλετα

ειλικρινα εχω απογοητευθει

κ για ολα φταιει δηλ. οτι την φοραμε στο σταθμο?

σιγουρα θα προλαβουμε τον αυγουστο?κ αν το κανει συνηθεια? αυτο φοβαμαι.

εχω δοκιμασει τα παντα

μαλλον να την αφησω εντελως ελευθερη κ που θα παει

δεν με ζαλιζεις, χαρα μου ειναι!

εντελως ελευθερη σπιτι πρεπει να ειναι.

πισω ειναι λογικο να πηγαινει καποιες φορες.

(πχ αν εχει δυσκοιλιοτητα μπορει να της ξεφυγουν τσισα με το πριτσακι της.)

θα προλαβετε στα σιγουρα. ενα μηνα ολοκληρο εχετε μπροστα σας!

την πηγαινεις στην τουαλετα η στο γιογιο?

αν πας τουαλετα ειναι λογικο να μην τα προλαβαινει γιατι τα λενε ακριβως πριν τα κανουν.

με το γιογιο προλαβαινεις γιατι το εχεις παντα σχετικα κοντα στο παιδι.

περιμενω νεα σου

 

μερικα φορητα γιογιο που βρηκα

http://www.mothercare.com/gp/search/ref=sr/277-4664611-8373208?Action=submit&rh=n:42764041&field-keywords=travel+potty&x=0&y=0

Link to comment
Share on other sites

δεν με ζαλιζεις, χαρα μου ειναι!

εντελως ελευθερη σπιτι πρεπει να ειναι.

πισω ειναι λογικο να πηγαινει καποιες φορες.

(πχ αν εχει δυσκοιλιοτητα μπορει να της ξεφυγουν τσισα με το πριτσακι της.)

θα προλαβετε στα σιγουρα. ενα μηνα ολοκληρο εχετε μπροστα σας!

την πηγαινεις στην τουαλετα η στο γιογιο?

αν πας τουαλετα ειναι λογικο να μην τα προλαβαινει γιατι τα λενε ακριβως πριν τα κανουν.

με το γιογιο προλαβαινεις γιατι το εχεις παντα σχετικα κοντα στο παιδι.

περιμενω νεα σου

 

μερικα φορητα γιογιο που βρηκα

http://www.mothercare.com/gp/search/ref=sr/277-4664611-8373208?Action=submit&rh=n:42764041&field-keywords=travel+potty&x=0&y=0

νασαι καλα κοπελα μου, αλλα εχω αγχωθει κ εκνευριστει παρα πολυ

ειναι δυνατον 2 παιδια που ειναι ιδιας ηλικιας, μεγαλωνουν μαζι, η μια να τα καταφερει μπαμ κ κατω, χωρις καν να το καταλαβω, κ η αλλη να περναει τοση δυσκολια?... εχω τελικα τα δυο ακρα..

της πεω να παει η αν θελει αλλα παντα λεει οχι...ξερεις τα συνηθισμενα ..

στο σπιτι κ βεβαι ελευθερη τωρα κ 3 μηνες...κ πολλες φορες δεν θελει πανα το γραδυ κ εκει παλι το διλημα, που πρεπει να της βαλω,,το μπερδευω το παιδι, αλλα δεν γινεται αλλοιως, αφου δεν μπορω να την αφησω χωρις πανα στον υπνο το βραδυ, καποια μεσημερια που κοιματε ειναι εντελως στεγνη..

για να δουμε , θα σου πω κ βεβαια,

στην τρελη χαρα θα ειμαι οταν τα καταφερει

 

σε ευχαριστω παρα παρα πολυ:lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

βρε κοριτσια που ειστε τοσο ενημερωμενες...η μικρη μας καταφερε σε λιγοτερο απο εβδομαδα να βγαλει εντελως την πανα-οχι τη νυχτερινη εννοειται- εχει πληρη ελεγχο για τα τσισα, ατυχηματα πια μηδεν, στεγνες πανες και μεσημερι και βραδυ-μαλιστα προχτες με ξυπνησε μεσα στη νυχτα για τσισα. πηγαμε στη λεκανη και ολα καλα...ΟΜΩΣ τι γινεται με τα κακα???δεν προλαβαινουμε σχεδον ποτε...επισης εκεινη την ωρα επειδη της φευγουν αρχιζει να κλαιει και να φωναζει διοτι δε θελει να λερωνεται...προσπαθω να ειμαι και εγω υποστηρικτικη και να λεω την επομενη φορα αλλα....δεν τα προλαβαινουμε...πως μπορω να τη βοηθησω?????????????????

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα της απαντησες! ναι εννοει και τα δυο. το "τσισα" ειναι μια πιο δυσκολη λεξη και το κακα το λενε πιο ευκολα. ειτε σου λεει κακα, ειτε γιογιο, ειτε απλα την βλεπεις να πιανει το πιπι της ειναι ενδειξη για γιογιο.

και ναι ειναι πολυ καλο σημαδι αυτο που περιγραφεις! αν την παρατηρησεις το κανει και στο σπιτι, απλα πρεπει να εχεις το νου σου 1-2 μερες για να καταλαβεις τα σημαδια της.

μια χαρα σας βρισκω, θα καθαρισετε πολυ ευκολα!:cool:

 

Μου δίνεις πολύ κουράγιο!!!!!

 

Ευχαριστώ πολύ!!!

 

Για να πω την αλήθεια, πήγα σήμερα και πήρα...βρακάκια!!!:roll:Μια σταλιά...

 

Ενώ έλεγα, έλα μωρέ, μικρή είναι ακόμα, με όλα όσα διάβασα αυτές τις μέρες, είδα και το blog που παρέθεσες παραπάνω, άρχισα να το ΠΙΣΤΕΥΩ ότι μπορεί να καθαρίσει και λέω σιγά σιγά να ξεκινήσουμε...

 

Ευχαριστώ για το ..."ουπς" που μου έδωσες ώθηση και όρεξη!!!

 

Μάλλον θα σε χρειαστώ πολλές...φορές!!!

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

spyni μηπως τα κακα να τα κανει στο γιογιο μεχρι να συνηθισει? ισως οντως να μην προλαβαινει να τρεξει στην τουαλετα. καταλαβαινεις, θα κοβεται μεχρι να φτασει κ το κραταει μεχρι τελευταια στιγμη.

babystar με το καλο τα βρακακια! δεν ειναι γλυκα ετσι οπως τρεχουνε χωρις την πανα?

κι εγω αμφισβητησα τον εαυτο μου οταν ειπα να ξεκινησω αλλα μιλωντας με την μαμα μου και την γιαγια μου και την προγιαγια μου, μου εδωσαν κουραγιο και πιστη οτι θα τα καταφερω, καθως κι εκεινες στην ιδια ηλικια ειχαν καθιερωσει το γιογιο!

 

αγγελακια τα παιδια οποιαδηποτε ηλικιας μεσα στην δυναμικη της καθε οικογενειας παντα ειναι τοσο διαφορετικα! ισως να πρεπει να την βαλεις χωρις πανα να κοιμαται κ βλεπεις τα αποτελεσματα. να πηγαινει γιογιο πριν κοιμηθει και αμεσως μολις ξυπναει. αν σου ξυπναει κ ενδοιαμεσα να την πηγαινεις και τοτε. πιστευω οτι συντομα θα δεις αποτελεσματα.

ισως αν τις εβαζες μαζι την ιδια ωρα να κανουν γιογιο να ειχες περισσοτερα αποτελεσματα απτην στιγμη που αρνειται? καμια φορα το κανουν και για προσοχη απο τους γονεις.δεν ξερω, δοκιμασε το και βλεπουμε.

φιλακια και κουραγιο μανουλες, θα τα καταφερουμε!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχω πεθάνει στα γέλια, η κόρη μου χορεύει αμέριμνη με τους mazoo and the zoo και ξαφνικά φωνάζει πανικόβλητη,"μαμά!!!

Γρήγορααααα!!! Έρχονται τα τσισα, ερχονταιαιαιαιαιαιαιαιαιαιαι...." και τρέχει....:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Νε με και εγώ καλημέρα σας .!!!!

τα φώτα θέλω από τις ποιο έμπειρες

 

 

 

έχουμε κόψη την επαφή μας με την πάνα εδώ και δυο εβδομάδες ακόμη και στον ύπνο δεν φοράμε

 

 

Το πρόβλημα είναι το εξής....

Δεν ξέρω κιόλας αν είναι πρόβλημα.....

Ο μικρός πάει για τσισα 4-5 φορές την ήμερα και 1-2-3 για κακά ανάλογα

 

Χτες ήμασταν στα καρφουρ και ενώ ήθελε τσισα τον έβγαλα τον πήγα στο αυτοκίνητο τον κάθισα στο γιογιό δεν έκανε με τίποτα σηκωνόταν ανήσυχος

έφυγα τρέχοντας

και σε 40 λεπτά έφτασα σπίτι

κρατήθηκε μέχρι να φτάσουμε σπίτι

τι κάνετε έξω ?

που πλένετε το γιογιό ?

και πως μπορώ να του μάθω να κατουρά όρθιος και να χαλαρώνει ?

φοβάμαι μην του δημιουργηθεί ψυχολογικό

αχ έχω κατά αγχωθεί

δεν υπάρχει περίπτωση να του φύγουν έξω άπλα θα κάνει υπομονή να γυρίσουμε σπίτι

.....

Link to comment
Share on other sites

spyni μηπως τα κακα να τα κανει στο γιογιο μεχρι να συνηθισει? ισως οντως να μην προλαβαινει να τρεξει στην τουαλετα. καταλαβαινεις, θα κοβεται μεχρι να φτασει κ το κραταει μεχρι τελευταια στιγμη.

babystar με το καλο τα βρακακια! δεν ειναι γλυκα ετσι οπως τρεχουνε χωρις την πανα?

κι εγω αμφισβητησα τον εαυτο μου οταν ειπα να ξεκινησω αλλα μιλωντας με την μαμα μου και την γιαγια μου και την προγιαγια μου, μου εδωσαν κουραγιο και πιστη οτι θα τα καταφερω, καθως κι εκεινες στην ιδια ηλικια ειχαν καθιερωσει το γιογιο!

 

αγγελακια τα παιδια οποιαδηποτε ηλικιας μεσα στην δυναμικη της καθε οικογενειας παντα ειναι τοσο διαφορετικα! ισως να πρεπει να την βαλεις χωρις πανα να κοιμαται κ βλεπεις τα αποτελεσματα. να πηγαινει γιογιο πριν κοιμηθει και αμεσως μολις ξυπναει. αν σου ξυπναει κ ενδοιαμεσα να την πηγαινεις και τοτε. πιστευω οτι συντομα θα δεις αποτελεσματα.

ισως αν τις εβαζες μαζι την ιδια ωρα να κανουν γιογιο να ειχες περισσοτερα αποτελεσματα απτην στιγμη που αρνειται? καμια φορα το κανουν και για προσοχη απο τους γονεις.δεν ξερω, δοκιμασε το και βλεπουμε.

φιλακια και κουραγιο μανουλες, θα τα καταφερουμε!

νασαι καλα κοπελα μου που μας συμβουλευεις ολες

σημερα ειμαι πολυ χαρουμενη, απο το πρωι παει κανινικα γιογιο το εχω κοντα οπως ειπες , ισως τελικα ηταν λαθος που το ειχα τουαλετα, πηγαμε κ στο σουπερ μαρκετ που ειναι κοντα κ δεν τις εφυγε τιποτα, κ μια χαρα που ειχε το παιδακι....

ολο το σαβ/κο ετσι θα την εχω, το θεμα ειναι οτι το απογευμα θα τις παμε βολτουλα κ εκει πρεπει να της βαλω πανα, μην ξεφτιληστουμε ετσι δεν ειναι?

παντος πανε κ μαζι γιογιο πολλες φορες κ εχει τρελλο γελιο

να τις βλεπεις να καθονται διπλα διπλα, καλα φοβερο

το θεμα ειναι απο δευτερα στο σταθμο παλι, μου ειπαν οι δασκαλες οτι τους λεει οταν θελει τσισακια αλλα μεχρι να την πανε μεσα τα εχει κανει,,αρχιζω κ ξεαγχωνομαι,ολα θα πανε καλα , το πιστευω

 

ευχαριστω για ολα

θα μαθεις νεοτερα:cool::cool::cool::cool::cool:

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ γεια σας ειμαι καινουργια μαμα και εχω μια κορουλα 31 μηνων.Ξεκινησα το γιο-γιο εδω και μια εβδομαδα.ΤΣΙΦΟΣ.Κατουραει επανω της κι οταν την παω τουαλετα καθεται λεει αλλαν-νταλων και δεν κανει τιποτα.Εχουμε και καθισμα λεκανης.Και το μεσημερι για τον υπνο ξανα παμπερς.Εχω ανχωθει τρελα.ΚΑΜΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΚΑΠΟΙΟΣ ???:oops::oops::oops:

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ γεια σας ειμαι καινουργια μαμα και εχω μια κορουλα 31 μηνων.Ξεκινησα το γιο-γιο εδω και μια εβδομαδα.ΤΣΙΦΟΣ.Κατουραει επανω της κι οταν την παω τουαλετα καθεται λεει αλλαν-νταλων και δεν κανει τιποτα.Εχουμε και καθισμα λεκανης.Και το μεσημερι για τον υπνο ξανα παμπερς.Εχω ανχωθει τρελα.ΚΑΜΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΚΑΠΟΙΟΣ ???:oops::oops::oops:[/quoteγεια σου μανουλα

δεν μπορω να πω οτι ειμαι η ειδικη αλλα κανω κ εδω απελπισμενες προσπαθειες, ειμαι καποια βηματα μπροστα απο εσενα,

να σε ρωτησω? την προετοιμασες πρωτα? της εξηγησες τι θα κανεται?

εγω τις πρωτες 2-3 μερες ττης φορουσα την πανα κ την πηγαινα τουαλετα η γιογιο, την βγαζαμε , καναμε οτι καναμε, αν καναμε, κ την βαζαμει παλι, μετα τις 3 μερες την εβγαλα εντελος κ ας τα εκανε πανω της, μην περιμενεις αποτελεσματα απο την μια μερα στην αλλη, παρε την με το μαλακο κ μην την μαλωνεις, λεγε της την αλλη φορα θα προλαβεις,

εγω χθες ειπα κ το τραγουδακι της λεκανης...(οτι μου κατεβαινε στο κεφαλι) αλλα η μικρη ηταν στην τρελλη χαρα, της αρεσε:-P:razz:

Link to comment
Share on other sites

Νε με και εγώ καλημέρα σας .!!!!

τα φώτα θέλω από τις ποιο έμπειρες

 

 

 

έχουμε κόψη την επαφή μας με την πάνα εδώ και δυο εβδομάδες ακόμη και στον ύπνο δεν φοράμε

 

 

Το πρόβλημα είναι το εξής....

Δεν ξέρω κιόλας αν είναι πρόβλημα.....

Ο μικρός πάει για τσισα 4-5 φορές την ήμερα και 1-2-3 για κακά ανάλογα

 

Χτες ήμασταν στα καρφουρ και ενώ ήθελε τσισα τον έβγαλα τον πήγα στο αυτοκίνητο τον κάθισα στο γιογιό δεν έκανε με τίποτα σηκωνόταν ανήσυχος

έφυγα τρέχοντας

και σε 40 λεπτά έφτασα σπίτι

κρατήθηκε μέχρι να φτάσουμε σπίτι

τι κάνετε έξω ?

που πλένετε το γιογιό ?

και πως μπορώ να του μάθω να κατουρά όρθιος και να χαλαρώνει ?

φοβάμαι μην του δημιουργηθεί ψυχολογικό

αχ έχω κατά αγχωθεί

δεν υπάρχει περίπτωση να του φύγουν έξω άπλα θα κάνει υπομονή να γυρίσουμε σπίτι

κι η δικια μου κρατιεται οταν ειναι εξω.....ακομα και 3ωρο! αλλα το εκανε και πριν βγαλει την πανα οποτε δεν πιστευω οτι ειναι απο αυτο.

εμεις δεν εχουμε χρησιμοποιησει το γιογιο εκτος σπιτιου ακομα οποτε δεν ξερω πως θα μπορουσα να το καθαρισω κλπ, αλλα αν ηταν να κανω αποστασεις με το αμαξι μαλλον θα αγοραζα ενα φορητο.

Link to comment
Share on other sites

και μενα ο μικρος μου κρατιεται οταν ειμαστε εξω.... 2ωρες ανετα... σημερα βγηκαμε το πρωι εξω και μετα πηγε με την νονα του στο σπιτι τους και δεν θελει να παει ουτε εκει...

εχει περασει 3ωρο και δεν θελει ακομα να παει.....για να δουμε τι θα γινει....

εοισης εχουμε θεμα με το σχολειο.... ενω στην αρχη πηγαινε με χαρα τωρα αρνειται να παει... προχθες απο τις 7μιση το πρωι μεχρι τις 2μιση που γυρισες σπιτι πηγε μονο μια φορα εκει....πως αντεχει και κρατιεται τοσο πολυ????

tqj2p3.png vvtJp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...