Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πόσο σας ζηλεύω!! Εγώ γύρισα από τη δουλειά και τον βρήκα πάλι κατουρημενο.Τι να κάνω? Το κακό είναι πως καποιες ώρες το κρατάει η μάνα μου και άλλες η πεθερά μου και δεν ξέρω αν αυτές το προσπαθούν καθόλου.

Δε ξερω σε τι φαση ειστε.Τι εχετε κανει ως τωρα?Τι διαδικασια ακουλουθεις?

Πες μας αν θες λιγο σε τι φαση ειστε και θα σου πω την εμπειρια μας.

Αν θελεις διαβασε το βιβλιο ''Οχι πια πανες ''εκδοσεις διοπτρα εμενα με βοηθησε πολυ.Ειναι ακριβεστατο σε οτι λεει ,το εχει γραψει μια μητερα 4 παιδιων νομιζω και το διαβασα πριν 2 μηνες ενω ειχαμε ξεκινησει τη διαδικασια 18 μηνων.Με βρηκε απολυτα συμφωνη.

υπομονη... τον δικο μου παντως οι γιαγιαδες τον βοηθησαν. στις γιαγιαδες ειπε δεν θελω πια πανα. ειναι και μικρος ο δικος σου peny

Οχι ουτε εγω συμφωνω.Το θεμα τουαλετας ειναι καθαρα εκπαιδευση και θελει το χρονο του.Σε οποια ηλικια και να το ξεκινησεις καποιος τον ιδιο περιπου χρονο θελει για να μαθει το παιδι τη διαδικασια, να αναγνωριζει τα σημαδια και να αποκτησει ελεγχο των αισθησεων.

Ο δικος μου ειναι 2 ετων και δε φοραμε πια πανα.

Ρε κορίτσια έχω ξαναρωτήσει, συγνώμη αν είναι χαζή ερώτηση..τα αγοράκια μπορούν να κάνουν τσίσα σε γιο-γιο ή λεκάνη? Και πως? Δεν κάνουν συντριβανάκι προς τα έξω?Πως πάνε μέσα τα τσίσα?

Λοιπον τα αγορακια τα ξεκινας καθιστα.Εγω τον ξεκινησα απο τα κακα και απλα εκανε και τσισα μετα.Για αρχη δεν σχοληθηκα με τα τσισα.Θεωρησα πιο πρακτικο και πιο ευκολο να ξεκινησω με τα κακα.Ειναι πιο ευκολο να τα καταλαβουν,να τα ελεγξουν και εμεις να τα προλαβουμε.

Οποτε η καθιστη θεση βοηθαει και το εντερακι τους.Αργοτερα μαθαινουν και το ορθιο βλεπωντας τον μπαμπα,αλλα παιδια ή αν δεν εχουν επιλογη πχ.στο δρομο χαχα

Δεν υπαρχει αγορι που να μην το εμαθε.Μη σε απασχολει αυτο

Μεχρι προτινως ειχα το ιδιο θεμα.Ειναι ψηλος ο μικρος μου και δεν πολυχωραει στο γιο γιο με αποτελεσμα τα τσισακια ακομα και με το προστατευτικο να βγαινουν εξω.Δεν εδωσα σημασια και εκανα οτι δε συμβαινει τιποτα.Πριν λιγες μερες επειδη ειμασταν στο τελος της εκπαιδευσης του πηρα και καθισμα για την τουαλετα ωστε να εχει συνηθισει και αυτο σε περιπτωση που ειμασταν εξω.Τα εκανε και εκει καθιστος .Εδω και λιγες μερες που βγαλαμε εντελως την πανα εχει τυχει να τα κανει και εξω ορθιος κανονικοτατα σε μια γωνιτσα στο δρομο ή σε τουαλετα μαγαζιου ενω τον κραταγα ορθιο πανω στη λεκανη.

Οποτε μη σε απασχολει,σιγα ,σιγα.Δεν υπαρχει λαθος ή σωστο οπως βολευεται.

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

.

 

Το θεμα τουαλετας ειναι καθαρα εκπαιδευση και θελει το χρονο του.Σε οποια ηλικια και να το ξεκινησεις καποιος τον ιδιο περιπου χρονο θελει για να μαθει το παιδι τη διαδικασια, να αναγνωριζει τα σημαδια και να αποκτησει ελεγχο των αισθησεων.

 

 

 

εγω παλι δεν συμφωνω με αυτο! φυσικα και δεν ειναι ολα τα παιδια το ιδιο.

η μητερα μου εχει να το λεει για τον αδερφο μου οτι το εμαθε πολυ μικρος, ενω εγω αργησα. τα ιδια ακριβως εκανε και στους δυο μας. και εχω πολλα τετοια παραδειγματα απο τον φιλικο περιγυρο.

καθε παιδι εχει το ρυθμο του και το χρονο του.

και τελοςπαντων ας μην αγχωνουμε τις μαμαδες που τα βλασταρια τους δεν το εμαθαν ακομα.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι τις αγχωνουμε?

Την εμπειρια μας λεμε.Δηλαδη το ποστ αυτο ειναι μονο για να λεμε προβληματα ή να συμβουλευουμε?

Σορρυ κιολας..

 

Και εμπαση περιπτωση δε με καταλαβες.Δεν ειπα οτι κοβουν την πανα ολα τα παιδια στην ιδια ηλικια.Ειπα οτι ολα τα παιδα θελουν πανω κατω τον ιδιο χρονο να κατακτησουν καποια πραγματα.

Σε οποια ηλικια και να το ξεκινησεις καποιος τον ιδιο περιπου χρονο θελει για να μαθει το παιδι τη διαδικασια

Σου ακουγεται αγχωτικο αυτο?

Εγω παλι νομιζω το αντιθετο.

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ο γιος μου εκλεισε τα 3 πριν 2 μηνες. Δεν τον ειχαμε ζορισει να κοψει την πανα, γιατι περσι το καλοκαιρι γεννηθηκε η αδερφη του, και ο παιδιατρος ειπε να τον αφησουμε να προσαρμοστει. Τωρα λοιπον που θα μαζεψουμε τα χαλια, ειναι ωρα να ξεκινησουμε τη διαδικασια. Τι με συμβουλευετε να κανω? Να βγαλω ξαφνικα την πανα και να τον βαζω καθε 2 ωρες στην τουαλετα? Να παρω φορητο γιογιο για εξω? Να βαζω και την αδερφη του σιγα σιγα (ενος ετους σε λιγο), μπας και ζηλεψει και τη μιμηθει?

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρήκα αυτό σήμερα έχει κάποιες καλές ιδέες

 

http://www.yourbaby.gr/portal/index.php?option=com_content&task=view&id=111&Itemid=13

διάβαση και το όχι ποια πάνες τις δίοπτρα

http://www.dioptra.gr/page.aspx?itemID=PPG184_1295

βασικά εγώ δεν κάνω κατά γράμμα τίποτα από τα παραπάνω εφαρμόζω την τακτική που θεωρώ ότι ταιριάζει στης δίκες μου δυνάμεις και τις δυνατότης του παιδιού μου πάντως θέλει υπομονή και πολύ χαμόγελο οστέ να το δει σαν παιχνίδι

.....

Link to comment
Share on other sites

Ο γιος μου εκλεισε τα 3 πριν 2 μηνες. Δεν τον ειχαμε ζορισει να κοψει την πανα, γιατι περσι το καλοκαιρι γεννηθηκε η αδερφη του, και ο παιδιατρος ειπε να τον αφησουμε να προσαρμοστει. Τωρα λοιπον που θα μαζεψουμε τα χαλια, ειναι ωρα να ξεκινησουμε τη διαδικασια. Τι με συμβουλευετε να κανω? Να βγαλω ξαφνικα την πανα και να τον βαζω καθε 2 ωρες στην τουαλετα? Να παρω φορητο γιογιο για εξω? Να βαζω και την αδερφη του σιγα σιγα (ενος ετους σε λιγο), μπας και ζηλεψει και τη μιμηθει?

 

Εγω δε συμφωνω με το να βγαλεις την πανα μια και εξω.

Θεωρω οτι πρεπει πρωτα το παιδι να κατανοησει τη διαδικασια( ισως και λογω της ηλικιας του να το καταλαβει αμεσως),να μαθει να πρσεγγιζει το γιο γιο ή την τουαλετα,να αρχισει να εχει ελεγχο των αισθησεων και μετα να του βγαλεις την πανα σταδιακα.Στην αρχη μεσα στο σπιτι και οταν τα ατυχηματα θα εχουν σχεδον σταματησει τοτε και εξω μια και καλη.Απο τη στιγμη ομως που θα τη βγαλεις να μην την ξαναβαλεις γιατι ετσι θα ειναι σα να μην του δειχνεις εμπιστοσυνη.

Για τη μικρη τωρα δε ξερω...πολλες κοπελες το κανουν και σε μικροτερη ακομα ηλικια.

Εγω τον ξεκινησα 18 μηνων και θεωρω οτι εκανα πολυ καλα.Στο επομενο με το καλο θα ξεκινησω νωριτερα.Οχι κατ αναγκη για να βγαλει την πανα νωρις απλα για να μαθει τη διαδικασια και να ειναι μερος της καθημερινοτητος του ωστε αργοτερα να γινει η μεταβαση πιο ευκολα.

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ο γιος μου εκλεισε τα 3 πριν 2 μηνες. Δεν τον ειχαμε ζορισει να κοψει την πανα, γιατι περσι το καλοκαιρι γεννηθηκε η αδερφη του, και ο παιδιατρος ειπε να τον αφησουμε να προσαρμοστει. Τωρα λοιπον που θα μαζεψουμε τα χαλια, ειναι ωρα να ξεκινησουμε τη διαδικασια. Τι με συμβουλευετε να κανω? Να βγαλω ξαφνικα την πανα και να τον βαζω καθε 2 ωρες στην τουαλετα? Να παρω φορητο γιογιο για εξω? Να βαζω και την αδερφη του σιγα σιγα (ενος ετους σε λιγο), μπας και ζηλεψει και τη μιμηθει?

Χάρηκα που σε βλέπω καιρό έχω να σε δω καλα είναι τα μικρα σου

 

Θα σου πω την τακτική που ακλουθούσα από τις συμβουλές των αδερφών μου και τις ρητας79 ένα μιξ έκανα…. Λίγο από όλα

 

εγώ εδώ κ 1 ½ εβδομάδα περίπου τον έβαζα να κάθετε απλά στο γιογιό3-4 φόρες την ημέρα χωρίς να κάνει τσισα

 

προσπαθούσα να τον κρατήσω γυρο στα 3-4 λεπτά την φορά άντε πάλι του φορούσα

την πάνα

 

εδώ και δυο ήμερες του έβγαλα την πάνα εντελώς προμηθευτικά κάτι σαμπό ώστε όταν βρέχετε να μπορώ να τα ξεπλένω και να του ξανά φαραώ του φοραω κανονικά όλα τα ρούχα απλά αντί για πάνα του φορώ βρακάκι

ώστε να νιώσει την διάφορα όταν κάνει στισα η κακά χτες και προχθές έκανε παντού όλοι μέρα με μια σφουγγαρίστρα ήμουν κάθε φορά που έκανε του έλεγα ήρεμα αχ τα έκανες πάνω σου την επόμενη θα προλάβεις να πάμε στο γιογιό ?

και στοπ τίποτα αλλά δεν συνέχιζα την κουβέντα καθόλου τον άλλαζα και τον άφηνα να συνεχίζει το παιχνίδι

 

 

εννοείτε ότι κατά διαστήματα τον κάθιζα στο γιογιό και τον ρωτούσα αν ήθελε στισα η κακα έτυχε να τον καθίσω στο γιογιό 3-4 φορές μέσα σε 3 ώρες και στο τέλος μόλις σηκώθηκε τα έκανε πάνω του

 

τελικά χτες το απόγευμα έκανε δυο φορές τσισα στο γιογιό και πριν κοιμηθεί του φόρεσα πάνα εδώ να πω ότι έχει πολύ καιρό που ξυπνά στεγνός

 

σήμερα έκανε και κακά το πρωί στο γιογιο όλοι μέρα σήμερα δεν είχαμε ατύχημα τώρα τον έβαλα να κοιμηθεί με το βρακακι και έστρωσα ένα υπνοσεντονο για ασφάλεια

.....

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω κοριτσια για τις απαντησεις!

Γλυκια μου μαμαλευτερακι, οταν θελει να κανει κακα, παει και κρυβεται, αρα εχει πληρη ελεγχο. Οταν του λεμε να καθησει λιγο στο γιογιο, κανει σαν υστερικος! Πραγματικα ειμαι σε διλημμα, γιατι φοβαμαι οτι το σταδιακο δε θα του κανει τιποτα, απο την αλλη θα εχουμε κλαμματα και υστεριες αν του τη βγαλω τελειως την πανα. Ισως ζηλεψει αν δει τη μικρη του αδελφη να καθεται στο γιογιο, τι να πω?

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω κοριτσια για τις απαντησεις!

Γλυκια μου μαμαλευτερακι, οταν θελει να κανει κακα, παει και κρυβεται, αρα εχει πληρη ελεγχο. Οταν του λεμε να καθησει λιγο στο γιογιο, κανει σαν υστερικος! Πραγματικα ειμαι σε διλημμα, γιατι φοβαμαι οτι το σταδιακο δε θα του κανει τιποτα, απο την αλλη θα εχουμε κλαμματα και υστεριες αν του τη βγαλω τελειως την πανα. Ισως ζηλεψει αν δει τη μικρη του αδελφη να καθεται στο γιογιο, τι να πω?

Καρδούλα μου πολύ χάρηκα που τα ξανά λέμε χαθήκαμε..

 

Και εμένα δεν ήθελε να καθίσει με τίποτα

στην αρχή στο γιογιό εδώ και πολύ καιρό

ΠΟΤΕ δεν τον έβαζα με τον ζόρι

απλά το είχα σε εμφανή μέρος

και τον ρωτούσα καθημερινά μια δυο φόρες στην αρχή

τελικά πριν 11/2 εβδομάδα του λέω κάτσε να σε δει ο Άρης να δούμε μπορείς και Εσύ .?

κάθισε και από τότε το έκανα σύστημα …

.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστω κοριτσια για τις απαντησεις!

Γλυκια μου μαμαλευτερακι, οταν θελει να κανει κακα, παει και κρυβεται, αρα εχει πληρη ελεγχο. Οταν του λεμε να καθησει λιγο στο γιογιο, κανει σαν υστερικος! Πραγματικα ειμαι σε διλημμα, γιατι φοβαμαι οτι το σταδιακο δε θα του κανει τιποτα, απο την αλλη θα εχουμε κλαμματα και υστεριες αν του τη βγαλω τελειως την πανα. Ισως ζηλεψει αν δει τη μικρη του αδελφη να καθεται στο γιογιο, τι να πω?

 

 

στην δικια μου πηρα γιογιο εδω κ 1 μηνα κ στην αρχη την εβαζα μονο πρωι

δεν της αρεσε κ ηθελε στην τουαλετα (μπορει κι ο δικος σου)

αποτελεσμα μηδεν, δεν καθοταν ουτε λεπτο!

ε εχω 2 μερες που δεν της φοραω σχεδον καθολου πανα και σημερα (που ειναι η 2η μερα) εχουμε θεαματικα αποτελεσματα

καθεται σχεδον συνεχεια στο γιογιο κ αδιαμαρτυρητα και μονη της!

βεβαια δεν προλαβαινουμε τα παντα κ εχουμε ατυχηματα, αλλα στην αρχη ειμαστε

 

αν δεν ειναι παιδακι που να εχει ζηλεια που ηρθε το αδελφακι ,πιστευω οτι μπορεις να βαλεις την μικρη πρωτη κ να ακολουθει εκεινος μιμουμενος

αλλιως παντα εκεινον πρωτο.

 

επισης να σημειωσω οτι αν βαλεις κ την μικρη σου θα διαπιστωσεις οτι θα συνηθισει κι εκεινη το γιογιο πολυ συντομα! ισως κ πιο νωρις απτον μεγαλο!

Link to comment
Share on other sites

Στο επομενο με το καλο θα ξεκινησω νωριτερα.Οχι κατ αναγκη για να βγαλει την πανα νωρις απλα για να μαθει τη διαδικασια και να ειναι μερος της καθημερινοτητος του ωστε αργοτερα να γινει η μεταβαση πιο ευκολα.

 

συμφωνω

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα έχω ξαναγράψει γιαυτό που βοήθησε εμάς και τώρα να σου πω την αλήθεια αν πρόκειτε να κάνουμε καμία διαδρομή 2-3ώρες τα χρησιμοποιώ.¨Ειναι κάτι βρακάκια εκπαιδευτικά εγώ τα βρήκα στα mothercare είναι βρακάκι με ενίσχυση δηλ.είναι κανονικά βαμβακερά αλλά μέσα έχουν ενίσχυση όπως τα pumpers.Δεν κρατάνε την τρελλή ποσότητα αλλά τις 5-6σταγόνες θα τις κρατήσουν θα νιωσει το μικρό την υγρασία γιατι με αυτά την νοιώθει και θα σου πεί ότι έχει κάνει τσίσα για να το αλλάξεις ή στην καλύτερη περίπτωση με το που φύγει μια σταγόνα θα σου πεί τσίσα για να συνεχίσει όπότε το ξεβρακώνεις και το βάζεις σβέλτα για πίπι του.:-P:razz::-PΕλπίζω να σε βοήθησα.

 

Ευχαριστώ πολύ για τη συμβουλή. Η αλήθεια είναι πως δεν ήξερα πως υπάρχει κάτι τέτοιο. Ευχαριστώ και πάλι

an1cA57oSf-0010MjA2ZG98ODM3MTcxNzFqYXx0byB6b3V6b3VuaSBtb3UgbyBraXJpYWtvcyBlaW5h.gif

 

Link to comment
Share on other sites

Ζηλευει την αδερφη του, αλλα εχει και αναλαμπες τρυφεροτητας γι αυτη που και που! Μου φαινεται καλη ιδεα να βαζω και τη μικρη. Θα τον παρακινησει πιστευω. Ωχ! Βουνο μου φαινεται!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

κοιταξε θα βοηθησει να βλεπει την αδερφη του

θα του εξηγησεις κι εσυ οτι τα παιδακια κανουν στο γιογιο την αναγκη τους κλπ

κ αν δεις οτι δεν συνεργαζεται με τιποτα ξεκινα να τον αφηνεις μονο με βρακακι σιγα σιγα μηπως καταφερεις κατι ετσι

 

το βουνο θα ναι μικρο και θα φτασετε συντομα στην κορυφη του ειμαι σιγουρη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια σας ευχαριστώ για τις συμβουλές σας.

Μαμα Λευτεράκι το διάβασα το αρθρο αλλά έχω κάποιες αποριες. Είναι καλό να ακουμπάει στο πάτωμα με το πουλάκι του έξω? Λες τα αγοράκια να μην έχουν πρόβλημα και να είναι προστατευμενα? Ειδικά στην μάνα μου που έχει και σκυλί.

Να σας πω ότι εμένα ξύπνάει το πρωί και το pampers είναι μουσκεμένο. Είναι πολύ κακό αυτό ή ακομα έχω ελπίδες?Τον βάζω στο γιογιο και κάνει μια σταγόνα με ζόρι και μετά από λίγο τα κάνει πάνω του.

Ρίτα μου θα πάω από Δευτέρα κιόλας να δω αν έχουν το βιβλίο αυτό στο βιβλιοπωλείο!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εγω ακολουθησα την μεθοδο εκμαθησεις σε 3 μερες και ειμαι αρκετα ικανοποιημενη. Βασικα την πρωτη μερα τον ειχα με το σλιπακι. Τον ρωταγα αρκετα συχνα αν θελει να κανει "πιπι" (γιατι πρεπει να μαθει να το λεει και γαλλικα) και οταν εβλεπα οτι αρχιζαν να του φευγουν τον βουταγα και τον καθιζα στο γιογιο. Την δευτερη μερα τπυ εβαλα σλιπακι και ενα παντελονι πιτζαμας και παλι το ιδιο. Την τριτη μερα του εβαλα ενα κανονικο παντελονι. Κατουρησε 1-2 φορες το πατωμα και μια το κρεβατι μου. Επισεις οταν πηγε στο σταθμο την πρωτη μερα τα εκανε μονο πανω του αλλα τους ειπα να τον βαζουν συχνα και λυθηκε το προβλημα. Εχουμε κανα δυο ατυχηματακια που και που ή γιατι παιζει στο σταθμο και δεν θελει να διακοψει ή γιατι καυθιστερω εγω να τον παω οταν γυρισουμε απο τη βολτα.

Τις πρωτες μερες οταν πηγαιναμε καπου μακρια του εβαζα παμπερς πανω απο το σλιπακι μηπως και βραχει και αισθανθει ασχημα (πχ στην εκκλησια).

Τα βασικα προβληματα που αντιμετωπισα ηταν με τα κακα και με το εξω.

Κακα κανει μονο το μεσημερι και το βραδυ στην πανα του και πολυ σπανια στο γιογιο - βασικα δεν καθετε αρκετα για να τα κανει ή κανει λιγα και νομιζει οτι τελειωσε.

Μετα δεν ηθελε να παει σε καμια αλλη τουαλετα (εχω παρει το φορητο γιογιο απο το mothercare) μεχρι που μια μερα που ειμασταν στα μαγαζια και δεν κρατιοταν (φωναζει πιπι πανω απο μιση ωρα) τον κρατησα με το ζορι στο γιογιο και λυσαμε το προβλημα.

Τωρα περνω το γιογιο μαζι μας αλλα σε γενικες γραμμες 2 ωρες πανω κατω κρατιεται. Βασικα τον βαζω πριν φυγουμε και αν δεν φαει ή δεν πιει οσο ειμαστε εξω κρατιεται μεχρι να γυρισουμε...

 

Τωρα πρεπει να κοψουμε την μεσημεριανη πανα γιατι εδω στο προνηπιο δεν προκυται να τον αλλαξουν. Το θεμα ειναι οτι μεσιμερη και βραδυ του φοραω 2 παμπερς και παρολαυτα βρεχει και τι πιζαμα του...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ για τις συμβουλές σας.

Μαμα Λευτεράκι το διάβασα το αρθρο αλλά έχω κάποιες αποριες. Είναι καλό να ακουμπάει στο πάτωμα με το πουλάκι του έξω? Λες τα αγοράκια να μην έχουν πρόβλημα και να είναι προστατευμενα? Ειδικά στην μάνα μου που έχει και σκυλί.

Να σας πω ότι εμένα ξύπνάει το πρωί και το pampers είναι μουσκεμένο. Είναι πολύ κακό αυτό ή ακομα έχω ελπίδες?Τον βάζω στο γιογιο και κάνει μια σταγόνα με ζόρι και μετά από λίγο τα κάνει πάνω του.

Ρίτα μου θα πάω από Δευτέρα κιόλας να δω αν έχουν το βιβλίο αυτό στο βιβλιοπωλείο!

Μην ρωτάς εμένα αν είναι καλό η όχι

εγω δεν ακλούθησα καμία τακτική κατά γράμμα

ούτε άφησα το παιδί μου τελείως ξεβράκωτο

εφάρμοσα μια δίκια μου τεχνική που στο δικό μου παιδί είχε αποτέλεσμα

έκανα ένα μιξ

του έβγαλα την πάνα όχι όμως τα ρούχα τον ντύνω κανονικά ..

 

φυσικά τις πρώτες δυο ήμερες έπλυνα πολλά παντελονάκια –βρακάκια –καλτσακια

.....

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ για τις συμβουλές σας.

Μαμα Λευτεράκι το διάβασα το αρθρο αλλά έχω κάποιες αποριες. Είναι καλό να ακουμπάει στο πάτωμα με το πουλάκι του έξω? Λες τα αγοράκια να μην έχουν πρόβλημα και να είναι προστατευμενα? Ειδικά στην μάνα μου που έχει και σκυλί.

Να σας πω ότι εμένα ξύπνάει το πρωί και το pampers είναι μουσκεμένο. Είναι πολύ κακό αυτό ή ακομα έχω ελπίδες?Τον βάζω στο γιογιο και κάνει μια σταγόνα με ζόρι και μετά από λίγο τα κάνει πάνω του.

Ρίτα μου θα πάω από Δευτέρα κιόλας να δω αν έχουν το βιβλίο αυτό στο βιβλιοπωλείο!

 

Να το παρεις το βιβλιο !!!

Μη σε απασχολει το βραδινο προς το παρον.Εμεις την ημερησια την κοψαμε εντελως(μαλιστα ετυχε να ειμαστε εξω και επαιζε και κρατηθηκε 4 ωρες)ομως μεχρι την προηγουμενη βδομαδα που φορουσε την πανα μεσα στη μερα η βραδινη ηταν μουσκεμα.

Απο αυτη τη βδομαδα που την εχουμε βγαλει βλεπω μεγαλη διαφορα και τη νυχτα.Ας πουμε προχθες ξυπνησε μονος του στις 4 με στεγνη πανα ζητησε τσισα και το πρωι η πανα ηταν θεοστεγνη.

Απλα θα εφαρμοσω το εξης:Οταν θα καταφερει 3-4 μερες σερι να παραμεινει στεγνος τη νυχτα τοτε θα του τη βγαλω και αυτη.

 

Αυτο που λες οτι κανει μια σταγονα εγω το βρισκω καλο.Σημαινει οτι σφιγγεται για να κανει αυτη τη σταγονα αρα εχει ελεγχο απλα ακομα δε ξερει ποσο να σφιχτει και ποσο να κατσει ωστε να αδειασει εντελως η κυστη του.Αλλα ακομα και αν του φευγει μια σταγονα το οτι το κοβει και δεν συνεχιζει παλι δειχνει οτι εχει ελεγχο των μυων.Προσπαθησε να τον απασχολεις την ωρα που τον βαζεις ωστε να ειναι χαλαρος και οταν τα κανει να του το επισημανεις μαζι με πολλα μπραβο και ζητω φυσικα!

 

Σχετικα με το ξεβρακωτο στα πατωματα με βρισκει παντελως αντιθετη.Φυσικα και δεν ειναι καλο να ακουμπαει οπου βρει και δεν βρισκω και το λογο γιατι να μαθει ετσι...ισα ισα που θεωρω οτι αν φοραει βρακακι και το βρεξει πιο ευκολα θα συνειδητοποιησει το αποτελεσμα της πραξης του.

Εγω γενικως θεωρω οτι δεν ειναι καλο να αφηνουμε τα παιδια να κατουρηθουν ''για να μαθουν'' οπως λενε πολλοι αν πρωτα δεν εχει προηγηθει ενα ικανοποιητικο διαστημα που θα καθονται στο γιο γιο ανεξαρτητα αποτελεσματος.

Αυτο που φροντιζα εγω να κανω μεχρι και τη περασμενη βδομαδα ηταν να διατηρω τις πανες στεγνες.Δηλαδη αν την εβρεχε την αλλαζα αμεσως λεγοντας του οτι αλλαζουμε την πανα γιατι ειναι βρεγμενη(καποια στιγμη μου ελεγε μονος του ''καλη πανα μαμα'' ή ''πουφ πανα'' και ειχε δικιο).Οσο περισσοτερες επιτυχιες σημειωναμε στο γιο γιο τοσο περισσοτερο χρονο τον αφηνα με βρακακι μεσα στο σπιτι.

Οταν πλεον ενιωσα οτι ειναι ετοιμος αρχισα μικρς βολτιτσες με βρακακι αφου πρωτα ειχε κανει τσισα σπιτι και εχοντας υποψιν μου ποτε περιπου θα ξαναζητησει.

Κανωντας ολα αυτα ενα πρωι μου αρνηθηκε την πανα και εγω απλα δεν την ξαναεβαλα.

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

έκανα ένα μιξ

του έβγαλα την πάνα όχι όμως τα ρούχα τον ντύνω κανονικά ..

 

φυσικά τις πρώτες δυο ήμερες έπλυνα πολλά παντελονάκια –βρακάκια –καλτσακια

 

 

 

ακριβως αυτο

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια.

παιρνω και εγω μερος στο κλαμπ αυτο.Απλα δε ξερω τι να κανω και δε κανει τιποτα στο γιογιο.Σημερα ειναι η 4η μερα που εχουμε ξεκινησει εντατικα.την πρωτη μερα την εβαζα συνεχεια στο γιογιο αλλα τιποτα,μονο καθοταν,βρε τι τραγουδια ακουγαμε,τι χαζα την εφτιαχνα,τιποτα,να φανταστειτε την ειδα που ηθελε να κανει κακα και την λεω ελα στο γιογιο,βεβαια εκανε λιγα στην πανα αλλα στο γιογιο τιποτα και καθησαμε μια ωρα σχεδον.μετα τα εκανε στην πανα.ουτε τσισα ουτε τιποτα δε εχει κανει αυτες τις μερες,βρε τι το πρωι οταν σηκωνεται την βαζω ,τι πιο μετα,τιποτα βρε κοριτσια.τι να κανω.και εγω δε θελω να αρχισω να την βγαζω τα ρουχα και να γυρναει τσιτσιδι στο σπιτι και να τα κανει παντου.

δωστε καμια βοηθεια!!!!

Link to comment
Share on other sites

Νenaki μη σκας αφου σου καθεται και μονο να εισαι ευτυχισμενη.Εγω τον ξεκινησα 18 μηνων και το πιο δυσκολο ηταν να τον κανω να κατσει.Σηκωνοταν,ετρεχε,πηγαινοεφερνε το γιο γιο και δεν καθοταν παραπανω απο 1 λεπτο.

Σιγα σιγα με τον καιρο και πολλα παιχνδια τον εκανα να κατσει λιγο παραπανω.Βεβαι ποτε δεν τον αφησα πανω απο 15 λεπτα.Δεν ηθελα να θεωρησει οτι το γιο γιο ειναι καρεκλα.Αν στο 15λεπτο δεν εκανε τιποτα τον σηκωνα και του ελεγα οταν θα θες κακα θα καθισουμε παλι.

Φροντιζα να τον βαζω σε ωρες που ηξερα οτι μπορει να κανει κακα για να εχει αποτελεσμα και να μην το βαρεθει και του ελεγα ,ελα να σφιχτουμε κτλ Γελουσε και εκανε πως σφιγγοταν.

Φυσικα του ελεγα ολη μερα οτι αν θελει κακα μπορουμε να παμε στο γιο γιο και οταν δεν προλαβαιναμε του ελεγα δεν πειραζει την αλλη φορα να παμε στο γιο γιο(ενω φαινοταν οτι τα ελγα στο βροντο προφανως κατεγραφε το μυαλο του οποτε εσυ απτοητη θα λες το ποιημα και ας κανει οτι δεν ακουει).

Μια μερα τον ειδα οτι πηγε και καθησε με τα ρουχα και σφιχτηκε.Ε την επομενη φορα του εβγαλα τα ρουχα για να κατσει και μολις τα εκανε τον σηκωσα να τα δει(μεγαλη εκπληξη στο προσωπο του).Ειπαμε ζητω,τα ριξαμε στη λεκανη ,τον αφησα να τραβηξει το καζανακι τα χαιρετισαμε και απο τοτε ενθουσιαστηκε.

Η πορωτη φορα ειναι δυσκολη απο εκει και περα ολα γινονται πιο ευκολα.

Εγω θα ξαναπω για αρχη ειναι πιο βολικο ο στοχος σας να ειναι τα κακα.Τα τσισα δυσκολα τα πετυχαινεις.

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

ναι ριτα μου,για τα κακα εχουμε ξεκινησει αλλα μολις την ερθουν και παμε γιογιο δε τα κανει και τα κανει μετα απο ωρα στην πανα.

εμεις ευτυχως περασαμε γρηγορα το σταδιο με την εξερευνηση του γιογιο ως παιχνιδι και να παταει να ακουσει τα τραγουδια.πηγαινει κ μονη της τρεις την ωρα και καθεται με τα ρουχα,λεει τσισα,την λεω θες να κανουμε τσισα?λεει ναι ,ε την βγαζω τα ρουχα να κατσει και παλι τζιφος.ουφ.πιο ευκολα τα περιμενα τα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

Ε βρε μια χαρα ειστε !Καθολου ευκολο δεν ειναι εγω το λεω συνεχεια.Θελει υπομονη

Λογικο το βρισκω να σηκωνεται αφου μεχρι τωρα εχει μαθει να κανει τα κακα στην πανα και ορθια οποτε μην αγχωνεσαι θα ερθει η ωρα της και συντομα μαλιστα που θα γεμισει το γιο γιο.Ειναι και θεμα συντονισμου δεν εχει μαθει ακομα να ελεγχει και μπερδευει τα σημαδια.Εδω εμας και μας τυχαινει να σηκωνομαστε απραγοι δεν θα τυχει στα μωρα?

Εσυ συνεχισε απτοητη και θα δεις!

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...